Jump to content

Zürafanın evrimi

Recommended Posts

Senin gibiler için diyecek birşeyim yok. Senin gibiler A canlısının evrimi açıklansa, B canlısının evrmini sorarlar. B canlısı açıklansa zaten hali hazırda C vardır.

Senin gibiler tartışmaz; saldırır

Senin gibler fikir üretemezler. Üretilen fikirlerin düşmanıdırlar.

Senin gibiler araştırmacı değildirler. Yapılan araştırmaları okumayı bile bilmezler.

Senin gibileri evrime ve doğal seleksiyona örnek olsun diye aslanların önüne atmak gerekir. Eğer hızlı bir koşucu isen aslandan kurtulursun. Değilsen ölürsün.

Senin gibiler ancak evrimi bu şekilde anlayabilir.

senin gibiler diyerek negatif bir sıfat yakıştırmanı kınıyorum .bunu ikinci defa yapıyorsun bak. benimde klavyem var ama bu yolu seçmiyorum...şimdi ben bu yazına cevap versem konu birbirimize laf sokma geyesi güden sidik yarışına dönmez mi....tabi bu yol anlatacağı bişi olmayan birinin işine gelir ki onun benim olmadığım aşikardır....

ayrıca a yı bana ne zaman açıkladın da b yi sundum ben sana sonra c yi sundum ...balık hariç (ki onu yeni aldım yazılarıma)diğerleri burada aylarca sorduğum ve hiçbir şekilde cevap alamadığım örnekler.

ben ne dedim ki benim soruma cevap vermedin dedim.evet vermedin...genel evrim mekanizmalarını açıklayıp duruyorsun..ben diyorum bu balık nası olmauş anlat..sen dion milyonlarca yılda olur "hemen olmaz"...cevap mı bu hayır...eeee.neden kişiselime saldırıyon....

saldıran ben miyim sen mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Seenin mantıklı bulman önemli değil ateshbey. Gerçeğin ne olduğu önemli.

sen de gerçek olduğu için değil mantığına uyduğu için söyledin onu zaten...

ama gördük ki mantıklı değil ne var ki bunda...

omuz hizası meselesini söyleyip yazdığını çürüten de yine sen sin...

yani şunu diyorsun ve bizi bilimdışılıkla suşluyorsun..

a olmalıdır.ama a, b den dolayı saçma görünmektedir.a yinede olmuştur

ne demek ki bu şimdi...bu bir espri mi .yeni bir şaka yöntemi mi

Sitelerde Paylaş

Ben doğrudan saldırıyorum. Sen dolaylı saldırıyorsun. Dünya üzerinde milyonlarca tür hatta bakterilerle beraber milyarlarca tür yaşamaktadır. HEr birinin evrim mekanizmasını insanoğlunun bilmesinin imkanı var mı?

Araştırılmaya devam eden konular var. Daha dün bulunmuş bir türün nasıl evrimleştiğini ilerleyen sorularında sormayacak mısın?

Ne bilelim tür daha yeni bulunmuş. Yaşadığından daha yeni haberdar olduğumuz türler var. 100 yıl içinde sanki bilim tüm türlerin evrim haritasını çıkardı da sen hepsi hakkında bize sorular soruyorsun.

O balığın evrimini de git sen araştır. Çamur atmak yerine bilime bir katkın olur.

Sitelerde Paylaş

Öyle olmam neyi değiştirir? Sen teorine yaptığım itirazları ortadan kaldırsana...

itirazlarım

1- Zürafalar, yavruları tam bir yetişkin oluncaya kadar onları beslemez.

2- Akasya ağaçları ya da zürafaların beslendikleri ağaçların yaprakları daima zürafaların omuz hizasında olmalıdır. Çünki düşük olsa zürafaların boyları neden uzadı? Yüksek olsa zaten zürafanın boyu sahipsiz ortada kalır...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben doğrudan saldırıyorum. Sen dolaylı saldırıyorsun. Dünya üzerinde milyonlarca tür hatta bakterilerle beraber milyarlarca tür yaşamaktadır. HEr birinin evrim mekanizmasını insanoğlunun bilmesinin imkanı var mı?

Araştırılmaya devam eden konular var. Daha dün bulunmuş bir türün nasıl evrimleştiğini ilerleyen sorularında sormayacak mısın?

Ne bilelim tür daha yeni bulunmuş. Yaşadığından daha yeni haberdar olduğumuz türler var. 100 yıl içinde sanki bilim tüm türlerin evrim haritasını çıkardı da sen hepsi hakkında bize sorular soruyorsun.

O balığın evrimini de git sen araştır. Çamur atmak yerine bilime bir katkın olur.

kardeşim o zaman bilinmiyor ama araştırılıyor de .....

yada ne bulunmuş söyle onları soralım...ben neyin bulunup bulunmadığını bilmiyorum ki bakıyorum hayvan türlerine ..aklıma yatmıyor ve soruyorum...ne yapayım...bilmediğin bir soruyu sorduğum için özür mü dileyeceğim.

ÖNEMLİ:madem bilmiyorsun::""""haaa şiştin mi bilmiyosan konuşma"""diyecek değilim...

burada o zaman tartışma balığın birikim yolu ile böyle bir yetenek kazanıp kazanamayacağının ve gelecek nesillere aktarıp aktararamayacağıının mümkünatının olup olmayacapını tartışalım...

şimdi ben diyorum ki nerden çıkmışta ağzına su doldurmuş ta fırlatmış.evet ondan önce bu ortaya çıkmadan belli birikimler olmuş...nedir o birikimler....ne olabilir mesela...

Sitelerde Paylaş

1. Zürafanın yavruları var da akasya veya diğer ağaçların yavruları yok. Tüm akasyalar ya da ağaçlar birden boy atıyor değil mi? Onlar da yeni gelişen ağaçları yiyiyordur mesela.

2.Daima omuz hizasında beslenir diye birşey söyleyen olmadı sanırım. Çoğu zaman ile daimayı karıştırma. Zürafanın kendi boyunu kullandığı durumlar elbetteki vardır. Olmasa idi zaten esas bu sizin teorinize göre yanlış olurdu. O zaman ben sorayım:

Zürafa omuz hizasında beslendiği halde tanrı neden onları o kadar uzun yaratmış? Tanrı için bunu yaratmak gereksizlik değil mi?

Senin sorunu senin teorine de sormak mümkün. Sen nasıl savunacaksın teorini?

Bu da demek oluyor ki sizin yaptığınız saldırmaktan başka birşey değil. Düşünüyor olsaydın kendine böylesi bir soruyu da yöneltmen gerekirdi.

Sitelerde Paylaş
1. Zürafanın yavruları var da akasya veya diğer ağaçların yavruları yok. Tüm akasyalar ya da ağaçlar birden boy atıyor değil mi? Onlar da yeni gelişen ağaçları yiyiyordur mesela.

Şu verdiğin cevabı iyi etüt ettin mi? Bence sen bu cümlenle, yükseklerdeki yapraklar teorinin ocağına incir ağacı diktin...

Zürafa omuz hizasında beslendiği halde tanrı neden onları o kadar uzun yaratmış? Tanrı için bunu yaratmak gereksizlik değil mi?

Eğer ortada bir bilinç varsa bu bilincin eserlerini niye öyle yaptığını sormak saçmadır... Leonardo Davinci yaşasaydı ona şu soruyu sorar mıydın?

"Kardeşim sen niye monalisa'yı sarışın yapmadında kumral yaptın?"

Sitelerde Paylaş
Eğer ortada bir bilinç varsa bu bilincin eserlerini niye öyle yaptığını sormak saçmadır... Leonardo Davinci yaşasaydı ona şu soruyu sorar mıydın?

"Kardeşim sen niye monalisa'yı sarışın yapmadında kumral yaptın?"

İşte soru sormayı yasaklayan din!!

Evet eğer leonardo yaptığım her eserde bir neden vardır deseydi sorardım. Siz değil misiniz Allah bir iş yaparsa nedeni vardır diyen. Siz değil misiniz Allah israf yarmaz diyen.

O zaman soruyorum; hiç ışığın olmadığı bir mağrada yaşayan balıkların neden kör görmeyen gözleri vardır? Alalh burada boşuna göz yaratmış değil mi?

Hani herşeyin bir hkmeti vardı? Açıkla bakalım bunun hikmetini.

Sitelerde Paylaş

Evet eğer leonardo yaptığım her eserde bir neden vardır deseydi sorardım.

ama bunun için onun aklından geçenleri bilmem. ve onun gibi düşünebilme yeteneğine sahip olmak gerek.leonardo bir nebze ama bunu bir yaratıcı için düşünülmesi bence imkanlı değil..

neyse konu bu değil..sanırım bir kaç evrici lamarcın bu söylediğinin geçersiz olduğunu kabul edip saçma bulmuşlardı.ama hatırımda değil bu yanlış olabilir.velhasıl bu uzun ağaç teorisi ben ce zayıf kalıyor biraz....

.birde aklıma şu geldi ortada iki görüş var .be biz sizin görüşünüze karşı antitez geliştiriken (zaten kendi içinde çelişiklikleri olduğunu düşündüğümüz için) bazı kavramları katılmasak bile sabit kabul edip sağlıklı tartışma adına asıl konuya odaklanabiliyoruz.

sizin bunu yapabildiğinize burada şahit olmadım(sadece siz değil herkes)

buna (kısaca ama tüm anlamını içermeyecek şekilde) saygı da diyebiliriz.

bunu ateshbey yada ben vb kişiler "teknik"(bakın çok önemli)teknik olarak iyi tartışıyoruz.

ama ben sadece"teknik" olarak burada yaratıcının tartışıldığına pek şahit olmadım...

sürekli bir dalga geçme sürekli bir aşağılama....

biz bilmiyormuyuz aşağılamayı..senin bilmiyorum dediğini ben sağduyulu biri olmasam aşağılamazmıyım zannediyorsun....

tarihinde kolonya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet eğer leonardo yaptığım her eserde bir neden vardır deseydi sorardım. Siz değil misiniz Allah bir iş yaparsa nedeni vardır diyen. Siz değil misiniz Allah israf yarmaz diyen.

O zaman soruyorum; hiç ışığın olmadığı bir mağrada yaşayan balıkların neden kör görmeyen gözleri vardır? Alalh burada boşuna göz yaratmış değil mi?

Hani herşeyin bir hkmeti vardı? Açıkla bakalım bunun hikmetini.

Yahu sor, sana kimse sor demiyor... Ama tasarımcı: "Canım öyle istedi, öyle yaptım" şeklinde bir cevap verirse ne diyeceksin? "Hayır canın istediğini yapamazsın kardeşim, şöyle yapman gerekirdi." mi diyeceksin?

Ayrıca niye aynı soruyu evrime sormuyorsun? Evrime göre işe yaramayan yapılar körelmeyecek miydi, hatta zamanla yokolmayacak mıydı?

Sitelerde Paylaş

Şu anki konumuz bu. yaratıcının aklından geçenler bilinemez diye kestirip atmak esas mantık dışı ve kendi içinde çelişen bir durum.

Yani diyorsun ki ortada bir hikmet var ama ne idugu belli olmayan bu hikmet nedense kimse tarafından bilinmiyor.

Tekrar soruyorum:

"Mağaralarda yaşayan ve mağaralara hiçbir ışığın girmediği yerlerde yaşayan balıkların kör gözlerinin olmasındaki hikmet nedir?

bu sordulanamadığı için mi yoksa ortada öyle bir hikmet olmadığı için mi cevapsız bırakılıyor. Biz hiç olmazsa bildiğimiz kadarı ile cevap verebiliyoruz. Ama görüyorum ki siz hiçbir cevap veremiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Yahu sor, sana kimse sor demiyor... Ama tasarımcı: "Canım öyle istedi, öyle yaptım" şeklinde bir cevap verirse ne diyeceksin? "Hayır canın istediğini yapamazsın kardeşim, şöyle yapman gerekirdi." mi diyeceksin?

Yaratıcı teorisine göre:

1. Herşeyin hikmeti vardır.

2. Canlılarda olan herşey bir amaç için yaratılmıştır. Mükemmellikten dem vuran siz değil misiniz?

Ben de soruyorum:

Mağalarda yaşayan balıkların kör gözlerindeki hikmet nedir? CAnım öyle istedi diye birşey yok. Bir hikmet olmalı sizin savınıza göre.Eğer bir hikmet varsa nedir bunun hikmeti? Allahın sözcüsü siz olduğunuza göre bu soruma bir cevap vereceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Yani biz akıllı tasarımcının amacını henüz ögrenemediğimiz için saçmalamış oluyoruz, Ama siz henüz açıklayamadığınız evrim aşamalarını bilmiyoruz deyince erdemli davranmış oluyorsunuz öyle mi?

Coelacanth sana bir şey hatırlatıyor mu?

Sitelerde Paylaş
Yaratıcı teorisine göre:

1. Herşeyin hikmeti vardır.

2. Canlılarda olan herşey bir amaç için yaratılmıştır. Mükemmellikten dem vuran siz değil misiniz?

Ben de soruyorum:

Mağalarda yaşayan balıkların kör gözlerindeki hikmet nedir? CAnım öyle istedi diye birşey yok. Bir hikmet olmalı sizin savınıza göre.Eğer bir hikmet varsa nedir bunun hikmeti? Allahın sözcüsü siz olduğunuza göre bu soruma bir cevap vereceksiniz.

Evet o dediklerin yaratılış teorisinin teistik boyutu... Ancak Akıllı Tasarımı bağlamazlar... Akıllı tasarımın, tasarımıcının her yaptığı tasarımda bir hikmet vardır şeklinde bir iddiası da yok...

Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarımda tanrının rolü yok mu? Neden bağlamıyormuş?

Akıllı tasarlayan Tanrı burada bir aptallık yapmış sanırım. Kendisinde herşeyi değiştirebilen bir güç varken nedense körelmiş bir organ bırakmış. Ben bunu evrim ile açıklarım ama sen ne teistik düşüncen ile ne de Akıllı tasarım ile bunu açıklayamazsın.

Sitelerde Paylaş
Şu anki konumuz bu. yaratıcının aklından geçenler bilinemez diye kestirip atmak esas mantık dışı ve kendi içinde çelişen bir durum.

Yani diyorsun ki ortada bir hikmet var ama ne idugu belli olmayan bu hikmet nedense kimse tarafından bilinmiyor.

Tekrar soruyorum:

"Mağaralarda yaşayan ve mağaralara hiçbir ışığın girmediği yerlerde yaşayan balıkların kör gözlerinin olmasındaki hikmet nedir?

bu sordulanamadığı için mi yoksa ortada öyle bir hikmet olmadığı için mi cevapsız bırakılıyor. Biz hiç olmazsa bildiğimiz kadarı ile cevap verebiliyoruz. Ama görüyorum ki siz hiçbir cevap veremiyorsunuz.

kör olduğunu nerenden uyduruyorsun? onlarda yaşadıkları ortama göre görüş açıları vardır ve ışığa çıkarıldıkları anda kör olmaları kuvvetle muhtemeldir ve istersen dene kendini 10-15 gün bir hücreye koy hiç ışık almayan onuda geç 48 saat kal o hücrede dışarı çıktığında gözleklerin ne olacak bakalım eskisi gibi görebilecekmi eskisi gibi olması için kaç gün gerekecek.

Sitelerde Paylaş
kör olduğunu nerenden uyduruyorsun? onlarda yaşadıkları ortama göre görüş açıları vardır ve ışığa çıkarıldıkları anda kör olmaları kuvvetle muhtemeldir ve istersen dene kendini 10-15 gün bir hücreye koy hiç ışık almayan onuda geç 48 saat kal o hücrede dışarı çıktığında gözleklerin ne olacak bakalım eskisi gibi görebilecekmi eskisi gibi olması için kaç gün gerekecek.

Kör oldukları biliniyor..

Mağaralarda yaşayan balıklarda gözler atrofiye uğramış ve görme işlevini tümüyle kaybetmiştir.

Sitelerde Paylaş

AteshBey, zürafaların yüksek yapraklara ulaşmak için boylarının uzadığını söyleyen kimdir? Evrim neresinde böyle bir şey söyler?

Bilmediğin şey şudur. Bunu söyleyen Darwin öncesi, Lamarck'ın teorileridir. Darwin, türlerin kökeni ile, bunun böyle olmayacağını göstermiştir.

Zira, darwin'e göre, yani evrim teorisine göre, Zürafa yüksekteki ağaçlara uzamak durumu, çok büyük bir değişim gerektirir, zürafa bu esnada ne yiyecektir. Denebilir ki, zürafalar uzadıkça, ağaçların boyu da uzadı. Bu da güme gider, zira karşılıklı etkileşim için çok imkansız bir husustur, ağaçların olduğu yerde, kısa bitkiler, otlarda elbet olacaktır.

Ve o günden beri, evrimciler neyin zürafanın boyunu bu kadar uzattığı üzerinde tartışırlar. Aslında mesele basittir, iki üçtemel görüş vardır, hepsi birden veya bir kaçı birlikte etmen olmuş olabilir.

Cevabını bulman aslında son derece kolay. Zürafanın sadece boynu mu uzundur, bir düşün bakalım?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...