Jump to content

Aydın !

Recommended Posts

Ey zavallı milletim dinle! Şu anda, hepimiz burada seni kurtarmak için toplanmış bulunuyoruz. Çünkü ey milletim, senin hakkında az gelişmiştir, geri kalmıştır gibi söylentiler dolaşıyor. Ey sevgili milletim! Neden böyle yapıyorsun? Neden az gelişiyorsun? Niçin bizden geri kalıyorsun? Bizler bu kadar çok gelişirken geri kaldığın için hiç utanmıyor musun? Hiç düşünmüyor musun ki, sen neden geri kalıyorsun diye düşünmek yüzünden biz de istediğimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hali ne olacak diye hayatı kendimize zehir ediyoruz. Fakir fukaranın hayatını anlatan zengin yazarlarımıza, gece kulüplerinde içtikleri viskileri zehir oluyor. Zengin takımının hayatını gözlerimizin önüne sermeye çalışan meteliksiz yazarlarımız da aslında şu fakir milleti düşündükleri için küçük meyhanelerinde ağız tadıyla içemiyorlar. Ey şu fakir milletim! Aslında seni anlatmıyoruz. Sefil ruhlarımızın korkak karanlığını anlatıyoruz. İşte onun için sana yanaşamıyoruz. Senin yanında bir sığıntı gibi yaşıyoruz. Hiç utanmıyor muyuz? Hiç utanmıyoruz.

Oğuz Atay - Oyunlarla Yaşayanlar

''Türk milletinin bilmem yüzde falanı filanı aptal'' diye bir geyiğimiz vardır. İşimize gelmeyen her noktada bu geyiğin arkasına sığınırız. Bu geyikle kendi aptallığımızı, 'aydın' diye sunulanların aptalliğini gizliyor olmayalım?

'Bu halk geridir', 'Bu halk şöyledir, böyledir' Peki 'aydın'ımız nasıldır ?

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Aslında güzel bir konu açmışsın hallaç her ne kadar şimdiye kadar bir cevap veren olmamışsa da bugün yarın şekillenecek ve hepimizin belli dersler çıkarmasına imkan verecek bir konu olmuş.

Aydın olmayı kısaca halkının ve ülkesinin sorunlarına kafa patlatan entellektüel birikim sahibi insan olarak yapacak olursak(en azından ben meseleye böyle bakıyorum) öncelikle memlekette kaç aydın var bunu düşünmek lazım.Sonra da aydın olmak hangi fedakarlıkları gerektirir,geride bırakacaklarına acı ve gözyaşı dışında hiçbir miras bırakmamak ve çok küçük bir grup dışında saygı ve minnetle anılmayacağını bile bile ölmek kaç kişinin harcıdır ?Bunları tartışmak lazım..Bir Nazım Hikmet,Sabahattin Ali,Aziz Nesin,Behice Boran,Mahir Çayan,Kemal Tahir,Orhan Kemal,Ahmed Arif,Yılmaz Güney,Uğur Mumcu (benim örnekler yanlı oldu ama  )olabilmek kolay mı,hiç tanımadığın insanların acısını sanat , edebiyat ve siyasetle ile yoğurup o hamuru mutluluk kalıplarına dökme çabası ile geçirilen ve birçoğu birbirine yakın trajedilerle sonlanan o ömürlere adına halk dediğimiz yığınlar gereken saygıyı gösterdi mi sence ?

Arkalarında iki kuşaklık trajedi,önlerinde adına medya denilen ve gerçek amacı bu ülkenin halkını aydınlarından koparmak olan gayya kuyusu ve kurulu düzen,peki halkla aydını kim,nasıl buluşturacak ? Herşeyden önemlisi bu halk hayatını kendisi için zehretmiş serden geçti aydınları ne zaman ve nasıl anlayacak ? Tüm suç aydınların mı yoksa Nazım Hikmetin “dünyanın en tuhaf mahluku” şiirindeki dizelerinde haklılık payı var mı ?Televizyonda M.Ali Erbil,magazin ve benzeri bok püsürük programlar,sinemada recep ivedik izleniyorsa ,kitap niyetine bol ilmihal,h okunuyorsa bu konudaki sorumluluk tartışılmalı ?

Hatta bırakalım meseleyi ülke bazında ele almayı,kendi yaşadığımız coğrafyada insanların bize aydın gözüyle baktığını,sözümüzün önemsendiğini varsayalım ? Hayata,siyasete,sanata,edebiyata,insan ilişkilerine bakışımız nasıl olacak,etrafımızı nasıl değiştireceğiz önce buradan başlayalım.

Sitelerde Paylaş

Ne kalifikasyon gerekli Türkiye'de aydın olmak için? Şiir okuyunca, biraz tarih bilip bir de alışılmışın dışında şeyler söyleyince kendilerini aydın ilan ediyorlar.

Türkiye'deki "aydınlar" (günümüzdekiler) benim gözümde değerleri yok. Ufukları dar insanlar. Anca şiir miir okuyorlar işte o kadar. Abuk tipler.

Sitelerde Paylaş

o aydin denilen kepazeler, ataturkcusu olsun, neo-con'cusu olsun, guzelce, dilipak, misiroglu gibi cigersiz dincilerinden olsun, hic farketmez, hepsini toplasaniz sovyet donemindeki en cahil trockiste bile denk dusmezler. birbirleriyle kayikci kavgasina tutusmus bu yalama civatalar toplulugu, koskoca bir halka cahil yakistirmasi yapip, sucu surekli olarak toplumun belirli kesimlerine atmaktan baska bir bok yapmazlar, yaptiklari da gorulmemistir. aydin denilen insan, once ait oldugu, yani bagrindan koptugu toplumun, icerisinde can cekistigi problematik durumlarin onemine haiz olmalidir. bu onemi kavrayan aydin insan, toplumun herkesce farkedilemeyen ancak dikkatli incelendiginde farkedilebilen problematik durumunun sablanonu cikartmalidir. daha sonra bu sablon uzerinden giderek durum analizleri yapmalidir. bu analizlerin sonucunda kendince yorumlar gelistirerek, daha derin degerlendirmelerde bulunmalidir. butun bunlarin sonucunda, soz konusu problematik duruma dair birden fazla cozum bulmus olmasi gerekir. son olarak aydin kisi, ulastigi cozumleri halka en uygun uslupla (anlayabilecegi, idrak edebilecegi kolaylikta), en uygun zamanda, en uygun sekliyle (yazili, sozlu neyse) anlatmakla mukelleftir.

aydin kisi, ne egemenlerin baskisina boyun eger, ne de surgunlerden bezip, toplumca kendine verilmis olan bu gorevden vazgecer. tabii gunumuz turkiye'sinin iskembe kivamina gelmis mideleriyle kendilerine aydin diyen palyacolarini haric tutarsak, gercek aydin kisi halka aptal, cahil, algisi kit, gobegini kasiyan adam, bidon kafali ve benzeri hakaretlerle kendi beceriksizligine, akilsizligina ve gerizekaliligina kulp takip, halka yanstimak yerine -ki bu yansitma durumu psikolojik bir rahatsizliktir (bknz: projection)- nasil daha basit bir sekilde halkin algisini yakalayabilirim sorusunu sorandir. bugun ne yilmaz ozdil, nihat genc ve benzerlerinin anglo-kemalist denyoluklari, ne dinci medyanin daha dun ne yedigini bile hatirlamayan budalalari, ne de okyanus otesinin gotunu yalama yarisina giren acik piyasa ekonomisinin asagilik parali askerleri aydin kavraminin karsiligidirlar.

o yuzden bu tarz abidik gubidik zevata "yahu siz hep halka cahil diyonuz, sucu halka atiyonuz peki sizde hic suc yok mu yani" sorusunu sormak son derece abes bir durumdur. neden ? bir; bu soruda nitelenen kisiler zaten aydin degildir, iki; gercek manada aydin kisiye bu soru sorulmaz cunku aydin kisiler yaptiklari ve yapacaklari ile bu sorunun muhatabi olmazlar/olamazlar. bugun turkiye'de maalesef aydin kisiler "tirajsiz" medya organlarinda kiclarini yirtmak suretiyle kaybolup gitmektedirler. o yuzden bu soru yanlis sorulmustur. "neden halka ulasmakta daha baska yollar aramiyorsunuz?" sorusu daha bir mantiklidir, gelgelelim, daha once de dedigim gibi bu sorunun muhatabi bu baslikta kastedilen cakma aydinlar degildir.

tarihinde recreativo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o aydin denilen kepazeler, ataturkcusu olsun, neo-con'cusu olsun, guzelce, dilipak, misiroglu gibi cigersiz dincilerinden olsun, hic farketmez, hepsini toplasaniz sovyet donemindeki en cahil trockiste bile denk dusmezler. birbirleriyle kayikci kavgasina tutusmus bu yalama civatalar toplulugu, koskoca bir halka cahil yakistirmasi yapip, sucu surekli olarak toplumun belirli kesimlerine atmaktan baska bir bok yapmazlar, yaptiklari da gorulmemistir. aydin denilen insan, once ait oldugu, yani bagrindan koptugu toplumun, icerisinde can cekistigi problematik durumlarin onemine haiz olmalidir. bu onemi kavrayan aydin insan, toplumun herkesce farkedilemeyen ancak dikkatli incelendiginde farkedilebilen problematik durumunun sablanonu cikartmalidir. daha sonra bu sablon uzerinden giderek durum analizleri yapmalidir. bu analizlerin sonucunda kendince yorumlar gelistirerek, daha derin degerlendirmelerde bulunmalidir. butun bunlarin sonucunda, soz konusu problematik duruma dair birden fazla cozum bulmus olmasi gerekir. son olarak aydin kisi, ulastigi cozumleri halka en uygun uslupla (anlayabilecegi, idrak edebilecegi kolaylikta), en uygun zamanda, en uygun sekliyle (yazili, sozlu neyse) anlatmakla mukelleftir.

aydin kisi, ne egemenlerin baskisina boyun eger, ne de surgunlerden bezip, toplumca kendine verilmis olan bu gorevden vazgecer. tabii gunumuz turkiye'sinin iskembe kivamina gelmis mideleriyle kendilerine aydin diyen palyacolarini haric tutarsak, gercek aydin kisi halka aptal, cahil, algisi kit, gobegini kasiyan adam, bidon kafali ve benzeri hakaretlerle kendi beceriksizligine, akilsizligina ve gerizekaliligina kulp takip, halka yanstimak yerine -ki bu yansitma durumu psikolojik bir rahatsizliktir (bknz: projection)- nasil daha basit bir sekilde halkin algisini yakalayabilirim sorusunu sorandir. bugun ne yilmaz ozdil, nihat genc ve benzerlerinin anglo-kemalist denyoluklari, ne dinci medyanin daha dun ne yedigini bile hatirlamayan budalalari, ne de okyanus otesinin gotunu yalama yarisina giren acik piyasa ekonomisinin asagilik parali askerleri aydin kavraminin karsiligidirlar.

o yuzden bu tarz abidik gubidik zevata "yahu siz hep halka cahil diyonuz, sucu halka atiyonuz peki sizde hic suc yok mu yani" sorusunu sormak son derece abes bir durumdur. neden ? bir; bu soruda nitelenen kisiler zaten aydin degildir, iki; gercek manada aydin kisiye bu soru sorulmaz cunku aydin kisiler yaptiklari ve yapacaklari ile bu sorunun muhatabi olmazlar/olamazlar. bugun turkiye'de maalesef aydin kisiler "tirajsiz" medya organlarinda kiclarini yirtmak suretiyle kaybolup gitmektedirler. o yuzden bu soru yanlis sorulmustur. "neden halka ulasmakta daha baska yollar aramiyorsunuz?" sorusu daha bir mantiklidir, gelgelelim, daha once de dedigim gibi bu sorunun muhatabi bu baslikta kastedilen cakma aydinlar degildir.

Hiieeeyyt be!

İşte aydın kişi osurdu mu mangalda kül bırakmayan böyle bir yiğittir!

O halk denizde hırçın bir dalga, erken ölmeye and içmiş bir sıra neferidir!

Onun yüceler yücesi halkına laf edeni var ya... itn g.tüne sokar bu tosun!

Bakın Recreativo'ya da aydın nasıl olurmuş görün!

Bir daha da fakir ama onurlu, faziletli ve masum halkımıza gerizekalı gibi sözler etmeyin!

Sahipsiz mi sandınız lan siz bu ulu halkı!

Sitelerde Paylaş

Kimsenin halkı küçümseme hakkı yoktur ama eleştirme hakkımız vardır.

Ki halkı eleştirmek da aslında özeleştiri yapmaktır.

Benim bir özeleştirim var halk olarak:

Çalıyoruz, çırpıyoruz,

Dolandırıyoruz,

Çıkar kolluyoruz,

Paraya köleyiz,

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyoruz,

Vicdansızlaşıyoruz

v.s.

ve aslında en önemlisi

Umursamıyoruz...

Ve aydınlar ile aydın geçinenler...

Onları da biz yaratıyoruz, çünkü umursamıyoruz...

Hiç birşey halkın kontrolünde değil ama halk herkesin kontrolüne girmiş durumda...

Sitelerde Paylaş

Hiieeeyyt be!

İşte aydın kişi osurdu mu mangalda kül bırakmayan böyle bir yiğittir!

O halk denizde hırçın bir dalga, erken ölmeye and içmiş bir sıra neferidir!

Onun yüceler yücesi halkına laf edeni var ya... itn g.tüne sokar bu tosun!

Bakın Recreativo'ya da aydın nasıl olurmuş görün!

Bir daha da fakir ama onurlu, faziletli ve masum halkımıza gerizekalı gibi sözler etmeyin!

Sahipsiz mi sandınız lan siz bu ulu halkı!

Ya su abukladiktan sonra kayiplara karisan kemalci tosuncuklar da ayri bir alem.

Bilimsel Sosyalizm'e "abi bu adam sosyalizmi bilimsel saniyo yeaa eheueheu" tarzi bir mallikla bakan bir cahilden hic de sasirtmayan bir mallik daha gormus olduk boylece lakin adet doneminde sinir krizlerine giren genc kizlar gibi aglamaya ne gerek var, onu cozemedim. Hayir, "yeterince acinasi pozisyona dusemedigim icin daha butun forum kiciyla gulemedi, o yuzden sen beni biraz daha rezil et" deniyorsa sayet, ben bir kere kemik atarim, gerisi havlamanin tonuna kalmis der gecerim. ayrica sen ironi falan kastirma tosunum, o mermer kafayla degil ironi yapmak, anca kendi capinda bustlere tapinirsin. hadi simdi yallah.

Sitelerde Paylaş

Bu iki tabloda aydınlığın ışığını değil, cemaatin koyunluğunu görmekteyiz.

2005 te listede olmayan biri 2008 de listebaşı oluyor. Nasıl internetten verilen oylar ile.

Breh breh breh! adam emir göndermiş tüm cemaatine BANA OY VERİN diye.

Kaç oy almış? Merak Ettim şimdi.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bence toplumları geliştiren ,değiştiren ,dönüştüren ekonominin gerçekleridir.

Türkiye'de halkın bu geriliğinden ''okumuş ,düşünmüş, yazmış'' bir grup insanımız sorumlu değil.

Bu şekil bir ekonomiyle anca böyle bir toplum inşa edilir.

Rusların, ingilizlerin,fransızların,almanların aydınlarını toplasak ve gece gündüz uğraşsalar yine farketmezdi.

Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız yaşamın olmazsa olmaz temeli olan ekonomiden başlamalısınız.

Pek değersiz ve önemsiz fikrim böyle..

Sitelerde Paylaş

Pek değersiz ve önemsiz fikrim böyle..

Birileri sana cevap yazma zahmetinde bulunuyorsa, fikrin o kadarda değersiz ve önemsiz değildir. İşte sana cevap yazma zahmetinde bulunan ben, fikrini önemsiyor ve değerli buluyorum :D. Alçakgönüllüye yatma :D.

Bu şekil bir ekonomiyle anca böyle bir toplum inşa edilir.

Bu lafına bir diyeceğim yok ama;

Bu şekilde bir toplumla ancak böyle bir ekonomi inşa edilebileceği gerçeğini, ne yapalım? Bu iki çelişki bir araya gelme zahmetini nasıl gerçekleştirmiş, bilinmez. İzahını yapayım; araplar tarafından asimile edilmiş ve köle ahlakı ile yoğurulmuş ve bilmem kaç küsür senedir demlenmiş olan bir toplumun, girişimci ruhu yakalama uğraşı ve bunun desteklenmesi vs. geç kalınmış çabalardır. Atatürk, vakti zamanında bunları o giydikleri medeniyetten uzak elbiseler içinden çıkarmak için bile ne kadar uğraş verdi, başarılı olabildi mi dersin? Bugün ki durumumuz ortada. Almanlar koca 2 dünya savaşından yenik ve harap olmuş şekilde çıktılar, o savaşlardan birine biz katılmadık bile, onlara bak ve bize bak. Bu toplumun yetiştirdiği aydın denilen kişiler, avrupa kopyacısı h vs'den ileri bile gidemiyor.

Afrodit sana teşekkür etmek istiyorum, halktan nefret etmem için yeterince sebep saydın. Saydığın sebepler, küçümsemek için belki değil ama nefret etmek için gayet yeterli.

Sitelerde Paylaş

Kendi düşünceme kendimin değer vermememin sebebi,

hiçbir şeyi değiştirmeyeceğine olan inancım gereği öyledir.

Bu gidişat artık moralimi fena halde bozuyor.Sanki makus talihimizi yenemeyip bize reva görülecek şeylere teslim olacağız gibime geliyor.

Bu şekilde bir toplumla ancak böyle bir ekonomi inşa edilebileceği gerçeğini, ne yapalım? Bu iki çelişki bir araya gelme zahmetini nasıl gerçekleştirmiş, bilinmez. İzahını yapayım; araplar tarafından asimile edilmiş ve köle ahlakı ile yoğurulmuş ve bilmem kaç küsür senedir demlenmiş olan bir toplumun, girişimci ruhu yakalama uğraşı ve bunun desteklenmesi vs. geç kalınmış çabalardır.

düşüncelerine katılıyorum.

özellikle koyulaştırdığım kısımla ilgili bir şeylerde yazmak istiyorum.

Bizim köklü toplumsal değişimler yapamamamızın temelinde tarihimiz boyunca iktisadi ve siyasi hayatımızın az sayıda kişinin elinde olması yatmaktadır.

mesela köy enstitüleri dar bir kesimin işine gelmeyince kapatılmıştır.

80 öncesi canlı olan sol görüşler yine dar bir kesimin işine gelmeyince darbeyle bertaraf ediliştir....vs bunu gibi.

Bizde ekonominin iplerini elinde tutanlar dar bir kesim ve onlar, toplum zincire vurulmuş şekilde ellerinde kalsın istiyorlar.

çok merkezli, çok bileşenli,üretken rekabete dayalı başarılı bir ekonomik yapı olmadan hiçbir cücük çıkartamayız.

modern kölecilik devam eder gider.

Sitelerde Paylaş

Bak mesela bir örnek :)

Saadet Partisi kayyuma devredildi ve olağanüstü genel kurulu yapılacak.

Fakat ne diyor partinin lideri bağıra bağıra: "delil diye sunulan görüntülerin 8 tanesi CHP kongresinde çekilmiş olaylara ait."

Yani 8 video güya Saadetin kongresinde çekilmiş gibi montajlanmış ve delil diye mahkemeye sunulmuş, birileri de almış bunları delil diye değer vermiş ve Saadetin bir önceki kurultayında usulsüzlük vardı diyerek partiyi kayyuma devrediyor. Başına da davacı tarafı getiriyor...

Yani demek ki neymiş, umursamıyormuşuz. Bizi ilgilendirmiyormuş, çünkü bana dokunmuyor diye önemsemiyoruz...

O kayyum kuzu kuzu işini yapacak ve AKPye alternatif olmak üzere olan bir parti daha kül olacak. E tabi becerilebilirse, denemekten zarar gelmez tabi...

Ha sor günahımı verir miyim Saadet'e, hayır. Ama gözün gördüğünü de gönül nasıl yalanlasın ki?

Bu hayat katakulli dünyası ve biz yani halk da bile bile göz yuman susan aman banane diyenleriz...

Yıldız kayarken hoşumuza gider izleriz, ama güneş kayacak olsa feryat ederiz... Çünkü yıldızdan bize ne, ama hayatımız güneşe bağlı :)

Umarsamazlar, işine gelmiyor mu, at gitsin... Hukuk sadece bana yarayan hukuktur gerisi hikaye... İşte halk budur...

Sitelerde Paylaş

Umarsamazlar, işine gelmiyor mu, at gitsin... Hukuk sadece bana yarayan hukuktur gerisi hikaye... İşte halk budur...

Birilerinin umursayıp harekete geçebilmesi için ekonominin iplerinin çok çeşitli ve çok sayıda merkezlerin denetiminde olması gerekir.

Yani rekabet eden güçler ortamı olmalı...

bizde ise az sayıda güç merkezi ve az miktarda rekabet var.

fakat bol miktarda ise yolunu bulma var.

Bu ekonomik düzen değişmeden bu toplum değişmez.

olayın bence ''Aydın'' ile alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Bu iki tabloda aydınlığın ışığını değil, cemaatin koyunluğunu görmekteyiz.

2005 te listede olmayan biri 2008 de listebaşı oluyor. Nasıl internetten verilen oylar ile.

Breh breh breh! adam emir göndermiş tüm cemaatine BANA OY VERİN diye.

Kaç oy almış? Merak Ettim şimdi.

Sevgiler.

Bu işler koyun sayısına bakar doktor emmi. Sen de varsa koyunlarını oylamaya sok, sen de birinci ol.

Katılıyorum, çünkü biz neysek aydınımız da odur.

Çünkü aydınlar halkın arasından çıkar.

Aynen öyle, mesela bu forumda karşılıklı birbirlerini poh pohlayarak birbirlerini aydın olduklarına inandıran lakin lafın bittiği yerde hakaret ve küfür etmeye başlayan öyle çok magandamsı entelleküelümiz, aydınımız var ki...

Entel magandalar...

Bkz. Ahmet kaya 'Entel Maganda'

Bkz. Cem Karaca 'Yarım Posiyon Aydınlık'

tarihinde TheRoseofPennsylvania tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu işler koyun sayısına bakar doktor emmi. Sen de varsa koyunlarını oylamaya sok, sen de birinci ol.

Benim koyunlarım olmasa bile. Birilerinin kurtları koyunbaşını kendi ülkesine sokmuyor.

Koyunbaşı ABD nin kucağında sözde koyunlarını güdüyor, sevk ve idare ediyor.

ABD nin kucağında kim kimi idare ediyorsa, ona da siz karar verin.

ABD de oturma izni almak için kendini entellektüel, yazar vs göstermeye kalkışmış. ABD inanmayınca, koyunları devreye girmiş. Oy vermiş koyun oyları ile aydın olmuş, listeye girmiş hem de ilk sıraya oturmuş. Elbette koyunlara göre en aydın insan, çobandır. Dünyanın en ileri zekalı gerisi Sn Zihni Sinir gibi.

ABD için, Hem elindeki parasal imkanları ABD de tutmak, hem de bu kadar koyunu olan birini el altında tutmak fena bir davranış olmazdı.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...