Jump to content

ihanetin boyutları

Recommended Posts

• İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Orada Bill Clinton'ına kadar bir sürü önemli adam var, bir sürü dev şirketin temsilcisi var; çok etkili bir düşünce kuruluşu, ABD-Türkiye ilişkileri konuşulurken oraya uğraması çok da şaşırtıcı değil. Dış politikada işbirliği yapalım demiştir, Türkiye'ye yatırım yapın demiştir, İran vs. konuşulmuştur; geyik yapılmıyor elbette.

Amerikan çıkarları türkiye ile çelişince ne oluyor peki?

Türkiyedeki grupların ayrışmışlığından ve iktidar mücadelelerinden faydalanılıyor. Birine destek verilerek diğerine ezdiriliyor. Sonra başka birine destek verilerek diğeri ezdiriliyor. Bu milley bölünmüş ve birbirine düşman güçlerin savaşı ve dış ülkelerin kendi amaçları uğruna yıllardır savrulup gidiyor.

Mesela Körfez krizi..

Bu ülkede Özal zamanında bir genel kurmay başkanı istifa etmek zorunda kaldı.

Yani Türkiyenin ordusu ile Türkiyenin hükümeti arasına ayrılık girdi.

Neden?

Amerikanın Irak üzerindeki hesapları ve planları uğruna.

Yine Amerika'nın ırak politikası gereği kürtler harekete geçirildi.

Ve bunun bedelini ülkemiz ve halkımız çok pahalıya ödedi ve ödüyor.

Bu konularda birlik olup kendi çıkarlarımızı savunamadık.

Çünkü bu ülkede birbirine hakim olmak iseteyen düşman gruplar var.

Amerikanın en çok isteğini yapan ondan destek alma uğruna hiçbir zaman tek bir güç olamadık.

Mesela bu ülkede gizli işler çevirdiği son yıllarda ortaya çıkarılan kontrogerilla nın olduğu ortaya çıktı.

Halbuki bu güçler zaten nato tarafından kurulmuşmuş ki.

İşleri bitince tu kaka oldular.

Kısaca adamların dış çıkarları neyi gerektiriyorsa biz o pozisyona dönmeliyiz öylemi.

Sitelerde Paylaş

Kısaca adamların dış çıkarları neyi gerektiriyorsa biz o pozisyona dönmeliyiz öylemi.

Hayır. Dünyadaki güç dengelerini iyi gözlemlemeli, gere ABD büyük güç, ve de bölgede etkin. Görmezden gelmek bir seçenek değil, kendini bu gerçekliğe göre ayarlayacaksın.

Sitelerde Paylaş

>>> Akp'nin Türkiye'ye verdiği zarar, akp hükümette durduğu sürece anlaşılamayacaktır.

AK Parti gittiği zaman bu ülkenin anası 7 bayram ağlayacaktır.

Bu partiden önceki iktidarları hatırlıyorum da yaşadığıma ve aç kalmadığıma sükür ediyorum.

Bu pariden önceki iktidarlar'ın her biri 17 ağustos deprem felaketinden bile kötüymüş..

Hela CHP iktidarından söz bile edilemez. Bir, halk seçmiyor işte... İki, kıtlık olur kıtlık... Kuyruklara gireriz.

Sitelerde Paylaş

Hayır. Dünyadaki güç dengelerini iyi gözlemlemelisin; gerektiği yerde görüşeceksin, işbirliği yapacaksın. ABD beğen ya da beğenme büyük güç, ve de bölgede etkin. Görmezden gelmek bir seçenek değil, kendini bu gerçekliğe göre ayarlayacaksın.

Mesajın bir bölümü kesilmiş, elim bir tuşa çarptı herhalde, doğrusu böyle olacak.

Sitelerde Paylaş

Hayır. Dünyadaki güç dengelerini iyi gözlemlemeli, gere ABD büyük güç, ve de bölgede etkin. Görmezden gelmek bir seçenek değil, kendini bu gerçekliğe göre ayarlayacaksın.

ABD nin dünya ile ilgili planları , stratejileri ve uygulamaları var bunlarda şu şekilde oluyor deniyor.

Yok efendim komplo teorisi yapıyorsun diyordunuzya.

Asıl bu komplo teorisini siz yapıyorsunuz.

Bu adamlar örgütlenmeden, planlar kurmadan, diğer ülkelerdeki güçlerle gizli açık işbirliği yapmadan, kısa ve uzun vadeli planları ve hedefleri olmadan. NASIL OLUYORMUŞTA BU ABD dünyanın bir ucunda güç sahibi olabiliyormuş. Doğa üstü güçlerimi var bu adamların.

Kendini dünya gerçeğine göre DOĞRU ayarlayabilmek için dünya gerçeğini bilmek lazım.

ABD dünya üzerinde nasıl bir güç oluyormuş onları yaz. Diğer ülkeler üzerinde nasıl bir etki yapıyorki ABD lilere dünya üzerinde büyük güç deniyor.

ABD büyük bir gücümüş.. İyide nasıl oluyorda bu adamlar büyük bir güç oluyor.

Büyük bir güç olmak için neler yapıyorlar?

Ülkemiz tek vücut olup dünyaya karşı bir duruş sergileyemiyor. Pazarlığını ona göre yapamıyor.

Bu ülkede bölünmüş güçler var. Ve bu güçler kendi aralarındaki iktidar sorununu çözmek için dış güçlerle her türlü tavizi verip yardım almaya çalışıyor. Bizim elimiz burdan zayıflıyor.

Mesela PKK yı gözlemlemişimdir. Türkiye aleyhine Amerika ile işbirliği ortamı oldumu hiç kaçırmıyordu fırsatı.

TC nin bölünüp kendi iktidarlarına karşılık Irak ta ABD yi destekleme alışverişi içine giriyorlardı.

Bu alışveriş ABD ninde işine geldi.

İyide bizim hiiç işimize gelmedi.

Ama kimsenin umurunda olmadı. Çok bedel ödedik.

Dincilerde ABD ile işbirliği yapıp ülke içindeki rakiplerine üstünlük sağlamaya çalışıyorlardı. Bu ezik ve herşeyi yapmaya hazır güçlerle işbirliği ABD için çok masrafsız oluyor.

Nurcular bu işi taa Said Nursi nin proğramı ve öğretisi doğrultusunda yapıyorlardı ve hergeçen zaman geliştirdiler.

Ama Milli görüş çephesinin böyle bir yöntemi ve ahlakı yoktu. Sonra onlarda bu yöntemi öğrenip bu yollara girdiler.

Hepside şimdi çok iyi biliyorlar ABD ye yani batıya ne vermeleri gerektiğini onlarında ne istediğni.

Ülke içindeki rakiplerine karşı Batının desteğini devam ettirmek için ne yapmaları gerekiyorsa onları iyi biliyorlar.

Sitelerde Paylaş

ABD nin dünya ile ilgili planları , stratejileri ve uygulamaları var bunlarda şu şekilde oluyor deniyor.

Yok efendim komplo teorisi yapıyorsun diyordunuzya.

Asıl bu komplo teorisini siz yapıyorsunuz.

Bu adamlar örgütlenmeden, planlar kurmadan, diğer ülkelerdeki güçlerle gizli açık işbirliği yapmadan, kısa ve uzun vadeli planları ve hedefleri olmadan. NASIL OLUYORMUŞTA BU ABD dünyanın bir ucunda güç sahibi olabiliyormuş. Doğa üstü güçlerimi var bu adamların.

Sen de iki dünya savaşı kazan, ekonomin 14 trilyon dolar olsun, soğuk savaştan itibaren diğer ülkelerin iç işlerine karış, paran rezerv parası olsun vs. sen de dünyanın hemen her yerinde güç sahibi olursun.

Sitelerde Paylaş

Sen de iki dünya savaşı kazan, ekonomin 14 trilyon dolar olsun, soğuk savaştan itibaren diğer ülkelerin iç işlerine karış, paran rezerv parası olsun vs. sen de dünyanın hemen her yerinde güç sahibi olursun.

İşte bende onu diyorum. Ülkemizdeki birçok işin birde batı ve ABD ayağı var. Açıkca söylensin. Yada söylemek isteyenler neden susturuluyor.

12 eylül darbesi ile bugünkü orduyu ve yargıyı etkisiz hale getirme harekatının ne farkı var.

12 eylüldede 24 ocak kararları uygulanması amacıyla ve kuvvetlenen yabancı sermaye karşıtı güçler yok edildimesi amacıyla yapıldı.

Şimdide yapılanlar aynısı.

Olayların bu ayağı neden söylenmiyor da.

Hep millete demokrasi, özgürlük, huzur ve dini argümanlarla gidiliyor.

İyi hatırlıyorum ilk körfez kırizi öncesi. Nurcular arasında ve tabanında şöyle bilgiler yayılmıştı: Güya, Said Nursi yanında bulunan talebelerine demişki: Doğuda da bir Deccal var oda zamanı gelince yok edilecek...

Din kullanılarak halk ve taban Amerikanın siyasetine göre işte bu şekilde yönlendirilmişti.

Son referandumda da yok halk değişim istemiş, yok yargı bağımsızlığı istemiş.

Oyların büyük kısmı sünni ve dini ittifakın oylarıdır.

Oylar: Din için, cemaat için, müslümalık için, tarikatlar için, Osmanlı hayalleri için, sünni islam için verildi.

Amerika bizim içimizdeki cemaatleri, örgütlenmeleri, güçleri, tarikatleri ve bunların amaçlarını, hayallerini ve yapısını anlayıp kullanması normalde bizim onların içindeki güçleri, cemaatleri, hayalleri, amaçları, örgütlenmeleri anlamamız şuçmu yani.

Sitelerde Paylaş

Amerika bizim içimizdeki cemaatleri, örgütlenmeleri, güçleri, tarikatleri ve bunların amaçlarını, hayallerini ve yapısını anlayıp kullanması normalde bizim onların içindeki güçleri, cemaatleri, hayalleri, amaçları, örgütlenmeleri anlamamız şuçmu yani.

Siz kimsiniz? Sizin iktidara gelmek için ABD'ye taviz vermeyeceğinizi nereden bileceğiz? Gizli gündem sahibi olmadığınız ne malum?

Sitelerde Paylaş

F.Gülen ABD ile mutlu yasal birlikteliği sürecinde bunu yapıyor zaten.

Geçmişte nasıl bazı yerlerde bu misyonerler okul-eğitim şu bu adıyla okul açıp o bölge halkını içten fethetmeyi hedeflemişler ve kısmende başırılı olmuşlarsa, bugün aynısını onlar yapıyor.

Sömürge ülkelerinin hemen hepsinde bu okullardan mevcut. Türk okulları diye geçiyor. Yani dünyanın gözü önünde adam bunu yapıyor.

Ben açıkcası bu durumda ne düşüneceğimi şaşırmış durumdayım.

Sitelerde Paylaş

Siz kimsiniz? Sizin iktidara gelmek için ABD'ye taviz vermeyeceğinizi nereden bileceğiz? Gizli gündem sahibi olmadığınız ne malum?

En genelde tüm insanlığız. Yani tüm insanlık için kötü olan şeylere karşıyız.

Ayıların doğası gereği yaptığı hasarlara karşı olan, ayıların doğasını açığa çıkararak ve ayınında ayılığı gereği çekinceleri olduğunu bilerek ayıca zararlar ve işler yapmamasını sağlamak.

Biraz özelde de Türkiyeyiz.

Bizim üzerimizde hesap yapanların iki defa hesap yapmasını isteyenleriz. Ve onlara karşı daha güçlü ve bilinçli duruş sergilemek isteyenleriz.

Diğerleri bilmeliki Karşı tarafı ve kendimizi iyi biliyoruz.

Basit yalanlarla, hurafelerle kandırılmak istenmeyenleriz.

Güçlü olmak isteyenleriz.

Daha özeldede ben benim.

Derim tabiki: Ulan pezevenk senin çıkarların için PKK ya destek verdin kardeşlerimiz öldü. Seninde çıkarıyında....derim tabiki. (PKK ya destek veren ABD ye ve batıya diyorum).

Amerika kendi çıkarlarına uygun bir islam modeli buldu destekleyipte destekliyor şimdi.

Güç dengesizliği oluyor.

Bir zamanda sovyetlere karşı savaşacak bir yapı ve potansiyeli Talibanda bulmuştu onu desteklemişti.

İyide şimdi o yapı Afganistanı ne hallere getirdi.

İslam dünyası hesapları için şimdide bizim burdaki islami grupları destekliyor.

Sitelerde Paylaş

En genelde tüm insanlığız. Yani tüm insanlık için kötü olan şeylere karşıyız.

Ayıların doğası gereği yaptığı hasarlara karşı olan, ayıların doğasını açığa çıkararak ve ayınında ayılığı gereği çekinceleri olduğunu bilerek ayıca zararlar ve işler yapmamasını sağlamak.

Biraz özelde de Türkiyeyiz.

Bizim üzerimizde hesap yapanların iki defa hesap yapmasını isteyenleriz. Ve onlara karşı daha güçlü ve bilinçli duruş sergilemek isteyenleriz.

Diğerleri bilmeliki Karşı tarafı ve kendimizi iyi biliyoruz.

Basit yalanlarla, hurafelerle kandırılmak istenmeyenleriz.

Güçlü olmak isteyenleriz.

Daha özeldede ben benim.

Derim tabiki: Ulan pezevenk senin çıkarların için PKK ya destek verdin kardeşlerimiz öldü. Seninde çıkarıyında....derim tabiki. (PKK ya destek veren ABD ye ve batıya diyorum).

Amerika kendi çıkarlarına uygun bir islam modeli buldu destekleyipte destekliyor şimdi.

Güç dengesizliği oluyor.

Bir zamanda sovyetlere karşı savaşacak bir yapı ve potansiyeli Talibanda bulmuştu onu desteklemişti.

İyide şimdi o yapı Afganistanı ne hallere getirdi.

İslam dünyası hesapları için şimdide bizim burdaki islami grupları destekliyor.

Türkiye'de hangi siyasi akıma denk düşüyor bu tavır peki? Ulusalcılarsa kalsın derim.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de hangi siyasi akıma denk düşüyor bu tavır peki? Ulusalcılarsa kalsın derim.

Siyasi bir akım değil.

Gerçekleri sadece gerçek olduğu için seven.

Aldatmaktan ve aldatılmaktan hoşlanmayan.

Bilgiye ve bilmeye önem veren insanlar.

Her kesin söz hakkı varda. Her kesin her yaptığı doğalda.

Gerçeklerden haz alan, onunla yüceleşmeye değer verenlerinde heralde tavır koymaya hakkı vardır.

Amerika zengin olduğu için gazetecileri satın alması doğalmış.

İyi de satın alınan insanın satın alındığını görebiliyorsan eğer ve onun çarpıtmalarını da görmek ve karşı gelmekte doğal. Benim için de bu tavır da doğal.

Mesela Bugün denen gazetenin fetullahcılar tarafından kullanılması doğal da.

Benim bunu görmem doğal değilmi yani.

Hanefi Avcının özel hayatını neden yazdıklarını bilmek doğal değilmi.

Ona saldırının sebebini bilmek doğal değilmi.

Adam emniyet içinde gördüğü ve bir devlet için çook önemli bazı hadiseleri yazıyor.

Bir gazete tutuyor adamın arkadaşlarından, özel hayatından onu yok etmeye çalışıyor.

Ayrıca yargı da aynı yöntemle adamı yok etmeye çalışıyor.

Aslında bu yapılanlar adamın kitabında yazanları bizzat doğrulayan hareketleri görüyoruz.

Adamın yadıklarının doğruluğunun delilini arayanlara ahada apaçık deliller.

Kitap çıktıktan sonra adama olan saldırılar ve yaşananlar aslında adamın yazdıklarının nekadar doğru olduğunun kanıtları.

Herşeyin amacına uygun bir yapısı ve kişiliği vardır.

Basınıda bir manevi kişiliği vardır. Bugün gazetesi basının kişiliğini yerlere serdi. Çalışanlarını bu onurlu tavırlarından dolayı kutluyorum!

Yinede kendileri bilir.

Ama yargıya kendisi bilir diyemem . Çünkü bu ülkenin ve devletin yargısı. Yani hepimizin yargısı.

Yargının ve onun üyelerinin tavırlarındaki onur ve haysiyet milletin ona verdiği onur ve haysiyettir.

Yargının manevi kişiliğini millet oluşturmuştur. Ve o kişiliğe ve amaca uygun hareketler etmek zorundadır.

Kendine yakıştıranlara hayırlı uğurlu olsun.

Bu ülkenin yargısı. Yeldire yeldire bir cemaatin ve ya bir grubun veya herneyse birilerinin ayakcılığını yapamaz.

Normaldir canım adamlar devleti elegeçirmişler, yargıda örgütlenmişler ve güç elde etmişler buda normaldir diyenler olabilir.

İyide bu tür şeylerden tiksinilmesi, karşı gelinmesi, tavır konulması, beğenilmemesi, aşağılık birşey olarak görülmesi ve insanların bazılarının bu tür şeyleri kendi ülkesine yakıştırmaması da normal değilmi?

tarihinde ERCUMENT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela Bugün denen gazetenin fetullahcılar tarafından kullanılması doğal da.

Benim bunu görmem doğal değilmi yani.

Hanefi Avcının özel hayatını neden yazdıklarını bilmek doğal değilmi.

Ona saldırının sebebini bilmek doğal değilmi.

Herkes neyin n'olduğunu az çok biliyor ve görüyor. Sağcıya, solcuya, PKK'lıya, ülkücüye, komüniste de sorsan ülkede yolsuzluk adaletsiz olduğunu söyler. Herkes bir şeylere karşı. Mesele "karşı olmak" değil, ne yapacağını söylemek ve inandırıcı olmak.

Unutmayın, İslamcılar da iktidara gelirken "yolsuzluk yapıp, yoz yaşayan laikler fakir müslüman halkı eziyor, ülkeyi batıya satıyor" diyerek geldi. Geldikten sonra da kendileri yozlaştı. Siz de aynısını söylüyorsunuz "karşısınız" da, iktidara gelince ne yapacaksınız, programınız yok. Kendi siyasi konumunuzu düşmanınıza göre oluşturuyorsunuz.

Herşeyin amacına uygun bir yapısı ve kişiliği vardır.

Basınıda bir manevi kişiliği vardır. Bugün gazetesi basının kişiliğini yerlere serdi. Çalışanlarını bu onurlu tavırlarından dolayı kutluyorum!

Yinede kendileri bilir.

Basının manevi kişiliğini İslamcılardan önce askerler yok etti.

Ama yargıya kendisi bilir diyemem . Çünkü bu ülkenin ve devletin yargısı. Yani hepimizin yargısı.

Yargının ve onun üyelerinin tavırlarındaki onur ve haysiyet milletin ona verdiği onur ve haysiyettir.

Yargının manevi kişiliğini millet oluşturmuştur. Ve o kişiliğe ve amaca uygun hareketler etmek zorundadır.

Yargı da aynı şekilde. Şaibeli kararları ile kendi meşruiyetini tartışılır hale getirdi. Bağırmaları inandırıcı değil.

İyide bu tür şeylerden tiksinilmesi, karşı gelinmesi, tavır konulması, beğenilmemesi, aşağılık birşey olarak görülmesi ve insanların bazılarının bu tür şeyleri kendi ülkesine yakıştırmaması da normal değilmi?

Bu tavrı kemalist ulusalcılar koyunca benim midem kalkıyor. Çünkü bu ülkeyi bu hale getiren başta kendileri oldular. Şimdi keser döndü sap döndü. Sıra onlara geldi.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tabi 50'li yıllardaki gibi üretmeyen buna mukabil tüketen 14 trilyon dolar. ayrıca borç 13 trilyon dolar. 2012 default deklare edilecek, peşinden coup d'etat. sadece Amerika değil, dünyadaki tüm silahlı borçlular alacaklılarına çok ciddi şaka yapacaktır. silah her şeyden üstündür..

Sitelerde Paylaş

Herkes neyin n'olduğunu az çok biliyor ve görüyor. Sağcıya, solcuya, PKK'lıya, ülkücüye, komüniste de sorsan ülkede yolsuzluk adaletsiz olduğunu söyler. Herkes bir şeylere karşı. Mesele "karşı olmak" değil, ne yapacağını söylemek ve inandırıcı olmak.

Unutmayın, İslamcılar da iktidara gelirken "yolsuzluk yapıp, yoz yaşayan laikler fakir müslüman halkı eziyor, ülkeyi batıya satıyor" diyerek geldi. Geldikten sonra da kendileri yozlaştı. Siz de aynısını söylüyorsunuz "karşısınız" da, iktidara gelince ne yapacaksınız, programınız yok. Kendi siyasi konumunuzu düşmanınıza göre oluşturuyorsunuz.

Basının manevi kişiliğini İslamcılardan önce askerler yok etti.

Yargı da aynı şekilde. Şaibeli kararları ile kendi meşruiyetini tartışılır hale getirdi. Bağırmaları inandırıcı değil.

Bu tavrı kemalist ulusalcılar koyunca benim midem kalkıyor. Çünkü bu ülkeyi bu hale getiren başta kendileri oldular. Şimdi keser döndü sap döndü. Sıra onlara geldi.

12 eylül referandumunu 12 eylül darbesine karşı imiş gibi bir propoganda soytarılıktı.

Çünkü 12 eylüle darbesine taraftar olan kesim o dönemin muhafazakar müslüman kesimdi.

Eğer darbe karşıtlığı yapılacaksa ne 1980 darbesi (ki hayaleti kalmış) nede ergenokon gibi puslu, hayali ,lastikli şeylerle uğraşılana kadar.

Ortada apaçık, yakın, net olan bir 28 şubat darbesi var.

Herkes darbe karşıtı kimse 28 şubattan bahsetmiyor.

tarihi 1980 darbesi, gizemli ergenokon muhabbetleri işleniyor.

Burnumuzun dibindeki 28 şubattan kimse bahsetmiyor.

Bunu görünce pekte öyle keserin, sapın döndüğünü düşünmüyorum.

Çevik Bir Paşaya amerikada ödül verenlerle, Tayyibe ödül verenlerin aynı gruplar olduğunu görünce keserin sapının dönmesi biraz garip geliyor.

Ayrıca 28 şubat tan çok öncesi fetullahcıların erbakanın karşısına geçtiğini ve eceviti desteklemeye başladıklarına bizzat şahit olduğum için keserin , sapının dönüşü pek aklıma yatmıyor.

Ayrıca Çevik Bir Paşa nın fetullahcı olan ÜLKER gıdanın danışmanı olması ve ordan para almasını duyduğumda da çok şaşırmadım kendi açımdan.

Basının manevi kişiliğini hep birlikte yok ettiler.

Zaten dün ne iseler bugünde aynılar, bugün ne iseler dünleride aynıydı.

Keser döner sap döner gibi hava ile (zaten hep bu hava ile haksızlıklar ve adaletsizlikler yapılıyor)

Keserlerinizide sapınızıda alın.........diyelim.

Çokmu zor şu ülkeyi yasal bir hale getirmek.

Sitelerde Paylaş

Keser döner sap döner gibi hava ile (zaten hep bu hava ile haksızlıklar ve adaletsizlikler yapılıyor)

Keserlerinizide sapınızıda alın.........diyelim.

Çokmu zor şu ülkeyi yasal bir hale getirmek.

Zor değil, benim demek istediğim başka. Kemalistler ile İslamcılar arasındaki kavga kısır bir kavga. İkisin arasındaki kavgada taraf tutmak zorunda değiliz.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tabi 50'li yıllardaki gibi üretmeyen buna mukabil tüketen 14 trilyon dolar. ayrıca borç 13 trilyon dolar. 2012 default deklare edilecek, peşinden coup d'etat. sadece Amerika değil, dünyadaki tüm silahlı borçlular alacaklılarına çok ciddi şaka yapacaktır. silah her şeyden üstündür..

Öngörülerine katılmıyorum, bence hayat görüşünü 2012'de Marduk bekleyenlerle birlikte revize etmek durumunda kalabilirsin. Konunun uzmanı falan değilim belki ama kendi çapımda takip ediyorum bu işleri, ABD ekonomisinin 2012'de moratoryum ilan etmesini gerektirecek bir şey göremiyorum.

Neyse, 2 sene çok uzun zaman değil, beraberce görürüz neler olacağını.

Sitelerde Paylaş

Zor değil, benim demek istediğim başka. Kemalistler ile İslamcılar arasındaki kavga kısır bir kavga. İkisin arasındaki kavgada taraf tutmak zorunda değiliz.

Yanlış olan birşeye yanlış diyebilmek robotlaşmış beyinler ve aşırı inançlılar için çok zor.

O yüzden yapılan pislikleri doğal karşılamak yada hesaplaşma gibi görüp normalleştirmek doğru değil.

Hesaplaşmak istiyorlarsa pisliklerini devlete bulaştırmak zorunda değiller.

Ama bence hesaplaşma gibi nedenlerle haksızlıklarına ve kanunsuzluklarına kılıf ve bahane üretmiş oluyorlar.

Kemalizm adına yapılan yanlışları düzeltmek din adına yapılan yanlışları düzeltmekten daha kolay. Helede bu fetullah ta dahil nurcu grubunu.

Çünkü ikisinin köklerinden bu anlaşılır.

Bilirsin belki.

Said Nursi meclise gelmiştir. (Kendisi anlatmıştır)

Meclisteki çalışmalarından Mustafa Kemal rahatsız olmuştur.

Mustafa Kemal demiştirki : Biz senin fikirlerinden faydalanmak istedik sen aramıza ayrılık soktun. Namaza dair şeyler söylüyorsun.

Said Nurside Ona demiştirki: Namaz kılmayan hayindir hayinin hükmü ret edilmiştir.

İki kişinin düşüncesindeki fark çok açıktır.

Çünkü tüm ülkeyi temsilen bir meclis kuruluyor ve said nursi sadece sünni müslümanlar için ve bir dini vecibe olan, insanların inancıyla alakalı bir ibadet şekli ni ele alarak ve MECLİSTE namaz kılmayanların HAYİN olduğunu ve onların kararlarının KABUL edilmeyeceğini söylüyor.

Aslında Said kendi sözleriyle saidin kafa yapısını ve amacını, bakışını özetlemiş.

Tüm yazıları, faliyetleri, çalışmaları cemaatin özeti bu.

Sonuçta adamın kurduğu örgütün özeti ve amacı bu.

Yani meselenin köklerine indiğimizde iki bakış arasındaki fark ortaya çıkar.

Ve ben bu anlamda Atatürk'e taraftarım.

Açıkcada tartışırım, tartışalımda ..Atatürkünkü adamlık diyeri çiğ birinin soytarılığı olarak gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...