Jump to content

MÜSLÜMANLARI TAKDİR ETTİĞİM NOKTA

Recommended Posts

Ben agnostik biriyim.Eskiden inançlıydım ama doğuda tanıdığım fanatik dinciler ve sorgulamalarım beni agnostik yaptı.Tanrı varsa bile hep acı veriyor biz insanlara diye ona isyan ettim çoğu kez.Neyse, uzun mesele bu.Bu başlıkta asıl belirtmek istediğim Müslümanları ahlaken takdir ediyor olmamdır.Genelleme yapmak istemiyorum ama biz ateist-agnostiklerde içki, kumar, fuhuş, esrar, nikotin, gece hayatı gibi ahlaka mugayir davranışlar sanki normal karşılanıyor.İngilizce tabiriyle crazy yani çılgın olmak bizde normal karşılanıyor.Din ve özelde İslamiyet bu tür şeylere karşı.İçki içmek, nikotin kullanmak, hergün bi kızla yatmak, gece hayatı, kumar biz inançsızlarda sanki normal ve takdir edilen davranışlar, ama İslam bunlara karşı.Bu nedenle bir özeleştiri yapıyorum ve Müslümanlığı kutluyorum.Elbette ahlak kimsenin tekelinde değildir.Ahlaklı ateist de vardır ahlaksız ateist de, ahlaklı Müslüman da vardır ahlaksız olan da; ama fuhuş, kumar, at yarışları, iddia, sayısal loto,alkol,nikotin, gece hayatı daha çok inançsız kesimde görülen ritüellerdir, kabul etmek lazım.İnançsızlarda da ahlak değerlidir elbette, amma velakin İslam bu konuda daha başarılıdır.Bu arada Hüseyin Üzmez vakası gibi bazı vakalara İslami kesimde rastlamamız da bizi üzüyor.

Bu bir özeleştiridir.Crazy olmanın manası yok.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnançsız kesim diye tabir ettiğimiz ateistlerin sayısı ülkemizde 10 milyonu bulmamaktadır, bu kadar az kişiyle bu saydığın sektörler nasıl dönüyor? Bu sayılan alkol kumar vesair gibi şeyler ateizmin bir zorunluluğu değil, yani bakıcak olursan ateizmin 5 şartı filan yok. Hacı'nın sorguladığı "içimizde ne kadar islam var?" sorusuna çok net bir yanıt gibi geldi bu senin yazın.

atheism = craziness, o zaman(therefore) religion makes sense, from your point of view. ben bunu öz eleştiri olarak kabul etmiyorum, ülkemizde ateizmin henüz eleştirisi yapılmamışken, tutup da öz eleştiri yapmak haksızlık.

saygılar.

tarihinde Spud tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ateistlerin sayısı ülkemizde 10 milyonu bulmamaktadır, bu kadar az kişiyle bu saydığın sektörler nasıl dönüyor? Bu sayılan alkol kumar vesair gibi şeyler ateizmin bir zorunluluğu değil,

Bu sektörler senin benim gibi inanççsızlar ve "ben Müslümanım" diyen ama Müslümanlıkla bir ilgisi olmayanlar tarafından dönüyor.

Sitelerde Paylaş

Bu sektörler senin benim gibi inanççsızlar ve "ben Müslümanım" diyen ama Müslümanlıkla bir ilgisi olmayanlar tarafından dönüyor.

bu cümlenden "senin" kısmını alıyorum ve dışarı atıyorum çünkü sağlıklı ve düzenli bir ilişkim var ve de alkol tüketimim yok denecek kadar az, yani yılda içtiğim bira sayısı 10 şişeyi geçmez. İnançsız demek ahlaksız crazy demek değildir, paragrafının girişinde genelleme yapmaktan kaçınmaya çalıştığını belirtmişsin ama yine de genelleme yapmaktan geri duramamışsın. Şöyle desen benim kesinlikle bir itirazım olmazdı, olamazdı; "islam ahlakını beğeniyor ve takdir ediyorum." burda ben susardım ama tutup kıyaslama yapmaya çalışmışsın ve kendin de belirttiğin gibi genelleme yaparak ateistleri veya agnostikleri tektipleştirmişsin bunu yaparken de tüm müslümanları takdir etmişsin ama müslümanım diyip içki içen kumar oynayan kesimi de dışlamışsın. yani söylemek istediğini direk söyleseydin ben hiç alınmıycaktım özetle :)

saygılar.

Sitelerde Paylaş

bu cümlenden "senin" kısmını alıyorum ve dışarı atıyorum çünkü sağlıklı ve düzenli bir ilişkim var ve de alkol tüketimim yok denecek kadar az, yani yılda içtiğim bira sayısı 10 şişeyi geçmez. İnançsız demek ahlaksız crazy demek değildir, paragrafının girişinde genelleme yapmaktan kaçınmaya çalıştığını belirtmişsin ama yine de genelleme yapmaktan geri duramamışsın. Şöyle desen benim kesinlikle bir itirazım olmazdı, olamazdı; "islam ahlakını beğeniyor ve takdir ediyorum." burda ben susardım ama tutup kıyaslama yapmaya çalışmışsın ve kendin de belirttiğin gibi genelleme yaparak ateistleri veya agnostikleri tektipleştirmişsin bunu yaparken de tüm müslümanları takdir etmişsin ama müslümanım diyip içki içen kumar oynayan kesimi de dışlamışsın. yani söylemek istediğini direk söyleseydin ben hiç alınmıycaktım özetle :)

saygılar.

yazının altına aynen imzamı atıyorum.ben genelleme yapmak istemedim ama sanırım biraz genelleme yapmış olduk, haklısın.ben de içki kullanmam, gece hayatım da yoktur.fuuhuştan da anlamam.esrar da içmem.kuamr da oynamam.benim demek istediğim "islam ahlakını beğeniyor ve takdir ediyorum"

Sitelerde Paylaş

Ben agnostik biriyim.Eskiden inançlıydım ama doğuda tanıdığım fanatik dinciler ve sorgulamalarım beni agnostik yaptı.Tanrı varsa bile hep acı veriyor biz insanlara diye ona isyan ettim çoğu kez.Neyse, uzun mesele bu.Bu başlıkta asıl belirtmek istediğim Müslümanları ahlaken takdir ediyor olmamdır.Genelleme yapmak istemiyorum ama biz ateist-agnostiklerde içki, kumar, fuhuş, esrar, nikotin, gece hayatı gibi ahlaka mugayir davranışlar sanki normal karşılanıyor.İngilizce tabiriyle crazy yani çılgın olmak bizde normal karşılanıyor.Din ve özelde İslamiyet bu tür şeylere karşı.İçki içmek, nikotin kullanmak, hergün bi kızla yatmak, gece hayatı, kumar biz inançsızlarda sanki normal ve takdir edilen davranışlar, ama İslam bunlara karşı.Bu nedenle bir özeleştiri yapıyorum ve Müslümanlığı kutluyorum.Elbette ahlak kimsenin tekelinde değildir.Ahlaklı ateist de vardır ahlaksız ateist de, ahlaklı Müslüman da vardır ahlaksız olan da; ama fuhuş, kumar, at yarışları, iddia, sayısal loto,alkol,nikotin, gece hayatı daha çok inançsız kesimde görülen ritüellerdir, kabul etmek lazım.İnançsızlarda da ahlak değerlidir elbette, amma velakin İslam bu konuda daha başarılıdır.Bu arada Hüseyin Üzmez vakası gibi bazı vakalara İslami kesimde rastlamamız da bizi üzüyor.

Hacı'nın kulakları çınlasın.Tam da anlattığı tarzda bir müslüman ateist yada agnostik.Ben kendimden örnekler vereyim bir ateist olarak o zaman.İçki içerim,gece hayatım çok renklidir,sex hayatım canlıdır,bazen de kumar oynarım.Şimdi ben sana göre ahlaksızın tekiyim o zaman.Ve ben "crazy" olmayı seviyorum.Şimdi benim param vardır içki içerim ve kimseye zararım olmaz, param vardır geceleri çıkar o bar senin bu club benim gezerim kimseye zararım olmaz,kız arkadaşımla yatak odası olayını hiç karıştırmıyorum o kimseyi ilgilendirmez,yine çok param vardır gider kumar oynarım kazanır yada kaybederim beni ilgilendirir kimseye zararım olmaz.Bak benim faydam da zararım da kendime.Bu hayat benim olduğuna göre başkalarının haklarına tecavüz etmediğim sürece istediğim gibi yaşarım.Sen bana ahlaklı ya da ahklaksız deme hakkına sahip değilsin ki.

tarihinde PearlyGates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben Ateistim fakat kumar, nikotin, içki,gece hayatı yok , fuhuş dersen zaten afrikada değiliz ki ormanda birbirimizi çıplak görüp yapıcaz..kim yapar ki seninle fuhuş merak ediyorum sokakta gördüğün bi kızla mı yapcaksın, maximum para karşılığında yaparsın genelevde bunuda ben yapmam.. çok saçma söylediklerin o zaman ben ibadet yapmayan bi müslümanmışım way be <_<

Sitelerde Paylaş

Bir kişinin içki içmesi, kumar oynaması, biriyle yatması kimseyi ilgilendirmez.Bu ahlaksızlık değildir ahlaksızlık olması için birilerini kandırıp içkinin kumarın tuzağına düşürmek zorla fuhuş yaptırmak gibi şeyler gerekir. Hiçbir ateistte a ne normal bir durum zorla kadınları pazarlıyor veya zorla kadına tecavüz ediyor, bak nasılda kumar bağımlısı yaptı adamı tebrikler vs. demez.Asıl kişilerin özgür iradeleriyle yaptığı şeyleri kısıtlamak, onların hayatları hakkında karar vermek ahlaksızlıktır. Ben uyuşturucu kullanıyorsam karışmak kimin haddine ama ben kişileri kandırıp zorla uyuşturucuya bağımlı ediyorsam bu duruma müdahale etmek dinin değil insanlığın gereğidir.Ahlaklı olmak kişilerin başkalarına zarar vermeden yaptığı şeyleri kısıtlamak değil toplum adına zararlı olan şeyleri veya kendinden başka bir kişiye dahi olsa zarar vereceği şeyleri yasaklamaktır.

tarihinde quantum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cezaevleri, tımarhaneler, barlar pavyonlar, buraları işletenler yine hepsi Müslümanken,

nasıl olurda Ateizme mal ediyorsun?

Yoksa Agnostik olunca sapıttığınımı düşündün?

Sanki kadınları kandırıp kötü yola düşüren, Nuri Alço tiplemeri Ateistmiş gibi konuşuyorsun.

Bütün bahsettiğin o, uyuşturucu bağımlıları ve satıcıları, pavyon, bar işletenlerin hepsi Teist insanlar.

Nereden bu kadar kanıya vardın merak ettim açıkca :)

Sitelerde Paylaş

uyuşturucuyu kimse tek başına tüketmez,her uyuşturucu kullanıcısı uyuşturucu kullanımını kendi potansiyeli kadar etrafına yayar.zaten uyuşturucuyu ilk defa içebilmen için çevrenden bir kişinin uyuşturucu kullanıyor olması lazım.sen uyuşturucu tüketirsen,senden gören sırdaşın/arkadaşın da ya tüketmeye başlar,yada uyuşturucu hakkında bilgi sahibi olur,ileride tüketir veya tüketmez.yayılmasına vesile olduğun için insanlık adına suçlu olursun.ben uyuşturucu kullandığını öğrendiğim arkadaşıma karışırım.

kumar iyi bişey değil,herkes bunu bilir.kumarda kasa kazanır diye ata sözüde vardır.arkadaşımın kumar oynadığını öğrensem buna müdahale ederim.hiçde öyle "hakkıdır karışamayız gitsin oynasın kaybetsin paralarını bana ne" diye düşünmem.

Sitelerde Paylaş

Ahlak diye bir şey yoktur, olayların ahlaksal açıdan yorumlanması vardır. Ahlak dediğin herkesin tek tip davranmasını gerektiren kurallar bütünüdür, bir nevi dindir, bağdır. Bana göre bir insanı kurallar yönetmemelidir, bu gerizekalı olmanın işaretidir, insan kendi kendini yönetemiyorsa, zaten insan değil hayvandır, hayvanlarda bütün suçlamalardan ve günahlardan muaftır. Ceza kanununa göre reşitliğe bakılması bunun kısmen kanıtıdır.

Öte yandan kendini aşmışsın sonunda mondiego. Sübyancı ahlakını yücelten birinin, ahlaktan bahsetmesi garip geldi bana. Rakı içmek, kumar oynamak ve bilimum ahlaksızlık saydığın her şey, küçük bir kızı zorla yanında alıkoymaktan, koynuna almaktan vs. iyidir. Çok eşlilik olayına hiç değinmeyeceğim bile. Her gün bizzat kendi çocuğuna işkence uygulayan sadistlerin ahlakını istemem.

Öte yandan kendini tekrar aşmıssın mondiego. Burada peygamber hakkında ki o kadar tartışmayı okuma gereği bile duymadan bu başlığı açmışsın. Bari biraz kuran vs. oku, kuranın nasıl bir ahlakı önerdiğini gör, cehaletinide AŞ!

Sitelerde Paylaş

Ahlak, Erdem v.s.gibi konularda ateistlerin genelde savunduğu bi şey var; Bunlar insanlığın zaman içinde edindiği tecübeler sonucu ortaya konan değerlerdir... Bana göre ise kaynağı dinlerdir.. Ama ister öyle, ister böyle olsun; menedi dünyada iyi insan tabirinin bazı özellikleri, vasıfları var..

İslamiyet 2 cephelidir; Bir tarafı dünyaya bakar, diğer tarafı ahirete.. Dünya da Ahireti ve Allah'ın rızasını kazanmanın yolunun, içtimai hayat içerisinde, beşeri ilişkiler de iyi insan olmaktan geçtiğini bildirir.. İslamiyetin bütün emir ve yasakları bu sosyal hayatiçerisinde iyi ve erdemli bir insan olmaya yöneliktir..

Zaten bu dünya imtihanının esas amacıda bu değil mi.? İnsanları cennete layık bir insaniyet seviyesine çıkartmak.. Sistemin özüne baktığımızda bunu açıkça görürüz, ama bireysel uygulamalara gelindiğinde ortaya çıkan çarpıklıklar sadece kişileri bağlar..

Birde şu var; Bir müslümanın bütün vasıfları müslümanca olamıyor.. Ondaki 1- kusuru görüpte islamiyete maal etmek yada o şehsı din dışına itmek doğru değil.. Aynı şekilde bir zalimin de bütün vasıfları zalimce olmaz.. İnsan çok kopleks bir varlıktır ve hayatının tamamından mes'udür..

Neticede İslamiyet insanlık içindir ve insanları iyi insan olmaya davet eder, bu davete uyum sağlayabildiğiniz oranda seviye artar.. iyi insanlar içinde İmanlı olaranlar ile olmayanlar arasındaki fark şudur.. Birisi sadece dünyada iyidir; ahireti kabul ve tasdik etmediği için bu iyiliklerini orda sermaye edinemez.. Diğeri hem dünya hemde ahirette iyidir..

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar yanlış anlaşıldım.ben ateistler, agnostikelr ahlaksızdır demedim.kendim de bir agnostiğim.benim demek istediğim içkiye, kumara daha toleranslıyız.yoksa içki abartılmadığı ve kimseye zarar vermediği müddetçe elbette zararsızdır.yanlış anlayanlar olduysa özür dilerim.

Sitelerde Paylaş

uyuşturucuyu kimse tek başına tüketmez,her uyuşturucu kullanıcısı uyuşturucu kullanımını kendi potansiyeli kadar etrafına yayar.zaten uyuşturucuyu ilk defa içebilmen için çevrenden bir kişinin uyuşturucu kullanıyor olması lazım.sen uyuşturucu tüketirsen,senden gören sırdaşın/arkadaşın da ya tüketmeye başlar,yada uyuşturucu hakkında bilgi sahibi olur,ileride tüketir veya tüketmez.yayılmasına vesile olduğun için insanlık adına suçlu olursun.ben uyuşturucu kullandığını öğrendiğim arkadaşıma karışırım.

kumar iyi bişey değil,herkes bunu bilir.kumarda kasa kazanır diye ata sözüde vardır.arkadaşımın kumar oynadığını öğrensem buna müdahale ederim.hiçde öyle "hakkıdır karışamayız gitsin oynasın kaybetsin paralarını bana ne" diye düşünmem.

Elbette sen "arkadaşını" bu konularda uyarabilirsin. Herkes arkadaşı hakkında iyi olanı ister ve fikrini belirtebilir.Ancak gelişigüzel bir kumarhaneye girip kumar oynayanlara kumar kötü birşeydir yapmayın etmeyin diye nasihat veremezsin.Kumar ve uyuşturucu tabi ki kötü şeyler ancak bir kişi bunlardan hoşlanıyorsa karışmak kimseye düşmez. Ve kimse uyuşturucu kullanarak yayılmasına neden olmakla suçlanamaz. Ben tanıdığım insanlar uyuşturucu kullansa hatta satışını yapsa yine de uyuşturucuya başlamam çünkü ben kendim için iyi ve doğru olanı bilirim. Hadi uyuşturucuya başladım diyelim bunda yanımda uyuşturucu kullanan kişinin hiç bir suçu olamaz çünkü kendi irademle buna yönelirim. Herkesin bir beyni var ve herkes kendini kontrol edebiliyor biri uyuşturucuya başlamışsa tek suç kendisinindir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...