Jump to content

Dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?

Recommended Posts

Neredeyse 10 yıllık bir laf oldu ama siyasi gündeme hiç oturmadu Aysun Kayacı'nın bu lafı. Halk bilece sistem şekilde devletin yürürtülmesi konularına şeffaf bie şekilde katılmıyorsa
o sistem demokrasi değildir. Bizdeki sistem gensoru'ya bile cevap alınamayan bir sistemdir ne demokrasisi! Bizdeki halkın egemenliği prensibi sadece miting yapmayla sınırlı.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aysun Kayacı'nın Chp Adana vekili Elif Türkmen den daha akıllı olduğu her görünümde anlaşılası zaten.

"1 milyon seçmenime mektup gönderdim, bu kadar tutacağını bilmiyordum. Para devlet kasasına gitti. Meclisten PTT'ye gitti. Değişen birşey olmadı."

Matematik bilmeyen kadını chp almış vekil göstermiş, al işte sonuç bu. 
Ankara'dan Adana'ya 1 mektup 1 TL'ye giderse, 
1,000,000 mektup kaç TL tutar, kafan basmadı mı?

Elif Doğan Türkmen, ölüye bile mektup göndermiş!  

Sitelerde Paylaş

Elif Doğan Türkmen, sadece Meclis Başkanlık divan üyeliğinden istifa etmiştir, CHP'den istifa etmemiştir. Bunu netleştirelim. Dağdaki bir çobanın sadece seçmen olarak başımıza getirebileceği talihsiz kazaların bir örneği oldu bu olay. Referandumdaki yeni anayasayla birlikte milletvekili seçimlerinde dört yıllık üniversite mezuniyeti şartı, yani lisans şartı kaldırılıyor. Ön lisans yani üniversitelerin iki yıllık bölümlerini bitiren herkes milletvekili seçimlerinde aday olabilecekler. Bu da demektir ki Elif Doğan Türkmen gibi dağdaki çobanlar artık daha sık milletvekili olabilecekler. Ön lisans okumuş çobanların en sık bulunduğu yer mersin silifke'dir ama Türkiye genelinde de azımsanmayacak kadar çokturlar.

Sitelerde Paylaş

Anlatılmak istenen konu açısından doğru, ancak verilen örnek açısından "çoban" örneği çok doğru değil.

Bu tarz ifadeler, belli bir sınıfı küçümser gibi de anlaşılabilir. 

Mesela şöyle denilebilir; Kendi aklı ve vicdanıyla, iyiyi/kötüyü ayırt edemeyen insanın oyu, özgür düşünebilen insanın oyu ile eşit olmaması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Bu sözün çıkışında haklılık payı var tabiki. Fakat bu yolun bir problemi var. Bazen çobanın oyu senin oyunun yarısı, bazende senin oyun çobanın oyunun yarısı. Kimin akıllı olacağını topluluk içinde önceden bilecek kadar da biyolojinin alt dalları gelişmedi henüz.

Yani tüm türlerde olduğu gibi insanlar arasında farklılık var bu normal. Ancak bunu değerlendirmek için (ki bu faşist ideolojinin çıkış noktasıdır) bir zamanda bunu oligarkleştirmek meseleyi çözmediği gibi daha büyük sorunların doğmasına neden oluyor. Uç bir örnek ama tıbben akıl hastası padişah oluyor.

Yani elitizm iyidir. Ancak bunu herhangi bir zümreye (aristokrasi), zenginlere (plütokrasi), bir kişiye (monarşi) .............. oligark hale getirmek çok kötüdür. İslamcıların halk dalkavukluğuna da aldanmayın. "Avam ve Havas" islam tarihinin de önemli bir parçasıdır.

Demokrasiyi her şeyin ilacı gibi anlatan son dönem aydın müsfetteleri geneli kötü etkiledi. Temeli eşitliğe dayanan demokrasi ne mükemmeldir, ne de her şeyin ilacı. Ama ondan iyiside yok. Onu daha iyi hale getirmek için başka kavramlar çok önemli ve desteklenmeli. Laiklik, Adalet, Şeffaflık .....

Bizim sorunumuz aslında çobanlar (avam) da değil. Bizde elit yok. (Şimdi bir kısmı içerdeki  olan kitlenin yetmez ama evet safsatasına ne kadar oldu. Fazla olmadı.) Elit diye onyıllardır tvlerde başkalarına yer bırakmadan sunulan Sosyal Demokrat ve Liberal kitle İlber Ortaylı'nın deyimiyle cahiller sürüsü. Bizi ve doğuyu tanımadıklarını ben görüyorum. Bir parçası olarak sunuldukları batıyı da tanımadıklarını yine Ortaylı'dan öğreniyoruz.

Aysun Kayacı keşke çoban diyeceğine benim oyum Mehmet Altan'la birmi deseydi. Hakikaten değil. Çok fark var.

Avam bizde herşeye rağmen işini mükemmel yapıyor. Avamın işi çalışmak. Bunca israfa, akılsızlığa, hırsızlığa rağmen nasıl yürüyor kör topal bu memleket. Türkün kanaatkarlığı sayesinde. 7-10 seçim kaybetmiş adamdan farklı bir sonuç çıkacağını beklemek gerzekliğini sen halen sürdüreceksin. Sonrada dağdaki çoban diyeceksin. Hadi ordan.

tarihinde CesurDusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...