Jump to content

antidepresanlar

Recommended Posts

ssri tip ilaçları vermeden önce neden serotonin testi yapmıyorlar?

serotonin dopamin gibi nöro ileticilerin testi çok mu zor yada belli bölgelerde farklı mı oluyorlar?

ölçülüyorda yorum kriterleri mi geliştirilemiyor

hastayı dinleyip ilaç verip deneme yanılma sürecine bırakmak ne kadar doğru

Depresyondaki hastalarda seretonin düzeyinin düştüğü kanıtlanmış bir şeydir. Bu yüzden teste falan gerek kalmıyor.

En basitinden: http://rehber.uzmantv.com/serotonin-nedir

Antidepresanlar mal yapar insanı, ben hiç tavsiye etmiyorum... benden size ilaç gidin geneleve terapistinizi seçin devamlı gidin patlatın haftada 1 kere bakın bakalım depresyondan eser kalmışmı...

pehhh.. karamsarlıgın altında korku yatar sevgisizlik nefret, iyimserliğin altında ise cesaret, sevgi yatar..

acımadan gidin vurun genelevde ne stres kalır ne korku... %100 kurtulursunuz.. antidepresan içip mallaşmış insanlar giderse bi halt yapamaz kendini rezil eder ne orgazm olur adam gibi nede boşalır adam gibi, salak gibi bakınır.. antidepresanmış pehhh.. Ice-T yaz google'a bak bakalım Ice-T nin yanındaki karısı neymiş.. var mı bak birde karamsarlıktan eser adamda .. ;)

Evet, biraz mal yapar ama bu çok fazla sürmez. Bir süre sonra ilaca alıştığınızda kısmen de olsa depresyondan önceki halinize dönersiniz.

Ayrıca depresyonda iken cinsel bozukluklar erkek için daha çok ereksiyon olmama üzerinedir. Onun için dediğinizin tam tersi olur. Gidersiniz geneleve kalkmaz, artık kadın mı sizi becerir orasını bilemem. Ben anti-depresan kullanırken ereksiyonda bir problem yoktu. Sadece boşalmak biraz zor oluyordu. O da ilk üç hafta falan oldu. Daha sonra normale döndü.

Bunları kullanmayanların bilmediği bir nokta var. İlacın üzerinde yazan yan etkilerin bazıları kısa süreli, bazıları ise uzun sürelidir. Tecrübelerime dayanarak kan kolesterol seviyesindeki dengesizlik hariç diğerlerinin kısa süreli olduğunu söyleyebilirim.

ayrıca yazdıklarımı bizzat kendim yapıp ve %100 olumlu etki görmüştüm. antidepresanlar bence çabuk sinirlenen etrafı yakıp yıkan insanlar için sakinleştirmek amacıyla verilmeli sadece.

Anti-depresanlar sinirli insanları her zaman sakin yapmaz. Yine bilip-bilmeden sallamayalım. Kişiye göre değişik etkiler gösterirler. Birini sakinleştirebilir ama bir diğerini daha da sinirli yapabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne bu yahu?..Playboy'a mı yazıyor sandınız kendinizi..

Ne meraklıymışsınız meğer bel altı şeylere..

Hepinize birer kutu en ağırından anti depresan yazıyorum..

Oturun oturduğunuz yere...

tarihinde Electra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne meraklıymışsınız kardeşim böyle bel altı şeylere..

Çok kötüsün Electra çook!

Adamların erkekliğini kökten kurutacan yani! :D

Erkek düşmanı feminist misin nesin anlamadım gitti! :blink:

Sitelerde Paylaş

Ne meraklıymışsınız meğer bel altı şeylere..

Oturun oturduğunuz yere...

Öğretmenim ! gerçekler terbiyesiz ama öğretici..

Sitelerde Paylaş

Çok kötüsün Electra çook!

Adamların erkekliğini kökten kurutacan yani! :D

Erkek düşmanı feminist misin nesin anlamadım gitti! :blink:

Feminist veya diğer cins ayıran ya da yoldan sapmışlardan değilim, hayır..Ama o ne müstehcen ve dolu dolu bir anlatıştır öyle..Farmakolojik ajanlardan antidepresanları ve psikolojik rahatsızlıkları tartışırken,birden kendimi hustler veya playboy okuyor buldum...Cık cıkk cıkk..

Sitelerde Paylaş

Ice-T öğretmen misin gerçekten ?

Yazık o öğrencilere.

Umarım sınıfta ki üslubun daha farklıdır.

:D

Sen Khan'ı okumadın sanırım..Tam kamasutra tekniklerini anlatmaya geçecekti ki uykusu geldi..Yarın devam eder artık...

tarihinde Electra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eksik olma..Sen olmasan biz öğrenemiyecektik..

Ateist adam hiçbir şeyden korkmaz, depresyona sokar insanları, kendi depresyona girmez, .bu böyledir...

Bütün kalpler bana göre karton, delik deşik falçatayla!

Evet, biraz mal yapar ama bu çok fazla sürmez. Bir süre sonra ilaca alıştığınızda kısmen de olsa depresyondan önceki halinize dönersiniz.

Ayrıca depresyonda iken cinsel bozukluklar erkek için daha çok ereksiyon olmama üzerinedir. Onun için dediğinizin tam tersi olur. Gidersiniz geneleve kalkmaz, artık kadın mı sizi becerir orasını bilemem. Ben anti-depresan kullanırken ereksiyonda bir problem yoktu. Sadece boşalmak biraz zor oluyordu. O da ilk üç hafta falan oldu. Daha sonra normale döndü.

Bunları kullanmayanların bilmediği bir nokta var. İlacın üzerinde yazan yan etkilerin bazıları kısa süreli, bazıları ise uzun sürelidir. Tecrübelerime dayanarak kan kolesterol seviyesindeki dengesizlik hariç diğerlerinin kısa süreli olduğunu söyleyebilirim.

Anti-depresanlar sinirli insanları her zaman sakin yapmaz. Yine bilip-bilmeden sallamayalım. Kişiye göre değişik etkiler gösterirler. Birini sakinleştirebilir ama bir diğerini daha da sinirli yapabilir.

Ajdar gibi dolaşacağıma ölürüm daha iyi...keşke anti depresanlar libidoyu tavan yapsaydı kankaa.. O zaman farklı şeyler söyleyebilirdim...

Sitelerde Paylaş

Sen Khan'ı okumadın sanırım..Tam kamasutra tekniklerini anlatmaya geçecekti ki uykusu geldi..Yarın devam eder artık...

Evet, gün ağardı ve kaldığım yerden devam ediyorum. :D :D

Depresyonda misyoner ve köprü pozisyonları... :D

Ajdar gibi dolaşacağıma ölürüm daha iyi...keşke anti depresanlar libidoyu tavan yapsaydı kankaa.. O zaman farklı şeyler söyleyebilirdim...

Anti-depresanın yanında biraz da uyarıcı(kokain, amfetamin gibi) alırsın.*

Artık seni kim tutar bilemem.

*: Bu cümleyi eğlence amaçlı olarak yazdım. Sakın denemeyin, seretonin sendromu geçirebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Psikoloğa gitmeden anti depresan kullanmak istiyorum sağlığım açısından bir sakıncası var mı? daha önce kullanmıştım doktor kontrolünde..aynı ilaçtan kullansam yine sorun olur mu? Aslında iyiyim ama bazen kendimi pek rahat hissetmiyorum..:) psikoloğa git demeyin ilaç kullanmamayı tercih ederim. Normal hayatımda bile arkadaşlarıma aileme v.s sorunlarımı anlatmam hep güçlü ve kendinden emin görünmeye çalışırım..Psikoloğa gitsemde bişi anlatmam yani o yüzden..yanlış anlaşılma olmasın psikologluk çok değerli bir meslek.kendimde ilgi duyarım zaten.

Sitelerde Paylaş

Normal hayatımda bile arkadaşlarıma aileme v.s sorunlarımı anlatmam hep güçlü ve kendinden emin görünmeye çalışırım..

bu şekilde bir güçlülük olmaz.

ister evrimsel bak

ister inançsal bak

insan sosyal, paylaşımcı olmak zorunda.

yalnızlık delirtir.

içine atmak açılamamak da öyle.

ne kadar tecrübeli ve ne kadar çok psi. ile görüşürseniz o kadar faydalı.

görüşmeden a.d. almak kötü sonuçlar getirir.

Sitelerde Paylaş

Psikoloğa gitmeden anti depresan kullanmak istiyorum sağlığım açısından bir sakıncası var mı? daha önce kullanmıştım doktor kontrolünde..aynı ilaçtan kullansam yine sorun olur mu? Aslında iyiyim ama bazen kendimi pek rahat hissetmiyorum..:) psikoloğa git demeyin ilaç kullanmamayı tercih ederim. Normal hayatımda bile arkadaşlarıma aileme v.s sorunlarımı anlatmam hep güçlü ve kendinden emin görünmeye çalışırım..Psikoloğa gitsemde bişi anlatmam yani o yüzden..yanlış anlaşılma olmasın psikologluk çok değerli bir meslek.kendimde ilgi duyarım zaten.

Ben de aynı sizin gibi sayılır(d)ım.

Asıl konuya dönersek, sadece anti-depresan kullanmak depresyona ne yüzünden girdiğinize bağlı. Ben kullandığım sinüzit ilaçlarının etkisi ile girmiştim. Yani sorun sinir sistemine direkt etki. Bir kere bile psikoloğa gitmedim. Altı ay kullandım ve tedavim bitti. Şu an iyiyim.

Eğer sizin sorununuz psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa(aşk sorunları gibi) o zaman psikoloğa gidin derim.

Psikoloğa gitsemde bişi anlatmam yani o yüzden..

Burasını dert etmeyin. İlk başta konuşmazsınız ama anti-depresanları kullanmaya başladıktan sonra en fazla 3-4 gün içinde ötmeye başlarsınız. :D

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ANTİDEPRESAN İLAÇLAR

Depresyon çok sık görülen önemli bir hastalıktır. İsteksizlik, hayattan zevk almama, sinirlilik, uyku ve iştah bozukluğu gibi belirtileri vardır. Unutkanlık, yorgunluk, cinsel sorunlar, okul başarısında düşme, iş performansında azalma, aile içi geçimsizlik gibi durumların altından depresyonun çıktığına sıklıkla rastlarız. Teşhisi konamayan ağrılar, mide barsak bozuklukları ve çeşitli bedensel yakınmalar da depresyona bağlı olabilir. İntiharların sebebi genellikle depresyondur.

Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Depresyona girmiş her 100 hastadan 70-80'i başka hiçbir müdahaleye gerek kalmadan, sadece ilaç tedavisiyle düzelir. Kalan %20-30'luk grupta ise psikoterapi veya elektroşok türünden ekstra girişimlere ihtiyaç duyulur.

Depresyonda beyinde serotonin, noradrenalin, dopamin maddeleri azalmıştır. Bunlar duygu ve düşünce hayatımızı düzenleyen maddelerdir. Antidepresanlar bu maddelerin miktarını arttırarak tesirlerini icra ederler. Antidepresan ilaçlar hakkında yanlış bilinen bazı noktaları burada önemle vurgulamak istiyoruz:

1- Antidepresan ilaçlar beyinde suni bir mutluluk yaratmayıp tam tersine bozulmuş olan dengeyi yeniden sağlar. Antidepresanlar, depresyonu olmayan kişilerde fayda getirmez.

2-Antidepresan ilaçların etkileri geç başlar (en erken 2-3 hafta sonra). Arada bir 1-2 hap içerek depresyondan kurtulmak mümkün değildir.

3-Antidepresan ilaçlar, doktor söylemeden kesinlikle bırakılmamalıdır. Kişi haftalar içinde tamamen iyileşse bile, antidepresan ilaca en az 6 ay devam edilmelidir. Çünkü depresyonun düzeldikten sonra ilk 6 ay içinde tekrarlama riski yüksektir.

4- ANTİDEPRESAN İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPMAZ.

5- ANTİDEPRESAN İLAÇLAR UYUŞTURUCU DEĞİLDİR. Antidepresan keyif vermez, zaten yukarıda belirttiğimiz gibi etkisi en erken 2-3 haftada başlar. Bazı antidepresanların uyku ve sersemlik gibi yan etkilere yol açtığı doğrudur. Ancak son 10-15 yılın en mühim tıbbi gelişmelerinden biri, uyku ve sersemlik yapmayan antidepresan ilaç çeşitlerinin artmasıdır. Artık hemen hiçbir ciddi yan etki ortaya çıkmadan depresyon tedavisi genellikle mümkündür.

Antidepresan ilaçlar depresyon dışındaki durumlarda da faydalıdır. Obsesif kompülsif bozuklukta (takıntı hastalığı) ilk tercih edilen ilaçlar, özellikle serotonin üzerinden etki gösteren antidepresanlardır. Ağrı tedavisinde elimizdeki en önemli silahlardan biri yine antidepresan ilaçlardır. Panik bozukluğunda, çocuklarda gece işemelerinde, kadınlarda adet öncesi gerginlik durumlarında, sigara isteğinin azaltılmasında, erkeklerde cinsel ilişki sırasında erken boşalmanın giderilmesinde ilk başvurulan ilaç bir antidepresandır.

Sitelerde Paylaş

Ağır depresyon geçirmiş kişilerin ileride kanser olma riskinde bir yükseliş var mı?

Bilimsel bir çalışmayla depresyonlar ve kanser arasında ilgi yada ilgisizlik gösterildi mi?

Yoksa buda mı şehir efsanesi?

Bu kanserle ilgili çok eski efsanelerden biridir.

Aslı astarı yoktur.

Üzüntü ve depresyon kansere neden olmaz.

Çok saçma bir iddiadır....

Sitelerde Paylaş

Bu kanserle ilgili çok eski efsanelerden biridir.

Aslı astarı yoktur.

Üzüntü ve depresyon kansere neden olmaz.

Çok saçma bir iddiadır....

Haci bu konuda çok haklı. Direkt ilgisi yoktur.

Kanser olan veya kansere meğilli kişiler hastalıktan çok kısa bir süre önce veya hastalıkta genellikle depresyon geçirir. Bence depresyonla bağdaştırılmasının sebebi budur.

Sitelerde Paylaş

sarı kantaron dopamin ve serotonine ikisine de etki ederek fayalı olabiliyor.

fda in hala etki mekanizmasını tam olarak bilmiyoruz diye onay vermemesinin nedeni ne olabilir?

kedi otu+ melisa çayı da uykusuzluk için olumlu.

kanser hakkında dolaylı etkisi şöyle olabilir

depresyondaki kişi düzensiz beslenip

kanseere davet çıkarabilir.

Sitelerde Paylaş

ben dogala dondum St.Jhons Wort kullaniyorum.Sanirim turkce versiyonu sari kantaron.

kisisel gozlemimin sonuclari : daha pozitif bakis acisi, kaygida azalma

daha once antidepresan kullanmistim, bu daha iyi geldisimdilik

hemde dogal hap oldugu icin insan kendini ilaclamis gibi hissetmiyor, hemde cok aggir olmadigi icin nasil davraniyorum simdi diye panik yapmiyosun.

( Dogal ilaclarin genelde normal ilaclardan daha iyi oldugunu dusunmuyorum, hatta simdi yan etkisini gormesemde ilerde birseyler portliyebilir.)Simdilik hersey yolunda.

(not:hap formunda kullaniyorum ve uyarilar arasinda antidepresanlarla karistirmayin var.)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...