Jump to content

Recommended Posts

Çevremde bazı insanların Adıyaman Menzil'e giderekten müthiş bir değişim yaşadıklarını hayretle gözlemliyorum.Esrar çeken,alkol alan bu tipteki kişiler buraya gittiği vakit ; namaz kılmaya , oruc tutmaya ve dinin tüm ritüellerini yerine getirmeye başlıyorlar. En son kuzenim birkaç yıl önce rüyasında gavs' ı gördügünü ve oraya gidip irşad edildigini, nazardan geçip doğru yolu buldugunu , kalbinin yumusadıgını söyledi. Bu dogrultuda da müthiş bir değişim yaşadı. Anlatamayacagı şeyler oldugunu hep söyledi. Olaganüstü şeyler yaşattıklarını ve her daim müridlerden haberdar olduklarını söyledi. Bazı şeyleri anlatamasa da ; öncelikle rüyasındaki tarife harfiyen uyan kişi oldugunu ve yatılı kalınması yasak olan dergahta kaldıgı için de gavsının rüyasında orada yatılmaması gerektigini söyledigini söyledi. Bütün bunları anlamam çok zor oldu benim için fakat benzer kişilerden de aynı şeyleri duymam bu konuyu araştırma hissiyatını doğurdu. Oraya giden insan nasıl bu kadar değişiyor ? Yaşadıkları şeylerin birden fazla kişide yaşanmış olması ne kadar tesadüf ? Bütün bunların cevabını bulamıyorum maalesef . Bu yüzden bu konuyu da buraya taşımak istedim .

Peygamber varisi Allah dostu olarak isimlendirilen bu kişilerin peşinde yüzlerce insan gidiyor ve hemen hepsi de aynı şeylerden bahsediyor. En son arkadaşım askerlik dönüşünde gördügü rüyadaki tasviri Menzilci birine yaptıgında ve Menzile gittiginde o yüzle karsılastıgını görünce baya şok oldugunu söyledi. O da baya değişmişti. Ben gittim fakat yaklaşma şansım olmadı . Ramazan ayında gittigim için açlıgımdan ötürü orada sızıp kalmışım . Tekrardan gitmek istiyorum . İzlenimlerimi netleştirmek için . Bazı ateist arkadaşların da bu konuyu bana açıp çevresindeki bu tarikata mensup kişilerin anlattıklarını kafamda geçirdigim vakit anlatılanların bire bir çevremde gördügüm kişilerde telakki ettigini görmem beni daha da şaşırttı.

Biliyorum . Hiç tasvip etmedigim bir konuda böyle çelişkiye düşmem gerçekten menfi bir durum . Düşüncelerinizi almak istiyorum arkadaşlar . Bu konunun tartısılması gerektigini hissettim . Belki benim bilmedigim bir durumdan ötürü böyledir.Buradaki arkadaşlarımızdan bazıları bu duruma açıklık getirebilirler.

tarihinde Crafterman01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir yerlerde, bir şeyler, bilerekten, mantık çizgisinden koparılıyordur.

Bu tür konular manipülasyona çok müsaittir.

Ayrıca bu işin üçkağıtçılığı da var.

Üçkağıtçılık derken insanların para kazanma hırsı içerisinde olduğunu sanmayın.

Başka insanların bazı ilkeleri hayranlık içerisinde benimsemelerini sağlamak için yapılan üçkağıtçılıktan bahsediyorum.

Zira bu tür bir oyun, o tür zihniyete sahip insanlar arasında etiktir, yani ahlaki açıdan insanalrı kandırmalarıyla tanrı yolunu bulmalarına yardımcı olduklarını düşündüklerinden her türlü tiyatroyu gönül rahatlığıyla çevirirler.

Bu gecegende doğa üstü şeyler olmaz.

Akla mantığa sığmayan şeyler olmaz.

Olduğunu iddia edenlerin tek amacı vardır, o da sizin algınıza zarar verip, onu bozmak ve kendi emelleri için kullanılabilir hale getirmek.

Sitelerde Paylaş

Sevgili malibayr arkadaşım dediğin doğru olabilir ben de işin içinde birşeyler oldugunu düşünüyorum zaten.

Tarikatın içinden bir kimsede oldugum için bu tarikatı az-cok biliyorum.Yaptıkları şeyde zaten mantıki birşey

yok . Fakat oraya giden insanların büyük bölümünün bu şekilde büyü yapılmış gibi değişmeleri ve işin içinden

manipülasyon diyerekten çıkmak düşüncesi beni tatmin etmiyor . Semerelerini kapma telaşında olan kişilerin

papazlara gider gibi gavslarından tövbe aldıklarını bizzat biliyorum. Sakal duası gibi saçma bir olaylarıda var.

Sakal bırakan kişiye sakal duası okuyorlar ve sakal duası alan kişi ömrü boyunca sakalını kesemiyor .

Manevi ameliyat gibi de bir takım uygulamaları var . Elbetteki hiçbirinde mantık yok fakat bu olaganüstü

şeyleri yaşadıklarını iddia etmeleri benim kafamı kurcalıyor. Telepatiye baglamakta istemiyorum.

Telepatiye bağlamakda kısmi olarak tatmin ediyor sadece.

Buradaki eski bir müslüman üyeye bunları anlattıgım vakit ateist birisiyle oraya gittigini ve yagmurun

Gavs'ı ıslatmadıgını ve yemekhanede ateist arkadasıyla aralarında bunu konusurken Gavs'ın gelip

ateist kişiye ismiyle hitap ederekten '' Sen yaratıcıyı gördükten sonra yagmurun ıslatmadıgına şaşmamak lazım''

dedigini söyledi. Buradada zaten Menzili şiddetle önerdigini söyledi. Buna benzer bazı başlıklarda var.

Ateist gidip müslüman olarak dönen kişilerin varlıgını diger arkadaşlarda başlıga taşımış ve tartısılmasını istemişti.

Fakat net bir görüş ortaya çıkmadıgı için biraz daha teferruatlı tartısılması için konuyu yineledim.

Belki oraya bağlı olan arkadaşlar burada vardır ve bizi bu konuda bilgilendirirler , sağlıklı tartısma

yapmamızı sağlayabilirler.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar mantığı devre dışına çıkarmadan ve söylenene değil ortada duran gerçeğe bakarak düşünelim.

Açıkcası falan böyle şeye tanıklık etmiş ,filanca bunu yaşamış tarzı 3. kişiler üzerinden anlatılan şeyleri bırak değerlendirmeyi ciddiye bile almıyorum.

Menzildeki şeyhte keramet var madem önce ıraktaki ,gazzedeki, afganistandaki, pakistandaki, gariban müsloların tepesine bomba yağmasını önlesin...

Ama ne hikmetse bu mubareklerin gücü kendi çıkarlarına olan meselelerde aktifleşebiliyor.

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Keramet vs. bunlar olamayacak şeyler. Benzer olayları diğer dinlerde de okuyabilirsiniz. Binlerce insan ABD de ruhsal gelişme yaşattığına inandıkları kişileri peygamber ilan ediyorlar. O halde onlar peygamber mi?

Fethullah Gülen de müritlerine meleklerle konuştuğunu söylüyor. Hatta şahitlerinin olduğunu da söylüyor. MAdem sürekli meleklerle konuşuyor, geçsin kameraların karşısına ve bir uçuversin.

O kadar okul açmasına gerek kalmaz, o uçma görüntülerini izleyen herkes müridi oluverir......

Sitelerde Paylaş

İnsanoğlunun fantazileri hep benzerdir.

Masallardaki olaylar, çizgi filimlerdeki olaylar, efsanelerdeki olaylar, dinlerdeki olaylar, tarikatlardaki olaylar ayrıca bilim ve teknolojinin ürünleri insanoğlunun fantazilerinin ürünleridir.

Bunların hepsi birbirine benzer veya aynıdır.

Çook uzaktaki biriyle haberleşme fantazisi.. Birşekilde dinlerde, efsanelerde, kerametlerde, mucizelerde yer bulmuştur ve tüm insanlar bu fantazilerinin gerçekleşmesini ister.

Havada uçma fantazisi.

Karşıdakinin ne istediğini bilme fantazisi.

Geçmişe gitme fantazisi.

Bir anda birçok yerde bulunma fantazisi.

Çok uzak yerleri ekranda görme fantazisi.

Çok özel kuvvetlere sahip olma ve diğer insanlara olağanüstü bir şekilde galip gelme fantazisi.

Çok şey bilme fantazisi.................vs. vs.

Masallardaki, efsanelerdeki, çizgi filmlerdeki, sinemalardaki bu fantazilerin hayal olduğunu biliriz ama yinede zevkle olaya alaka gösteririz.

Hayranlık duyarız, büyüleniriz, etkileniriz ve hayalimizde yaşarız.

Aynı fantaziler mucizelerde, kerametlerde, dinlerdede anlatılır. Ama buralarda bunların gerçek olduğu söylenir.

Tarikatlarda belli bir seviye geçildikten sonra insanların bu tür kerametlere (fantazilere ) mazhar olacağı söylenir.

Ve insanlarda zaten bu işin başındakilerin bu tür fantazileri gerçeğe dönüştürmüş insanlar olduğunu düşünerek onlara hayranlık duyarlar. Ama asıl hayranlıkları birgün bu üstün niteliklere kendilerininde sahip olacağıdır. Fantazilerinin gerçek olacağıdır ve kendilerininde özel yeteneklere sahip olacaklarıdır.

Ve insanlık belkide kendileri kadar eski bu fantazilerinin bazılarını bilim ve teknik sayesinde de gerçekleştiriyorlar.

Çok uzaktaki birisiyle anında görüşüyorsun.

Hatta görüntülü görüşebiliyorsun artık.

Çok uzak yerleri ekranda seyredebiliyorsun.

Birsürü bilgiye anında ulaşabiliyorsun.

Uçabiliyorsun (Bu büyüleyici birşey)

Acayip silahlar yapıp düşmanına üstünlük sağlayabiliyorsun.

Çok güçlü işmakinelerine sahip olabiliyorsun. (Herkülden daha güçlüsün)

Başkalarını gizli gizli dinleyebiliyorsun....vs.

Masallardakiler, efsanedekiler, çizgi filmler gerçek değil onu biliyoruz.

Ama tarikatlardaki anlatılanlar, dinlerdekiler gerçekmi acaba?

İnsan pisikolojisi üzerine kadim bir kültürden geldikleri için tarikatlarda eğtim alanların bu anlamda etkileyici olmalarını bir yana bırakırsak.

Ama .

Anlatıldığı gibi özelliklede eskiden tüm insanları inandırdıkları gibi. Uçabildiklerini sanmıyorum.

Çünkü teknoloji birsürü hava araçlarını üretmiş ve dünyada çok insan tarafından kullanılıyorlar.

Mesela uçak yolculu yaparken hiç tarikat şeyhi ile havada karşılaşan varmı?

Halbuki karşılaşılması lazım. Selam verip geçilmesi lazım.

Yada aynı anda birçok yerde bulunma fantazisi.

Şimdi artık kameralar var. Böyle olsa birçok kişi kameralarla tespit edilirdi.

Uzaktaki kişilerle konuşma fantazisi..

Tarikatlardaki ve din dünyasındaki çok önemli insanlar cep telefonu kullanıyorlar.

Başka yerlerin görüntüleri için televizyon kullanıyorlar.

Kameraları var.

Yada mesela savaşlarda uçaklardan daha yükseklere çıkıp düşman uçaklarına üsten bomba atmaları gerekirdiki.

Yok böyle birşey.

Yani bilimin fantazisi uçaklar tarikatların fantazilerini hep yerde yakalıyor.

Neyse fantazilerin gerçeğe dönüşmesiyle dönüşmemesi arasında bu tür testler yapılabilir.

Yani bu gün herkes gidip uçağa binebilir.

Telefon kullanabilir.

Televizyon seyredebilir. vs.

Hiçte öyle sisli perdeli işler değil.

Neyse.

Bunu anlayan Said Nursi de zaman tarikat zamanı değil, keramet istenilmez verilir gibi uyanıklıkla kerametlerin ve tarikatların bu konuda foyasının çıkacağını veya en azından etkisinin azalacağını düşünerek olayı manipüle etmeye çalışmıştır.

Sonra bilirim fetullah Gülen de eski zamanlarında henüz video kasetlerinin kullanılmadığı görüntü alma olayının yaygın olmadığı dönemlerde acayip sıklıkta peygamber bunları ziyarete gelirdi..Bu şekilde insanları etkilerlerdi.

Bu tür haberler kullanılmıyor. Kameranın yaygınlaşması peygamberin bunların bulunduğu yerlere ziyaretlerine sekte vurdu heralde! Bu yalanın mumunu yatsıya kadar bile yakamak zor hale geldi artık. O yüzden vazgeçtiler sanırım.

Sitelerde Paylaş

mesela deniliyor ki menzile gittikten sonra işte sigarayı bıraktı....içkiyi bıraktı...hanımını dövmeyi bıraktı...falan filan....

Terapiye gitseydi yine bunları bırakacaktı. Bunda ne var yani???

Bunlar insanoğlunun psikolojik olarak etkilenmeye ne kadar açık bir varlık olduğunu gösterir.

Eskiden bunların bilinmediği dönemlerde keramet olarak yorumlanırdı.

Günümüzde de hala bunları öyle mi kabul edeceğiz.?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar söylediklerinize zaten katılıyorum . Sadece güvenilir gördüğüm kişilerin bunlara tanık oldugunu , yaşadıgını

söylemesi aklımı kurcaladı. Birden fazla kişiden de bunları duymam iyice kafa karıştırdı. Elbetteki mantıgı devre

dışı bırakaraktan hareket etmek doğru değil . Buradada benzer başlıklar açılınca bu düşüncelerim daha da karmaşıklaştı.

Tekrardan gitmeyi düşünüyorum. Gittiğim vakit fikirlerim rayına oturacaktır. Düşünceleriniz için de hepinize ayrı ayrı

teşekkür ediyorum .

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar söylediklerinize zaten katılıyorum . Sadece güvenilir gördüğüm kişilerin bunlara tanık oldugunu , yaşadıgını

söylemesi aklımı kurcaladı. Birden fazla kişiden de bunları duymam iyice kafa karıştırdı. Elbetteki mantıgı devre

dışı bırakaraktan hareket etmek doğru değil . Buradada benzer başlıklar açılınca bu düşüncelerim daha da karmaşıklaştı.

Tekrardan gitmeyi düşünüyorum. Gittiğim vakit fikirlerim rayına oturacaktır. Düşünceleriniz için de hepinize ayrı ayrı

teşekkür ediyorum .

Selamlar...

Vaktin varsa git bir dene.

Sende işe yararsa biz de geliriz :)

Zira ben şahsen macera olsun diye 2-3 dakika bir müslüman gibi dünyaya bön bön baktığım zamanlara dönmek isterdim nostalji olsun diye.

Çünkü bu iş insanın beynini gerçekten yoruyor. İnsanları tutup silkelemeye çalışıp "hoop hemşerim kendine gel" demekten yoruluyorum.

Ateist turizmi açılır bahsettiğin yere ekonomik gelir olur yahu.

Düşünsene tüm dünyadaki ateistler olarak beynimizin şalterini hiç değilse bir kaç günlüğüne kapattırabildiğini oradaki şıhların? :)

Yorulan dinlenmek için şıha gider artık :)

Sitelerde Paylaş

Benim bir arkadaşımın babası (daha doğrusu arkadaşımın arkadaşının babası, benim merhaba, nasılsından fazla öyle pek muhabbetim yoktur.) dergahın bahçesinde yattığı geceden sonra böbreklerinden rahatsızlanıp vefat etti.

Üstelik kim bir yitiğini bulmak için böylelerine giderse Muhammed'e indirileni inkar etmiş olur diye bir hadis var. Bunlar geleceği değil ama geçmişi bilebildiklerini iddia ediyorlar ki bu da İslam'a göre mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Bu tür yerlere giden çok tanıdığım var ve bir arkadaşım sayemde gitmeyi bırakıp

agnostik oldu, isterseniz foruma çağırır itiraflarını yazdırırım, hatta düşünüyorumda.

Bu kişilerle ilgili şu gözlemi yaptım;

1. Çoğu yalan söylüyor, bu arkadaşımın itirafıdır çünkü kendiside söylüyordu.

2. Bu tür yerlere gidenler, zaten inanmaya hazır kişiler. Normal bir insan gitmiyor,

sadece kendini motive etmiş kişiler gidiyor.

3. Rakip tarikatların üyeleride merak edip gidiyorlar ama taraf değiştirmiyorlar.

4. Menzildeki tarikatın her tarafta maaşlı adamları var, sırf adam toplayıp gönderiyorlar.

5. Bazı yerlerde alim sıfatı taşıyan, yine maaşlı adamları var. Bu adamlar acaip hikayeler anlatıyorlar.

Mesala gittim hazreti test etmek için, tam soru sorucakken aniden unutturuverdi hazret diye masallar anlatıyorlar.

Sitelerde Paylaş

teşekkür ediyorum .

Selamlar...

Herkesin ağzından farklı birşey çıkıyor,herkez çok şey biliyor...Bence kendin ne düşünüyorsan onu yap,imkanın varsa istiyorsan git gör,gerçek mi değilmi bizimle paylasırsın :) Bu kadar basit..

Sitelerde Paylaş

Çevremde bazı insanların Adıyaman Menzil'e giderekten müthiş bir değişim yaşadıklarını hayretle gözlemliyorum.Esrar çeken,alkol alan bu tipteki kişiler buraya gittiği vakit ; namaz kılmaya , oruc tutmaya ve dinin tüm ritüellerini yerine getirmeye başlıyorlar. En son kuzenim birkaç yıl önce rüyasında gavs' ı gördügünü ve oraya gidip irşad edildigini, nazardan geçip doğru yolu buldugunu , kalbinin yumusadıgını söyledi. Bu dogrultuda da müthiş bir değişim yaşadı. Anlatamayacagı şeyler oldugunu hep söyledi. Olaganüstü şeyler yaşattıklarını ve her daim müridlerden haberdar olduklarını söyledi. Bazı şeyleri anlatamasa da ; öncelikle rüyasındaki tarife harfiyen uyan kişi oldugunu ve yatılı kalınması yasak olan dergahta kaldıgı için de gavsının rüyasında orada yatılmaması gerektigini söyledigini söyledi. Bütün bunları anlamam çok zor oldu benim için fakat benzer kişilerden de aynı şeyleri duymam bu konuyu araştırma hissiyatını doğurdu. Oraya giden insan nasıl bu kadar değişiyor ? Yaşadıkları şeylerin birden fazla kişide yaşanmış olması ne kadar tesadüf ? Bütün bunların cevabını bulamıyorum maalesef . Bu yüzden bu konuyu da buraya taşımak istedim .

Peygamber varisi Allah dostu olarak isimlendirilen bu kişilerin peşinde yüzlerce insan gidiyor ve hemen hepsi de aynı şeylerden bahsediyor. En son arkadaşım askerlik dönüşünde gördügü rüyadaki tasviri Menzilci birine yaptıgında ve Menzile gittiginde o yüzle karsılastıgını görünce baya şok oldugunu söyledi. O da baya değişmişti. Ben gittim fakat yaklaşma şansım olmadı . Ramazan ayında gittigim için açlıgımdan ötürü orada sızıp kalmışım . Tekrardan gitmek istiyorum . İzlenimlerimi netleştirmek için . Bazı ateist arkadaşların da bu konuyu bana açıp çevresindeki bu tarikata mensup kişilerin anlattıklarını kafamda geçirdigim vakit anlatılanların bire bir çevremde gördügüm kişilerde telakki ettigini görmem beni daha da şaşırttı.

Biliyorum . Hiç tasvip etmedigim bir konuda böyle çelişkiye düşmem gerçekten menfi bir durum . Düşüncelerinizi almak istiyorum arkadaşlar . Bu konunun tartısılması gerektigini hissettim . Belki benim bilmedigim bir durumdan ötürü böyledir.Buradaki arkadaşlarımızdan bazıları bu duruma açıklık getirebilirler.

dergah,devris,ermis vesaire seyler araya koyarak bir seyler beklemek sirktir ben buna kesinlikle karsiyim ama yasadigim olaylardan dolayi etkili olabilecegine inaniyorum..allahin yarattigi her sey ne olursa olsun bilimsel aciklamasi vardir...allahin yarattamasinda sihir yoktur bunu ariyan hata eder...keramet dedigimiz ve aciklayamadigimiz bazi olaylarda zamani gelince aciklanacaktir...dunya ömru devam ediyor ve ögrenebilecegimiz bilgilerde zaman dilimlerine dagildiysa daha ögrenecek ve cözecek cok sirrimiz var demektir....ama ben kendimde ateist bir insandim ve ortaokulda insan maymundan gelmistir diye fikrimi söyledigimde bayagi tepki toplamistim ama sonralari yasadigim bir olay beni dini okumaya itti ve okudukca allaha inancim artti....

Sitelerde Paylaş

Bu konu psikolojik telkinle alakalı birşey.

Ben de Karadeniz'de köyüme gittiğimde mutlaka Ecinni (CİN) göreceğim yere götürüldüm.Geceydi karanlıktı hiçbir bok görmedim yanımdakiler sıvıştı.Sanırım bireye korku yükletilerek bazı hareketlere hayali senaryolar manipülasyonlar ekleniyor.

Gündüz aynı yere gittiğimde maden parıltısı ve toprak yüzeyinde farklılık gördüm.Sanırım orası Karagöl volkanik dağından püskürtülen lav atıklarıyla dolu.Sanırım ışığın yansıması kırılması yahut bireylerin ayna görüntüsü ile alakalı bir durum olabilir.İçine biraz korku ve spekülasyon ekleyip oraya dolu gidince birşey görmemek mümkün değil

:D

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

Zebura kakasa niğaste azdone mananga kinamu kazanda diganna limonatsa hirana haga rabana lanto neroni santo tayyibo konto kinoso ento rabano. zebura kakasa niğaste zebure kakasa niğaste zebure kakasa niğaste entorabano. Uçan Sabri, Sabri havada. 

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bir adamın yağmurun altında ıslanmaması diye bir şeyin olamayacağını bilememek için embesil bir idyot olmak gerektiği son derece açık.

İnsanların bu kadar adi, bayağı ve pespaye yalanlara inanmaları bir rezalet. Böyle aşağılık, adi yalanları tekrarlayabilmek için insanda manda gönü gibi surat olması lazım. Bir insanın kendini bu kadar aşağılaması, bas bas "ben geri zekalı aptal bir embesilim" diye bağırmasıyla aynıdır.

Biraz daha az embesil olan salaklar, üzerine sinek konmaz filan diye yalanlar uydururdu ülen! Ha yani şimdi yarım saattir gördüm herifi, hiç sinek konmadı, hadi birisi inanır mı inanır!

Ama yok yağmurda ıslanmıyor diye aşağılık, aptalcanın artık dibi yalanlar uydurmak, buna inanmak, bu yalanı tekrarlamak, insanlığın bitişidir millet, böyle insan olunmaz! Böyle hayvan bile olunmaz. Hayvanlar asla yalan söylemez çünkü. Böyle aşağılık adi alçakça yalanlar söyleyerek bitki bile olunmaz, taş bile olunmaz, dünyada var olan en aşağılık pislik bir şey olunur.

Böyle iğrenç yalanlardan nefret etmeyen de insan olamaz. İnsanlığın derecesini düşürdükçe düşürdü adiler... Bir öldükten sonranın god korkusu ile insan bu kadar adileşmez be! Ülen paso her gününüz birilerine kötülük yapmakla geçti, önünüze çıkan her kediye tekme attınız, çocukları dövdünüz, her gördüğünüzü çaldınız, herkesten nefret mi ettiniz de bu kadar öbür dünyadan korkuyorsunuz be!

İnsanın allah uydurmasından bu kadar ödünün botuna karışması için her gün paso herkese kötülükler yapmış olması lazım! Ne bot yiyor bunlar da bu kadar tırsıyorlar anlamadım ki ben! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...