Jump to content

neden dine bağlı kaldım

Recommended Posts

bilim yaratıcıyı yok gösteremez

bilim dinleri yalan gösterebilirdi.

aşağıdakiler ya tesadüftür yada yaratıcının merhametinin gazabını geçmişliğindendir.

dünya/evren yaş oranı 1/3 ve bunu ayetlerde görmem.

dünyanın ve yakın gezegenlerin güneşten kopması, ayın dünyadan kopması, galaksilerin bütün maddenin tekillikten ayrılması. bunu kuranda görmem. (gökler-yer bitişikti ayırdık) niye durup duruken böyle bir söz katsınlar.

ol deriz oluverir. tekillikten zamanın başlaması anı.

1000 yıllık 50000 yıllık farklı günlerden bahsedilmesi.

henüz bilmediğiniz nice çiftleri yarattık denmesi. özellikle atom altı boyuttaki parçacıklar çok etkiledi.

atmosferin ilk başta buhar/duman halinde olması.

yoktan varoldunuz kıyamet kopacak denmesi.

yerden toprak,ateş,su alıp göğü yaptık gibi saçma ifadelerin olmaması.

en çok etkileyenler beni.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aşağıdakiler ya tesadüftür yada yaratıcının merhametinin gazabını geçmişliğindendir.

dünyanın ve yakın gezegenlerin güneşten kopması, ayın dünyadan kopması, galaksilerin bütün maddenin tekillikten ayrılması. bunu kuranda görmem. (gökler-yer bitişikti ayırdık) niye durup duruken böyle bir söz katsınlar.

henüz bilmediğiniz nice çiftleri yarattık denmesi. özellikle atom altı boyuttaki parçacıklar çok etkiledi.

İyi de bunlardan çok daha doğru ve bilimsel açıklamalar varken, bilime yöneleciğine, dine yöneliyorsun.

Bunlar son derece müphem, belirsiz, her anlama çekilebilir görüşlerdir.

Onlardan milyar kere daha geniş bilimsel görüşler varken, onlara inanarak Müslüman olmaya devam etmek pek akıllı bir neden değil.

Sitelerde Paylaş

Benim favorim:

Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi sapasağlam yapan Allah'ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.

27/88

Sitelerde Paylaş

Derdiniz bu ise, ben size Budizm'i tavsiye ediyorum. Ying-Yang ile beynin sol ve sag loblarinin karakteristik farkliliklarini ve beraber ortaya cikardiklari dengeyi Islam'dan binlerce sene once cok daha ince tanimlamalar ile tutturarak, en bilimsel din olma odulunu hala elinde bulundurmaktadir.

Hatta kopekler ile evlenmeyi ve inege tapmayi cok kafaniza takmiyacaksaniz, Hinduizm de bircok bilimsel bulusa referanslari ile listede daha ust siralari zorluyor. Ama secim sizin tabiki. Ben sadece, hani dinde bilimsellige cok meraklisiniz ya, o yuzden en bilimselini bulun diye diyorum. Bir tur amme hizmeti yani.

Sitelerde Paylaş
dünyanın ve yakın gezegenlerin güneşten kopması, ayın dünyadan kopması,

dünya ve gezegenler daha önce patlamış süpernova artıklarından gravitation yani maddesel çekimin etkisiyle beraber oluşmuştur.ay dünyadan kopmadı.dünyaya çarpan gezegen büyüklüğünde bir gök cismi dünyayı hemen hemen yok etme noktasına getirmiş ortaya çıkan parçalanmadan dünya tekrar oluşurken parçaların bir kısmı da ayı oluşturmuştur.şekilsiz bir parça da hala dünya etrafında dönmektedir.

kuyruklu yalan.yoktan var olmadık.genuine yıldız tozundan oluştuk.evren ezeli ve ebedidir.bigbangden öncesi de var.

tarihinde convert tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim favorim:

Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi sapasağlam yapan Allah'ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.

27/88

Yer kabuğu ve üst mantodan oluşan 100 km kalınlığındaki Dünya yüzeyi "tabaka" adı verilen parçalardan oluşmuştur. Dünya yüzeyini oluşturan altı büyük tabaka ve sayısız küçük tabaka vardır. "Tabaka tektoniği" adı verilen teoriye göre bu tabakalar kıtaları ve okyanus tabanını da beraberinde taşıyarak Dünya üzerinde hareket ederler... Kıtasal hareketin yılda 1 ile 5 cm civarında olduğu hesaplanmıştır. Tabakalar bu şekilde hareket ettikçe Dünya coğrafyasında değişiklikler meydana gelir. Örneğin, Atlantik Okyanusu her sene biraz daha genişlemektedir.(Carolyn Sheets, Robert Gardner, Samuel F. Howe, General Science, Allyn and Bacon Inc. Newton, Massachusetts, 1985, s. 305.)

Sitelerde Paylaş

gun gelipte bir gezegende uzaylilar bulunsa, onada kesin bir ayet uyarlayacaksiniz. Neden simdiden bunu soyleyen bir ayet bulupta, ciktigi zaman biz demistik demiyorsunuz? neden birsey bulunana kadar bekleyip sonra ona en yakin uyacak ayeti ariyorsunuz?

Bu demekki, eger dunya ve ayin bilimsel aciklamasi 1000 sene daha yapilmasaydi, sizler 1000 sene daha bu ayetlerin anlamini bilmeden yasayacaktiniz. sizin ayetlerinize anlam katabilmeniz icin once bilimin birseyleri aciklamasi gerekiyor. Bu ne acizliktir.

tarihinde TunBagaTarhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gun gelipte bir gezegende uzaylilar bulunsa, onada kesin bir ayet uyarlayacaksiniz. Neden simdiden bunu soyleyen bir ayet bulupta, ciktigi zaman biz demistik demiyorsunuz? neden birsey bulunana kadar bekleyip sonra ona en yakin uyacak ayeti ariyorsunuz?

Bu demekki, eger dunya ve ayin bilimsel aciklamasi 1000 sene daha yapilmasaydi, sizler 1000 sene daha bu ayetlerin anlamini bilmeden yasayacaktiniz. sizin ayetlerinize anlam katabilmeniz icin once bilimin birseyleri aciklamasi gerekiyor. Bu ne acizliktir.

Evet aciziz, Kuran'ı anlamakta aciziz. Bilim ilerledikçe daha kimbilir ne ayetlerin manası belli olacak. İşte bu Kuran'ın mucizesidir. Bunu farkedememek büyük kayıp. Alemlerin Rabbine hamdolsun ki beni hidayete erdirdi. Yoksa ben kendi kendime hidayeti bulamazdım.

Sitelerde Paylaş

Yer kabuğu ve üst mantodan oluşan 100 km kalınlığındaki Dünya yüzeyi "tabaka" adı verilen parçalardan oluşmuştur. Dünya yüzeyini oluşturan altı büyük tabaka ve sayısız küçük tabaka vardır. "Tabaka tektoniği" adı verilen teoriye göre bu tabakalar kıtaları ve okyanus tabanını da beraberinde taşıyarak Dünya üzerinde hareket ederler... Kıtasal hareketin yılda 1 ile 5 cm civarında olduğu hesaplanmıştır. Tabakalar bu şekilde hareket ettikçe Dünya coğrafyasında değişiklikler meydana gelir. Örneğin, Atlantik Okyanusu her sene biraz daha genişlemektedir.(Carolyn Sheets, Robert Gardner, Samuel F. Howe, General Science, Allyn and Bacon Inc. Newton, Massachusetts, 1985, s. 305.)

o ayette bahsedilen kıyamette kaymadır, dağlar bulutlar gibi yürütülecekmiş ya kıyamette. sizde kuranı çağa uydurmak için böyle yorumluyorsunuz :)

hemde dağlar değil tüm kıta için geçerli bu, ayrıca bulutlar gibi hızlı hareket etmemektedir. yılda yarım cm civarı tüm kıtalar kayar, milyonlarca yılda kıta hareketleri ile önce pangea meydana gelmiş sonrada pangeadan hareketle günümüz kıtaları ortaya çıkmıştır. orada bahsetmek istediği kıta hreketi olsa "yerde bulutlar gibi kaymaktadır" derdi, niye sadece dağ desin.

Sitelerde Paylaş

o ayette bahsedilen kıyamette kaymadır, dağlar bulutlar gibi yürütülecekmiş ya kıyamette. sizde kuranı çağa uydurmak için böyle yorumluyorsunuz :)

hemde dağlar değil tüm kıta için geçerli bu, ayrıca bulutlar gibi hızlı hareket etmemektedir. yılda yarım cm civarı tüm kıtalar kayar, milyonlarca yılda kıta hareketleri ile önce pangea meydana gelmiş sonrada pangeadan hareketle günümüz kıtaları ortaya çıkmıştır. orada bahsetmek istediği kıta hreketi olsa "yerde bulutlar gibi kaymaktadır" derdi, niye sadece dağ desin.

Dağların heybetli duruşu tarih boyu insanları etkilemiştir.

Sitelerde Paylaş

Dağların heybetli duruşu tarih boyu insanları etkilemiştir.

ama arz insanlar için daha ilgi çekici bir mesele olmuştur. yerin nasıl yayıldığından döşendiğinden bahseder hep, bir kerede nasıl kaydığından bahsedebilirdi. çünkü o ayetlerdeki zaman kipleri değiştirilip çarpıtılmıştır. ben 1970 li yıllardaki bir diyanet mealinde onu "kıyamette dağları bulutlar gibi hareketli görürsün" şeklinde bulmuştum. sonra kıta kaymasını öğrenince keyfi olarak ayeti değiştirdiler.

Sitelerde Paylaş

ama arz insanlar için daha ilgi çekici bir mesele olmuştur. yerin nasıl yayıldığından döşendiğinden bahseder hep, bir kerede nasıl kaydığından bahsedebilirdi. çünkü o ayetlerdeki zaman kipleri değiştirilip çarpıtılmıştır. ben 1970 li yıllardaki bir diyanet mealinde onu "kıyamette dağları bulutlar gibi hareketli görürsün" şeklinde bulmuştum. sonra kıta kaymasını öğrenince keyfi olarak ayeti değiştirdiler.

Ayeti değiştiremezler. Anca mealini değiştirirler.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir şeye inanmazken genelde mucizelerden etkilenip inanca bağlanıyorlar. Halbuki kutsal kitapların hepsi mitolojik ürünler. Ve mucize dedikleri de aslında kitaplarındaki hatalardan sadece bir kaçı. Hepsinin açıklaması var ama benim takvim yok. :)

Sitelerde Paylaş

İyi de bunlardan çok daha doğru ve bilimsel açıklamalar varken, bilime yöneleciğine, dine yöneliyorsun.

Bunlar son derece müphem, belirsiz, her anlama çekilebilir görüşlerdir.

Onlardan milyar kere daha geniş bilimsel görüşler varken, onlara inanarak Müslüman olmaya devam etmek pek akıllı bir neden değil.

bilime yöneldim ve hiç çıkmadım.

geçimim de bilimden, merakım da bilim.

heranlama çekilebilir ama durup dururken o kitaba niye katılsın? anlamadığım bu.

milyarkere daha geniş bilimsel görüşleri kabul ediyorum aklım sağlam, inanıyorum gönlüm huzur buluyor.

atoma nörona büründüm insan diye göründüm diyorum.

Sitelerde Paylaş

Derdiniz bu ise, ben size Budizm'i tavsiye ediyorum. Ying-Yang ile beynin sol ve sag loblarinin karakteristik farkliliklarini ve beraber ortaya cikardiklari dengeyi Islam'dan binlerce sene once cok daha ince tanimlamalar ile tutturarak, en bilimsel din olma odulunu hala elinde bulundurmaktadir.

Hatta kopekler ile evlenmeyi ve inege tapmayi cok kafaniza takmiyacaksaniz, Hinduizm de bircok bilimsel bulusa referanslari ile listede daha ust siralari zorluyor. Ama secim sizin tabiki. Ben sadece, hani dinde bilimsellige cok meraklisiniz ya, o yuzden en bilimselini bulun diye diyorum. Bir tur amme hizmeti yani.

beni etkileyenler ne zorlama mucize nede yuvarlak laflar.

belirttiğim gibi tesadüf de olabilirler

günümüzde geldiğimiz noktaları ıskalamıyorlar.

bir tane bile ıskalayan olsa ala.

inanmak için zorlayan biri değilim. hatta tersi.

çünkü gönlümden herkese sonsuz mutluluk veren bir yaratıcı düşüncesi geçiyor.

ama dünyaya baktığımda güzellik kadar iğrençliklerle dolu.

budizm yada hinduizmde varoluşla ilgili böyle ifadeler varsa lütfen yazın da demekki tesadüf hepsinde oluyor diyelim.

araştır dersen iş uzar formun amacı pratik yoldan bilgi

Sitelerde Paylaş

dünya ve gezegenler daha önce patlamış süpernova artıklarından gravitation yani maddesel çekimin etkisiyle beraber oluşmuştur.ay dünyadan kopmadı.dünyaya çarpan gezegen büyüklüğünde bir gök cismi dünyayı hemen hemen yok etme noktasına getirmiş ortaya çıkan parçalanmadan dünya tekrar oluşurken parçaların bir kısmı da ayı oluşturmuştur.şekilsiz bir parça da hala dünya etrafında dönmektedir.

kuyruklu yalan.yoktan var olmadık.genuine yıldız tozundan oluştuk.evren ezeli ve ebedidir.bigbangden öncesi de var.

fizikçilerin hala tartıştığı bigbangin tekillik hali ve daha öncesidir.

bu konuda en hararetli tartışmları yapan dünyanın bilim açısından en değerli insanlarına hakaret olur kuyruklu yalan demek.

kopmalar konusunda ise nihayetinde birleşiklikten ayrılma var.

güneşten dünya koptu değil zaten aynı atıkların savrulması gibi

dünyadan ay kopması da büyük baloncuk küçük baloncuk doğurdu gibi değil biraradaki kümelenmenin ayrılması.

Sitelerde Paylaş

uydurduğum mucize çıkardığım yok.

mucize veren yaratan direk derdi zaten. 13.7 milyar yılda bu hale geldiniz bunun son 4.5 inde de dünyanız bu hale geldi diye.

ha onu yapsaydı imtihan dünyası demesi yalan olurdu. çelişki olurdu. çünkü onu direk diyene kadar direk cennete gönder hepimizi.

ya tesadüf yada gizemli ipucu.

Sitelerde Paylaş

Hmm peki Allah Kuran'da 5-6 yerde evreni 6 günde yarattığından bahsediyor. Oraları atlamışsın sanırım. En ufak bir hata olsa dinden çıkardım diyorsun ya.

Ve ya allahın kalbi düşünme organı olarak tasavvur ettiği yerleri. Yıldızların dünya göğünü süslemek için yaratılmış kandiller olması?

Merak ettiğim bir diğer nokta ise göklerle yerler bitişikti kısmından nasıl çıkarabildin ayın dünyadan, dünyanın güneşten ayrılması olayını?

Kimi arkadaşlar da Kuran'da ki evrenin yaratılışları ile ilgili ayetlerin yanlışlığı ortaya çıkınca kelimeleri anlamlarından farklı düşünürler. Gün'ü mecaz yaparlar vs. Ama gel gör ki bilimsel bir bilgiye uyuyorsa ayeti olduğu gibi alırlar, kıvırmazlar. Neden?

Böyle dine böyle mümin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...