Jump to content

neden dine bağlı kaldım

Recommended Posts

Yedi katlı bir evin küçük bir maketi misli midir. Ayette misle hunne diye geçiyor.

Kurandaki ayetlerede baktım hepsindede büyüklük olarak eşitlikte var..

Erkeklere kadınların iki misli var derken ne anlıyorsun. Miktar olarak iki katını anlamıyormusun.

Yada bir gruba düşmanlar iki misli gözüktü derken.

Yada size saldıranlara misli ile saldırın derken.

Anladığım kadarıyla misli kelimesinin türkce karşılığı "eşit benzerlik"

Ayrıca fıkıhtada misli kullanılmış. Ordada ölçüce, hacimce , miktarca eşitlik olarak ele alınmış. Yani fıkıha göre bir arabanın misli oyuncak bir araba olabilirmi?

Yani bence Edip Yüksel dürüst bir adam olduğu için dürüst bir çeviri yapmış. Yoksa onun gibi birisi de bunun sakatlığını bence görmüştür.

Yani senin gibi evirip çevirme yoluna gitmemiş.

elimdeki indekse göre misli kelimesi kuranda 169 kere geçiyor. random olarak en az 30 tanesine baktım. hepsinde de benzer anlamına gelecek şekilde kullanılmış. şimdi biraz daha baktım. dediğin gibi kadar anlamında kullanılanları da var.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aynen öyle diyorum :) herşeyi bilemez diyorum ve ortalık karışıyor yakında...

nasıl bilmez ama eğer bilmiyorsa her şekilde üstün değilse ne halt yemeye inanıyoruz :D

onun izni olmadan hiçbir şey olmaz yoda

yani kuran öyle söylüyor

bu kader olayı eskiden beri kafamı karıştırırdı ama çok düşünmenin anlamı yok içinden çıkılmıyor işte

bunu ancak tanrı bilir

Sitelerde Paylaş

nasıl bilmez ama eğer bilmiyorsa her şekilde üstün değilse ne halt yemeye inanıyoruz :D

onun izni olmadan hiçbir şey olmaz yoda

yani kuran öyle söylüyor

bu kader olayı eskiden beri kafamı karıştırırdı ama çok düşünmenin anlamı yok içinden çıkılmıyor işte

bunu ancak tanrı bilir

herşeyi bilmiyorsa senden üstün olmaz mı :) herşeyi bilemez şöyle herşeyi bilemez yaptığın herşeyi bilir evrende olan herşeyi bilir ama herşeyi bilemez kaldıramayacağı taşın ağırlığını bilemez mesela.. çok basit hatta saçma gelebilir ama değil :) paradoks...

onun izni olmadan hiçbir şey olmaz ise cehennem cennet kazanılan kaybedilen bir şey olmaz :)

Sitelerde Paylaş

elimdeki indekse göre misli kelimesi kuranda 169 kere geçiyor. random olarak en az 30 tanesine baktım. hepsinde de benzer anlamına gelecek şekilde kullanılmış. şimdi biraz daha baktım. dediğin gibi kadar anlamında kullanılanları da var.

O otuz ayete biraz daha dikkatli bak... Türkcedeki benzerlik gibi bir benzerlikmi..

Yani türkcede küçük büyük ayırımı fazla yapılmadan benzerlik kullanılırı. Ama misli kelimesinde miktar, hacim, ölçü yani eşitlik sözkonusu.

Biz birşeye katı diyoruz. Yani türkler birşeyin benzer çoğunluğu için "kat" tan yola çıkmış..

Araplarda benzerlikten yola çıkıp .. Bir benzer-eişt , bir benzer-eşit daha bir benzer-eşit daha etti üç benzer. Yani üç katı, Yani üç misli... Ondan dolayı benzerliklerde eşitlilik de var misli kelimelerinde..

Tabi ki arapcayı bilmiyorum ama bu kelimenin mantığı böyle gibi gözüküyor..

O yüzden dürüst çevirmenler ayette okadar diye çevirmiş..

Diğerleri saçmalık gözükmesin diye çamura yatmış.

Sitelerde Paylaş

ama buhar/duman halindeki göğe yönelip kendi istekleriyle (konulmuş kurallarıyla) emre gelip, görevi farklı katmanlara tamamlanması da günümüz bilgisiyle birebir.

talak 12 içinse

7 göğü ve yerden de mislini/benzerini der.

bu da yerinde tabakalarla olduğunu söyler

mislini dersek yerde 7 tabakaya ayrılmalı.

benzeri dersek yerde tabakalanmış olmalı.

Üstteki yazılar benim değil. Üstteki yazılar onikinci boyutun düşünceleri. Bu konularda düşünen herkesi tebrik ederim, hiç düşünmeyenler de var.

Sanırım 7gök= Atmosferin tabakaları diyenler var. Bu önemli bir iddia ve buna hiç kimse itiraz etmedi. 7 gök ile anlatılmak istenen şeyin Atmosferin katmanları olduğu iddiası bana göre doğru değil.

Furkan 61- Allah güneş ve ayı gökte yaratmış. Yani benim bu ayetten anladığım güneş ve ayın göğün içinde (fiha) olduğudur. Eğer iddia edildiği gibi Atmosfer = seb’a semavat ise Güneş ve ay Seb’a semavatın (7 göğün) dışında olmuş olur. Güneş ve ay yedi göğün dışında olamayacağına göre bu iddia yanlıştır.

Semaeddünya nedir? Saffat suresi 6. Ayette dünya kelimesi iki anlama gelebilir: yakın ve aşağı. Öyleyse semaeddünyaya yakın gök veya aşağıda olan gök diyebiliriz. Yakın varsa yakın olmayan da vardır. Aşağıda olan varsa aşağıda olmayan da vardır. Ben Saffat suresi 6. Ayetten yıldızlarla süslenmiş olan Semaeddünyanın birinci gök olduğunu, diğer 6 göğün semaeddünyanın (yani yakın göğün veya aşağıda olan göğün) üstünde veya daha ötesinde olduğunu anlıyorum.

Ben Talak 12 yi nasıl anlıyorum ? 7 adet sema (gök) varsa 7 adet de Arz (Yeryüzü) vardır.

Bitirmeden önce herkese bir soru sorayım. Hacc 65- Allah yeryüzüne düşer diye göğü tutuyor.

Allah göğü tutmasa gök yere düşer mi? Bu soruya doğru cevap bulamayan talak 12 yi anlayamaz. Misliyi de anlayamaz.

Sitelerde Paylaş

herşeyi bilmiyorsa senden üstün olmaz mı :) herşeyi bilemez şöyle herşeyi bilemez yaptığın herşeyi bilir evrende olan herşeyi bilir ama herşeyi bilemez kaldıramayacağı taşın ağırlığını bilemez mesela.. çok basit hatta saçma gelebilir ama değil :) paradoks...

onun izni olmadan hiçbir şey olmaz ise cehennem cennet kazanılan kaybedilen bir şey olmaz :)

evet olamaz yoda..herşeyi bilmediğini düşünsem ben gider ateist olurum..

Sitelerde Paylaş

ama buhar/duman halindeki göğe yönelip kendi istekleriyle (konulmuş kurallarıyla) emre gelip, görevi farklı katmanlara tamamlanması da günümüz bilgisiyle birebir.

talak 12 içinse

Üstteki yazılar benim değil. Üstteki yazılar onikinci boyutun düşünceleri. Bu konularda düşünen herkesi tebrik ederim, hiç düşünmeyenler de var.

Sanırım 7gök= Atmosferin tabakaları diyenler var. Bu önemli bir iddia ve buna hiç kimse itiraz etmedi. 7 gök ile anlatılmak istenen şeyin Atmosferin katmanları olduğu iddiası bana göre doğru değil.

Furkan 61- Allah güneş ve ayı gökte yaratmış. Yani benim bu ayetten anladığım güneş ve ayın göğün içinde (fiha) olduğudur. Eğer iddia edildiği gibi Atmosfer = seba semavat ise Güneş ve ay Seba semavatın (7 göğün) dışında olmuş olur. Güneş ve ay yedi göğün dışında olamayacağına göre bu iddia yanlıştır.

Semaeddünya nedir? Saffat suresi 6. Ayette dünya kelimesi iki anlama gelebilir: yakın ve aşağı. Öyleyse semaeddünyaya yakın gök veya aşağıda olan gök diyebiliriz. Yakın varsa yakın olmayan da vardır. Aşağıda olan varsa aşağıda olmayan da vardır. Ben Saffat suresi 6. Ayetten yıldızlarla süslenmiş olan Semaeddünyanın birinci gök olduğunu, diğer 6 göğün semaeddünyanın (yani yakın göğün veya aşağıda olan göğün) üstünde veya daha ötesinde olduğunu anlıyorum.

Ben Talak 12 yi nasıl anlıyorum ? 7 adet sema (gök) varsa 7 adet de Arz (Yeryüzü) vardır.

Bitirmeden önce herkese bir soru sorayım. Hacc 65- Allah yeryüzüne düşer diye göğü tutuyor.

Allah göğü tutmasa gök yere düşer mi? Bu soruya doğru cevap bulamayan talak 12 yi anlayamaz. Misliyi de anlayamaz.

benim öğrendiğim arapçada 7 sayısının çokluk ifade ettiği bu yüzden 7 kullanıldığıydı.. yanlışta öğrenmiş olabilirim..

saygılar..

Sitelerde Paylaş

talak 12 içinse

Furkan 61- Allah güneş ve ayı gökte yaratmış. Yani benim bu ayetten anladığım güneş ve ayın göğün içinde (fiha) olduğudur. Eğer iddia edildiği gibi Atmosfer = seb’a semavat ise Güneş ve ay Seb’a semavatın (7 göğün) dışında olmuş olur. Güneş ve ay yedi göğün dışında olamayacağına göre bu iddia yanlıştır.

Kelimelerden talak 12 ye göre senin söylediğin çıkarılabilir.

Peki bu göklerin ve arzların büyüklükce eşitliği yokmu?

Çünkü ayette misli diyor.

Sitelerde Paylaş

7 gök ile anlatılmak istenen şeyin Atmosferin katmanları olduğu iddiası bana göre doğru değil.

nuh 15 ve nuh 16 da var

Görmediniz mi, Allah yedi göğü birbiriyle ahenktar olarak nasıl yaratmış!

"Aralarında aya aydınlık vermiş ve güneşin ışık saçmasını sağlamıştır."

7 göğün her yerde atmosferden bahsettiğini söylemek yanlış.

bu göklerin metafizik olduğunu söylemek de yanlış. (görmediniz mi diyor)

fussiletdeki 7 gök atmosfer olsa bile

nuh15 deki 7 gök başka.

özellikleri:

görülebiliyor.

birbiriyle uyumlu.

aralarında/içlerinde güneş ve ay var

ben çözemedim

Sitelerde Paylaş

Kelimelerden talak 12 ye göre senin söylediğin çıkarılabilir.

Peki bu göklerin ve arzların büyüklükce eşitliği yokmu?

Çünkü ayette misli diyor.

Sana arapça öğreteni bu tarafa bir yolla, incisözlük'teki abazalara vereyimde, sana ettiğini onlardan çeksin.

Sitelerde Paylaş

sen oluyorsun ben olmuyorum.. bende herşeyi bildiğini düşünsem oluyorum mesela ilginç...

ben neden herşeyi bilmeyen tanrıya namaz kılayım ki ne saçma olurdu değil mi??

ya da dua edeyim,oruç tutayım vs

hikmetine inanıyorum kuranın öyle diyeyim de anla bari

bu konularda kimsenin hissiyatına hükmetmeden savunmaya çalışıyorum genelde ama bu benlik bir şey de değil yoda,allah her şeyi bilmelidir bilir..herşeyden haberi olur görür duyar nitekim çoğunluğu cehennmlik ilan etmesinin nedeni zaten bilmesi..öyle yarattı zaten..

Sitelerde Paylaş

ben neden herşeyi bilmeyen tanrıya namaz kılayım ki ne saçma olurdu değil mi??

ya da dua edeyim,oruç tutayım vs

hikmetine inanıyorum kuranın öyle diyeyim de anla bari

bu konularda kimsenin hissiyatına hükmetmeden savunmaya çalışıyorum genelde ama bu benlik bir şey de değil yoda,allah her şeyi bilmelidir bilir..herşeyden haberi olur görür duyar nitekim çoğunluğu cehennmlik ilan etmesinin nedeni zaten bilmesi..öyle yarattı zaten..

beni cehennemlik yarattıysa yok etsin :D bana soracakken ben ona sorarım queen. ama yok öyle bir dünya...

sen her şeyi bilmeyen yaratıcıya değer vermezsin ben veririm mesela..

Sitelerde Paylaş

beni cehennemlik yarattıysa yok etsin :D bana soracakken ben ona sorarım queen. ama yok öyle bir dünya...

Güzelim ben sana yarın yazayım uzun uzun. Kader algıları tamamen yanlış, tümüyle ofsayt çünkü. İnanırların çoğunun bile böyle.

Sitelerde Paylaş

öff yoda herşeyi bilmeyen yaratıcıya yaratıcı demem..ya nasıl bilmez herşeyi alemlerin rabbinden bahsediyoruz spagetti canavarından değil :D

neden dua ediyoruz? kaderimizde kötü olan ne varsa değişsin diye çoğu zaman değil mi

yani bizim elimizde değil

biz aciziz yoda

pamuk ipliği ile bağlıyız hayata

dua etmemizin esprisi de; kaderimizde, dua ederek kaderimizi iyileştirmek vardır da ondan ediyoruzdur

Sitelerde Paylaş

öff yoda herşeyi bilmeyen yaratıcıya yaratıcı demem..ya nasıl bilmez herşeyi alemlerin rabbinden bahsediyoruz spagetti canavarından değil :D

neden dua ediyoruz? kaderimizde kötü olan ne varsa değişsin diye çoğu zaman değil mi

yani bizim elimizde değil

biz aciziz yoda

pamuk ipliği ile bağlıyız hayata

dua etmemizin esprisi de; kaderimizde, dua ederek kaderimizi iyileştirmek vardır da ondan ediyoruzdur

peki sonuna kadar biliniyorsa olacak olan belliyse dua edip neyi değiştirmeye çalışıyorsun?

akıllı ol dua etme ne gerek var olacak olan olur.

tarihinde BilgeYoda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

peki sonuna kadar biliniyorsa olacak olan belliyse dua edip neyi değiştirmeye çalışıyorsun?

akıllı ol dua etme ne gerek var olacak olan olur.

dedim ya kaderimde ne varsa onu yaşıyorum

kaderi değiştirmek de allahın elindedir

yani daha doğrusu biz dua edince değişti diye öyle sanıyoruz diyeyim

uzman değilim uzmanlar daha iyi bilir onlar hayatın sırrına erdi çünkü :))

Sitelerde Paylaş

dedim ya kaderimde ne varsa onu yaşıyorum

kaderi değiştirmek de allahın elindedir

yani daha doğrusu biz dua edince değişti diye öyle sanıyoruz diyeyim

uzman değilim uzmanlar daha iyi bilir onlar hayatın sırrına erdi çünkü :))

peki allah benim herşeyimi biliyordu şu şöyle olacak bu böyle olacak dua ettim ettim sonra kaderimi değiştirdi artık böyle olacak dedi eskiden bilmiyor olmaz mı benim sonra mı o zaman?? kendi başımıza hiçbir şey yapamamamız bana mantıksız geliyor.

Sitelerde Paylaş

peki allah benim herşeyimi biliyordu şu şöyle olacak bu böyle olacak dua ettim ettim sonra kaderimi değiştirdi artık böyle olacak dedi eskiden bilmiyor olmaz mı benim sonra mı o zaman?? kendi başımıza hiçbir şey yapamamamız bana mantıksız geliyor.

kaderimizde olan herşeyi biliyor işte.biz bilmiyoruz ama o biliyor..dua edeceğimizi de biliyor yoda.kurana göre konuşuyorum kendimden bir şey katmıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...