Jump to content

neden dine bağlı kaldım

Recommended Posts

Misil kelimesinde ölçüde eşitlik vardır..

Mesela savaşta misilleme yapılsa el bombası ile atom bombasına misilleme yapılmış olurmu?

Sonuçta ikiside bomba.. Birisi biraz küçük ama idare et işte. Sonuçta misilleme yapılmış oldu!

Ayrıca sen allahla falan ara sıra konuşmuyormusun .. Bi sor bakalım : Tüm kitaplar bilinmeyen birşeyi öğretmek amacıyla yazılır. Sadece kuran bundan istisna. Senin kitabından okuyunca birşeyleri öğrenmiyoruz tam tersi kitabın haricinde birşeyleri öğrenip sonra bunları senin kitapta buluyoruz yada senin kitabı bunlara adepte ediyoruz. Bu nasıl iş baba ya demiyormusun.

Ey allah.. allah rızası için birşeyleri sen öğrette bende gideyim o şeyi kitabın dışında bulayım ...Önce doğada buluyorum, sonrada kuranda buluyorum! Bu nasıl kitap ulen böyle.

kuran öyle bir kitap ki sakız gibi ne tarafa çeksen gelebilir. ben eskiden yaşayan insanların bu gelecekte bulunacak bilimsel gelişmelerden haberdar eden sureleri görünce ne düşündüklerini merak ediyorum anlamadıklarına eminim ve anlamadan müslümanlığa geçtiklerinede.Ayrıca fotoshoptan yaptıkları üzerinde allah yazan börtü böceklere bakıp dahada bir imana gelenler var. Açıp kassınlar bence kuranda fotoshopla ilgili bir ayet falan varmı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ikilemleri yaşamak normal.

doğruyu bulunca sular duruluyor.

Doğru ne? Müslümanlık mı ? bildim mi ? ya ateizm gerçekten doğruysa :D ozaman sendeki sular ters akmaya başlar benden söylemesi.Ayrıca dikkatini çekerim ben tanrının olup olmadığından bahsettim allahın yada müslümanlığın değil, onların olmadığına eminim zaten.

tarihinde bar3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
haydi müslolar hepbirlikte kıvıralım haydi . Ayrca bu kişi tanrı bir fincan kahve meselesi saçma olmuş yani tanrı kahve yapmak istese gidecek ilk onu işleyecek sonrada kahve olacak falan falan.Ol dediğimde herşey olur diyor olacak demiyor yani gelecekten bahsetmiyor o an dan bahsediyor anlatabiliyormuyum? Ama tabi müslüman olunca kıvırmak kolay.

bar3 reklam filmi çekiyoruz şuanda teknolojide öncü bir firmayız kendimizi tanıtıyoruz biz yaparız dedik mi yaparız diyoruz mesela diyorum en basitinden :) ol der ve olur :) ol demesiyle olur gelişmiş hali olur tamamen olur bunların hiçbiri söylenmiyor :) mesela çocuk hemen olmuyor dokuz ay ana karnında gelişiyor.. anlatmak istediğimi anladın mı

ol dedi oldu ve gelişiyor yani fincan örneği yine dönüyor pişiyor.. :) tabi insanın yapması gibi olmuyor sen bir fincan yaparken bile bir dönem uğraşıyorsun fincana takmış gibiyim başka bir şeyde olur herhangi bir şey mesela masa bir dönem geçiyor değil mi?? birden olan bir şey var mı?? herhangi bir örnek var birden olan tek şey o ilk dokunuş ilk patlama işte orada ol dedi allah :)

Sitelerde Paylaş

Misil kelimesinde ölçüde eşitlik vardır..

Mesela savaşta misilleme yapılsa el bombası ile atom bombasına misilleme yapılmış olurmu?

Sonuçta ikiside bomba.. Birisi biraz küçük ama idare et işte. Sonuçta misilleme yapılmış oldu!

Ayrıca sen allahla falan ara sıra konuşmuyormusun .. Bi sor bakalım : Tüm kitaplar bilinmeyen birşeyi öğretmek amacıyla yazılır. Sadece kuran bundan istisna. Senin kitabından okuyunca birşeyleri öğrenmiyoruz tam tersi kitabın haricinde birşeyleri öğrenip sonra bunları senin kitapta buluyoruz yada senin kitabı bunlara adepte ediyoruz. Bu nasıl iş baba ya demiyormusun.

Ey allah.. allah rızası için birşeyleri sen öğrette bende gideyim o şeyi kitabın dışında bulayım ...Önce doğada buluyorum, sonrada kuranda buluyorum! Bu nasıl kitap ulen böyle.

1- misil sözcüğü arapça bir sözcük. türkçede eşitlik anlamını vermesi kelimenin orjin dildeki anlamını etkilemez. dur sana daha ileri bir örneğini vereyim.

mesela, bizdeki "salak" kelimesinin aslı arapçadaki "salah"tır; yani barışçı demektir. bu insan tipindeki mülayimlik zamanla salaklık anlamının yüklenmesine neden olmuş.

yine, akıllı anlamındaki "abdal" sözcüğünün başına gelenleri sen de biliyorsun.

2- konuyu değiştirmek istediğine göre misil'i geçebiliriz sanırım.

bak bu konuda haklısın. bende de oluyor aynısı. ancak kitabın konsepti gereği bu arzumuz gerçekleşmeyecek. boşa demiyor mucize beklentisine girmeyin, diye. kitap bilgilendirmekten ziyade bilinçlendirmek amacını güdüyor.

kurana gerçek anlamda inanan birinin kolay kolay kandırılamayacağını sen de biliyorsun. HAKK denen şeye ne kadar riayet edeceğini sen de biliyorsun. bu yetmez mi.

dahası bize kalmış... daha ne yapsın.

keşke biraz daha kolay olsaydı...ama olmamış. elden gelen birşey yok.

Sitelerde Paylaş

Allahın madem okadar çok biliyordu ozaman bu günlerden hangisi olduğunu niye açıklamadı?

zamanında da melekler niye bize görünmüyor, kuranı melekler getirseydi ya bize demişler.

hiçbir farkın yok.

kuran hikmete uygun olarak inmiştir.

Allah ısrarla sana 4 günde yarattığını yani onunda bir zaman kavramı olduğunu gösteriyor.

zamanı yaratmış. zamanı yarattıktan sonra yarattıklarını da zamanın bir fonksiyonu yapmış. yani bütün evren zaman boyutunda birbirine bağlı.

niye evrenin günümüzdeki halini alması 13.72 milyar yıl sürmüş?

niye dünyanın günümüzdeki halini alması 4.58 milyar yıl sürmüş?

bunlar Allah'ın zamana muhtaçlığından mı?

hikmetinden mi?

kuranda "gökleri ve yeri 6 günde yarattık bize bir yorgunluk da dokunmadı" der.

"ol deriz olur" der.

bu kadar zor olmamalı anlamak.

bir günün 50000 yıl süreli olabilmesi ihtimalini bana ispatlayabilirmisin? bunun mümkünatını bana ispatlayabilirmisin?

bu bilimsel gerçektir.

formulünü de vereyim:

uzay zamanda hareketsiz bir cisim düşünelim. bu cisim üstünde bir saat olsun. saat çok hassas atomik bir saat. saatin iki tiktağı arasında geçen süre t1 olsun.

sonra bu hareketsiz yere göre v hızında hareketli bir cisim düşünelim. v hızındaki hareketli cismin üstünde aynı hassas saatten bulunsun. bu hassas saatin iki tiktağı arasındaki zamanda t2 olsun.

t2=t1/(1-v^2/c^2)^0.5

gördüğün gibi hesaplanabiliyor da. v hızında hareket edenin 0 hızında hareket edenle arasında saat farkı oluşuyor.

bir de çekim etkisiyle büzülen uzay-zaman var ki ona girmeyelim. benzeri aslında.

elinizde neden 50000 yıl değilde 4 gün yazmış? ben söyliyeyim muhammed orada faka bastı ve şimdi olayın bilimsel olarak imkansızlığını gördükçe müslümanlar kıvır kıvır fırıl fırıl dönüyor

9.2 milyar yıl vahyedilseydi imanın anlamı kalmazdı. bir kaç inatçı keçi dışında herkes katiyyen bilirdiki kuranı yaratan yollamış.

ama hikmete uygun olarak indirdiği kitapta verdiği mucizeler herkese açık değil.

1/3 oranını tutturması atıp tesadüf ettirdiği bir mevzu olamaz.

bu 12den vurmak olur.

ama attığına inanmadığım için deist değil çağdaş bir müslüman olmayı seçtim.

tarihinde onikinciboyut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1- misil sözcüğü arapça bir sözcük. türkçede eşitlik anlamını vermesi kelimenin orjin dildeki anlamını etkilemez. dur sana daha ileri bir örneğini vereyim.

mesela, bizdeki "salak" kelimesinin aslı arapçadaki "salah"tır; yani barışçı demektir. bu insan tipindeki mülayimlik zamanla salaklık anlamının yüklenmesine neden olmuş.

yine, akıllı anlamındaki "abdal" sözcüğünün başına gelenleri sen de biliyorsun.

2- konuyu değiştirmek istediğine göre misil'i geçebiliriz sanırım.

bak bu konuda haklısın. bende de oluyor aynısı. ancak kitabın konsepti gereği bu arzumuz gerçekleşmeyecek. boşa demiyor mucize beklentisine girmeyin, diye. kitap bilgilendirmekten ziyade bilinçlendirmek amacını güdüyor.

kurana gerçek anlamda inanan birinin kolay kolay kandırılamayacağını sen de biliyorsun. HAKK denen şeye ne kadar riayet edeceğini sen de biliyorsun. bu yetmez mi.

dahası bize kalmış... daha ne yapsın.

keşke biraz daha kolay olsaydı...ama olmamış. elden gelen birşey yok.

Yedi katlı bir evin küçük bir maketi misli midir. Ayette misle hunne diye geçiyor.

Kurandaki ayetlerede baktım hepsindede büyüklük olarak eşitlikte var..

Erkeklere kadınların iki misli var derken ne anlıyorsun. Miktar olarak iki katını anlamıyormusun.

Yada bir gruba düşmanlar iki misli gözüktü derken.

Yada size saldıranlara misli ile saldırın derken.

Anladığım kadarıyla misli kelimesinin türkce karşılığı "eşit benzerlik"

Ayrıca fıkıhtada misli kullanılmış. Ordada ölçüce, hacimce , miktarca eşitlik olarak ele alınmış. Yani fıkıha göre bir arabanın misli oyuncak bir araba olabilirmi?

Yani bence Edip Yüksel dürüst bir adam olduğu için dürüst bir çeviri yapmış. Yoksa onun gibi birisi de bunun sakatlığını bence görmüştür.

Yani senin gibi evirip çevirme yoluna gitmemiş.

Sitelerde Paylaş

bar3 reklam filmi çekiyoruz şuanda teknolojide öncü bir firmayız kendimizi tanıtıyoruz biz yaparız dedik mi yaparız diyoruz mesela diyorum en basitinden :) ol der ve olur :) ol demesiyle olur gelişmiş hali olur tamamen olur bunların hiçbiri söylenmiyor :) mesela çocuk hemen olmuyor dokuz ay ana karnında gelişiyor.. anlatmak istediğimi anladın mı

ol dedi oldu ve gelişiyor yani fincan örneği yine dönüyor pişiyor.. :) tabi insanın yapması gibi olmuyor sen bir fincan yaparken bile bir dönem uğraşıyorsun fincana takmış gibiyim başka bir şeyde olur herhangi bir şey mesela masa bir dönem geçiyor değil mi?? birden olan bir şey var mı?? herhangi bir örnek var birden olan tek şey o ilk dokunuş ilk patlama işte orada ol dedi allah :)

bende diyorumki zamanı yaratan allahın zamanamı ihtiyacı var? komik olmayın ukala ukala cevaplar vermeyin

Sitelerde Paylaş

Misli benzer demektir. Peki göğün veya göklerin yeryüzüne benzer bir tarafı var mı?

Misli türkcedeki benzere karşılık geldiğini sanmıyorum.

Biz küçük şeyleride büyük şeylerin benzeri olarak değerlendiriyoruz.

Halbuki araplarda mesela üç misli, dört misli..... ifadesi var.

Arapcanın bu kelimedeki mantığını anlamaya çalışıyorum..Gördüğüm kadarıyla araplar birşeyin diğerine eşit benzerliğinde yola çıkmışlar ve iki şey arasında kaç adet eşit benzerlik var.. Mesela iki cisim birbirinin "eşit benzeri".. Aynı şekilde 10 tane "eşit benzeri" olursa 10 misli olmuş.

Türkcede ise katı olarak kullanılır.

Yani üç katı, dört katı, beş katı.... gibi.

Misli kelimesi türkçedeki katı gibi kullanılıyor.

Arapcada birşeyin üç misli dersen ne anlaşılır, dört misli dersen ne anlaşılır peki misli veya bir misli dersen ne anlaşılır.

Sitelerde Paylaş

onikinciboyutun 107. postu size gelsin ozaman haydi bakalım iki müslo farklı bakış açısı :D

10 farklı bakış açısında 10 müslümanda bulursun bar3.. bir şey kanıtlamış olmazsın.. ben diyorum ki zaman ezelidir..

ayrıca zaman göreceli bir kavramdır bir tek bize yavaş geliyor olabilir bizim 10000 yılımız başka bir yerde 1 dk başka bir yerde 1000000 yıl olarak değişebilir...

tarihinde BilgeYoda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

10 farklı bakış açısında 10 müslümanda bulursun bar3.. bir şey kanıtlamış olmazsın.. ben diyorum ki zaman ezelidir..

bunu bana değil onikinci boyuta söyle. ayrıca zaman bir neden değildir bir sonuçtur evrenin yaratılması zamanı ortaya çıkarmıştır.Bende diyorumki tanrının her halukarda kendi yarattığının bir sonucu olan zamana ihtiyacı vardır.

tarihinde bar3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bunu bana değil onikinci boyuta söyle. ayrıca zaman bir neden değildir bir sonuçtur evrenin yaratılması zamanı ortaya çıkarmıştır.

peki zaman her yerde aynı mıdır?? yani burada geçen 5 dk her yerde aynı hızda mı geçer?

zaman mekana göre değişir mi değişmez mi??

tarihinde BilgeYoda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

onikinciboyuta cevap vermemişim şimdi onada cevap vereyim uzay zamanda evet zaman farklılıkları olduğunu biliyorum ancak sadece bunu merakımdan sormuştum teşekkür ediyorum beni bilgilendirdiğin için. Allahın amacı gazetelerin bulmaca sayfaları gibi türlü türlü tuzaklar hazırlayıp bulamayınca o kişiyi cezalandırmaksa vay halimize. Ayrıca bildiğin kafasından sallamış tam onikiden vurmamış onikiden vurduetan şey sadece sizin bir tanrıya inanma isteğiniz doğrultusunda olayları kusursuzmuş gibi algılamanız

Sitelerde Paylaş

peki zaman her yerde aynı mıdır?? yani burada geçen 5 dk her yerde aynı hızda mı geçer?

zaman mekana göre değişir mi değişmez mi??

değişir. Benim amacım değişip değişmemesi değil. Amacım sizin o süpergüçlü tanrınızı zamana ihtiyacı olup olmadığı? Tanrının zamana ihtiyacı varsa tanrı olmasının ne mantığı kalıyor

Sitelerde Paylaş

değişir. Benim amacım değişip değişmemesi değil. Amacım sizin o süpergüçlü tanrınızı zamana ihtiyacı olup olmadığı? Tanrının zamana ihtiyacı varsa tanrı olmasının ne mantığı kalıyor

zamana ihtiyacı olan sensin ve aslında zamanda onun bir parçası her şey gibi :) evrenden önce zaman yoktu değil mi bar3 veya başka bir şey yani hiçbir şey yoktu ama tek bir şey vardı evrenden önce bilimle ilgilenen ateistlerin bilmesi gereken bir şey :) zaman evrenin oluşmasıyla ortaya çıktı aslında doğru uzay zaman mekanı getiriyorsa mekanda uzay zamanı getiriyordur :) haklısın.. peki uzay zamanın yani mekanın olmadığı yerde ne var bar3 ?

Sitelerde Paylaş

zamana ihtiyacı olan sensin ve aslında zamanda onun bir parçası her şey gibi :) evrenden önce zaman yoktu değil mi bar3 veya başka bir şey yani hiçbir şey yoktu ama tek bir şey vardı evrenden önce bilimle ilgilenen ateistlerin bilmesi gereken bir şey :) zaman evrenin oluşmasıyla ortaya çıktı aslında doğru uzay zaman mekanı getiriyorsa mekanda uzay zamanı getiriyordur :) haklısın.. peki uzay zamanın yani mekanın olmadığı yerde ne var bar3 ?

evrenden öncesini ne sen bilebilirsin nede ben değilmi ukala bilge? bu sizi dini inanışınıza göre söylediğim bir argüman yani evreni allahın yarattığı buna inandığımı nereden biliyorsun? evren sebepsiz yere varolamıyorda tanrı varolabiliyormu? ayrıca zamanın olmadığı bir yerde tanrı 5000 yılı yada 4 günü nasıl hesaplamış? Eğer evrenin yaratılması hala bana 5000 yıl sürdü dediysen bende sana tanrının hala zamana ihtiyacı olduğunu söylerim

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...