Jump to content

neden dine bağlı kaldım

Recommended Posts

evrenden öncesini ne sen bilebilirsin nede ben değilmi ukala bilge? bu sizi dini inanışınıza göre söylediğim bir argüman yani evreni allahın yarattığı buna inandığımı nereden biliyorsun? evren sebepsiz yere varolamıyorda tanrı varolabiliyormu? ayrıca zamanın olmadığı bir yerde tanrı 5000 yılı yada 4 günü nasıl hesaplamış? Eğer evrenin yaratılması hala bana 5000 yıl sürdü dediysen bende sana tanrının hala zamana ihtiyacı olduğunu söylerim

bir dk ben daha hiçbir şey demedim. sana soru sordum evrenden öncesini bilemeyeceğimizi söyleyemezsin maddenin özü nedir? maddenin özü yok mudur maddeden önce? hiçbir şeyin olmadığı yerde olan şey. ben diyorum ki bu öz işte allahtır :)

bar3 ayrıca kaç yılda yarattığını söylememiş o dönemin anlayışına göre gün vermiş gün kavramıda yok o dönemde gün = periyod yani periyod olarak vermiş zaman olarak hiçbir şey söylememiş..

benim dini inanışımın argumanını ortaya ben atarım sen değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir dk ben daha hiçbir şey demedim. sana soru sordum evrenden öncesini bilemeyeceğimizi söyleyemezsin maddenin özü nedir? maddenin özü yok mudur maddeden önce? hiçbir şeyin olmadığı yerde olan şey. ben diyorum ki bu öz işte allahtır :)

bar3 ayrıca kaç yılda yarattığını söylememiş o dönemin anlayışına göre gün vermiş gün kavramıda yok o dönemde gün = periyod yani periyod olarak vermiş zaman olarak hiçbir şey söylememiş..

benim dini inanışımın argumanını ortaya ben atarım sen değil.

ortaya argümanı zaten ben atmadım kuranın kendisi bu iddayı sunan kitap yani evreni tanrının yarattığı.periyod olayını bana açarmısın? hiçbirşeyin olmadığı yerde olan şey????????????????????? hiçbirşeyin olmadığı yani senin benim bile olmadığım yerde sen nasıl oluyorda tanrının olduğuna bukadar emin olabiliyorsun ki adı üzerinde HİÇBİRŞEY yok

tarihinde bar3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ortaya argümanı zaten ben atmadım kuranın kendisi bu iddayı sunan kitap yani evreni tanrının yarattığı.periyod olayını bana açarmısın? hiçbirşeyin olmadığı yerde olan şey????????????????????? hiçbirşeyin olmadığı yani senin benim bile olmadığım yerde sen nasıl oluyorda tanrının olduğuna bukadar emin olabiliyorsun ki adı üzerinde HİÇBİRŞEY yok

hiçbir şey olmasa bile enerji vardır bar3.. enerji hem herşeydir hem hiçbir şey :) soyuttur ama somut olabilir...

Sitelerde Paylaş

enerji=fizik çok uzaklarda arama enerjiyi

niye uzaklar olsun?? bu görüş çok eski bir görüş. senin haberin olmayabilir eskiliğinden o ayrı.

aristo

mevlana

farabi

ibni arabi

isa

muhammed

ibrahim

musa

farabiyle mevlana bu görüşleri yüzünden dinsizlikle suçlanmış iki önemli insandır :)

Sitelerde Paylaş

niye uzaklar olsun?? bu görüş çok eski bir görüş. senin haberin olmayabilir eskiliğinden o ayrı.

aristo

mevlana

farabi

ibni arabi

isa

muhammed

ibrahim

musa

farabiyle mevlana bu görüşleri yüzünden dinsizlikle suçlanmış iki önemli insandır :)

ozaman şuan nedem ona tanrı diyoruzda enerji diyoruz? ayrıca enerji düşünebilir mi?

Sitelerde Paylaş

bilim yaratıcıyı yok gösteremez

bilim dinleri yalan gösterebilirdi.

aşağıdakiler ya tesadüftür yada yaratıcının merhametinin gazabını geçmişliğindendir.

dünya/evren yaş oranı 1/3 ve bunu ayetlerde görmem.

dünyanın ve yakın gezegenlerin güneşten kopması, ayın dünyadan kopması, galaksilerin bütün maddenin tekillikten ayrılması. bunu kuranda görmem. (gökler-yer bitişikti ayırdık) niye durup duruken böyle bir söz katsınlar.

ol deriz oluverir. tekillikten zamanın başlaması anı.

1000 yıllık 50000 yıllık farklı günlerden bahsedilmesi.

henüz bilmediğiniz nice çiftleri yarattık denmesi. özellikle atom altı boyuttaki parçacıklar çok etkiledi.

atmosferin ilk başta buhar/duman halinde olması.

yoktan varoldunuz kıyamet kopacak denmesi.

yerden toprak,ateş,su alıp göğü yaptık gibi saçma ifadelerin olmaması.

en çok etkileyenler beni.

Bence bütün bunlar dine bağlı kalmak için yeterli gerekçeler değil.

Bilimsel açıklama ve yanıtları alıp dine monte etmekten başka bir şey değil bu. Yorum meselesi yani..

Bilim geliştikçe dinin kapsama alanı da genişliyor böylelikle, insanlar da "bak işte, Kur'an'da da varmış" diyor.

Hepsi de yoruma açık, nereye çekersen oraya gidecek türden açıklamalar.

İnanmak için bir nedene ihtiyaç yok. İnanmamak için var.

Sitelerde Paylaş

tartıştık bu konuyu ben burada maddenin bilinçli olduğunuda savundum..

sen yenisin galiba ?? :) sevdiğim reklamdı.

yeniyim ve aydınlatırsan sevinirim.bir şey ya soyuttur ya somut bu hem soyut hem somut kavramını nasıl çıkartıyorsun?

Sitelerde Paylaş

http://www.sonsuz.us/?q=node/579

etki tepki yasası :)

Newton (1643-1727), doğayı açıklamak için ileri sürdüğü ilk yasaya göre: Her etkiye karşı eşit ve ters yönde bir tepki oluşur. Etki-tepki yasası olarak da adlandırabileceğimiz bu yasa, doğanın en temel yasası olup varlığın varlığını sürdürmesi için gereklidir. Eğer hareket bir etki sonucu oluşmakta ise her nesne doğal olarak harekete karşı bir tepki verir. Yani, nesneler harekete karşı direnç gösterirler.

yani varlık varlığını sürdürebilmek için etkiye tepki göstermelidir etkiye tepkide bir bilinç göstergesidir yani etki karşısında tepki gösteriyorsan bilinçlidir tüm varlık bunu yapıyorsa ki yapmak zorundadır varlık olabilmek için tüm varlık bilinçlidir. tüm varlık var olma isteğiyle etkiye tepki gösterir...

Sitelerde Paylaş

http://www.sonsuz.us/?q=node/579

etki tepki yasası :)

Newton (1643-1727), doğayı açıklamak için ileri sürdüğü ilk yasaya göre: �Her etkiye karşı eşit ve ters yönde bir tepki oluşur�. Etki-tepki yasası olarak da adlandırabileceğimiz bu yasa, doğanın en temel yasası olup varlığın varlığını sürdürmesi için gereklidir. Eğer hareket bir etki sonucu oluşmakta ise her nesne doğal olarak harekete karşı bir tepki verir. Yani, nesneler harekete karşı direnç gösterirler.

yani varlık varlığını sürdürebilmek için etkiye tepki göstermelidir etkiye tepkide bir bilinç göstergesidir yani etki karşısında tepki gösteriyorsan bilinçlidir tüm varlık bunu yapıyorsa ki yapmak zorundadır varlık olabilmek için tüm varlık bilinçlidir. tüm varlık var olma isteğiyle etkiye tepki gösterir...

ozaman özgür irade yoktur sadece etki tepki vardır? ayrıca newtonun yasaları tüm evrende geçerli değildir.

Sitelerde Paylaş

ozaman özgür irade yoktur sadece etki tepki vardır? ayrıca newtonun yasaları tüm evrende geçerli değildir.

buna sen mi karar verdin oturduğun yerden? yoksa bir dayanağın var mı? varsa neden göstermiyorsun? özgür iradenin olmadığını sadece etki tepkinin olduğunu sana düşündüren nedir? özgür irade midir bilincin olduğunu gösteren? bilincin tanımını yapabilir misin?

ben söyleyeyim bilinç farkında olmaktır. bilinç seçim yapabilmek değildir. :)

Sitelerde Paylaş

ozaman sen bana hiçbirşey yokken enerjinin olduğunu gösterebilirmisin dayanağın nedir ? kuran mı ? :D. Şakamısın yoksa dalga geçmek amaçlımı buradasın? Madem öyle bana özgür iradeyi oluşturan şeyin ne olduğunu söylermisin?Özgür iradenin olmadığını bana siz düşündürttünüz tüm varlıkların bir etkiye tepki verdiğini söylediniz bunu newtonun yasalarıyla anlattınız yani insanında madde olduğunu düşünürsek insnlarında yapabildiği tek şey bir etkiye tepki verebilmesi.Ayrıca bilinç yok ise özgür iradede yoktur yani sizin deyiminizle etki tepki yoksa özgür iradede yoktur bu varsayımla zaten herşey etki tepki olacaksa zaten özgür irade zaten varolamaz(bu yazıyı tamamen sizin bakış açınız içindeki çelişkiler yüzünden yazdım). ozaman tanrıda sana göre etki tepkiden ibaret yada sadece bilinçten?enerjinin bilinçli olduğunu enerjininde tanrı olduğunu sen söyledin yani tanrı bile sadece etki tepkiden ibaret ve emin ol senin o kaynak dediğin şeyleride senin benim gibi insanlar yazdı yani kafanı çalıştırdığında bazı şeylerin cevabını bulabiliyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...