Jump to content

OL DEDİ VE OLMAYA BAŞLADI, HALA DA OLUYOR!

Recommended Posts

Adem'i tek bir insan yada peygamber olduğunu sanan müslüman arkadaşlar için:

Aslında bu konuda bir çok ayet mevcut Kuran'da. Fakat ben, bir arkadaş sayesinde öğrendiğim ve yeni farkına vardığım bir konuyu vereceğim. Öncelikle yanlış/dikkatsizce meallendirilen ayet:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3:59 Allah katında İsa'nın durumu, Âdem'in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı, sonra ona 'Ol' dedi, o da oldu.

3:59 Gerçekten Allah katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah o'nu topraktan yarattı. Sonra o'na; ol dedi, o da oluverdi.

3:59 ALLAH'a göre İsa'nın örneği, Adem'in örneği gibidir; topraktan biçimlendirdikten sonra ona 'Ol,' dedi ve o da oldu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gördüğünüz gibi hepsinde "OL" fiili "geçmiş zaman" olarak tercüme edilmiş fakat dogrusu geniş zaman olacaktır.

DipNot: "Geniş Zaman Kipi. Eylemin her zaman yapılabileceğini bildiren zamandır."

Bu konuda Süleyman Ateş, Muhammed Esed, M. Pickthall , Yaşar Nuri Öztürk, Elmalılı Hamdi Yazır ve İskender Ali Mihr doğru meallendirme yapmış.

Doğru mealimiz:

3:59 Allah katında İsa'nın durumu, Âdem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "Ol!" dedi(geçmiş zaman kipi). Artık o, olur(oluyor/olacak).(geniş zaman kipi)

Yani ADEM her an olmaktadır. Bu ayeti gözünüzle görmek için bir doğumhaneye gitmeniz yeterli. Özellikle ateistler için :)

Bazı arkadaşlar hala Adem'in tek bir insan, tek bir peygamber olduğunu sandığı bunları verdim. Şimdi ise:

Kuran'da geçen "Ol" emrinden kastın aniden varoluş olduğunu ve bununda bilimsel olarak saçmalıktan ibaret olduğunu geveleyen ateistler için:

Elbette Allah birşeyi aniden yaratabilecek güçtedir. Fakat burada bizim için önemli olan Allah'ın ayetlerinin bu evrende nasıl işlediğidir.

Tevratta yada İncilde nasıl geçiyor bilmiyorum ama Kuran'da geçen şu:

40:68 "HÛ" odur ki; diriltir ve öldürür! Hüküm verdiğinde yalnızca "Ol" der (olmasını irade eder); o, olur(oluyor/olacak).

Yine ayet geniş zaman kipinde verilmiştir.

Allah OL demiştir. Ve herşey olmaya başlar ve olmaya devam eder. Kıyamete kadar da OL fiili devam edecektir.........

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bişey soracam neden toprak kullanıp çamurdan yarattı.. ben söyleyim... muhammed in zamanında putlar çamurdan yapılıyordu.. o da bu fikri alıp.. kuranda yazdı..ademde bir çeşit puttur.. dini biraz daha araştırırsak belki adem adında put çıkacaktır.. mesala ayı iki ye yarmış olayı var. şöyle düşündü musa nasıl denizi yardıysa bende ayı yararımki bana inasınlar diye düşündü... israillerin mısırdan kaçışına nasıl kuranda yazdıysa mekkeden medineye kaçmasını uygularak yazdı .. sonra medineyi halkını nasıl kandırmışsa güçlenip geri gelip mekkeyi ele geçirdi..

tarihinde bilibid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu müslümanlar :) marx'tan ve onun diyalektik felsefesinden okudukları şeyleri inançlarına peydahlayıp duruyorlar. marx'ın materyalizminde doğa sürekli oluş hareket ve yokoluş içinde görülür. karşıtlar arası savaşımının sentezler ve karşı sentezlerle doğayı sürekli bir akışa sürüklediğine inanır. doğayı ve toplumları sabit değil, sürekli değişen dönüşen ve akan bir şey olarak görür. bu bilimsel olarak yanlıştır, salt felsefeden ibaret ama zaten felsefenin kendisi çürük olduğundan felsefe içinde en tutarlı görüştür denilebilir. aynı şekilde islam sosyalizmi zımbırtılarına inanan saftrik müslümanlar içinde geçerli. esasında kuranda diyalektik miyalektik yok elbette, orada tevratta ne yazıyorsa alıp koymuştur harfi bile değişmeden doğrudan anlam ihtiva eder, ama bazen kısmi olarak eksik biçimde. müslümanlar tutup bunu çağa uyarlamak için böyle kıvırtkan yorumlamalara girişiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Anti kardeşim, aynı manaya gelen ayetleri neden sık sık tekrarlıyor Kuran Hz.leri, Muhammed Hz.leri unuttuğu için mi? (:

Peygamber unutuyor yeniden ekliyor aynı tümceyi, halbuki daha önce Tevrat'tan aşırıp yeni kitabına eklememiş miydi... (:

Sitelerde Paylaş

Hayrola işine gelmedi herhalde. :)

Hem daha dur. Emre gelecek daha. İlk kısım ona hitaben.

Siz ateistleri ilgilendiren ise mesajımın ikinci kısmı.

dedik ya adem çamurdan yapılan puttur diye 2 ci mesajımı okumadınmmı

Sitelerde Paylaş

Suicide, nerede kıvırma yapmışım gösterir misin ?

kutsalyaratik, neyi anlattın ?

Ama harbiden Edip'le konuştum orasını bildin :D Mealinde hata olduğunu ve kontrol etmen gerektiğini belirttim. :)

Mr.Kont, MSN'e neden gelmiyorsun kardeşim sen ? Bak dün 3 saat malum arkadaş ile tartıştık ne güzel! Çok şey kaçırıyon..Sende gel...

bilibid, Allah'ta zaten Ay Tanrısıydı dimi ? Ne gerek var tartışmaya..Kuran'da insan ürünü zaten dimi...Hadi tavan arasına gitsin bu topick :lol:

Bu arada yaş kaç birader ? :)

Sitelerde Paylaş

ayetteki anlatımları geniş zamana yayıyorsunuz keyfi olarak.

Karşında anibal olsaydı bu cümleni farklı bir yoldan sana yedirirdi sanırım. :)

Ama ben daha insancıl yaklaşarak sana sadece "bu cümleni kanıtla" diyeceğim.

Evet , geniş zaman kipinde olmadığını kanıtla.

Bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Karşında anibal olsaydı bu cümleni farklı bir yoldan sana yedirirdi sanırım. :)

Ama ben daha insancıl yaklaşarak sana sadece "bu cümleni kanıtla" diyeceğim.

Evet , geniş zaman kipinde olmadığını kanıtla.

Bekliyoruz.

adama bak, hem eski köye yeni adet getiriyor, hemde iddianı kanıtla diyor :) sana bu zekayla çöp bile toplatmazlar..

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım iyide sen değilmisin bana kıvırıyorsun diyen.

Demek elinde bir kanıtın var ve bu lafı bana ediyorsun ?

Sen hiç ayeti inceledin mi ? İncelemedin.

Kendi başına laf kabalığı olsun diye konuşuyorsun.

Açıklama var mı yok..Şundan dolayı geniş zaman kipi yoktur vs gibi birşey gösteriyormusun bize, o da yok..

Sadece "kıvırıyorsun."

Yaşar Nuri Öztürk:Allah katında İsa'nın durumu, Âdem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "Ol!" dedi. Artık o, olur.

Al , Yaşar Nuri'de geniş zaman kipinde çeviri yapmış. Geniş zamanın ne manaya geldiğini de bilmiyorsan artık yapacak birşeyim yok :)

Yani ilkokul çocuğunun bile öğrenebileceğini birşeyi anlatmak için çaba harcıyorum sana :)

Lafla peynir gemisi yürümez.

Bunu bilmen gerek.

Sitelerde Paylaş

..........

senden iyi ilkokul çocuğu mu var, ..........

yaşar nuri manyağının çevirisini alırsan elbette öyle olur. o adamın sapık, ve kendisini mehdi ilan eden bir dingil olduğunu cümle alem biliyor.

en son haktan bilmem ne diye kafayı uzaylılarla bozmuş birbaşka manyakla televizyonda uzaylı muhabbeti yapıyordu, "yok allah uzaylıları nasıl yaratmış felan" diye. :)

ayette geçmiş zaman kipi kullanılıyor, bunu anlayamayacak kadar kıtsan ve çeviri işini yapan diyanetin profesyonelliğinee güvenmiyorsan diyeceğim yok.

3/59. Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Adem’in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona “ol” dedi. O da hemen oluverdi.

http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=56

anladın mı maymunum benim :)

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen son derece cahil ve yobazsın maalesef.

Bunu, bilmediğin bir konuda laf üretip altında ezildiğin için söylüyorum.

Hakaretlerinde ayrı bir gösterge.

Gelip diyanetin meali ile savunma yapıyorsun.

Ben ise sana ayetin orjinalini araştır diyorum. Zira diyanet dahil birçok kişi dikkatsizce meallendirme yaparak ayrıntıları kaçırabiliyorlar.

Yeni yetme ateistler genelde bu şekilde tepki gösteriyor. Yani cahil ve ahmakça.

Zira seni forumda yeni görüyorum. Sanırım bu düşüncemi destekliyor.

Konuya dönersek Yaşar Nuri'yi beğenmiyorsun, peki Muhammed Esed'i nasıl buluyorsun.

Kendi meal açıklaması:

Muhammed Esed Meali . Ayet Açıklaması

Âdemin burada insan soyunu temsil etmiş olması, bu cümlenin son kelimesinde geniş zaman kipinin kullanılması ile vurgulanmıştır.

Aynı durum Allah'ın OL emrini verdiği ayetler içinde geçerli.

Şimdi cahil ve ahmak tavrını bir kenara bırakta kafanı çalıştır.

Sitelerde Paylaş

Ademle alakalı tüm o hikayelerin hepsi mecaz mı yani? İblisin Adem in önünde secde etmemesi, sonra kiyamet gününe kadar süre istemesi; Ademin cennetten kovulması, Habil ve Kabil olayı???

O zaman melekler de mecaz; cennet cehennem de mecaz; Kuranda yazan her bişey mecaz.

Biz buna kıvırmak diyoruz. Halk tabiri bu. Kıvırıp durma Anti.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...