Jump to content

Protestan islam ya da Islam'da cagdaslasma mumkun mudur?

Recommended Posts

İbrahim, nesnel ölçüt bence şudur ;

Ateizm sadece Tanrı'ya inanmamak değil Tanrı'yla birlikte O'na dair hiç bir açıklamayı kabul etmemektir aynı zamanda.

Mesela yaratışıla inanmamak, doğa üstü bir güçle beraber doğa üstü hiç bir olaya da inanmamak gibi...

Şimdi hal böyleyken bir insanın önceden ateistken sonradan teist olup önceden inanmadığı ;

Allah 6 günde yeri göğü yarattı,

şeytan iman etmedi kovuldu,

kedi ne oldu dağa kaçtı,

dağ ne oldu yandi bitti kül oldu,

Anlatılarına sonradan inanması mümkün değildir, ateist olmuşsa artık geri dönüş yoktur, istese de inanamaz artık.

Bu yüzden nesnel ölçüt vardır ve bence ölçüt en azından şimdilik budur.

Ay niye yazıyorsam, neyse vazgeçtim.

Ben Adem ile Havva yaratılışınada inanmıyorum Kont.

Ama sırf müslümanım diye inanmak zorunda olduğumu yazarsın şincik.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ay niye yazıyorsam, neyse vazgeçtim.

Ben Adem ile Havva yaratılışınada inanmıyorum Kont.

Ama sırf müslümanım diye inanmak zorunda olduğumu yazarsın şincik.

Gerçekten neden yazıyorsun, ona inanmıyorsun buna inanmıyorsun neye inanıyorsun da inandığın neyi yazıyorsun. (:

Sitelerde Paylaş

Senin kadar anlayışımız ileri değil süpzek bir anlatsana misafirlere. (:

Bence işinize gelmiyor, anlatılanı anlamak zor değil. Ben başkasının anlatamadığını anlatmaya çalışmam. O kadar düşmem artık, eskisi gibi değilim. Bana bırakılmadan karışmam herhangi bir konuya.

Sitelerde Paylaş

Gerçekten neden yazıyorsun, ona inanmıyorsun buna inanmıyorsun neye inanıyorsun da inandığın neyi yazıyorsun. (:

Sünni/klasik/gelenekci islam algısını kabul etmiyorum, biliyorsun. Bunu bile bile bunları yazman cidden hoş olmamış.

Adem kıssası olabilir kuranda ama Havva kıssası yoktur. İnandığı şeyi anlatıyor bergüzar.. Anlayana...

Havva Kıssası olmazmı yodacığım, hatta bu atelerin hepiciği kaburga kemiği hikayesine iman etmiyorsa ben de ne oliiim. :)

Senin kadar anlayışımız ileri değil süpzek bir anlatsana misafirlere. (:

Anlatıyor ama onuda kabul etmiyorsun.

Bence işinize gelmiyor, anlatılanı anlamak zor değil. Ben başkasının anlatamadığını anlatmaya çalışmam. O kadar düşmem artık, eskisi gibi değilim. Bana bırakılmadan karışmam herhangi bir konuya.

Ben vekil tayin ettim yodam seni. Her yerde yazabilirsin benim adıma. :)

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Ben vekil tayin ettim yodam seni. Her yerde yazabilirsin benim adıma. :)

Selamlar...

o zaman anlatıyorum ben adem kıssasını azcık..

Hani Rabbin Meleklere: Muhakkak ben yeryüzünde bir halife var edeceğim demişti. Onlar da: Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? dediler. (Allah:) Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim dedi. (2/30)

Adem tek başına kan akıtabilir mi bozgunculuk çıkarabilir mi mr.kont? Diyerek başlayayım o zaman ben. Kavga için iki kişi bozgunculuk için en az 3 kişi lazım demişti bir arkadaşım. Peki adem tek başına nasıl 3 kişi olabiliyor?? Burada kastedilen adem tek kişi mi? Yoksa çevirmenler öyle kastedilsin diye biraz uğraşmış mı?

Sitelerde Paylaş

Ah Bergüzar ah . Bir masal kitabını bile istediğimiz yöne çekip farklı yorumlamaları da simgelerle süsleyip aynı kutsaliyeti atfedebiliriz. Ayetlere bakış tarzın gerçekten çok çok farklı ama bir yerden yorumlamalarla esnetirken diğer ayete aynı esnekliği gösteremeyebilir , dengeyi bozarsın. İslamda modernleşmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Her çağda farklı yorumlamalara tabi tutulup sürekli devinimde olduğunu iddia ettiğin Kuranın işletiş sistemini , farklı bir sistemde de uygulayıp aynı devinimi sağlayabilirsin. Bu da zaten insanlara özgü bir niteliktir. Bu tür yorumlamaları yapabilmek için de kütüphaneler dolusu kitap okumaya gerek yoktur. İstersen bir hafta Berguzarcılık oynayıp senin gibi bakabildiğimi gösterebilirim. Bakış açısıymış !!!!

Çok açık hükümlerle kesin kurallar koyan Kuran'ı çağa modernize etmek çok zordur . Senin de halen zorlandığını düşünüyor ve yazılarından da bunu anlamış bulunuyorum.Senin fikirlerinin Kuran'la tamamen çeliştiğini düşündüğüm için bu konuda aydınlatıcı bir kullanıcı olduğunu da düşünmüyorum.

Herneyse bu kadar ileti fazla. Güya yazabildiğim kadar yazacaktım ama hevesim kaçtı . Ben birgün müslüman olursam eğer sizin gibi bir müslüman asla olmayacağımdır. Böyle ciddiyetsizlik olmaz. Neyi savunduğunuzu bilmiyorsunuz. Modernizasyonmuşşş (!) İmansızlığım daha da artıyor bu şekilde iletileri görünce. İslama zarar veriyorsunuz. Bunu da samimiyetimle vurguluyorum. Savaşımız aynı olsun ama ''İSLAM'' adı altında olmasın. O vakit sizi de redderim ;)

Öyle entel entel yazmakla İslam savunulmaz. Gövde gösterisine ise hiç gelmez. Tabi yersen :) Argümanlarımı getirip karşıt görüş sunardım ama karşımda bir görüş göremediğim için bu iletiyi burada kesiyorum.

Crafterman

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Crafterman,

Sana hodri meydan. Kurandaki tüm ayetleri baştan sona tartışalım, var mısın?

Teke tek, ikimiz. Belki aylar sürebilir, benim için farketmez. Ömrüm oldukça söz yazarım.

Ben Allah'a hodri çekmişim sana mı çekemeyeceğim ?. Ama kafamda bitirdiğim şeyler için tartışmaya girmem. Forum devrini de belli süre kapatacağım için hiç zaman ayıramayacağım. Ama unutma tekrar geldiğimde hodri de buluşuruz. Aylar sürse de tek tek tartışırız. Bakalım o zaman el mi yaman bey mi yaman.

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Orta yaş bunalımı o zaman bu.

Ben ilk kez tersten işleyen bir sürece tanık oluyorum.

15 yılda batağa bu kadar gerisin geri saplandığına göre 5 yıl sonra sen kesin haremlik selamlığa başlarsın :)

İkinci kez şahit ol o zaman karşında önce ateist sonra agnostik sonra reformist olan bir kişi daha duruyor. Daha çok şaşıracaksın çünkü süreç böyle işler aslında nemo. Ateistlikten haz alamaz kimse. Ben haz alamadığım için agnostik olmadım. Bilemeyeceğimi anladığımda agnostik oldum. Öğrendiğimde müslüman oldum.

Sitelerde Paylaş

Ah Bergüzar ah . Bir masal kitabını bile istediğimiz yöne çekip farklı yorumlamaları da simgelerle süsleyip aynı kutsaliyeti atfedebiliriz. Ayetlere bakış tarzın gerçekten çok çok farklı ama bir yerden yorumlamalarla esnetirken diğer ayete aynı esnekliği gösteremeyebilir , dengeyi bozarsın. İslamda modernleşmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Her çağda farklı yorumlamalara tabi tutulup sürekli devinimde olduğunu iddia ettiğin Kuranın işletiş sistemini , farklı bir sistemde de uygulayıp aynı devinimi sağlayabilirsin. Bu da zaten insanlara özgü bir niteliktir. Bu tür yorumlamaları yapabilmek için de kütüphaneler dolusu kitap okumaya gerek yoktur. İstersen bir hafta Berguzarcılık oynayıp senin gibi bakabildiğimi gösterebilirim. Bakış açısıymış !!!!

Çok açık hükümlerle kesin kurallar koyan Kuran'ı çağa modernize etmek çok zordur . Senin de halen zorlandığını düşünüyor ve yazılarından da bunu anlamış bulunuyorum.Senin fikirlerinin Kuran'la tamamen çeliştiğini düşündüğüm için bu konuda aydınlatıcı bir kullanıcı olduğunu da düşünmüyorum.

Herneyse bu kadar ileti fazla. Güya yazabildiğim kadar yazacaktım ama hevesim kaçtı . Ben birgün müslüman olursam eğer sizin gibi bir müslüman asla olmayacağımdır. Böyle ciddiyetsizlik olmaz. Neyi savunduğunuzu bilmiyorsunuz. Modernizasyonmuşşş (!) İmansızlığım daha da artıyor bu şekilde iletileri görünce. İslama zarar veriyorsunuz. Bunu da samimiyetimle vurguluyorum. Savaşımız aynı olsun ama ''İSLAM'' adı altında olmasın. O vakit sizi de redderim ;)

Öyle entel entel yazmakla İslam savunulmaz. Gövde gösterisine ise hiç gelmez. Tabi yersen :) Argümanlarımı getirip karşıt görüş sunardım ama karşımda bir görüş göremediğim için bu iletiyi burada kesiyorum.

Crafterman

Nerede ne konuşursak ayetle konuşuyoruz crafter. Eleştir crafter ama adaletli eleştir. Uydurma olan düşünceler nasıl aynı olabilir. İkimizinde çıkardığı sonuç aynı, iki farklı insanız ikimizde devamlı aynı şeyleri uyduruyor muyuz?? Yoksa aynı şekilde mi düşünüyoruz??

Sitelerde Paylaş

Ne demek, efenim 1400 yıl önceki bir din, 1200 yıl önceki yorum zart zurt. İslam o gün böyle gelmişse, böyledir, öteside hikayedir. Hiç kimsenin 21.YY'da yaşaması gerekmiyor. Devenize binin (sünnettir), 4'er karı alın, kumalar sahibi olun, mirastan yarı pay alın, kocanızdan dayağınızı yiyip oturun yerinize. 1400 yıldan beridir kadınlar böyle yaşayıp geliyordu. İşinize geliyorsa, işte islam bu. Yok, ben başımı açıcam, kocamı başka karıyla paylaşmam, kocam beni dövemez filan diyorsanız, siz müslüman filan değilsiniz zaten. Allah denen bedevi putunun size biçtiği kaftan budur. Nerden çıkarıyorsunuz kot pantalon, bluz vs. ile başı açık gezmenin islama uygun olduğunu? Allah size çarşaf giyeceksiniz diyor, eee, daha ne sayıklıyorsunuz?

Yaptığınız şey aynen islamı inkar. Hatta isterseniz, namaz kılmayı da, halay çekmekle değiştirinde tam olsun bari.

Merhaba sevgili anibal,Kur'an-ı Hakim'in 1400 sene önce getirdiği mükemmel ve gayet makul hükümleriyle insanların zararına değil bilakis onların menfaatlerine,tüm yaşantılarında(aile hayatı,iş hayatı vs. gibi alanlarda) huzurun ve barışın sağlanması için getirilmiş olan hükümlerdir.Sevgilerimle ( Bu arada aranızda yeniyim güzel bilgi paylaşımlarında olmak dilğiyle...)

Sitelerde Paylaş

Merhaba sevgili anibal,Kur'an-ı Hakim'in 1400 sene önce getirdiği mükemmel ve gayet makul hükümleriyle insanların zararına değil bilakis onların menfaatlerine,tüm yaşantılarında(aile hayatı,iş hayatı vs. gibi alanlarda) huzurun ve barışın sağlanması için getirilmiş olan hükümlerdir.Sevgilerimle ( Bu arada aranızda yeniyim güzel bilgi paylaşımlarında olmak dilğiyle...)

Timsahın dişlerine konan bülbül gibisin.

Sitelerde Paylaş

İslam allah in can sıkıntısından ortaya çıkan bir dindir. Yani ezeli değildir. Sonradan üretilmiştir...

:) faraza ( can sıkıntısı ve sonradan üretilmiştir kelimeleri için) öyle olduğunu kabul ettik.Yazmış olduğunuz şu cümle ile en azından bir Allah'ın olduğunu ve İslamı gönderdiğini kabul etmiş olduğunuzu göstermiş oluyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Evet kendi kafamdaki allah tanımı için böyle. Ama tabi hayali bir tanım. Allah yoktur. Dalgasına yazdım ben onu. Ciddiye bile almıyorum allah ve arkadaşlarını. Hani o yaratanların en güzeliydi ya onu diyorum... Daha eleştirilecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter.

Sitelerde Paylaş

Evet kendi kafamdaki allah tanımı için böyle. Ama tabi hayali bir tanım. Allah yoktur. Dalgasına yazdım ben onu. Ciddiye bile almıyorum allah ve arkadaşlarını. Hani o yaratanların en güzeliydi ya onu diyorum... Daha eleştirilecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter.

:) Bu sizin tanımınız olabilir.İstedeğiniz gibi de düşünmekte tabikide serbestsiniz.Fakat iddaa ettiğiniz konu şüphe götürmeyecek kadar kesin ve güneş kadar açık ve havanın atomları sayısınca açık deliller bulunmaktadır.Elbette ki O en güzel Yaratandır bunu görmek isterseniz aynaya bakmanız yeterlidir.

Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

Nerede ne konuşursak ayetle konuşuyoruz crafter. Eleştir crafter ama adaletli eleştir. Uydurma olan düşünceler nasıl aynı olabilir. İkimizinde çıkardığı sonuç aynı, iki farklı insanız ikimizde devamlı aynı şeyleri uyduruyor muyuz?? Yoksa aynı şekilde mi düşünüyoruz??

Bunun için forumu karıştırmak ve müslümanların fikirlerini kıyaslamak gerekir . Herkesin şiar edindiği fikirler farklıyken algılama da problemler yaşanıyor. Bergüzar'ın amacı da bu algıyı kırmaya çalışmak . Ama ben de kendisine katılmadığım için kendi algımı iletime yansıttım . Fikirlerinize saygı duyuyorum ama hepinizinkine değil çünkü hepinizin fikri farklı farklı.Sadece Allahın varlığı konusunda hemfikirsiniz , peygamberin meziyetleri hakkında bile çatışma halindesiniz. Umarım bu algı kırılıp dinlerin güzelliği gölge altından kalkıp ''dünya'' daha yaşanabilir hale gelir.

SAYGILAR

Crafterman

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...