Jump to content

dört halife ne zaman sünnet oldular?

Recommended Posts

Nasıl  oldu şimdi anlamadım islamın şartalarından bir sünnet deyilmi? O zaman  islamın şartı dördemi indi.He birde yalancı şahitlik var islamda Allhtan başka ilh yoktur muhmmed onun elçisdir derler buda yalancı şahitlik denketir muhammedi görmayip bu zamanda müslüman olmak kafirliktir bence. NEYSE SOKOR  BEŞDEN ÜÇEMİ  İNDİ

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 63
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünya sağlık örgütü (WHO) sünnetin afrikada hiv gibi bulaşıcı hastalıkları %50 azaltacağını öngörüyor sünnetin  cinsel yolla bulaşan hastalıkları azlttığı gözlemlenmiş Amerikada 10 bebekten 6 sı doğumdan hemen sonra sünnet ediliyor eskiden bu oran %90 lardaymış bu ülkede sünnet olma nedeni din değil sağlık nedeniyle yapılıyor.Amerikadada sünnetin faydalarının zararından daha fazla olduğunu savunan doktor çok korede sünnet oranı amerikadan daha yüksek sünnet konusu birçok ülkede tartışılıyor olaya sadece dini açıdan bakmayın.

Şu linkte bununla ilgili makale var .Aslında birçok kaynak var bu konu ile ilgili sünnet bilim insanlarının ilgisini çekmiş   ben ilk defa araştırıyorum aslındadiğer sitedede sünnete karşı olmamakla beraber sünnet  aleyhine yazılar yazıp sorgulamalarını sağlıyorum bu başlığı görme nedenimde bu araştırmaydı bakalım bu işin sonu nereye varacak.

https://www.amerikaninsesi.com/amp/amerika-da-sunnete-destek/1513418.html

tarihinde bozok tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

O değil de ...

Bu sünnet geleneği ne kadar da sağlam bir gelenek mis arkadaş ...

Dinle alakası olmayan bir sürü insan var ama bunu yapmaktan vazgeçmiyor bir türlü ..

Çocukken farkına varmadan seni baba anne eş dost akraba baskısıyla sünnet ediliyor. Benim şu anki bilincim olsa  bu yaşıma kadar sünnet olmaan kalmadasaydım sünnet olmazdım. sahbeler gibi. Ama müslüman ülede yaşayıp bu yaşa kadar sünnetsiz kalmak mucize olurdu.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bozok yazdı:

Dünya sağlık örgütü (WHO) sünnetin afrikada hiv gibi bulaşıcı hastalıkları %50 azaltacağını öngörüyor sünnetin  cinsel yolla bulaşan hastalıkları azlttığı gözlemlenmiş Amerikada 10 bebekten 6 sı doğumdan hemen sonra sünnet ediliyor eskiden bu oran %90 lardaymış bu ülkede sünnet olma nedeni din değil sağlık nedeniyle yapılıyor.Amerikadada sünnetin faydalarının zararından daha fazla olduğunu savunan doktor çok korede sünnet oranı amerikadan daha yüksek sünnet konusu birçok ülkede tartışılıyor olaya sadece dini açıdan bakmayın.

Şu linkte bununla ilgili makale var birçok kaynak var bu konu birçok bilim insanın ilgisini çekmiş sünnet  ben ilk defa araştırıyorum aslındadiğer sitedede sünnete karşı olmamakla beraber sünnet  aleyhine yazılar yazıp sorgulamalarını sağlamaktı  bu başlığı görme nedenimde bu araştırmaydı bakalım bu işin sonu nereye varacak.

https://www.amerikaninsesi.com/amp/amerika-da-sunnete-destek/1513418.html

Sünnetin hiç bir faydası yok  burda tartışıldı  bilimsel olarak. o kesilen parça aslında koryucudur. bunu burda cinseliye ne kadar fayadsı var tarışmaya kısca utanıyorum vucudumuzdan bazı uzuvları keselim  o zaman bilim isbatlıyana kadar burunumuzu dudaklarımzı d*****tümüzün kapanan derisini, bunlar koruyucudur mikroptan.neyse istersen bulurum o başalığı.

Sitelerde Paylaş

O zaman who araştırmaları yalandan ibaret amerika,kanada,avustralyada  10 çocuktan 6 sı gereksiz yere pipisinden oluyor amerikalı,kanadalı,avustralyalı  uzman doktorlar bu çocuklara zarar veren operasyonu sağlık için yaparak büyük cahillik örneği gösteriyor ben size dünyada sünnetin durumuyla ilgili örnek veriyorum sizse birkaç ateis doktorun önyargılı araştırmasıyla çürüttüğünüzü söylüyorsunuz.

Amerika,kanada,avustralyada sağlık için sünnet yaptıran  her on aileden altısı salak cahilmi şimdi.

tarihinde bozok tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sünnetin sağlığa yararlı olduğu yalan bir efsane. Öyle bir şey yok. Eğer bu gelenek islamdan çok eski olmasaydı, bunu İslam getirmiş olsaydı ben buna kesinlikle karşı çıkardım. Eğer Yahudiler sünnet olmuyor, sadece müslimler oluyor olsalardı AB ve ABD de bunu yasaklardı. Aynı kurban gibi. Yahudiler artık kurban kesmedikleri, bunu sadece müslimler kestiği için yasak. Eğer Yahudiler kurban kesiyor olsalardı buna bir esneklik tanınır, en azından şurda kesin diye bir yer gösterilirdi. Ondan sonra orada Müslimlerle Yahudiler birbirini kessin! :0_80cbc_37a71a73_L: 

Bu eski bir gelenek ve Hristiyanlar bir çok şey (domuz eti, şarap, recm...) gibi bundan da feragat etmişler. Bir kısmı ise sünnetten feragat etmesek daha iyi diye düşünüp yaptırıyor. ABD de bazı Hristiyanların Yahudilere bakıp bu iyi bir şey diye yaptırdıklarını görüyoruz.

Bu Yahudiler tüm dünyayı etkileyen bir ırk, bunu kabul etmek zorundayız. Bunlardan çok zeki ve yetenekli kişiler çıkıyor. Bazen bu da mı yahudiymiş diye hayrete düşüyorum. Hayır yani bakıyorum esaslı belli başlı kim varsa Yahudi çıkıyor yani ben ne yapayım! Bunlar esaslı bir ırk yani, bunu görmemek olanaksız. Soykırıma uğradığı toprakları geri alan dünyada başka hangi ırk var! Bunu söke söke göz kamaştırıcı parlak zaferler kazana kazana alan kim var başka? Bizim Kurtuluş Savaşı bu kadar parlak değil! Bunlar yani bin seneden fazla zaman bilinçlerini yitirmeyip söke söke çatır çatır almışlar! Bu çok parlak bir başarı! Bizimki büyük bir imparatorluktan geri kalanı kurtarmak olduğu için o kadar parlak görünmüyor.

Bunlarınki yani Kızılderililerin Amerika'da bir devlet kurması gibi! Hadi ABD ye diş geçiremezler de Güney Amerika'da kursunlar! Bunun gibi bir şey yani Yahudilerin başarısı! Arapları yani üst üste üç kere çok ağır, hezimet tadında yenilgiye uğrattılar, tüm birleşik Arapları! Küçücük bir İsrail! Bu yani çok parlak bir zafer. Ötesi yok!

O yüzden ben bu sünnet Müslimlere has bir şey olmadığı için yararına pek de fazla inanmasam da çok radikal karşı çıkmıyorum. Yapılmasa memnun olurum. Ama yapılınca gelenektir diye çok da fazla rahatsız olmuyorum. Din ile alakalı görmüyorum.

Bunun için bir alet bile geliştirildi yani, operatör hatalarına izin vermeyen bir alet. Makasla hata olabiliyor ama bu alet hataya izin vermiyor. Fakat her operasyonda bir risk vardır. Bir ur veya kisti operasyonla alırsın ama burada alınan hiç zararı olmayan bir parça. Aslında gereksiz riske giriliyor. Risk nedir, kanamayı durduran ilacın ayarlı verilmesi lazım. Fazlası doku ölümüne neden olabilir. Bunun da dozu belli, fazla niye verilsin, yani risk son derece düşük.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bozok yazdı:

(WHO) sünnetin afrikada hiv gibi bulaşıcı hastalıkları %50 azaltacağını öngörüyor sünnetin  

Bu kesinlikle yalan. Böyle bir şey yok. Sünnet hiv miv önlemez. Bu olanaksız. Böyle yalan efsanelere inanmak aptallık olur. Bana WHO'nun resmi belgesini getir, söylentilere inanma. Ajans haberine dahi inanmam, resmi WHO onaylı belge olacak.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bozok yazdı:

O zaman who araştırmaları yalandan ibaret amerika,kanada,avustralyada  10 çocuktan 6 sı gereksiz yere pipisinden oluyor amerikalı,kanadalı,avustralyalı  uzman doktorlar bu çocuklara zarar veren operasyonu sağlık için yaparak büyük cahillik örneği gösteriyor ben size dünyada sünnetin durumuyla ilgili örnek veriyorum sizse birkaç ateis doktorun önyargılı araştırmasıyla çürüttüğünüzü söylüyorsunuz.

Amerika,kanada,avustralyada sağlık için sünnet yaptıran  her on aileden altısı salak cahilmi şimdi.

Yazdıklarım bir tuşla silindi başka zaman alıntı yapıyorum  pişman oluyorum yazmaya ana sayafaya gidipyorum geliyorum yerinde duruyor silinmiyor şans işte. kısaca sünet ilkel bir şeydir kime hangi topluma dine mensup olduğunun belli olsun diye yapılıyor. havanlarında kulağına çentik atıyoruz kime ait oldu belli olsun diye islamda onun için sünnet yapıyor gerçi islam sünneti bile yahudilikten çalmış o konuya girmiyorum.sünnet olan erkek erken boşlma iktidarsızlık vs. sorunlar yaşıyor nedeni  pipiden deriyi kesiyorsun ben doktor deyilim ama bu deri gidince pipin özelliyini azda olsa yitiriyor veya tamamen sünnten kaynaklıdır. örnek pipinin desi kesildiyse her yer çıplak olarak deyiyor donuna pantolununa özeliyini yitiriyor. sünet olamayan birisinin doğal hali pipi kalktığı zaman deriden kendisi sıyrılıp doğal işlevni yapıyor tekrar kaplumbağa kirpi gibi kafasını içeri sokuyor pislikten mikroptan korunmak ve doğal özeliyini korumak için.Bu benim fikirim  ateist dinsiz dinli böyle demiş beni ırgalmaz. ben istesem goola taratırır sana kopya yapıştır yardım.bana göre pipisi kesilen orsbu karıya benzer derisiz pipi her an pantolunundan donundan her yere sürtünüyor yalama oluyor bilmem nalatabildimi he orsbu karıda bazen hoşuna giden biriyle zevkini çıkarır hemde parsını alır. özür herkesten dilerim böyle yazamk istemzdim insanı çileden çıkarıyrolar bunlar. PEKİYİ HAVANLARI NEDEN SÜNET ETMİYORUZ Onlar bizden daha hijyensiz ortamda yaşıyorlar senin düşüncene göre havan kalmamsı lazım bu dünyada:)))Allah süneti  uygun gördüyse kuranda yazamaz ama siz müslümanlar hadislere ayaklı kuran ayaklı peygamber dersiniz eeee o zaman niye sünetsiz göndermedi bizi. heni herşeyi kusursuz yartmıştı bu manyak salak allahın.Erkek sünet oluyorda kadın neden sünet olmuyor bir çok ülkede yapılıyor. konumuzdan çıkmaya başladık neredeyse.Sahabeler sünet oldumu yok HATA .İbrahim peygamber  80 yaşından sonra sünnet olmuş rivayetlere göre 80 yıl kafir yaşa bir sünet oldum müslüman oldum. Muhammat ibrahim  karıncadan süleymandan :)))peygamberden dem vurken neden sünet olmamış sahabalerde buna dahildir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bozok yazdı:

Amerika kanda vs. yaşayan yine müslüman yahudilerdir. Ateist birsi  KUTSAL KİTAPLARI OKUMUŞ KİŞİLERDİR KEZA DESİTLER AGONİSLERDE AYNI.ŞİMDİ BUNLAR GİDİP SÜNETMİ OLUYOR.Güsekmi ağlasakmı bilmedim.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, güven yazdı:

Yazdıklarım bir tuşla silindi başka zaman alıntı yapıyorum  pişman oluyorum yazmaya ana sayafaya gidipyorum geliyorum yerinde duruyor silinmiyor şans işte. kısaca sünet ilkel bir şeydir kime hangi topluma dine mensup olduğunun belli olsun diye yapılıyor. havanlarında kulağına çentik atıyoruz kime ait oldu belli olsun diye islamda onun için sünnet yapıyor gerçi islam sünneti bile yahudilikten çalmış o konuya girmiyorum.sünnet olan erkek erken boşlma iktidarsızlık vs. sorunlar yaşıyor nedeni  pipiden deriyi kesiyorsun ben doktor deyilim ama bu deri gidince pipin özelliyini azda olsa yitiriyor veya tamamen sünnten kaynaklıdır. örnek pipinin desi kesildiyse her yer çıplak olarak deyiyor donuna pantolununa özeliyini yitiriyor. sünet olamayan birisinin doğal hali pipi kalktığı zaman deriden kendisi sıyrılıp doğal işlevni yapıyor tekrar kaplumbağa kirpi gibi kafasını içeri sokuyor pislikten mikroptan korunmak ve doğal özeliyini korumak için.Bu benim fikirim  ateist dinsiz dinli böyle demiş beni ırgalmaz. ben istesem goola taratırır sana kopya yapıştır yardım.bana göre pipisi kesilen orsbu karıya benzer derisiz pipi her an pantolunundan donundan her yere sürtünüyor yalama oluyor bilmem nalatabildimi he orsbu karıda bazen hoşuna giden biriyle zevkini çıkarır hemde parsını alır. özür herkesten dilerim böyle yazamk istemzdim insanı çileden çıkarıyrolar bunlar. PEKİYİ HAVANLARI NEDEN SÜNET ETMİYORUZ Onlar bizden daha hijyensiz ortamda yaşıyorlar senin düşüncene göre havan kalmamsı lazım bu dünyada:)))Allah süneti  uygun gördüyse kuranda yazamaz ama siz müslümanlar hadislere ayaklı kuran ayaklı peygamber dersiniz eeee o zaman niye sünetsiz göndermedi bizi. heni herşeyi kusursuz yartmıştı bu manyak salak allahın.Erkek sünet oluyorda kadın neden sünet olmuyor bir çok ülkede yapılıyor. konumuzdan çıkmaya başladık neredeyse.Sahabeler sünet oldumu yok HATA .İbrahim peygamber  80 yaşından sonra sünnet olmuş rivayetlere göre 80 yıl kafir yaşa bir sünet oldum müslüman oldum. Muhammat ibrahim  karıncadan süleymandan :)))peygamberden dem vurken neden sünet olmamış sahabalerde buna dahildir.

Bir kontürol ediyim dedim İBRAHİM PEYGAMBER SÜNNETİ 80 YAŞIDAMI DİYE. Doğruymuş  biz türkler türk filimlerinde halk arasında geç sünet olanı baltaylamı kestiler diye ironi yaparız ama  balta olayıda doğruymuş. Madem  islam hadisiz olmaz bu hadis sahipleri peygamber sahabler bari baltayı bırakalımda.Nacakla kendileri kesmeseler bile karıları keserdi  Aişe bu işte uzmandır tam bir fırlamaymış:))))

Hn:49. İbni Mace, Hn: 292)

(Sünnet olmak, erkekler için, sünnettir.) [Taberani]

(İbrahim aleyhisselam, 80 yaşında [sünnet emri gelince gecikmemek için] balta ile kendisini sünnet etti.) [buhari]

(Sünnetsiz adam, 80 yaşında da olsa, Müslüman olunca yine sünnet edilir.) [beyheki]

Resulullah, Müslüman olan erkeğe, 80 yaşında olsa bile, sünnet olmayı emrederdi. (Taberani)

Oğlunu sünnet ettirmek, İslamiyet’in şiarıdır. Bir köy halkı çocuklarını sünnet ettirmezse, Müslümanların halifesi bu sünnetin yapılması için gerekli müdahaleyi yapar. (Dürr-ül-muhtar)

Sitelerde Paylaş

Amerikada 1970 kadar her 10 kişiden 9 sünnet oluyor bunu dini gerekceyle yapmıyor sağlık nedeniyle donradan 10 kişiden 6 ya düşüyor bunun yahudi veya müslümanlarla alakası yok korede çokmu müslüman ve yahudi var  10 kişiden 8 i sünnet oluyor.YeryüzüDoktorları  afrikada binlerce çocuğu sünnet ediyor heralde bunudu hobi olsun diye yapıyorlar.

Yahudilerin etkisi avrupadaki sünnet karşıtı lobilerin saldırılarını engellemek şeklinde yoksa müslümanın sünnet olması umurlarında olmaz rahatsız bile olurlar.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bozok yazdı:

Amerikada 1970 kadar her 10 kişiden 9 sünnet oluyor bunu dini gerekceyle yapmıyor sağlık nedeniyle donradan 10 kişiden 6 ya düşüyor bunun yahudi veya müslümanlarla alakası yok korede çokmu müslüman ve yahudi var  10 kişiden 8 i sünnet oluyor.YeryüzüDoktorları  afrikada binlerce çocuğu sünnet ediyor heralde bunudu hobi olsun diye yapıyorlar.

Yahudilerin etkisi avrupadaki sünnet karşıtı lobilerin saldırılarını engellemek şeklinde yoksa müslümanın sünnet olması umurlarında olmaz rahatsız bile olurlar.

Konu 4 halife ne zaman sünnet oldu. Şimdi konuyumu  bize öyretiyorsun. ya müslümanlar neden dansöz gbi kıvırıyor. ben bir bilimsel veri eklemdim buraya fikrimi yazdım. Sen git o zaman paltayla kestirki kime ait olduğun belli olsun.

Sitelerde Paylaş

Sen sünnte olmasan sana kız bile vermezler sen bizim aklımızla dalgamı geçiyorsun. Müslüman sünnet olamk zorunda. Sahablerin peygamberin sünnet oldumu? kuranda hadisde senin sağlık açısından verdiyin örnek nerde gösterirmisin. Bu müslümalar şunu anlamıyor. Bilimle islam zıt kutuplardır. İKİSİ BİR ARADA YÜRÜMEZ.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, bozok yazdı:

İSLAMDA KADIN SÜNNETİ NİYE YAPILIR BİR BAK İSTERSEN.

Sitelerde Paylaş

Kadın sünneti bölgesel bir gelenek Türkiyede böyle bir uygulama yok müslümanların çoğuda bu sünnet işlemi yapmaz mısırda yapılıyor müslüman olmadan öncede yapıyorlardı  onlarında kendine göre sebebleri var doğru veya yanlış  beni ilgilendiren bir konu değil.

Ayrıca sahabelerin yaşadığı dönemde zaten araplarda sünnet yaygın bir gelenek muhtemelen çoğu zaten sünnetliydi.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, bozok yazdı:

Kadın sünneti bölgesel bir gelenek Türkiyede böyle bir uygulama yok müslümanların çoğuda bu sünnet işlemi yapmaz mısırda yapılıyor müslüman olmadan öncede yapıyorlardı  onlarında kendine göre sebebleri var doğru veya yanlış  beni ilgilendiren bir konu değil.

Ayrıca sahabelerin yaşadığı dönemde zaten araplarda sünnet yaygın bir gelenek muhtemelen çoğu zaten sünnetliydi.

Sünnet o kadar önemli ise Kuran’da neden bahsi geçmiyor?

Sünnet sırasında herhangi bir komplikasyon olursa ondan Allah mı sorumlu olur yoksa sünnetçi mi sorumlu olur?

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, bozok yazdı:

Şu linkte bununla ilgili makale var

Verdiğiniz linkten bir alıntı;

Alıntı

Grup, sünnetin standart bir uygulama haline gelmesini tavsiye etmedi

Sünnetli erkeklerde HIV gibi cinsel yolla yayılan bir hastalığa yakalanma riski belli bir miktar daha az olabilir ama bu riski çok eşli partnerlerle ilişkiye girmemekle veya prezervatif gibi önlemlerle çok daha etkin bir şekilde bertaraf edebilirsiniz, sünnet idrar yolu darlığı ve tekrar eden enfeksiyonlar gibi tıbbi gerekçeler dışında gereksizdir, eğer gerçekten bir faydası olsaydı dünyadaki sünnet olmamış erkek oranının tüm erkek nüfusuna oranı 70% olmazdı, sünnet ülkemizde tamamen dini gelenekler sebebiyle topluma dayatılmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki alıntıya göre, sünnet ile ilgili olarak malum İslami cevap sitesinde de kafalar karışık :)

---Hattabî de; "Sünnet olmak fiili her ne kadar öteki sünnetler arasında sayılıyorsa da ilim adamlarından bir çoğuna göre vacibtir. Çünkü sünnet olmak hem dinin ve hem dindarlığın şiarıdır. Müslüman kimsenin kafirden ayırdedilmesi buna bağlıdır. Savaş alanında öldürülenler arasında sünnetli bir kimseye rastlanılırsa, diğeri de sünnetsiz bulunursa, böyle bir durumda sünnetli kimse üzerine namaz kılınır, defni sağlanır. İslam kabristanına gömülür." demektedir.

Hasan Basrî, "Rasûlüllah, (s.a.s) Efendimize uyarak bir çok kimseler İslam'a girdi. Siyahı, beyazı, Romalısı, İranlısı, Habeşlisi... Ama bunlardan hiç birinin sünnet olup olmadıkları araştırılmadı. Şayet sünnet olmak vacib olsaydı, sözü edilenler sünnet olmadan İslam dinine kabul edilmezlerdi." demektedir. Ancak bu delil sünnet olmanın ihtiyari olduğu ispatlayacak nitelikte değildir.

Zira Araplar zaten kesinlikle sünnet olmakta idiler. Diğer taraftan Yahudilere gelince, bunlar da kesin olarak sünnet olurlardı. Hrıstiyanlara gelince onlardan bir grubu sünnet olurken, diğer bazıları da olmazdı. İslam dinini kabul eden herkes, ister puta tapan Arap olsun, ister Yahudi, ister Hrıstiyan olsun, İslâmî prensiplerden birinin sünnet olmak olduğunu bilirdi. Bunu bildiği için de İslam dinini kabul ettikten hemen sonra boy abdesti aldıkları gibi sünnet olurlardı.---

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...