Jump to content

liberallik nedir?

Recommended Posts

• İleti 205
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Liberaller Türkiye'deki sorunların hiçbirisini üretmediler.Sadece sorunlarla birlikte yaşamak zorunda kalmanın verdiği tepkileri üretiyorlar.

Onları suçlamanın anlamı yok.

Kim demiş Türkiye'deki sorunları liboşlar üretmedi diye? Bunlar uzun yıllar iktidardaydılar (Menteres, Özal), iktidarda olmadıkları zaman sağcı iktidarlarla al takke ver külah halvet oldular. Muhafazakarların kıçından ayrılmayan, bizzat yalayan bunlar. Yeri geldi iktidarlara gaz verdiler, yeri geldi yağlama yaptılar. Şimdi de tetikçilik yaparak bildik görevlerine devam etmekteler. Memlekette bu yanardönerlerden daha aktif bir kesim bulamazsınız. Hiç kimse liboşları temize çıkartmaya uğraşmasın. Bunlar erk ile beslenen ahlaksız bir güruhtur.

tarihinde Allianoi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Menteres ve Özal icraatlarına bak, sana isim bile verdik.. Tek tek liste mi yapacağız? Bunlar pislik sürüsü, her bokun altındalar, her icraatın içinde varlar. Yakın tarihimize göz atın... Mesela Tansu Çiller dönemindeki aktivitelerini gözden geçirin. Hani enflasyonun yüzde yüz olduğu, liboşların hızla banka sahibi olduğu, doğuda Kürt sorununun körüklendiği dönemlere.

Sitelerde Paylaş

Bizim memleketimizdekilerine liberal denmiyor, liboş deniyor. Liboşlarda ise her türlü yavşaklık meşrudur. Özal'ın gülü de olurlar, Menteres'in amerikancısı da. Kürtçü de olurlar, Kürt düşmanı da. Şeriatçı da olurlar, Ateist de. Sosyalist kıçı da yalarlar, kapitalist kıçı da. Bunlardan her boka maydonoz olur ve türlü melanet gelir. Şahsen ben liboş kelimesi ve sesi duydum mu öğürmeye başlarım, çünkü midem bulanır. Bu pisliklerle aynı havayı soluyamam.

Yineleyelim; bu memlekettekilere liboş deniyor, her şekle bürünebiliyorlar, her kıçı yalayabiliyorlar ve her türlü yavşaklığı yapabiliyorlar. Ve siz bu ayırımı yapamıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

Liberalizmin iki yönü var: özel teşebbüs özgürlüğü ve bireysel ve siyasi özgürlük. Biraz didiklendiğinde, liberalizm karşıtlarının, liberalleri liboş diye küçücük akıllarıyla aşağılamaya kalkışanların bunlardan birincisine değil, ikincisine karşı oldukları gün gibi ortaya çıkar. Bu da falanjizm denen gericiliktir. Türkiye'de bunun adı ise, devletçilik..

Sitelerde Paylaş

ama deicide orada liberalizmi savunmuyor. siyasi alanda liberalizmi eleştirip, ekonomik anlamda liberalizmi eleştirmeyenleri eleştiriyor. yani marksist açıdan yaklaşıyor.

-----

bir de ünlü bir söz var; "bir liberal gölgesinden faydalanamadığı ağacı keser" diye. bunu da eklemek lazım aslında.

Sitelerde Paylaş

ama deicide orada liberalizmi savunmuyor. siyasi alanda liberalizmi eleştirip, ekonomik anlamda liberalizmi eleştirmeyenleri eleştiriyor. yani marksist açıdan yaklaşıyor.

-----

bir de ünlü bir söz var; "bir liberal gölgesinden faydalanamadığı ağacı keser" diye. bunu da eklemek lazım aslında.

Mesele Deicide'ın liberalizmi savunması değil; Türkiye'de kendini liberalizmin karşısında konumlandıranların daha neyi eleştirdiklerini, kendilerini neye karşı konumlandırdıklarını bilmemeleri konusundaki tespiti mesele.

Sitelerde Paylaş

Liberalizmin iki yönü var: özel teşebbüs özgürlüğü ve bireysel ve siyasi özgürlük. Biraz didiklendiğinde, liberalizm karşıtlarının, liberalleri liboş diye küçücük akıllarıyla aşağılamaya kalkışanların bunlardan birincisine değil, ikincisine karşı oldukları gün gibi ortaya çıkar. Bu da falanjizm denen gericiliktir. Türkiye'de bunun adı ise, devletçilik..

Falanjizm, İspanya'daki Komünist karşıtı milliyetçi akım değil midir? Liberalizm karşıtı olmakla Sosyalizme karşı olmak nasıl aynı şey oluyor? Deicide nickli yazar muhtemelen ikisinin de özgürlükçü ortak yönlerini alıp Türkiye'de liberalizme karşı çıkanların tutumuna falanjizm demiş. Bana herşeyi çorba yapmış aklı karışık biri olduğunu düşündürttü. Suicide da arkadaşın Marksist olduğunu söylemiş galiba. İlgili başlığa baktığımda ise Taraf'ı sonuna kadar savunan bir liboşla karşılaşmışım gibi geldi. Adam her şeyi çorba yapmış. Hem liboş gibi yazıp hem de nasıl Marksist olunuyor anlamadım gitti.

Kendisi sanırım Allianoi'nin bahsettiği tiplerden, körü körüne Taraf'ın avukatlığını yapanlardan benim de midem bulanıyor.

tarihinde togepi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Falanjizm, İspanya'daki Komünist karşıtı milliyetçi akım değil midir? Liberalizm karşıtı olmakla Sosyalizme karşı olmak nasıl aynı şey oluyor? Deicide nickli yazar muhtemelen ikisinin de özgürlükçü ortak yönlerini alıp Türkiye'de liberalizme karşı çıkanların tutumuna falanjizm demiş. Bana herşeyi çorba yapmış aklı karışık biri olduğunu düşündürttü. Suicide da arkadaşın Marksist olduğunu söylemiş galiba. İlgili başlığa baktığımda ise Taraf'ı sonuna kadar savunan bir liboşla karşılaşmışım gibi geldi. Adam her şeyi çorba yapmış. Hem liboş gibi yazıp hem de nasıl Marksist olunuyor anlamadım gitti.

Kendisi sanırım Allianoi'nin bahsettiği tiplerden, körü körüne Taraf'ın avukatlığını yapanlardan benim de midem bulanıyor.

faşist diktatörlük rejimlerinde devletçilik göze çarpar. bu devletçilik ekonomik anlamda devletçilik değildir, siyasi anlamda devletçilik ve milliyetçiliktir. Deicide'ın orada bahsettiği de tamamen budur. Kısacası demek istiyor ki, "liberalizme liboş diye saldıranların hepsi faşisttir."

komünizm ise konuyla ilgisiz, sınıflar ve devletin varolmadığı toplum rejimi. oraya ulaşmak için sosyalizm ve proletarya diktatörlüğü gibi aşamaların geçilmesi gerekiyor, bu aşamalardaki teorik ve pratik sorunların aşılması gerekli.

marksistler liberalizmi, feodalizme getirdiği eleştiri ölçüsünde devrimci olarak görürler. ama günümüz liberalizmi tekelci kapitalizmin ideolojisi haline gelen neo-liberal dünya görüşü olduğundan bu da falanjistler gibi gerici karakterdedir. benim astur'a yönelik yazdığım ileti de o sebeple.

Sitelerde Paylaş

Mesele Deicide'ın liberalizmi savunması değil; Türkiye'de kendini liberalizmin karşısında konumlandıranların daha neyi eleştirdiklerini, kendilerini neye karşı konumlandırdıklarını bilmemeleri konusundaki tespiti mesele.

Al işte bir beyinsiz liboş..

1/ Deicide bir otoritemidir ki onun yazdıklarına tapıyor, durup durup getiriyorsun? Bizim de deicide'nin yazılarına taptığımız şeklinde bir salaklığa ne zaman kapıldın?

2/ Yukarıda Topgepi'nin de dediği gibi, Deicide'ye sorsan orada ne yazdığını kendisi de açıklayamaz. Peki o cümleden sen nasıl bir anlam çıkardın?

Sitelerde Paylaş

Al işte bir beyinsiz liboş..

1/ Deicide bir otoritemidir ki onun yazdıklarına tapıyor, durup durup getiriyorsun? Bizim de deicide'nin yazılarına taptığımız şeklinde bir salaklığa ne zaman kapıldın?

2/ Yukarıda Topgepi'nin de dediği gibi, Deicide'ye sorsan orada ne yazdığını kendisi de açıklayamaz. Peki o cümleden sen nasıl bir anlam çıkardın?

Deicide bu forumun en kaliteli, en bilgili üyelerinden biridir; forumda onu tanıyacak kadar eski olan herkes de bunu bilir. Hem yönetici hem de yazar olarak sen ve senin gibilerin olamadığı ve asla olamayacağı her şeydir Deicide.

Senden Deicide'ın yazılarına tapmanı falan beklemiyorum elbette, ilgi alanına giren konulara ilişkin yazdığı yazıları anlayabileceğini bile düşünmüyorum. Yazılarını anlayabilen adamdan zaten ne Allah'a, ne Ulu Manitu'ya, ne de başkasına tapmasını beklerim zaten.

Deicide'ın ne yazdığını da Suicide anlamış:

faşist diktatörlük rejimlerinde devletçilik göze çarpar. bu devletçilik ekonomik anlamda devletçilik değildir, siyasi anlamda devletçilik ve milliyetçiliktir. Deicide'ın orada bahsettiği de tamamen budur. Kısacası demek istiyor ki, "liberalizme liboş diye saldıranların hepsi faşisttir."

Deicide'ın daha zarif bir biçimde ifade ettiği şey yaklaşık olarak budur.

Sitelerde Paylaş

Türkiyenin hiçbir sorunun temelinde liberalizm veya liberaller yoktur. Bir kısım sol görüştekiler liberalleri bir tür günah keçisi olarak kullanıyorlar.

cehalet,hukuksuzluk ,gericilik,bölücülük,yoksulluk hangisi liberallerin suçu???

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deicide bu forumun en kaliteli, en bilgili üyelerinden biridir; forumda onu tanıyacak kadar eski olan herkes de bunu bilir. Hem yönetici hem de yazar olarak sen ve senin gibilerin olamadığı ve asla olamayacağı her şeydir Deicide.

Senden Deicide'ın yazılarına tapmanı falan beklemiyorum elbette, ilgi alanına giren konulara ilişkin yazdığı yazıları anlayabileceğini bile düşünmüyorum. Yazılarını anlayabilen adamdan zaten ne Allah'a, ne Ulu Manitu'ya, ne de başkasına tapmasını beklerim zaten.

Deicide'ın ne yazdığını da Suicide anlamış:

Deicide'ın daha zarif bir biçimde ifade ettiği şey yaklaşık olarak budur.

aslında hiç bir şeyin tadı kalmadı astur. bende beynimin eski arşivlerinden bir şeyler alıp buraya yazıyorum, o anki aklımda cereyan eden fikirleri değil. fikir diye bir şey kalmadı çünkü, fikirleri geliştiriyorsunuz sonra pratik geliyor kapınıza dayanıyor. siz eyleme geçemeyince bu fikirlerde beyninizdeki canlılığını yitiriyorlar. eskiden büyük hararetle okuduğum marksist ve leninist klasikler şimdi bana sıradan birer piyasa kitabı gibi görünüyor nedense.

Sitelerde Paylaş

Yüzlerce kez yazilsa bir türlü anlamak islerine gelmiyor...

Türkiye'de Liberallik ayaklar altinda yerlerde sürünüyor.Ortalikta dolanan boy gösterip kendilerini liberal olarak tanimlayanlar liberal degildir.

ALINTI:

"faşist diktatörlük rejimlerinde devletçilik göze çarpar. bu devletçilik ekonomik anlamda devletçilik değildir, siyasi anlamda devletçilik ve milliyetçiliktir. Deicide'ın orada bahsettiği de tamamen budur. Kısacası demek istiyor ki, "liberalizme liboş diye saldıranların hepsi faşisttir."

Liberal olmadiklari icin "Libos" deniliyor.Aslinda daha agir hakaretvari bir kelime bulmak gerekir diye düsünüyorum.

Söylecek bir seyleri kalamadiginda ona buna "fasist" yaftasini yapistirma modasi geceli uzun yillar oluyor.

Altin madalya sahibi libos her gün NTV de "yorum farki" programinda cikip kic yalayiciligi yapmakla mesgul.Gerci digeride ondan asagi kalmiyor.

Olumsuzluklari, sorunlari konusamadiktan sonra entellektüel olsa ne olur, olmasa ne olur?

Kic yalamak icin bilgi sahibi olunmaz...

...islam cumhuriyetinde yasadigini itiraf edemiyenden liberal olamaz.

Türkiye'nin dini özgürlük karnesi...

Sitelerde Paylaş

Türkiyenin hiçbir sorunun temelinde liberalizm veya liberaller yoktur. Bir kısım sol görüştekiler liberalleri bir tür günah keçisi olarak kullanıyorlar.

cehalet,hukuksuzluk ,gericilik,bölücülük,yoksulluk hangisi liberallerin suçu???

Sorunların temelinde liberaller vardır diyen kim?

Olmayan liberalleri suçlayan kim?

Sitelerde Paylaş

Sorunların temelinde liberaller vardır diyen kim?

Olmayan liberalleri suçlayan kim?

Liberaller bu ülkede kendi ideallerine göre bir düzeni kurmaya ne zaman fırsat buldu?

Tekrar yazıyorum liberaller yaşadığımız sorunları aşmaya yönelik düşünce geliştirmekten başka bir şey yapamıyor.

Onların hayalindeki Türkiye'de yaşamıyoruz.

Onları suçlamak yersiz.

o yüzden bu sitede liberal düşünceyi savunan arkadaşlara karşı tahkir edici yazılmasını doğru bulmuyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...