Jump to content

liberallik nedir?

Recommended Posts

Suicide lafla peynir gemisi yürütmekten başka bir şey yapmıyor.Kağıt üzerinden çok şey söylenebilir ama komünistlerin kendi elleriyle yıktığı bir sistemin somut olarak savunulacak bir tarafı olmaz.

Durumun komunizm ile bir alakasi yok. Sorun, iki kitap okuyanin kendisini komunist zannetmesinde. Dunyadan haberi yok, gelmis birde sermayeden kapitalizmden bahsediyor. Cocuk bunlar cocuk...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 205
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Durumun komunizm ile bir alakasi yok. Sorun, iki kitap okuyanin kendisini komunist zannetmesinde. Dunyadan haberi yok, gelmis birde sermayeden kapitalizmden bahsediyor. Cocuk bunlar cocuk...

salak, sen kıçını taharetlerken ben sol yayınlarının bütün arşivlerini silip süpürmüştüm. sen benim mokum olamazsın, ezik tipleme.

Sitelerde Paylaş

Mesele inandırılan meselesi değil be Suicide. Hani diyelim tüm dünyadaki birbirinden bağımsız bir sürü araştırmacı, üniversite falan dev bir burjuva komplosu içinde; ben bizzat görüp yaşadıklarımı ne yapacağım? Eski Sovyet cumhuriyetleri, eski Yugoslavya, Barı Avrupa vs. dünyanın pek çok yerinde bulundum, hatta bazı ülkelerde haftalarca kaldım, ufak şehirlerde, kasabalarda, köylerde falan kaldım, sanayi bölgelerini, okullarını, hastanelerini falan gezdim; yani nerede nasıl bir yaşam standardı olduğu hakkında oldukça iyi bir fikrim var. Sizin iddialarınızı hayatın pratiği açık bir biçimde yanlışlıyor.

Mutlu insanlar hayatlarını riske edip başka ülkelere iltica etmeye mi çalışırlar? Niye insanlar bazı ülkelerden, bazı ülkelere kaçıyor?

Belki mutluluk seviyesini kesin ve matematiksel olarak ölçemezsin, ama bu baz alınacak hiçbir gösterge yok demek değildir.

kapitalizm sistem değil mi? elbette bir iki kişiyi değil milyonları etkileyecektir, astur. senin kaldığın dönemlerde o ülkelerde kapitalist restorasyon tamamlanmıştı. daha 20 yaşında felansın geçmiş bize 60-70 dönemler üzerine ahkam kesiyorsun.

ayrıca dediğim gibi halk demokrasileri ile sosyalizm farklı. sosyalizmin pratik başarıları da önceki iletilerimde gösterdiğim gibi kesin.

bir ek bir tavsiyede bulunayım, deicide'ye özenmeyi bırak artık (iletilerinde bile bu kendisini sırıtıyor). piyasa'ya düşmüş imitasyon ürünü mal gibi duruyorsun gerçekten :)

Sitelerde Paylaş

anlatmaya çalıştığım şeyler anlaşılamamış

benim hatam tabii ki

ben sadece şunu söylemeye çalışıyorum

şu veya bu insanların mutluluğu üzerinden ekonomik sistemler tartışılmaz

ekonomi politik şu veye bu toplumun refah seviyesi vb. üzerinden konuyu ele almaz

Sitelerde Paylaş

Keşke bir imkan olsada bilebilseydik. Rusyada bolşevik devrimi olmasaydı, Rusya bugün daha ilerde mi olurdu? Yoksa geride mi olurdu? Bunu bilebilseydik tartışmaya gerek kalmıyacaktı.

bana kalırsa devrim olmasaydı da Rusya bugünkü Kanada ayarında bir yer olabilirdi.

Sitelerde Paylaş

kapitalizm sistem değil mi? elbette bir iki kişiyi değil milyonları etkileyecektir, astur. senin kaldığın dönemlerde o ülkelerde kapitalist restorasyon tamamlanmıştı. daha 20 yaşında felansın geçmiş bize 60-70 dönemler üzerine ahkam kesiyorsun.

ayrıca dediğim gibi halk demokrasileri ile sosyalizm farklı. sosyalizmin pratik başarıları da önceki iletilerimde gösterdiğim gibi kesin.

bir ek bir tavsiyede bulunayım, deicide'ye özenmeyi bırak artık (iletilerinde bile bu kendisini sırıtıyor). piyasa'ya düşmüş imitasyon ürünü mal gibi duruyorsun gerçekten :)

Benim kaldığım dönemlerde elbette kapitalist restorasyon tamamlanmıştı da ben oralarda bir sürü insanla tanışma, konuşma imkânı buluyorum, bu konulara merakım olduğu için de 40-50 yaşında insanlara eski zamanları soruyorum, sistemleri karşılaştırmalarını istiyorum falan; yani hakkında bilgi aldığım dönem bizzat deneyimlediğim dönemden ibaret değil. Tabii şöyle şeyler de var, bir ülkede neyin hangi dönemde yapıldığı falan da sana çok şey söyler. Tüm ülkenin ta 60'larda hızlı tren ağıyla donatıldığı ülkeler var mesela, bu o dönem hakkında çok şey söyler. Ya da bir şehirde yaptırılan anıtlar, müzeler falan sana bir dönem ve o dönemin politik kültürü hakkında bir şeyler söyler.

Deicide'ı da örnek alırım elbette, keşke çevremde örnek alınası daha fazla insan olsa.

Sitelerde Paylaş

anlatmaya çalıştığım şeyler anlaşılamamış

benim hatam tabii ki

ben sadece şunu söylemeye çalışıyorum

şu veya bu insanların mutluluğu üzerinden ekonomik sistemler tartışılmaz

ekonomi politik şu veye bu toplumun refah seviyesi vb. üzerinden konuyu ele almaz

Ekonomi-politik değerlendirmelerde elbetteki öncelikle toplumun refah seviyesi üzerinden fikir yürütülür. Toplumun gönenç düzeyinin, onun siyasası ile bağlantıları araştırılır. Bu anlamda, kişi başına düşen gelir, milli hasıla, üretim gücü, üretkenlik, teknolojik üstünlük gibi kıstaslarla birlikte ve tüm bunlarla ilişkili olarak toplumun gönenç seviyesi birincil ekonomik-politik kıstastır.

Sırf sahip olduğu zengin doğal kaynaklar nedeniyle zengin ülkeler de yok değildir elbette. Ama, bunlarda zenginliğin toplumun geneline yayılmış olduğu gözlenmediğinden bu ülkelerin refah içinde oldukları söylenemez.

Kişi hak ve özgürlüklerinin ve herkesin yaşamda eşit konumda mücadele etme yetisinin olmadığı bir toplumda, tabiatın ülkeye bahşettikleri ne kadar kıymetli de olsa toplumsal refahtan söz edilemez.

Sitelerde Paylaş

astur yurtdışında bu kadar kaldığına göre sen bayağı zengin bir aileden gelme olmalısın, neden kapitalizm savunduğun ortada.

seni her görüşümde bir celal şengör izlenimi verdiriyorsun bana.

Yav sen beni bırak, tartıştığımız konuya bak. Babam Sabancı olsa ne fark eder?

Sitelerde Paylaş

Yav sen beni bırak, tartıştığımız konuya bak. Babam Sabancı olsa ne fark eder?

tartıştığımız konuyu daha tartışmanın artık b.kunu çıkarmak olacağı ortada. dileyen önceki iletilerimi(zi) okuyarak neyin doğru olduğuna karar verir. ama senin babanın sabancı olması, ideolojisinde etki yapacaktır. ne demiş marx; "insanların bilincini belirleyen şey, onların maddi yaşam koşullarıdır." sıradan bir homo sapiens'sin diyebilirim bu nedenle :)

Sitelerde Paylaş

ne demiş marx; "insanların bilincini belirleyen şey, onların maddi yaşam koşullarıdır."

İşte klasik bir marksist zırva.

Marksizmin sayısız dogmalarından en çok bilineni bile diyebiliriz hatta.

Karl Marx'ın düşüncelerini belirleyen şey de bu yaşam tarzı mıdır diye hemen soralım?

Ya peki bir fabrikatör olan F. Engels'in fikirlerini de kendi yaşam tarzı mı belirlemiş de bu adamlar proleterya diktatörlüğü için bir doktrin yaratmak ihtiyacı duymuşlardır?

Engels, bir kapitalist olarak, içinde bulunduğu üretim ilişkilerinin kendisine kazandırdığı bilinçle mi Mark'a maddi kaynak sağlamıştır?

K. Marx'ın hizmetçisinden olan çocuğun bile bakmayı üstlenen Engels'i buna iten nedenler bir kapitalist olması mıdır?

Bu kadar açık çelişkiler taşıyan bir fikre ancak angutlar itibar edebilir.

İnsanın bilincini üretim ilişkileri belirlemez. İnsanın bilincini belirleyen tek bir olgudan söz edebilmek bile bilimin bu konuda söylediklerinin kesin bir inkarıdır. İnsan bilinci, genetik kalıtımın ve çevresel faktörlerin birleşik etkisi altında şekillenen son derece karmaşık ve çok yönlü bir olgudur. Ama bir marksistten böyle karmaşık bilimsel gerçekleri anlamasını beklemek boş bir çaba olacaktır. Dogmatik önkabullerin ufuklarını daralttığı zavallı, biçare meczuplardır marksistler.

Bir müminle bir marsist arasında belirgin herhangi bir ayrım yoktur. Marksizm denilen dinle de aynı şiddetle savaşmak gerektiğini tüm aydınların anlaması gerekir.

Sitelerde Paylaş

engels'in babası fabrikatör'dü. öyle çok önemli bir fabrika'da değil yani dokuma tekstil fabrikası vardı. kendisi ise işçi sınıfı hareketi içinde maaşları bizzat parti tarafından ödenen profesyonel mücadele yürüten birisiydi, marx'ta öyle.

insanların bilincini sınıfsal açıdan belirleyen üretim ilişkileridir. bireysel açıdan belirleyen ise genetik özelliklerdir.

ortalama her insan aşağı yukarı aynı zeka düzeyi ve bilince tekabul ettiğinden (gerizekalı ve üstünzekalılar dışında) bunların iktisat ekonomi ve siyaset üzerine görüşlerini genellikle önce belirleyen sınıfsal durumları, daha sonra da kendi öz durumdaları olacaktır.

biyoloji bilimi hiç bir zaman iktisadi ve siyasi marksizme ters değildir. bu vulger materyalistlerin marksizmi yarım yamalak anlamaları ve burjuvaziye yemlenecek ortam yaratmalarından doğar.

astur'un dediği gibide kemalizmden iyi bir din yoktur. esas ateistler bu dinle savaşmalıdır. senin gibilerin düşüncesi yerine astur gibilerin çoğalması her zaman için benim lehimedir.

Sitelerde Paylaş

yahut şu denilebilir ki, marx ve engels gibi kişiler üstünzekalı oldukları için sınıfsal durumları kendi düşüncelerini pek etkilemiyordu. ama sıradan ve toplumun çoğunluğunu gösteren bir insan için bunu söyleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

ekonomi politik dediğimiz şey öncelikle insani duyguların ötesinde

ekonominin işleyiş kanunlarını saptamak ve bu kanunlar doğrultusunda gidişatı yorumlamaktır

ekonomiye bilimsel bir bakış açısı sağlama çabasıdır

ekonomi politik işsiz kalmış insanlar için ağlamak

ya da proleterler eziliyor diye yakınmak gibi duygusal çıkarımlar üzerinden işlemez

ekonomi politik sadece insanların işsiz kalma durumu altında yatan nedenleri anlama çabasında bulunur

ekonomik krizleri tahlil eder

bu krizler üzerinden çıkarımlarda bulunur

Sitelerde Paylaş

astur yurtdışında bu kadar kaldığına göre sen bayağı zengin bir aileden gelme olmalısın, neden kapitalizm savunduğun ortada.

seni her görüşümde bir celal şengör izlenimi verdiriyorsun bana.

Yahu ne epeyi, ne kalması? Adam daha teenager'lıktan henüz çıktı. Yaşı taş çatlasa 20 veya 21... Sen de bu yeni yetme liboşu katmerli liboş sanmışsın... Bunda ne tecrübe var, ne de bilgi. Bu yeni yetmeler google bebesi. Bu da Google search takılan, beyni boş dandik adamlardan bir adam. Bu güruh boş-beleş güruh, ciddiye alma. Baksana deicide'ye aşık olmuş. Sapık mıdır nedir?

Sitelerde Paylaş

Vayy, demek liboşluk gelişim, zenginlik, teknoloji, ilerleme demek anlamına geliyor. Uçtunuz siz, iyice kanat taktınız. Sanıyorsunuz ki AKP döneminde iktidarın desteği ile rahatça tetikçilik, yalamalık, sıvamacılık ve yağlamacılık yapınca bir mok oldunuz, arş'a uzandırdınız... Tam narsistik bir vaka...

Ağzınızla kuş tutsanız da siz iktidar yalaması, ilkesiz yavşaklar olmaktan kurtulamazsınız. Paslı tenekeyi ne kadar kalaylarsan kalayla, teneke teneke kalır. Haksızmıyım ercüment kardeşim?

İnsanları ve toplumları zorlayan doğal ekonomik etkiler bugünün dünyasında halkları, insanları, toplumları liberal olmaya zorlar, zorluyor zaten..

Buna engel olmaya çalışanın hayat üstüne basar ve geçer.

Şu günümüz için liberallik bir zorunluluktur ve aynı zamanda ilericilik ve gelişmişliktir.

Beni doğrulayan örnekler dünya üzerindeki liberal devletlerdir ve onların gelişimi, zenginleşmesi ve zenginliğidir.

Peki senin iddianı doğrulayan dünyadaki örnekler hangileri..

Devlette çalıştığından ulusalcılıktan yallanan sonrada emekli olunca mesela özel şirketlere danışman (adı danışmanlık) olup para tırtıklamıyoruz..

Ulusalcı söylemlerle dolanıp devletin verdiği makamları görevi dışında kullananlardan değiliz.

İktidardakilerle hiçbir diyoloğumuz olmadığı içinde iş hayatımda elimdekiler bile zorla alınıyor bunuda yaşıyorum..

Haddini bil.

Başarısız olacağı kesin ideolojilere laikleri yönlendirdiğiniz için ve dolayısıylada başarısız olduğunuz için buda dincilerin ve halkın aleyhine hesapları olanlara destek anlamına geldiği için HAYİN olanlar sizlersiniz sizler.

Bu ideolojiler başarısız olacak dolayısıyla tercih edilmeyecek ve edilmiyor..Gün geçtikce hergün dahada zayıflayacaksınız, başarısızlık sizin suçunuz başkasının değil.

Laiklik gibi, medenileşmek gibi, uygarlaşmak, ilerlemek gibi değerleri sizin gibi başarısız ideolojilere sahip kişilerin tekelinden kutarmanın zamanı gelmiştir. Çünkü sizlerin başarısız ve kötülüğünüz diğer güzel değerlerinde itibarını zedeliyor.

Sitelerde Paylaş

Kominizm şudur budur falan.. İyidir, kötüdür falan bu muhabbetler ayrıca yapılır...

Bundan önce su soru cevaplanmalı..

Koskoca Sovyetler gibi, Çin gibi ve diğer daha birsürü ufak tefek devletin hayatın içinde bizzat başarısız olduğu ve terkettiği bir sistemi tercih edecek ve onu kendisi için rejim haline dönüştürecek kadar EŞŞEK bir halkı nerde bulmayı düşünüyorsunuz.

Türkiye halkı o kadar eşşekmi ki dünyanın yarısının terkettiği sistemi tek başına donkişot gibi kabul etsin ve istesin.

Bu pratiği hiçmi düşünmüyorsunuz.

Halk demezmi bu kominist propagadacılarına..

Hadi ordan ... Kominist ülkelerin anası bellendi bu sisteme şimdi kendileri kendi elleriyle yıktı. Benmi kominist olacağım diye...

Kominizm , Sosyalizm falan elbette entellektüel geyiklerde tatışılır analiz edilir ama halka benimsetme yoluna gidilecek kadar boş işlerin adamı olmaya gerek yok.

Çünkü koministliği kabul edecek kadar eşşek insan topluluğunu birarada bulmak imkansız.. Helede günümüzde.

Tabi birsürü eşşek bulunur dünyada ama bukadar eşşeği birarada bulmak zor. Hatta mümkün değil..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...