Jump to content

liberallik nedir?

Recommended Posts

Liberalizm zaten tek Tanrılı dinler grubuna girer. Liberalizmin Tanrısı paradır. Gerisi de özgürlük vb. de fakirler ve yoksullar için teselli, hikaye ve masal kısmıdır.

aaa ayıp ediyosun asimov çinli çocuk işçilerin ağzına günde bir lokma ekmek giriyor len bu sayede :D :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 205
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aaa ayıp ediyosun asimov çinli çocuk işçilerin ağzına günde bir lokma ekmek giriyor len bu sayede :D :D

Ayda 30 dolara çalışan şu Çin'li işçiler mi? Ne kadar süre böyle çalışacaklar veya çalışabilirler çok emin değilim. Çünkü köle gibi sadece karnını doyurmak için gece gündüz çalışmak çalışmak çalışmak ve çalışmak dışında doğru düzgün bir hayati yok bu işçinin. Bazıları da çalışmaktan bıkıp intihar filan etmeye başlamış.

Şaka gibi ama gerçek: Foxconn yönetimi aldığı kararla; gelecek dönemlerdeki işe alımlarına 'intihar etmeyeceğim yazılı' sözleşme şartı eklemeye karar vermiş!
Bu arada başlıkta yazdığımız gibi, Foxconn firması bundan sonraki işe alımlarında adaylara, 'intihar etmeyecekleri' sözünün yer aldığı bir sözleşme imzalatacaklar! Bunun sebebi ise kuvvetle muhtemel Foxconn'un ölen işçinin ailesine tazminat ödemekten 'kurtulmak' istemesi. Şöyle ki, Foxconn çalışanlarından birisi tarafından denildiğine göre şirket intihar eden kişilerin ailelerine 100 bin yuan yani yaklaşık 23bin TL ödeme yapıyormuş. Bu rakamı Foxconn'da çalışan vasıfsız bir işçinin 10 yıllık ücretine karşılık geliyor.
http://www.pclabs.com.tr/2010/05/29/potansiyel-foxconn-calisanlari-beni-ise-alin-soz-intihar-etmeyecegim

Patron işini biliyor. Çin'li işçi çalışmaya devam etsin, intihar edenler de tazminat alamasın.

Zaten işçilerin intihar etme nedenlerin biri de sanırım geride kalan ailelerin tazminat alsın filan diye düşünmeleri imiş. Durum bu yani. Çin'li işçi para için intihar ediyor, para her şeyi satın alıyor, gülmek mi lazım ağlamak mı bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne diyon Cigi, gel bak 3540 TL sen koy 3540 TL de ben, çözüm üretelim ha?!

Gerçi işin ucunda Ergenokon’dan içeri girme riski de var.

Yok yok en iyisi biz Hanefi Avcı gibi bir kitap yazalım tam olsun! :)

Yakup Cemil ben zaten Ergenekon Rotterdam temsilcisiyim.

:)

Sitelerde Paylaş

Liberalizm kavramı Türkiye'de çok farklı algılanıyor. Siyasi özgürlükler ve Ekonomik özgürlükler olarak algılandıgını zannetmiyorum. Türkiye'de siyasi özgürlük kısmı nedeniyle bir kişiye liberal deniyor. Yani bir sürü ucube fikirler doğmuş durumda.

Sırf statükoya zarar verdiği için liberallere salakça saldıranlar varken. Kendisine liberal diyip en ağır milliyetçi fikirleri savunanlarda bulunmaktadır. Açıkcası ben Türkiye'de liberalizmi Türkiye'deki sağ ideolojinin yelpazesi içinde salınıp duran bir fikir birliği olarak görüyorum. Ve açıkcası benim karşı oldugum yani ekonomik liberalizm algısıdır. Burada ise daha çok liberalizm türban yasagı, Taraf gazetesi vb tarafların karşıtlığı olarak algılanmaktadır. Eger bunları söyleyenlerin kabugunu biraz kazarsak ekonomik liberalizmi çok rahat bulabiliriz.

Özet geçiyorum :lol: Türkiye'de liberallerde ve onu eleştirenlerde ucube fikirler taşımaktadır.

tarihinde powerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...