Jump to content

ATATÜRK DEVRİMLERİNİN KALICI ETKİLERİ NELERDİR?

Recommended Posts

Son yıllarda Atatürk devrimlerinin mürür-ü zamana uğradıkları ve artık değerlerini yitirdikleri tartışılıyor.

Bu ne dereceye kadar doğru bir düşüncedir?

Ben bu iddialara katılmıyorum.

Atatürk devrimlerinin hem bugün için geçerli kalıcı değişikliklere imzasını attığını, hem de ilerisi için modifiye edici etkilere sahip olduklarını iddia ediyorum.

Atatürk devrimlerinin kalıcı etkileri nelerdir?

Atatürk devrimleri neden daha çok uzun yıllar kalıcı bir etkiye sahip olmaya devam edeceklerdir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 232
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk devrimleri ilkelerine göre yapmıştır.

O halde Atatürk devrimleri eşittir Atatürk ilkeleri diyebiliriz.

O halde konuya bahsi geçen ve konuya etki eden Atatürk devrimleri nelerdir?

Laiklik

İnkilapçılık

Devletçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Cumhuriyetçilik

Bu devrimler içerisinde laiklik yanlış mıdır, bugün modern dünyada bu ilkeden daha iyi bir ilke mi bulunmuş mudur da bu ilkenin zamanı geçmiştir?

Hayır, daha iyisi bugün yok o halde bu ilkenin demode kaldığını söyleyemeyiz.

İnkilapçılık yenileşme demektir, tüm devletlerin istediği bir olgudur bugün de hala bu istenmektedir o halde bunun da modasının geçtiğini söyleyemeyiz.

Cumhuriyetçilikten daha iyi yönetim bulunamadı o halde hala var olması bir sorun teşkil etmemeli.

Halkçılık bir devletin misyonu olarak görülüyor bugün sosyal devlet çabasındaki devletlerde o halde ekseriyette bu da rahatsız edici bir ilke olmamalı.

Kaldı geriye devletçilik ve milliyetçilik ; TC, AET ile yaptığı anlaşmalarla bu ilkelerden vazgeçme çabası içinde olduğunu ispatladı bunu mazur görebiliriz, çünkü devletçilik 1929 krizi ile, milliyetçilik ise son 300 yıl savunmada kalan Türk imparatorluğuna bir tepki ile ortaya çıkmıştı, kendi döneminde önemli vazifeler yüklendi ve misyonunu yerine getirip, tamamladı, artık bu ilkeleri iktidarın ikide bir ısıtıp ısıtıp muhalefetin önüne ve halkın önüne koymasına gerek kalmadı. Çünkü zaten uygulamadan vazgeçildi modern günümüz dünyasında.

Ama tüm bu ilkelerin tümden uygulanış biçimine karşı ise bu ilkelere muhalif arkadaşlarımız nasıl uygulanabileceğini yazsınlar benden de ok çıkabilir kardeşlerime, lakin salt körü körüne karşı olayım da ne olursa olsun deniyorsa bence bunun tutar bir yanı yok.

Sitelerde Paylaş

Aslinda Kont konuya senin dediginin tersinden bakmak gerekirse;

Bugun Amerika'da her baskanlik seciminde iki parti cumhuriyetciler ve demokratlar yarisir. Cumhuriyet ve demokrasi, nedir aralarindaki derin ucurum?

Benim bildigim su an dunyadaki en milliyetci ve devletci ülke Amerika'dir. Trilyonlar yatirir Holywood'a devlet propagandasi yapip milliyetciligi asilamak icin hem de 72 milletin kirmasi bir millete milliyetcilik ve devletcilik pompalar. Bize zaman asimina ugramis gibi göstermek istedikleri ilkeleri kendileri bastaci yapar.

Laiklik, yenilikcilik, halkcilik normal yetismis egitim almis her insanin riza gösterecegi naif degerlerdir. Tabi bizde laiklik tanimi ateistlik olarak tanitildigi icin bizi haric tutuyorum.

600 yil bir devleti adaletle yönetsen bile devletcilik ve milliyetcilik yoksa icinde sonunda icten cöktugunu üzülerek görürsün. Osmanli savunmasi yapmiyorum burda yapmam da ama Osmanli laik degil miydi? Halkci degil miydi? Ilerici degilmiydi demek isterdim ama hakim sinifin dini yuzunden maalesef bu konuda buyuk sabikalari oldugu icin diyemiyorum. Ama devletci ve milliyetci degildi. Nevi sahsina munhasir bir yönetim izlemek istedi, nevi sahsina munhasir bir sekilde cöktu. En azindan Atatürk milliyetcilik ve devletcilike vurgu yapmis bugun amerikanin yaptigi gibi.

Isin tuhafida hacinin söyledigi mürür-ü zamana ugrama konusunu genelde mürür-ü zamana ugramis inanca sahip kisiler yapar demokrat ya da ilerici diye tanimlanan kisilerden bu tur elestiriler pek gelmez.

Tabi liboslari saymiyorum guya kendi tanimlarinca ilericidirler.

Netice itibari ile ataturk ilkelerinin miadi henuz dolmamistir kullanim suresi henuz gecmemistir.

Sitelerde Paylaş

o ilkelerin sonu geldi ! m.kemali çıkardığınız yerden yine siz indireceksiniz !

Milliyetcilik: milli beraberliği bozmaktan başka bir işe yaramadı. Uzun vadede !

Devletcilik: bünyesinde bulundurduğu bütün kurumlarında salla başını al maaşını şeklinde çalışanlar oldukça fazla. özel sektör işletmelerinde bu pek mümkün değil,

Laiklik : bize soksan girmez. çaksan kırılır.

Bu memlekete laiklik dediğiniz fakat dinsizlik düzenini yedirmek için milyonlarca kelle gitti. Ama nafile, bu memleket sosyla anlamda atatürk gibi bir şeyi başından geçirdiği halde hala müslüman kalabildiyse . Siz hiç uğraşmayın diyorum :)

Sitelerde Paylaş

Atatürk ilkeleri diyebiliriz.

Saçmalamak serbestse diyebiliriz tabii. Sorun yok.

O halde konuya bahsi geçen ve konuya etki eden Atatürk devrimleri nelerdir?

Bakalım çığır açan ilkeler(devrimler değil), nelermiş.

Laiklik

İnkilapçılık

Devletçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Cumhuriyetçilik

Bu ilkeler harbidende atatürk'ün ilkeleri mi? Atatürke nasıl mal ettiniz bu ilkeleri anlayamadım. Bu ilkeler Atatürk daha doğmadan ortaya atılmış olan ilkeler. Atatürk nasıl olmuşta daha zübeyde hanımın rahmine düşmeden böyle mucizevi buluşlara imza atmış. Ne kullanıyorsunuz siz? Anlayamadım.

Sitelerde Paylaş

Saçmalamak serbestse diyebiliriz tabii. Sorun yok.

Bakalım çığır açan ilkeler(devrimler değil), nelermiş.

Bu ilkeler harbidende atatürk'ün ilkeleri mi? Atatürke nasıl mal ettiniz bu ilkeleri anlayamadım. Bu ilkeler Atatürk daha doğmadan ortaya atılmış olan ilkeler. Atatürk nasıl olmuşta daha zübeyde hanımın rahmine düşmeden böyle mucizevi buluşlara imza atmış. Ne kullanıyorsunuz siz? Anlayamadım.

Saçmalayan sen değil misin şimdi?

İlkeleri uydurmak mı gerekiyor benimsemek için.

Bu ilkeleri şimdiye kadar bu şekilde bir araya getiren bir Müslüman ülke, ya da herhangi bir ülke olmuş mu?

Sen ananın rahmine düşerken mi İslam oldun? Senin yumurtan döllendiği zaman bile İslam vardı. Sülalen yokken bile İslam vardı?

Sitelerde Paylaş

600 yil bir devleti adaletle yönetsen bile devletcilik ve milliyetcilik yoksa icinde sonunda icten cöktugunu üzülerek görürsün. Osmanli savunmasi yapmiyorum burda yapmam da ama Osmanli laik degil miydi? Halkci degil miydi? Ilerici degilmiydi demek isterdim ama hakim sinifin dini yuzunden maalesef bu konuda buyuk sabikalari oldugu icin diyemiyorum. Ama devletci ve milliyetci degildi. Nevi sahsina munhasir bir yönetim izlemek istedi, nevi sahsina munhasir bir sekilde cöktu. En azindan Atatürk milliyetcilik ve devletcilike vurgu yapmis bugun amerikanin yaptigi gibi.

600 sene az bir zaman değil, hafife almanın alemi yok. Ayrıca başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır. Aşşağıda cevabı kendine vermişsin.

Netice itibari ile ataturk ilkelerinin miadi henuz dolmamistir kullanim suresi henuz gecmemistir.

Netice itibari ile Osmanlı miadını doldurmuştur. Bütün bu ilkelerinde bir gün miadını doldurmasının kaçınılmazlığı gibi.

Sitelerde Paylaş

Saçmalayan sen değil misin şimdi?

Saçmalamak serbest değilmiydi? Sen bu kadar serbest saçmaladıktan sonra bana neden çok görüyorsun?

İlkeleri uydurmak mı gerekiyor benimsemek için.

Bu ilkeleri şimdiye kadar bu şekilde bir araya getiren bir Müslüman ülke, ya da herhangi bir ülke olmuş mu?

Konu açısından önemli bir şey söylemiş olmadın. İlkeleri benimsemek başka, onları sahiplenmek başka, onları kendine mal etmek başka. Bu ayrımı yapabileceğini düşünmek istiyorum.

Bu ilkeleri bu şekilde bir araya getirmek mi? İşte mucizevi bir buluş daha. Fransız ihtilalinin yapanlar hangi ilkeri kendilerine ilke edinmişler acaba?

Sen ananın rahmine düşerken mi İslam oldun? Senin yumurtan döllendiği zaman bile İslam vardı. Sülalen yokken bile İslam vardı?

İslamı kendime mal ettiğimi nerde gördün?

Sitelerde Paylaş

600 sene az bir zaman değil, hafife almanın alemi yok. Ayrıca başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır. Aşşağıda cevabı kendine vermişsin.

Netice itibari ile Osmanlı miadını doldurmuştur. Bütün bu ilkelerinde bir gün miadını doldurmasının kaçınılmazlığı gibi.

600 sene cok uzun bir zaman degil abartmanin alemi yok tarihte osmanlidan daha uzun yasamis devletler var sumerler 1000 yildan sonra neredeyse izi surulemeyecek sekilde kaybolup gitmisti simdi yeni yeni kesfediliyor roma/bizans halen kulturunu bati devletlerinde yasatiyor. Konumuz bu degil ama.

Tabiki baslangici olan birseyin sonununda olmasi normaldir, ben bana göre ilkelerin henuz miadinin dolmadigini söyledim bu benim fikrimdir.

Sitelerde Paylaş

Saçmalamak serbest değilmiydi? Sen bu kadar serbest saçmaladıktan sonra bana neden çok görüyorsun?

Konu açısından önemli bir şey söylemiş olmadın. İlkeleri benimsemek başka, onları sahiplenmek başka, onları kendine mal etmek başka. Bu ayrımı yapabileceğini düşünmek istiyorum.

Bu ilkeleri bu şekilde bir araya getirmek mi? İşte mucizevi bir buluş daha. Fransız ihtilalinin yapanlar hangi ilkeri kendilerine ilke edinmişler acaba?

İslamı kendime mal ettiğimi nerde gördün?

Senin ne olduğun önemli değil. İstersen ateist ol..

Yukarda zırvalıyorsun yine.

İlkeleri benimsemek başka, onları sahiplenmek başka, onları kendine mal etmek başka. Bu ayrımı yapabileceğini düşünmek istiyorum

Bunların hepsi aynı şeyler.. Aralarında en ufak fark yok.

Eğer onları sen uydurduysan fark vardır diyebiliriz.

Fransa ihtilali çok ayrı ve özgün bir olay.

O sırada yeni kavramlar ortya atıldı ve etrafa yayıldı. Örneğin milliyetçilik Fransa ihtilalinin ürünüdür.

Diğer bütün Atatürk ilkeleri de Fransa ihtilalinin bir tür ürünü olarak düşünülebilir.

Fransa ihtilali Atatürk'ün devrimleri ile en ufak bir şekilde bile ilgili değil.

Atatürk önce ölmekte olan bir ülkenin yaşaması için mücadele etti.

Karşısında teokratik, bağnaz ve yobaz bir imparatorluk vardı. Fransa ihtilalinde olduğu gibi, entellektüel bir atmosfer yoktu.

Mustafa Kemal kendinden birşeyler yaramazdı. Kendisinden başka entellektüel birileri yoktu çevresinde.

Hepsi askerdi, generaldi. Ülke daha yeni bir savaştan çıkmıştı.

Atatürk gibi düşünen başka bir lider yoktu.

Tek başına oluşturdu bu cumhuriyeti Atatürk..

Ve hala onun ilkeleri devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

600 sene cok uzun bir zaman degil abartmanin alemi yok tarihte osmanlidan daha uzun yasamis devletler var sumerler 1000 yildan sonra neredeyse izi surulemeyecek sekilde kaybolup gitmisti simdi yeni yeni kesfediliyor roma/bizans halen kulturunu bati devletlerinde yasatiyor. Konumuz bu degil ama.

Konumuz tamda bu aslında. Yukarda sözü geçen ilkelere dayanmayan devletler, 1000 yıldan fazla yaşamışlar ama sözü geçen ilkelere güya sahip olan ülkemiz, çatırdamakta, miadını doldurmak üzere. Anlaşılıyor ki, bu ilkeler başlı başına bir var edici unsur değiller, bu ilkelerin yanında bir varlığın devamlılığı açısından başka şartlar lazım.

Tabiki baslangici olan birseyin sonununda olmasi normaldir, ben bana göre ilkelerin henuz miadinin dolmadigini söyledim bu benim fikrimdir.

Fikrine saygı duyuyorum. Eleştirme hakkım olması şartıyla.

Sitelerde Paylaş

Senin ne olduğun önemli değil. İstersen ateist ol..

Yukarda zırvalıyorsun yine.

Benim ne olduğum elbette önemli değil. Olayı kişiselleştirme hatasına düşen sensin. Aynı şekilde şunuda düşünmeni isterdim, seninde ne olduğun önemli değil. İtham et dur istediğin gibi. Ateist değilim, ateistim, zırvalıyorum, saçmalıyorum. Kabul ettim işte. Eee ne anlatmış oldun? Neye cevap vermiş oldun? Kibirin, bilginin önünde yürüyor diyeceğim ama kişiselleştirmiş olurum. Yok say tamam mı?

Bunların hepsi aynı şeyler.. Aralarında en ufak fark yok.

Eğer onları sen uydurduysan fark vardır diyebiliriz.

Yanlış bir düşünce geliştirmişim, senin anlayışın çokta üstün değilmiş. Her neyse bakalım, bunlar ne kadar aynı şeyler.

Çok uğraştırıyorsun beni :D.

İlkeleri benimsemek başka,

Bu ilkeler benim açımdan kabul edilebilirler. Onları benimsiyorum ama onları çiğneyebilirimde.

onları sahiplenmek başka,

Bu ilkeler benim hayatıma ışık tutuyor, bütün yolları aydınlatıyor, her şeyi açıklıyor. Onlar olmadan benim varoluşum mümkün değil.

onları kendine mal etmek başka. Bu ayrımı yapabileceğini düşünmek istiyorum

Bu ilkeleri ortaya atan benim. Ben olmasam insanlık 100 yıl düşünse bu ilkelere sahip olamazdı.

Hala farkı göremiyorsan. Devam ederiz.

Fransa ihtilali çok ayrı ve özgün bir olay.

O sırada yeni kavramlar ortya atıldı ve etrafa yayıldı. Örneğin milliyetçilik Fransa ihtilalinin ürünüdür.

Diğer bütün Atatürk ilkeleri de Fransa ihtilalinin bir tür ürünü olarak düşünülebilir.

Fransa ihtilali Atatürk'ün devrimleri ile en ufak bir şekilde bile ilgili değil.

Atatürk önce ölmekte olan bir ülkenin yaşaması için mücadele etti.

Karşısında teokratik, bağnaz ve yobaz bir imparatorluk vardı. Fransa ihtilalinde olduğu gibi, entellektüel bir atmosfer yoktu.

Mustafa Kemal kendinden birşeyler yaramazdı. Kendisinden başka entellektüel birileri yoktu çevresinde.

Hepsi askerdi, generaldi. Ülke daha yeni bir savaştan çıkmıştı.

Atatürk gibi düşünen başka bir lider yoktu.

Tek başına oluşturdu bu cumhuriyeti Atatürk..

Ve hala onun ilkeleri devam ediyor.

Bu kısma nerden el atsam elimde kalacak. Fransada bakalım ne kadar entellektüel ortam mevcutmuş. Halkla alay eden bir kraliçe ve kralın ümmetinden ne beklenebilir. İhtilal sonrası başa gelen bonaparte isimli şahıs ne kadar aydınlanmacı acaba?

Mustafa Kemalin bakalım kendinden başka entellektüel yokmuydu etrafında. Nazım Hikmet neredeydi o zamanlar. Peki ya Tevfik Fikrette kim oluyor?

Uzatmak istemiyorum. Kesmediyse söyle. Devam ederim.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ilkelerini kabul etmek zorunda kalan bazı liboşlar ve dinciler Atatürk'ü onlardan dolayı değil, onları uygularken anti-demokratik ve despot bir davranış sergilediği için eleştirirler.

Bunda haklı mıdırlar?

Önce bunu tartışalım.

Bir ülkede devrimin yapılması ne demektir?

Fransa ihtilalinden bahsediyorsunuz... Fransa ihtilali ihtilali yapanlara neleri zorlamıştır?

İhtilal aslında ihtilali yapanlara karşı bir ihtilal şeklini almış, giyotini bulan Giyotin bile kendi icadı giyotinle idam edilmiştir.

Atatürk de yeni ve özgün demokratik bir hukuk devleti kurmuş, onun laiklik ve çağdaş hukuk yasaları, kadın hakları gibi onunla ilgili hususları ve kendi ilkelerini Türk halkına ve aydınlarına empoze etmiştir. Aydınlar onlardan şikayet etmeyi düşünmemişlerdir bile. Çünkü onlar gerekli ve yararlı ilkelerdir.

Atatürk bu cumhuriyeti kurarken İslam'a inanan ve İslam'ı izlemek isteyenlere hak vermemiştir.

Onları demoktrasinin dışında bırakmıştır.

Çünkü İslam demokratik bir din değildir.

Atatürk'ün bunu neden yaptığını bugün çok iyi anlamaktayız.

İslamcı AKB hükümeti demokratik midir?

Ateistleri daha şimdiden yargılamaya başlamıştır.

İlerde TC ortadan kalkacak ve yerini Türkiye İslam Cumhuriyeti alacaktır.

Buna adım gibi eminim.

İslam demokrasi ile bağdaşmaz. Sadece cumhuriyet ile bağdaşır.

Ama İslamcı hükümet demokrasiyi kullanarak başa gelmişitir.

Bu konu üzerinde biraz daha durmamız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ilkelerini kabul etmek zorunda kalan bazı liboşlar ve dinciler Atatürk'ü onlardan dolayı değil, onları uygularken anti-demokratik ve despot bir davranış sergilediği için eleştirirler.

Bunda haklı mıdırlar?

Önce bunu tartışalım.

Konuyla alakası olmamasına rağmen, cevap veriyorum. Haksızlar. Despotluğunda belli bir nedeni ve gereği vardır. Uzatmıyorum.

Bir ülkede devrimin yapılması ne demektir?

Fransa ihtilalinden bahsediyorsunuz... Fransa ihtilali ihtilali yapanlara neleri zorlamıştır?

İhtilal aslında ihtilali yapanlara karşı bir ihtilal şeklini almış, giyotini bulan Giyotin bile kendi icadı giyotinle idam edilmiştir.

Atatürk de yeni ve özgün demokratik bir hukuk devleti kurmuş, onun laiklik ve çağdaş hukuk yasaları, kadın hakları gibi onunla ilgili hususları ve kendi ilkelerini Türk halkına ve aydınlarına empoze etmiştir. Aydınlar onlardan şikayet etmeyi düşünmemişlerdir bile. Çünkü onlar gerekli ve yararlı ilkelerdir.

Kendine gel. İlkokul öğrencisine ders mi anlatıyorsun sen? Özgünlüğünü neye bağladın? İsviçreden alınmadı mı medeni hukuk? Milliyetçilik Fransızlardan miras değil mi? Laiklik vs. bunlara el atmıyorum bile.

Sitelerde Paylaş

Konuyla alakası olmamasına rağmen, cevap veriyorum. Haksızlar. Despotluğunda belli bir nedeni ve gereği vardır. Uzatmıyorum.

Kendine gel. İlkokul öğrencisine ders mi anlatıyorsun sen? Özgünlüğünü neye bağladın? İsviçreden alınmadı mı medeni hukuk? Milliyetçilik Fransızlardan miras değil mi? Laiklik vs. bunlara el atmıyorum bile.

İlkokul öğrencileri bile ne demek istediğim anladılar..

Anlamayan sen kaldın.

Atatürk bir paket sundu bize... Bütün yaptığı odur..

O paketin içinde olan herşey bizim için değerlidir. Hiçbiri birbirleri ile çelişmiyor.

O paketin içinde din yok. Laiklik var.

O paketin içinde despotluk ve zorlama da yok. Ama onların uygulanması için bir zorlama var..

Kabul edildikten ve benimsendiken sonra o paket her türlü özgürlük için bir temel oluşturacak nitelikte.

Zorla iyilik ve güzellik olur mu? Olur.. O paket bizi iyi ve güzel olmaya zorluyor.

Ayrıca o paket şu anda soluduğumuz atmosferden çok daha ılımlı ve sofistike..

Zorlanan İslam dini değil şimdi olduğu gibi..

Zorlanan laiklik. Demokrasi, kanunlar.. İnsan hakları.. Kadın hakları.. Çocuk hakları..

Kafanı kullan biraz. Nelerin zorlandığına bir bak önce..

Sitelerde Paylaş

Kafanı kullan biraz. Nelerin zorlandığına bir bak önce..

Bakalım kim ne kadar kafasını kullanıyor.

Bu ilkeleri nasıl atatürke mal ediyorsunuz dedim, konuyu buralara kadar getirdin. Sonra beni ateist olmamakla suçladın, aman tanrım, ne büyük bir suç. Laiklikten yana olduğumu bütün dünyaya yüz kere ilan ettim, sen o aralar, nerelerdeydin? Atatürk'ü çok sevdiğimide yüz kere söyledim.

Atatürk'ü çok sevmeme rağmen ve çok zeki bir insan olduğunu bilmeme rağmen, bu ilkelerin ona mal edilmesinin yanlışlığını vurgulayabilecek, kadar kafamı kullanabiliyorum sanırsam.

Sitelerde Paylaş

Bakalım kim ne kadar kafasını kullanıyor.

Bu ilkeleri nasıl atatürke mal ediyorsunuz dedim, konuyu buralara kadar getirdin. Sonra beni ateist olmamakla suçladın, aman tanrım, ne büyük bir suç. Laiklikten yana olduğumu bütün dünyaya yüz kere ilan ettim, sen o aralar, nerelerdeydin? Atatürk'ü çok sevdiğimide yüz kere söyledim.

Atatürk'ü çok sevmeme rağmen ve çok zeki bir insan olduğunu bilmeme rağmen, bu ilkelerin ona mal edilmesinin yanlışlığını vurgulayabilecek, kadar kafamı kullanabiliyorum sanırsam.

Yaw kardeşim.. Sen yazılanları da mı anlamıyorsun?

Senin ne olduğun benim için hiç önemli değil. İster ateist ol, ister en sofu Müslüman.

Biz burada Atatürk'ün devrimlerini tartışıyoruz.

Onları Atatürk'ün icat etmesi ayrı bir konu. Ama benimsemesi ve bize bir paket halinde sunması çok daha ayrı bir konu.

Senin Atatürk'ü sevip sevmediğin de bizim tartıştığımız bir konu değil.

Kimse Atatürk'ün ilkelerini kendisinin keşfettiğini iddia etmedi.

Ve sen hala anlamıyorsun....

Sitelerde Paylaş

İlkokul öğrencileri bile ne demek istediğim anladılar..

Anlamayan sen kaldın.

İlkokul öğrencisi düzeyinde yazdığın için anlamaları normal zaten. Ben o anlattıklarını, yüz kere okulda dinledim. Yeni şeyler söyle biraz.

Sitelerde Paylaş

Yaw kardeşim.. Sen yazılanları da mı anlamıyorsun?

Senin ne olduğun benim için hiç önemli değil. İster ateist ol, ister en sofu Müslüman.

Biz burada Atatürk'ün devrimlerini tartışıyoruz.

Onları Atatürk'ün icat etmesi ayrı bir konu. Ama benimsemesi ve bize bir paket halinde sunması çok daha ayrı bir konu.

Senin Atatürk'ü sevip sevmediğin de bizim tartıştığımız bir konu değil.

Kimse Atatürk'ün ilkelerini kendisinin keşfettiğini iddia etmedi.

Ve sen hala anlamıyorsun....

Konuyu kişiselleştiren sensin. Sen yazdıklarını bile anlamıyorsun. Sonrada şu önemli değil bu önemli değil diye kendinle çelişiyorsun. İstersen ateist ol diyen kimdi acaba? 2 dakka önce yazdığın, şimdi yazdığını çürütüyor, ben ne yapayım?

Atatürk pazara çıkmış, poşetini ilkelerle doldurmuş, senin gibilere sunmuş vs. vs. Bu kadar saçmalığa tahammüle edebilirim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...