Jump to content

ATATÜRK DEVRİMLERİNİN KALICI ETKİLERİ NELERDİR?

Recommended Posts

Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet, İran'daki gibi bir şahlık rejimi değil.

Dünyadaki en ileri rejim.

O kadar ki, kurulduğu zaman Batı ülkeleri arasında en ileri ve sofistike bir sistemi simgeliyordu.

O kadar ilerdeydi ki ABD'de kadınlar oy kullanma haklarını yaklaşık aynı zamanda kazanmışlardı.

ABD'nin iftihar ettiği First Amandment daha kabul edilmemişti. Kimsenin aklında bile yoktu.

İspanya ve İtal'yada faşizm, Almanyada Nazizm daha başlamamıştı bile.

İkinci Dünya savaşından çok önceleri yurtta barış, dünyada barış ilkesi kabul edilmişti TC'de..

Atatürk'ün bizim için seçtiği bu devrimlerin izleri daha çok uzun yıllar varlığını koruyacağa benziyor.

İslamcı hükümet şu aralar demokrasimizin ırzına geçmekle meşgul.

Atatürk devrimlerinin izlerini silmek için daha çok şeyler yapmak zorunda.

En başta Atatürk heykellerini yıkması gerekiyor.

İslam'la en az bağdaşan onlar.. Atatürk'ün heykellerini yıkacak güç var mı bu hükümette?

Ama AKP onları da yıkmaya teşebbüs edecektir. Onlar da hazırladıkları proğramda yer almıştır mutlaka.

Ama önce laiklikten başlamak istiyorlar.

Atatürk'ün bizim için seçtiği bu ilke, değişikliğe en duyarlı olan ilkedir.

Çünkü şimdiye kadar halk tarafından ne anlaşılmıştır ne de kabul görmüştür.

Laiklik var olduğu süre İslamcı hükümet istediği gibi davranamaz.

Onu yok etmenin dolaylı yollarını bulmak zorundadır. Şu anda Anayasa değişiklikleri ile o yolları denemeye başlamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 232
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konuyu kişiselleştiren sensin. Sen yazdıklarını bile anlamıyorsun. Sonrada şu önemli değil bu önemli değil diye kendinle çelişiyorsun. İstersen ateist ol diyen kimdi acaba? 2 dakka önce yazdığın, şimdi yazdığını çürütüyor, ben ne yapayım?

Atatürk pazara çıkmış, poşetini ilkelerle doldurmuş, senin gibilere sunmuş vs. vs. Bu kadar saçmalığa tahammüle edebilirim.

Bre dangalak.. Sana kim sorunu kişileştirdin diyor.

Ben sana zırvalıyorsun diyorum. Saçmalıyorsun.

Atatürk'e laf söylemek için bin dereden su getiriyorsun.

Senin gibi çok idiot gördük burada.. Ne ilksin ne de son olacaksın.

Ama senin burnunu sürtmek gerekirse bunu ben zevkle yapacağım...

Bak sonunda sevdiğini söylediğin Atatürk hakkında ağzından baklayı çıkardın....

Sen kimsin?

Yeni tip ateistlerden birisin.

Liboş.. İslamcı AKP hükümetini destekleyen..

Dinci Müslüman ateist..

Onlar da yeni türedi.. Bu foruma musallat olmaya başladılar...

Burası özgür bir forum olduğu için buna izin veriyoruz ama canınıza da okuyabiliriz...

Haberin olsun. Hacı beni uyarmadı deme..

Sitelerde Paylaş

O kadar ki, kurulduğu zaman Batı ülkeleri arasında en ileri ve sofistike bir sistemi simgeliyordu.

O kadar ilerdeydi ki ABD'de kadınlar oy kullanma haklarını yaklaşık aynı zamanda kazanmışlardı.

ABD'nin iftihar ettiği First Amandment daha kabul edilmemişti. Kimsenin aklında bile yoktu.

İspanya ve İtal'yada faşizm, Almanyada Nazizm daha başlamamıştı bile.

İkinci Dünya savaşından çok önceleri yurtta barış, dünyada barış ilkesi kabul edilmişti TC'de..

Atatürk'ün bizim için seçtiği bu devrimlerin izleri daha çok uzun yıllar varlığını koruyacağa benziyor.

İslamcı hükümet şu aralar demokrasimizin ırzına geçmekle meşgul.

Atatürk devrimlerinin izlerini silmek için daha çok şeyler yapmak zorunda.

En başta Atatürk heykellerini yıkması gerekiyor.

İslam'la en az bağdaşan onlar.. Atatürk'ün heykellerini yıkacak güç var mı bu hükümette?

Ama AKP onları da yıkmaya teşebbüs edecektir. Onlar da hazırladıkları proğramda yer almıştır mutlaka.

Ama önce laiklikten başlamak istiyorlar.

Atatürk'ün bizim için seçtiği bu ilke, değişikliğe en duyarlı olan ilkedir.

Çünkü şimdiye kadar halk tarafından ne anlaşılmıştır ne de kabul görmüştür.

Laiklik var olduğu süre İslamcı hükümet istediği gibi davranamaz.

Onu yok etmenin dolaylı yollarını bulmak zorundadır. Şu anda Anayasa değişiklikleri ile o yolları denemeye başlamıştır.

İlkokul dersleri devam ediyor. Bakınız İnkilap tarihi ders kitapları vs.

Laikliği neden anlamamış bu halk? Kim anlatamamış? Çarşaf yerine türbanı kimler özendirdi? Sonra kim yasakladı türbanı? Bunlara cevaplar aramak gerekiyor.

Herkes tarafından yıllarca, okul sıralarında kafalarına kazına kazına dinlenmiş, şeylerin tekrarının, ne anlamı var? Dejavu hastası mısın?

Sitelerde Paylaş

Bre dangalak.. Sana kim sorunu kişileştirdin diyor.

Ben sana zırvalıyorsun diyorum. Saçmalıyorsun.

Senin gibi çok idiot gördük burada.. Ne ilksin ne de son olacaksın.

Ama senin burnunu sürtmek gerekirse bunu ben zevkle yapacağım...

Bak sonunda sevdiğini söylediğin Atatürk hakkında ağzından baklayı çıkardın....

Sen kimsin?

Dinci Müslüman ateist..

Burası özgür bir forum olduğu için buna izin veriyoruz ama canınıza da okuyabiliriz...

Vay hacı, adam et beni, ne olur? Burnumu sürt. Bakalım, kıvılcım çıkartabiliyor musun?

Liboş oldum şimdide, komedide sınır yok.

Kişiselleştirmeye devam.

Neye cevap verdin acaba?

Atatürk paket yapmış sana vermiş, ne komik adamsın ya :D.

Kendi düşünceni kendin yerin dibine sokuyorsun, farkında değilsin.

Provakatör desem sana yanlış mı olur acaba?

Yukarda yazdığım bütün kişisel iletiler, senin ipinde oynadığım için.

Sitelerde Paylaş

Sen atatürk müsün? Daha deminden beri sana direkt olarak laf söylüyorum. Hangi dereden su getirdim, kaç litre getirdim?

Sen kimsin?

Dinci Müslüman ateist..

Benide mi siteden atacaksın yoksa?

Sitelerde Paylaş

Bakalım çığır açan ilkeler(devrimler değil), nelermiş.

Çığır açıp açmadığını yazdığımı iddia eden sen yazılanı nerenle okuyorsun dengesiz!

Bu ilkeler harbidende atatürk'ün ilkeleri mi? Atatürke nasıl mal ettiniz bu ilkeleri anlayamadım. Bu ilkeler Atatürk daha doğmadan ortaya atılmış olan ilkeler. Atatürk nasıl olmuşta daha zübeyde hanımın rahmine düşmeden böyle mucizevi buluşlara imza atmış. Ne kullanıyorsunuz siz? Anlayamadım.

Bre utanmaz, Atatürk ilkeleri derken şöyle bir cümle kurmuş muyum ;

"Bu ilkeleri Atatürk buldu"

veya

"İşte Atatürk'ün icat ettiği ilkeler"

Hayır, ee o zaman nerenden çıkarıyorsun bu ilkeleri Atatürk'ün bulduğunu söylediğimi!?

Millet bu ilkelerin çoğunun Fransız İhtilali sonrası çıkan ilkeler olduğunu bilmiyor mu da millete gelmişsin ders verir gibi edayla caka satıyorsun soytarı! Uyanık Şaban.

Sitelerde Paylaş

Çığır açıp açmadığını yazdığımı iddia eden sen yazılanı nerenle okuyorsun dengesiz!

Biraz alaylı bir üslupla, mübalağ yaptım. Ne olmuş yani?

O zaman bunlara atatürk ilkeleri diyebiliriz, diyerek ben mi mal ettim atatürk'e yoksa sen mi acaba?

Kraldan çok kralcı olmak mı deniyordu buna?

Millet bu ilkelerin çoğunun Fransız İhtilali sonrası çıkan ilkeler olduğunu bilmiyor mu da millete gelmişsin ders verir gibi edayla caka satıyorsun soytarı! Uyanık Şaban.

Bütün bunları hacıya anlatman lazım. Ben biliyorum zaten. Daha deminden beri bunu tartışıyor. Ayrıca daha deminden beri ders verende hacı, inkilap tarihi ders kitabını okuyup okuyup geliyor.

Sitelerde Paylaş

Atatürk devrimleri ilkelerine göre yapmıştır.

O halde Atatürk devrimleri eşittir Atatürk ilkeleri diyebiliriz.

O halde konuya bahsi geçen ve konuya etki eden Atatürk devrimleri nelerdir?

Laiklik

İnkilapçılık

Devletçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Cumhuriyetçilik

Burada ne anlatılmak isteniyor acaba? Geveleyip durmuşsun. Aşağıda saydığın ilkeleri, atatürk ilkeleri olarak adlandırmışsın. Ben anlama özürlüysem, senin bu anlatma özürünü, ne yapacağız?

Sitelerde Paylaş

Bizim sözde aydınların en büyük sorunu, gerçek aydınlıktan çok uzak olmaları...

Ne istediklerinin bilmemeleri.. Ve ülkemizin aydınlanması için nasıl bir çözüm yolunun izleneceği konusunda bir fikir birliğine varamamaları....

Atatürk'ü eleştirerek aydın olduklarını göstermeye çalışıyorlar.

Atatürk'ün susturduğu kesim, yeni bir cumhuriyet oluşturmak için mücadele ettiği kesimdir.

O kesime ödün verecek, müsamaha edecek ve onların ipi ile kuyuya inecek değildir herhalde.

Onlar da zaten ellerine geçecek ilk fırsatta onu öldürmeye, yaptığı devrimleri yok etmeye çalışacaklardır.

Bu mücadele Kurtuluş savaşı ve bağımsız bir cumhuriyetin ilanı ile bitmemiştir.

Başlamıştır.

Atatürk'ü bu mücadelesinde demokratik ilkeleri çiğnediği için eleştirenler, Atatürk'ün yaptığı mücadelenin demokratik ilkeleri korumak için olduğunu hiç düşünmezler.

Atatürk, özgür düşünce, insan hakları, kadın hakları ve demokrasi düşmanları ile mi paylaşacaktı demokrasiyi ve insan haklarını?

Onlarla arasına mümkün olduğu kadar mesafe koyması gerektiğini bilmeyecek kadar mı aptaldı Atatürk...

Ve koyun postuna bürünen onlar bugün ağlayarak Atatürk'ün kendilerine ne büyük haksızlıklar yaptığını söylüyorlar.

Yalancı onlar..

Ve onlar kendilerini ateist olarak ilan edip, İslamcılarla işbirliği yapan, onlara hak tanıyan hain liboşlardan da destek alıyorlar.

Atatürk'ün devrimlerini bazıları çok saçma oldukları meydanda iddialarla eleştiriyor ve erozyona uğratıyorlar.

İslamcılara hizmet ediyorlar.

Türkiye'de böyle ateistler de var.

Peki AKP ilerde onları bu yaptıklarından dolayı mükafatlandıracak mı?

Tam tersine. Onları oyacak AKP... Ve onlar bu oyulmayı hakediyorlar.

Ülkesinin özgürlüğü, çağdaşlığı için bağnazlık ve ilkellikle mücadele etmeyenleri ben ateist olarak göremiyorum.

Onların sayısı giderek artıyor ülkemizde...

Hepsine lanet okuyorum...

Onlar da bizim düşmanlarımızın başında yer alıyorlar..

Sitelerde Paylaş

Burada ne anlatılmak isteniyor acaba? Geveleyip durmuşsun. Aşağıda saydığın ilkeleri, atatürk ilkeleri olarak adlandırmışsın. Ben anlama özürlüysem, senin bu anlatma özürünü, ne yapacağız?

Sen yalnız anlama özürlü değilsin.

Öyle olsan, bir diğer idiot der geçeriz.

Belli ki sen anlama özürlü Müslümanlardan farklı bir türsün....

Ama başedemeyeceğimiz bir mal değilsin.

Hala aynı minval üzere zırvalamaya devam etmenin nedeni ne olabilir diye düşünüyorum.

Bundan birşey kazanamayacaksın... Ama hala durmadın.. Hala saçmalamaya devam ediyorsun.

Maksadın birazdan anlaşılır.. Bekleyelim biraz daha.. Bakalım başka neler zırvalayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Oğlum sıyırdın mı sen?

Bu Türkiye'de kısaca Atatürk ilke ve inkilapları veya devrimleri diye adlandırılır.

Bunu adlandıranlar bilmiyorlar mı bu ilkelerin Fransız İhtilali sonrası oluştuğunu, Atatürk'ün bulmadığını.

Mesela senin bildiğini 17 dil bilen büyük tarihçi İlber Ortaylı bilmyor mu veya yazar Alev Alatlı.

Hepsi de kısaca Atatürk ilkeleri veya devrimleri diye adlandırırlar ne var bunda, bu adamlar bunları cahilliğinden mi söylerler?

Sorun nerede o zaman, yoksa ne uzatıyorsun, kraldan çok kralcı olmakla bu işin ne ilgisi var.

Mesela sen hayatında şöyle bir cümle kuran görmedin mi ;

"Benim hayat ilkelerim, özgürlük, medeniyet, laikliktir." gibi bir cümle, imdii bu cümleyi kuran adam bu ilkeleri ben mi buldum demek ister bu ilkeleri ben de sahipleniyorum mu demek ister, buyrun soru bu, bakalım bunun neresi kraldan çok kralcılıkmış açıkla?

Sitelerde Paylaş

Sen yalnız anlama özürlü değilsin.

Öyle olsan, bir diğer idiot der geçeriz.

Belli ki sen anlama özürlü Müslümanlardan farklı bir türsün....

Ama başedemeyeceğimiz bir mal değilsin.

Hala aynı minval üzere zırvalamaya devam etmenin nedeni ne olabilir diye düşünüyorum.

Bundan birşey kazanamayacaksın... Ama hala durmadın.. Hala saçmalamaya devam ediyorsun.

Maksadın birazdan anlaşılır.. Bekleyelim biraz daha.. Bakalım başka neler zırvalayacaksın.

Baş etme tarzına hayranım senin. Mahalle dedikoduları bile bu kadar hakaret üzerinden dönmüyor. Sana söylediğim her şeyi, atatürk'e karşı söylediğimi var sayıyorsun. Büyük bir yanılgı içerisindesin. Anlamana yardım edememem ama sen atatürk falan değilsin.

Bu kadar hakaret üzerine, aydınlıktan dem vurmak, işine yarıyor mu? Ne kazanıyorsun acaba?

Sitelerde Paylaş

Oğlum sıyırdın mı sen?

Bu Türkiye'de kısaca Atatürk ilke ve inkilapları veya devrimleri diye adlandırılır.

Bunu adlandıranlar bilmiyorlar mı bu ilkelerin Fransız İhtilali sonrası oluştuğunu, Atatürk'ün bulmadığını.

Mesela senin bildiğini 17 dil bilen büyük tarihçi İlber Ortaylı bilmyor mu veya yazar Alev Alatlı.

Hepsi de kısaca Atatürk ilkeleri veya devrimleri diye adlandırırlar ne var bunda, bu adamlar bunları cahilliğinden mi söylerler?

Sorun nerede o zaman, yoksa ne uzatıyorsun, kraldan çok kralcı olmakla bu işin ne ilgisi var.

Mesela sen hayatında şöyle bir cümle kuran görmedin mi ;

"Benim hayat ilkelerim, özgürlük, medeniyet, laikliktir." gibi bir cümle, imdii bu cümleyi kuran adam bu ilkeleri ben mi buldum demek ister bu ilkeleri ben de sahipleniyorum mu demek ister, buyrun soru bu, bakalım bunun neresi kraldan çok kralcılıkmış açıkla?

Bak geveleyip durmadığın zamanlar ne kadar güzel açıklama yapıyorsun. Bütün bunları hacıyada anlatsana bir zahmet. Daha deminden beri olayı uzatan o. Başlangıçta bana biri çıkıpta böyle bir cevap verseydi. Uzatmazdım. Takıntılı olan sizlersiniz. Bir soru sor, 20 hakaret al. Ne var bunda diyorsun, hiç bir şey yok, gayet normal, olağan bir şey.

Sitelerde Paylaş

Bak geveleyip durmadığın zamanlar ne kadar güzel açıklama yapıyorsun. Bütün bunları hacıyada anlatsana bir zahmet. Daha deminden beri olayı uzatan o. Başlangıçta bana biri çıkıpta böyle bir cevap verseydi. Uzatmazdım. Takıntılı olan sizlersiniz. Bir soru sor, 20 hakaret al. Ne var bunda diyorsun, hiç bir şey yok, gayet normal, olağan bir şey.

Hakarete sen başlamışsın ki neden başkasına söyleneyim?

Saçmalama demişsin, geveleme demişsin şimdi de diyorsun bana 20 hakaret ettiler.

Şimdi de geveleyip duran sensin ve saçmaladığını da ve saçma çıkış yaptığını da kabul etmen olumlu bir gelişme tartışma açısından.

Neyse...

Sitelerde Paylaş

Sen bu başlık altında yazılanları oku önce. Kim anlamamış veya anlamamış görünüyor...

Kim idiotu oynuyor.

Hala....

Sitelerde Paylaş

Saçmalayan sen değil misin şimdi?

İlkeleri uydurmak mı gerekiyor benimsemek için.

Bu ilkeleri şimdiye kadar bu şekilde bir araya getiren bir Müslüman ülke, ya da herhangi bir ülke olmuş mu?

Sen ananın rahmine düşerken mi İslam oldun? Senin yumurtan döllendiği zaman bile İslam vardı. Sülalen yokken bile İslam vardı?

Bunun ardından kaç cevap yazdım sana. Bir tane cevap vermedin.

İslam oldun? Bu ne demek şimdi? Ben islam değilim. Atatürke değilde, sana laf söyleyen herkes, ya müslümandır, ya şeriatçı, ya liboş olmadı aptaldır. Bu nasıl bir önyargıdır?

Sitelerde Paylaş

Hakarete sen başlamışsın ki neden başkasına söyleneyim?

Saçmalama demişsin, geveleme demişsin şimdi de diyorsun bana 20 hakaret ettiler.

Şimdi de geveleyip duran sensin ve saçmaladığını da ve saçma çıkış yaptığını da kabul etmen olumlu bir gelişme tartışma açısından.

Neyse...

Geveleme dediğimi hakaret olarak algılama. Cidden gevelemişsin. Her neyse bak kişiselleştirmenin alemi yok. Ben sadece senin üzerinden yobaz kemalistlere bir kaç laf söylemek istedim o kadar.

Sitelerde Paylaş

Değil ama belli açılardan epeyce benziyor.

Alakası yok. Hangi alanda?!

Yalan.

Azerbaycan'da 1918'de, Arnavutluk'ta da 1920'de verilmişti bu hak.

Bu arada serbest genel seçimlerin yapılmadığı, meclis üyelerinin atandığı bir ülkede oy kullanmak neye yarar tam olarak?

First Amendment American Bill of Rights metninin geri kalanı ile birlikte 18. yüzyılın sonlarında teklif ve de kabûl edildi, uydurmayalım.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ilkelerinin kalıcı etkileri biz ve bizden doğan çocuklardır sanırım :) Bu ilkeler doğrultusunda hareket edilmeseydi bu ilkelerin yılmaz savunucuları da meydana gelmeyecekti.Bu ilkeler sayesinde diğer İslam ülkelerinden daha fazla bilime , sanata , spora değer vererek en azından Fransız ihtilali öncesi Fransadaki toplum yapısına sahip olduk. Bu da tam manasıyla devrimlerin geçerli olacağı , insanların bu devrimleri hazmedip kıymetini idrak edecegi bir toplum inşasının inkişafını tamamlaması olacaktır. Şeriat isteyenlerin sayısı günden güne azalmış ve Atatürk devrimleri kağıt üzerinde dahi kalsa toplum üzerinde büyük etkiler bırakmıştır.

Devletçilik ilkesi rafa kaldırılmış dahi olsa o zamanın şartlarına göre uygulanmış bir devrimdir. Şu an ilkeleri devrimcilik ilkesine göre modernize edip geliştirmek gerektigi kanaatindeyim. Tabi ki daha nice devrimler yapılmış gerekirdi fakat yine de bunların uygulanması için de henüz geç sayılmaz. Devrimler geliştirilir ve süreklilik sağlanırsa daha uzun yıllar daha ayakta kalabileceğini düşünüyorum. Atatürkçülüğün de bir doktrin olmaması da bunun lokomotifi olacaktır . Yeter ki bunlar uygulanabilsin.

Balkanlardaki sökülüşün ardından uyanan ulusal uyanış ve milliyetçi kıpırdanmalarla ülkenin kurtulması , işgallerden sıyrılması da milliyetçiliğin birleştirici unsurlarındandır.Fakat asimileciliği ve militaristliğinden ötürü de kültürel olarak farklı olan etnik kimliklerle de birleştirici değil ayrıştırıcı bir rol oynadığı için de tekrar gözden geçirilmelidir.

Değişiklik arıyorsan aynaya bak sevgili hacı :)

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...