Jump to content

ATATÜRK DEVRİMLERİNİN KALICI ETKİLERİ NELERDİR?

Recommended Posts

zaten hasta adam olarak görülmüş bir yıkıntı için aslında sağlıklıydı atatürk yıktı diyorsun efsane budur işte..sovyetler için de saçmalamışsın hangi dil ve din özgürlüğünden bahsediyorsun??çoğunun ortak dili rusça olmuştu.günde beş vakit ezan duyulan ülkede istenen din özgürlüğü ise ahlaksızlıktır..ya da cahillik..

hasta adam masalını geçelim lütfen 1.dünya savaşında alman kalleşliği olmasaydı özellikle kafkaslardaki gidişat lehimizeydi orta asyayada kapılar aralanmıştı

zaten yenilmediğimiz halde almanların teslim olmasıyla yenik sayıldık

hasta adam dediğiniz dört bir yanda ayaktaydı

çanakkalede kafkaslarda ve ayaklandırdığı arap topraklarında düşmanı çok zor durumda bırakmıştı almanların elde edebileceği hiç bir şey kalmamıştı savaş lehimize dönmüşken bilinçli olarak teslim oldu .ben kaybettim oda etsin der gibi.

Rusyadaki ihtilal ve çanakkaledeki başarı tahmin edemeyeceğin kazançlara kapı aralamıştı :)

bumu hasta adam evet hasta adamlık dönemler yaşadı ama abdülhemit zamanı ve 1.dünya savaşının sonlarına doğru Osmanlıdan hasta dam diye kimse bahsedemez

her şey leihimizeydi müslüman sömürgeler bile kıpırdanmaya başlamıştı bu sömürgecilerin ellerindeki sömürgelerlede mücadele etmek zorunda kalmaları demekti orta asyada direnişci çeteler oluşmaya başlamıştı azerbaycanda 100 bin kişilik ordu kurulmuştu savaş 1 yıl daha uzasa dünya bambaşka bir dünya olacaktı özellikle hasta adam dediğiniz dünyayı eline alacaktı

dar çerçeveden bakarsan hasta adam der geçer 1.dünya savşını kaybettik der geçersin :)

sen Mustafa K. in elinde 1907 de bu günkü haritaya yakın sınırları kapsayan harita ne geziyordu diye bir düşün

henüz birinci dünya savşına 7 yıl var 1.dünya savşını kaybetmemize 11 yıl var onun samsana çıkmasına 12 yıl varken o haritayı neden çizdi bunu bir zahmet açıklarmısın arkadaşım :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 232
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hasta adam masalını geçelim lütfen 1.dünya savaşında alman kalleşliği olmasaydı özellikle kafkaslardaki gidişat lehimizeydi orta asyayada kapılar aralanmıştı

zaten yenilmediğimiz halde almanların teslim olmasıyla yenik sayıldık

hasta adam dediğiniz dört bir yanda ayaktaydı

çanakkalede kafkaslarda ve ayaklandırdığı arap topraklarında düşmanı çok zor durumda bırakmıştı almanların elde edebileceği hiç bir şey kalmamıştı savaş lehimize dönmüşken bilinçli olarak teslim oldu .ben kaybettim oda etsin der gibi.

Rusyadaki ihtilal ve çanakkaledeki başarı tahmin edemeyeceğin kazançlara kapı aralamıştı :)

bumu hasta adam evet hasta adamlık dönemler yaşadı ama abdülhemit zamanı ve 1.dünya savaşının sonlarına doğru Osmanlıdan hasta dam diye kimse bahsedemez

her şey leihimizeydi müslüman sömürgeler bile kıpırdanmaya başlamıştı bu sömürgecilerin ellerindeki sömürgelerlede mücadele etmek zorunda kalmaları demekti orta asyada direnişci çeteler oluşmaya başlamıştı azerbaycanda 100 bin kişilik ordu kurulmuştu savaş 1 yıl daha uzasa dünya bambaşka bir dünya olacaktı özellikle hasta adam dediğiniz dünyayı eline alacaktı

dar çerçeveden bakarsan hasta adam der geçer 1.dünya savşını kaybettik der geçersin :)

sen Mustafa K. in elinde 1907 de bu günkü haritaya yakın sınırları kapsayan harita ne geziyordu diye bir düşün

henüz birinci dünya savşına 7 yıl var 1.dünya savşını kaybetmemize 11 yıl var onun samsana çıkmasına 12 yıl varken o haritayı neden çizdi bunu bir zahmet açıklarmısın arkadaşım :)

Bunları nereden öğrendiniz?

İslam tarihimizi değiştirmeye başladı.. Bunlar eski hezeyanlar..

Hasta adam değilmişiz..

Sen kafayı yemişsin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sick_man_of_Europe

http://en.wikipedia.org/wiki/Decline_of_the_Ottoman_Empire

Sitelerde Paylaş

inanmıyorum hurafelere diyeyim sana..öyle olmasaydı şöyle olacaktı ile geçmiş yorumlanmaz ama yorumlamamız gerekirse anadolu paylaşılacaktı bize bir şey kalmayacaktı..artık islamcı kürtçü takımın uydurmalarına kanmayın..

olay öyle olsaydı böyle olurdu olayı değil

gerçekler var orda ortada bir hasta adamın olmadığının kanıtı var

hasta adam masalınında elbette birilerini güçlendirme onlara zemin hazırlamak gibi bir vazifeside vardı :)

beni bu konuda kandıracak ve yönlendirecek kimse göremiyorum :)

hem yorumu geçiştirmişsin

hemde

son parağrafı cevaplamamışsın

Sitelerde Paylaş

hasta adam masalınında elbette birilerini güçlendirme onlara zemin hazırlamak gibi bir vazifeside vardı :)

hemde

hurafelere inanmıyorum dedim ya ne diyeyim..

Sitelerde Paylaş

hemde

Hepiniz yalancısınız. Bütün İslam tarihi baştan sona yalan ve esfanedir.

Siz utanmadan, aramızda artık o zamanları görenler yaşamadığı için, Birinci Dünya savaşını kazanmaktan bahsetmeye başladınız.

Osmanlı devrini hortlatmaya çalışmanız işe yaramaz.

O devir son derece ilkel ve geri idi. Rüşvet ve her türlü yolsuzluk kurumlaşmıştı.

İtfaiye bile yangınları söndürmek için rüşvet isterdi.

Siz kimi kandırıyorsunuz.

Türkler hala ahlaksız.. Ama Osmanlı Türkleri kadar değil.

O zamanları hatırlatmayın.. Bu yalanlarınıza kimse inanmaz.

Sitelerde Paylaş

hemde

yenilen pehlivan güreşe doymazmış...

Madem 'supermen' idi.

Almanlar çökünce Osmanlı neden pes etti?

Sitelerde Paylaş

hemde

Seni kandıran kandırmış zaten. Beynin resmen şeriatçıların tecavüzüne uğramış.

Aynı saçma salak zırvaları her başlıkta yazıp durma. O kadar aptalca iddiaların var ki, kimse ciddiye alıp da yanıtlamıyor haftalardır.

Fakat bu durum forumu bu saçmalıklarla daha fazla kirletmene izin verileceği anlamı da taşımıyor.

Deli gibi Atatürk'le uğraşıp duruyorsun, onun adının geçtiği yerde mantar gibi bitiyorsun, ortada yazdığın doğru dürüst bir şey de yok.

Sitelerde Paylaş

Bunları nereden öğrendiniz?

İslam tarihimizi değiştirmeye başladı.. Bunlar eski hezeyanlar..

Hasta adam değilmişiz..

Sen kafayı yemişsin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sick_man_of_Europe

http://en.wikipedia.org/wiki/Decline_of_the_Ottoman_Empire

http://www.videoizlesen.com/ataturkun-1907-yilinda-cizdigi-harita-izle.html

http://www.islamdevleti.org/content/view/16269/96/

yetmezse buluruz daha :)

Sitelerde Paylaş

Ne bulacaksın? Binlerle bulabilirsin. Hepsi İslam yalanı..

Yalandan kolay ne var.

Hasta adam olmadığımızı bulamazsın ama.

Bize Avrupa'nın hasta adamı dendiği gerçeğini değiştiremezsin ama.

Osmanlının kokuşmuş ve batmakta olan bir imparatorluk olmadığını kanıtlayamazsın ama..

Binlerce yalan doküman gösteirsin.

Ve ilerde onları gerçek yapıp, tarihimizi de değiştirebilirsiniz.

Bütün İslam tarihini değiştirdiğiniz gibi..

Osmanlı Birinci Dünya savaşından sonra çökmüş ve toprakları gavurlar tarafından işgal edilmiştir.

O toprakları Mustafa Kemal kurtarmıştır.

Bu gerçeği değiştiremezsiniz..

Sitelerde Paylaş

Hepiniz yalancısınız. Bütün İslam tarihi baştan sona yalan ve esfanedir.

Siz utanmadan, aramızda artık o zamanları görenler yaşamadığı için, Birinci Dünya savaşını kazanmaktan bahsetmeye başladınız.

Osmanlı devrini hortlatmaya çalışmanız işe yaramaz.

O devir son derece ilkel ve geri idi. Rüşvet ve her türlü yolsuzluk kurumlaşmıştı.

İtfaiye bile yangınları söndürmek için rüşvet isterdi.

Siz kimi kandırıyorsunuz.

Türkler hala ahlaksız.. Ama Osmanlı Türkleri kadar değil.

O zamanları hatırlatmayın.. Bu yalanlarınıza kimse inanmaz.

ben gerçekleri araştırıyorum hepsi budur ama Osmanlı zaten hortlamak üzere çünkü ABD haritada görünmesede elindeki ülkeleri tek tek idare etmekte zorlanmakta

bunun için daha pratik bir yol olan bu ülkeleri bir merkeze bağlama amacı gütmekte

muhtemelen türkiye liderliğinde olacak bu belki islam halkının bağlılığınıda güçlendirmek için tekrar halifelik gelecek

yani ABD ye bağlı Osmanlımsı bir şey meydana gelme yolunda

amaç bu geniş alanı kolay idare etmektir.

Sitelerde Paylaş

eşbaşkanı da hazır nasılsa di mi o projenin.ama artık bu mevkiyi sahiplenmiyorlar türk halkı ile kafa buldukları belli olmasın diye uyarıldılar..yahu msg kendi ağzınla akp amerikanın sömürgeciliğine uyuyor dedin resmen nasıl birisin anlamadım.iyi devam et savunmaya ..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne bulacaksın? Binlerle bulabilirsin. Hepsi İslam yalanı..

Yalandan kolay ne var.

Hasta adam olmadığımızı bulamazsın ama.

Bize Avrupa'nın hasta adamı dendiği gerçeğini değiştiremezsin ama.

Osmanlının kokuşmuş ve batmakta olan bir imparatorluk olmadığını kanıtlayamazsın ama..

Binlerce yalan doküman gösteirsin.

Ve ilerde onları gerçek yapıp, tarihimizi de değiştirebilirsiniz.

Bütün İslam tarihini değiştirdiğiniz gibi..

Osmanlı Birinci Dünya savaşından sonra çökmüş ve toprakları gavurlar tarafından işgal edilmiştir.

O toprakları Mustafa Kemal kurtarmıştır.

Bu gerçeği değiştiremezsiniz..

işinize gelmeyen yalan olur zaten .

ATV de açık açık yayınlanmış

sonra zaten hepimiz biliriz bir misaki milli haritası çizildiğini

türkiye işgal edlise sen türkiyeyi işgalden kurtarmak için yola çıkarken sadece iç anadoluyu türkiye diyemi çizip kurtarmak için yola çıkarsın :D

hemde türkiye işgal edilmeden yıllar öncemi çizersin bu haritayı

Sitelerde Paylaş

çünkü mühimmat ordan geliyordu ve yalnız kalıyordu

Herşeyimizi yabancılara terketmiştik.

Çanakkale'de ordularımızın kumandanı bile Almandı. Liman von Sanders idi..

Aşağıya Liman von Sanders'in biyografisini yapıştırıyorum. Osmanlının ne kadar perişan olduğunu gör..

Biography

He was born in Stolp in Pomerania region in Germany. His father was a Prussian nobleman.[1] Like many other Prussians from aristocratic families, he joined the military and rose through the ranks to Lieutenant General. Like several Prussian generals before him (e.g., Von Moltke and Baron von der Goltz), he was appointed the head of a German military mission to the Ottoman Empire in 1913. For nearly eighty years, the Ottoman Empire had been trying to modernize their army along European lines. Liman von Sanders would be the last German to attempt this task.

Initially Liman formed a very low opinion of the Ottoman army and its political leadership. In July 1914 (with the war about to start), Enver Pasha offered an alliance, of a sort, with Germany. The German ambassador in Istanbul, Hans von Wangenheim, after consulting with Liman von Sanders, refused Enver's offer. The analysis was that the Ottoman army was weak, the government had little money to spend, and the leadership was incompetent. However, on 1 August 1914 the Germans and the Ottoman government did sign a secret treaty of alliance; included in the provisions of the treaty was that the German military mission would wield "effective influence" over the military operations of the Ottoman armies. [2] At first, this influence was nearly zero. But when Enver Pasha and Djemal Pasha both suffered defeats, the German military mission took increasing control over the Ottoman armies.

When the Ottoman forces finally entered the war (after trying to avoid open conflict with the Alliance for two months), Enver Pasha showed Liman his grand scheme to destroy the Russian army defending Kars. Liman tried to dissuade Enver from implementing the plan, but his advice was ignored and Enver Pasha personally led the Ottoman army into its worst defeat of World War I at the Battle of Sarikamis. Cemal Pasha was given the task of attacking the Suez Canal; his personal military advisor was the German Friedrich Freiherr Kress von Kressenstein. The attack on the Suez also failed, although without enormous losses.

A shaken Enver Pasha returned to Istanbul and took command of the Ottoman army in the area around the capital. However immediately after a huge British and French fleet destroyed the Ottoman forts along the Dardanelles (18 March 1915), Enver turned over command to Liman von Sanders. Defending the Ottoman government was now in the hands of the German general.

Main article: Naval operations in the Dardanelles Campaign

Main article: Battle of Gallipoli

Liman had little time to organize the defences, but he had two things in his favor. First, the Ottoman 5th Army was the best army they had, some 84,000 well-equipped soldiers in six divisions. Second, he was helped by poor Allied leadership. Instead of using their massive fleet to force a passage through the straits to Istanbul, the British and French admirals called for ground troops to capture the Dardanelles peninsula so their battleships could sail on into the Sea of Marmara unmolested. Liman had just over a month to prepare. Then, on 23 April 1915, the British landed a major force at Cape Helles. One of Liman's best decisions during this time was to promote Mustafa Kemal (later known as Atatürk) to commander of the 19th division. Kemal's division literally saved the day for the Ottomans. His troops marched up on the day of the invasion and occupied the ridge line above the ANZAC landing site, just as the ANZAC troops were moving up the slope themselves. Kemal recognized the danger and personally made sure his troops held the ridge line. They were never forced off despite constant attacks for the next five months.

From April to November 1915 (when the decision to evacuate was made), Liman had to fight off numerous attacks against his defensive positions. The British tried another landing at Suvla Bay, but this also was halted by the Ottoman defenders. The only bright spot for the British in this entire operation was that they managed to evacuate their positions without much loss. However, this battle was a major victory for the Ottoman army and some of the credit is given to the generalship of Liman von Sanders.

Early in 1915, the previous head of the German military mission to the Ottoman Empire, Baron von der Goltz arrived in Istanbul as military advisor to the (essentially powerless) Sultan, Mehmed V. The old Baron did not get along with Liman von Sanders and did not like the three Pashas (Enver Pasha, Cemal Pasha and Talat) who ran the Ottoman Empire during the war. The Baron proposed some major offensives against the British, but these proposals came to nothing in the face of Allied offensives against the Ottomans on three fronts (the Dardanelles, the Caucusus Front, and the newly opened Mesopotamian Front). Liman was rid of the old Baron when Enver Pasha sent him to fight the British in Mesopotamia in October 1915. (Goltz died there six months later just before the British army at Kut surrendered).

In 1918, the last year of the war, Liman von Sanders took over command of the Ottoman army in Palestine, replacing the German General Erich von Falkenhayn who had been defeated by British General Allenby at the end of 1917.

Main article: Sinai and Palestine Campaign

Liman was hampered by the significant decline in power of the Ottoman army. His forces were unable to do anything more than occupy defensive positions and wait for the British attack. The attack was a long time in coming, but when General Allenby finally unleashed his army, the entire Ottoman army was destroyed in a week of fighting (see the Battle of Megiddo). In the rout, Liman was nearly captured by British soldiers.

After the war ended he was arrested in Malta in February 1919 on charges of having committed war crimes, but he was released six months later. He retired from the German army that year.

In 1927 he published a book he had written in captivity in Malta about his experiences before and during the war (there is an English translation[3]). Two years later Otto Liman von Sanders died in Munich at the age of seventy-four.[4][5]

Sitelerde Paylaş

eşbaşkanı da hazır nasılsa di mi o projenin.ama artık bu mevkiyi sahiplenmiyorlar türk halkı ile kafa buldukları belli olmasın diye uyarıldılar..yahu msg kendi ağzınla akp amerikanın sömürgeciliğine uyuyor dedin resmen nasıl birisin anlamadım.iyi devam et savunmaya ..

ben AKP yi savunduğumu hiç hatırlamıyorum

ama şu an AKP liyim çünkü tek başına iktidar ve diğerleride aynı tas aynı hamam bir birlerinden en ufak bir farkları yoktur

ne fark edecek başka partili olmam

Sitelerde Paylaş

türkiye işgal edlise sen türkiyeyi işgalden kurtarmak için yola çıkarken sadece iç anadoluyu türkiye diyemi çizip kurtarmak için yola çıkarsın :D

Sen bu haritayı beğenmediğin herkese çizdirebilirsin.

Sizin yalanlarınız bol.. Ama artık sökmüyor onlar.

Biz her lafınızın yalan olduğunu çok iyi biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bence harita olayında anlaşılmayacak birşey yok.

o devirde subay çevrelerinde olan herkes, Osmanlı yıkılmaya çalışılırsa, hangi toprak parçaları üzerinde Türkleri ve Türklerle beraber hareket edecekleri halkları bir araya getirmek gerektiğini kafasında hesaplamıştır.

1. dünya savaşı 1914 yerine 1950 çıksaydı. yine ona benzer bir harita kurtarma faliyetlerine kafa yoran bir Türk subayının cebinde dolaşıyor olurdu.

Sitelerde Paylaş

Demekki Osmanlı güçlü değilmiş.

Sen güçlü deyince ne anlıyorsun.? Adam kalabalığını mı?

bir çok olguyu bir arada düşünmek gerek

sömürgeleşmemiş tek islam devletiydi

halife vardı

geniş alana yayılmış türk nufusu vardı balkanlar orta asya bulgaristan kafkaslar azerbaycan iran doğu türkistan .................

sömirgeleşmiş müslümanlardan destek vardı

önemli bir cağrafik konumu vardı

....bunlar bir savaşda karşı tarafa göre eşşsiz avantajlar sağlıyordu ruslara karşı azerbaycanı kolaylıkla ayaklandırıp ordu kurabilmişse bu güçtür

orta asyayı ayaklandırabilmeşse bu güçtür

istanbul işgal edilince baştan hindistan müslümanları olmak üzere müslüman sömürgelerde ayaklanmalar çıkmışsa bu güçtür

müslümanlar bileziklerini bile bozdurup yardım diye göndermişse bu güçtür

gücü sadece silah cephane para olarak görürseniz gerçek güçün farkına varamasınız

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...