Jump to content

İslam'da Canlıların Ruhu-hayaleti Yoktur

Recommended Posts

Burada gereksiz yere uzattım sanırım. Bunu en başta yapmam gerekiyordu.

Selam...

Aksine seza ve senin ve de synapsisin paslaşmaları gayet güzel ben şahsen yararlanıyorum.Teşekürler.Arada tartışmalarda gerilim zirve yapar bu doğaldır..

Selam..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 202
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yaw sevgili synapsis ve dragonemc2,

noronlarinizdan suphe etmeye basladim.

guzel kardeslerim ben size bu kadar hesabi yapiyorum ve diyorum ki insan beyninde kac noron veya beyin hucresi var,sizin adeta gozunuz kararmis sayfalarca abuk subuk yazilar dosemissiniz.

Siz bana sunu soyleyin Insan beyninde kac noron var????

Tartışmaya girdiğime pişman oldum. Sayın seza sen neyi ispat etmeye çalışıyorsun beyin hücresi sayısı ile neyi ispat edeceksin nereye varacaksın anlamış değilim. Bizim beyin ile ilgili bilgilerimizi yanlışlarsan ruhun var olduğunu mu kanıtlayacaksın? Beyin hücresi sayısını tartışmanın bize pratik ne yararı olabilir ki. En basitinden kendi hem cinslerimizi örnek verelim erkek beyin hacmi kadın beyin hacminden daha büyüktür erkekler daha zeki yetenekli yada fonksyonel mi. Aksine kadınların ortalama IQ'lerin erkeklerden biraz daha iyi olduğu saptanmış. (ama akıllarını farklı alanlarda daha iyi kullanıyorlar)

sonra burada habire akademik dil kullanip duruyorsun,sana daha oncede soyledim benim bu konuda akademik altyapim ve egitimim var,senin de varsa(ki kullandigin jargon'a gore olmali) bilimsel temelde yeni bir baslikta bu konudaki arastirmalari vs masaya yatiralim.

Eğitimin var ama hiç bir bilimsel niteliğin yok daha nasıl tartışılır öğrenememişsin. Ben daha demek istediklerini anlayamadım bile öyle dağınık ki. Akedemik dil ile konuşmanın ve kelimelerin tek pratik yanı ifade etmenin zor olduğu konuları yada kelime karşılığı olmayan konuları ifade edebilmektedir. İster bilimsel konuşma olsun ister halk dili. Önemli olan konuşulan konuda kurulan mantık zinciridir mantıkta hata varsa jargonu ben neyleyim.

"Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği Başkanı Profesör Doktor Güler Gürsu diyor ki.........seklinde bir ornek gosterdim sadece karsit gorusler de var, niye link vermiyorsun seklinde,

Bay synapsis,kiyameti kopardi,vay uzmanligi disinda konusuyor cope at falan filan ben de dedim ki

Sen demin akedamik altyapından bahsetmişsin daha kaynak gösterirken yaptığın hataları görüyorsun. Bilim teknik dergisi bile bilimsel konulara bahseden magazine dergisidir. Onun güvenilir olması bu gerçeği değiştirmez ama en azından makale yazarlarken kaynak gösteriyorlar gazatelerden farklı olarak.

Tabii birde sunu merak ediyoruz,

simdi bir embriyoloji kitabinda boyle karmasik yapilarin bir yaratan olmadan nasil olustugu mu yazar veya,orada boyle bir ispat mi vardir???

Her embrioloji kitabi acip okuyan ateist mi olur???

Butun embriologlar vs ateistmidir??

Böyle bir geneleme yapamayız. Ama benim tanıdığım embriyoloji hocam hayatımda gördüğüm en ateist kişilerdendi. Tıptan uzaklaşıp biyolojiye doğru seyhat ettikçe genelde kişinin beklenen eğilimi ateizm yönünde olur.

Su yaziyi da bir bos vaktinde okur ve bize yorumlarmisin????

http://ora.ra.cwru.edu/stemcellcenter/news...71030112108.htm

olsun,bir seyler ogrenmisizdir,ozellikle yontem konusunda,

bilgin olsun kortex te de calismalar var makak maymunlarinda yapilan denemeler var,yeni hucreleri destekler nitelikte

selamlar

Ben seni gösterdiğin hiç bir linki okumam çünkü pratik bir fayda görmüyorum. İçin rahat etsin korteks dışında basal çekirdekler talamus vs. Yenilenme olabilir. Hücre kültürlerinde üreme olabilir kök hücre çalışmaları gelecek vadedebilir. Ama sana tekrar diyorum tartıştığımız konuların hiç bir pratik amacı yoktur ben hücrelerin ölmesinden değil yenilenmesinden yanayım. Ama beynin onarılmasının pratik bir yararı yok daha önce nedenini söylemiştim. Bizim beyin hakkında tartışmalarımızdaki bilgilerin yalanlanması seni tezlerini haklı çıkarmaz. Hiç bir anlamı yok.

Büyük ihtimalle tıptan mezun olalı çok olmamış herşeyi ben bilirim heyo ben doktorum edasında bir bayansın. Senin zihin yapında çok gördük hatta bir ara temel bilimlerde ders notlarınını hazırlayan nur talebesi arkadaş vardı. Mutlaka anlatılan konular hakkında harun yahya niteliğinde dipnotları bulunurdu bazılarını sırf ibretlik saklamıştım kayboldu çoğu. Bir bilim dalı dini hezeyanlar ile nasıl kirletilir hayal bile edemezsin. Sen tüm kitapları hatim et istersen, o bilgileri kullanacak kafa yapısı mantık yapısı yok ise gözümde hiç bir değerin yok.

Nasıl girdabına almışsın herkezi anlamadım her halde bayan tıp alimisin tıp ILMININ doruklarındasın.

Sitelerde Paylaş
Tartışmaya girdiğime pişman oldum. Sayın seza sen neyi ispat etmeye çalışıyorsun beyin hücresi sayısı ile neyi ispat edeceksin nereye varacaksın anlamış değilim. Bizim beyin ile ilgili bilgilerimizi yanlışlarsan ruhun var olduğunu mu kanıtlayacaksın? Beyin hücresi sayısını tartışmanın bize pratik ne yararı olabilir ki.

yaw biliyorsan soyle niye soylemiyorsun hucre sayisini???

Dragon bir kaynak gosterdi o kaynagin gecersiz oldugunu gostermeye calisiyorum,cunku o kaynak ta sayi yanlis verilmis,bu kadarcik seyi anlamiyorsun arti ben zaten islam da da RUH yoktur seklinde aciklama ile geldim buraya sen beni Ruh'u ispat ile sucluyorsun.

Böyle bir geneleme yapamayız. Ama benim tanıdığım embriyoloji hocam hayatımda gördüğüm en ateist kişilerdendi. Tıptan uzaklaşıp biyolojiye doğru seyhat ettikçe genelde kişinin beklenen eğilimi ateizm yönünde olur.

Yani bu iddianin gecerliligi var mi???

En cok ateistler biologlardan mi cikar???

Sen embriyoloji kitabi okursam "karmasik yapilarin bir yaradan olmadan nasil olustugunu" anlayacagimi soyluyorsun ki kendini de oyle goruyorsun,bunlar yanilsamadan baska bir sey degil.

Ben seni gösterdiğin hiç bir linki okumam çünkü pratik bir fayda görmüyorum. İçin rahat etsin korteks dışında basal çekirdekler talamus vs. Yenilenme olabilir. Hücre kültürlerinde üreme olabilir kök hücre çalışmaları gelecek vadedebilir.

Yaw senin niyetin belli ki bir sey ogrenmek degil,ama madem beyinde hucre yenilenmeleri vs olabilecegini kabul edecektin neden bizi bu kadar ugrastirdin?????

Büyük ihtimalle tıptan mezun olalı çok olmamış herşeyi ben bilirim heyo ben doktorum edasında bir bayansın.

neden bayan oldugumu dusundun,yukarida soyledigin sekilde bayanlar daha zeki olur diye mi???

Tutturamadin gardas,ne bayanim ne de yeni mezun,nede "herşeyi ben bilirim heyo ben doktorum " havasindayim,ben hic bir yazimda bu tip ifadeler vs kullanmadim.

Senin zihin yapında çok gördük hatta bir ara temel bilimlerde ders notlarınını hazırlayan nur talebesi arkadaş vardı. Mutlaka anlatılan konular hakkında harun yahya niteliğinde dipnotları bulunurdu bazılarını sırf ibretlik saklamıştım kayboldu çoğu.

Sagolasin gardas,sadece sana baksaydim gercekten noronlarin yenilenmeyebilecegini dusunurdum.

Bir bilim dalı dini hezeyanlar ile nasıl kirletilir hayal bile edemezsin. Sen tüm kitapları hatim et istersen, o bilgileri kullanacak kafa yapısı mantık yapısı yok ise gözümde hiç bir değerin yok.

Nasıl girdabına almışsın herkezi anlamadım her halde bayan tıp alimisin tıp ILMININ doruklarındasın

Eh tahminen bir gun bu soylediklerin icin oldukca mahcup olucaksin.

Sitelerde Paylaş
simdi bu Emre boyle seylere de meraklidir,saglikli beslenme.bitkilerle tedavi vs vs

ancak firsat bu firsat diyerek Akapunktur'u bilimin sinirlari icine atma el cabuklugu na da dur deriz.

Akapunktur ile Bilim'in bir alakasi olamaz.

bati'nin bu tip seylere (alternatif tip,bitkiler vs ,ozellikle Almanya) yoneldigi dogrudur,ama bu olgu,bu yontemlerin bilimsel oldugunu kanitlamaz.

Bak bir tane aklı başında olan ateist buldum derken sen de birden tozutup diğerlerine dönüşüvermişsin.

20 yıl öncesinin bilgilerini bırak bir kenara.

Akupunktur alternatif tıbbın değil, modern tıbbın içindedir artık batı dünyasında.

Tıpkı bitkilerle tedavi gibi.

Sadece 2-3 yıl öncesine kadar tedavinin nasıl etki ettiği bilimsel olarak ispatlanamıyordu. Ama aspirin yani asetilsalisilik asit de yüzyıl kadar etkinliği açıklanamadan kullanılmış, ancak yakın geçmişte bu konu açıklığa kavuşturulmuştu.

Bununla birlikte birkaç yıldır vücudumuzun içindeki elektrik ağına benzer enerji akımları da ispatlanmış durumda.

En tutucu tıp fakültelerinde bile çatır çatır akupunktur bilimsel bir yöntem olarak okutuluyor artık batıda.

Bakmayın bazı ilaç şirketlerinin olayı çarpıtma ve engelleme stratejilerine. Çünkü dışarıdan ilaç vermeden tedavi onların işine gelmiyor.

Doğal tedavilerle aids dahil her hastalık tedavi edilebilir. Hatta yaşlanma bile...

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bak bir tane aklı başında olan ateist buldum derken sen de birden tozutup diğerlerine dönüşüvermişsin.

20 yıl öncesinin bilgilerini bırak bir kenara.

Akupunktur alternatif tıbbın değil, modern tıbbın içindedir artık batı dünyasında.

Tıpkı bitkilerle tedavi gibi.

Sadece 2-3 yıl öncesine kadar tedavinin nasıl etki ettiği bilimsel olarak ispatlanamıyordu. Ama aspirin yani asetilsalisilik asit de yüzyıl kadar etkinliği açıklanamadan kullanılmış, ancak yakın geçmişte bu konu açıklığa kavuşturulmuştu.

Bununla birlikte birkaç yıldır vücudumuzun içindeki elektrik ağına benzer enerji akımları da ispatlanmış durumda.

En tutucu tıp fakültelerinde bile çatır çatır akupunktur bilimsel bir yöntem olarak okutuluyor artık batıda.

Bakmayın bazı ilaç şirketlerinin olayı çarpıtma ve engelleme stratejilerine. Çünkü dışarıdan ilaç vermeden tedavi onların işine gelmiyor.

Doğal tedavilerle aids dahil her hastalık tedavi edilebilir. Hatta yaşlanma bile...

Selam ve sevgiler.

Akapuntur yardımcı tıp dalları arasında en elle tutulur nadir örneklerden. FTR'de kullanılan TENS ne ise akapunturda o. Yanlız akapuntur ile beklentilerimiz Çin'de uygulananlar gibi olmasın. Yok böbrek noktasıymış yok karaciğer noktasıymış zırvalıkları.

Sitelerde Paylaş

Ruh nedir?, var mıdır? Yok mudur bilmem...

Ama şunu çok iyi biliyorum...

Can: Sadece Biyokimyasal reaksiyonlar bütünü değildir...

Beni daha iyi anlamak için Christian Slater in başrolünü oynadığı İsyan adlı filmini seyretmenizi öneririm... ;)

Sitelerde Paylaş

yaw Emre bu ne bolluk,kalede kim var??? bu kadar da sallanir mi???

okadar ucmussun ki ciddiye alip cevaplanacak tarafin yok

AIDS e care bulduguna da sevindim.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

sayın emre74

insanda ruh yoktu diyorsunuz..hatta islamda ruh yoktur diyorsunuz..

ilk sayfadaki iletilerinizi okudum..fakat elle tutulur bir delil göremedim(dikkat yok demiyorum)...

acaba bu savınıza getirebileceğiniz delillerinizi benim ile paylaşır mısınız?

saygılar

Sitelerde Paylaş
sayın emre74

insanda ruh yoktu diyorsunuz..hatta islamda ruh yoktur diyorsunuz..

ilk sayfadaki iletilerinizi okudum..fakat elle tutulur bir delil göremedim(dikkat yok demiyorum)...

acaba bu savınıza getirebileceğiniz delillerinizi benim ile paylaşır mısınız?

saygılar

Sevgili arkadaşım, şimdi çıkmak zorundayım. Akşamüstü dönebilirim.

İlk sayfadaki 3 iletimde delillerimin önemli bir kısmını yazmıştım. Ben gelinceye kadar sen o yazdıklarımda katılmadığın yerleri veya seni ikna etmeyen şeyleri yazarsan sevinirim.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Katılmadığım yerleri yazmayacağım ama..

sonuçta bir şey inkar sözkonusu..bu durumda inkar edenin bir takım deliller sunması ve bunların araştırılması söz konusu..

şahsen ben de ruh konusunda pke bir bilgiye sahip değilim..sadece araştırmak ve öğrenmek için (ki mantıklı gelirse neden olmasın?)

saygılar..

Sitelerde Paylaş

Güzel de, ilk 3 ileti de söylediklerim neden ikna edici gelmedi onu da belirtmelisin.

Örneğin sen ayetlerde hiç, insanın ölümsüz-tanrısal bir parça sayılan ruhu olduğu ifadesini gördün mü?

Ayetlerdeki ahiret tasvirlerinde hiç madde ötesi alem, ruhlar alemi gibi birşeye rastladın mı?

Kuran'da sadece maddi yaşam var.

İlk sayfadaki 3 iletimde hem Kuran'a göre insanların ruhları olmadığını gösteriyorum, hem de ruhlar inancının zararlarını ve tuzaklarını anlatıyorum.

Bir de bunun dışında , tıpkı evrim gibi, ruhlar alemi inancını binlerce yıldır ruhçu öğretinin tüm dinlere sokuşturmak için neden çabaladığını irdelemek gerekiyor.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Hicr Suresi

29."Onu,amaçlanan düzgünlüğe ulaştırıp öz ruhumdan içine üflediğim zaman,önünde hemen secdeye kapanın."

Enbiya Suresi

91.Ve o,cinsiyet organını/ırzını titizlikle koruyan kadın.Onun bağrına ruhumuzdan üfledik de kendisini ve oğlunu âlemler için bir mucize yaptık.

Secde Suresi

9.Sonra ona bir biçim verdi ve onun içine kendi ruhundan üfledi. Sizin için,işitme gücü, gözler ve gönüller vücuda getirdi. Ne kadar da az şükredersiniz!

Sad Suresi

72."Onu kıvama erdirip içine ruhumdan üflediğimde, önünde secde ederek eğilin!"

Tahrim Suresi

12.Ve Allah, ırzını bir kale gibi koruyan İmran kızı Meryem'i de örnek verdi.Biz onun içine ruhumuzdan üfledik. Ve o, Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını tasdikledi de içten bağlananlardan oldu.

Ruh kelimesi geçmediği iddia edilen Kuran'dan alıntılar. :)

Sitelerde Paylaş

Ruh kelimesi geçmediği iddia edilen Kuran'dan alıntılar. :)

Ruh kelimesi geçmediğini kim söyledi , ben de merak ettim o kimseleri şimdi.

Sanıyorum, yazılanlar dikkatlice okunmuyor:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=416

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ruh kelimesi geçmediğini kim söyledi , ben de merak ettim o kimseleri şimdi.

Sanıyorum, yazılanlar dikkatlice okunmuyor:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=416

Selam ve sevgiler.

Ruh=Vahiy

Ruh=Cebrail

Bu eşitlikler verdiğim ayetlerin neresinde yazıyor? :blink:

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ruh=Vahiy

Ruh=Cebrail

Bu eşitlikler verdiğim ayetlerin neresinde yazıyor? :blink:

Hepsinde de yazıyor.

Verdiğin ayetlerde ruh vahiy, yani ilahi bilgi anlamında kullanılıyor dostum.

Bizler yaratılırken temel vahyimizi aldık. Bu sayede cinayet ve hırsızlığın kötü birşey olduğunu , bir kutsal kitaba bakmadan bile bilebiliriz.

Allah'ın var olduğunu da:

7:172 Rabbin, Adem oğullarının bellerinden soylarını çıkarırken onları kendi kendilerine tanık tutar: "Ben, Rabbiniz değil miyim?" "Evet, tanıklık ediyoruz," derler. Böylece diriliş günü, "Biz bundan habersizdik," diyemezsiniz.

Bu yaratılışımız programımız sayesinde sorumlu tutuluyoruz zaten. Yoksa Kuran'a inanmadın diye niye cehennemle müjdelenesin. Yaratılışında temel bilgiler sana verildiği için inkar büyük bir günah.

Senden istenen yaratılış programına ihanet etmemen, yani içine işlenen vahye sırtını dönmemen.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Hepsinde de yazıyor.

Verdiğin ayetlerde ruh vahiy, yani ilahi bilgi anlamında kullanılıyor dostum.

Ruh=ilahi bilgi ise ilk iletinde ki "İslam'da insana ait ölümsüz ve tanrısal parça ruh(ilahi bilgi) inancı yoktur."demen de saçmalık. :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...