Jump to content

Mantık başta olmak üzere forum idarecilerine bir öneri

Recommended Posts

Merhaba:

Kuran'ı hem Türkçe ve hem İnglizce olmak üzere iki dile çevirmiş biri olarak, ateistlerin Kuran'a yönelttiği temel eleştirileri cevaplamak istiyorum. Kuran'ın Allah Sözü olduğu iddiasına karşı en önemli gördüğünüz 10 veya ençok 20 eleştirinizi birkaç sayfada özetlerseniz ve bunları Mantık mahlasını kullanan arkadaş bana iletse... Eleştiriler sadece Kuran'a yönelik olmalı; hadisleri, hikayeleri içermemeli.

Buraya asılacak parakende eleştirilere cevap veremeyeceğimi şimdiden bildirmek isterim.

Selam,

Edip

tarihinde EdipYuksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 161
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba:

Kuran'ı hem Türkçe ve hem İnglizce olmak üzere iki dile çevirmiş biri olarak, ateistlerin Kuran'a yönelttiği temel eleştirileri cevaplamak istiyorum. Kuran'ın Allah Sözü olduğu iddiasına karşı en önemli gördüğünüz 10 veya ençok 20 eleştirinizi birkaç sayfada özetlerseniz ve bunları Mantık mahlasını kullanan arkadaş bana iletse... Eleştiriler sadece Kuran'a yönelik olmalı; hadisleri, hikayeleri içermemeli.

Buraya asılacak parakende eleştirilere cevap veremeyeceğimi şimdiden bildirmek isterim.

Selam,

Edip

Burada art niyet var.

Ateistler aslında anlayamıyor mu? Bilmiyorlar mı? Cahiller mi? Kafaları Basmıyor mu?

Kuran'ı hem Türkçe'ye hem İngilizce'ye çevirmiş biriyim diyen birisinin her halde eğitim seviyesine bakıldığında bu tür acemice hata yapabileceğini sanmıyorum. Yani sokaktaki sıradan bir Ahmet, Mehmet veya Hasan bu potu kırabilir de, kalem kağıt tuttuğunu iddia eden biri böyle pot kıramaz.

O zaman bu şahıs bu yaptığını bilinçli yapıyordur.

Şimdi siz ben Kuran'a açıklama getirebilirim derken tüm ateistlere hakaret ediyorsunuz.

Sanki Kuran apaçıkmış da bu ateist salakları anlayamıyormuş gibi bir takiyye, popülizm yapıyorsunuz.

Nesini açıklayacağınızı sorabilir miyim?

- Aslında binlerce yıldır Kuran'la yaşayıp da uzayın derinliklerine gidebilecek kadar gelişmiş bir topluluk var da onu mu örnek vereceksiniz?

- Aslında binlerce yıldır Kuran'la yaşamış ve sanat, edebiyat ve düşünce gibi alanlarda insanlığı geçerek müthiş bir fark atmış topluluk mu var da onu anlatacaksınız?

- Aslında binlerce yıldır Kuran'la yaşamış ve kadınları baş tacı ederek tüm toplumsal yaşantıları onlara odaklamış bir toplum mu vardı da onu anlatacaksınız?

- Aslında binlerce yıldır Kuran'la yaşayıp da dünyada her tarafta barış sloganıyla tüm dünya topluluklarına ellerinde çiçekler ve yüzünde gülücüklerle koşan bir toplum mu oldu da onu anlatacaksınız?

Özetle, Filiz Akın'ın filmlerinde dediği gibi? "Kuzum siz ne anlatacaksınız Allah aşkına?"

Hadi anlattınız diyelim, şu anda siz de dahil olmak üzere ortalıklarda serseri mayın gibi gezen 1 milyar 300 milyon adamı ne yapacaksınız?

Onlar hatalı ürün mü?

Bence siz ilk önce kendinize karşı dürüst olun.

Sizin dediğiniz şey öyle "Ey sevgili dostlar ben sorularınıza açıklamayı seve seve getiririm" değil.

Sizin dediğiniz şey "Ey sevgili ateist arkadaşlar, cebinize sığabilecek büyüklükte Kuran mı yok piyasada? Arayıp da bulamıyor musunuz? Bir de yeni ürünümüz Kuran Everywhere'i deneyiniz"

Memnun kalmadığınız takdirde, geri iade edemezsiniz.

Memnun kalmazsanız size ikinci ürünümüz You are an idiot'u yarı fiyatına veriyoruz.

Çünkü Kuranı anlamıyorsanız büyük ihtimalle idiotsunuz.

Sorun açıklama değil.

Siz ne zannediyorsunuz?

Ateistler öyle "Burada Yüce yaratıcı Cenab-ı Allah hiç de kötü bir şey demiyor. Sevgisini gösteriyor. Bu ayetten sevgi anlaşılmalı. Kadınlara ikinci sınıf muamele yoktur. Olamaz. Cenab-ı Allah yapmaz onu." gibi cümleler kuramazlar mı sanıyorsunuz?

Kurarlar, ateistler isterse Kuran'ın normal insan mantığına ters gelen ve dolayısıyla normal insanlar arasındaki yayılma hızını yavaşlatan tüm nüansları kapatırlar da Kuran ve islam büyüme hızı rekorları bile kırar.

Bunu sizin gibi dünyaya ve evrene tek bir sabit koordinattan bakabilen insanlardan da çok daha iyi yapabilirler.

Ama sorun bu değil.

Bu yemek pis kokuyor veya içinde kıl var dendiğinde özür dileyip değiştirilir.

Ama müslümanlar olursa restoran sahibi "Pis Kokar mı Ulan benim yemeğim? Kıl olur mu ulan hiç yemeğimde?" diyerek sizin ağzınızı burnunuzu kırar.

Siz peçete ile ağzınızı burnunuzu silerken de yanınıza tebessümle gelip "O yemekler duruyor, istemediğin yemekler Canım! ister misin getireyim mi?" diye dalga geçer gibi soru sorar.

Ve sizin gibi bir kaç garson çalışan çıkar o restoranda. Siz ağzınızı burnunuzu silerken "Ya bizim patronun kusuruna bakmayın. Sinirlidir biraz." der.

Siz de o garsonu yahu bu galiba insanca davranabiliyor diyerek "Önemli değil, fazla bir hasarım yok" diye cevap verirsiniz.

Siz bu cevabı verir vermez de, o garson "Usta, müşteriyi sakinleştirdim, ısıt aynı yemekleri, bu sefer yiyebilir" der.

İstemiyorum böyle şey.

İstemiyorum ne Kuran'ın ne İslamın bana açıklanması kisvesi altında aptal yerine koyulmak.

Ve bu tavrınızı da, şark kurnazlığı olarak niteliyorum.

Teşekkürler...

tarihinde Nemo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle bir projenin en uygun yeri Hodri Meydan forumu olur. O bölümümüzün özelliği tartışmaya davetli kişiler dışında kimsenin o bölümde yazamamasıdır. Böylece sakin sakin, düzeyli bir şekilde konular masaya yatırılır. Yeterli derinlikte de incelenir.

Bu başlık altında ateist arkadaşlar dile getirilmesini istedikleri konuları (ayetleri) yazar, hatta o konuların geçmişte tartışılmış olduğu bazı başlıklara link verirlerse (hatırlatmak maksadıyla), ben de bu konuları tek tek Hodri Meydan forumunda açılacak bir başlık altında Edip Yüksel ile tartışabilirim.

Aslında kuran tartışmaları için forumdaki ateistler arasında en uygun isim sayılmam. Benim ilgi alanlarım daha farklıdır, bilenler bilir. Fakat kuranı da incelemişliğim var elbette. Bu konuda ateist arkadaşların sözcülüğünü rahatça yapabilirim. Tabi bana bu başlık altında eski tartışmalara link vererek ve öneride bulunarak yol göstermelerini de rica edeceğim.

Bu tür bir sistem herkes için uygun mudur?

Sitelerde Paylaş

Nemo,

Bence sinirlenecek birşey yok. Hiçbirimiz saf değiliz. Ne olacağı elbette belli. Biz diyeceğiz bak falanca ayet ne diyor. O diyecek ki ben o ayetten şunu anlıyorum.

Ama bu tartışmalar hep böyle olmaz mı zaten?

Önemli olan kimin bakış açısının kulağa daha ikna edici geldiğidir.

Kendisi bu konuları derli toplu bir şekilde tartışmak istiyor. Bu ortamın amacı zaten bu konuların tartışılması. Kendisine böyle bir imkanı vermeliyiz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Nemo,

Bence sinirlenecek birşey yok. Hiçbirimiz saf değiliz. Ne olacağı elbette belli. Biz diyeceğiz bak falanca ayet ne diyor. O diyecek ki ben o ayetten şunu anlıyorum.

Kendisi bu konuları derli toplu bir şekilde tartışmak istiyor. Bu ortamın amacı zaten bu konuların tartışılması. Kendisine böyle bir imkanı vermeliyiz diye düşünüyorum.

Siz normal toplum yapısını unutuyorsunuz.

Ancak ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Kuran'ı hem Türkçe ve hem İnglizce olmak üzere iki dile çevirmiş biri olarak, ateistlerin Kuran'a yönelttiği temel eleştirileri cevaplamak istiyorum.

Sizin yönelttiğiniz eleştirileri CEVAPLAMAK istiyor arkadaş.

Tartışmak değil.

Yani daha baştan Tüm eleştirilerin cevabı vardır. diyor.

Tartışabiliriz diye bir ifadesi yok ki bu şahsın siz Hodri Meydan kategorisine alacaksınız bu konuyu.

Bu arkadaşımız televizyonlardaki gibi "Sevgili hocam, ben şu konuyu merak ediyorum" şeklinde bir sistemde soru cevaplamak istiyor.

Mantik, şahsen benim Kuran'dan beklediğim hiçbir cevap yok.

Sizin var sa bilmem.

Sitelerde Paylaş

Nemo,

Sevgili mantik,

Baskalarina "kendini dünyanin merkezi gibi sandigi" yaftasini aninda yapistiran birisinin tartisma arzusuna ve dileklerine bakarmisiniz?

Kurani bes farkli dile cevirmis, farkli sekilde yazilmis kuranlari sakir sakir okuyup aninda tercüme eden Al-Azhar üniversitesi mezunu dil bilimcisi, yüzlerce cevirisi olan docent bu kadar kasim kasim kasilmiyor.

Bir fizik, biyoloji, matematik bilim insani kadar alcak gönüllü olamiyorlar.Kurani okuyup ceviren bir kisi sanki kendisinde ilahi bir güc oldugu imajini vermeye calisarak kasim kasim kasilmakta...Yok böyle bir sey.

Madem kendini öyle hissediyor, önce allahin varligini kanitlasin...

Sitelerde Paylaş

Nemo ve cigi,

Olayı nasıl algıladığınızı görüyorum. Umarım Edip Bey'in olaya yaklaşımı sizin düşündüğünüz gibi değildir. Şu cahillere kuranı anlatayım da saptıkları yanlış yoldan dönebilsin garipler gibi bir yaklaşımla meseleye yaklaşıyor ve TV'de "sayın hocam şu ayette ne demek istiyor, bize açıklarmısınız?" diye soru soranların edasıyla olaya yaklaşacağımızı zannediyorsa yanılıyor.

Fakat nerede bulunduğunu ve kimlerle tartışmayı talep ettiğini kendisi de biliyordur diye umuyorum. Bizim kurandan beklediğimiz bir cevap yok. Bizim o konuda iddialarımız var, merak ettiğimiz ya da açıklanmasını beklediğimiz noktalar değil. Biz öğretilen değil bir bakıma öğreten konumundayız aslında. Çünkü çoğu inançlıya o ayetlere bizim gözümüzden bakma imkanı nasip olmuyor. Ama bu konuları bir ego kavgasına dönüştürmeden tartışmanın bir yolu olmalı, ki iki tarafın da yaklaşımı buna imkan verirse bu mümkün olur.

Edip Bey'den bu endişelerinize açıklık getirmesini beklemek hakkımızdır elbette.

Sitelerde Paylaş

Aslında kuran ayetleri tartışması yerine, Hodri Meydan'da yapılacak derli toplu bir "Tanrı'nın varlığı" tartışmasını ben de tercih ederim. Hem kendi ilgi alanım kuran ayetlerinden çok felsefi konular olduğu için, hem de zaten Tanrı'nın varlığı gösterilmediği takdirde kuran tartışmaları anlamsız olacağı için.

Ama kuran ayetleri tartışmasına da itirazım yok, kendisi ille de önce bu konuyu tartışmak istiyorsa.

Sitelerde Paylaş

korkmak değilse nedir bu şart koşmalar beyler ?

Ben kendimin de gelmiş geçmiş, yazılmış yazılacak tüm kaynaklarına erişebildiğim bir din ve kitabı hakkında neden Edip Bey'e soru yöneltecekmişim ki?

Neden eleştirilerimi Edip Bey'e yönelteyim ki?

Bu ateistleri bilgisiz gösterecek onu da konu hakkında otorite haline getirecek bir süreç.

Buradaki hemen hemen her ateist Kuran konusunda Edip Bey'den bir derece daha üstündür.

Sadece Edip Bey'den değil, tüm modern yorumcu ve bilim adamlarından daha üstündürler.

Sebebi ise tüm bu yorumcuların İslam'ın içinde olmaları.

İslamın içinde olan arkadaşların Kuran'a ve İslam'a bakış açıları [n] ise, ateistlerin bakış açıları [n+1] dir.

Bir müslüman bu +1'i hiçbir yerden bulamaz. Bulsa zaten müslüman değil ateist/agnostik veya deist olur.

Ben neden benden [n-1] derece eksik birisine eleştiri ve sorularımı yönelteceğim ki? :)

Bu ne komiklik böyle?:)

Eleştirilen noktaları bulup, araştırıp, not edip Edip Bey'in o noktaların neden niçin eleştirildiğini anlamadığı argümanıyla Ateistlere gelmesi lazım. +1 daha fazla bakış açısına sahip olan taraf biziz, o değil.

Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.

Şark kurnazlığı yapıp Ateistleri kendi kamuoyları önünde -100 yerin dibine sokma sürecine davet ediyor bu şahıs bizleri.

Bu terbiyesizlik.

İnsan bir düşünür basit mantıkla.

Ya bu kişiler bu dinin doğru olmadığını kati bir şekilde söylüyorlar.

Bir şeyin doğru olmadığını söylemek için tamamını bilmeleri de gerekiyor.

Bakıyorum hepsi eğitimli adamlar.

O zaman bu kişiler kesinlikle ve kesinlikle benim ömrü hayatımda hayal bile edemeyeceğim bir açıdan bakıyorlar olaylara.

Olaya böyle yaklaşılması gerekir ki ben böyle olduğu halde eşit bir yaklaşım sergilemesine de razıyken, ilgili şahıs bizleri kafaları basmayan adamlar yerine koyan bir tarzda yaklaşım sergiliyor.

Umarım anlaşılmıştır...

Teşekkürler

Sitelerde Paylaş

Mantık'ın konuya yaklaşımını destekliyorum.

Burası dinlerin enine boyuna tartışıldığı bir forum olduğuna göre ,Edip Yüksel veya başka meşhur kişilerinde çeşitli konularda birşeyler yazması doğal karşılanmalı...

Üstelik kendisinin gönüllü olarak böyle birşey teklif etmesi çok güzel bir tavır.

Sitelerde Paylaş

Mantık'ın konuya yaklaşımını destekliyorum.

Burası dinlerin enine boyuna tartışıldığı bir forum olduğuna göre ,Edip Yüksel veya başka meşhur kişilerinde çeşitli konularda birşeyler yazması doğal karşılanmalı...

Üstelik kendisinin gönüllü olarak böyle birşey teklif etmesi çok güzel bir tavır.

ama bencede hodride olsun bu olay ... takip ederiz bizde güzel olur aslında ... karışamaz kimse ...

tarihinde BilgeYoda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed yaşasaydı ona sormak istediğimiz pek çok soru olmaz mıydı?

Yasamamis masal kahramanlari ile isimiz yok BAAL.

Herkes özgürdür ve istediği şekilde kendisini ifade eder...

Diger insanlari kendisi ile esit algilayacak sekilde...

Sitelerde Paylaş

Yasamamis masal kahramanlari ile isimiz yok BAAL.

Muhammed figürü bile İslamda kuranı yorumlayan bir insandır.

Sırf bu yüzden bile başkası veya Edip Yüksel yorumlayamaz diyemeyiz.

Yetkin olan ve isteyen herkes yorumlar.

Çünkü '' 'Muhammed' bir kişiye ait isim değil, belli bir konuma ulaşmış kişilere verilen bir sıfattır.'' biçiminde anlayışlarda var.

Cübbeli eski imamlara itibar ediyorda ,yeni birisine neden itibar edilemeyeceğini mantıklı bir şekilde açıklayabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Merhaba:

Selam,

Edip

Sevgili Edip Kardeşim.

Herşeyden önce Kur'an Allah sözü değildir demek bile bir Allah'ı kabul etmek veya olabileceğini önermek demektir.

Kur'an'a gelinceye kadar biz bir Tanrı'nın varlığını reddediyoruz.

Bize önce Allah'ın varlığını kanıtlayın.....

Kur'an'ı sonra tartışırız.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Edip Kardeşim.

Herşeyden önce Kur'an Allah sözü değildir demek bile bir Allah'ı kabul etmek veya olabileceğini önermek demektir.

Kur'an'a gelinceye kadar biz bir Tanrı'nın varlığını reddediyoruz.

Bize önce Allah'ın varlığını kanıtlayın.....

Kur'an'ı sonra tartışırız.

Hacı güzel bir cümle kurdun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...