Jump to content

Recommended Posts

Şimdi bu iletim bir bakıma bu başlık ile ilgisiz, bir bakıma da ilgili. Oğuz'un bir şahıs hakkında yazdıklarını okumuştum burada ona binaen bir öneri sunacağım.

Flood'un bir biçimi de içeriksiz, sataşma kokan, bariz laf ebeliği sonucu gönderilen iletilerdir, bunu her kes biliyor zaten. Eleman geliyor 10-15 gün önce, alıyor eline klavyeyi 15 günde 1500 ileti yazıyor. Ne bu şimdi? Paylaşım forumu mu burası ki, "eline sağlık!", "hahahahaha!", "ne diyorsun sen lan?!" ve s. gibi bağlamında ele alındığında bile içeriksiz ileticikler gönderiliyor?! Eleman var ki, iletilerinin %40'ının %80'i mimiklerden kurulu. Neden bu adamların IP'si banlanmıyor?

İnanın ki, bunu dışarıdan gözlemleyen bir çok kaliteli insan da "şu forumda adam yerine konulacak 10-15 kişi var, geri kalan %90 fıs, ve boğuyorlar her tarafı" diyerek katılmıyor foruma. Hatta bir iki tanıdığım bile var. Irkçılık, yasadışı örgüt propagandası yasaklanıyor ama forumu içeriden yiyen kurta karşı önlem alınmıyor. Silin gitsin yahu böylelerini, faydası yok adamın. Katı uygulama değilki bu, adamın yazdıkları ortada, itiraz gelirse itiraz edenin gözüne sokulur.

Neden tahammül ediliyor bu tiplere?

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

TeksatıRlıkeleman,

Burası tartışma yeri değil gerçi ama... Birincisi, aklımı kendime saklıyorum, akıl vermiyorum kimseye, zira seslendiğim zevat arasında akla ihtiyaç duyan birisinin var olduğunu aklımın ucundan bile geçirmedim. İkincisi, yesinler senin anketini, sevildiği ortaya çıkmışmış ve zoruma gidiyormuş... Liseli misin sen? Üçüncüsü, tek suçlunun sen olduğunu söylemedim, senin anketi oylayanlardan tut, senin smile floodlarına laf yetiştirenlere kadar herkesi. Bu iletiler silinecek ama gene de bir oku sen.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Oğuz,

Ben her girdiğimde bir başlık açıp baştan sona kadar okumayı severim. Ama bunu artık yapamıyorum, sırf bu tek satırlık elemanlardan dolayı... Konu saptırılıyor, belli bir süreden sonra kişisel sataşma safhasına geçiliyor, daha sonra geyik yapılıyor. Kısa süreli uzaklaştırma ya da ileti ayıklama ile mümkün değil diye düşünüyorum bunun önünü kesmek. Hem bu sizin için daha zor dikkat edersen. Tabii size de işinizi gücünüzü bırakın bunlarla uğraşın çağrısı değil bu. Zaten ikimiz de bunların kimler olduğunu çok iyi biliyoruz, silin gitsin derim ben. Ya da iki uyarıdan sonra doğrudan IP'sini kilitleyin. Bunların olmaması inan daha faydalı forum için. Özgürlük de bir yere kadar götürülebilir.

Sitelerde Paylaş

Beğenmediğiniz iletileri tıpkı açılan konular gibi iletileride tavanarasına atın veya çöp kutusu diye bir yer yapın oraya atın.

Bir kaç hafta sonra birikenler silinebilir.

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gecenlerde okudugum bir baslikta yanlis hatirlamiyorsam, Tatar_ramazan kullanici adiyla yazan arkadas basligi veya forumu sabote edecegini yazmisti.

Buradan yonetici arkadaslara sormak istiyorum; akli basinda bir kimse herhangi bir forumu sabote etmek icin zamanini harcar mi? Hadi harcadi diyelim, bunu yapacagini acikca yazar mi?

Tamam belki butun katilimcilardan yuksek bir iq seviyesine sahip olmalari beklenmiyor, ancak sabanlik derecesi bu kadar yuksek olan bir sabotajcinin da mumkunse gozunun yasina bakilmasin....

Sitelerde Paylaş

Bende bir konuya değinmek istiyorum.

Mod arkadaşlardan birine önerimi sundum fakat yanıt alamadım.

Adminler önerimi beğenirlerse modlarda bu doğrultuda eylemi yapsınlar.

Önerim şu;

Ateist forumdan veya başka bir forumdan, tavanarasına alınan başlıkları, neden yönlendirme bilgisiyle yapıyoruz?

Tavsiyem şu ki;

Tavanarasına gidecekse, "Direkt yönlendirme" (Yönlendirme bağlantısı olmadan)

Ateistcafe'ye falan alınacaksa, "Bağlantılı yönlendirme".

Bence bu hususa dikkat ederseniz forumun görünüşü olumlu yönde değişir.

Yani ben Ateistforum'a girdiğim zaman hep taşınmış başlıklar görmekten rahatsız oluyorum.

Yukarda Rexino'nun belirttiği gibi temizlik vakti geldi sayın Oğuz. :-)

Umarın dikkate alırsınız beni.

Sitelerde Paylaş
Bende bir konuya değinmek istiyorum.

Mod arkadaşlardan birine önerimi sundum fakat yanıt alamadım.

Adminler önerimi beğenirlerse modlarda bu doğrultuda eylemi yapsınlar.

Önerim şu;

Yani ben Ateistforum'a girdiğim zaman hep taşınmış başlıklar görmekten rahatsız oluyorum.

Yukarda Rexino'nun belirttiği gibi temizlik vakti geldi sayın Oğuz. :-)

Umarın dikkate alırsınız beni.

Zecalufinon;

Taşıma yaptığımızda "yönlendirme bağlantısını" özellikle bırakıyoruz.Başlığı açan kişi başlığının silindiğini düşünmesin ve başlığını aramasın,o bağlantı ile başlığına ulaşabilsin diye.

Kirlilik yarattığının farkındayız ancak başlık sahibinin başlığına ulaşabilmesi için bu gerekli.Sonrasında temizlik yapıyor,taşındı bağlantılarını siliyoruz.

Sitelerde Paylaş

İçeriksiz, sataşma kokan, bariz laf ebeliği sonucu gönderilen,hakaret,küçük düşürme içerikli iletiler anında silinmelidir.Yapan uyarılmalıdır.Açıkçası ben de bu foruma üye olup ilk yazılarımı yollamaya başladığımda bir üye tarafından anlamsızca hakaret aldım.Bu durum, benim katılım motivasyonumu bozmaya yetmişti.Ancak onun bu sataşmaları devam edince ben de aynı dille yanıt verip,anlamsız saldırısını engellemek zorunda kalmıştım.Üzgünüm.

Zecalufinon ; onur ; power ; rexino nickli arkadaşların önerileri değerlendirilmelidir.

Saygılarımla!!

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Zecalufinon;

Taşıma yaptığımızda "yönlendirme bağlantısını" özellikle bırakıyoruz.Başlığı açan kişi başlığının silindiğini düşünmesin ve başlığını aramasın,o bağlantı ile başlığına ulaşabilsin diye.

Kirlilik yarattığının farkındayız ancak başlık sahibinin başlığına ulaşabilmesi için bu gerekli.Sonrasında temizlik yapıyor,taşındı bağlantılarını siliyoruz.

Sayın macchiato;

Bence forumda taşınan başlığın yerini bulmak bir tuşa basmak kadar kolay ve de bunu her kes yapabilir.Bir defa taşınan yeri buldumu iş bitmiştir,yerini unutmaz nasıl olsa.

Yanıt yazıp gönderdikten sonra Macchiato nun yazısını gördüm ve heyecanla Macchiato ya yanıt verip flood yaptım.

Bu konuda da bir öneri sunmak isterim;

Diğer forumlardan gördüğüm kadarıyla,üyelere,yazılan mesajın,yazan tarafından sebebi belirtilme olanağıyla, belli bir süre içinde silebilme seçeneği sunulmaktadır.Bu seçenek burada bulunmuyor.

Sitelerde Paylaş

Madem herkes bir anda moderatör oldu bi tane de ben sallayayım ortaya: :)

Bi istek-şikayet kutusu yapıp sabitlerseniz zırt pırt "kim gidiyor yine" diyerek bu başlığa bakmamış oluruz. Hem site hakkındaki değerlendirmeler rahat yapılabilir. Üyeliği sonlandırılanlar panosu da ferahlar böylece.

Kolay gelsin moderasyona. Bu kadar şikayetten sonra lazım olur herhalde. :)

Sitelerde Paylaş
Sayın macchiato;

Bence forumda taşınan başlığın yerini bulmak bir tuşa basmak kadar kolay ve de bunu her kes yapabilir.Bir defa taşınan yeri buldumu iş bitmiştir,yerini unutmaz nasıl olsa.

Sayın doktor2005;

Malesef söylediğiniz gibi basit bulamayıp "başlığımı neden sildiniz" diye başlık açanlar oluyor.Zaten başlık sahibi başlığını bulduktan sonra "taşındı" bağlantısını siliyoruz.Sürekli kalmıyor o bağlantılar,temizlik yapıyoruz,bundan sonra daha sık yapacağız.

Sitelerde Paylaş

Yıllar önce herkes başlık açmamalı yada açacaksa bir ön değerlendirilmeden geçilmelidir demiştim. Şimdi ise diyorum siteye yeni üye olanlar anında başlık açmamalılar. Belli bir ileti sayısına ulaştıktan sonra başlık açma hakkı tanınmalı. O da şöyle gerçekleşe bilir. İleti sayısı dolduktan sonra kiinin iletileri gözden geçirirlir ve başlık açma hakkına sahip olup olmadığına karar verilir. Kişi bu hakkı elde ettikten sonra açtığı ilk bir kaç başlık kontrol edilir ve laylay lom ise bu hakkı askıya alınır. Gene uzaklaştırma cezaları yanında başlık açma hakkının engelenmesi cezası verile bilir.

Sitelerde Paylaş

Bir sorun farketmiştim önceden ;

http://forum.ateizm2.org/index.php?act=Login&CODE=00

giriş konsolunda Beni hatırla?

kısmını işaretlememe rağmen, foruma her girişimde sıfırdan giriş yapmak zorunda kalıyorum.Sanırım sitenin cookie leri yollanmıyor.

Sitelerde Paylaş

Bir sorun farketmiştim önceden ;

http://forum.ateizm2.org/index.php?act=Login&CODE=00

giriş konsolunda Beni hatırla?

kısmını işaretlememe rağmen, foruma her girişimde sıfırdan giriş yapmak zorunda kalıyorum.Sanırım sitenin cookie leri yollanmıyor.

Yanıt yazıp gönderdikten sonra Macchiato nun yazısını gördüm ve heyecanla Macchiato ya yanıt verip flood yaptım.

Bu konuda da bir öneri sunmak isterim;

Diğer forumlardan gördüğüm kadarıyla,üyelere,yazdıkları mesajı,yazan tarafından sebebi belirtilme olanağıyla beraber, belli bir süre içinde silebilme seçeneği sunulmaktadır.Bu seçenek burada bulunmuyor.

Yukarıda ki önerilerime ek olarak;

Özel mesajlaşma kısmında , gönderdiğimiz mesajlar otomatikmen kaydedilmeli ve silme seçeneği üyelere bırakılmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Rexino'nun şikayetini güncellemek istiyorum. Derdini tek iletide izah edemeyip peş peşe çoğu tek satırlık iletiler gönderlenlerden bıkkınlık geldi. Katılmaya heves ettiğim konularda bile peş peşe dizili kenan imirzalıoğlu kafası görünce vazgeçiyorum. Lütfen acilen bu ve benzerlerine bir uyarıda bulunulsun.

Sitelerde Paylaş
Yıllar önce herkes başlık açmamalı yada açacaksa bir ön değerlendirilmeden geçilmelidir demiştim. Şimdi ise diyorum siteye yeni üye olanlar anında başlık açmamalılar. Belli bir ileti sayısına ulaştıktan sonra başlık açma hakkı tanınmalı. O da şöyle gerçekleşe bilir. İleti sayısı dolduktan sonra kiinin iletileri gözden geçirirlir ve başlık açma hakkına sahip olup olmadığına karar verilir. Kişi bu hakkı elde ettikten sonra açtığı ilk bir kaç başlık kontrol edilir ve laylay lom ise bu hakkı askıya alınır. Gene uzaklaştırma cezaları yanında başlık açma hakkının engelenmesi cezası verile bilir.

Ben Kıtipiyoz'la aynı düzlemde düşünüyorum. Bu öneriyi ben yapacaktım fakat arkadaş benden önce davranmış!

Özetle dediklerini maddeler halinde sıralarsak;

1 Siteye yeni üye olanlar anında başlık açmamalıdır.

2 Başlık açma hakkı belli bir ileti sayısı ile belirlenmelidir.

3 İleti sayısı istenen düzeye geldikten sonra yazdığı iletiler gözden geçirilmelidir.

4 Sonuçta yazdığı iletiler niteliksiz, ortamı germe, Kıtipiyoz'un dediği gibi laylaylom vs. şeklinde ise başlık açmasına izin verilmez.

5 Aynı şekilde başlık açtıktan sonra iletilerinden farklı olarak 4. maddede saydıklarımı yaparsa başlık açma hakkı tekrar elinden alınabilir.

tarihinde Nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rexino'nun bahsettigi problemden benim yillardir sikayetim var. Ama bir cozum bulmak kolay degil. Cozum bulmak forumdaki ozgurlugu azaltmaktan geciyor. Forumun kuruldugu gunden bu yana forumdaki duzey ile ozgurluk miktari arasinda bir ters oranti olduguna tanik olduk zaten. Ozgurlugu arttirirsaniz, duzey dusuyor. Duzey yukselsin istiyorsaniz birseyleri kisitlamaniz gereiyor, bu da forumun ozgur ortamina zarar veriyor.

Forum kuruldugundan beri, ya bir uca ya da digerine yaklasacak sekilde zaman zaman tarzimizda ufak degisiklikler oldu. Gerci prensiplerimizde ve tarzimizda ciddi bir degisiklik hic olmadi. Her zaman mumkun oldugunca ozgur ve ayni zamanda duzeyli bir ortam saglamayi amacladik. Ama bu isin zorulugu acik.

Benim zaman zaman yaptigim ek alan onerilerinin, vs altinda yatan sebepler aslinda hep bu forumun duzeyi ile ilgili endiselerden kaynaklanan fakat uygulamaya konmasi zor oneriler.

Eger forumun ciddiyetini korumasini ve duzeyinin yuksek kalmasini istiyorsak, bunun iki yolu var. Ya bu baslik altinda bahsedilen turde oneriler alinacak ve mevcut forumun duzeyi yukseltilecek, ozgurlugun azalmasi pahasina. Ya da ayri bir alan acilacak ve orada duzeyin yuksek olmasi saglanacak, ana forum alani bu sekilde devam edecek.

Bu tur secenekleri hep tartisip durduk yonetimde yillardir. Her secenegin ayri bir sakincasi var. Bir sorunu cozen bir secenek, baska bir soruna yol aciyor.

Yine de bu meseleleri tekrar gozden gecermekte fayda var. Forum eskiye gore daha da buyudu, farklilasti ve taninir hale geldi cunku. Daha da ciddiye alinmamiz icin, sayginligimizin daha da artmasi gerek. Bu yuzden, belki de artik bazi degisiklikleri yapma vakti gelmistir.

Yonetimdeki arkadaslarla tekrar bu konulari degerlendiririz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...