Jump to content

Recommended Posts

İnsan olmak diye bir şey yoktur.

Zira istem dışı bir durumdan dolayı zaten insansın.

İnsanlık ise iyi bir insan olmak adına insan olmaktan seni uzaklaştıran bir çok öğretiyi kapsar.

İyi bir insan o öğretileri biliyor ise olur kısacası.

Şu "İNSAN OL İNSAN" aslında nesnel anlamlılık açısından içi boş bir laftır.

Sitelerde Paylaş

İnsan olmaktan aldığım tadı hiçbir şeyden alamadım, belki bilardodan aldım, ama yok, ondan da alamadım.

o bilardoyu da insan olarak oynadın zaten....konu bu değil ama hubbezin de dediği gibi hangi öğretiler erdemler kurallarla insan olabilirsin..kırk bin türlü arkadaş yazıyor burada hangisi ego tatmini için yazıyor hangisi adam akıllı yazıyor hangisi başka bir kişiliğe bürünüp yazıyor tam da anlaşılmıyor..yani tam olarak yazılara bakıp anlaşılmaz..demek istediğim; ben ateist oldum diğerleri tukaka hayvan demekle insan olmanın şerefine mi ulaşılır???

ya da ben inanıyorum, sizlere de acıyorum, yazık diye düşünerek mi ulaşılır??

inanan herkesi genelleyip cahil cühela ilan etmek bir insanlık mıdır??

bence anladıkları insanlık bu işte

Sitelerde Paylaş

İNSAN OLMAK :)

İTİRAF EDEYİM EVRİME TEORİ BAZINDA SICAK BAKSAM DA, SİYAH IRKIN MAYMUNDAN GELME İHTİMALİ TEORİDEN DAHA GÜÇLÜ GELİYOR BANA...

TAMAMEN DUYGUSAL :)

BEN BİR HAYVANDAN EVRİMLEŞMİŞSEM BU HAYVAN OLSA OLSA NE OLURDU ACABA ..

AHA ŞİMDİ MERAK ETTİM, İNSANIM DİYORUM AMA ACABA HANGİ HAYVANIN İNSAN VERSİYONUYUM BEN 8)

Sitelerde Paylaş

Elbette altyapımız ve canlı oluşumuz bizleri hayvan kategorisine sokmaktadır. Ancak kategorizasyonu yapan da bizleriz.

Hayvan kategorisinde olmamız başka bu zemin üzerinden hareketle insan olmamız başka şeydir.

Zeminimiz hayvan olsa da biz insanız. Bize insan olma özelliği kazandıran farklılıklara bakmamız gerek.

Hangi özelliklerimiz bizi insan yapmaktadır? Hangi özelliklerimiz hayvanlardan farklıdır?

Bunların bilincine varıp, daha fazla insan olmak için hangi özelliklerimizi geliştirmeliyiz?

İşte bütün mesele.

İnsan özelliklerimizi ortaya çıkarmaya başlayın!

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

İNSAN OLMAK ....

Arada bir düşünürüm kendi kendime ve sorarım… İnsan olarak doğmakla kazandığım en büyük değer nedir?

İnsan olmak güzel bir şey.. Gurur duyulacak bir şey değil ama, kesinlikle istenilen bir şey.. Dünyadaki en zeki yaratık olmayabiliriz. Zekayı değişmekte olan koşullara uymak melekesi olarak tanımlarsak, ispermeçet balinası ve zor koşullarda yaşayan bazı deniz memelileri insandan daha zeki yaratıklar olabilirler. Ama entellektüalite insana özgü bir ayrıcalıktır. İnsan yalnız değişen koşullara uyum yapmakla kalmaz, kendi koşullarını kendisi yaratır. Bu da zekadan daha farklı bir yetidir. Üstün entellektüalitenin en tipik gösterisidir.

Entellektüalite insanın sahip olduğu, onu hem aydınlığa çıkarmış ve ilerde daha da aydınlatacak, hem de onu ilerde bir gün geçmişin karanlığına gömecek olan müthiş bir olgudur. İnsan denen hayvanın sahip olduğu her şey bu değerde saklıdır. Dolayısıyla ona paha biçmek zordur. Entellektüalite tek bir olgu değildir. İnsanlarla ilgili birçok değerin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Bu değerlerin tümü iyi ve üstün meziyetler değillerdir. İyilerine her zaman kötüleri de eşlik ederler.

Evet.. İnsan olmak çok güzel bir şeydir ve ben insan olduğuma çok memnum. Bu dünyayı, evreni gördüğüm, tanıdığım ve öğrendiğim için, benim uymak zorunda olduğum yasalara güneşin, ayın, diğer yıldızların ve galaksilerin de uymak zorunda olduklarını gözlemlediğim için ve diğer canlılardan farklı olarak o yasaları bulup çıkarma ayrıcalığına sahip olduğum için, insan olduğuma çok seviniyorum.

O yasaları bulup çıkarmasaydım, bilmediğim, doğalarını yeterince anlamadığım ilke ve yasalara, rüzgarın önünde uçan bir yaprak misali, karşı gelmeye çalışmadan boyun eğmeye zorlansaydım, aynı zevki almayacaktım. İnsan olmak çok güzel bir şey.. Müthiş bir ayrıcalık. Çünkü biliyorum ki hem doğanın bir parçasıyım, hem onun ve kendimin ne olduğumuzu biliyorum, hem de ona ve kendime bir düzen ve şekil verebiliyorum.. İnsan olmak çok güzeldir diyorum. Çünkü biliyorum ki beni yaratan evrenin bilinciyim. Yalnız onun bir parçası ve bir tür artefaktı değilim.... Onun varlığına anlam veren ve o anlamı yalnız kendinde değil, onda da arayan ve bulan bir entellektüaliteye sahibim..

Aslında entel olan kim değil! Ne.. Ben miyim entel olan? Yoksa evren mi? Ben onun küçük ve mütevazi bir parçasıyım. Olmasa da olabilen bir öğesiyim... Asıl entel olan evren.. Ama yine de insan var olduğu için entel, evren... İnsan olmasaydı kendinin farkına bile varamayacaktı, evren..

Ben yine de aşırıya kaçmak istemiyorum. Büyük manzarayı görmezden gelemem.. İnsan olarak kendimi tek değerli varlık olarak kabul edemem. Tek başına değilim.. Diğer canlılardan dolayı bir değere sahibim. Tek başına değersiz bir matahım...

Bunu asla unutmamalıyım.....

Evet.. Ne diyorduk..

Bir insanın doğar doğmaz sahip olduğu en büyük değer nedir?

Kendi geleceği söz konusu ise..........

Haddini bilmektir......

Sitelerde Paylaş

Sizin için bir hayvan türü geldi aklıma..

Bülbül.......

Oh şükürler olsun karga demediniz sayın hacı ... teşekkür ederim :)

Siz de sanırım olsa olsa arı olurdunuz ...

Çünkü insanlığa hizmet var, koloniye aidiyet var, uçmak var, gezmek var, şifa taşımak var, yahu kanatları bile var. Ama en sonunda iğneyi sokmak da var :)

Arım balım hacım peteğim :)

Sitelerde Paylaş

Oh şükürler olsun karga demediniz sayın hacı ... teşekkür ederim :)

Siz de sanırım olsa olsa arı olurdunuz ...

Çünkü insanlığa hizmet var, koloniye aidiyet var, uçmak var, gezmek var, şifa taşımak var, yahu kanatları bile var. Ama en sonunda iğneyi sokmak da var :)

Arım balım hacım peteğim :)

Afrom,

İnanmayacaksın ama bende hacı abi için hep arı gibi derdim. Senin saydığın özelliklerle beraber.

Hacı abi her ne kadar islamdan nefret etsende bu senin meselen, seni bağlar.

Beni bağlayan tarafın bilim eli ile insanlığa kattıklarındır.

Ben bu forumda senden çok şey öğrendim hepsi adına. İyi yada kötü harmanladım.

Her ne olursa olsun ben seni seviyorum. Ve ellerinden öperim.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Bizler dünyanın şarkı söyleyen ve dans eden pislikleriyiz. Hepimiz aynı b.kun lacivertleriyiz. Tyler Dördün-fight club :D

Sitelerde Paylaş

insan olmak ?? .... hmmm ... ummm ... ıhıı ıhııı ...

Evet bu soruyu 50 000 yıl önceki yine bize fiziksel olarak tıpatıp benzeyen İNSANLARA sorsaydınız size ne cevap verirlerdi acaba ??

- İnsan olmak nedir ilkel insan ?

- Avlanmak , çiftleşmek , yemek yemek , Diğer erkekleri dövmek , lider olmak hunga hunga :)

Sitelerde Paylaş

insan çok karmaşık gibi görünen basit bir canlıdır aslında bana göre.bencil ama empatiden de vazgeçemeyen( psikotik boyuttakiler hariç :D ),hem zarar veren hem pişman olan,hem acımasız hem merhametli olabilen,olaylara göre değişebilen,bugün ak dediğine yarın kara deme ihtimali yüzde yüz olabilen,her insanı kendi gibi görme eğiliminde olan(bazen bu yüzden acı çeken),ona inanmayan karşı cinse anında pençelerini gösterebilen,ne kadar aciz olduğunu görüp yine de kaf dağında olan,kendi doğrularını ispatlama uğrunda çakallığa başvurabilen...

çoğu zaman herşey anlamsız gelir değil mi??işte o anlamsız gibi görünmenin nedeni yine insan..iki ayakla yürümeye başlayınca aşama aşama geliştiğimizi sandık..oysa gelişen bence sadece hinliğe çalışan beynimizdi..

Sitelerde Paylaş

İNSAN OLMAK :)

İTİRAF EDEYİM EVRİME TEORİ BAZINDA SICAK BAKSAM DA, SİYAH IRKIN MAYMUNDAN GELME İHTİMALİ TEORİDEN DAHA GÜÇLÜ GELİYOR BANA...

TAMAMEN DUYGUSAL :)

BEN BİR HAYVANDAN EVRİMLEŞMİŞSEM BU HAYVAN OLSA OLSA NE OLURDU ACABA ..

AHA ŞİMDİ MERAK ETTİM, İNSANIM DİYORUM AMA ACABA HANGİ HAYVANIN İNSAN VERSİYONUYUM BEN 8)

Arı...

Sitelerde Paylaş

İnsan olmak diye bir şey yoktur.

Zira istem dışı bir durumdan dolayı zaten insansın.

İnsanlık ise iyi bir insan olmak adına insan olmaktan seni uzaklaştıran bir çok öğretiyi kapsar.

İyi bir insan o öğretileri biliyor ise olur kısacası.

Şu "İNSAN OL İNSAN" aslında nesnel anlamlılık açısından içi boş bir laftır.

acaba insanlık istem dışı olarak ne olma yolunda bu konuda fikirleriniz var mı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...