Jump to content

TÜRKİYE GARİP BİR ÜLKE

Recommended Posts

Bunları yeni farketmiş değilim....

Öteden beri bizle ilgili bazı sorunların olduğunun farkındayım.

Ama son yıllarda bu farkındalık bir üst boyuta tırmandı. Daha bilinçli bir düzeye ulaştı.

Türkiye ve Türk'ler hakkınnda yaptığım bazı gözlemler netleşti sanki....

Kristalleşti.. Kesinleşti..

Türkiye'de İslamcılar İslam'ı bilmiyorlar.

Öğrenmek de istemiyorlar...

Türkiye'de ateistler ateizmi bilmiyorlar.

Öğrenmek de istemiyorlar.

Türkiye'de CHP'liler yeterince Atatürkçü değiller. Olmak da istemiyorlar. Dinden, laiklilten ödün veriyorlar.

Türkiye'de İslamcılar da Atatürkçü değiller. Ama Atatürk ilkelerini devam ettiriyorlar. Hala Atatürk heykellerinin önünde saygı ile eğiliyorlar.

İslamcılar İslam'ı bilmedikleri ya da gerçekten bilmek istemedikleri halde onu kullanıyorlar.

Ateistler İslam'ı oldukça iyi bildikleri halde onun kullanılmasından fazla rahatsız olmuşa benzemiyorlar.

Müslümanlar laikliğin ne olduğunu bilmiyorlar ve onu savunmaya öncelik vermiyorlar.

Ateistler laikliğin ne olduğunu bildikleri halde onu savunmuyorlar ve savunulmasına öncelik vermiyorlar.

Türkiye'de İslamcılar demokrasiyi ve hukuk devleti olmayı çok seviyorlar. Seçimle başa gelmekten çok mutlular. Ama aynı ilkelere sadık kalmasını bilmiyorlar.

Türkiye'de ateistler ve sözde aydınlar demokrasi ve hukuk devleti olmayı belki de İslamcılar kadar sevmiyorlar ve ilkelerine sadık kalmasını onlar da bilmiyorlar.

Türkiye'de İslamcılar laikliğe karşı veya onu yok sayan yasalar çıkarmaktan çekinmiyorlar.

Türkiye'de ateistler o yasalarla mücadele etmek için bir çaba göstermiyorlar.

Türkiye'de İslamcılar kendi ahlaksal değer yargılarının kaynağı olarak İslam'ı göstermekten çekinmiyorlar. Kur'an ahlakından bahsediyorlar. Kur'an'a dönmekten bahsediyorlar.

Türkiye'de ateistler kendi ahlaksal değer yargılarının kaynağını bilmiyorlar ve olmadığına inanıyorlar. Hatta olmadığını savunuyorlar. Neden ateist olduklarını mantıklı olarak açıklayamıyorlar.

Bunlar şimdilik aklıma gelenler......

Ne garip bir ülkeyiz. Ne garip insanlarız değil mi?

Yoksa bana mı öyle geliyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili hacı, bence sana öyle geliyor. İnsanoğlu çok garip.

Almanlara ne diyeceğiz? Dandik bir ahtapotu, tutup kahin ilan etmediler mi?

Ruslara ne diyelim? Kendini vampir sanıp, insanların kanını içmeye çalışan bir kaç gerzek yok mu?

Amerikayı sen daha iyi bilirsin. Elinde tüfek okul basan mı dersin, sen daha iyi anlatırsın :D.

Bence kendi ulusumuzu aşağılarken ve onun aşağılık özelliklerine dikkat çekerken, diğer ulusları bundan ayrı tutmak hata.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı, bence sana öyle geliyor. İnsanoğlu çok garip.

Almanlara ne diyeceğiz? Dandik bir ahtapotu, tutup kahin ilan etmediler mi?

Ruslara ne diyelim? Kendini vampir sanıp, insanların kanını içmeye çalışan bir kaç gerzek yok mu?

Amerikayı sen daha iyi bilirsin. Elinde tüfek okul basan mı dersin, sen daha iyi anlatırsın :D.

Bence kendi ulusumuzu aşağılarken ve onun aşağılık özelliklerine dikkat çekerken, diğer ulusları bundan ayrı tutmak hata.

Haklısın sevgili kardeşim. Ama....

Benim derdim bütün gariplikler değil.

Eğer her garabeti sayarsan, Türkiye o kadar garip bir yer değil.

Benim derdim daha çok insan hakları, özgürlük, demokrasi, din ve ateizm gibi konularla ilgili.

Belki onu başında belirtmeliydim.

Sitelerde Paylaş

Benim derdim daha çok insan hakları, özgürlük, demokrasi, din ve ateizm gibi konularla ilgili.

Belki onu başında belirtmeliydim.

Sevgili Hacı, niyetimi kötüye yormamanızı umut ederek. Bu konuya, katkıda bulunma gereği duyuyorum.

Sizin bu uğraşınız bana nafile gelmekte. Ben bu ilkelerin, her yerde ayaklar altında olduğunu düşünmekteyim. Demokrasi, özgürlük, insan hakları vs. bence doğasında mevcut değil insanlığın. Bu kavramlara el atmadan önce, insana el atmamız lazım. İnsanlığın, bu ilkelere saygısının mevcut olmadığı bir ortamda, bu ilkelerin bir anlamı kalmıyor.

Mesela, Liberaller, bu ilkeleri öne sürerekten, ülkemizde nasıl terör estiriyorlar, mağlumunuz zaten.

Umarım anlaşılmışımdır.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı, niyetimi kötüye yormamanızı umut ederek. Bu konuya, katkıda bulunma gereği duyuyorum.

Sizin bu uğraşınız bana nafile gelmekte. Ben bu ilkelerin, her yerde ayaklar altında olduğunu düşünmekteyim. Demokrasi, özgürlük, insan hakları vs. bence doğasında mevcut değil insanlığın. Bu kavramlara el atmadan önce, insana el atmamız lazım. İnsanlığın, bu ilkelere saygısının mevcut olmadığı bir ortamda, bu ilkelerin bir anlamı kalmıyor.

Mesela, Liberaller, bu ilkeleri öne sürerekten, ülkemizde nasıl terör estiriyorlar, mağlumunuz zaten.

Umarım anlaşılmışımdır.

Hiç bir ülkede bizdeki kadar ayaklar altında değil ama.

Bizde fiyasko niteliğinde. Tam bir rezalet.

Ben ABD'de üç ayrı ateist örgütüne üyeyim.

Bazı ateistler ateizmin rolünü ve yerini doğru değerlendiremiyorlar ama, bizimkilerle mukayese bile edilemez hataları, kusurları...

Bizde bu konular temelden yanlış anlaşıyor. Diğerlerinde anlaşılmayan daha çok ateizmin nasıl savunulacağı..

Demokrasi, hukuk devleti olmayı ve laikliği, insan haklarını ve diğerlerini çok iyi anlıyorlar.

Biz daha temel ilkelerde çuvallıyoruz.

Koyun gibi bir milletiz..

Haklarımızı bilmiyoruz. Bilsek de alamıyoruz.

AKP bize demokratik ilkelerle bağdaşmayan bir çıkış yapıyor. Mevcut yasaları çiğniyor. Ve biz yasaların uygulanmasını sağlayamıyoruz.

Özgürlük lafta.. Şekilde bile değil aslında.

İllegal delillerle ateistler suçlanıyorlar ve muhakeme ediliyorlar.

Ayrıca ateist olmaları ve bunu savunmaları, İslam'a hakaret olarak yorumlanıyor ve cezalandırılıyorlar.

Tabii arada bir öldürülmelerine hiç değinmiyorum.

Hükümet hergün laikliği çiğniyor ve bunu gururla yapıyor.

Ve biz ateistler onlar gibi düşünüyoruz.

Laikliği yeterince güçle savunmuyoruz.

Tembeliz. Miskiniz. Çoğumuzun çıkarı ile bağdaşmıyor ateizm. Günlük yaşamızda namaz kılmayan Müslümanlarız.

Düşünce bazında da Müslümanlardan farklı değiliz, ahlak bazında da..

Ahlakımızın temeli ilkel İslam ahlakı..

Ateizmde ahlaksal değerler bulmamamızın nedeni, hala Müslüman ilkelerine sadık ateist olmamız.

İslam'dan uzaklaşmamış, Müslüman ahlakından kurtulamamış, demokrasi oyunundan anlamayan ve laiklikle hukuk devleti olmanın erdemini doğru değerlendirmeyen yarı cahil insanlarız.

Yoksa bu zavallı durumda olmazdık.. Değil mi?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı, konu çok derin. Bir kaç başlıkta ayırıp, ele alabiliriz, isteğiniz varsa.

Bu başlıklar şöyle olabilir.

1- Metafizik nedir?

2- Din nedir?

3- Evrensel doğrular nelerdir gibisinden.

İsterseniz başlıkları siz belirleyebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Hükümet hergün laikliği çiğniyor ve bunu gururla yapıyor.

Ve biz ateistler onlar gibi düşünüyoruz.

Laikliği yeterince güçle savunmuyoruz.

Şaka gibi ama, öyle gerçekten de. Ateistlere laikliği savunmak zorunda kaldık bu forumda bile..

Ne varmış canım.. Laiklik de neymiş..

İslam'dan uzaklaşmamış, Müslüman ahlakından kurtulamamış, demokrasi oyunundan anlamayan ve laiklikle hukuk devleti olmanın erdemini doğru değerlendirmeyen yarı cahil insanlarız.

Cahil insan değil, yarı cahil olan insan tehlikelidir ve asla öğrenmez.

Her şeyi bildiğini zanneder..

Sitelerde Paylaş

Ülkemizde olumsuz durumlar o kadar sık gündeme gelmekte ki halk artık kanıksamış durumda . Devlet hak aramayı bizlere öğretmemiş ki bilinçli bir nesil olarak yetişmiş olalım Sevgili Hacı. Bakıyorsun insanlar fanatizmin peşinde ya dogmaların peşinde yahut farklı olma telaşı içerisinde inançsızlıgın pençesinde kıvranıp duruyor. Sadece fanatizmden kaynaklanan farklı olma arayışından doğdugu için belli fikre sahip olmayan kişiler de o naçizane fikirlerini topluma aşılayamıyorlar.

Ne kasabımız tam kasap

Ne bakkalımız tam bakkal

Ne manavımız tam manav

Ne doktorumuz tam doktor

Ne öğretmenimiz tam öğretmen

Ne müslümanımız tam müslüman

Ne ateistimiz tam ateist

Midesini düşünen bir insandan midesi dışı bir düşünce geliştirmesini nasıl bekleyebilirsin ki ? Osmanlı döneminde felsefe yasaktı , din dışı hükümler geçerli değildi o yüzden insanlar bazı şeyleri öğrenemeden dogmaların esiri oldu ve halen günümüze intikal eden sebeplerinden ötürü de halen esaretin parmakları arasında dolanıp duruyorlar kendilerini özgür zannederekten. Şİmdi ise midesi için yaşayan insanlar var . Karnı aç , üşüyen , çocuguna harçlık veremeyen , ay başını getiremeyen birsürü insanımız varken bunların haklarını mı yoksa aşlarını mı aramasını beklersin ? Ateisti de olsa yine aç kardeşim. Adamın birsürü problemi varken bu tür şeylere girip linç edilme tehlikesini de göze alamıyor.

Dİncilere de gelirsen zaten müslümanlıkla alakaları felan yok . Din , Allah küfür ederler ama yeri gelince kendilerinden imanlısı olmaz . Ne müslümanımız tam müslüman ne ateistimiz tam ateist. Biz doğu batı arasında dostu olmayan ; hem doğu ile hem batı ile çatışan ne idiğü belirsiz bir ülkeyiz. Din kisvesi altında yönetilen ülkemizin insanları müslüman insan haram yemez diyerekten oy veriyor fakat İslam'ın ne olduğunu bilmiyorlar. Bunların en büyük sorumlusu ise yine devletimizdir. Her doğan çocuğun borçlu doğduğu bir ülkede insanlar ekmeğini taştan çıkartmak zorunda oldukları için kendilerini geliştirmeye vakit bulamıyor elleri nasırlı , erzak verene oy veren olarak yetişiyorlar.

Din ise takunyalı kapitalizmin sömürüsüdür.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ne kasabımız tam kasap

Ne bakkalımız tam bakkal

Ne manavımız tam manav

Esnaftan bende çok şikayetçiyim. İşini düzgün yapan bir gerzek yok mu arkadaş bu ülkede.

Gidiyorum bir şey almaya, bu gerizekalılar, işlerini düzgün yapmaktan aciz, geveze adamlar. Hepsinin ağzı çalışıyor.

Sitelerde Paylaş

Sorunlarımız çok ama onlar her ülkenin sorunları.

Ben daha çok ateizmle ve İslam'la ilgili sorunlarımızın tartışılmasını istiyorum bu forumda.

Yoksa çok haklısınız.. Bizde esnaflar çok ahlaksız. Tüccar ahlaksız. Pazarcı ahlaksız.

Bakkal, kasap, manav.. hepsi yalancı ve ahlaksız.. Size çürük mal satmaktan hiç çekinmezler.

Esnaf ahlakımız yok.

Çünkü ahlakımız yok..

Ahlakımızı İslam saptıyor.

Ve kimse İslam'ı bilmiyor. Bilse bile İslam zaten iyi ahlak dini değil.

Kötü ahlak dini.. Şiddet dini.. Kadınları ve Müslüman olmayanları aşağılayan bir din.

Bana öyle geliyor ki bütün sorunlarımızın kökeninde İslam var.

İslam'dan ne kadar çok uzaklaşırsak, o kadar dürüst insanlar olacağız.

Politikacısından, simitçisine kadar bu ilke geçerli..

Sitelerde Paylaş

Bana öyle geliyor ki bütün sorunlarımızın kökeninde İslam var.

İslam'dan ne kadar çok uzaklaşırsak, o kadar dürüst insanlar olacağız.

Politikacısından, simitçisine kadar bu ilke geçerli..

Sevgili hacı, bakış açın çok yanlış. İslama olan öfkeni anlamıyor değilim ama bu öfkene yenik düşerek, objektiflikten uzak bir bakış açısıyla bu sorunlara el atmaya çalışman, mantıksız geliyor bana.

İslam, var olan ahlaksızlığın kutsanmasından başka bir işlev görmez. Bu var olan ahlaksızlığın nedenlerine inememiz gerekirken, islamı suçlamaktan öteye gidemiyoruz.

Kuran'ı allah gökten indirmedi, bir insan tuttu kafasına göre yazdı vs. diğer insanlarda buna inandılar veya inanmış gibi yaptılar. Burada ki sorunları ele almamız gerekirken, Kuran'ı allah indirmiş gibi, insanlardan soyutlayıp islamı, islama öfke kusmanın bir anlamı yok.

Bence sen bir şeyleri anlama niyetinde değilsin, öfkeni kusma niyetindesin.

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

Şaka gibi ama, öyle gerçekten de. Ateistlere laikliği savunmak zorunda kaldık bu forumda bile..

Ne varmış canım.. Laiklik de neymiş..

Cehalet bir seçimdir bana göre..Bilgisizlikten ziyade , bilgiye önem vermemektir.Bilgiye değer verip,cehaleti reddetse,nasıl mutlu mesut yaşayabilir ki zaten, sistemin güttüğü bu koca sürünün içerisinde?

Hepsi birbirinin kopyası sürü...Bilgiye değer vermeyen,cehalete yapışan,sefalete,açlığa mahkum edilmişler..

Din, Allah kullanılarak sefalet kabullendirilip ,şükür ettirilen, kendisini dilenci pozisyonuna sokmuş insanlar haline getirildiler iyicene AKP ile.....Yüzlerine tükürsen yarabbi şükür,hamdolsun,Allah başka dert vermesin demekteler...Bir insan en güzel din alet edilerek kullanılır.

Yahu hangi ülkede simit evleri bu kadar yaygınlaşıp,kar eder? Sefalet sonucu hamur yedirilen milletin beyni de hamur oldu ve çalışmıyor..Protein alamayan beyin çalışır mı?..Nerede et,nerede protein..Sonra istediğin gibi kullan bunları,elinde top gibi oyna..Millet nasıl doyacağım diye düşünürken, birisine laiklik elden gidiyor desen, adam küfür eder,ben açım sen ne diyorsun diye...Servetler el değiştiriyor,godamanlar paraları götürüyor da bunlara ne oluyor onu anlamıyorum... Sonra çoluğunu çocuğunu doyurmak için millet böyle hırsız, uğursuz kasap, manav ,tuhafiyeci haline geliyor...

Dinler imanlar para haline getirilmiş..Aha bu hükümetle onu da bulamayınca iyicene işin cılkını çıkardılar..Bir de protein eksikliği var bünyede..

Daha neler yapacaklar Allah bilir...Bunlar iyi günlerimiz..

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı, bakış açın çok yanlış. İslama olan öfkeni anlamıyor değilim ama bu öfkene yenik düşerek, objektiflikten uzak bir bakış açısıyla bu sorunlara el atmaya çalışman, mantıksız geliyor bana.

İslam, var olan ahlaksızlığın kutsanmasından başka bir işlev görmez. Bu var olan ahlaksızlığın nedenlerine inememiz gerekirken, islamı suçlamaktan öteye gidemiyoruz.

Kuran'ı allah gökten indirmedi, bir insan tuttu kafasına göre yazdı vs. diğer insanlarda buna inandılar veya inanmış gibi yaptılar. Burada ki sorunları ele almamız gerekirken, Kuran'ı allah indirmiş gibi, insanlardan soyutlayıp islamı, islama öfke kusmanın bir anlamı yok.

Bence sen bir şeyleri anlama niyetinde değilsin, öfkeni kusma niyetindesin.

Saygılarımla...

Bu iletiniz bana başlığı neden açtığımı hatırlattı.

Beni haklı çıkarıyor bu iletiniz.

Sizin gibiler yüzünden açtım ben o başlığı..

Sorularımızı yanlış değerlendirenler ve sonunda yanlış bir tedavi uygulayanlar........

Nefret kötü bir his. Ama bazı durumlarda son derece uygun ve yerinde bir his..

Eğer nefret etmeniz gereken bir yerde nefret edemezseniz, soruna uygun olmayan bir tepki gösteriyorsunuz demektir.

Bu da ya soruları anlamadığınızı gösterir, ya da anlasanız bile, doğru değerlendiremediğinizin işaretidir.

Nefret her zaman kötü bir his değildir. Uygun olmayan bir ortamda zararlıdır belki. Ama koşullar nefret için uygunsa ve siz onu gösteremiyorsanız, sorunları doğru değerlendiremiyorsunuz demektir.

Evet. Ben İslam'dan nefret ediyorum.

Ama bu nefret nedensiz değil.

Dünyadaki en tehlikeli ve zararlı bir din İslam.

Tek yararlı ilkesi olmayan bir din.

Sizi bile bu şekilde düşünmeye iten bir din var karşımızda..

Aydınlarımızı sizi ettiği gibi manüple eden, kendi ilkeleri uğruna her türlü ilkelliğe başvuran bağnaz ve ilkel bir din var karşımızda.

Eğer ona hakettiği duygusallıkla hitabedemezseniz, sizde sorun var demektir.

Her duygunun yeri var yaşamda.

Hiçbiri zararlı değil.. Eğer uygun bir durumda algılanılmışlarsa..

Çocuğu öldürülen bir annenin matemi ve intikam arzusu nasıl uygunsuz değilse, insanlık düşmanı bir din karşısında hissedilen nefretin de uygunsuzluğundan bahsedilemez.

Sitelerde Paylaş

Çocuğu öldürülen bir annenin matemi ve intikam arzusu nasıl uygunsuz değilse, insanlık düşmanı bir din karşısında hissedilen nefretin de uygunsuzluğundan bahsedilemez.

Sevgili Hacı. Bu dine değer biçmende ki aşırılık anlamsız. İntikam duygusundan bahsetmişsin, bu duyguya sahip olmanın anlamını bilemem ama en azından şunu söyleyebilirim ki, bu intikam gözlerini köreltiyorsa insanın, o insan ölmüştür. Çünkü, mantığın yerini duygu almıştır.

Bence, içimiz nefretle dolu olsa bile, karşımızda bir müslüman bile duruyor olsa, önce olan biteni, mantık çerçevesinde gözlemlemeli ve ondan sonra harekete geçmeliyiz. Yoksa köşeye sıkışmış, hayatı için çırpınan köpeklerden farkımız kalmaz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı. Bu dine değer biçmende ki aşırılık anlamsız. İntikam duygusundan bahsetmişsin, bu duyguya sahip olmanın anlamını bilemem ama en azından şunu söyleyebilirim ki, bu intikam gözlerini köreltiyorsa insanın, o insan ölmüştür. Çünkü, mantığın yerini duygu almıştır.

Bence, içimiz nefretle dolu olsa bile, karşımızda bir müslüman bile duruyor olsa, önce olan biteni, mantık çerçevesinde gözlemlemeli ve ondan sonra harekete geçmeliyiz. Yoksa köşeye sıkışmış, hayatı için çırpınan köpeklerden farkımız kalmaz.

Sen olayı anlamamışa benziyorsun.

Sorunu azgın köpeklere kadar götürdüğüne göre bu başlığı ve sana verilen yanıtları hiç anlamamışsın.

Sana anlaman için biraz zaman veriyorum.

Kendine gel..

Şu anda çok uygunsuz bir tepki gösteriyorsun.

Seçtiğin kelimeler uygar ve sofistike bir tartışma için hiç uygun değil.

Sana bir şans veriyorum.

Kılıfını zorlamamalısın..

Bu gibi durumlarda hislerimi belirtecek kelimeleri kullanmaktan hiç çekinmeyeceğimi bilmeni istiyorum.

Umarım Hacı ben uyarmadı demezsin...

Sitelerde Paylaş

Bu kısım sana ithafendi. Burada yazdıklarına cevap vermeye çalıştım.

Bu kısım genellemelerle dolu ve kendim üzerinden olayı anlattım. Benceyle başlayıp, birinci tekil şahış üzerinden devam ediyor olay. Şahsınla bir alakası yok. Öyle sandıysan bile, özür dilerim.

Ama hata bende, iyi niyetimle geldim ve başlığına katkıda bulunup, ilerlemesini ve genişlemesini amaçladım ve dolayısıyla bir kez daha haksız duruma düştüm.

Kimseye bir şey anlatılmıyor. Bu da aptal diyalektiğin bir cilvesi olsa gerek.

Eğer nefretini üzerime kusmaktan yana bir heves içerisindeysende, hiç durma, istediğin kadar sayıp sövebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Bu kısım sana ithafendi. Burada yazdıklarına cevap vermeye çalıştım.

Bu kısım genellemelerle dolu ve kendim üzerinden olayı anlattım. Benceyle başlayıp, birinci tekil şahış üzerinden devam ediyor olay. Şahsınla bir alakası yok. Öyle sandıysan bile, özür dilerim.

Ama hata bende, iyi niyetimle geldim ve başlığına katkıda bulunup, ilerlemesini ve genişlemesini amaçladım ve dolayısıyla bir kez daha haksız duruma düştüm.

Kimseye bir şey anlatılmıyor. Bu da aptal diyalektiğin bir cilvesi olsa gerek.

Eğer nefretini üzerime kusmaktan yana bir heves içerisindeysende, hiç durma, istediğin kadar sayıp sövebilirsin.

Niyetinin ne olduğuna ben karar vermeyeceğim.

İzleyenler versin o kararı..

Bana çok dengesiz bir ateistsin gibi geliyor.

Başlığı senin için başlattım sanki..

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...