Jump to content

ELİT OKULA ETEK YASAĞI

Recommended Posts

Elit okulda etek yasağı getirildi

İngiltere’nin en iyi 50 eğitim kurumu arasında bulunan kız lisesinde öğrencilerin mini etek giymelerine yasak getiriliyor. Okul müdürü, yasağa "etek boylarının kısalığını" gerekçe gösterdi.

Cheshire bölgesindeki Sandbach Lisesi’nde, kız öğrencilerin eteklerinin çok kısa olduğu yönündeki şikâyetler üzerine, gelecek eğitim döneminden itibaren pantolon giyilmesi kuralı getirilecek.

Okulun müdürü, kız öğrencilerin eteklerini yukarı sıvama ve farklı tarzda etekler deneme hevesi yüzünden etek boyunu kısalttıklarını söyledi. Müdür, bu uygulamanın sonradan okul içinde ve kamuda eleştirilere neden olmasının ardından, pantolona geçilmesi kararı aldıklarını belirtti.

Ancak kız okulundaki öğrencilerin aileleri bu karara tepkili. Velilerden bazıları, tüm öğrencilerin istemese bile pantolon giymeye zorlanmasından rahatsız olduklarını belirtirken, diğerleri de kızlarının erkek çocukları gibi giyinmesinden hoşnut olmadıklarını söyledi.

Okul yönetimi, tüm öğrencilerin pantolon giymeyi tercih etmek istemeyeceğini bildiklerini ancak alınan kararın kesin çözüm olduğu görüşünde.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16140526.asp?gid=373

...................

YORUMSUZ.

Sitelerde Paylaş

Aaah ah,

1980 leri hatırlarım. Babamla Yeşilyurt iskeleden denize girerdik. O zamanlar erkekler slip mayo giyerdi. Kimse de garipsemezdi.

Bu yaz gayet açık görüşlü olduğunu bildiğim arkadaşım, laf arasında, yan şezlongda oturan adamın biraz yapışık mayosundan rahatsız olduğunu söyledi. Dile getirilince ben de rahatsız olduğumu farkettim. Babam aklıma geldi, rahatsız olmamdan rahatsız oldum. Yeşilyurttaki deniz maceralarımızın masumiyetine ihanet ediyormuşum gibi geldi.

Geçenlerde yazlıkları kaldırırken bir 10 senelik tarihi olan kıyafetlerime baktım. Lan ben bunları nasıl giyiyormuşum diye geçti içimden. Bankada harç yatırmak için sıra beklerken adamın birinin laf atması üzerine çıkan kavgayı hatırladım. Arkamdaki Teyze bana hak vermişti ama kızım sen de biraz usturuplu giyinsen diye eklemeyi de ihmal etmemişti. Üzerimde öyle göğüs çatalını filan da göstermeyen sadece kolları ve omuzları açıkta bırakan askılı, uzun bir elbise vardı. Teyzeyi terslemiştim . Bugün kolumdan tahrik olan yarın ayak bileğimden de tahrik olur, onun yaptığını değil benim giyimimi mi anormalleştireceksiniz diye... Korkaklığımdan rahatsız oldum. Gelecek yaz gene giyilmeyeceklerini bile bile kaldırdım çiçekli böcekli askılı sevindirik elbiselerimi.

Lise 2. sınıftayım. Annemin verdiği servis parasını resim malzemesi almaya yatırmışım. 3 ay boyunca okula otostopla gittim geldim. Bir allahın kulu da art niyetli yaklaşmadı. 08:35'de Nermin Hanımı kaçırırsam, 45 geçe Ahmet Bey geçerdi. Hatta bir 5 dk beklerlerdi bile... Şimdi benim çocuğum aynısını yapsa kafayı sıyırırım. Sadece ben değil, o zamanlar bilse bile az bir söylenme ile elinden sıyrılacağını bildiğim annem de tekne kazıntısı küçük kardeşimi zamanında beni kısıtladığından kat be kat fazla kısıtlıyor. Ben mi kötüleştim, fesatlaştım? Dünya mı?

Mahalle bastıkça basıyor. Basık, havasız ortamda çaktırmadan korkularımız körükleniyor, yaşama sevincimiz nasırlaşıyor. Lokal de değil Global bir basıklık söz konusu olan. Kaçacak yer yok.

Sitelerde Paylaş

Bakin Ingiltere gibi kafirlerin ulkesinde bile ahlaka onem veriliyor, bizde artik tum okullarda hatta kreslerde kizlara turban takalim, ahlakimizi, terbiyemizi , serefimizi koruyalim.

Bunumu demek istiyorsun Berguzar? Seref haysiyeti iki bacak arasinda ariyorsan o senin sorunun.

Etek ve mini etek nedir? Okulun izin verdigi etek boyu kisalirsa elbetteki okul tedbir alir. Bunda ne var?

Hic bisey anlamadim.

Sitelerde Paylaş

Bakin Ingiltere gibi kafirlerin ulkesinde bile ahlaka onem veriliyor, bizde artik tum okullarda hatta kreslerde kizlara turban takalim, ahlakimizi, terbiyemizi , serefimizi koruyalim.

Bunumu demek istiyorsun Berguzar? Seref haysiyeti iki bacak arasinda ariyorsan o senin sorunun.

Etek ve mini etek nedir? Okulun izin verdigi etek boyu kisalirsa elbetteki okul tedbir alir. Bunda ne var?

Hic bisey anlamadim.

Yorumsuz dedim altına. Çünkü o haberi yorumsuz astım ama şu iletine yorum yapmam gerek.

Ahlakı, namusu, şerefi bilmemneyi bacak arasında arayan ben değilim. Benim dinimde değil. Neyse bunu uzatmıycam.

Demekki bir yönetmelik var ve buna uyulması gerekiyor.

Ama okulun izin verdiği etek boyu kısalırsa diyerek basit cevaplara sığınmadan konuşmak gerekirse bu kadar özgürlüğü kavrayabilmiş, laik ve çağdaş! bir ülkedeki erkeklerin kız çocukların bacaklarından rahatsız olmayacağına bir sürü insan inanır ve düşünür.

E madem öyle bir durum düşünülebiliyorsa o zaman etek boyu kısaltmak yerine şortla bile okula gidilebilmeli.

Nasıl olsa çağdaşlar, özgürler ve ahlakı bacak arasında arayan bir dinleri yok ya!!!

tarihinde BERGÜZAR06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlakı, namusu, şerefi bilmemneyi bacak arasında arayan ben değilim. Benim dinimde değil. Neyse bunu uzatmıycam.

Ama okulun izin verdiği etek boyu kısalırsa diyerek basit cevaplara sığınmadan konuşmak gerekirse bu kadar özgürlüğü kavrayabilmiş, laik ve çağdaş! bir ülkedeki erkeklerin kız çocukların bacaklarından rahatsız olmayacağına bir sürü insan inanır ve düşünür.

Nasıl olsa çağdaşlar, özgürler ve ahlakı bacak arasında arayan bir dinleri yok ya!!!

bu uygulamanın ahlakla namusla alakası yok ki. Tamamen düzeni sağlamak, laçkalaşmanın önüne geçmek için yapılmış bir uygulama. Bazı ingiliz okullarında disiplin adına buna benzer uygulamar sürekli yapılır zaten.

Sitelerde Paylaş

bu uygulamanın ahlakla namusla alakası yok ki. Tamamen düzeni sağlamak, laçkalaşmanın önüne geçmek için yapılmış bir uygulama. Bazı ingiliz okullarında disiplin adına buna benzer uygulamar sürekli yapılır zaten.

Ben ahlakla namusla ilişkilendirmedimki bunları bana yazıyorsunuz.

Ben sadece haberi astım ve kutsal bana bu tarz bir ileti yazmış onada cevap yazdım.

Her yerde düzeni sağlamak adına bu uygulamalar olmalıdır, buna kimse itiraz etmiyorki.

Ama şu söylenebilir.

Bizde bu tarz bir haber olsa idi, buradaki ateistlerin sende dahil işte islam şöyle bir din, küçücük çocuğun bacağından bile tahrik olup onu örttürmeye çalışır tarzı iletiler yazılırmıydı, yazılmazmıydı?

Umarım meramımı anlatabiliyorumdur.

Sitelerde Paylaş

İngiltere de bir az kadar önce açık alanda sex yapmaya yasak koyacaklardı. Otoparklarda bu tarz olaylara çokça rastlanıyormuş. Burada da bir televizyondaki liseli dizisinde kızların etek boyları kısa diye uyarı benzeri bir şey yapılmıştı. Türkiye ingiltereye göre daha muhafazakar. Öğretmen kontrolü olmadan kimse okul binasına giremiyordu bir kaç seneye kadar. Şimdi de hala bu şekilde devam ediyor diye biliyorum...

Sitelerde Paylaş

evlilik dışı ilişkiye sopa cezası veren dinimiz elbette ki iffete önem veriyor..yani kadının iffetine..ayetler ortada..

Vay be!

Dininizin iffete verdiği önem demek bu kadar büyük.

Öyle ki evlilik dışı ilişkiye girene falaka ve diğer işkenceler hak görülüyor.

Ve sen sopayla terbiye edilme kültüründe hiçbir problem görmüyorsun bile. Üstelik ne için? Evlilik dışı ilişkiye ceza olsun diye. Yani iki insanın özel hayatlarını kendi iradeleriyle yaşama özgürlüklerine tecavüz ederek.

Bu tecavüzün adı senin sözlüğünde iffetlilik oluyor demek.

Laiklik yanlısı Queen, avatarına hiç yakışıyor mu şu söylediklerin?

Sitelerde Paylaş

yazdıklarım objektiftir..kurana göre konuştum..şeyimin keyfine göre din buna önem vermez demedim....yani yalan mı?? sen neden dinden nefret ediyorsun???bir nedeni de ilkel namus anlayışından değil mi?? dini tozpembe gösterenlerden nefret edersin sen hem hayırdır :D

avatarıma kurban olduğunu biliyorum ( :rolleyes:) ama sırf saldırmak için yazma..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yazdıklarım objektiftir..kurana göre konuştum..şeyimin keyfine göre din buna önem vermez demedim....yani yalan mı?? sen neden dinden nefret ediyorsun???bir nedeni de ilkel namus anlayışından değil mi?? dini tozpembe gösterenlerden nefret edersin sen hem hayırdır :D

avatarıma kurban olduğunu biliyorum ( :rolleyes:) ama sırf saldırmak için yazma..

Sırf saldırmak için yazmıştım ama öyle bir savunma yaptın ki savrulup gittim.

Verdiğin yanıtla beni perişan ettin...

Sitelerde Paylaş

Başörtüsü yasağı gibi ideolojik, statükocu yasaklara karşıyım. Ama mini etek gibi erkek öğrencilerin dikkatini dağıtacak ve eğitimin kalitesini düşürecek kıyafetlere bir kısıtlama getirilmesi yerinde bir karar. Sokakta isteyen giysin mini eteğini. Gerçi orada da araba süren erkeklerin dikkatini dağıtma ve kazaya sebebiyet verme durumu var ama bu başka bir tartışma konusu. Neyse konuyu dağıtmaya gerek yok.

Sitelerde Paylaş
Başörtüsü yasağı gibi ideolojik, statükocu yasaklara karşıyım. Ama mini etek gibi erkek öğrencilerin dikkatini dağıtacak ve eğitimin kalitesini düşürecek kıyafetlere bir kısıtlama getirilmesi yerinde bir karar. Sokakta isteyen giysin mini eteğini. Gerçi orada da araba süren erkeklerin dikkatini dağıtma ve kazaya sebebiyet verme durumu var ama bu başka bir tartışma konusu. Neyse konuyu dağıtmaya gerek yok.

Tek kadının şahitliğinin geçersiz sayılması, kadının miras hakkının erkeğin hakkından yarısı kadar olması v.b ideolojik yasaklara da karşısınız sanırım. TC kanunu ideolojik olarak müslümanların şeriat yasalarını engelliyor ya ondan sordum.

tarihinde raindrops tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tek kadının şahitliğinin geçersiz sayılması, kadının miras hakkının erkeğin hakkından yarısı kadar olması v.b ideolojik yasaklara da karşısınız sanırım. TC kanunu ideolojik olarak müslümanların şeriat yasalarını engelliyor ya ondan sordum.

Bir kadın, ben müslümanım ve özel hayatımda islam hukukuna göre yaşamak istiyorum derse buna karşı çıkamam. Sadece bunu isteyenlere özgü islami mahkemeler kurulmasını da desteklerim.

Liberal demokrasinin kalesi İngiltere de bu uygulamayı hayata geçirdi.

http://www.cnnturk.com/2008/dunya/09/14/ingilterede.seriat.mahkemeleri.olusturuldu/493426.0/index.html

Özgürlükçü, inançlara saygılı, demokrat duruşun gereği de budur zaten.

tarihinde liberal sosyalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni İngiltere ilgilendirmiyor. Türkiye; insan hakları, özgürlük, demokrasi gibi konularda İngiltere ile kıyaslanacak durumda dahi değil. Sen ise şeriat mahkemelerini destekleyeceğini söylüyorsun! Sen hangi ülkede yaşıyorsun? Dincilerin eline verilen her koz bizlerin alehinedir. Son yıllarda bunu gayet güzel gözlemliyoruz. İngiltere'de müslümanlar azınlıktır. İslam orada baskı unsuru olamaz. Zaten olmasına da izin vermezler.

İran'ın nasıl şeriat ülkesi haline geldiğini araştırmalısın.

Sitelerde Paylaş

Beni İngiltere ilgilendirmiyor. Türkiye; insan hakları, özgürlük, demokrasi gibi konularda İngiltere ile kıyaslanacak durumda dahi değil. Sen ise şeriat mahkemelerini destekleyeceğini söylüyorsun! Sen hangi ülkede yaşıyorsun? Dincilerin eline verilen her koz bizlerin alehinedir. Son yıllarda bunu gayet güzel gözlemliyoruz. İngiltere'de müslümanlar azınlıktır. İslam orada baskı unsuru olamaz. Zaten olmasına da izin vermezler.

İran'ın nasıl şeriat ülkesi haline geldiğini araştırmalısın.

Hep aynı klişeler, bunlardan sıkılmadınız mı?

AK Parti 8 yıldır iktidarda. Türkiye'ye şeriat geldiği, İran olduğu filan yok. Gelecek olsa şimdiye çoktan gelirdi. Abartıyorsunuz. Bilakis, Avrupa Birliği reformlarını yavaş yavaş gerçekleştiren, statükoyu, militarizmi yıkma konusunda önemli aşama kateden, açılımlar yapan, inançları tepeden inme jakoben anlayışla aşağılamayan, çağdaş demokratik ve özgürlükçü bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen bir ülke 2010 Türkiyesi.

tarihinde liberal sosyalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...