Jump to content

Cennet cehennem olmasa allahı kim takar?

Recommended Posts

Ben müslümanken cennet hayaliyle ibadetlerimi huşu içinde yerine getirmesem bile cehennem azabının korkusunuda üzerimden atamazdım. Cennet , cehennem olmasa kimse inancını bu denli önemseyip , dini ritüelleri bu kadar sık yerine getirmez. Dürüst olmak gerekirse cennet-cehennem olmazsa din arz ettiği önemini yitirir...

Sitelerde Paylaş

Ateistler, dinle mücadele edebilecekleri yanılgısından, ne zaman kurtulacaklar acaba?

Sitelerde Paylaş

Ateistler, dinle mücadele edebilecekleri yanılgısından, ne zaman kurtulacaklar acaba?

Bin yıllık bir olguyu, yüz yıllık ve birkaç kişinin anlayabileceği bilgi birikimi ile anında yıkmanın imkanı yoktur.

Ama emin ol mevcut dinler yüzyıllar içinde tarih kitaplarına kaldırılacaklardır.

Nasıl, bir şekilde hristiyanlığın, müslümanlığın yayılması zaman almışsa; ateizm ve onun etkisinin yayılması da zaman alacaktır. Bu etkiden dinler asla kendilerini kurtaramayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Bin yıllık bir olguyu, yüz yıllık ve birkaç kişinin anlayabileceği bilgi birikimi ile anında yıkmanın imkanı yoktur.

Ama emin ol mevcut dinler yüzyıllar içinde tarih kitaplarına kaldırılacaklardır.

Nasıl, bir şekilde hristiyanlığın, müslümanlığın yayılması zaman almışsa; ateizm ve onun etkisinin yayılması da zaman alacaktır. Bu etkiden dinler asla kendilerini kurtaramayacaktır.

Dostum.

Bak, seni anlıyorum ama sende biraz anlama gayret et lütfen. Din=ilahi temelli değildir, din=islam, hristiyanlık vs. değildir. Din algınız çok yanlış. Bence dinlerle mücadele etmek yerine ilk önce, ilah kavramı ile mücadele etmek, gerekir. Bu ilah kavramı kendini, mutlaklık, kesinlik, kutsallık olarak dayatır. Bu mutlaklığın ve kesinliğin olmadığını göstermek, bu ilahlık kavramını boşa çıkarır. Örneğin; kuranda bir sürü çelişki var, gibisinden argümanlarla dinle mücadele edemezsin. Bu, senin kuranda çelişkileri göremez isen, tanrıya inanacağın varsayımını doğurur. Neyse daha fazla ayrıntıya. Crafterman'ın açmış olduğu başlıkta gireceğim. Bu üstün körü oldu. Oradan devam ederiz.

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

1000 yıllık olgu mu? Dinler 10.000 sene önce de vardı. Öncesi de olmak zorunda. Çünkü dinler alt beyinin ürünü. Yani din insanın doğasında var.

Sitelerde Paylaş

Neden kurtulsunlarki bu mucadele çok işe yarıyor, şahsen ben kendim Ateistlerin sayesinde dinden çıktım ve benim sayemde birkaç arkadaşım dini bıraktı.

Mucadaleye devam arkadaşlar. Ayrıca bu forumda dinini bırakanlarada şahit olduk ve kimbilir kaç kişi Ateistler sayesinde dinini bırakmıştır.

Sitelerde Paylaş

Dostum.

Bak, seni anlıyorum ama sende biraz anlama gayret et lütfen. Din=ilahi temelli değildir, din=islam, hristiyanlık vs. değildir. Din algınız çok yanlış. Bence dinlerle mücadele etmek yerine ilk önce, ilah kavramı ile mücadele etmek, gerekir. Bu ilah kavramı kendini, mutlaklık, kesinlik, kutsallık olarak dayatır. Bu mutlaklığın ve kesinliğin olmadığını göstermek, bu ilahlık kavramını boşa çıkarır. Örneğin; kuranda bir sürü çelişki var, gibisinden argümanlarla dinle mücadele edemezsin. Bu, senin kuranda çelişkileri göremez isen, tanrıya inanacağın varsayımını doğurur. Neyse daha fazla ayrıntıya. Crafterman'ın açmış olduğu başlıkta gireceğim. Bu üstün körü oldu. Oradan devam ederiz.

Saygılarımla...

Yanlış.

Önce dinlerle mucadale edilmeli, Tanrı inancı en sonuncu aşama, çünkü bir insanın Ateist olması için önce Agnostik olması gerekiyor, hiç kimseyi direk Ateist yapamazsınız.

Sitelerde Paylaş

Cennet ve cehennem olmasa ben hala allaha inanırım diyen bir sivri akıllı var midir acaba? Dürüst olun...

Daha da aç: cennet ve cehennem olmasa bile ölüm ötesi hayat, varlık vs var mı? Cennet zevkleri ve cehennem azabı yok diyelim, ama ölümden sonra yaşamın var yada yok olması, soruyu ve cevabı çook değiştirir.

Sitelerde Paylaş

Cennet ve cehennem olmasa ben hala allaha inanırım diyen bir sivri akıllı var midir acaba? Dürüst olun...

Ben negatif ateistim tanrı (eğer) varsa bile bana verdiği söylenen özgür irademi kullanarak benle bilgisayar oyunu gibi oynayıp sevap veya günah point kazanımım doğrultusunda beni game over'dan sonraki bonus bölümde ödüllendirip cezalandırması ilkesini kesin bir şekilde reddediyorum.

Kısacası cennet-cehennem varsa da yoksa da ben inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dinler temellerini yalan ve korku üzerine inşa ederler. Korkutmak esastır. Korkmayan adamı kessen inandıramazsın. İşte bu nedenledir ki cehennem ve diğer korku öğeleri uydurulmuştur. Aklı olan bu yalanları sallamaz, ama ne yazık ki aklı olanların sayısı pek de fazla değildir...

Sitelerde Paylaş

Dostum.

Saygılarımla...

sırf birşeyler yazmış olmak için yazılmış bir paragraf ama bomboş.

bir kere karşımda kendisine inanmayanlarıda kapsayacak biçimde ültimatom ve göz dağı veren sure ve ayetlerle dolu kuran var.ayrıca kuranın yazdığı masallara inanan milyonlarca beyinsiz var.böyle handikap dolu bir ortamda bir beyinde çok azda olsa bir kuşku şüphe vs doğurabilmek iyi bir şeydir.ama sen kalkmış bilmem ne varsayımı doğurur

gibi zorlama uzatma yapıyorsun.sen git beddiüzaman üstadın makalelerini oku.senin için daha hayırlı......

Sitelerde Paylaş

Dogru bir müslümanda cehennem azabının korkusundan çok allah korkusu vardır...Dolayısıyla bir müslüman için cehennem olmasa bile yaradanı sevmek,ona inanmak farz olacakdır...

Yaradılanı severiz yaradandan ötürü hesaaabıı diyorsun yani. Hamamböcekleri mesela çok şirinlerdir...

Sitelerde Paylaş

mesela sizde şirinsiniz sizide O yarattı ol dedi,sabredip vardır hikmetiniz demek düşüyor bize ^_^

Evet ben gerçekten çok şirinim harikayım. Hikmet konusuna gelince hikmet şudur: sizin bakıp da Allah'ım neler var dedikten sonra kemale erip 100 sevap puanı almaktır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...