Jump to content

Dinlerle savaşmalı mıyız ?

Recommended Posts

Biz insanları nasıl daha fazla muhafazakarlaştırabiliriz? Bu, buraya gelen sözde reformistlerin saldırı yaparken kullandıkları bayağı bir argüman. Buna nasıl inanıyorsun hayret..

Buraya gelen dindar birini değiştirmek gibi bir amacımız yok bizim. Bizim amacımız gerçekten kafası karışık olup da araştıran, sorgulayanlarla. Kararlı bir dindarın değiştiğini gördün mü sen? Kimse inat uğruna imanına yapışmaz. Bu kadar uzak olmayın insanlardan. Tut ki yapıştı.. Ne hayır gelir böylesi koyundan? Onu kazansan ne olur kaybetsen ne olur..

Reformistler yalancıdır, iki yüzlüdür. İnsanın gözünün içine baka baka yalan söylerler. Ben reformist olup da ateiste kendini kabul ettirmek için takla atmayan pek az insan gördüm burada. "Ben de sizdenim, ben yobaz değilim, ben çok çağdaş ve modernim" der durur, azıcık sıkıştığında da ateisti ensestle vurmaya kalkar.

Bu insanlar görünüşte çağdaş. İslam'ı allayıp pullayınca bir şey değişmiyor. Kumaş aynı kumaş çünkü.

Reformistler radikalleri en fazla besleyen kesimdir. Eskiden böyle düşünmüyordum ama çok yanıldığımı gördüm sonra.

Dinler layık oldukları yere, yani ibadethanelere tıkılmadıkça insanlık huzur bulamayacak. Hristiyanlar bu işi başardıktan sonra sıçradılar.

Bizim savunup desteklememiz gereken İslam savaşçıcı reformistler değil, laiklik olmalı.

Dinlerinden bize ne...

Aynı yollardan ben de geçtim sanırım unutuyorsun ve neler yaşadığımı da az çok biliyorsun . Bu kadar göz önündeyken herşey imana sarılmak kısmına neden katılmadın anlayamadım . İnanca küfür eden,dinlere nefret kusan , sadece aşağılamaktan öteye eleştiri getirmeyen kimseleri gören kişilerin nasıl bir tepki göstermesini bekliyorsun ki ? İmanına saldırılan kimsenin imanına sarılacağını gözlemleyemedin mi ? Ifeel sen dinsiz bir ailede yetişmiş bir birey olduğun için bu evreleri bilemezsin ve hüküm de veremezsin . Dinler herzaman galip gelir bunun farkında değil misin ? Bugune dek ne zaman dinler kaybetmiş ? Aydınlığın karşısında karanlık ne kadar tutunamamış gibi gözükse de karanlık herzaman aydınlığı bastırmıştır . Dünya’da vuku bulan olaylarda zaten bize bunu gösteriyor.

Reformistler en azından ateist/müslüman diye ayırıma gitmedikleri ve inanca yahut inançsızlığa saygı gösterdikleri için onları linç etmemek gerektiğini belirttim sadece. Savaşmamız gereken din algısıdır dedim , dinler olmamalıdır dedim . Bu doğrultuda da eleştiriler getirilmesi yahut ona göre üslup takınılması gerekir dedim . Ha bir şey değişmeyeceğinide bilsem de yine de bu konuyu vurgulamış olalım en azından belki bazı kafalarda şimşekler çakarda akıntıya karşı kürek çekmekten vazgeçerler. On yıldır yazan Hacı bile bunun farkına varmışken , bizlerin de bu konuyu düşünmemiz gerekir . Kumaş aynı dahi olsa bize karşı kir belirtisi göstermemesi bile yeterli olur benim için . Ben inançsız değil , inançlı ama bir arada yaşamayı öğrenmiş bir toplum hayal ediyorum . Bu tasavvurlarımla birliktede bunun birgün olacağına inanıyorum . Bu yüzden düşüncelerimi dillendirdim ki belki bir iki kişi anlarda bu çabadan vazgeçer diye …

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir kişinin bile maneviyatını sarsmak aylar hatta yıllar alabiliyor . Bizimle karşılaştıklarında bizden duydukları tepkiden ötürü imanlarına daha sıkı sarılıp paranoyak biçimde din elden gidiyor naraları atabiliyorlar.

:lol:

Selam

Sitelerde Paylaş

Aynı yollardan ben de geçtim sanırım unutuyorsun ve neler yaşadığımı da az çok biliyorsun . Bu kadar göz önündeyken herşey imana sarılmak kısmına neden katılmadın anlayamadım . İnanca küfür eden,dinlere nefret kusan , sadece aşağılamaktan öteye eleştiri getirmeyen kimseleri gören kişilerin nasıl bir tepki göstermesini bekliyorsun ki ? İmanına saldırılan kimsenin imanına sarılacağını gözlemleyemedin mi ? Ifeel sen dinsiz bir ailede yetişmiş bir birey olduğun için bu evreleri bilemezsin ve hüküm de veremezsin . Dinler herzaman galip gelir bunun farkında değil misin ? Bugune dek ne zaman dinler kaybetmiş ? Aydınlığın karşısında karanlık ne kadar tutunamamış gibi gözükse de karanlık herzaman aydınlığı bastırmıştır . Dünya’da vuku bulan olaylarda zaten bize bunu gösteriyor.

Aynı yollardan geçmedin. Sen geçtiğini sanıyorsun. Sen kafanda soru işaretleri var olduğu halde buraya gelmeseydin bugün dini reddedemezdin. Dünya üzerinde tek bir insan yoktur ki ateist olmak için okumaya ya da soru sormaya başlamış olsun. Ya da sıradan bir hristiyan durduk yerde "ben müslüman olacağım" deyip de hiç bilmediği, hakkında hiçbir fikri dahi olmadığı o dine girsin..

Daha önce de yazmıştım sanırım. Ben dini inançların, ama en çok da Allah (genelde tanrı diyebilirsin) inancının çok derin, çok güçlü olduğunu ve onusuz yaşamanın çoğu insan için neredeyse düşünülemeyeceğini savundum. Bunu bilirken karşıma çıkan her dindar insanı ateist yapmak için uğraşmam çok komik olur.

Buraya gelen müslümanlar bizler için birer av değil. Ben hiç öyle görmedim, onların inançları da zerre kadar umurumda olmadı. Onlar ve biz birbirimizi kullanıyoruz. Düşüncelerimizi, doğrularımızı, inandıklarımızı ifade etmek ve tartışabilmek için kullanıyoruz. Onlar da gönüllü biz de.

Ben insanları dinsiz yapmak gibi absürd bir amaç taşımıyorum, hiçbir inanırı da "aydınlatmak" gibi ulvî bir görev edinmiyorum. Bunu çok aptalca buluyorum üstelik. Soru soran ve yanıt arayan, gerçekten samimi olarak sorgulayan insanlarla tanışıp konuşmayı anlamlı buluyorum sadece. Bu forumda daha çok sessiz okuyucu için yazıyoruz biz.

Yani buraya gelip de "dinime daha çok sarıldım sayenizde" diyen insanla zaten işimiz olmaz. Onun dinine daha çok sarılması, buraya gelip üç günde "ateist oldum" diyen heveslilerin tepkiselliğiyle aynı. İkisi de değersiz ve bizi ilgilendirmiyor.

Reformistler en azından ateist/müslüman diye ayırıma gitmedikleri ve inanca yahut inançsızlığa saygı gösterdikleri için onları linç etmemek gerektiğini belirttim sadece. Savaşmamız gereken din algısıdır dedim , dinler olmamalıdır dedim . Bu doğrultuda da eleştiriler getirilmesi yahut ona göre üslup takınılması gerekir dedim . Ha bir şey değişmeyeceğinide bilsem de yine de bu konuyu vurgulamış olalım en azından belki bazı kafalarda şimşekler çakarda akıntıya karşı kürek çekmekten vazgeçerler. On yıldır yazan Hacı bile bunun farkına varmışken , bizlerin de bu konuyu düşünmemiz gerekir . Kumaş aynı dahi olsa bize karşı kir belirtisi göstermemesi bile yeterli olur benim için . Ben inançsız değil , inançlı ama bir arada yaşamayı öğrenmiş bir toplum hayal ediyorum . Bu tasavvurlarımla birliktede bunun birgün olacağına inanıyorum . Bu yüzden düşüncelerimi dillendirdim ki belki bir iki kişi anlarda bu çabadan vazgeçer diye …

SAYGILAR

Reformistlere neden bu kadar taktın bilmiyorum Craft. Israrla reformistleri savunuyosun ve bu bana da diğer arkadaşlara da garip geliyor. Çünkü biz reformistler değil sadece, cübbeli gibi yobaz müslümanları da aslında linç etmiyoruz. Bizim yerden yere vurduğumuz şey onların inançları. Reformistle yobaz arasındaki fark sadece pratikte var gibi görünüyor. Reformistler elbette çoğalsın, elbette laiklikten yana olup bana dinini dayatmayan hoşgörülü insanların sayısı artsın.. Ama Türkiye zaten cumhuriyetle birlikte dinde reform yaptı.. Türk müslümanları dinden bîhaber, kulaktan duyduğu "sevgi, çiçek, böcek, barış, kardeşlik" masallarıyla uyutuldu. Bu din böyle zannetti.

Reformistler de din savaşçılarıdır ve ve ülkenin daha dindar olmasını isterler. Din öğretirler. Bugüne dek şeriat tehlikesi mi vardı? Ülkedeki yobaz sayısı kaçtı? Herkes ılımlı müslüman değil miydi?

Bu insanlar da din pompaladılar yıllardır. Üstelik allayıp pullayıp kandırarak, gerideki gerçek İslam'ı perdeleyerek.. Başedemediler çünkü yalan söylüyorlardı. İslam'la mücadele, değiştirilmiş İslam'la olmaz.

İslam'ın dümen suyunda döner durursun ki o vakit senin düşüncelerinin esamesi okunmaz.

İsteyen istediğine inansın. Ben hiçbir dini, hiçbir dini yorumu desteklemem.

Reformist "dinde örtünme yoktur, ayetlerin bir tekinde bile başı örtmekten sözetmez Kur'an" der mesela. Yıllardır biliriz bunu. Fakat birileri de çıkar ve İslam'ı ana dilinde okuyup pratik eden gerçek müslümanları gösterir ve kadının kafasına türban denen paçavrayı geçiriverir. Ya da pardesüyü, sonra da çarşafı...

Reformistler gericilerin bir adım ötesindedir sadece, başka da bir şey değil. Yobazı beslerler; ve düşündüğünün aksine, radikalleşmek için basit bir basamak görevi görürler.

Gerçek din orada sapasağlam durur çünkü.

Craft..

Müslüman arkadaşlar burada bize neler neler söylüyorlar, biliyorsun.. "Ateist kadınlar toplumda fahişe olarak görülür, siz de bunu destekler nitelikte insanlarsınız". "Kocanızı rahatlıkla aldatabilirsiniz, her önünüze çıkanla yatabilirsiniz çünkü korkup çekineceğiniz bir Allah'ınız yok". "Her türlü ahlaksızlığı yapabilirsiniz çünkü sizi engelleyecek bir inancınız yok". "Sizin ahlak anlayışınız bir temeli bile yok, niye ahlaktan bahsediyorsunuz, ensest bile yapabilirsiniz". "Siz hayvansınız, insanlıktan anlamazsınız".

Bunlar bizim umurumuzda oldu mu? Bizim hakkımızda bunları düşünüyorlar diye daha fazla mı ateist olduk?

Ve ilginç olarak bunları hep senin o çok savunduğun reformistlerden duydum ben. Çok daha kötülerini duydum.

Dinsiz bir ailede büyüdüm, hiçbir dini baskı yaşamadım, dinlerle ilgilenmeye başladığımda zaten bir ateisttim ve doğal olarak okuduklarımdan etkilenmedim. Yani bir inanırın ateistleşme sürecinin ne olduğunu kendim deneyimlemedim, haklısın. Fakat bu ülkede yaşıyorum ve sağım solum inançlı. Mesleğimin de yardımı oldu, hem de çok.. Dinlerin yarattığı korkunç kaygı ve korkuların insanlara neler yaptığını çok yakından gördüm.

Dinler ibadethaneye hapsedilmeli. Bunun yolu da laiklikten geçer.

Bize düşen onun ardına düşüp eşit ortam yaratmaya çalışmak. Reformistlerin din algısı yalanlar üzerine kurulu ama gerçek apaçık(!) ortada. Kur'an da böyle söyler, biliyorsun.

Sitelerde Paylaş

kuranda olan şeyleri inkar edenlerle, kurana ekleme yapanlardan ben de rahatsızım.o kadar abartmışlarki olayı dinimiz bizi özgür bıraktı diyorlar :blink:

inanacaksan adam gibi inan.ben yaşadığım ülkede inanmaktan mutluyum.ama ben suudi arabistanda yaşasaydım o kadar baskı yüzünden kesin inançsız olurdum. her türlü fikrin aşırısı karşıtını doğurur..bunu açıkça söyleyecek kaç kişi var bilmem ama ben söyledim işte..her sakallıyı adam sananların çoğunlukta olduğu bir toplumda yaşıyoruz..heer türlü özgürlüğünü atatürk ilkelerine borçlu olanların nankörlükleri sayesinde zamanında bir avuç olan nurcular bugün yönetimde..

gazetede okudum bugün,29 ekimde okuyacağım en berbat haberdi,van'da 12 yaşındaki kız çocuğu okula türbanla gitmiş.kimse önceki gibi ses çıkarmamış..bu bir rezalettir aslında..

bu ülkedeki sistemin sağladığı özgürlüklerden yararlanıp da nankörce saldıranlar da çok iyi biliyor ki,türban diye çığrınan,bizi ingiliz yönetsin diye feryat eden hainler de kapağı ilk fırsatta avrupaya atar.

neden arabistan değil diye sorduğumuzda cevap yok

dinin içini boşaltıp inananla ekleme yaparak inananın ne farkı var??

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dinlerle savaşılmaz, dinler eleştirilir. aynı zamanda dini topluma zorla benimsetmeye çalışan kesimle de savaşılmaz, mücadele edilir. savaş terimi biraz reaksiyoner bir kavram, bu yüzden kendi açımdan bunun kullanılmasını doğru bulmuyorum. dinler sonuç olarak hiç bir maddesel temele dayanmayan, soyut bile diyemeyeceğimiz hayali şeylerdir. soyut şeyler maddi olabilir, mesela düşünce soyuttur ama maddi bir olgudur. dinler ise soyut olmaktan ziyade hayal ürünü gerçek dışı mitolojik hikayelerdir. bu nedenle Don Kişot'un yeldeğirmenleri ile savaşması tarzı bir mücadele değil bizimkisi. temeli eleştiri üzerine odaklanmış olan, tarafsız ve objektif açıklamalardan ibaret.

Sitelerde Paylaş

Dinlerle savaşırsak, bu savaşı kaybederiz.

Dinleri daha da güçlendiririz.

Dindarları uyandırarak, eğiterek, korkularını yok ederek teker teker kazanmalıyız...

Ben 3 yıldır bu forumdayım.

Şu yazdığınla ilişkin tek iletine/tek eylem planına/tek fikrine rastlamadım.

Ne iş hacı?

Sen bu cümlen ile insanları güya aydınlatıp ateist yapmaktan mı bahsediyorsun, yoksa insan inançlı kalabilir ama inandığı bana zarar vermeyecek boyutta olmalıdır mı demek istiyorsun?

Ben bir evrim olgusu var diyorum, bilimsel hiçbir gerçeğe sırtımı dönmeyen bir inanırım ama sırf müslüman kimliğim nedeniyle bu forumdaki ateistlerin çoğu tarafından böcek muamelesi görüyorum.

Sitelerde Paylaş
Aynı yollardan geçmedin. Sen geçtiğini sanıyorsun. Sen kafanda soru işaretleri var olduğu halde buraya gelmeseydin bugün dini reddedemezdin. Dünya üzerinde tek bir insan yoktur ki ateist olmak için okumaya ya da soru sormaya başlamış olsun. Ya da sıradan bir hristiyan durduk yerde "ben müslüman olacağım" deyip de hiç bilmediği, hakkında hiçbir fikri dahi olmadığı o dine girsin..

Daha önce de yazmıştım sanırım. Ben dini inançların, ama en çok da Allah (genelde tanrı diyebilirsin) inancının çok derin, çok güçlü olduğunu ve onusuz yaşamanın çoğu insan için neredeyse düşünülemeyeceğini savundum. Bunu bilirken karşıma çıkan her dindar insanı ateist yapmak için uğraşmam çok komik olur.

Buraya gelen müslümanlar bizler için birer av değil. Ben hiç öyle görmedim, onların inançları da zerre kadar umurumda olmadı. Onlar ve biz birbirimizi kullanıyoruz. Düşüncelerimizi, doğrularımızı, inandıklarımızı ifade etmek ve tartışabilmek için kullanıyoruz. Onlar da gönüllü biz de.

Ben insanları dinsiz yapmak gibi absürd bir amaç taşımıyorum, hiçbir inanırı da "aydınlatmak" gibi ulvî bir görev edinmiyorum. Bunu çok aptalca buluyorum üstelik. Soru soran ve yanıt arayan, gerçekten samimi olarak sorgulayan insanlarla tanışıp konuşmayı anlamlı buluyorum sadece. Bu forumda daha çok sessiz okuyucu için yazıyoruz biz.

Yani buraya gelip de "dinime daha çok sarıldım sayenizde" diyen insanla zaten işimiz olmaz. Onun dinine daha çok sarılması, buraya gelip üç günde "ateist oldum" diyen heveslilerin tepkiselliğiyle aynı. İkisi de değersiz ve bizi ilgilendirmiyor.

Ben buraya uğrarken yine dini ritüellerini yerine getiren bir inanırdım ki buradaki yazılar gözyaşlarımın akışına neden olmuştu . Kendimi gözlemlemeyen , objektif bakmayan , ateistlere karşı kin güden bir insan olmuş olsaydım imanıma sarılışım bu kadar kısa sürmeyecek , nefretimin artışı da belli müddet sonra sönmeyecekti. Ben istisnayım emin olabilirsin .Burayı okuyupta bizim hakkımızda ne gibi hükümler sıraladıklarının da bilincindeyim ama bizler de bu hükümler karşısında tepki göstertmekten başka bir halt yapmıyoruz. Bu evreleri geçiren kimse olarak neyin ne olduğunu da gayet iyi bilen bir insanım , cahil de değilim . Burada ben kafa patlatıyorsam pragmatik bir davranış sergilemek isteyip bu şekilde dillenen düşünce doğrultusunda da hareket etme özgürlüğüne sahibim.Burada o kadar ahlaksız ateist kullanıcılar da var ki , bizler bile bazen insaniyetinden şüphe edip kontrolü kaybediyoruz . Bu kadar düzeysiz tartışmaların yapıldığı forumun ismine de ateistforum dediğimize göre bizlere belli bir imaj çizmeleri de gayet normal . İşte sorunun bam teli de zaten burada . Dinlerle savaşmak ters bir reaksiyon olarak geliyorsa da sana , tribünlerdeki kişilere karşı da aynı şekilde davranış sergileyebilirsin . Tribünlere karşı da ateist insanın tasavvur edildiği gibi bir varlık olmadığını göstermelisin . Bunu yapıyor musun ? Ne kadar yapıyorsun ? Kaç kişi yapıyor ? farklı düşünen ateiste bile el , yüz yıkama tavsiye ediliyorsa , buradaki müslümanların ve okuyan kullanıcıların vay haline ki bizi çoktan mimlemişlerdir . Mimlediklerini de bu forumda yazan ve ateistlere diş keskinleyen kişilerin iletilerinden de anlıyoruz . Ben dinlerle savaşmam . Ben insanlara inançsızlığı önermem . İnançsızlık insan yapısına terstir ve bunu önermek ciddi bir hatadır . İlk insandan beride dinlerin zincir halinde devam etmesi de bu söylemime kanıt oluşturur . İnanmam insanın doğasında varsa , aciziyet olgusunun içinde barınıyorsa bunla savaşamazsın . Aciziyeti yok edemiyorsan ise dinleri de yok edemezsin . Bu yüzden dinsiz bir toplum ütopyası tamamen fiyaskodan ibarettir ve de sadece ütopiktir . Dinsiz bir toplum yaratılmış olsa bile , topluma hiçbir katkı sağlamaz , aksine yozlaştırır . Tanrının koyduğu yasalar gibi nufüz eden yasalar koyamayacağına göre insanların vicdanına hitap eden caydırıcı bir kural koyamazsın . Bu yüzden din gereklidir . Bizim derdimiz de dinle değil , dinin bize dayattıklarıyladır .

Ayrıca benim de amacım sessiz okuyuculara seslenmek . Onun haricinde zerre fayda getirmeyen tartışmalar içinde kafa patlatmak benim için anomidir , hikayeden ibarettir .

Buraya gelen de zaten ‘’ sizin sayenizde dinime sarıldım ‘’ demez . Küfürü duydukca inancına sarılır ki sarsılmasın . Kontrolden de çıkmaya başlayınca zaten buradan nefret dolu olarak ayrılır . Noldu ? Kime ne katkı sağladınız o zaman IfeelGood ? hiçbir fayda sağlamadık , sağlamadınız , kazanamadık , kazanamayacağız çünkü bu kafa yapısıyla hiçbir şey yapılmaz . Toplumu ayrıştırmaktan başka bir işe de yaramaz . Baştan mağlubuz , mağlupta olacağız . Buradaki bu tutumlardan ötürü diş keskinleyen kişilerin varlığını bilmemiz bizim dışarıda ateistim deme şansımızı da elimizden alıyor .

Sen IfeelGood . Müslümanları böcek olarak görürken hangi trübüne oynadığını da söyler misin ? Ateistlerin tribününe mi ? Yoksa atılan kişilerin siteyi takip ettiği tribüne mi ? Acaba hangisi seni ilgilendiriyor ?

Reformistlere neden bu kadar taktın bilmiyorum Craft. Israrla reformistleri savunuyosun ve bu bana da diğer arkadaşlara da garip geliyor. Çünkü biz reformistler değil sadece, cübbeli gibi yobaz müslümanları da aslında linç etmiyoruz. Bizim yerden yere vurduğumuz şey onların inançları. Reformistle yobaz arasındaki fark sadece pratikte var gibi görünüyor. Reformistler elbette çoğalsın, elbette laiklikten yana olup bana dinini dayatmayan hoşgörülü insanların sayısı artsın.. Ama Türkiye zaten cumhuriyetle birlikte dinde reform yaptı.. Türk müslümanları dinden bîhaber, kulaktan duyduğu "sevgi, çiçek, böcek, barış, kardeşlik" masallarıyla uyutuldu. Bu din böyle zannetti.

Reformistler de din savaşçılarıdır ve ve ülkenin daha dindar olmasını isterler. Din öğretirler. Bugüne dek şeriat tehlikesi mi vardı? Ülkedeki yobaz sayısı kaçtı? Herkes ılımlı müslüman değil miydi?

Bu insanlar da din pompaladılar yıllardır. Üstelik allayıp pullayıp kandırarak, gerideki gerçek İslam'ı perdeleyerek.. Başedemediler çünkü yalan söylüyorlardı. İslam'la mücadele, değiştirilmiş İslam'la olmaz.

İslam'ın dümen suyunda döner durursun ki o vakit senin düşüncelerinin esamesi okunmaz.

İsteyen istediğine inansın. Ben hiçbir dini, hiçbir dini yorumu desteklemem.

Reformist "dinde örtünme yoktur, ayetlerin bir tekinde bile başı örtmekten sözetmez Kur'an" der mesela. Yıllardır biliriz bunu. Fakat birileri de çıkar ve İslam'ı ana dilinde okuyup pratik eden gerçek müslümanları gösterir ve kadının kafasına türban denen paçavrayı geçiriverir. Ya da pardesüyü, sonra da çarşafı...

Reformistler gericilerin bir adım ötesindedir sadece, başka da bir şey değil. Yobazı beslerler; ve düşündüğünün aksine, radikalleşmek için basit bir basamak görevi görürler.

Gerçek din orada sapasağlam durur çünkü.

Craft..

Müslüman arkadaşlar burada bize neler neler söylüyorlar, biliyorsun.. "Ateist kadınlar toplumda fahişe olarak görülür, siz de bunu destekler nitelikte insanlarsınız". "Kocanızı rahatlıkla aldatabilirsiniz, her önünüze çıkanla yatabilirsiniz çünkü korkup çekineceğiniz bir Allah'ınız yok". "Her türlü ahlaksızlığı yapabilirsiniz çünkü sizi engelleyecek bir inancınız yok". "Sizin ahlak anlayışınız bir temeli bile yok, niye ahlaktan bahsediyorsunuz, ensest bile yapabilirsiniz". "Siz hayvansınız, insanlıktan anlamazsınız".

Bunlar bizim umurumuzda oldu mu? Bizim hakkımızda bunları düşünüyorlar diye daha fazla mı ateist olduk?

Ve ilginç olarak bunları hep senin o çok savunduğun reformistlerden duydum ben. Çok daha kötülerini duydum.

Dinsiz bir ailede büyüdüm, hiçbir dini baskı yaşamadım, dinlerle ilgilenmeye başladığımda zaten bir ateisttim ve doğal olarak okuduklarımdan etkilenmedim. Yani bir inanırın ateistleşme sürecinin ne olduğunu kendim deneyimlemedim, haklısın. Fakat bu ülkede yaşıyorum ve sağım solum inançlı. Mesleğimin de yardımı oldu, hem de çok.. Dinlerin yarattığı korkunç kaygı ve korkuların insanlara neler yaptığını çok yakından gördüm.

Dinler ibadethaneye hapsedilmeli. Bunun yolu da laiklikten geçer.

Bize düşen onun ardına düşüp eşit ortam yaratmaya çalışmak. Reformistlerin din algısı yalanlar üzerine kurulu ama gerçek apaçık(!) ortada. Kur'an da böyle söyler, biliyorsun.

Reformistlerden neyi kasıt ettiğimi de çok iyi biliyorsun IFeelGood . Dine hizmet etseler de kendi inandıkları dine , kafasında ki farklı şiare , farklı İslam’ a hizmet ediyorlar ve bunun da gocunacak yanı yok , bize zararı da yok . Ben reformistlerle birlikteyim ve belli amaçlar için mücadele ediyorum , ateist popülasyonunu artırmak gibi bir misyon yüklemiyorum kendime . Dikdatörlerin başaramadığını bizler başarırız sanıyoruz ama tamamen bir yanılgı … İçtimai hayatta karşılaştığımız tiplerin foruma uğradığından bihaber öfkemizi boşalttığımızın farkına varamıyor muyuz yoksa salağa mı yatıyoruz ? G

Gerçek din diye de bir şey yoktur . Herkesin İslam’ı farklıdır . Algılamadaki bozukluklar yahut farklılıklar bile seninle beni farklı düşünmeye sevk edip seni düşman ederken beni etmiyorsa buradan bile bunu kavramamız gerekmektedir . Yanlış düşündüğünü düşünüyorum. Bastırılmış duyguların boşaltıldığı bir mekan olarak görüyorsunuz Ateistforum’u.

Sen empati yapamazsın çünkü hiçbir zaman hayatını sonradan anladığın saçmalıklar üzerine kurmamışsın. Bu empatiyi yapmaktan yoksunken nasıl yorumlar çıkartabiliyorsun anlamıyorum. Bir İncil’i okuyan müslüman gibi okurken sen Kuran’ ı , nasıl olurda etkilendim diyebilirsin ki zaten . Ama bir müslümanken okusaydın forumu o zaman ne demek istediğimi anlardır . Bana dayatmada bulunmayacak her insanın mahremine saygılıyım.

Bir ateist olaraktan kendini yargılayıp , böcek olarak gördüğün insanlara karşı tutumunu değiştirdiğin vakit sana karşı haksız ithamlardan da sıyrılmış olursun . Ben burada çok nadir hakaret işitirim ve ikna etme yöntemiyle büyük ölçüde karşı tarafa bir imaj veririm . İşte o vakit hakaretler kalmaz , karşılık vererek değil . Şunu da söylemiyorum ben sana ki ; susalım , onların hoşgörüsüne sığınalım .Hayır böyle bir şey de söylemiyorum . Başlıkta da zaten yeterince anlattım …

Sitelerde Paylaş

İşte bizi görüp imanına daha sıkı sarılıp diş keskinleyen bir müslüman kardeşimiz .Bizim de bu şekilde düşünmen de mutlaka payımız vardır fakat tüm ateistleri de bu şekilde tasavvur edip insan yerine koymamak , aşağılamak da hoş birşey değil sevgili kardeşim . Bizler de toplum yararını gözeyen bireyleriz ve bu doğrultuda da dinlerin insan hayatına zarar verdiğini , aklı ve vicdanı sınırladığını düşünüyoruz . Aklını ve vicdanını sınırlaman bana karşı öfke duymana neden olurken benim fikrimin ve vicdanımın hür olması ise sana karşı bir öfke duymama neden olmuyor . Çünkü seni dinine göre değil , insani sıfatlarına göre değerlendirmeye tabi tutuyorum . Nihai kararımız dinlerle mücadeledir fakat dinlerin dayatmacılığına karşı verilen bir mücadeledir . Onun dışında kesinlikle fertlerin mahremlerine müdahil olma hakkını kendimizde görmüyoruz . Aynı yollardan geçmiş kimseler olarakdan senin bu düşüncene katılmıyor , birgün aynı konumu paylaşırsan bizi anlayacağını umuyoruz . Heryerde din var . Otobüste , minibüste , bakkalda , manavda , okulda , iş yerinde, çevrede , ailede ... Bizler dinin yeryüzünden silinmesini , politikaya alet edilmemesini , sadece vicdanlarda kalmasını istiyoruz . Anca bu şekilde birlikte huzur içinde yaşayabiliriz . Dine göre değil , pragmatik davranışlara göre insanlar toplumda söz sahibi olmalıdır . '' Din sadece inançtır , zeka testi değildir '' diye de boşa yazmadım . Bu ne seni daha fazla akıllı yapar ne de beni daha gerizekalı yapar . Bunca yıl aldatıldığını düşünen bir insanın da öfke duymasını normal karşılamalısın . Biraz empati yapmayı denediğin vakit aslında ne demek istediğimi anlamış olacaksın sevgili dostum...

SAYGILAR

Sen, yazdıklarımı nasıl okuyorsun, crafterman. Alakasız alakasız şeyler yazıp durma.

Ben, inançsızlara saygılı bir insanım. Bir insan, inançsız yada ateist olduğunu, benim yanımda belirtebilir. Ben buna karşı, son derece saygılıyım.

Benim karşı olduğum şey, anibalvari, ağzından köpükler çıkarararak salya sümük zırvalayan ateistlerdir.

Resul aleyhisselama, pedofili - sapık - muho diyen, pislik - şeref yoksunu ateistler yada dinsizlerdir.

Böyle rezil insanlara, realde asla konuşma fırsatı tanımayacağız. Gerekirse, kavgada edeceğiz ve gerekirse, canımızıda vereceğiz. Ama asla, haddimizi aşmayacağız. Bir şekilde, değerlerimize saldıranları, savuşturacağız.

Böyle tipler, rezilliklerine, bu forumlarda devam edeceklerdir. Bunlar böcektir ve ezilmekten korktukları için, buralarda gizleneceklerdir.

Bunu yapmak sadce toplumu daha da geri bırakacaktır., tahammülsüz, linççi toplumlar asla gelişemezler

Bizim sizin peygamber sandığınız kişiyi eleştirmemiz inancınızı azaltıyormu? Hayır, o zaman neden şiddet kullanarak susturmak istiyorsunuz? Özgürlükten ancak acizler korkar, çok kuvvatli sandığınız imanınız basit insanların söylemlerinden tırsmamalı. Ayrıca kimse kimseye saygı göstrmek zorunda değildir

Bilakis, imanımızı artırıyor. Siz, bizler için bir örnek teşkil ediyorsunuz.

Ayrıca, bende size saygı duymak zorunda değilim. Benim değerlerime saygısı olmayan birine, ben neden saygı duyayım.

Çok beklersiniz. Ben ve diğer müslümanlar, size asla saygı göstermeyeceğiz. Bunu geçin.

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bende, karşıt bir fikir belirteyim.

Ben şahsen, ateistlere toplumda söz hakkı verilmesine karşıyım. Çünkü, ateistlerin çoğu, hadlerini aşmakta, peygambere olur olmaz küfürler etmekte ve çeşitli lakaplar takmaktadırlar..ismini dahi, doğru düzgün söylememektedirler.

Bu tip nedenlerden dolayı, ateistlerin reale çıkmalarına asla izin verilmemelidir. Bu forumda bir böcek gibi, sıkışıp kalmalılar, taki kıyamet gününe kadar.

Size asla, karşımıza geçip, kininizi kusma izni vermeyeceğiz. Bunu yapmaya kalkarsanız, gerekli tepkimizi ortaya koyacağız. Ama asla, haddimizi aşmayacağız. Bizi, kendinizle karıştırmayın.

Sen, yazdıklarımı nasıl okuyorsun, crafterman. Alakasız alakasız şeyler yazıp durma.

Ben, inançsızlara saygılı bir insanım. Bir insan, inançsız yada ateist olduğunu, benim yanımda belirtebilir. Ben buna karşı, son derece saygılıyım.

Benim karşı olduğum şey, anibalvari, ağzından köpükler çıkarararak salya sümük zırvalayan ateistlerdir.

Resul aleyhisselama, pedofili - sapık - muho diyen, pislik, şeref yoksunu ateistler yada dinsizlerdir.

Böyle rezil insanlarada, realde asla konuşma fırsatı tanımayacağız. Gerekirse, kavgada edeceğiz ve gerekirse, canımızıda vereceğiz. Ama asla, haddimizi aşmayacağız. Bir şekilde, değerlerimize saldıranları, savuşturacağız.

Böyle tipler, rezilliklerine, bu forumlarda devam edeceklerdir. Bunlar böcektir ve ezilmekten korktukları için, buralarda gizleneceklerdir.

Sitelerde Paylaş

kendini en müslüman ilan edenlerden de değilim ama neden hiçbir müslüman bilge gibilere bir yanıt vermez??

geçenlerde lego;'bazı ayetler çocuklara okutulmamalı' demişti

kimseden ses yok

aynısını ateist deyince ortalığı toza dumana katarlar :D :D :D

craft açığı iyi yakalamışsın...

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

crafterman, ne yazdın? anlamadım.

kendini en müslüman ilan edenlerden de değilim ama neden hiçbir müslüman bilge gibilere bir yanıt vermez??

geçenlerde lego;'bazı ayetler çocuklara okutulmamalı' demişti

kimseden ses yok

aynısını ateist deyince ortalığı toza dumana katarlar :D :D :D

craft açığı iyi yakalamışsın...

Siz, resule hakaret edenlere, çiçek atmaya devam edebilirsiniz. Müslüman olduğunuzuda idda edebilirsiniz, ben size, müslüman değilsiniz diyemem. Ama, itikatınız bozuk.

O resulki, bizim gözümüzün nurudur. Böyle kendi bilmez, 3-5 rezil, 5 para etmez ateistin hakaret etmesine, sesimizin çıkmayacağını, kimse sanmamalı.

Sitelerde Paylaş

crafterman, ne yazdın? anlamadım.

Siz, resule hakaret edenlere, çiçek atmaya devam edebilirsiniz. Müslüman olduğunuzuda idda edebilirsiniz, ben size, müslüman değilsiniz diyemem. Ama, itikatınız bozuk.

O resulki, bizim gözümüzün nurudur. Böyle kendi bilmez, 3-5 rezil, 5 para etmez ateistin hakaret etmesine, sesimizin çıkmayacağını, kimse sanmamalı.

bak ben azılı arap hayranlarına değil atatürkçülere yakınım oldu mu??

bırak şimdi benim itikadımı

kaç kişi o legonun sapık laflarına ağzını açmadı

ama bak anibal deyince nasıl tepki gösterdin

ikiyüzlüsünüz arkadaşlar

ayrıca konu itikatsa ben bu konularda çoğunuzu çarpar bölerim ...

Sitelerde Paylaş

bak ben azılı arap hayranlarına değil atatürkçülere yakınım oldu mu??

bırak şimdi benim itikadımı

kaç kişi o legonun sapık laflarına ağzını açmadı

ama bak anibal deyince nasıl tepki gösterdin

ikiyüzlüsünüz arkadaşlar

ayrıca konu itikatsa ben bu konularda çoğunuzu çarpar bölerim ...

Yahu, lego kim?

üyemi bu. Nerde ne zaman, ne yazmış?

Ben seni anlamıyorum, kusura bakma. Türkçe çeviri alabilirmiyim?

Sitelerde Paylaş

Yahu, lego kim?

üyemi bu. Nerde ne zaman, ne yazmış?

Ben seni anlamıyorum, kusura bakma. Türkçe çeviri alabilirmiyim?

git dekoder al madem.legoland nikli bir müslüman dedi ki:'bazı ayetler çocuklara okutulmamalıdır'.bahsettiği ayetler iman sahiplerine bahşedilen cennet hurileri ile ilgili ayetler...yani adam diyorki bu ayetler pornografik :blink: :blink:

adam inanıyor sözde ama aynı şeyleri ateist deyince hemen tepki gösterenler çıtını çıkarmadı o lafa

anladın mı??

Sitelerde Paylaş

Sen daha imaj yaratmaktan bahsediyorsun.. İmaj yaratmak.. İnsan böyle bir kaygı taşıyorken nasıl samimi olabilir?

Çok sıkıldım bu kişiselleşen tartışmalardan. Hiç hoşlanmıyorum ve mümkün mertebe kaçıyorum.

Sana reformist müslüman kardeşlerinle iyi çalışmalar, iyi birliği dilerim.

Bol empatili nice seneler...

Ben dinlerle ve onların savaşçılarıyla işbirliği yapacak, dini dinle pansuman etmeye kalkacak en son insanlardan biriyim.

Allah affetsin, ben de böyle biriyim işte. Dinlerden çok fena nefret ediyorum, onlara düşmanım.

Sitelerde Paylaş

Bizim savunup desteklememiz gereken İslam savaşçıcı reformistler değil, laiklik olmalı.

Sizi muhatap alan kim? Neden, kendi kendinize gelin güvey olmaktasınız? Gücünüz ne. Etiniz ne, budunuz ne?

Sizin ne desteğinize ihtiyacımız var, nede saldırılarınızdan korkumuz var.

Sizi sadece, insan olarak görmekteyiz. Ama bazen, insanlık dışı söylemlerde bulunup, sabrımızı taşırmaktasınız.

Ama, genede sabretmekteyiz. Sabrın sonu, selamettir.

Sizin, dinimizi ve güzelliklerini yok etmeye, asla gücünüz yetmez. Bunuda, aklınızın bir köşesine kaydedin, lazım olur.

not: Ben, reformist filan değilim. Sadece Allah`ın emir ve yasaklarını iyi anlayan biri olduğumu düşünüyorum.

benim yazıyı görmedın sanırım bir de gözlük al

Yazını gördüm, kardeşim. O bahsettiğin şahsı, tanımıyorum. Hiç bir yorumunuda görmedim.

Sitelerde Paylaş

Sizi muhatap alan kim? Neden, kendi kendinize gelin güvey olmaktasınız? Gücünüz ne? etiniz ne, budunuz ne?

Sizin ne desteğinize ihtiyacımız var, nede saldırılarınızdan korkumuz var.

Sizi sadece, insan olarak görmekteyiz. Ama bazen, insanlık dışı söylemlerde bulunup, sabrımızı taşırmaktasınız.

Ama, genede sabretmekteyiz. Sabrın sonu, selamettir.

Sizin, dinimizi ve güzelliklerini yok etmeye, asla gücünüz yetmez. Bunuda, aklınızın bir köşesine kaydedin, lazım olur.

not: Ben, reformist filan değilim. Sadece Allah`ın emir ve yasaklarını iyi anlayan biri olduğumu düşünüyorum.

benim yazıyı görmedın sanırım bir de gözlük al

Sitelerde Paylaş

Sen daha imaj yaratmaktan bahsediyorsun.. İmaj yaratmak.. İnsan böyle bir kaygı taşıyorken nasıl samimi olabilir?

Çok sıkıldım bu kişiselleşen tartışmalardan. Hiç hoşlanmıyorum ve mümkün mertebe kaçıyorum.

Sana reformist müslüman kardeşlerinle iyi çalışmalar, iyi birliği dilerim.

Bol empatili nice seneler...

Ben dinlerle ve onların savaşçılarıyla işbirliği yapacak, dini dinle pansuman etmeye kalkacak en son insanlardan biriyim.

Allah affetsin, ben de böyle biriyim işte. Dinlerden çok fena nefret ediyorum, onlara düşmanım.

Dinin alternatifi zaten yeni bir dindir . Din denilen bağnazlıktan doğan yöntem bağnazlığın esiri olmuş ve yeni bir dinle de bu bağnazlık aşılıp tekrardan bağnazlığın esiri olup yozlaştırılmıştır. Dinin alternatifi zaten dindir . Sen insanların duygusal dünyasına hitap edecek alternatiften , bizler ise bu alternatifi sunmaktan acizken dinlerle savaşamazsın ki . Bu yüzden mecbursun yoksa düşünceler aynı yerinde debelendiği müddetçe asla ileriye gitmeyecektir .

Kişiselleştirmedim ki genel olarak yazdım . Nasıl anladıysan bilemem tabi . Herneyse sen bilirsin .İmaj kaygısını elbetteki taşıyacağız. Azınlıkta olduğumuzu unutuyorsun sanırım . Dışarıda kendini herzaman deşifre edememen bile bunun kanıtıdır. Algıyı her konuda değiştirmek gerekli olduğunu birkez daha anlatmış oldun . Teşekkür ederim .

Sitelerde Paylaş
Dinin alternatifi zaten yeni bir dindir

Bu yanlış bir düşünce..

Dinin alternatifi dinsizliktir.

Eğer dine kendisi gibi inanç oluşturursanız, o ne kadar özgün ve iyi gibi görünse de, bir din olacağından ya kötüdür, ya da yozlaşacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...