Jump to content

Hangi Kuran ayeti sizi ciddi anlamda rahatsız etmekte.

Recommended Posts

Evet birçok başlıkta çelişkiler olsun Kuran'da zeyd meselesi olsun,çok eşlilik olsun, savaş ile ilgili vurgular olsun ateist arkadaşlar birçok eleştiri getirmekteler.

Ben soruyu MÜSLÜMAN arkadaşlara soruyorum.

Sizi Kuran'dan şüpheye düşmenize ramak bırakan ayet hangisidir?Yani neden böyle denmiş dediğiniz denmese daha iyi olurdu dediğiniz ayet var mı?

Sitelerde Paylaş

Evet birçok başlıkta çelişkiler olsun Kuran'da zeyd meselesi olsun,çok eşlilik olsun, savaş ile ilgili vurgular olsun ateist arkadaşlar birçok eleştiri getirmekteler.

Ben soruyu MÜSLÜMAN arkadaşlara soruyorum.

Sizi Kuran'dan şüpheye düşmenize ramak bırakan ayet hangisidir?Yani neden böyle denmiş dediğiniz denmese daha iyi olurdu dediğiniz ayet var mı?

öyle bir ayet yoktur zerre harfinden bile şüpheye düşmeyiz okudukça inancımız daha fazla pekişir 1400 yıl önce iki suyun karışmadığını bildiren bir güçten şüphe duymak havanda su döğmeye benzer atesitler yaptığı havanda su döğmekten başka bir şey değildir hepiniz toplansanız sayınızın milyonda çarpımı bir araya gelse onda bir zararınız dokunamaz sadece inkarınız artar

Sitelerde Paylaş

öyle bir ayet yoktur zerre harfinden bile şüpheye düşmeyiz okudukça inancımız daha fazla pekişir 1400 yıl önce iki suyun karışmadığını bildiren bir güçten şüphe duymak havanda su döğmeye benzer atesitler yaptığı havanda su döğmekten başka bir şey değildir hepiniz toplansanız sayınızın milyonda çarpımı bir araya gelse onda bir zararınız dokunamaz sadece inkarınız artar

Hala suyun karışmadığını diyorlar ya İslam'ın uydurma masallardan oluştuğunun ispatı bunlar..

6 Tanrı, "Suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın" diye buyurdu.

Bu arada 1400 yıl öncesinin önceside mevcut.. Siz bilmem kaç yıl önce diyerek insan aklının zekasını hafife almayın zira Eratosthenes (M.Ö. 276 - M.Ö. 194 ) Yunanlı matematikçi , coğrafyacı ve astronom. Meridyen yayının uzunluğunu ve ondan yararlanarak Dünya'nın çevre uzunluğunu Ekvator'u hesaplamış, çalışmalarını Geopraphika adlı eserinde toplamıştır. Dünya üzerindeki yerleşik alanların sınırlarını, hazırladığı bir haritada da gösteren matematik coğrafyacıdır. Eratosthenes ise bugün bile geçerli olan aşağıdaki yöntemi kullanmıştır:

Aynı boylam üzerinde bulunan iki kentten Syene'de yaz dönencesinde öğle vakti Güneş bir kuyunun dibini aydınlatıyorken, yani zenitte (tepe noktasında) bulunuyorken, İskenderiye'de zenitten 7 derece 12 dakika uzaklıktaydı. İki kent arasında 5000 stadyumluk bir mesafe bulunduğuna göre, Yer'in çevresinin 250.000 stadyum, yani 40.000 km olması gerekiyordu.

Bak ondan yaklaşım 100 yıl sonra Arapların putu ne demiş:

Nisa-24 Evli kadınlarla evlenmeniz de haram kılınmıştır. Elinizde bulunan (evli harp esirleri) cariyeler müstesna.. (İşte bütün bunlar) Allah' in size farz kıldığı yazılı hükümlerdir; bunlardan başkasını, namuslu-iffetli, zinadan kaçınarak mallarınızla (mehir verip) istemeniz size helâl kılınmıştır.

Cariyeniz evlide olsa cinsel ilişki helaldir diyor ve ardından tasdikliyor..Zinadan kaçınarak, namuslu iffetli olarak mallarınızdan vererek diyerek tam bir mallık yapmış oluyor.. Eee cariye evli, helal kılmışın bu zina olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş

müslümanlar Ateistforum'a gelip din kardeşlerinin en çok hangi ayetten rahatsız olduklarını soruyorlar, bunu islam forumlarında yapsalar neler olur kim bilir?

demek ki bu suları güvenli buluyorlar, gelin kardeşler, sorgulayın tabii ki, burada %100 güvendesiniz, evinizde olmadığınız kadar,

sorgulamaya devam..

tarihinde Spud tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında müslümanlar bizim eleşirdiğimiz ayetlerin hepsinden rahatsızlık duyarlar.Ama bunlara kılıf uydurmaktan başka çareleri yoktur.

Özellikle hadis ve diğer kaynakları rededen müslümanlar, eğer kuranda yazmıyor olsa Zeyd olayinida sonuna kadar inkar edeceklerdi. Ama şu anda savunmaya çalışıyorlar. Yada Muhammed köleliği keskin bir şekilde yasaklamıştı diyeceklerdi ama kuranda yazılanlar bunu yapmalarına engel oluyor. Bunların hepsi son derece ilkesiz, erdemsiz davranış biçimleridir. O yüzden bu ilkesiz insanlar asla gelip şu şu ayetten rahatsızım demezler

Sitelerde Paylaş

Kurandaki başka bir hatalı ayeti gösterdiğin için teşekkür ederim. Tatlı suyla tuzlu şu birbirine karışır. Aralarında engel falan yoktur...

Sitelerde Paylaş

. Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer, büker (doğru şahitlik etmez), yahut şahidlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır. nisa 135

bu ayet beni ciddi rahatsız etmekte...

nasıl uygulayabileceğiz...

kendimiz ana babamız aleyhine bile olsa doğruyu nasıl söyleriz...

düşünün şimdi doğruyu söyleseniz annenizi babanızı hapse atacaklar yahut büyük ceza görecekler yahut size büyük maddi zarar gelecek...

nasıl olurda doğruyu söylersiniz...

zor iş...

o yüzden bu ayet beni rahatsız ediyor...

Sitelerde Paylaş

Ama bunlara kılıf uydurmaktan başka çareleri yoktur.

Kılıf uydurma hadisesi insanlık tarihi kadar eski.

Herkesin zaman zaman baş vurduğu psikolojik tatmin argümanı olmuş

Ama dünyaya bilimsel gözle bakan birinin "eşeyli üreme nasıl ortaya çıkmıştır" sorusuna yanıt olarak yüzde yüz kesin bir dille değil de uyduruk dolu "ihtimalleri" dolayınca diline daha yobaz duruyor.

Sitelerde Paylaş

Kılıf uydurma hadisesi insanlık tarihi kadar eski.

Herkesin zaman zaman baş vurduğu psikolojik tatmin argümanı olmuş

Ama dünyaya bilimsel gözle bakan birinin "eşeyli üreme nasıl ortaya çıkmıştır" sorusuna yanıt olarak yüzde yüz kesin bir dille değil de uyduruk dolu "ihtimalleri" dolayınca diline daha yobaz duruyor.

Bu soruya kesin bir cevap bulamaıyoruz, demekki allah yarattı

hmm bak bu çok bilimsel oldu şimdi

Sitelerde Paylaş

. Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer, büker (doğru şahitlik etmez), yahut şahidlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır. nisa 135

düşünün şimdi doğruyu söyleseniz annenizi babanızı hapse atacaklar yahut büyük ceza görecekler yahut size büyük maddi zarar gelecek...

zor iş...

islamiyette asıl olması gereken ilkeli insan bu ayette emredilmiş doğrudur.

Sitelerde Paylaş

zor iş...

işgüzar seni

Sitelerde Paylaş

Aslında müslümanlar bizim eleşirdiğimiz ayetlerin hepsinden rahatsızlık duyarlar.Ama bunlara kılıf uydurmaktan başka çareleri yoktur.

Özellikle hadis ve diğer kaynakları rededen müslümanlar, eğer kuranda yazmıyor olsa Zeyd olayinida sonuna kadar inkar edeceklerdi. Ama şu anda savunmaya çalışıyorlar. Yada Muhammed köleliği keskin bir şekilde yasaklamıştı diyeceklerdi ama kuranda yazılanlar bunu yapmalarına engel oluyor. Bunların hepsi son derece ilkesiz, erdemsiz davranış biçimleridir. O yüzden bu ilkesiz insanlar asla gelip şu şu ayetten rahatsızım demezler

sen koca bir yalancısın biz hiç bir ayetten rahatsızlık duymayız zey ile ilgili ayette son derece isabetlidir kalıplaşmış yanlışlığı düzeltmek için gayet isabetli bir ayettir hiç bir evlatlık sizin gerçek evladınız değildir dul kalan eşleriyle nikah kıyabilirsiniz bu tabuyu yıkmak için ilk önce kuranın birinci derecedeki muhattabı seçilmiştir

bakın siz olsanız harp esiri cariyeye ne yapardınız sırayla düzerdiniz bir güzel ondan sonra paçavra gibi fuhuşa sürüklerdiniz .evli harp esiri evli cariyeye nikah kıyıp kadınlık şerefini koruyorsunuz buda kötü oluyor sızın için. erdem budur ama siz erdemin ne olduğunu bilemessiniz.

Sitelerde Paylaş

zor iş...

geçen bir haber vardı gazetede aklıma bu olayı getirdi..

8 yaşında erkek çocuğa 5 yıl boyunca öz dedesi ve amcası tecavüz ediyor..

ve olayı öz annesi gizliyor..

nasıl olur da doğruyu söylemezsin kireç..

allah'ın doğru demiş..

Sitelerde Paylaş

geçen bir haber vardı gazetede aklıma bu olayı getirdi..

8 yaşında erkek çocuğa 5 yıl boyunca öz dedesi ve amcası tecavüz ediyor..

ve olayı öz annesi gizliyor..

nasıl olur da doğruyu söylemezsin kireç..

allah'ın doğru demiş..

Bizim apartmana merdivenleri silmeye bir kadın gelirdi. Diğer bütün benzerleri gibi 7-8 çocuğu vardı ve kocası alkolikti. Birgün adam sarhoşken bebklerden birini ağlıyor diye duvara fırlatıp öldürmüş. Çocuk nüfüsa kayıtlı değilmiş, kimsede suç duyurusunda bulunmamış

Müslümanlar buna benzer aile içi bir suç işlendiğinde kol kırılır yen içinde kalır diyerek hiç şikayet etmezler. Örneğin buna benzer aile içi şiddet vakalı hergün yaşanır ama kimse suç duyurusunda bulunmaz. kireç te bana zor geliyor zaten demiş işte, zor geliyor böyle şeyler müslümanlara

Sitelerde Paylaş

Bizim apartmana merdivenleri silmeye bir kadın gelirdi. Diğer bütün benzerleri gibi 7-8 çocuğu vardı ve kocası alkolikti. Birgün adam sarhoşken bebklerden birini ağlıyor diye duvara fırlatıp öldürmüş. Çocuk nüfüsa kayıtlı değilmiş, kimsede suç duyurusunda bulunmamış

Müslümanlar buna benzer aile içi bir suç işlendiğinde kol kırılır yen içinde kalır diyerek hiç şikayet etmezler. Örneğin buna benzer aile içi şiddet vakalı hergün yaşanır ama kimse suç duyurusunda bulunmaz. kireç te bana zor geliyor zaten demiş işte, zor geliyor böyle şeyler müslümanlara

seni dürüstlüğe davet ediyorum çünkü islam kitabında bu konuda ne olursa olsun şahitlikten kaçınmayın doğruyu söyleyin demiş sende müslümanlar zaten gizlerler demişsin. Senin anlattığın olay müslümanların öğretileri ile bağdaşmamaktadır. Kuranda yazanlarla uyuşmamaktadır. Böyle şeyler müslümanlara zor geliyor diyemezsin çünkü ayette açıkca yapılması gereken yazıyor, kireç'in deyimi ile bütün müslümanları yargılayamazsın birde Kireçin davranışını ayetten önemli tutarak müslümanları yargılamışsın buda bazı arkadaşlarımızın birbirini dinlemeden anlamadan yorum yaptıklarını veya okuduklarını ne kadar tahlil edebildiklerini gösteriyor. Ya kasıtlı dürüstlükten uzak davranıyorsun yahut anlatılmak istenileni farkedemiyorsun. lütfen daha tarafsız ve dürüst yorumlar yapın bilgi kirliliğine kelime kalabalığına sebep vermeyin

Sitelerde Paylaş

Evet ben müslümanken yani geleeksel düşüncede bir müslümanken(6 yıl önce) Muhammed'in mucizeler gerçekleştirdiğine inanırdım.Ve buna benzer mucizelerin bizede olmasını isterdim.Artık aslolan yapılması gerekenleri değil boş bir mistik beklentinin içine düşmüştüm.

Kuran ayetlerinin bu yönde yaptığı çağrışımlar beni ciddi olarak rahatsız etmiştir.

Bunların bir kaçını yazayım;

3/124 İnananlara şunları diyordun: "İndirilmiş üç bin melek ile Rabbinizin sizi desteklemesi size yetmez mi?"

Bedir'de melekler vardı azıcık müslümanın yanında,peki ağır kayıplar verilen UHUD'da bu melekler nereye gitmişti?

Dünya'da müslümanların başlarına bombalar yağıyordu ama bu melekler yine piyasada yoktular.

Bir de Fil süresinde kabenin yıkılmasına karşı bir ebabil kuşu vakası anlatılırdı.Ama aynu Kabe'yi Allah defalarca doğal afetlerle yıkıyordu.

Anlayacağınız Kuran'daki birçok mucize anlatısı büyük bir tuzaktı.Mutsuz bir inancın pençesinde yırtınıyordum.

Evet Endonezya'yı görüyoruz dünyanın en kalabalık müslüman ülkesinin başı FELAKETLERLE belada.

Acaba Allah müslümanlara karşı neden sıcak ve onlarla beraber değildi.?

Allah korusun yazan bir sürü araba kaza yapıyor ve dualarla çıkılan yollarda kazalar kol geziyordu.

Oysa Allah Kuran'da,

2/186 Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karib'im, gerçekten çok yakınım.Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm.Hadi onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki doğruyu ve iyiyi bulabilsinler.

Anlayacağınız yaşadıklarımla Kuran anlatısı örtüşmüyordu.

Anlayacağınız Kuran gerçekler karşısında aciz bir mistizmin avuntusu idi.

Yazık ki geleneğimizin çoğu bu mistizme esir.

Sitelerde Paylaş

Evrenselliğini yitirdiğini ifşa eden savaş ayetleri , cariye ve köle kavramlarının sıkca zikredildiği ayetler , Muhammed'in cinsel hayatıyla ilgili ayetler , cehennem ayettleri , kadını aşağılayan daha doğrusu erkeği egemen kılan ayetler vs vs vs . Say say bitmez .

Kuranın hiçbir ayeti beni rahatsız etmiyor fakat kendim için istediğim şeyleri toplum için de istediğim için toplum hayatını bozan ayetler beni rahatsız ediyor . Zaten Kuran'ın neresinden tutarsan tut elinde kalır . Tabi bu şekilde rahatsız edici ayetler olsa da külliyen kötü olarak kategorize etmek de doğru olmaz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Evrenselliğini yitirdiğini ifşa eden savaş ayetleri , cariye ve köle kavramlarının sıkca zikredildiği ayetler , Muhammed'in cinsel hayatıyla ilgili ayetler , cehennem ayettleri , kadını aşağılayan daha doğrusu erkeği egemen kılan ayetler vs vs vs . Say say bitmez .

Kuranın hiçbir ayeti beni rahatsız etmiyor fakat kendim için istediğim şeyleri toplum için de istediğim için toplum hayatını bozan ayetler beni rahatsız ediyor . Zaten Kuran'ın neresinden tutarsan tut elinde kalır . Tabi bu şekilde rahatsız edici ayetler olsa da külliyen kötü olarak kategorize etmek de doğru olmaz.

SAYGILAR

kuranı tutarsan zaten elinde kalır ilk defa doğru bir şey dediniz tutturmuşsunuz bi köle cariyedir gidiyor savaşa ayetleri diyorsun

sana savaşana karşı sende savaş ya ne yapacaktı sana saldıran güllemi karşılık verecektin cehennem ayetlerindende neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlamadım

başkasının ırzına geçme cehennemde yanarsın başkasını ırzına geçmek hoş bişey mi

haksız yere adam öldürme haksız yere adam öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılır haksız yere adam öldüren cehenneme girecek bunun neresi kötü

anaya babaya saygılı ol yanlarında yaşlandımı öf bile deme anaya babaya saygısızlık edip onları çiğneyen huzur evleri denen çağdışı yerlere tıkayan zihniyetin çocukları cehenneme girsin bunun neresi kötü

komşunun namusuna bakma bakan cehenneme girecek bunun neresi kötü

fuhuş yapmayan siz başka kimselerin ananızla bacınızla fuhuş yapılmasını istermisiniz o yüzden size başkasının anasıyla bacısıyla fuhuş yapmayaın yapan cehennemle cezalandırılacak bunun neresi kötü

kumar oynama nice ocaklar kumar yüzünden sönmüştür kumar oynayan ceheneme girecek bunun neresi kötü ve size daha yüzlerce örnek verebilirim islamdaki bu erdeme görmessiniz takmışsınız köledir cariyedir hani nerde şu an köle cariye hangi müslümanın kölesi cariyesi var zaman içinde yavaş yavaş kalkmıştır

kuranın hangi ayeti toplumu bozmakta örnek verin muhtaca yardım edin olanımı sdaka verin olanımı sizden olmayana bile adil davranın olanımı adalet ugruna ana ve babnızın akrabalarınız aleyhine bile şahtlik yapın olanımı komşusu açkan tok yatan bizden değildir olanımı hangisi bu erdemlerin binde biri bile başkadüşünce yapısındakilerde yoktur varsa getirn örneklerini öğrenelim

Sitelerde Paylaş

kuranı tutarsan zaten elinde kalır ilk defa doğru bir şey dediniz tutturmuşsunuz bi köle cariyedir gidiyor savaşa ayetleri diyorsun

sana savaşana karşı sende savaş ya ne yapacaktı sana saldıran güllemi karşılık verecektin cehennem ayetlerindende neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlamadım

başkasının ırzına geçme cehennemde yanarsın başkasını ırzına geçmek hoş bişey mi

haksız yere adam öldürme haksız yere adam öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılır haksız yere adam öldüren cehenneme girecek bunun neresi kötü

anaya babaya saygılı ol yanlarında yaşlandımı öf bile deme anaya babaya saygısızlık edip onları çiğneyen huzur evleri denen çağdışı yerlere tıkayan zihniyetin çocukları cehenneme girsin bunun neresi kötü

komşunun namusuna bakma bakan cehenneme girecek bunun neresi kötü

fuhuş yapmayan siz başka kimselerin ananızla bacınızla fuhuş yapılmasını istermisiniz o yüzden size başkasının anasıyla bacısıyla fuhuş yapmayaın yapan cehennemle cezalandırılacak bunun neresi kötü

kumar oynama nice ocaklar kumar yüzünden sönmüştür kumar oynayan ceheneme girecek bunun neresi kötü ve size daha yüzlerce örnek verebilirim islamdaki bu erdeme görmessiniz takmışsınız köledir cariyedir hani nerde şu an köle cariye hangi müslümanın kölesi cariyesi var zaman içinde yavaş yavaş kalkmıştır

kuranın hangi ayeti toplumu bozmakta örnek verin muhtaca yardım edin olanımı sdaka verin olanımı sizden olmayana bile adil davranın olanımı adalet ugruna ana ve babnızın akrabalarınız aleyhine bile şahtlik yapın olanımı komşusu açkan tok yatan bizden değildir olanımı hangisi bu erdemlerin binde biri bile başkadüşünce yapısındakilerde yoktur varsa getirn örneklerini öğrenelim

arkadaş zaten külliyen kötü diye katagorize etmek doğru olmaz diye eklemiş, bu saydıklarınız erdemli düşünceler doğrudur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...