Jump to content

İslam ve Panteizm

Guest administrator

Recommended Posts

Guest administrator

Bu başlık altında BilgeYoda ve queesofhearts "İslam ve Panteizm" konusunu tartışacaklardır. BilgeYoda islamda panteist görüşün olduğunu, Allah'ın enerji olduğunu savunurken, queenofhearts panteizmle islamın ayrı görüşler olduğunu savunacak.

Sitelerde Paylaş

Ben yine her yerde yazdığım söylediğim ayeti koyarak başlayacağım tartışmaya.

Hadid 3 - Evvel'dir O, başlangıcı yoktur; Âhir'dir O, sonu yoktur; Zâhir'dir O, her şeyde belirir; Bâtın'dır O, gözlerden gizlenmiştir. Her şeyi en güzel biçimde bilendir o.

Yoktan var, vardan yok edilemeyen şey enerjidir. Fizik bu temel üzerine kurulmuştur.

Zahirdir enerji her şeyde belirir. Tüm varlıkta enerji vardır. Yani enerjinin zahir hali maddedir(varlıktır).

Batındır enerji gözlerden gizlenmiştir. Maddeyi gözle görürüz ama enerjiye dönüştürdüğümüzde o yoğun enerjiyi göremeyeceğiz. Enerji aslında soyuttur. Madde hali somuttur. Yani hem soyut, hem somuttur. Hem zahir, hem batındır.

Enerji varlığın olmadığı yerin olmadığı, mekanın olmadığı yer diyemeyeceğimiz bir yerde bile olan bir şeydir. Şöyle ki evrenin genişlemesi böyle açıklanır evrenin içine her an enerji dolar. Tıpkı bir balonun şişmesi gibi, ama düşünün ki evrenin dışında yer yoktur. Çünkü uzay-zaman yoktur.

İnne lillahi ve inne ileyhi raciun (Allahtan geldik(Allaha aidiz) ve nihayet yine Allaha döneceğiz BAKARA 156).

Enerji = Madde, Madde = Enerji dönüşümüne sahiptir. Yani enerji madde olabilir, maddede enerji. Her şey ondan geldi, herşey ona gidecek

Sitelerde Paylaş

sen daha çok panenteist gibi konuşuyorsun daha çok kafam karışıyor..

bu akıma göre herşey tanrıdan kopmuştur di mi??

ama panteizmde evren doğa insan hepsı tanrının ta kendisi

yani evren gemişlediğine göre tanrı şimdi genişliyor mu??

obez mi olucak bu tanrı??

islam ve diğer ortadoğulular panteizm gibi felsefi tanrı inançlarına ters bakarlar çünkü bu dinlerde tanrının yeri ayrı insanın yeri ayrı doğanın yeri ayrıdır

kurana göre her şey yoktan varoldu yoda,bu şekilde kabul etmeliyiz

ben de diyorum, henüz tanrıyla karşılaşmadığım için neye benzediğini bilemiyorum ama bir çeşit üstün güç kozmik güç falan diyorum ama evrenin kendisi tanrıdır dersem ben müslüman olamam

ne yani biz kendimize mi namaz kılıyoruz??

güneş kendine mi ibadet ediyor(kuranda dediğine gör)

sen daha çok panteizmle panenteizmi karıştırmış gibisin

panteizmde doğa üstü falan yok herşey doğal

ama sen ona döncez onun özüyüz diyorsun

bu da panenteizmdir

ama bu da islama aykırıdır

yani yanlış yorumlanıp tasavvuf adı altında ruhçuluk yapılıyor

evet tekrar edeyim islam ve hristiyanlık kendini felsefeye kapamış kayıtsız şartsız inanılması gereken dinlerdir

panteizmle ya da başka bir şeyle ilgileri yoktur

dünya tarihine bakarsan bu tür düşünürlerle kavgalıdır hep bu dinler

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sen daha çok panenteist gibi konuşuyorsun daha çok kafam karışıyor..

bu akıma göre herşey tanrıdan kopmuştur di mi??

ama panteizmde evren doğa insan hepsı tanrının ta kendisi

yani evren gemişlediğine göre tanrı şimdi genişliyor mu??

obez mi olucak bu tanrı??

Tanrı özdür queen tanrı genişliyor mu diyorsun. Bu çok saçma bir soru, çünkü tanrı özdür genişletendir, genişleyen değil. Bilimden felsefeden kurandan üçünden bir arada konuşuyorum sen sadece reddediyorsun ve tek söylediğin felsefeyle bu din bir arada olamaz. Nasıl??? Neden o zaman Allah 'hala akletmiyor musunuz?' sorusunu her ayette soruyor. Düşünmeden kabul edin ama akledin. Düşünmeden nasıl akledeceksin.

islam ve diğer ortadoğulular panteizm gibi felsefi tanrı inançlarına ters bakarlar çünkü bu dinlerde tanrının yeri ayrı insanın yeri ayrı doğanın yeri ayrıdır

kurana göre her şey yoktan varoldu yoda,bu şekilde kabul etmeliyiz

ben de diyorum, henüz tanrıyla karşılaşmadığım için neye benzediğini bilemiyorum ama bir çeşit üstün güç kozmik güç falan diyorum ama evrenin kendisi tanrıdır dersem ben müslüman olamam

ne yani biz kendimize mi namaz kılıyoruz??

güneş kendine mi ibadet ediyor(kuranda dediğine gör)

sen daha çok panteizmle panenteizmi karıştırmış gibisin

panteizmde doğa üstü falan yok herşey doğal

Zaten doğaüstü ne var ki queen doğaüstü olan bir şey gördün mü?? Senin söylediğin şey kanıtlanamamış bir şey yani milyon dolar ödülü var doğaüstü bir şeyi kanıtlamanın Amerika'da.

Doğru kabul edelim her şey yoktan var olmuştur kabul edelim. O zaman soruyorum sana Allah yoktan mı var olmuştur? Allah'ın varoluş zamanı var mıdır? Enerjinin var oluşu yoktur. Evren tanrıdır demişsin düşünceyi anlamadan yorum yapıyorsun o zaman ben bir insanı dövdüğüm de tanrıyı mı dövmüş oluyorum da dersin bana. Bu kadar sığ bakıyorsunuz ne yazık ki.(enerji içeceği içtiğimde tanrıyı mı içiyorum diyen vardı bana) Evrenin özüdür queen her şey aslında özdür.(enerjidir)

ama sen ona döncez onun özüyüz diyorsun

bu da panenteizmdir

ama bu da islama aykırıdır

yani yanlış yorumlanıp tasavvuf adı altında ruhçuluk yapılıyor

evet tekrar edeyim islam ve hristiyanlık kendini felsefeye kapamış kayıtsız şartsız inanılması gereken dinlerdir

panteizmle ya da başka bir şeyle ilgileri yoktur

dünya tarihine bakarsan bu tür düşünürlerle kavgalıdır hep bu dinler

Doğru, bu din Mevlana'yı, Farabi'yi, böyle özel insanları dışlamıştır bu düşünceleri yüzünden.

Ama bu dinin imamlarının, bu dinin hocalarının bu tür insanlara Mevlana gibi, Farabi gibi önemli insanlara savaş açması bunların düşüncelerinin benim düşüncemin yanlış olduğunu göstermez. Ben ayetle konuşuyorum, sen genellemeyle, adetle, örfle, gelenekle. Bu din gelenek dini midir?

İslam Akıl işi midir? Nakil işi mi? Nakil işiyse neden Kuranda devamlı 'hala akletmez misiniz' der. İslam akıl işidir bilinenin aksine queen önce bunu öğren islamın yolu aklın yoludur.. Aklını çalıştırmayan yolunu bulamaz bu dinde.

Sitelerde Paylaş

melekler doğa üstüdür, cinler doğaüstüdür,tanrı da doğaüstüdür bu yüzden hiçbirinin varlığı henüz kanıtlanmadı.inanmamızın nedeni de bu zaten yani bilmiyoruz kanıtlanmadığı için sadece inanıyoruz .zaten panteizmin islami yorumu tasavvuftur.sanırım sen doğa tanrısı ile allahı birbirine karıştırıyorsun.

allahla bizzat karşılaşmadım spekülasyolara giremem ama allah zaten hep vardı, kuran öyle diyor ben de onun yalancısıyım.anlamadan yorum yapma konusunda senin eline su dökemem biliyosun beni sapık efendiyi aklamakla suçladın benim gibi birini yahu :blink:

evren özdür tanrıdır diyorsun sonra evren genişler deyip ama tanrı genişletendir diyorsun sanırım bu tanrı kendi kendini genişletiyor

kurana tamamen aykırı düşüncelerdir bunlar..

ben nasıl genellemeyle konuşabilirim ayete göre konuşan benim

kurandaki akletmez misiniz sorusu, tanrı enerjidir ve evrenin özü müdür demek yahu komik olma

allah akletmez misiniz derken ben evrenin özüyüm gerizekalılar bunu anlayın demiyor

allah o kadar felsefi düşünmemize gerek görmez sadece doğaya bakın, hepsini benim yarattığımı anlayın der ,güneş bile bana ibadet ediyor der

tek bir ayeti al gel ,diğer bütün ayetleri çöpe at, sonra gel bana islamı öğren de gel de :D

kuran apaçıktır.kuranın hiçbir yerinde tanrı evrenin özüdür falan demez

felsefi inançları kurana yamayarak islam anlaşılmaz yoda

kurana inanan biri nasıl doğaüstü diye bir şey yok der hayatımda ilk kez duydum inan

metafiziğe inanmayan biri nasıl müslüman olabilir kurana inanabilir

akletmez nisiniz sorusu dediğim gibi otu moku tanrı sanmayın hepsini ben yarattım demektir

oysa senin garip islam anlayışına göre herkes tanrıdan bir parça

bu insanı dinden çıkarır..

Sitelerde Paylaş

melekler doğa üstüdür, cinler doğaüstüdür,tanrı da doğaüstüdür bu yüzden hiçbirinin varlığı henüz kanıtlanmadı.inanmamızın nedeni de bu zaten yani bilmiyoruz kanıtlanmadığı için sadece inanıyoruz .zaten panteizmin islami yorumu tasavvuftur.sanırım sen doğa tanrısı ile allahı birbirine karıştırıyorsun.

allahla bizzat karşılaşmadım spekülasyolara giremem ama allah zaten hep vardı, kuran öyle diyor ben de onun yalancısıyım.anlamadan yorum yapma konusunda senin eline su dökemem biliyosun beni sapık efendiyi aklamakla suçladın benim gibi birini yahu :blink:

Evet, öyle dersen öyle anlarım. meleklerin, cinlerin ve tanrının doğaüstü olduğunu söylenen sensin. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsun. Ben bilmediğim konuda yorum yapmam bir şey biliyorsam oda tanrının doğaüstü değil bizzat doğa yani bizzat enerji olduğudur. Bu kuranda yazar Hadid 3. Ben ayetle konuşuyorum sen hala kendi kafandan yazıyorsun. Ayet istiyorum. Ayet yazmaz isen bir daha cevap atmıyorum. Sebebi de aşağıdaki ayetlerdir.

Enam 115 Rabbinin kelimesi (Kuran) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek(ekleyebilecek-çıkarabilecek) yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Bakara 2/170 - Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun!" dendiğinde: "Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." derler. Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!...

evren özdür tanrıdır diyorsun sonra evren genişler deyip ama tanrı genişletendir diyorsun sanırım bu tanrı kendi kendini genişletiyor

kurana tamamen aykırı düşüncelerdir bunlar..

ben nasıl genellemeyle konuşabilirim ayete göre konuşan benim

kurandaki akletmez misiniz sorusu, tanrı enerjidir ve evrenin özü müdür demek yahu komik olma

Kurana tamamen aykırıysa hani burada ayetlerin, Kurana aykırı biliyorsun başka bir şey bilmiyorsun. Sen ayet vermiyorsun ama ben veriyorum. Birazdan nur suresinden de getireceğim ayet bakalım ne kadar böyle ayet getirmeden devam edeceksin??

Evren özdür demiyorum, Allah evrenin özü, yani enerjidir diyorum. Evrenin dışından evrene dolan bir enerji var, devamlı doluyor ve devamlı evren genişliyor. Bu enerji evrenin haricinde ise biz yalnızca evren Allahtır diyemeyiz. Enerji her yerdedir. Enerji sana şah damarından yakındır. Çünkü şah damarında bile vardır. Anlıyor musun şimdi??

akletmez misin hala queen kayıtsız şartsız kabul(inanç) akletmeden olur?? halbu ki akletmen için sorgulaman(kayıtsız şartsız inanan sorgulamaz) gerekir.

allah akletmez misiniz derken ben evrenin özüyüm gerizekalılar bunu anlayın demiyor

allah o kadar felsefi düşünmemize gerek görmez sadece doğaya bakın, hepsini benim yarattığımı anlayın der ,güneş bile bana ibadet ediyor der

tek bir ayeti al gel ,diğer bütün ayetleri çöpe at, sonra gel bana islamı öğren de gel de :D

Queen bana Allah'ın enerji olmadığını söyleyen tek bir ayet getir benim açıklayamayacağım. Güneş secde ediyor diyor ibadet demiyor. Secde ne demek queen?? Secde hükümranlığını kabul etmek demek güneş yörüngesinden şaşmaz Allah'ın hükümranlığını kabul edip o yörüngede döner. Aslında o yörüngede dönmesi hükümranlığı kabulü bile ibadettir.

kuran apaçıktır.kuranın hiçbir yerinde tanrı evrenin özüdür falan demez

felsefi inançları kurana yamayarak islam anlaşılmaz yoda

kurana inanan biri nasıl doğaüstü diye bir şey yok der hayatımda ilk kez duydum inan

metafiziğe inanmayan biri nasıl müslüman olabilir kurana inanabilir

Hadid 3 - Evvel'dir O, başlangıcı yoktur; Âhir'dir O, sonu yoktur; Zâhir'dir O, her şeyde belirir; Bâtın'dır O, gözlerden gizlenmiştir. Her şeyi en güzel biçimde bilendir o.

Nur 35. Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir.

............. kendisine ateş değmese dahi ışık verir. nûr üstüne nûrdur. ....................

Nur ışık demektir queen ışıkta bir tür enerjidir. Allah göklerin ve yerin nurudur.

Yahu yoktur yoktur diyorsun. Şu yoktur bu yoktur. Çürüttüğün bir arguman yok. ayet koyuyorum bakmıyorsun bile kuranda yazmaz yazıyor işte daha ne yazsın. Diğer ayetler diyorsun ama ayet yazmıyorsun. Ne anladım o tartışmadan, hep ben yazayım hep sen yok de, bu mu bizim tartışmamız??

akletmez nisiniz sorusu dediğim gibi otu moku tanrı sanmayın hepsini ben yarattım demektir

oysa senin garip islam anlayışına göre herkes tanrıdan bir parça

bu insanı dinden çıkarır..

Herkesin Allah'ın bir parçası olması fikri seni neden sinirlendiriyor sen ondan gelmedin mi ona döndürülmeyecek misin?? Bunu bakara suresi 156 da okumuyor muyuz ??

hala islam anlayışın garip diyorsun hala bana cevap vermiyorsun?? Yahu daha zekice kaçmalar gördüm 'Enerji zeki midir?' sorusu çok ilginçti mesela cevabı öğrenene kadar benim bile canım çıktı. Sen sadece beni yeriyorsun. Ben ayet istiyorum.

akletmez misiniz i sorgulamamız için söylüyor kuran, ben sana tek bir cümlen için tek bir ayet koyuyorum. paragraflarıma yok yanıtları yağıyor :D

Sitelerde Paylaş

senin daha çok bildiğin ortada!kurana aykırı ne kadar sapıklık varsa getirdin kuranda yazıyor dedin!!

haybeye konuştuğumu biliyorum ama bir kere karar verdik

panteizme göre insan da tanrının bir parçasıdır,oysa kurandaki o 'hepiniz ona döndürüleceksiniz 'ayeti ahireti simgeler, panteist tanrıyı değil

bak doğa tanrısı kurana neden güneş de ay da bizim idaremizdedir sözlerini koysun??

savunduğun şey yeterince komik ve çatır çatır çürütüyorum

koca kuranı buraya mı yazayım ikide bir ayet ayet deyip durma bütün ayetler panteizmin içine eden ayetlerdir zaten

tanrı bir çeşit enerjidir belki ben de düşünüyorum ama bu senin doğa tanrın değil

Enam 115 Rabbinin kelimesi (Kur�an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek(ekleyebilecek-çıkarabilecek) yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

bu ayetin ne alakası var panteizmle :blink: :blink:

ayet diye sayıklıyosun koca kurandan bunu mu getirdin

meleklere falan inanmayan insan müslüman değildir

doğaüstüne metafiziğe inanmayan insan anca kendini kandırır durur

ben bilmiyorum meleklerin varlığını o yüzden inanıyorum

kuran öyle diyor ben de onun yalancısıyım

Nur 35. Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir.

............. kendisine ateş değmese dahi ışık verir. nûr üstüne nûrdur. ....................

bak bu ayetleri nurcular da alıp kendilerine yontuyorlar

napalım şimdi nurcu mu olalım??

bu ayetlerin neresi panteizmdir

sen hem ruhçu hem panteistsin ne olduğun belli değil ^_^

daha çok panenteistsin aslında ya neyse

3.Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak hak ve adı konulmuş bir ecel (belli bir süre) olarak yarattık. İnkar edenler ise, uyarıldıkları şeyden yüz çeviren(kimseler)dir.

4.De ki: "Gördünüz mü haber verin; Allah'tan başka taptıklarınız, yerden neyi yaratmışlar, bana gösterin? Yoksa onların göklerde bir ortaklığı mı var? Eğer doğru sözlüler iseniz, bundan önce bir kitap ya da bir ilim kalıntısı (veya bir eser) varsa, bana getirin."

bu ayetler nedir???

senin doğa tanrınla ne alakası var???

hayır iddiası olan sensin kanıtlamak önce sana düşer ama bana ayet ayet deyip duruyorsun

asıl senin mantıklı doğa tanrısı ayetleri getirmen gerek ama bulduğun bir kaç tanesi de alakasız ,anca nurcu beyninden çıkma gibi

koskoca kuranı buraya nasıl yazayım

16:12 - Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize O verdi. Bütün yıldızlar da O'nun emrine boyun eğmişlerdir. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan bir toplum için ibretler vardır.

galiba senin doğa tanrı arada kafayı yiyor hem

4:33 - Sürekli olarak yörüngelerinde hareket eden ay ve güneşi, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verdi.

bu ayetler resmen doğa tanrıyı öldürürrr

ama sana göre tam tersi çok ilginç

6:78 - Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budur, bu hepsinden büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım".

bak tek bu ayet bile senin doğa tanrıyı çöpe atıyor

hangi birini kopyalıyayım

üstelik sen daha çok ruhçu gibi konuşuyorsun ya neyse

ruh nedir sana göre??

ruh kanıtlanmış mı??

metafizik değil mi??

e sen hem doğaüstü yoktur deyip melekleri bile öldürdün sonra da hepiniz ona döndürüleceksiniz deyip ruhçu takılıyosun

allah enerjinin kendisidir ayetini getir bana

bana adam gibi yüzlerce ayet falan getirir misin bu konuyla ilgili

71:16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış.

75:9 - Güneş ve ay toplanır,

76:13 - Orada donatılmış koltuklar üzerine dayanmışlardır: Orada ne yakıcı güneş görürler, ne de şiddetli soğuk.

81:1 - Güneş katlanıp dürüldüğünde,

91:1 - Güneş'e ve onun parıltısına,

bak bunları allah yapıyor,kendi parçaları değil bu güneş, ay,kendi yarattı hepsini

61 - Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

evreni doğayı tanımlayıp benim eserimdir diyor bak

bir çeşit enerji kabul ama senin dediğin gibi değil ,yok evrenin kendisi yok enerjinin kendisi falan değil, bu kuranın özüne tecavüz etmek gibi bir şey ,yani bunu iddia etmek

27:24 - "Onun ve kavminin, Allah'ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için hidayete giremiyorlar."

bak apayrı şeyler

Sitelerde Paylaş

senin daha çok bildiğin ortada!kurana aykırı ne kadar sapıklık varsa getirdin kuranda yazıyor dedin!!

haybeye konuştuğumu biliyorum ama bir kere karar verdik

panteizme göre insan da tanrının bir parçasıdır,oysa kurandaki o 'hepiniz ona döndürüleceksiniz 'ayeti ahireti simgeler, panteist tanrıyı değil

bak doğa tanrısı kurana neden güneş de ay da bizim idaremizdedir sözlerini koysun??

savunduğun şey yeterince komik ve çatır çatır çürütüyorum

koca kuranı buraya mı yazayım ikide bir ayet ayet deyip durma bütün ayetler panteizmin içine eden ayetlerdir zaten

tanrı bir çeşit enerjidir belki ben de düşünüyorum ama bu senin doğa tanrın değil

Bak ayet yanında birde bilimden konuşuyorum ben. Evren genişliyor ve dağılacak dağıldığında evren ne olacak sen ne olacaksın?? Her şey ilk haline özüne dönecek yani enerjiye. Peki ona döneceksiniz derken neden bunu kastetmiş olmasın yani ahirette de enerji olacağız. Öze dönüş söz konusu her an için. Anlamıyorsun, doğa tanrısı diyip duruyorsun ayırıyorsun doğayla tanrıyı, güneşle tanrıyı. Her şey onun idaresinde çünkü her şey o. Anladın mı? Tekrar tekrar sıkılmadan anlatırım. Doğanın tanrısı onun tanrısı diye ayırma. Allah de birincisi, ikincisi her şey o olduğu için aslında yani tüm olarak bak hiçbir şeyden ayırma.

Bir çeşit enerji diye bir şey yoktur enerji zaten bir çeşittir. Önce bunu öğren. Elektrik enerjisi falan demeye başlarsan seni fizik sitelerine havale edeceğim.

Enam 115 Rabbinin kelimesi (Kur�an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek(ekleyebilecek-çıkarabilecek) yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

bu ayetin ne alakası var panteizmle :blink: :blink:

ayet diye sayıklıyosun koca kurandan bunu mu getirdin

Ayet diye sayıkladığım için bunu getirdim. Neden ayet istediğimi anla diye. Koca kuranın en güzel ayetlerindendir.

meleklere falan inanmayan insan müslüman değildir

doğaüstüne metafiziğe inanmayan insan anca kendini kandırır durur

ben bilmiyorum meleklerin varlığını o yüzden inanıyorum

kuran öyle diyor ben de onun yalancısıyım

Melekleri bilmiyorum dedim. İnanmıyorum demedim. Doğaüstü olduklarına inanmıyorum ayrıca. Bilmediğim için yorum yapamayacağım sen yapabilecek misin?? Bana somut elle tutulur şeylerle gel. Melekleri ikimizinde bilmediği doğaüstü olup olmadığını söyleyemeyeceği açık.

bak bu ayetleri nurcular da alıp kendilerine yontuyorlar

napalım şimdi nurcu mu olalım??

bu ayetlerin neresi panteizmdir

sen hem ruhçu hem panteistsin ne olduğun belli değil ^_^

daha çok panenteistsin aslında ya neyse

Ben yontmuyorum. Enerjinin fizikte açıklanabilmiş kadarıyla karşılaştırıyorum ve örtüşüyor. Yani bilimden konuşuyorum. Fiziğin temellerini üstüne kurduğu kurallardan konuşuyorum. Gidip felsefe yapmıyorum.

3.Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak
hak ve adı konulmuş bir ecel (belli bir süre) olarak yarattık.
İnkar edenler ise, uyarıldıkları şeyden yüz çeviren(kimseler)dir.

4.De ki: "Gördünüz mü haber verin; Allah'tan başka taptıklarınız, yerden neyi yaratmışlar, bana gösterin? Yoksa onların göklerde bir ortaklığı mı var? Eğer doğru sözlüler iseniz, bundan önce bir kitap ya da bir ilim kalıntısı (veya bir eser) varsa, bana getirin."

bu ayetler nedir???

senin doğa tanrınla ne alakası var???

hayır iddiası olan sensin kanıtlamak önce sana düşer ama bana ayet ayet deyip duruyorsun

asıl senin mantıklı doğa tanrısı ayetleri getirmen gerek ama bulduğun bir kaç tanesi de alakasız ,anca nurcu beyninden çıkma gibi

Queen ben Allah'ın kendini tarif ettiği ayetleri getiriyorum sana sen yarattık dediği ayetleri bunlarda argumanlarımı çürütmez hatta destekler.

Bende sana aynı şeyi diyorum, bir ecel günü var evrenin, genişliyor ve dağılacak evren. Her şey o zaman enerji olacak(inna lillahi ve inne ileyhi raciun bakara 156 yı destekler o ilk ayet)

Diğer ayette ise Allah benden başka taptıklarınız diyor yine kendini anlatmıyor. Yani anlayacağın o ayette destek olmasa da köstekte olmuyor.

koskoca kuranı buraya nasıl yazayım

16:12 - Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize O verdi. Bütün yıldızlar da O'nun emrine boyun eğmişlerdir. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan bir toplum için ibretler vardır.

galiba senin doğa tanrı arada kafayı yiyor hem

4:33 - Sürekli olarak yörüngelerinde hareket eden ay ve güneşi, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verdi.

bu ayetler resmen doğa tanrıyı öldürürrr

ama sana göre tam tersi çok ilginç

:) Queen ay güneş sen ben doğa tanrısı açıkladım daha önce değil mi?? Bana Allah ı tarif eden bir ayet getireceksin ve enerjiyle çelişecek. Başka bir şey istemiyorum senden. Ben senden kuranı buraya yazmanı istemedim zaten.

6:78 - Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budur, bu hepsinden büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım".

bak tek bu ayet bile senin doğa tanrıyı çöpe atıyor

hangi birini kopyalıyayım

üstelik sen daha çok ruhçu gibi konuşuyorsun ya neyse

ruh nedir sana göre??

ruh kanıtlanmış mı??

metafizik değil mi??

e sen hem doğaüstü yoktur deyip melekleri bile öldürdün sonra da hepiniz ona döndürüleceksiniz deyip ruhçu takılıyosun

allah enerjinin kendisidir ayetini getir bana

Ruhçu değilim.(önce bunu bir öğren) Buraya sana yakıştırmalar yapmak içinde kendime yakıştırmalar yapılması içinde gelmedim. Ben neysem onu söylüyorum. Ruhçuyum yazarken dalga geçmiştim. Electraya korktum dediğimde ne yaptıysam orada da onu yaptım.

Güneş tanrının bir parçasıdır. Anlıyor musun? Biri diyor ki güneş tanrının bir parçasıdır. Bütün gerizekalılar güneş tanrı diyor gördükleri en büyük en yüksek şey olarak. Sonra bu ayet geliyor. Güneş Allah değildir diyor ortak koşmayın. Hiçbir şeyi ortak koşmayın diyor. Tek olanı kabul edin.

bana adam gibi yüzlerce ayet falan getirir misin bu konuyla ilgili

71:16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış.

75:9 - Güneş ve ay toplanır,

76:13 - Orada donatılmış koltuklar üzerine dayanmışlardır: Orada ne yakıcı güneş görürler, ne de şiddetli soğuk.

81:1 - Güneş katlanıp dürüldüğünde,

91:1 - Güneş'e ve onun parıltısına,

bak bunları allah yapıyor,kendi parçaları değil bu güneş, ay,kendi yarattı hepsini

61 - Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

evreni doğayı tanımlayıp benim eserimdir diyor bak

Ahhh Queen ah kolunu kopardığını düşün, onunla başka bir şey yapmışsın. Ne bileyim çok uzun olsun kolun baston yapmış ol. Diyorsun ki bu bastonu ben yaptım. Ben sana dönüp o senin kolun baston değil ki diyebilir miyim?? Anlıyor musun?? Hatta kolun her şey olabiliyor olsun. Kolunu çay yapıyorsun. Çay oluyor kolun, ben o çaya bakıp bu senin kolun mu demeliyim?? Anladın mı enerji olan bu her şeye enerji deseydi bir b*k anlamazdık. Hatta her şeye ben deseydi hiçbir şey anlamazdık. Hele o dönemin insanı mal mal bakardı.

bir çeşit enerji kabul ama senin dediğin gibi değil ,yok evrenin kendisi yok enerjinin kendisi falan değil, bu kuranın özüne tecavüz etmek gibi bir şey ,yani bunu iddia etmek

27:24 - "Onun ve kavminin, Allah'ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için hidayete giremiyorlar."

bak apayrı şeyler

Ben güneş Allahtır demediğim halde, sen hala ben Allah güneştir demişim gibi önüme böyle ayetler getiriyorsun. Total e Allah diyorum ben toplama yani.

Sitelerde Paylaş

255. Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

bak ayetülkürsi bu

bu sözlerin neresi enerjiyi tanımlıyor??

ayet getirince bu kez de bilim demeye başladın

konu bilim değil kuranın allahı doğa tanrısıyla bir midir??

biz burada bilimsel bulgu üzerine konuşmuyoruz sen bana kurandan adam gbi ayetler bulup diyeceksin ki bak işte burada panteizmi anlatıyor

getirdiğim ayetleri beğenmedin ayetülkürsi getirdim bir de buna bak

üstelik neden beğenmediğin ortada çünkü o ayetler senin tanrıyı öldürdü

herşey onun idaresinde ise o herşey olamaz iyice aklınız uçtu felsefe yapcam diye

ne demek yahu hiçbir şeyden ayırma ??

nasıl ayırmam kuran öyle demiyor

insanın yeri ayrı tanrının yeri ayrıdır kuranda

herşey ona dönecektir ayetini ruhçular alıp kendilerine yontar ondan ruhçu gibi konuşuyosun diyorum

meleklere inanıp doğaüstü olduklarına inanmamak da ayrı bir meziyet olmalı

kim meleklerin varlığını kanıtladı??

kendin dedin ,amerikada ödül vereceklermiş bulana

ben allahı hiç görmedim enerji olup olmadığı ile ilgili tek kanıt da yok sen biliyor gibi konuşup duruyorsun ben değil

nurcuların dayanak yaptığı ayetleri de getirme

felsefenin alasını yapıyorsun sen,bense sadece kuran mantığına göre konuşmaktayım

kuranın da felsefesi sınırlıdır hatta yoktur,

felsefi yorumlar bu yüzden ortaya çıkmış zaten (mesela senin yaptığın gibi)

karar ver bilim mi kuran mı?

konunun bilimle ne alakası var yahu

önce ayet diye tutturdun şimdi bilim diyosun :blink:

allah hiçbirşeye benzemez denir pek çok ayetde

hiçbirşeye benzemeyen tanrıyı evrenin özü enerji yaptın çıktın yuhhh

eğer güneş onun bir parçası ise güneşe tapanları uyarmazdı

boşa konuşuyorum ben

üstelik panteizmde evrenin genişlemesi caiz midir??????

yani başlangıcı olması gerekiyor bu genişleme durumuna göre oysa panteizmde zaten hep enerji var yani tanrı

evet madem bilimseliz...

Sitelerde Paylaş

255. Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

bak ayetülkürsi bu

bu sözlerin neresi enerjiyi tanımlıyor??

Tanımlamayan yer arıyorum sadece tanımlayan yeri geçtim. Yani bir şeyler onunken o bir şeyler onun parçası olamaz mı?? Tekrar soruyorum kolun her şey olabiliyor. Kolunu baston yaptın, bu baston benim bir parçam ve ayrıca benim diyorsun. Ben sana senin ama senin parçan değil deme hakkına sahip miyim??

ayet getirince bu kez de bilim demeye başladın

konu bilim değil kuranın allahı doğa tanrısıyla bir midir??

biz burada bilimsel bulgu üzerine konuşmuyoruz sen bana kurandan adam gbi ayetler bulup diyeceksin ki bak işte burada panteizmi anlatıyor

Ben sana ayet getirip bilimle destekliyorum. Bak diyorum bu ayetteki açıklama fizikle şu şekilde örtüşüyor. Senden de hayır şu ayet var örtüşmüyor demeni bekliyorum. Yani bak burada bir ayet var diyeceksin bu ayet senin anlattığına ters.

Ben ayetlerimi koydum sen daha benim hiçbir argumanımı çürütemedin.

Ben diyorum ki Kuranın Allah'ı doğanın tanrısı yoktur. Allah birdir. Allah totaldir. Yani her şeydir. Aklına gelen gelmeyen her şey.

getirdiğim ayetleri beğenmedin ayetülkürsi getirdim bir de buna bak

üstelik neden beğenmediğin ortada çünkü o ayetler senin tanrıyı öldürdü

herşey onun idaresinde ise o herşey olamaz iyice aklınız uçtu felsefe yapcam diye

Hala anlamak istemiyorsun. Bak sen teksin queenciğim. Hiçbir şey yok bir tek sen varsın. Kolun her şey olabiliyor. Kolundan bir canlı yapıyorsun. Bunu idare edebiliyorsun yani her şeyi idare edebiliyorsun. (kendini de idare edebiliyorsun yani.) Peki idare edebildiğin bu herhangi bir canlı olan kolun senin bir parçan olmuyor mu?? Yani her şey sen olmuyor musun?? İyice basite indirgedim şuan kendime şaşırıyorum.

ne demek yahu hiçbir şeyden ayırma ??

nasıl ayırmam kuran öyle demiyor

insanın yeri ayrı tanrının yeri ayrıdır kuranda

herşey ona dönecektir ayetini ruhçular alıp kendilerine yontar ondan ruhçu gibi konuşuyosun diyorum

Bak tasvire devam ediyorum. :) Kolundan yaptığın şu canlı vardı ya.. Bu canlı senden ayrılmış olmuyor mu?? Ayrılmış olsa da senin bir parçan olmuyor mu hala?? Yani hem bütün, hem ayrı. Yani kolun her şey olabildiğine göre kolun tekrar kolun olup sana dönebilir. Bak aklının almadığı kısmı anlatıyorum. :D inş alır şimdi gurur yapmazsın inş. şimdi :)

meleklere inanıp doğaüstü olduklarına inanmamak da ayrı bir meziyet olmalı

kim meleklerin varlığını kanıtladı??

kendin dedin ,amerikada ödül vereceklermiş bulana

Tamam işte doğaüstü bir şey daha kanıtlanmamış. Meleklerin varlığının kanıtlanmamış olması doğaüstü olduklarını mı gösterir?? Yoksa haklarında bilgi olmadığını mı??

ben allahı hiç görmedim enerji olup olmadığı ile ilgili tek kanıt da yok sen biliyor gibi konuşup duruyorsun ben değil

nurcuların dayanak yaptığı ayetleri de getirme

Enerjiyi gören yok zaten. Ben sana fiziği dayanak gösterip, bak diyorum bu ayet var, bu ayet fizikte enerjiyi anlatır gibi (ki fizik enerjiyi tamamen tanımlayabilmiş değil ) Allah'ı anlatmış. Sen 'bu aslında fizikte enerji değil, bak şu kanun var' demiyorsun da. Yazıyorsun da yazıyorsun getirdiğin ayetleri de (sen benim getirdiklerimi ciddiye almasan da) ben ciddiye alıp sana açıklama getiriyorum.

felsefenin alasını yapıyorsun sen,bense sadece kuran mantığına göre konuşmaktayım

kuranın da felsefesi sınırlıdır hatta yoktur,

felsefi yorumlar bu yüzden ortaya çıkmış zaten (mesela senin yaptığın gibi)

Kuran ın felsefesinin olmadığını söylemek Kurana hakarettir. Kuran devamlı şunu der akletmeyecek misiniz? Kuran bu kitabı çoban okusa(aklederek okuyacak) anlar demez mi?? Kuran üzerine bir çok şey söylenebilecek ama tek bir şey anlatan kitaptır.

karar ver bilim mi kuran mı?

konunun bilimle ne alakası var yahu

önce ayet diye tutturdun şimdi bilim diyosun :blink:

Konu eğer İslam(kaynak kuran) ve panteizm(kaynak fizik yani bilim) se ikisi bir arada olacak queen. Enerjinin tanımını bile bilmiyorsun. Neyi anlatayım ki daha sana ben.

allah hiçbirşeye benzemez denir pek çok ayetde

hiçbirşeye benzemeyen tanrıyı evrenin özü enerji yaptın çıktın yuhhh

Öz hiçbir şeye benzemez zaten queen. Enerji kendisinden sonra olan hiçbir şeye benzemez. Şekli yoktur ki benzesin. :)

eğer güneş onun bir parçası ise güneşe tapanları uyarmazdı

boşa konuşuyorum ben

Sen araba kullanacaksın(Allah'a tapacaksın) ama tekerini kullanmaya çalışıyorsun(Güneşe tapıyorsun. ). Anla artık queen bu kadar basite indirgemek istemiyordum. Anlar dedim ama ışık bile yok.

üstelik panteizmde evrenin genişlemesi caiz midir??????

yani başlangıcı olması gerekiyor bu genişleme durumuna göre oysa panteizmde zaten hep enerji var yani tanrı

evet madem bilimseliz...

Evren genişler çünkü içine enerji dolar queen, evrenin dışındaki enerji içeri dolar. Evrenin genişlemesini bir çok yerde anlattım. Nasıl caiz mi??

Evrenin başlangıcı var elbet. Enerjinin yok. Öz dediğim şey enerji(evren değil)...

Sitelerde Paylaş

116. "Allah, çocuk edindi" dediler. O, bundan uzaktır. Hayır! Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah'ındır. Hepsi O'na boyun eğmiştir.

117. O, gökleri ve yeri örneksiz yaratandır. Bir işe hükmetti mi ona sadece "ol" der, o da hemen oluverir.

Ben Allah çocuk edindi demedim :) Bende göklerdeki ve yerdeki her şey Allah'ındır dedim.

117 de yazanlara da itirazım yok. peki hani enerji olmadığını gösterdiğin yer?

sen koluna ol diyorsun ve oluyor queen kol senin olmuyor mu veya çocuğun mu oluyor kol senin??

tarihinde BilgeYoda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bana panteizmde evrenin genişlemesi caiz midir onun cevabını vermelisin. asıl konu bu.kuran ve panteizm diye bir şey yok bu senin uydurman....bak ben panteizmin tanımına ve içeriğine göre konuşup kuranın içeriği ile karşılaştırıp arada benzerlik yok diyorum.sense sanki allah enerjidir gibi bir ayet varmış gibi konuşuyorsun

bana çokbilmişlik taslamana gerek yok burada yazmayı kabul eden zaten kendine güvenir bunu yapma sakın..çürütemiyosun demekle adam çürütülmez..

nasıl tanımlamayan yer arıyosun??olmayan şey aranır mı??panteist evrenin zaten hep var olduğunu düşünür yani evren hep aynı duruyor.ondan adamlar kurana falan inanmaz.yani zaten hep vardı evren..oysa sen bilimi araya katıp bak evren genişliyor diyorsun.üstelik kuranda evrenin gemişlediği ile ilgili ayetlerin varlığı şüphelidir.sonradan yapılan çevirilerle bu anlamların sokuşturulduğu düşünülüyor..

ama evet evren genişliyor ve bu da panteizme aykırı zaten.panteist müslümanlıkta melekleri doğaüstü saymamak da varmış demekki ilginç.

getirdiğin ayet tanrının bütün evren olduğunu kastetmiyor sürekli kurana aykırı düşüncelerine dayanak kılma

madem hodri dedin bana kırk bin tane ayet getir ki açık seçik evrenin ta kendisi tanrıdır anlamına gelsin

iddiası olan sensin

sen hem ruhçu gibi hepimiz ona dönücez diyosun hem doğaüstünü reddeden panteist oluyorsun ne alaka

sen panenteistsin yoda

ne olduğuna karar ver

tek ayet getirip bilimle örtüşüyor demen komik..zerre kadar alakası yok..allahın ezeli ebedi olması onun yaydığı enerjinin de öyle olmayacağı anlamına gelmez

zaten panteizm metafiziği reddeder baştan saçma bir iddia.

....

çünkü tanrı özdür genişletendir, genişleyen değil.

bu söz sana ait

bu lafın panteizmle dalgasını geçtiğini de mi anlamadın??

panteizmde evrenin kendisi tanrı zaten

kim neyi genişletiyor??

evrenin başlangıcı var diyen panteist olamaz..

sen panenteistsin

senin tanrın evrenin özü mü nedir neyse iştee panteizmin tanrısı değil zaten

panteizmde evren genişlemez kaç kere demem gerek

ve insan da tanrıdır resmen panteizmde

bu da şirktir kurana aykırıdır

tasavvuftan etkilenip panteizmle karıştırıp müslüman oluyosun getirdiğin tek ayet, tutturdun bu panteizmi yansıtır diye,senin tanımladığın tanrı panenteist tanrıdır ve kurana aykırıdır..kuranı savunurken panteistim demek asıl kurana hakarettir.zaten panteist gibi de savunmuyorsun

allah herşeydir demekle şirke giriyorsun sanki kırk bin ayet getirdin de hepsi şak diye panteizme oturdu da ben burada sadece sinek avlıyorum gibi konuşma pişman etme ..

enerji de maddenin hali ama bu melekler doğaüstü değil demek değil

kurandaki allah doğaüstüdür canım kime sorarsan sor öyledir

sen hem doğaüstü yoktur deyip hem panteistim deyip kafanı bulandırma daha fazla

...

tanrı ile insan arasındaki metafiziksel ilişkiyi insanın kendi organlarıyla bir tutman daha da komik

ısrarla panteizmi yok sayarak panteistim deyip duruyorsun

iddialarının panteizmle alakası yoktur

kol bacak örneğinin de alakası yok tabi..

anlama yetisi sınırlı olan sensin ana iddialarını bilime uydurup konuşan yine sensin

bu konunun bilimle alakası yok

kuran mantığına göre panteist olunabilir mi??

allah panteistlerin tanrısı ile aynı mıdır??

işte soru bu ve sen iki üç ayetle bu işin içinden çıkamazsın

zaten panteist değilsin bu kesin

ruhçu tasavvufçu pantesit müslüman karışımısın yoda

evrenden ayrı enerji var o da evreni genişletiyor güzel ama bunun panteizmle alakası nedir??

evrenin başlangıcı yoksa ne halt yemeye doğa tanrısı dedikleri tanrıyı allah yaptın??

dediğim gibi tam olarak panenteistsin sen

panteizmin kurana uyarlanması işte

kendine tasavvufçuyunm de de anlayayım ben de

.........

Queen bana Allah'ın enerji olmadığını söyleyen tek bir ayet getir benim açıklayamayacağım

sorman gereken sor bu değil

allah zaten bir çeşit enerji güç neyse

seni n istemen gereken ayet evrenin tanrı olduğunu sööyleyen ayetler olmalı ama sen evren genişler genişleten enerjidir diyosun

çıkıp panteistim deme o halde

ne olduğuna karar ver

kuranda açık açık allah enerjidir demez zaten bunu insan hayal gücüyle kendi çıkarır ,tam olarak tanrı hiçbir şeye benzemez çünkü

bunu uyduran sensin

sanki açık seçik yazıyor da

dediğim gibi panteist değilsin tartışmanın anlamı yok

hala bana panteizmde evren genişlediğine dair bir şey söylemedin

çünkü felsefi yorumunla bunu savunuyorsun

Tek Tanrı 'lı Dinlerdeki Tanrı-Alem ayrılığı, Yaratan-Yaratılan diye bir ikilem, Panteizmde yoktur. Doğayla Tanrı bir ve aynı şeydir. Tanrı yaradan değil, varolandır ve evrenin tümüdür. Evrende görülen şeylerden gayri bir Tanrı yoktur. Tanrı, evrendeki bütün varlıkların toplamıdır. Evrenin başlangıcı ve sonu yoktur. Evrendeki mevcut canlı cansız her şeyin bütünlüğü Tanrı 'dır. Önsüz ve sonsuz olan Tanrı, hem makro kozmosta (evrende), hem de mikro kozmosta (insanda) bulunur.

bak tanım bu ve sen bu felsefeyi savunuyosun

kurana aykırı mı değil mi??

bana inanmadığın için tanımını getirdim

gerçi sen sürekli bununla alakasız ayetler istiyosun neyse

allah enerji değildir ya da öyledir gibi bir ayet olabilir mi yahu nerde görülmüş

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...