Jump to content

Bu başlıkta bilmediklerim, anlamadıklarım vs şeyleri sorucam

Recommended Posts

Evet sevgili insanlar hepinize seslenirim şimdi ben bu başılkta kafama takılan herşeyi sorgulayacam sizlerle birlikte birbirimize bilgi ve ilham verelim burda sorduklarıma fikri, bilgisi olan arkadaşlardan bana vermelerini rica ediyorum

bu başlığım sürekli güncel olacak ve yeni yeni sorgulamalarla her geçen gün ilerleyecek başlıyorum --------------->

Sitelerde Paylaş

sorum 1) Tüm insanlar ama istisnasız tüm insanların birleştiği nokta veya noktalar varmıdır varsa nelerdir? yani her bir insanın itiraz etmeden kabul edeceği etmek zorunda olduğu yani herkes için ortak olan bir görüş, düşünce, bakış açısı, vs. varmıdır varsa nedir? anlaşılmassa açabilirim soruyu

Sitelerde Paylaş

sorum 1) Tüm insanlar ama istisnasız tüm insanların birleştiği nokta veya noktalar varmıdır varsa nelerdir? yani her bir insanın itiraz etmeden kabul edeceği etmek zorunda olduğu yani herkes için ortak olan bir görüş, düşünce, bakış açısı, vs. varmıdır varsa nedir? anlaşılmassa açabilirim soruyu

Yoktur.

Sitelerde Paylaş

sorum 2) ekonomi global olarak dünya çapında yönetilen bişeymidir yoksa ulusal olarak ülke çaapında yönetilen bişeymidir? ekonomi evrensel açıdan nasıl işler, nedir? bir insanın çalışarak kazanacağı para miktarını dolayısıyla alım gücünü kim yada ne belirler? yani ben bi işte çalışıp x kadar para alıyosam ve x kadar parayla y kadar şey alabiliyosam bu miktarlar evrendeki kanunlar tarafındanmı belirlenen alım gücü miktarıdır yoksa bir takım insanşaların kafalarına göre belirlediği miktarmıdır?

Sitelerde Paylaş

Cevap 1)

Düşünsel bazda vardır, eylemsel bazda yoktur.

Cevap 2)

Ekonomi reel sektörün ürünüdür.

Bir ülkede reel sektör ne kadar yoğunsa o ülke global ekonomide o kadar rahattır.

Ama bir de finans sektörü var ki işte bu sektör icat oldu mertlik bozuldu :)

Sitelerde Paylaş

Cevap 2)

Ekonomi reel sektörün ürünüdür.

Bir ülkede reel sektör ne kadar yoğunsa o ülke global ekonomide o kadar rahattır.

Ama bir de finans sektörü var ki işte bu sektör icat oldu mertlik bozuldu :)

yanlış.. reel sektör sanılan şey, aslında tekelleşmiş kapitalizmde mali-sermaye ve finans-kapitale bağımlı olan sanayi ve ticari kuruluşlarıdır. tüm ulusal ve global ekonomi, yerli ve yabancı bankalar tarafından yönetilir. borsa'da bunların kontrolü altındadır.

Sitelerde Paylaş

ÖLÜM...

Sitelerde Paylaş

Sui, sen benim yanlışımı değil, arkadaşın sorusunun cevabını ver :)

madem öyle verelim bari.

kapitalist ekonomi ilk kez 16.yüzyılda hollanda'da belirmiştir. Hollanda aynı zamanda ilk burjuva demokrasisini ve cumhuriyet rejimini kuran devlettir. sanıldığının aksine ingiltere ilk örnek olmayıp, bundan sonra 18.yy da kapitalizme geçmiştir. fransa ve almanya ise 18.yy sonu ve 19.yy daki devrimlerle bunu başarmıştır.

yani anlaşıldığı gibi kapitalist üretim ilk olarak avrupa'da ortaya çıkmış, sonra dünyanın geri kalanına yayılmıştır. ancak 19.yy'da ortaya çıkan işçi sınıfı ve burjuvazi arasındaki sınıf mücadeleleri, siyasi devrimler I. dünya savaşının 20.yy'ın ilk çeyreğinde ortaya çıkması ile ayrı bir boyuta geçti. bu savaşı hazırlayan 19.yy sonundan itibaren tekelleşmeye başlayan mali kuruluşların sanayi ve ticaret kuruluşlarını yutması ya da denetimi altına alması ile meydana gelen finans-oligarşisinin avrupa'lı belli başlı 3 büyük kapitalist devlet arasındaki çelişkileri artırması bunun sonucunda da ingiltere-fransa bloğu ile almanya arasındaki emperyalist çelişkilerden doğan paylaşma savaşına yol açtı. bu iki bloktan her biri kendi sömürgeleri ya da bağımlı hale getirdiği ulusları yanlarında savaşa sürükleyerek neticelendirdiler. bu savaş sırasında zayıf halka olan rusya'da sosyalist devrim başladı ve bolşevikler iktidara geçtiler.

I. savaştan yenik çıkan alman emperyalizmi, yaşadığı mali bunalım ve kaybettiği ayrıcalıklarını tekrar kazanabilme adına faşizm denilen aşırı milliyetçiliğe ve baskıcılığa dayalı bir rejimle nazi partisini iktidara getirdi. bu parti ikinci dünya savaşı sürecinde alman emperyalizmini temsil ederek, paylaşım savaşına başladı. bir tarafta bolşeviklerce kurulmuş olan sosyalist sovyetler'e karşı anti-komünist, diğer tarafta abd-ingiltere ve fransa'nın başını çektiği liberal demokrasi ile yönetilen diğer emperyalist kampa karşıda kendi mali sermayesini koruma ve güçlendirme adına savaş yürüten alman emperyalizmi, sosyalist sovyetlerin askeri başarısı ile yenildi. bu süreç sonunda avrupa ve dünyanın geri kalanı üzerinde sosyalist sovyetler ile abd'nin başını çektiği diğer kapitalist kamp arasında soğuk savaş başladı.

stalin'in ölümünün ardından sovyet komünist partisini ele geçiren revizyonist kanat, gitgide rejimi yozlaştırarak sosyal-emperyalist karaktere büründürdüler. stalin eleştirisi 20. kongrede yayınlandı. kapitalist restorasyona ve marksist-leninist teorinin eleştirilmesi serbest bırakıldı. kruşçev ile başlayan süreç brejnev ve gorbaçov ile devam etti. sonunda sosyalist sovyetler emperyalist abd nin başında olduğu kapitalist kanat ile işbirliği yapan içerideki hainler sayesinde yıkıldı. bu yozlaşma sürecini ortaya serende o dönemlerde arnavutluk komünist partisi lideri enver hoxha'ydı.

günümüzde 91 de sosyalist sovyetlerin dağılmasından sonra, geçici zafer elde eden kapitalist kamp eski ideolojisine sözde öz eleştiri getirip, neo-liberalizm diye bir şey ortaya attı. oysa ideolojilerin ne dediği önemli değildir. önemli olan ekonomi değil ekonomi-politiktir. 19.yy'da olduğundan farklı bir ekonomi bilimi uygulanıyor şu anda. 1929 krizinden sonra keynesyan modelin uygulanması bile bu değişikliğin ortaya koyucusu. ekonomi de çok şey değişti. ama ekonomi-politik biliminde hiç bir şey değişmedi. ekonomi politik 19.yy da ne ise günümüzde de odur. marksizmin sosyalist teoriside ekonomi değil ekonomi-politik bilimi üzerine kurulur. yani daha düşük seviyeli ve ayrıntılı analizlere dayanır. bu yüzden sosyalizmin yenilgisi geçicidir, kesin değil.

91 de dağılan sovyetlerin ardından ekonomi politik değişmedi, ekonomik dengeler, emperyalist çelişkiler değişti dedik. bu çelişkilerin başında sosyalizmin tasfiye edildiği rusya ve diğer doğu bloğu ülkelerininde kapitalist ekonomik işbölümüne dahil olması, dahası uzakdoğu'da da küçük burjvua sosyalizmi tasfiye aşamasında olan çin'in bu işbölümüne dahil oluşu sonucu emperyalist dengeler kendi içinde değişikliğe uğradı. bu değişiklik, abd-avrupa birliği bloğundan meydana gelen batılı emperyalist kapitalist kamp ile çin ve rusya gibi sosyalizmin tasfiyesinden doğan gelişmiş doğu ülkelerinin başını çektiği asyalı emperyalist kapitalist kamp arasındaki çelişkidir. şu anda sosyalizmin tasfiye oluşu, meydanı tamamen emperyalist kapitalist devletlere bıraktığından temel büyük çelişkiler bu devletler arasındaki pazar ve hammadde bölüşümü üzerine kurulmuş vaziyette.

tarihinde Suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.solyayinlari.com/solkit/s/ikft.html

hollanda ile ilgili içindekiler bölümünde var (en sonda). ama kitabın hepsi yayınlanmış değil.

Hani bahsi geçen bölümü okumadan bir şey diyemem de bana uçuk bir iddia gibi geldi, Hollanda'da kapitalizm lâfı 17. yüzyılda bir geçiyor diye biliyorum ama "16. yüzyılda Hollanda'da kapitalizm vardı" deenmesi benim alarmı çaldırdı.

Sitelerde Paylaş

Hani bahsi geçen bölümü okumadan bir şey diyemem de bana uçuk bir iddia gibi geldi, Hollanda'da kapitalizm lâfı 17. yüzyılda bir geçiyor diye biliyorum ama "16. yüzyılda Hollanda'da kapitalizm vardı" deenmesi benim alarmı çaldırdı.

şimdi buldum kitabın internette yayınlanmış halini, ilgili bölüm;

http://www.kurtuluscephesi.com/sozluk/toplumlar2.html#1304

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...