Jump to content

TANRI NEDEN YOK

Recommended Posts

Değerli forum dostları...

Tanrı neden yokturun cevabı aslında kendinde saklı... Yüzyıllardır - binyıllardır Tanrı var mı yok mu tartışması mevcut. Günümüzde hala bu tartışma kuvvetle devam ediyorsa ve Tanrının bizzat kendisi gelip bu tartışmaya noktayı koymuyorsa aslında boşuna bir çaba söz konusu... Bence var, bence yoktan öteye geçmeyen, Tanrıyı çiçekle böcekle anlatmaya çalışan argümanları ve insana bak, doğaya bak <tanrıyı görürüsün çıkarımından gayrı delili olmayan, Tanrı tarafından yazıldığı iddia edilen fakat insan haklarından yoksun zayıf kitaplar ve değiştirilen kitaplarını koruyamayan aciz bir Tanrı figürü... Hala adı: İNANÇ'sa yani kesin bilgi değil, inanmak-inanmamak şeklindeyse ve Tanrının yakışıklı bir vesikalığı hala cüzdanlarda yer almıyorsa çok da fazla düşünmeye gerek yok...

Peki neden bu kadar insan hala inanıyor. Bunun birçok sebebi var fakat sanırım en önemli iki tanesi yazacaklarım:

1- İnsandaki yok olma korkusu, hayatın devam etmeme ihtimalinin yıkımı

2- Dinden elde edilen muazzam servetin ve iktidarın çok çok ciddi rant sahiplerinin beyin yıkamaya harcadıkları sonsuz kaynaklar.

Ne yapmalı: Adam gibi yok olup gideceğimizi kabullenip erdemli bir hayat yaşamaya ve yaşatmaya gayret etmeli. Davranışlarımızla bonus değil saygi kazanmaya çalışmalıyız. Cennetin de cehenneminde bu dünya olduğunu kavrayıp, hayatı cennete çevirmeye çabalamalıyız.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bütün bunları bende çok düşündüm

çok güzel yazmışsınız

etkisiz eleman olarak kalmaktan öteye gidemeyen bir tanrıyı bir türlü kabullenemiyorum

ama tanrı inancım yok oluncada kendimi daha çok sorgulamaya başladım

bu sorgulamaların önü arkası gelmiyor

bir çok şeyi anlama kabiliyetimi yitirmiş gibi hissediyorum

önceden tanrı beni yarattı ve var oldum diyordum

şimdi ise annemle babamın ilişkisinden öte bir neden bulamıyorum

Sitelerde Paylaş

tanrı insan gibi bir şey olduğundan ve kanıtlanamadığından yoktur. var diyenler bize rasyonel ya da bilimsel olarak bunu kanıtlamalıdır. ama bu kanıt olsa zaten biz o salaklardan önce bulacağımızdan, böyle bir şey yok.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Raporlanan bu ileti silinmek yerine düzenlenmiştir.
Sitelerde Paylaş

Tanrı neden yokturun cevabı aslında kendinde saklı... Yüzyıllardır - binyıllardır Tanrı var mı yok mu tartışması mevcut. Günümüzde hala bu tartışma kuvvetle devam ediyorsa ve Tanrının bizzat kendisi gelip bu tartışmaya noktayı koymuyorsa aslında boşuna bir çaba söz konusu... Bence var, bence yoktan öteye geçmeyen, Tanrıyı çiçekle böcekle anlatmaya çalışan argümanları ve insana bak, doğaya bak <tanrıyı görürüsün çıkarımından gayrı delili olmayan, Tanrı tarafından yazıldığı iddia edilen fakat insan haklarından yoksun zayıf kitaplar ve değiştirilen kitaplarını koruyamayan aciz bir Tanrı figürü... Hala adı: İNANÇ'sa yani kesin bilgi değil, inanmak-inanmamak şeklindeyse ve Tanrının yakışıklı bir vesikalığı hala cüzdanlarda yer almıyorsa çok da fazla düşünmeye gerek yok...

Peki neden bu kadar insan hala inanıyor. Bunun birçok sebebi var fakat sanırım en önemli iki tanesi yazacaklarım:

2- Dinden elde edilen muazzam servetin ve iktidarın çok çok ciddi rant sahiplerinin beyin yıkamaya harcadıkları sonsuz kaynaklar.

Ne yapmalı: Adam gibi yok olup gideceğimizi kabullenip erdemli bir hayat yaşamaya ve yaşatmaya gayret etmeli. Davranışlarımızla bonus değil saygi kazanmaya çalışmalıyız. Cennetin de cehenneminde bu dünya olduğunu kavrayıp, hayatı cennete çevirmeye çabalamalıyız.

Saygılar...

Tanrı neden yoktur diye açtığınız konuda net bir cevap gözükmüyor

Sitelerde Paylaş

tanrı insan gibi bir şey olduğundan ve kanıtlanamadığından yoktur. var diyenler bize rasyonel ya da bilimsel olarak bunu kanıtlamalıdır. ama bu kanıt olsa zaten biz o salaklardan önce bulacağımızdan, böyle bir şey yok.

Sen hangi akıllı kesimi temsil ediyorsun ki senin gibi düşünmeyenler salak oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

Saygılar...

haklısın hayatı cennete çevirmeye çalışmalıyız ama Allah var elbette çicekle böcekle doğa ile düzen ile açıklayacağız bilmediğimiz hissedemediğimz başka varlıklarla açıklayacak yada açıklayabilecek halimiz yok :)

Sitelerde Paylaş

bütün bunları bende çok düşündüm

çok güzel yazmışsınız

etkisiz eleman olarak kalmaktan öteye gidemeyen bir tanrıyı bir türlü kabullenemiyorum

ama tanrı inancım yok oluncada kendimi daha çok sorgulamaya başladım

bu sorgulamaların önü arkası gelmiyor

bir çok şeyi anlama kabiliyetimi yitirmiş gibi hissediyorum

önceden tanrı beni yarattı ve var oldum diyordum

şimdi ise annemle babamın ilişkisinden öte bir neden bulamıyorum

daha nasıl etkili eleman olsun ölüyorsun nefes almak zorundasın yemek yemek zorundasın istesende istemesende dünyaya gelmek zorundasın dünyada hapissin .............

Sitelerde Paylaş

çok haklısın deloday...

Tanrı ile ilgili söylediklerin haksız.

Diğerlerinde ise haklı. Dünyada barış ve huzur insanın elindedir ve sorumluluk hepimizde aynı işlemeli.

Tanrı eğer yakışıklı bir foto ile cüzdanlarınızda olsa bile yine inanmazdınız.

Bu seferde Tanrı benim gibi bilinebilen birşey olamaz der, itiraz ederdiniz.

Kimi kandırıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Allah neden var?

Sen ve ben olduğumuz için. Birgün sen, ben olursun, sonra sizli bizli oluruz sonra tek vücut olur gerçeğe gideriz.

Aha, ne hoş.

Billahi buna bayıldım cübbeli.

Senden beklenmeyecek bir ileti, bir bakış açısı. Harika yazmışsın.

Sağol, varol. :)

Sitelerde Paylaş

Allah neden var?

Sen ve ben olduğumuz için. Birgün sen, ben olursun, sonra sizli bizli oluruz sonra tek vücut olur gerçeğe gideriz.

Allah yok eyvahcubbeli...

Varsa göster.

Tanrilarin hepsi insan beyni üretimidir.Insan öldükten sonra yasami biter.Baska bir bedende yasama geri dönmesi ve canlanmasi söz konusu degildir.

Dolayisi ile siz bizli olacagimiz yasadigimiz tek yer burasidir.Öldükten sonra dirilmeyeceksin...

...gercek budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...