Jump to content

Aya Çıkış Gerçek mi , Yalan mı ?

Recommended Posts

Sevgili CANDEMİ

Aya gidilip veya gidilmediği konusunda tarafgir değilim. İletilerimden de anlaşılabileceği gibi, gidilmiş olmasından herkesin kıvanç duyacağını belirttim zaten.

Ancak kendim de bir biliminsanı olarak, bilim ve teknolojik düzeyimizi dikkate alarak ve de (ideolojik mülahazaları da dikkate alarak) olaya kuşku ile bakmaktayım. Gidilmedi diye bir iddiam yok. Özellikle aydan dönüşe ilişkin bilgiler eksik ve yetersiz. Çünkü Gidiş için yeryüzünde pek çok hazırlık yapılmaktadır. Ancak dönüş özellikle zordur ve ayda da ön hazırlıkların olması gerekir. Böyle bir serüvene, insansız araçlarla gidiş dönüş gerçekleştirilmeden. Pat diye insan göndermek bile bana göre başlı başına hatadır. Ayda nasıl bir zemin ile karşılaşılacak, bu zeminden dönüş roketleri hangi düzeyde yararlanabilecek. Roketler ateşlendikten sonra aydan uzaklaşma giderek ayın tümünün görüntüsü vs hep kayıt altına alınabilecek şeylerdir. Ay yüzeyinden uzaklaştıkça inilen yerin lokalizasyonu daha belirgin bir hal almaya başlar. Bu türden kayıtlar var mıdır? Bilmiyorum. Ayın atmosferi yok. Dolayısıyla ay yüzeyindeki birkaç cm lik oluşumlar bile yeryüzünden veya yörüngedeki teleskoplardan görüntülenebildiği halde. Aydan kalkış ve yörüngeye yerleşme kayıtlarının olup olmadığını bilmiyorum. Bu kayıtların dünya biliminsanlarına sunulduğunu bilmiyorum. vs.

Sonuç itibariyle, gidilmiş olmasını samimiyetle kabul ederim. Gerçekten gidilmiş ise reddetmek aptallıktır.

Ancak, bir biliminsanı olarak bilimsel kuşkuculuğumu muhafaza ederek olaya bakmaktayım. Eğer gidilmemiş ve tüm dünyaya gidilmiş gibi gösterilmiş ise, tüm dünya insanları ve biliminsanları gibi aptal yerine konulmaktan da hoşlanmam.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 561
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sevgili CANDEMİ

Aya gidilip veya gidilmediği konusunda tarafgir değilim. İletilerimden de anlaşılabileceği gibi, gidilmiş olmasından herkesin kıvanç duyacağını belirttim zaten.

Ancak kendim de bir biliminsanı olarak, bilim ve teknolojik düzeyimizi dikkate alarak ve de (ideolojik mülahazaları da dikkate alarak) olaya kuşku ile bakmaktayım. Gidilmedi diye bir iddiam yok. Özellikle aydan dönüşe ilişkin bilgiler eksik ve yetersiz. Çünkü Gidiş için yeryüzünde pek çok hazırlık yapılmaktadır. Ancak dönüş özellikle zordur ve ayda da ön hazırlıkların olması gerekir. Böyle bir serüvene, insansız araçlarla gidiş dönüş gerçekleştirilmeden. Pat diye insan göndermek bile bana göre başlı başına hatadır. Ayda nasıl bir zemin ile karşılaşılacak, bu zeminden dönüş roketleri hangi düzeyde yararlanabilecek. Roketler ateşlendikten sonra aydan uzaklaşma giderek ayın tümünün görüntüsü vs hep kayıt altına alınabilecek şeylerdir. Ay yüzeyinden uzaklaştıkça inilen yerin lokalizasyonu daha belirgin bir hal almaya başlar. Bu türden kayıtlar var mıdır? Bilmiyorum. Ayın atmosferi yok. Dolayısıyla ay yüzeyindeki birkaç cm lik oluşumlar bile yeryüzünden veya yörüngedeki teleskoplardan görüntülenebildiği halde. Aydan kalkış ve yörüngeye yerleşme kayıtlarının olup olmadığını bilmiyorum. Bu kayıtların dünya biliminsanlarına sunulduğunu bilmiyorum. vs.

Sonuç itibariyle, gidilmiş olmasını samimiyetle kabul ederim. Gerçekten gidilmiş ise reddetmek aptallıktır.

Ancak, bir biliminsanı olarak bilimsel kuşkuculuğumu muhafaza ederek olaya bakmaktayım. Eğer gidilmemiş ve tüm dünyaya gidilmiş gibi gösterilmiş ise, tüm dünya insanları ve biliminsanları gibi aptal yerine konulmaktan da hoşlanmam.

Sevgiler.

Size özellikle başlığı okuyun diyorum drekinci. Bu konudaki spesifik bilgisizliğinizin kurbanı oluyorsunuz. Aydan dönüş için hazırlık yapılması gibi bir düşünce gereksiz. Siz aya ilk gidişte inildi ve geri dönüldü sanıyorsunuz sanırım. Şu başlığı lütfen okuyun, biliyorum zaman alıyor okuması benim okumam da uzun sürdü, değiyor okumaya. Gerçekten!

S.S.C.B'den bahsediyordunuz, onların Luna projesi vardı ve bir sürü ay seferi yaptılar. Apollo 11 ile eş zamanlı olarak Luna15'leri vardı örneğin. Görevi aya inip sondaj yapmak, örnek toplayıp Dünya'ya getirmek. Başarısız oldu, ancak Luna16 ile bunu gerçekleştirmeyi bildiler. Ay'a gidiş dönüş için her 2 ülkenin de bir sürü çalışması denemeleri var. Bu projelerin her adımı planlanarak denenerek gerçekleştirildi. Buradan kalkan bir uzay aracı direk aya gidip inip, geri dönmedi sevgili drekinci. Dünya'nın çekim gücünden kurtulup yörünge uzaklığına çıkmak için kullanılan roket düzenekleri başka, aya doğru gidilirken kullanılan roketler başka. Ay Yörüngesine oturan araçtan ayrılıp Ay'a inen modül ile Ay'dan kalkıp tekrar yörüngedeki araca kenetlenen modül aynı değil, bir kısmı ayda kalıyor. Ağırlığının büyük kısmını ay yüzeyinde bırakıyor. Ay yörüngesinde birleştikten sonra astronotlar topladıkları örneklerle beraber kenetlendikleri araca geçiyorlar ve bu Ay'dan gelmelerini sağlayan modülü boşluğa bırakıyorlar, ayın çekim kuvvetiyle aya doğru hareketleniyor ve çarpıyor. Gördüğünüz gibi sürekli olarak küçülüyor. Ay yörüngesindeki aracın motorları ile dünyaya yöneliyorlar ve dünya yörüngesinde bu motorlu kısımdan da ayrılıp sadece kumanda modülü ile dünyaya iniş gerçekleştiriliyor.

O koskaca roketten görevi tamamlayıp dünyaya astronotlarla gelen parça şu sevgili drekinci.

Apollo11_command_module.JPG

Başlıkta bunu daha güzel kaynaklarla anlatmışlar. Size ben basitçe anlatmaya çalıştım.

Ay ile ilgili görevlerle ilgili şu kısa yazı fikir almanız açısından yararlı olur.

Soğuk Savaş ile kaynaklanan Sovyetler Birliği ile ABD arasındaki uzay yarışı; Ay üzerindeki ilginin giderek artmasına neden oldu. Fırlatıcı yetenekleri izin verir vermez hem alçak uçuş hem de çarpma/iniş görevleri için insansız sondalar, uzaya gönderildi. Sovyetler Birliği'nin Luna programı Ay yüzüne insansız uzay araçları ile ulaşmayı başaran ilk program olmuştur. Yerçekimini yenip Ay'ın yanından geçmeyi başarabilen ilk insan yapımı nesne Luna 1 uzay sondası olmuştur. 1959 yılında Ay yüzüne çarpan ilk insan yapımı nesne Luna 2, ve Ay'ın öteki yüzünün fotoğraflarını çeken ilk uydu da Luna 3 olmuştur. 1966 yılında Ay yüzeyine başarılı bir yumuşak iniş yapan ilk uzay aracı Luna 9 ve Ay yörüngesine giren ilk uzay aracı da Luna 10 olmuştur.[1] Ay yüzeyinden örnekler üç Luna uçuşu (Luna 16, Luna 20, ve Luna 24) ile Apollo 11'den Apollo 17'ye kadar (Apollo 13 hariç) Apollo görevleri ile Dünya'ya getirilmiştir.

Ay yüzeyine 1969 yılında ilk insanların inmesi, uzay yarışının doruk noktasını oluşturmuştur.[53] Neil Armstrong, ABD uçuşu Apollo 11'in komutanı olarak Ay'da yürüyen ilk insan oldu. Ay'da ilk adımını 21 Temmuz 1969 tarihinde saat 02:56'da (UTC) attı. 1960'ların başında özellikle yüzel erime kimyası ve atmosfere yeniden giriş konularında olduğu gibi önemli teknolojik gelişmeler; Ay yüzeyine iniş ve geri dönüşü mümkün kılmıştır.

Apollo uçuşlarının tamamında bilimsel ölçüm aletleri, Ay yüzeyine yerleştirildi. Uzun süreli ALSEP (İngilizce: Apollo lunar surface experiment package - Apollo ay yüzeyi deney paketi) istasyonları Apollo 12, 14, 15, 16, ve 17 iniş sahalarına yerleştirildi. Apollo 11 uçuşuyla EASEP (İngilizce: Early Apollo Scientific Experiments Package - Erken Apollo bilimsel deney paketi) adı verilen geçici istasyon yerleştirilmiştir. ALSEP istasyonlarında ısı akış sondaları, sismometreler, manyetometreler, ve küp köşeli retroreflektörler bulunmaktaydı. Bütçe sorunları sebebiyle 30 Eylül 1977'de Dünya'ya bilgi iletimi kesilmiştir.[54][55] Ay laser mesafe ölçüm araçları pasif ekipmanlar olduğu için hâlâ kullanılmaktadır. Dünya üzerindeki istasyonlardan yönetilen ölçümler sonucu birkaç santimetrelik hassasiyetle ay çekirdeğinin boyutları belirlenebilmektedir.[56]

14 Aralık 1972'de Apollo 17 uçuşunun bir parçası olarak Ay üzerinde yürüyen Eugene Cernan'dan beri başka bir insan Ay üzerinde yürümemiştir.

1960'ların ortasından 1970'lerin ortasına kadar Ay yüzüne ulaşan yaklaşık 65 farklı uçuş görevi yapılmıştır. Bunların sonuncusu, 1976 yılındaki Luna 24'tür. Bunları yalnızca 18'i kontrollü olarak Ay yüzeyine inmiş, dokuzu geriye dönerek ay taşı örnekleri getirmiştir. Daha sonra ise Sovyetler Birliği, Venüs ve uzay istasyonlarına ilgisini çevirirken ABD, Mars ve ötesi ile ilgilenmeye başladı.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Ay

Tüm ay görevlerinin listesi şurada var, isterseniz bakın. Bir anda yapılan bir iş değil bu, inceleyince siz de göreceksiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Sevgili Everest arsivimde olan videolar ile basliga katkida bulunacagim.Yalniz bir konunun altini cizmek istiyorum.NASA henüz, bir uzay aracainin Ay'a veya baska bir gezene indikten sonra havalanabilmesi teknigine erisemdi.

Dolayisi ile soguk savasin cok cetin oldugu yillarda böyle bir senaryo hazirlanarak stüdyo cekimlerini insanlara "aya inis ve yürüme" olarak yutturmaya calistilar.

Konuyu arastiran insanlar cogalip cok fazla sorular sormaya baslayinca NASA'nin elinde bulunan "aya ilk inis" kasetleri birden yok oluverdiler ve hala bu konuda suskunluklarini sürdürmektedirler.

Ilk iki videomuzu asalim ve dikkatle izleyelim.Özellikle bayraga dikkat edelim..

Genelde Nasa aya ayak bastı ama yayınlanan videolar yanlış onlar video ortamı. Görülen o ki Nasa asıl videoları ya çekemedi yada yayınlayabilecek bir yapıda başka birşeyle gördüde yayınlamadı.

ama bunlar olasılık gereçk çekimlerde bunlar olabilir.

ilk videoda iplerin ve yerçekiminin yapısı gösterilmekte ama ayda azda olsa yerçekimi bulunmakta ve sözü edilen insanalrda kısa mesafe dalgalrı kullanmakta. Bunlar bu tür yanılgıları oluşturabilir.

İkincide ise kamera önündeki başka bir ışık durumu ile terslenilmekte. oysaki bu iz astronotun elinde gelmiş olabilir yada camdaki cizik yada başka bir şeydende.

Görüntüler aslen yenilenmedikce Yani tekrardan aya ayak basılmadıkca tartışma sürekli sürecek gibi ..:)

Ama benim düşüncem ilk başta yazdığım aya ayak basıldı ama video alınamadı.

Sitelerde Paylaş

Cogu yazarin basini yakan popüler baslik gene gündeme gelmis...

Bende yavuklusuyum tabi. :)

Aya cikilmis oldugunu burada savunanlar bos yere zaman kaybetmekteler.

NASA dan görüntülerin oldugu kasetleri istesinler bakalim NASA ne yanit verecek. :D

Ben verecekleri yaniti simdiden yazayim arkadaslara kolaylik olur.

-AY görüntülerinin oldugu kasetler nerdeler?

-Kayboldular.

-NASA da kayboldular hemde AY görüntülerinin oldugu kasetlerin hepsi birden yani AY'a yapilan yolculuklarin tümü öyle mi?

-Evet ne var kaybolamazlar mi?

-Tabi tabi...

Puuuhaaaaaaaaaaa Haaaaaa Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Tipkisinin aynisi müslümanlarin "peygamberler" inancina benzemekte...

Sitelerde Paylaş

Cogu yazarin basini yakan popüler baslik gene gündeme gelmis...

Bende yavuklusuyum tabi. :)

Aya cikilmis oldugunu burada savunanlar bos yere zaman kaybetmekteler.

NASA dan görüntülerin oldugu kasetleri istesinler bakalim NASA ne yanit verecek. :D

Ben verecekleri yaniti simdiden yazayim arkadaslara kolaylik olur.

-AY görüntülerinin oldugu kasetler nerdeler?

-Kayboldular.

-NASA da kayboldular hemde AY görüntülerinin oldugu kasetlerin hepsi birden yani AY'a yapilan yolculuklarin tümü öyle mi?

-Evet ne var kaybolamazlar mi?

-Tabi tabi...

Puuuhaaaaaaaaaaa Haaaaaa Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Tipkisinin aynisi müslümanlarin "peygamberler" inancina benzemekte...

Yahu cigi daha kendi ülkemizde dönen dalaverelerin farkına varamıyoruz bırak ülkeyi kendi belediyelerimzde olanlardan habersiziz Bırak belediyeleri kendi özel yaşantımızda neler dönüyor onların bile çoğunun farkında değiiz ,

Sense hala şu nasanın kasetlerine takmışsın kafayı :)

Sitelerde Paylaş

Yahu cigi daha kendi ülkemizde dönen dalaverelerin farkına varamıyoruz bırak ülkeyi kendi belediyelerimzde olanlardan habersiziz Bırak belediyeleri kendi özel yaşantımızda neler dönüyor onların bile çoğunun farkında değiiz ,

Sense hala şu nasanın kasetlerine takmışsın kafayı :)

Takmiyorum sevgili Everestcim...Aldatilmis olmayi icime sindirebilen bir yapim olmadigindan süphelerime ve mantikli sorularima yanit ariyorum o kadar.

Apollo uzay araclarindan sonra daha modern ve gelismis uzay araclari ile uzaya gidip gelmeye hatta piste inis yapilmaya baslanildi.

NASA gibi bir kurumda kasetler kaybolmaz...Cok sacma ve komik bir durum diye düsünüyorum. Diyelim ki kasetler yok oldu NASA Challenger uzay aracini AY'a gönderemez miydi?

Marsa insansiz arac gönderiliyor inis sirasinda parcalaniyor veya kayboluyor bir yenisini daha yolluyorlar.NASA nin elinde milyarlarca dolarlar her sene buhar olup ucmakta ama söz konusu AY olunca "TIK" yok.

Türkiye'de dönen dalaverelerin genelinden haberimiz var Everest...Disaridan daha net görüntüler elde etmekteyiz. :)

Sitelerde Paylaş

Takmiyorum sevgili Everestcim...Aldatilmis olmayi icime sindirebilen bir yapim olmadigindan süphelerime ve mantikli sorularima yanit ariyorum o kadar.

Apollo uzay araclarindan sonra daha modern ve gelismis uzay araclari ile uzaya gidip gelmeye hatta piste inis yapilmaya baslanildi.

NASA gibi bir kurumda kasetler kaybolmaz...Cok sacma ve komik bir durum diye düsünüyorum. Diyelim ki kasetler yok oldu NASA Challenger uzay aracini AY'a gönderemez miydi?

Marsa insansiz arac gönderiliyor inis sirasinda parcalaniyor veya kayboluyor bir yenisini daha yolluyorlar.NASA nin elinde milyarlarca dolarlar her sene buhar olup ucmakta ama söz konusu AY olunca "TIK" yok.

Valla eski defterleri pek açma niyetinde değilim . Ama içinde bulunmadığım bir durum hakkında olumlu yada olumsuz bir kanıya varamam . Ben ortadakilere bakarım .

Kasetlerin kaybolması nedense içime şüphe düşürmekten çok dünyanın gözü önündeki bir kurum ve bu kuruma ait bir oluşumun içinde gördüğümüzden daha fazlasının var olduğu izlenimini uyandırıyor .

Türkiye'de dönen dalaverelerin genelinden haberimiz var Everest...Disaridan daha net görüntüler elde etmekteyiz. :)

Hiç öyle sanma . Neler dönüyo burda neler ... Bişeyler dönüyo ama işte içinde bulunmak lazım o dönen dalaverelerin :)

Sitelerde Paylaş

Hiç öyle sanma . Neler dönüyo burda neler ... Bişeyler dönüyo ama işte içinde bulunmak lazım o dönen dalaverelerin :)

Neler dönüyor Everestcim meraklandirdin beni. :)

Türkiye'de nereye baksam rant, rüsvet, hortumlamayi ciplak gözlerle görüyorum.E diger yapilanlardan da az cok haberim var ama sen simdi meraklandirdin beni. :)

Sitelerde Paylaş

Ay'a gidilmediği iddiası, hazımsızlık yaşayan kişilerin(dinciler, komünistler v.b.) ideolojik çarpıtmalarından ibarettir. Elbette ki Ay'a gidilmiştir.

Yanlis düsünüyorsun Freand arkadasim.Dinci inanir cünkü "ahanda bak kuranda yaziyordu" der. Gomunistlerde zamaninda aldilar sus payini oturdular asagi onun icin seslerini cikartmadiklarindan olaya agnostik takilmaktalar. :lol:

Sen "gidilmistir" deyince gidilmis midir? :)

Sitelerde Paylaş

Neler dönüyor Everestcim meraklandirdin beni. :)

Türkiye'de nereye baksam rant, rüsvet, hortumlamayi ciplak gözlerle görüyorum.E diger yapilanlardan da az cok haberim var ama sen simdi meraklandirdin beni. :)

Tam anlamıyla saptadığım zaman seni bilgilendiricem . Şu an sadece kokusu geliyor :)

Sitelerde Paylaş

Yanlis düsünüyorsun Freand arkadasim.Dinci inanir cünkü "ahanda bak kuranda yaziyordu" der. Gomunistlerde zamaninda aldilar sus payini oturdular asagi onun icin seslerini cikartmadiklarindan olaya agnostik takilmaktalar. :lol:

Sen "gidilmistir" deyince gidilmis midir? :)

(Ey Freand!) Onlar Ay'a gidildi diye apaçık mucizeler gösterdiğimiz de iman etmezler.

Şüphesiz ki onlar kendi gözleriyle görseler de iman etmezler. Biz onların kalblerini mühürledik.

Sana mucizelerden soruyorlar.(De ki:) Sizler apaçık delilleri de inkar ediyorsunuz, sizler için elem verici bir azab hazırlamışızdır.

Ay'a gidildiğini inkar edenler cehenneme sürülür ve orada ebedî kalırlar. Hiç şüphesiz ki Freand en doğrusunu bilendir. :lol::lol:

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aya gidilip gidilmediği konusunda yorum yapabilecek herhangi bir bilgiye sahip değilim. Doğrusu, bir itiraf olmadığı sürece, şimdilik sonuç elde edilebileceğini sanmıyorum. Ancak bu başlığı okurken son derece eğlendiğimi söyleyebilirim. Özellik paylaşılan iki video var ki, ciddi anlamda gülme krizine soktu.

Bunlardan ilk video, Ay'a inişi tiye alamak maksadıyla çekilmiş, Neil'in "benim için küçük bir adım" derken, spotları taşıyan kirişin kopup ekrana girmesi ve Houston'ı oynayan arkadaşın herkesten özür dilemesi ile son bulan dehşet komik video:

İkincisi ise "bir bez parçası nasıl olur da Ay yüzeyinde o derece hızlı şekilde düşer", "Astoronot o şekilde nasıl ayağa kalkabilir" sorularıyla speküle edilen görüntüler (2.05'ten sonra görebilirsiniz):

Hala gülüyorum doğrusu. İnsanlık tarihinin en komik ayağa kalkış sahnesi dışında, o bez nedir yahu? Milyarlarca dolar harca, insanlığın elde edebileceği teknolojinin son noktasına gelerek Ay'a git; ama astronotun kıç cebinden kaput bezi düşsün.

Bilim buna bir şey yapsın. Mars'a gittiğimizde de astronotlarımızın kıç cebinden kaput bezi düşmesin n'olur.

Rusya, Amerika, Çin.. Beni ciddiye alın.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Öfkesi geçip sakinleşince, Musa levhaları aldı. Onlardan birinde şu vardı: “Yola gelme ve ikram, Rablerinden korkanların hakkıdır. Onlar ümmi[1*] nebi olan bu Rasul’e uyan kimselerdir. Onun özelliğini yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı bulurlar. O Resul onlara, marufa[2*] uygun olanı emreder ve münkeri[3*] yasaklar. Temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar. Isr’larını, üzerlerindeki ağır yükleri[4*] kaldırıp atar. Kim ona inanır, onu destekler, ona yardım eder ve onunla birlikte indirilen nûra (Kitaba) uyarsa, işte onlar umduklarına kavuşacak olanlardır.” Musa’nın topluluğundan (kavminden) bir toplum (ümmet)[*] vardır; hem bu gerçekle yol gösterirler hem kendileri de o ona uygun davranırlar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...