Jump to content

Aya Çıkış Gerçek mi , Yalan mı ?

Recommended Posts

Konuyu takip ettigim kadariyla, bu guruhun idraki icin 100-150 kere gidip gelinse ancak diye dusunuyorum. Hatta saglam olsun diye 200 kere gidip geleceksin, sonradan 150 kere gidip gelindi, niye 151. kere gidilmedi diyebilirler.

Ama tekrardan dusundum de, 201. kere niye gidilmedi demesin bunlar simdi?

Baksana amerikanın uzaya ayırdığı bütçe ile bizzat amerikanın bütçesini ve uzay hakkındaki plan ve projeleri hakkında o kadar şüpheye düştüklerine göre bu arkadaşların bizzat bu konulara el atmasını düşünüyorum . Zira daha mükemmel işler çıkarabilirler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 561
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ben sadece aya insanli inisin bir kez show amacli yapilip bir daha sonsuza dek kapanmasini anlamiyorum. Teknoloji gelistikce maliyet duser zaten. ilk basta sadece zenginlerin cep telefonu olur mesela ama birkac yil icinde herkezin alabilecegi fiyatlara duser. Zaten bir arac aya yollandiginda icine tek kisi koymazsin, ne bileyim yuz kisilik arac yolladinmi maliyeti fazlasiyla cikar diye dusunuyorum. Ben sahsen aya gitmayi cok isterdim emimimki bir cok kiside isteyecektir

Aya gitmenin pratikte pek bir faydası yoksa, bu iş Ruslarla sidik yarıştırma amaçlı yapıldıysa, bir kaç gittikten, gerekli incelemeleri yapıp örnekleri dünyaya getirdikten sonra bu kadar maliyetli bir işi onlarca yüzlerce kez tekrarlamanın ne anlamı var?

Bugün 1950lerdeki ileri teknoloji bir teleskopun düzeyindeki bir teleskopu bugün normal vatandaş satın alabilir mi? Elbette teknoloji ilerledikçe maliyet düşüyor ama demek ki bu işin turizmini yapacak kadar düşmemiş. Yoksa Ay yolculuğu büyüleyici olurdu.

tarihinde diego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ay üzerinde gönderilen insanlı araçların lunar rover'ları halen durmaktadır. Uydu ya da teleskoplarla resimleri çekilmiş.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Apollo14LRO2.png

Hani şu Ay'dan havalandıktan sonra Ay yüzeyinde bırakılan aparatlar (lunar rover) varya, onların resimleri,

http://en.wikipedia.org/wiki/File:LRO_Apollo14_landing_site_369228main_ap14labeled_540.jpg

lunar modül antares'e bakın.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Apollo14LRO2.png

bunlar sadece apollo 14 için geçerli, diğerlerini de verebilirim.

apollo 17 ve dikilen bayrak,

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Challenger_4x.png

apollo 11'in,

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Lroc_apollo11_landing_site_20091109_zoom.jpg

ve şu fotoğrafta hiç studyo çekimi gibi durmuyor,

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Aldrin_Apollo_11_original.jpg

Sitelerde Paylaş

Baksana amerikanın uzaya ayırdığı bütçe ile bizzat amerikanın bütçesini ve uzay hakkındaki plan ve projeleri hakkında o kadar şüpheye düştüklerine göre bu arkadaşların bizzat bu konulara el atmasını düşünüyorum . Zira daha mükemmel işler çıkarabilirler

Dimi, gittiklerini dusunsene birde. Astronotlarin sicrama yuksekligini begenmeyenler gidip basket maci yapmaya falan kalkisirlarmis. Birisi yuksege ziplayacagim derken ayin cekim alanindan kurtuluverirmis. Bu arada birisi "ulan bu kapsul hakkatten dik havalanabiliyormu acaba" diyerekten deneme amacli firlatmaya calisirmis, ama icine binmeyi unuturmus. Sonra "nasilsa inilebiliyor, illa cukkali turistler gelir, araya bizde karisiriz" diye ay turist kafilesini beklemeye baslarlarmis. Gelip giden olmadigini gorunce, ay-dunya uzaklik mevhumu da olmadigindan, yuzerek geceriz zannedip dunyaya dogru kulaca baslarlarmis, vs vs vs.

Sitelerde Paylaş

Peki o zaman, Cigi'nin sordugu sorularin faydasi yok mu? Var. Eminim pek cok forumdasimiz bu sorular sayesinde yeni birseyler ogrenmistir.

Yani aya gidildi ama saldirmayin cigi'ya. :)

Bütün farkli düsünceleri ve videolari izleyip aklimiza takilan sorularin yanitlarini bulmaya calisiyoruz redfinity.

Fakat kimse sorularin yanitlari ile ugrasmayip benimler ugrasmaya calisiyor.Sorun degil, bu sitede alistim saldirilara.

Ruslara Bati'dan devamli teknoloji konusunda gizli yardimlar yapilmistir.Soguk savas ve sonrasi yapilan pazarliklar hic bir zaman bitmemistir.

cigi , ayrıca 107 nci iletiye de cevap yazabilir misin acaba ?

Ve ayrıca eklemek istiyorum . İnanın bu konunun buralara kadar tartışılacağını tahmin etmemiştim . Gerçekten bir konu hakkında fikir sahibi olmaktan çok önyargılara sahipsiniz .

Aya inilmediğini öne süren argümanlarınıza lütfen tekrar bir göz atın . Ve altına verilen yanıtları da dikkatlice irdeleyiniz . Komplo teorilerine kendinizi fazla kaptırmışsınız . Ve bunlara bu kadar kolayca kapılan insanlar sizin gibi düşünen insanlar olmamalı bunu da belirtmek isterim .

Yahu neyin komplo teorisi?

Teknik konularda sorular soruyorum, sordugum sorulara yanit vereceginize baska isler ile ugrasiyorsunuz.

107. iletinde olan sorulara kisa kisa ve son kez yanit yaziyorum everest.

Yok kardesim Amerika'nin elinde su anda dahi Aya gidip indikten sonra kalkis yapabilecek bir teknoloji yok! Var oldugunu söyleyenler kanitlasin.Ben yok diyorum.

Astronotun elinden düsen cisimin düsüsü o kadar hizli olmasinin imkani yok.Biraz daha yavas bir sekilde düsmesi gerekir.Dünyada yere düsen cisimlerle Ayda yere düsen cisimlerin yere düsüs hizlari ayni olamaz ki videolarda olan görüntülerde agirlastirma var.

Gelelim kameranin görüntülerine ve cekim pozisyonuna...Beni en cok ilgilendiren konu, görüntülerin cekimleri ve pozisyonlaridir.

Yahu o cekimleri kim ve nereden yapiyor?Bunu hic mi düsünmüyorsunuz?

Diyelim ki tepede olan bir gemiden yapiliyor o kamerayi asagiya iple mi sarkitti? Yoksa cinler periler mi cekim yapiyorlar?

Devamli sabit bir noktadan ve ayni yükseklikten alinan görüntüleri kim cekiyor kardesim?

Bu tip cekimler ancak sabit kameralar ile stüdyoda saglanir. Kamerayi sirtina caksa gene anlarim birisinin sirtinda kamera oldugunu ve görüntülerin sirt kamerasi ile cekildigini.

Yoksa Aya daha önce birisi gidip oraya kamera mi yerlestirdi?

Görüntüleri görmüyor musunuz?Sanki bir camin arkasindan ve hep ayni sabit noktadan cekilmisler.

Havalanacak bir uzay araci "pat" diye mantar tabancasi ile ates eder gibi tek bir darbe ile mi havalanir?Güclü motorlarinin olmasi ve yakitinin görülmesi gerekir.Ne atiyorsunuz havaya mancinik mermisi mi, sapanla tas mi? Bunun icinde insanlar yok mu?

Madem cekim yapiliyor neden 2 saniyeden az bir zaman zarfinda görüntü kesiliyor?Ne güzel izliyorduk degil mi? Modül nereye gitti?

O sekilde havalanan modülden disari cikartilan malzemelerin ne kadar cok oldugunu görmüyor musunuz?Nasil sigdi o malzemeler mancinik topu gibi havalanan modüle?

Sordugum sorularin yanitlarini NASA'ya sorun bana degil...Sormusken görüntülerin orjinal kasetlerini nasil kaybettiklerini de sorun bir zahmet.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Havalanacak bir uzay araci "pat" diye mantar tabancasi ile ates eder gibi tek bir darbe ile mi havalanir?Güclü motorlarinin olmasi ve yakitinin görülmesi gerekir.Ne atiyorsunuz havaya mancinik mermisi mi, sapanla tas mi? Bunun icinde insanlar yok mu?"

Kullanilan yakitin ne oldugunu biliyormusunuz? Arastirdiniz mi? Tabiki hayir.

Hidrazin ve dinitrojen tetroksit kullaniliyor ve bu yakiti oyle dunyadan firlatilan roketlerde gordugunuz degisik yakitlardaki sekliyle ortaya alecli sekilde goremezsiniz cunku alevsiz yanar. Hatta "gormedigime inanmam" dusturunu en ileri noktasina goturmeniz bakimindan ateizmde yeni boyutlara da ulasmissiniz.

Dikey inis kalkis teknolojisinin daha 1928 yilinda Tesla tarafindan patentlendiginden de habersizsiniz. Hatta gonderdigim videoda aya gonderilenden daha kucuk bir kapsulde nasilda dikey inis kalkis yapildigini izleyip aratirmayacak kadar usengecsiniz.

http://www.dfrc.nasa.gov/gallery/movie/LLRV/Small/EM-0019-07.mov (videonun cekilme tarihi 1964)

Videolardaki tozun hareketinin sadece vakumlu ortamlarda olabileceginden, dunyada bu videolari cekebilmek icin sehir buyuklugunde vakum tupleri yapilmasi gerekecegini idrakte ise zayif kaliyorsunuz.

Sonrada "kisiligime saldiriliyor" diye isin icinden cikiyorsunuz. Enteresan...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar şüphemizi belirtiyoruz diye evrim teorisine itiraz eden akıllı tasarımcılarla karşılaştırılmamız ne derece insaflı bir davranıştır ???

Evrimcilerde ,akıllı tasarımcılarda dünya üzerindeler ve zaten dünya üzerinde olan canlıları ve fosilleri tartışıyorlar.

Oysa sizlerde bizlerde Ay'a gitmedik, gitmiş olduğunu iddia edenlerin bizi inandırmak için ileri sürdükleri şeyleri tartışıyoruz.

Ay'a yolculuk tecrübesi geçirmiş olduğu iddia edilen astronot sayısı ise yanlış hatırlamıyorsam 5 görev uçuşu toplamında 12'dir.

Müslümanlar gibi davrandığımız iddiası benim açımdan ayrıca kırıcıdır.

Muhammed2in miracda göğe yükseldiğine ateistler olarak inanmıyorsunuz değil mi?

Neden?? çünkü görmediniz.Hatta görmüş olduğunu söyleyen güvenebileceğiniz kimsede yok.ve ortada göğe yükselişte kullanılmış hiçbir somut kalıntı yok.

Peki aya gidildiğine dair kanıtlarımız neler??

Astronotları taşıyan bir füzenin ateşlenmesi ve yükselişinden başka kanıtınız var mı?

Füze görüş açımızdan çıktıktan sonrasıyla ilgili gözlem yapabiliyor musunuz?

Ama görüntüler var denilebilir?? bizde zaten bu görüntülere getirilen itirazların şüphelenmemizi sağladığını söylüyoruz.

Mytbuster ekibinin komplocuların görüşlerini çürütmek istedikleri ,Nasa'nın görüntülerini doğrulamak için yaptıkları deneyleri gösteren videoların hepsini de izledim.

içimdeki şüphe azalmadı.

bilakis eğer çok uğraşılırsa dünya şartlarında bu görüntülerin ayarlanabileceğini göstermiş oldular.

Sitelerde Paylaş

wikipedi bir kaynak degildir aslinda. Onlari senin girip yazmadigini nereden bilicaz ki

Wiki bir kaynak değildir doğru. Ama Ay'a sadece bir defa gidildiğini hangi kaynağa göre söylüyorsunuz o da garip..

Everest'in dediği gibi Ay'a 3 4 defa gidildi.

Hatta bir tanesi giderken büyük bir arıza yaşamıştı.

Sonrasında sinemaya uyarlandı bu olay. Tom Hanks oynamıştı sanırsam :)

Sitelerde Paylaş

Hatta "gormedigime inanmam" dusturunu en ileri noktasina goturmeniz bakimindan

Ne kadar sacmalayip zirvaliyorsunuz?

Tartistigimiz teknik konularin ateizmle ve diger konularla ne iligisi var?Isiniz gücünüz yazilarin sahiplerine saldirmak.

Inanmak istiyorsan seni baglayan bogazlayan mi var?

Acin bakin 78. iletide olan videonun 3.31 nci dakikasina...

Bir saniye bile olmayan bir görüntü ile nasil tatmin olabiliyorsunuz?Yukari firlayan modül büyük bir kabaga benzemiyor mu?

Peki o görüntüyü kim cekti?Havalanis neden 1 saniyeden az?

Zirlamalari zirvalari birakin görüntüler hakkinda yöneltilen sorularin yanitlarini arastirin ve konuyu baska yönlere cekip durmayin.

Harrierler ve helikopterlerden baska inip kalkabilen ucak ve insanli uzay araci da yok...

Sitelerde Paylaş

Ne kadar sacmalayip zirvaliyorsunuz?

Tartistigimiz teknik konularin ateizmle ve diger konularla ne iligisi var?Isiniz gücünüz yazilarin sahiplerine saldirmak.

Inanmak istiyorsan seni baglayan bogazlayan mi var?

Acin bakin 78. iletide olan videonun 3.31 nci dakikasina...

Bir saniye bile olmayan bir görüntü ile nasil tatmin olabiliyorsunuz?Yukari firlayan modül büyük bir kabaga benzemiyor mu?

Peki o görüntüyü kim cekti?Havalanis neden 1 saniyeden az?

Zirlamalari zirvalari birakin görüntüler hakkinda yöneltilen sorularin yanitlarini arastirin ve konuyu baska yönlere cekip durmayin.

Harrierler ve helikopterlerden baska inip kalkabilen ucak ve insanli uzay araci da yok...

Var... Videosuda aha yukarda.

Sitelerde Paylaş

Lütfen Azıcık fotoğrafçılık bilgisi olan biri bana o tarihin teknolojisi ile o kadar ışığı o kadar geniş alana o kadar eşit şekilde nasıl yansıttıığını açıklayabilir mi ?

Everest, taktir edersinki Nasa günümüz teknolojisini kullanmıyor.

Milyar dolarlık projelere imza atıyorlar ve teknoloji olarak en az 20 yıl ötede adamlar.

Senin bugün kullandığın teknolojiye Nasa 20 yıl öncesinde sahipti.

Eğer araştırdıysan bugün kullandığın teknolojilerin bir kısmının Nasa'dan alındığını duymuşsundur.

Örnek vermek gerekirse ve yanlışta hatırlamıyorsam micro dalga fırını Nasa teknolojisinin günümüzdeki ürünlerinden birisi sadece.

edit: Tabiki 30 yıl önce Nasa bununla yemek yapıyor gibi bir anlam çıkartmasın kimse. Sadece farklı alanlarda kullanılıyordu.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye, insan atasindan evrilirken gordunuz mu? Nereden biliyorsunuz?

Mythbusters'in videolarindan bu sonuca nasil vardiginizi da cok merak ettim dogrusu.

Sevgili yahya,

Mythbuster ekibinin üyesi olan bilim adamının (sporcu bir fiziğe sahip olmamasına rağmen),

arkasında iple ağırlığının azaltıldığı 'ay yürüyüşü' testinde bile Nasanın orjinal görüntülerine benzer görüntüler üretilebileceğini göstermiş oldular.

Ha onlar diyor ki'' bakın görüntüler birbirnie benzemiyor''..

zaten tıpatıp benzemesini beklenmiyor ki.?? slow motion çekilirse bu algının oluşabilip oluşamayacağı konusudur..

Önemli olan benzerlerinin çekilebilecek olduğunu gösterilmesidir.

Sitelerde Paylaş

Hidrazin ve dinitrojen tetroksit kullaniliyor ve bu yakiti oyle dunyadan firlatilan roketlerde gordugunuz degisik yakitlardaki sekliyle ortaya alecli sekilde goremezsiniz cunku alevsiz yanar. Hatta "gormedigime inanmam" dusturunu en ileri noktasina goturmeniz bakimindan ateizmde yeni boyutlara da ulasmissiniz.

Alev görmesek bile dışarı doğru püsküren bir şeyde görmüyoruz. egzoz şeklinde püsküren hiçbirşey görmememiz normal mi?

Bu roket içinde yanan gazın dışarı püskürmesiyle yukarı hareket etmeyecek mi? peki püskürme nerde?

Alevli ışıklı olmasa bile o görüntü kalitesinde hissedilir bir belirtiside mi olmaz.?

Olmayacağını nerden biliyoruz?

biz denedik mi?

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu videodaki 1.23 ve 1.28 saniyelerdeki bayrak dalgalanmalarına bakmanızı öneriyorum.

bir hava akımı olmadan sadece astronotun bileğindeki hareketle bayrak o şekilde dalgalanabilir mi? Bir düşünün.

bu görüntüler eğer doğruysa(yani üzerinde oynama yoksa) hava olan bir yerde çekilmiş olması akla mantığa daha yakın..

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...