Jump to content

İtiraf ediyorum ateistim

Recommended Posts

ben hiçbirşeye iman ederek çizmiyorum yolumu , istiyorsa iktidarsız olsun , istiyorsa sevgilisini kaptırsın , sonuçta herkesçe takdir görülüyor her ne kadar sen yada ben beğenmesekte ,

Ki ben beğeniyorum ve nietzscheyi seviyorum , istediğinize inanabilirsiniz , vatansevmeyen de olabilirsiniz , sonuçta herşeyi bir zırvalık sıfatıyla nitelendirilebilir çünkü fikirlerin benimsenmesi öznel birşeydir.

Saygılarımla

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 193
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Okuduğumda beni etkileyen sayılı insanlardan biridir kendisi ve isteyen istediğini sevebilir .. Sonuçta bu görüş meselesidir , sağolsun bazıları da benim görüşlerimi iki cümleyle çürütüp islamı gene üste çıkardı .

Başarılarınızı takdir ediyoruz cübbeli.

Sitelerde Paylaş

herhalde yazdıklarımı okumaktan acizsiniz , üstinsan nietzscheye göre etrafındaki kısır döngüye giren ve insanı hiçleştiren dinlerin ve toplum değerlerini yeniden gözden geçirilip , kişinin kendi karakterine göre derlemesi ve uygulamadısır , aileyi ve bazı diğer şeyleri de yok saydığını biliyorum nietzschenin , sonuçta sildiği değerlerden biri olan ailesinin fertlerinden olan kızkardeşi ve annesi ilgilendi kendisiyle , ben kendisine herşeyiyle özellikle aileyi hiçe saymasını varsayarsak ki katılmıyorum ama özellikle islamın beni sürüklediği ruh bunalımınının bir benzerini kendisinin doğup büyümüş olduğu kilise ailesi içinde yaşamış olduğunu yazdıklarında anlamak beni etkiliyor ..

Üstinsanın nasıl olunacağını nietzsche tarif etmemiştir ama üstinsan olma yolunda toplumun eleştirdiği ve üstinsanın kurtulması gerektiği değerleri üstüne basa basa tekrarlamıştır bilhassa insana özgü bırakmıştır üstinsan olma yolunda seçilecek yolu dolayısıyla akla ışık tutarak yazmıştır eserlerini, tarif etse de etmese de ben ona dayanaraktan sürdürmüyorum hayatımı ama katılıyorum bir insanın yol katetmesi gerektiğini , insanı insan yapan sorgulamaya ve bunun akabinde de aklın uygun gördüğü bir yaşama sahip olması yolunda..

Ama siz herşeyde açık arıyorsunuz , hangi görüşünüz varsa çok merak ediyorum durmadan iğnelemeye çalışıyorsunuz etrafınızdakileri ama üzgünüm bulamazsınız , ben biliçsiz ve beyinsiz diye nitelendirdiğiniz saftoriklerden değilim. ^_^

Vatanseverlik acımasızların erdemidir demişsiniz , o zaman sizde değer yargılarını çiğniyorsunuz , başta kendinizinkileri bize tatmin bulacak bir biçimde açıklayında sonra başlarsınız bize öğretmenlik yapmaya kalkışmaya diyorum.

Sitelerde Paylaş

Üstinsanın nasıl olunacağını nietzsche tarif etmemiştir ama üstinsan olma yolunda toplumun eleştirdiği ve üstinsanın kurtulması gerektiği değerleri üstüne basa basa tekrarlamıştır bilhassa insana özgü bırakmıştır üstinsan olma yolunda seçilecek yolu dolayısıyla akla ışık tutarak yazmıştır eserlerini, tarif etse de etmese de ben ona dayanaraktan sürdürmüyorum hayatımı ama katılıyorum bir insanın yol katetmesi gerektiğini , insanı insan yapan sorgulamaya ve bunun akabinde de aklın uygun gördüğü bir yaşama sahip olması yolunda..

Sorun zaten burada. Babalar bir üstinsan var ama nedir, necidir, nasıl bulunur kimse bilmez. Ak sakallı dede olarak geceleri ancak rüyanıza girebilir. Ben konuşayım nasılsa hiçkimse de anlamaz, daya üstinsanı gitsin.

..."Bundan sonraki yıllar bana düşecek ödev, artık olabildiğince kesin

belirlenmişti. Ödevimin olumlayan bölümünü bitirmiştim; sıra sözle ve eylemle

hayır diyen yarısına gelmişti: Şimdiye dek süregelen değerlerin yenilenmesine,

büyük savaşa, son karar gününün eriştirilmesine. Bu arada ağırdan çevreme

bakıyor, kendime yakın bulduklarımı, güçlerine dayanarak yok etme işinde bana

yardımcı olabilecekleri arıyordum. -O gün bu gün, bir oltadır yazılarımın her

biri: Kim bilir belki de herkesten ustayımdır olta atmakta?... Hiçbir şey

vurmadıysa benim değil suç. Balık yoktu..."...

Nietzsche.....

Dünyaya kendisine filozof diyen böyle bir gerizekalı bir daha gelmeyecektir. :lol:

tarihinde Sestus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yazılarıyla adam mı kafalıyormuş ? Neden yalnız öldü o zaman ?

Ben burdan , insanlara anlattım ama anlayan yoksa benim kabahatim yoktur anlamını çıkarıyorum , iyi çarptırıyorsunuz.

Siz ve sizin gibiler.

Dostum, sanırım o kısmı boldlayarak tam olarak ne demek istediğimi anlamadın.

Hemen hemen bütün filozoflar içinde bulunduğu çağın sorunlarını masaya yatırmış ve bunlara birer çözüm bulmaya çalışmışlar. Bazı felsefi durumları açıklama yoluna gitmişler, birçoğu da sistematik olarak görüşlerini ortaya koymuştur.

Nietzsche ise insanlığın ona bilmem kaç yıl sonra ulaşacağını, kimsenin şu an onu anlayamayacağını, şöyle olduğunu, böyle olduğunu söylemiştir. En ufak bir sorun çözmemiştir. Bu yüzden bu adamdan filozof değil olsa olsa narsist bir gerizekalı olabilir.

Sitelerde Paylaş

tamam , bana çözüm getirmesiyle takdir ettiğin bir filozof göster , nietzschenin amacı hangi sorunu çözmekti ki çuvalladı ben çok merak ediyorum .

Nietzsche sorunları çözmek gibi bir tasası yoktu , görüşlerini kitaplara aktararak sundu , kimseyi de kurtarma telaşında değildi , yazıyorum beğenen takip etsin mahiyetinde..

Ayrıca narsist demişsin , narsizmin politikasını yaptığını görmedim ben nietzschenin.

Sitelerde Paylaş

Sorun zaten burada. Babalar bir üstinsan var ama nedir, necidir, nasıl bulunur kimse bilmez. Ak sakallı dede olarak geceleri ancak rüyanıza girebilir. Ben konuşayım nasılsa hiçkimse de anlamaz, daya üstinsanı gitsin.

..."Bundan sonraki yıllar bana düşecek ödev, artık olabildiğince kesin

belirlenmişti. Ödevimin olumlayan bölümünü bitirmiştim; sıra sözle ve eylemle

hayır diyen yarısına gelmişti: Şimdiye dek süregelen değerlerin yenilenmesine,

büyük savaşa, son karar gününün eriştirilmesine. Bu arada ağırdan çevreme

bakıyor, kendime yakın bulduklarımı, güçlerine dayanarak yok etme işinde bana

yardımcı olabilecekleri arıyordum. -O gün bu gün, bir oltadır yazılarımın her

biri: Kim bilir belki de herkesten ustayımdır olta atmakta?... Hiçbir şey

vurmadıysa benim değil suç. Balık yoktu..."...

Nietzsche.....

Dünyaya kendisine filozof diyen böyle bir gerizekalı bir daha gelmeyecektir. :lol:

Nietzscheyi anlamak senin harcın değil.

Sana nietzscheden yanıt vermek gerekirse

Nietzsche anlatmak istediği konuyu, benzetmeler ya da imalar kullanarak aktarır. Bu şekilde, okuyucunun bahsedilen konu hakkında düşünmesini ve kendisine ait bir yargıya ulaşmasını beklemektedir.Bu durumu şöyle açıklar : “Herkesin okumayı öğrenme hakkının olması, zamanla sadece yazmayı değil, düşünmeyi de mahveder. Dağlarda en kısa yol doruktan doruğadır; ama bunun için uzun bacakların olmalı.Özdeyişler doruk olmalı, kendisine hitab edilen de iri kıyım ve uzun boylu.”

Yazılarını bilmece, okuyucuları da bilmeceleri çözen kişi, bulucu olarak tanımlamıştır. Fakat onun bu üslubu, zaman içinde felsefesinin algılanışını etkileyen kasıtlı çarpıtmaları ve yanlış anlaşılmaları doğurmuştur.

Örnek olarak sen.

Orada ne demek istedigini anlamıyorsan ben yardımcı oluyim.

Nietzsche insanlıgın din problemini zerdüştün ortaya çıkardıgını ancak onun çözecegini savunur.Verdigin bölümde peygamberlerin insanlarla dalga geçmesine iğneleme yapılmışta anlayana. Zerdüştlüge inanan sayısı 250.000 insan ne kadar az değilmi ? Ben olta attımda balık gelmedi diyor anladınmı. Muhammed şüphesizki balıgın en çok oldugu yeri bilendir...

Eğer alıp nietzschenin kitabından 2-3 cümle okursan anlayamayabilirsin bir bütündür çünkü.

tarihinde OffSpring tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ulan demek insanlardan bazıları dini terketsede kurtulamıyor koyunluğundan , illa biri tam tarif verecek birşeye ulaşma yolunda , adam bariz koyun kafalıysa ne gerek ona kitap okuma veyahut araştırma , kendisi ancak kalır ve bocalar işin geyiğine takılarak..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...