Jump to content

Allah'ın adaletsizliği

Recommended Posts

Bizleri yarattığını iddia edip inanmamız gerektiğini aksi takdirde cezalandırılacağımızı söyleyip bizlere bu doğrultuda hüküm giydiren bir Tanrı’nın adalet kavramını irdelememiz gerekmektedir.

Bizlere karşı anne şefkatinden daha şefkatle yaklaştığını iddia eden Tanrı’nın bizlere sunduğu eşitsizlik prensibiyle hareket edip yarattığı farklı standartlarda yaşayan insanlar olarak değil de ahret kısmıyla ilgilenip adaletini sorgulamamız gerekir . Bizleri yarattığını iddia eden Tanrı’nın bizleri bu şekilde imtihan etmesi bile bu denli saçmayken bizleri inandırma çabalarının aksine yaptığımız davranışlardan ötürü tüm iyi yönlerimizi görmeyip bizleri cehennem azabıyla tehdit edip hüküm giydirmesi ne kadar insani ne kadar vicdanidir ? Dünya’yı elmanın içi sanan kurtcuk misali değerlendirmeyip daha geniş yelpazede bu konuyu irdeledeğimiz vakit Tanrı’nın kimlere değer verdiğini , kimlere vermediğini de gözler önüne sermiş olalım .

Öncelikle Allah bizden ne istiyor ? Tabi ki iman istiyor . İmanlı olduğumuz takdirde cennete gideceğimizi söylüyor değil mi ? Peki iman nedir ?

İman bildirilen altı esasa inanmak , ( meleklere , gönderdiği kitaplara , peygamberlere , ahret gününe , kadere , hayırın ve şerrin Allahtan olduğuna , öldükten sonra dirilmeyle birlikte kadere ve kazaya inanmak ) Allah’ın getirdiği yasaklara da inanıp , Muhammed’in onun elçisi olduğuna şehadet getirmektir .

Bu vasıflara sahip bir insan ne kadar kötü bir insan olursa olsun günahları kadar azap görüp cennete gidecektir . Cennette de ebedi olarak kalıp huzur içinde sükun bulacaktır . Peki bu vasıflara sahip olmayıpta iyi bir insan olarak ölümü tatmış bir kimsenin akibeti ne olacaktır ? Kafirin ( gerçeği örten , gizleyen ) akibeti ne olacaktır ?

3:131 - Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının.

3:91 - Muhakkak ki inkâr edenler ve kâfir oldukları halde de ölenler, yeryüzü dolusu altın fidye verseler bile hiç birisinden asla kabul edilmeyecektir. İşte dayanılmaz azab onlar içindir. Onların hiçbir yardımcıları da yoktur.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

4:151 - İşte onlar gerçek kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azab hazırlamışızdır

Görüldüğü üzere bir insan ne kadar iyi olursa olsun ; eğer ki Allah’a iman etmeyip vicdani tercihini inanmamak doğrultusunda kullanmışsa bundan dolayı feci bir azapla cezalandırılacağı bildiriliyor. Anneden daha şefkatli olan Allah’ın şeftaki ise sadece imanlılara karşı devreye giriyor . Onlara karşı da girdiğini iddia etse de onlar da günahları kadar azap çekip cennetle müjdelenecekleri söyleniyor . Durum böyleyken çelişki bu kadar açık ve sadistlik son noktaya tırmanmışken , sizler halen vicdanınızı bu kitapla sınırlayıp inanmak yolunda mı devam edeceksiniz ? Dağda evliyalık yapan , ömrünü sadece inanarak geçirip insanlara hiçbir fayda sağlamayan bir insandan daha değersiz olan iyi ama imansız bir kimsenin akibeti için hiç mi vicdan azabı çekmeyeceksiniz ? Bu denli sadist ve kompleksi bir Tanrı’nın kulu olmaktan dolayı utanç duymayacak mısınız ? İşte görüldüğü üzere insanlığa katkı sağlamış binlerce Yahudi , Hristiyan yahut ateist kimlikli bilim adamının yahut sıradan vatandaşların akibeti budur ve o kimsenin de Allah katında değeri yoktur . Bunu görebilen hangi göz bunu kabul eder , hangi vicdan bunu kalıbına sığdırır hangi insan ise bunun yüce bir güç tarafından bize yollanmış hüküm olduğunu iddia eder ? Bu kadar saçma hükümleri ve çelişkili ifadeleri olsa olsa bize bir insan getirebilir . Hala inanacak mısınız ?

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuya tatmin edici hiçbir cevap alamadım maalesef . Bu konuda tatmin edici bir cevap verecek kişiyi tanımıyorum . Varsa gelsin buyursun yazsın .

Dünyadaki adaleti sorgulayan biri değilim . Dünyadaki adaletsizlikler ahirette mükafat olarak döneceği için buna takan kimse de değilim . Bu yüzden ben ahiret kısmıyla ilgilenip ahiret kısmını irdeliyorum.

Çıkmayan ekinler , sivrisinek mucizesinden ölen çocuklar , acı çeken insanlar , insanların hizmetine sunulan ve vahşi doğanın pençesinde hergün milyonlarca telef olan hayvanlar beni ilgilendirmiyor.Beni ahiretteki adalet düzeni ilgilendiriyor ve bunu da enine boyuna araştırdığım vakit tersi bir cevap ne buluyorum ne de düşündüğüm vakit idrak edebiliyorum . Ayetlerle temellendirdiğim vakit ise bizlerin akibetinin cehennemin en dip katmanı olduğunu biliyorum. Bu soruyu reformist Edip Yüksel’e sorduğum vakitte bana cehennemin yolunu göstermişti. Bakalım bu algının dışında farklı düşünen kaç kişi var forumda ? Bu konuya açıklık getiremeyen ve vicdani kalıbına sığdıramayan kişi kendine bulduğu kılıfı hangi ayetle temellendirecek onu da merak ediyorum . Hadi bakalım …

Bizlerin cehennemde kebap olacağını kimse tekzip edemez yadsıyamaz . Bu tekzibin sonucunda kapı gibi ayetler ve tanımlamalar getiririm . Bazılarını da buraya asarak bu temellendirmeyi yaparak rotayı zaten çizdim . Bakalım bakalım neler diyeceksiniz . Hadi bakalım…

Sitelerde Paylaş

Allah, öldürmez. Kafirleride, sonsuza dek yaşatacaktır. Bu, cehennemdede olsa, bir mükafattır. Bir padişah, halkın isteklerine göre değil, kendi belirlediği hükümleri uygular. Bırakın felsefeyi mantığı. Allah, büyük padişahtır. Ona sığının yoksa, gideceğiniz yer, ebedi cehennem olacaktır. Bunu isteyen sizlersiniz, ben değilim. Bunlar niye var, diyenlerde sizlersiniz.

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah, öldürmez. Kafirleride, sonsuza dek yaşatacaktır. Bu, cehennemdede olsa, bir mükafattır. Bir padişah, halkın isteklerine göre değil, kendi belirlediği hükümleri uygular. Bırakın felsefeyi mantığı. Allah, büyük padişahtır. Ona sığının yoksa, gideceğiniz yer, ebedi cehennem olacaktır. Bunu isteyen sizlersiniz, ben değilim. Bunlar niye var, diyenlerde sizlersiniz.

Neye dayanarak böyle pişmiş pişmiş akıllar diziyorsun?

Mağara adamlarının yazdıklarına mı? :)

Okuma yazma bilmeyen çoban?

Aklını kullan aklını.

Arap seni çok kötü kandırmış.

:)

Sitelerde Paylaş

bu tavıra hastayım;

"yanacaksınız olum", bu zihniyete moron demeyeceğim. yok yok demeyeceğim.

Crafterman açık bir soru sormuş, hala ezberden çıkamıyorlar çünkü ellerinde başka bir şey yok. yegane dayanakları ezber.

ezberci kaderci yaşam stiline karşıyım arkadaşım.

aklını inkar edene de karşıyım. adil ve dürüst olmak bu denli zor işte. sizin de cehenneminiz bu, yeryüzünde cahillikten yanmak.

.

Sitelerde Paylaş

biz varlık alemindekiler. yoktan var edildik ! zaten bizim olmayan şeyler üzerinde hakkımız yoktur !

bir odada kalabalık bir topluluk oturuyor fazedelim. ve biraz sonra elinde çeşitli mallarla, paralarla biri giriyor içeriye ve dağıtmaya başlıyor kendi isteğine göre... şimdi bu odadaki insanlar bu mal ve para dağıtan zata itiraz edebilirmi bana az verdin veya ona çok verdin diye ?

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl mantıktır böyle ?

Sonsuz azap bile mükafattır .

Bunun neyine cevap vereyim ben ?

Söverim böyle padişaha ?

Böyle sadist bir padişaha inanmaktan dolayı utanın utanın ...

Kralı gelse bunun aksini iddia edemez .

biz varlık alemindekiler. yoktan var edildik ! zaten bizim olmayan şeyler üzerinde hakkımız yoktur !

bir odada kalabalık bir topluluk oturuyor fazedelim. ve biraz sonra elinde çeşitli mallarla, paralarla biri giriyor içeriye ve dağıtmaya başlıyor kendi isteğine göre... şimdi bu odadaki insanlar bu mal ve para dağıtan zata itiraz edebilirmi bana az verdin veya ona çok verdin diye ?

Utanmadan nasıl da cevap veriyorsunuz . :angry:

Yeter bu kadar şarlatanlık .

Vicdanınızı satmışınız siz .

Satılık vicdanla en fazla bu kadar konuşulur .

bu tavıra hastayım;

"yanacaksınız olum", bu zihniyete moron demeyeceğim. yok yok demeyeceğim.

Crafterman açık bir soru sormuş, hala ezberden çıkamıyorlar çünkü ellerinde başka bir şey yok. yegane dayanakları ezber.

ezberci kaderci yaşam stiline karşıyım arkadaşım.

aklını inkar edene de karşıyım. adil ve dürüst olmak bu denli zor işte. sizin de cehenneminiz bu, yeryüzünde cahillikten yanmak.

.

Aynen öyle dostum . Sen ki 20 yıl bu aptallığın peşinde gitmiş ve sonunda gerçekleri görmüş tecrübeli insansın.

Tahlillerine katılıyorum .

Bakalım reformistler ne diyecek ?

Sitelerde Paylaş

Bizleri yarattığını iddia edip inanmamız gerektiğini aksi takdirde cezalandırılacağımızı söyleyip bizlere bu doğrultuda hüküm giydiren bir Tanrı’nın adalet kavramını irdelememiz gerekmektedir.

İrdeleyelim. Ama Tanrı algını nasıl ortaya koymuşsun çok net değil. Aşağıda verdiğin ayetler ve imanın tanımını yaparken gelenekten aldığın hadisler ile olmaz bu iş.

Ben kısaca yapayım.

Sen ateşe elini soktuğunda acı çekiyorsan. Aç bir kedi yavrusuna süt içirince mutlu olabiliyorsan, haksız yere birine tokat atınca yaptığın eylemden pişman olabiliyorsan şunu çok rahat anlarızki her yaptığımız şeyin bir bedeli var, bir karşılığı var.

Ahiret dediğimiz sonraki hayat bu hayatın devamı ve sonucu niteliğindedir. Yani burada yapıp ettiklerin ile orada karşılık bulacaksın. Bu örneklerden hareketle Tanrının adaletsizliği gibi bir konu söz konusu olamaz gibime geliyor.

Bizlere karşı anne şefkatinden daha şefkatle yaklaştığını iddia eden Tanrı’nın bizlere sunduğu eşitsizlik prensibiyle hareket edip yarattığı farklı standartlarda yaşayan insanlar olarak değil de ahret kısmıyla ilgilenip adaletini sorgulamamız gerekir . Bizleri yarattığını iddia eden Tanrı’nın bizleri bu şekilde imtihan etmesi bile bu denli saçmayken bizleri inandırma çabalarının aksine yaptığımız davranışlardan ötürü tüm iyi yönlerimizi görmeyip bizleri cehennem azabıyla tehdit edip hüküm giydirmesi ne kadar insani ne kadar vicdanidir ? Dünya’yı elmanın içi sanan kurtcuk misali değerlendirmeyip daha geniş yelpazede bu konuyu irdeledeğimiz vakit Tanrı’nın kimlere değer verdiğini , kimlere vermediğini de gözler önüne sermiş olalım .

Kimseye kıl kadar haksızlık yapılmayacak der Tanrı. Herkes yaptığının karşılığını alacak der. Sanki kafir tanımında sıkıntı var craftcığım.

Öncelikle Allah bizden ne istiyor ? Tabi ki iman istiyor . İmanlı olduğumuz takdirde cennete gideceğimizi söylüyor değil mi ? Peki iman nedir ?

İman bildirilen altı esasa inanmak , ( meleklere , gönderdiği kitaplara , peygamberlere , ahret gününe , kadere , hayırın ve şerrin Allahtan olduğuna , öldükten sonra dirilmeyle birlikte kadere ve kazaya inanmak ) Allah’ın getirdiği yasaklara da inanıp , Muhammed’in onun elçisi olduğuna şehadet getirmektir .

Bakara 285 derki:

Elçi, Rabbinden kendisine indirilene inandı, inananlar da... Hepsi, ALLAH'a, meleklerine, kitaplarına ve elçilerine inanırlar: "Elçilerinin hiçbirisi arasında ayırım yapmayız." Derler ki: "İşittik ve uyduk. Rabbimiz bizi bağışla; dönüş sanadır."

İnançlı kimse Tanrı elçisinin hepsine inanmakla mükelleftir ve aralarında ayırım yapma hakkı ve yetkisi yoktur. Bu yüzden gelenekten gelen Muhammedin kutsallaştırılmalarına bakmayacaksın. Kitap ne diyorsa ona bakman, gerçeği görmene yetecektir.

Birazda iman kavramını irdeleyelim.

İman güven duymak, emin olmak durumudur. Güven duyduğun, eylemlerinden emin olduğun doğrunun peşinden gitmek demektir.

Allah kuranda sıklıkla derki, siz ne kadar Allahı anarsanız, o da o kadar sizi anar.

Hemen açıklayalım.

Babanız çok dürüst ve güvenilir biri ve çok hakkaniyetli. Ve sizi hep yetiştirirken diyor ki: Oğlum bak bunlara bunlara dikkat et, insanlığın ölçüsü budur. Ben öldükten sonrada benim dediklerimi unutma ve beni an.

Ne anlamamız gerekir bundan.

Canım babam, canım babam diye sayılara boğularak mı babamızı anarız? Yoksa onun bize öğütlerini yaşantımızın her evresinde eyleme dönüştürerek mi anarız?

4444 defa şunu okuyunca cennetini birini alacak bir Tanrı yok bu evrende, sil bunu kafandan craftcığım.

Ona iman tıpkı yukarıda baba örneğine verdiğim gibidir. O imandan bunu anlar ve senden istediği budur.

Bu vasıflara sahip bir insan ne kadar kötü bir insan olursa olsun günahları kadar azap görüp cennete gidecektir . Cennette de ebedi olarak kalıp huzur içinde sükun bulacaktır . Peki bu vasıflara sahip olmayıpta iyi bir insan olarak ölümü tatmış bir kimsenin akibeti ne olacaktır ? Kafirin ( gerçeği örten , gizleyen ) akibeti ne olacaktır ?

Burada da sıkıntı kafir tanımında var. Kafir gerçeğin üstünü örten demek. İnanmayanlara kafir algısı geleneğin dayattığını öyle anlamaya devam ederek sizinde bir dayatmanız olarak karşımıza çıkıyor.

Şöyle düşün. Sen sana göre ateist olduğundan dolayı kafirsin ve adaletsiz bir Tanrı betimliyorsun.

Hem ona inanmıyorsun, hemde adaletsiz olduğunu iddia ediyorsun.

E rızık verende aynı Tanrı. Yahu niye doyursun o Tanrı seni bir düşün bakalım? Yada niye doyuruyor?

Eğer kitabında herkesin rızkı (herkesin içine katilde giriyor, tecavüzcüde, imamda, ateistte) bizim katımızdadır diyerek, yani herkese sebepler sonucu rızık veriyorsa bu önce o Tanrının sözünde duran bir Tanrı olduğunun göstergesidir. Ve sözünde durmak muhtemelen adil bir Tanrıya kadar gidebilir ve gidiyorda.

Sana kafirin tanımını yapayım mı? Bu forumdan onlardan çok var.

Mesela bazı başlıklarda ileti siliniyor. Bunların bir kısmı küfür/hakaret içerdiği için. Tamam bunda sıkıntı yok.

Ama bazı başlıklarda küfürde yok, hakarette yok. Sadece kemikleşmiş gelenek algısını yıkan ve direk kurana götüren ve insanı düşündüren iletiler asılıyor. Ama bunlarda siliniyor.

Bu gerçeğin üstünü örtmek demektir ve bunu yapana kafir der Tanrı, başkasına değil.

3:91 - Muhakkak ki inkâr edenler ve kâfir oldukları halde de ölenler, yeryüzü dolusu altın fidye verseler bile hiç birisinden asla kabul edilmeyecektir. İşte dayanılmaz azab onlar içindir. Onların hiçbir yardımcıları da yoktur.

İnkar deyince siz Tanrı reddi diyorsunuz. Bu değil, kafirin yaptığı eylem inkardır ve kafirin en yalın tanımını yukarıda yaptık.

Yada farklı bir bakış sunayım.

Bir kimsenin parasını çalıp onunla geçimini sağlayan ve bu yaptığı eylemden huzur ve mutluluk duyan insanda kafirdir. Eğer patolojik bir sorunu yoksa, aklı başında bu bana mutluluk veriyorsa bu kafirdir. Çünkü gerçek bu değildir. Yaptığı eylemden sonra duyulacak duygu mutluluk barındırmaz. Ha insan kötülük yapar o başka. Ama yaptığı kötülük bana huzur veriyor diyorsa ve yine diyorum patolojik bir sorunu yoksa o kişi kafirdir, gerçeğin üstünü örten kişidir.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

4:151 - İşte onlar gerçek kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azab hazırlamışızdır

Kuranın en belirgin öğüdü adalettir. Sürekli adalet vurgulanır ve insanların adil olması istenir.

Faiz haksız kazançtır ve sonuçta hiçbir adalet barındırmaz. Aksine zulüm ve sömürü barındırır.

Adaletten uzaklaşan herkes, gerçeğin üstünü örten herkes kafirdir.

Ben Tanrıya inanmıyorum deyip kendini kafir diye nitelemen senin bu konuyu bilmemen.

Bak bu forumda haklının yanında olan ender insanlardan birisin ve sen nasıl kendine kafir dersin? Hangi hakla?

Görüldüğü üzere bir insan ne kadar iyi olursa olsun ; eğer ki Allah’a iman etmeyip vicdani tercihini inanmamak doğrultusunda kullanmışsa bundan dolayı feci bir azapla cezalandırılacağı bildiriliyor. Anneden daha şefkatli olan Allah’ın şeftaki ise sadece imanlılara karşı devreye giriyor . Onlara karşı da girdiğini iddia etse de onlar da günahları kadar azap çekip cennetle müjdelenecekleri söyleniyor . Durum böyleyken çelişki bu kadar açık ve sadistlik son noktaya tırmanmışken , sizler halen vicdanınızı bu kitapla sınırlayıp inanmak yolunda mı devam edeceksiniz ? Dağda evliyalık yapan , ömrünü sadece inanarak geçirip insanlara hiçbir fayda sağlamayan bir insandan daha değersiz olan iyi ama imansız bir kimsenin akibeti için hiç mi vicdan azabı çekmeyeceksiniz ? Bu denli sadist ve kompleksi bir Tanrı’nın kulu olmaktan dolayı utanç duymayacak mısınız ? İşte görüldüğü üzere insanlığa katkı sağlamış binlerce Yahudi , Hristiyan yahut ateist kimlikli bilim adamının yahut sıradan vatandaşların akibeti budur ve o kimsenin de Allah katında değeri yoktur . Bunu görebilen hangi göz bunu kabul eder , hangi vicdan bunu kalıbına sığdırır hangi insan ise bunun yüce bir güç tarafından bize yollanmış hüküm olduğunu iddia eder ? Bu kadar saçma hükümleri ve çelişkili ifadeleri olsa olsa bize bir insan getirebilir . Hala inanacak mısınız ?

Yukarıdaki açıklamalardan sonra bu söylediklerin pek doğru yer bulamıyor ama birazda daha detaylandıralım.

Tanrı ne diyor? Benim yolum doğruluk-iyilik-adalet üzeredir. Bu yolda yürüyen herkes benim yolumdan gitmiş olur.

Sen bu şekilde bir hayat yaşıyorsan ve Tanrı ben bu yoldayım diyorsa, sen o Tanrı ile o yolda buluşamayacağını nerden biliyorsun?

Evet, Tanrı inancı sıklıkla vurgulanıyor o yolda. Ama işte bir sınav var ve herkesin sorusu farklı farklı. Lakin herkese bildiği yerden soruluyor merak etmeyin.

Bak sen bir Tanrı inancını reddetmişsin ama mümkün olduğu kadar bilmeden ve istemeden de olsa O nun yolunda gidiyorsun.

O yolun sonunda O var ve sen nasıl Onunla karşılaşmam diye düşünübeliyorsun hayret. :)

Sen cehenneme gidip kendi gözünle gördün mü hem. O saydığın iyi insanlar sırf inanmadıkları için, yada başka bir inanç başlığında birleştikleri için cehennemdeler. Bunu test ettin mi? Hayır.

E o zaman yazdıkların sadece senin varsayımların, öngörülerin olmaktan öte gidemez.

Yani bu kanıt olarak sunulamaz. Çünkü sınanabilir değil.

Ama dediğim gibi elinde daha güçlü bir delil var. Yukarıda yazdım. Yaptığın eylem sonucu hissettiğin his sana yalan söylemez.

Şimdilik bu kadar, sonra devam ederiz yine. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Ateş var derini yakar ateş var içini yakar. Bu ateş hangi ateşki acep.

Kendine Allah'ın halifesisin, dünyada ayağını denk al ahiret var dendiğinde

bunları kibriyle reddedip dünyaya dalan kafir ne hakeder.

İnkar etmesi için inkar edeceği bir şeyler olması lazım.

Kuran kendini okuyana, ben Allah'ın mesajıyım, benim mesajlarımı inkar edip böyle ölürsen

dünyada kazandıklarının hiçbir faydası yok

dünya altın yığma yeri değil diyor.

Faiz bugün paranın kendisidir. Herkes faize bulaşmıştır.

Kuranın mesajı üretmeden kazanmayın düsturudur.

parayla para kazanmayın demek ister.

fırsatçılık yapmayın.

o zamanki faiz anlayışı dar duruma düşenin imüğünü sıkmakmış.

yan gelip yatarak paradan para kazanmakmış.

Kafir olmasınlar

kafir olmak için sebepleri ne?

ayrıca henüz kimse ateşe atılmış ve sonsuza kadar yakılmış değil.

bu ateş nasıl bir ateş

sonsuz ne kadar sonsuz

kimse bilmiyor

hepsinin caydırıcılık için olduğunu da kimse inkar edemez.

Sitelerde Paylaş
İrdeleyelim. Ama Tanrı algını nasıl ortaya koymuşsun çok net değil. Aşağıda verdiğin ayetler ve imanın tanımını yaparken gelenekten aldığın hadisler ile olmaz bu iş.

Ben kısaca yapayım.

Sen ateşe elini soktuğunda acı çekiyorsan. Aç bir kedi yavrusuna süt içirince mutlu olabiliyorsan, haksız yere birine tokat atınca yaptığın eylemden pişman olabiliyorsan şunu çok rahat anlarızki her yaptığımız şeyin bir bedeli var, bir karşılığı var.

Ahiret dediğimiz sonraki hayat bu hayatın devamı ve sonucu niteliğindedir. Yani burada yapıp ettiklerin ile orada karşılık bulacaksın. Bu örneklerden hareketle Tanrının adaletsizliği gibi bir konu söz konusu olamaz gibime geliyor.

İnanmadığım bir şeyden ötürü hüküm giymemin neresinden tutarsan tut elinde kalır güzel kardeşim öncelikle bunu bil .

Herşeyin karşılığı olduğunu söylemişsin ; işte ben bu karşılıkları irdeleyip hakkaniyetsizlikleri suratınıza çarpıyor ve Allahınızın suratına çarpıyorum . Doğadan verdiğin örneklerle de bu duruma açıklık getireceğini düşünüyorsan yanılıyorsun . Birine bir tokat atarım karşılığını alırım fakat vicdanimın kabul görmediği , Tanrı kitabı olduğu iddia edilen bir kitaba da inanmamanın karşılığı bu ağır ve hakkaniyetsiz olamaz . Sen imanlısın , cart curt dersen bozuşuruz . Ben imanlı değilim . Sapına kadar ateistim ve Allah düşmanıyım öncelikle bunu bilerek yazmanı istiyorum . Böyle klişeleşmiş örneklerle biryere varılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz .

Yok başağrısını görmüyorsun o zaman Allah var örneğiyle aynı kalitede örnekler vermişsin . Tamam ben kötü bir insanın ceza çekmesi gerektiğini zaten söylüyorum . Dünyada bile bunun yasaları var ve bu yasalar dahilinde insan mutlaka hüküm giyecektir fakat vicdani tercihlerden dolayı verilen cezalar ise tamamen saçmalıktır . İyi bir insan olmanın önemsizliğini ve hayır ve güzel işlerin karşılıksızlığını vurgulayan da Tanrıdır . Onların iyilikleri kül olup uçacak diyen de Tanrıdır . Hal durum böyleyken senin gelip de bana maval okuman hiç doğru bir yaklaşım değil . İnanmayan kimsenin sonu cehennemdir . Bunun da kabul edilebilir hiçbir vicdani yönü yoktur .

Kimseye kıl kadar haksızlık yapılmayacak der Tanrı. Herkes yaptığının karşılığını alacak der. Sanki kafir tanımında sıkıntı var craftcığım.

Kimseye kıl kadar haksızlık yapılmayacaktır tabi ki . Ama cehennemde . Cehennem de bir nevi azaltılmış azapla ceza görecek kişiye bunlar reva görülüyor ve sizler de bunu yiyorsunuz ya en çok ona üzülüyorum . Arap sizi fena kandırmış . Ben bir Allah düşmanı , bir imansız olarak Allahın adaletine inanmıyor ve bunları da ayetlerle temellendiriyorum . Aksi ayet getirir ve tanımlamaları değiştirmeye kalkarsan Kurandaki çelişkileri kendi elinle yazmış olursun .

Benim kafir tanımımda değil , senin kafir tanımında sıkıntı var . Tanrının adaletini tanımlamalarla kılıf içerisine sokan da ben değilim , sensin !

Burada da sıkıntı kafir tanımında var. Kafir gerçeğin üstünü örten demek. İnanmayanlara kafir algısı geleneğin dayattığını öyle anlamaya devam ederek sizinde bir dayatmanız olarak karşımıza çıkıyor.

Şöyle düşün. Sen sana göre ateist olduğundan dolayı kafirsin ve adaletsiz bir Tanrı betimliyorsun.

Hem ona inanmıyorsun, hemde adaletsiz olduğunu iddia ediyorsun.

E rızık verende aynı Tanrı. Yahu niye doyursun o Tanrı seni bir düşün bakalım? Yada niye doyuruyor?

Eğer kitabında herkesin rızkı (herkesin içine katilde giriyor, tecavüzcüde, imamda, ateistte) bizim katımızdadır diyerek, yani herkese sebepler sonucu rızık veriyorsa bu önce o Tanrının sözünde duran bir Tanrı olduğunun göstergesidir. Ve sözünde durmak muhtemelen adil bir Tanrıya kadar gidebilir ve gidiyorda.

Sana kafirin tanımını yapayım mı? Bu forumdan onlardan çok var.

Mesela bazı başlıklarda ileti siliniyor. Bunların bir kısmı küfür/hakaret içerdiği için. Tamam bunda sıkıntı yok.

Ama bazı başlıklarda küfürde yok, hakarette yok. Sadece kemikleşmiş gelenek algısını yıkan ve direk kurana götüren ve insanı düşündüren iletiler asılıyor. Ama bunlarda siliniyor.

Bu gerçeğin üstünü örtmek demektir ve bunu yapana kafir der Tanrı, başkasına değil.

Al bir saçmalık daha ! Kuzum Tanrı bana rızık vermiyor , ben kıçımı terleterek o rızıka sahip oluyorum. Kıçım terlemese ise açlıktan öleceğimi biliyorum . Cevap vermeye değer bir ileti değil maalesef . Eee tanrı rızık veriyormuş (!). Hadi ordan ! Tanrı nerede rızık veriyormuş bana . Hem it gibi çalışayım hem de rızık veriyor diye gelip önüme laf atın . Binlerce çocuk açlıktan geberirken onların rızkını neden vermiyor acaba ? Hayret bir şeysiniz . Kızmamak elde değil size .

Bana kafir tanımını yapma istersen . Kafirin tanımını ben zaten yaptım . Burada Tanrının adaleti sorgulanıyor . Dünyada niye insanlara bu kadar çile çektiriyor değil , ahirette niye imana göre hareket ediyor diye temellendirdim . Sen algılarını fazla esnettiğin için böyle düşünüyorsun gibi geliyor. Bir Allah düşmanı ne kadar iyi olursa olsun karşılığında ateşle karşılaşacaksa ben ona Allah demem . Eğer iyi olmak yetiyorsa da Kuran’a inanmayı gerek görmem . Bir Allah , peygamber düşmanı imansız olaraktan iyiliğimin değersizliğini de yukarı da izah ettim . Tanrı gibi egoist kompleksli pislik bir varlığın savunulacak hiçbir yanı yok .

Bakara 285 derki:

Elçi, Rabbinden kendisine indirilene inandı, inananlar da... Hepsi, ALLAH'a, meleklerine, kitaplarına ve elçilerine inanırlar: "Elçilerinin hiçbirisi arasında ayırım yapmayız." Derler ki: "İşittik ve uyduk. Rabbimiz bizi bağışla; dönüş sanadır."

İnançlı kimse Tanrı elçisinin hepsine inanmakla mükelleftir ve aralarında ayırım yapma hakkı ve yetkisi yoktur. Bu yüzden gelenekten gelen Muhammedin kutsallaştırılmalarına bakmayacaksın. Kitap ne diyorsa ona bakman, gerçeği görmene yetecektir.

Birazda iman kavramını irdeleyelim.

İman güven duymak, emin olmak durumudur. Güven duyduğun, eylemlerinden emin olduğun doğrunun peşinden gitmek demektir.

Allah kuranda sıklıkla derki, siz ne kadar Allahı anarsanız, o da o kadar sizi anar.

Hemen açıklayalım.

Babanız çok dürüst ve güvenilir biri ve çok hakkaniyetli. Ve sizi hep yetiştirirken diyor ki: Oğlum bak bunlara bunlara dikkat et, insanlığın ölçüsü budur. Ben öldükten sonrada benim dediklerimi unutma ve beni an.

Ne anlamamız gerekir bundan.

Canım babam, canım babam diye sayılara boğularak mı babamızı anarız? Yoksa onun bize öğütlerini yaşantımızın her evresinde eyleme dönüştürerek mi anarız?

4444 defa şunu okuyunca cennetini birini alacak bir Tanrı yok bu evrende, sil bunu kafandan craftcığım.

Ona iman tıpkı yukarıda baba örneğine verdiğim gibidir. O imandan bunu anlar ve senden istediği budur.

Elbetteki Tanrıya iman onu zikrederek biryerlere ulaşma çabası olmamalıdır . Onun hükümlerini hayat tarzına uyarlamak ve bu doğrultuda yaşantıyı sürüp noktalamaktır . Tanrıyı anmaktan da zaten müslümanken de bunu anlardım . Gelip bana ders verme çabalarını da anlamış değilim . Karşında çocuk yok . Fakat hayat tarzını tanrı buyruklarıyla şekillendirmemiş , şekillendirse bile Allah'a inandığı için bunu yapmamış bir kimse için de hakkaniyet beklemek aptallık olur .

Kuranın en belirgin öğüdü adalettir. Sürekli adalet vurgulanır ve insanların adil olması istenir.

Faiz haksız kazançtır ve sonuçta hiçbir adalet barındırmaz. Aksine zulüm ve sömürü barındırır.

Adaletten uzaklaşan herkes, gerçeğin üstünü örten herkes kafirdir.

Ben Tanrıya inanmıyorum deyip kendini kafir diye nitelemen senin bu konuyu bilmemen.

Bak bu forumda haklının yanında olan ender insanlardan birisin ve sen nasıl kendine kafir dersin? Hangi hakla?

Ben bunu yanlış almışım ya . Maksadım sadakadan , faizden dem vurmak değildi . Yine ders vermeye kalkmışın ama olsun . Dersini elbet alırsın .

Yukarıdaki açıklamalardan sonra bu söylediklerin pek doğru yer bulamıyor ama birazda daha detaylandıralım.

Tanrı ne diyor? Benim yolum doğruluk-iyilik-adalet üzeredir. Bu yolda yürüyen herkes benim yolumdan gitmiş olur.

Sen bu şekilde bir hayat yaşıyorsan ve Tanrı ben bu yoldayım diyorsa, sen o Tanrı ile o yolda buluşamayacağını nerden biliyorsun?

Evet, Tanrı inancı sıklıkla vurgulanıyor o yolda. Ama işte bir sınav var ve herkesin sorusu farklı farklı. Lakin herkese bildiği yerden soruluyor merak etmeyin.

Bak sen bir Tanrı inancını reddetmişsin ama mümkün olduğu kadar bilmeden ve istemeden de olsa O nun yolunda gidiyorsun.

O yolun sonunda O var ve sen nasıl Onunla karşılaşmam diye düşünübeliyorsun hayret. smile.gif

Sen cehenneme gidip kendi gözünle gördün mü hem. O saydığın iyi insanlar sırf inanmadıkları için, yada başka bir inanç başlığında birleştikleri için cehennemdeler. Bunu test ettin mi? Hayır.

E o zaman yazdıkların sadece senin varsayımların, öngörülerin olmaktan öte gidemez.

Yani bu kanıt olarak sunulamaz. Çünkü sınanabilir değil.

Ama dediğim gibi elinde daha güçlü bir delil var. Yukarıda yazdım. Yaptığın eylem sonucu hissettiğin his sana yalan söylemez.

Şimdilik bu kadar, sonra devam ederiz yine. smile.gif

Selam ederim.

Allah düşmanının mükafatlandırılıp onun yolunda gittiğini iddia etmek ahmaklık olur . Ne hakla Allah'ın sözcülüğünü yapıyorsun anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş

allahin bizden istedigi adaleti saglamamizdir...

yani adalet allahtan degil bizden bekleniyor...

kendi yapmamiz gereken seyleri allahtan beklemeyi birakalim gari...

Kirec,

Güzel diyorsun ama onun derdi bu değilki.

O diyorki ben ona iman etmiyorum ama iyi biriyim.

Şimdi bu Allah beni hangi hakla yakacak?

Soru bu.

E tabi burda şu soru sorulmalı ve soralım.

Sen inanmadan öldün gittin, seni yakanı göstersene bize diyeceğim ama olmayacak. Çünkü hani sen senin Allahını gösterdin mi diye soracak o zaman bana. E biraz haklı.

İşte o zaman şunu diyoruz.

Sen adil davranınca karnına ağrı girmiyorsa, ve sen adil olarak ölünce de karnına ağrı girmeyecek.

Bu kadar yani.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Nahl 90 ayetinde allah adaleti insanlara emreder, kendisi yapmaz.

Ne ki Yunus 109 ayetinde allah, hüküm verenlerin en hayırlısı (hüve hayrul hakimin) oluverir.

Bu iki ayet arası betim(tarif), allahın adil olamayacağı sonucuna varıyor.

El Hükmü Lillah - Hüküm Allahındır iddiasında bulunan o, bunu yerine getiremiyor kuşkusunu yüreklere salan da o...

tarihinde AlpApaUrungu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bergüzarın bugüne dek tek argümanla karşımıza geldiğini gören var mı ?

Tutturmuşlar bir gelenek türküsü , kendileri çalığ kendileri oynuyorlar . Bu kadar basit yaklaşımlara ve kendi gibi düşünmeyenlere gelenekci damgalarına karnımız yok bizim.Sizler İslama zarar veren insanlarsınız Bergüzar . İstediğin yerde seninle tartışırım ama sinirlenmezsem tabi . Senin argümanın olduğunu düşünmüyorum . İçi boş sözcüklerle gelip bizleri gelenekcilikle suçluyorsun . Bu suçlayışınla birlikte müslümanlarda seni suçluyor.

Soruyorum aha . Eğer iyi ve adaletli insan olmak yetiyorsa , Kuran ne demeye insanların hayatını cehenneme çevirip bağnazlığın esiri oluyor .Bir de tutturmuşunuz ki , adaletli olanlar imanlı , kötüler imansız . Yapmayın ya ! O zaman ne diye Kuran Kuran diye burada tebliğ yağıp yahut cihad anlayışınızlda bizlerin karşısında savunuyorsunuz . İyiliği ve adaleti bizler sizlerden mi öğreneceğiz ? Siz kimsiniz ki bize iyiliği ve adaleti öğreteceksiniz.İyiliğin ve adaletin erdem olduğunu kitaplarda yazılamayacağını yahut yazılsa bile öğrenilemeyeğini bilmiyormusunuz ? Bu kadar absürd yaklaşımlarla karşıma gelirseniz hepinizi tek tek rezil eder , hiçbirinize acımam bilesiniz . Varsa argümanınız gelirsiniz ama böyle argümanlarla gelirseniz de rezil olursunuz ve oluyorsunuz . Neymiş efendim ? - İyi ve adaletli olun ... Hadi len sizden mi öğreneceğiz ? İyiyi ve kötüyü ayırt edemeyecke kadar aptal olduğumuzu mu düşünüyorsunuz ? Bu argümanlarla gidin sizler cübbeliyle tartışın , benle değil . Ben senin şizofren Tanrının , pislik Tanrının esiri olmak istemiyor , bu sistemin bir parçası olarak yaşamak istemiyorum . Yaratırken bana mı sordu da beni imtihana sokuyor ? Bu hazin tabloyu hangi çerçeve içerisine yerleştirsen sığmaz , hangi kalıba soksan kalıp almaz . Genişliğiniz de buradan kaynaklanıyor sanırım . Bu konu benim en çok canımı sıkan konulardan birisidir . Bu konuda beni ikna edecek kişi varsa , Hodri Meydan'da sakin sakin tartışabilirim ve herkeste bu hususta bilgi sahibi olmuş olur . Ama bu şekilde karşıma gelirseniz de kızmamam elimde olmaz .

Kafir ; gerçeği örten , gizleyen demektir . Kafir deyince aklıma Tanrı inancını reddetmiş kişi geliyor . Ama Kuran bunun tam tersini örneklerden , Tanrıyı anaya babaya benzeterekten saçmalıklarını her daim vurguluyor ve sizler kendinizi küçük düşürüyorsunuz . Amacınızın ne olduğunu bilmiyorum ama bu reformist kıvırmasyonlardan da baya bıkmış durumdayım.Ya adam gibi tartışın ya da karşıma bu şekilde örneklerle gelip beni aptal yerine koymayın . Herşeyi ben bilirim karşımdaki bir bok bilmez havasında yazarsanız kızarım.

Yok mu bu konuda cevap veren kişi ? İyi biriyim buna eminim . İyi biri olmasam da kimseye kötülük etmemeye çalışaraktan hareket ediyorum .Ama hergün de Kuran yakıyor , iman çalmaya çalışıyorum . Bu hususta benim cennete gideceğimi söyleyen birinin alnını karışlar paçavrasıyla ( kuranıyla ) o kişiyi rezil ederim . Hala cennete mi gideceğim Bergüzar ? Hergün senin inandığın Tanrıyı önümüze sürenlere ve çorap kuklası Tanrı'nı yerin dibine sokuyor , sövüyor ve eziyorum . Solucanı ezmekten aciz çorap kuklana karşı savaş açan ben , çorap kuklanı ezmeme rağmen iyi bir kimse olsam senin için kaç yazar , Tanrı için kaç yazar ? Bağnazlığın esiri olmuş bu çorap kuklanız insanları yakacağını söyleyerekten korkutan sadist bir şizofrenken nasıl olurda imanı iyi kimse olarak nitelendirilip Tanrının yolundan giden kişi olarak vasıflandırıyorsunuz ? Sonra da ben seninle tartışmam deyip işin içinden çıkıyorsunuz. Algılarımı kapatmış kimse olaraktan bu kesafetin telaffuzunu herdaim yapıp inançsızlığımı herdaim vurgularken benim iyiliğimin Tanrı katnda ne gibi değeri olabilir ? Sizler Allah'a iman , peygambere imandır diyen Kuran'ın tebliğcileri olaraktan nasıl olurda peygamberle Tanrı'yı ayrı kategorilerde inceleme girşimlerinde bulunup cüretinizi bu denli süslü cümlelerle sergilersiniz ? Bu konuyu tartışabileceğim biri varsa tartışırım .

Semere peşinde koşmayıp sisteme tabi olma gereğini reddeden bir insanın nasıl olurda cennette yeri olduğunun Kuran'da yazdığını söyler çelişkileri önümüze sürerek bizleri çelişik ifadelerle , gelenekcilikle suçlarsınız ? Algılarını kapatmış ve Tanrı' kafasında bitirmiş bir birey olaraktan sizin tanrı diye tapındığınız puttan her daim nefretimi yinelerken hakkaniyetimden ötürü benim cennette yerim olduğunu iddia edersiniz ? Sonrada tartışmam diyerekten işin içinden çıkarsınız.

Tanrı ne ana babaya , ne tokat yiyen birine benzer . Sizler bu örneklerle çocuk mu kandırıyorsunuz ? Tanrının sonsuz merhametini , özgür iradesi olmayan roman karakterleri gibi bizi kukla niyetine göndermiş olmasının aşikarlığını görmenize rağmen nasıl savunursunuz ? Kralına hodri bu konuda . Bu konuyu enine boyuna tartışmak isterim . Bu konu benim en çok canımı sıkan konulardan biridir .Can sıkıntımı geçirecek bir babayiğit yok mu ?

ayrıca henüz kimse ateşe atılmış ve sonsuza kadar yakılmış değil.

bu ateş nasıl bir ateş

sonsuz ne kadar sonsuz

kimse bilmiyor

hepsinin caydırıcılık için olduğunu da kimse inkar edemez.

Tanrı'nın yalancı olduğunu kendi ağzınla söylemişsin . Varlığı konusunda da yalan söylendiği gibi .

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Kirec,

Güzel diyorsun ama onun derdi bu değilki.

O diyorki ben ona iman etmiyorum ama iyi biriyim.

Şimdi bu Allah beni hangi hakla yakacak?

Soru bu.

E tabi burda şu soru sorulmalı ve soralım.

Sen inanmadan öldün gittin, seni yakanı göstersene bize diyeceğim ama olmayacak. Çünkü hani sen senin Allahını gösterdin mi diye soracak o zaman bana. E biraz haklı.

İşte o zaman şunu diyoruz.

Sen adil davranınca karnına ağrı girmiyorsa, ve sen adil olarak ölünce de karnına ağrı girmeyecek.

Bu kadar yani.

Selam ederim.

Eee ne diye burada yazıyorsun o zaman ? Bize iyilik dersi vermek için mi yoksa adaletli olmanın sırlarını aşikar etmek için mi ?

Kuzum seni çok seviyorum . Senin yanmanı zaten istemem . Sen benim yanmamı ister misin ? Ama Kuran tam tersini bize söylüyor.

Ben bunu yıllarca düşünüp araştırmama rağmen cevabını alamadım . Cevabı da yok . Herşeyin cevabı olsa zaten bu dinlere gerek kalır mıydı ?

Hal durum böyleyken bizlere karşı cihad yapmak , imanı sarsılan kişilere yardımcı olman neyin nesi ? Gerçekten iyi insansın ama fikirlerin

beni tatmin etmiyor . :( Ellerinden öperim

Sitelerde Paylaş

Eee ne diye burada yazıyorsun o zaman ? Bize iyilik dersi vermek için mi yoksa adaletli olmanın sırlarını aşikar etmek için mi ?

Kuzum seni çok seviyorum . Senin yanmanı zaten istemem . Sen benim yanmamı ister misin ? Ama Kuran tam tersini bize söylüyor.

Ben bunu yıllarca düşünüp araştırmama rağmen cevabını alamadım . Cevabı da yok . Herşeyin cevabı olsa zaten bu dinlere gerek kalır mıydı ?

Hal durum böyleyken bizlere karşı cihad yapmak , imanı sarsılan kişilere yardımcı olman neyin nesi ? Gerçekten iyi insansın ama fikirlerin

Sağol zuzum, bende seni öperem.

Sonra yazarım, bikouuz acil çıkış. :D

Sitelerde Paylaş

sevgili crafterman

kuranda ilahi birşeyler var bu kesin. bilimsel ayetlerin hepsi 12den vuruyor.

indiği dönemdeki ve özellikle indiği çevredeki insanlığın cehaletine ve kültürüne bak.

bu insanlara müdahale edilmiş aşikar.

caydırıcılık için olabilir.

çünkü hem anneden merhametli hemde işkenceci tanrı çelişkili bir kavram.

hem insanlığın çoğuna haber ulaşmamış bile.

onlar kukla mı? tekrar mı gönderilecek islam coğrafyalarında doğarak dünyaya?

bir de ne düşünüyorum bilirmisin

bu tip şeylere kafa yorarak zamanımızın ve hayatımızın akıp gittiğini.

ben 10 yıl önce filan çok idealistim, mükemmelciydim

son iki sendedir filan artık olduğu gibi kabul ediyorum herşeyi

Sitelerde Paylaş

sevgili crafterman

kuranda ilahi birşeyler var bu kesin. bilimsel ayetlerin hepsi 12den vuruyor.

indiği dönemdeki ve özellikle indiği çevredeki insanlığın cehaletine ve kültürüne bak.

bu insanlara müdahale edilmiş aşikar.

caydırıcılık için olabilir.

çünkü hem anneden merhametli hemde işkenceci tanrı çelişkili bir kavram.

hem insanlığın çoğuna haber ulaşmamış bile.

onlar kukla mı? tekrar mı gönderilecek islam coğrafyalarında doğarak dünyaya?

bir de ne düşünüyorum bilirmisin

bu tip şeylere kafa yorarak zamanımızın ve hayatımızın akıp gittiğini.

ben 10 yıl önce filan çok idealistim, mükemmelciydim

son iki sendedir filan artık olduğu gibi kabul ediyorum herşeyi

Sevgili güzel kardeşim

Kuran'a bilimsel gözle bakmak doğru olmaz . Kuran bilim değil , öğüt kitabıdır .

Bilim bile yanlışlanabilir . Bu yüzden Kuran'ı bilimsel kalıba sokmayı tecrid etmek gerekir.

Kuran bizden yaşam tarzımızı hükümlere göre uyarlamamızı istiyor , bilimsel ayetlerle bize kendini kanıtlama kaygısı gütmüyor.

İlahi şeyler olduğunu düşünmüyorum . Düşünceler iki ucundan açıktır . İstediğin yöne çekip , her türlü kutsaliyeti atfetmeye meyillidir .

Bu yüzden bu kutsaliyeti sıradan bir kitaba da atfedip , o kitabı yüceltebilirsin . Yani bu durum Kuran'a has bir durum değildir .

Daha yaşanabilir bir Dünya'nın hayaliyle yazıyorum sadece . Tanrılardan birşeyler bekleyip sorgulama amacı gütmüyorum.

Umarım sen de bu doğrultuda yazıyorsundur . Kalemin gücüne inanıyorum .

Tanrının adaletine inanmıyorum . Zaten çarpıklıkları görmüş olmak bizi Tanrı inancından uzaklaştırıyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

craft..sen beni mahvediyosun işte..

annenin evlada karşı duyduuğu merhamet,insanların arasındaki merhamet,bi kediye,kuşa duyduğun merhamet,Allah'ın yüz merhametinden sadece biri..

99 u ise kıyamet günü kullanacağını bildiriyor ve ekliyor Rahman kullarına eziyet etmek istemez..ve yine ekliyor ümitli olunuz diye defalarca..

seni öyle çok seviyo ki..inkar etmene rağmen küsmüyor sana rahat nefes aldırıyor..akıl vermiş..el vermiş ayak,göz..

seni öyle güzel yaratmış ki dünyaya hakim olabilecek güçlü hayvanları alt edecek meleklerden farklı kılan akıl ihsan etmiş..

ya herkesin üzerinden geçtiği taş toprak olsaydın??

dünyayı yaratmış..muhabbet için..hazinesini bi nevi paylaşmak için..karşılıkta koymuş,senin böyle düşünmeni sağlayacak müslümanlar kisvesi altındakiler, mizan kurulduğunda keşke dedirtenler azap çekmesin mi? sen davacı olacaksın,bu hak tanınacak sana..cehenneme gideceksin dediği için kafire kendi gitmeye aday olmuş alim genç menkıbesi anlatılır..

biz ne biliriz ki..cenneti ne biliriz..O'nun rahmetini,hesabını ne biliriz..

cehenneme gidiceksin diyenler haddi aşanlar..

ateşede alştıracak belki..belki gel cennetime diyecek..bunu kimse bilmiyor inan bilmiyoru bilemez..

ve böyle derin konuşma..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...