Jump to content

Ateizmi Nasıl Yozlaştırır, Ateistleri Nasıl Kendinize Hizmet Ettirirsiniz?

Recommended Posts

Yoksa bana mı öyle geliyor?

Ateistleri yargılarken veya ayrıştırırken sınıflandırırken vb. ne tür bir denek taşına sahipsin acaba?

Bu denek taşını paylaşma imkanı varsa sana öyle gelip gelmediğini söyleyebilme imkanına sahip olabilirim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 235
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Rusya'da ateizmin bittiğini kimse söylemiyor. Ateist sayısının belki de en çok olduğu bir Avrupa ülkesi Rusya.

Sorun o değil...

Sorun SSCB'indeki ateizmin, ateizme zarar vermiş olduğu gerçeği..

Her ateistin aynı olmadığı gibi, her ateizm de aynı değil gibi duruyor.

Bunu bu şeklide ifade edince, bazı ateizm türleri ile bazı ateistlerin arasında farkların olduğu ve o farkların stratifiye edilebileceği izlenimi ortaya çıkıyor.

Yoksa bana mı öyle geliyor?

Sovyetlerdeki ateist propagandanın sizin bahsettiğiniz ateizm türleri ile arasında derin bir uçurum var. sınıfsal bir uçurum.

orada marksist-leninist teorinin öngördüğü biçimde ateist propaganda yapılmıştır. sizin ateizmin türlerini onlar burjuva materyalizmi olarak nitelendirirler. hele anibal gibilerin savunduğu ateizmi doğrudan gerici poizitivist bilimci ampirist vs. diye nitelendirirler.

Lenin burjuva materyalisti "kahrolsun din yaşasın ateizm der" diye nitelendirir. dine karşı doktrinsel propaganda yerine örgütsel ve toplumsal mücadeleyi öne sürerler. yani onların derdi tanrının varlığı yokluğu meselesi üzerine entelektüel tartışmalar değil, bunu küçümserler. oradaki ateizmin temeli diyalektik materyalist öğretiyi kitlelere pompalamaktan ibaret. klasik söylemler "din egemen sınıfın elinde halkı uyuşturduğu afyondur" "tanrı bilincin ürünü bilinci aşan ve köleleştiren yabancılaşmadır" vs. tarzı söylemler.

Sitelerde Paylaş

Ateistleri yargılarken veya ayrıştırırken sınıflandırırken vb. ne tür bir denek taşına sahipsin acaba?

Bu denek taşını paylaşma imkanı varsa sana öyle gelip gelmediğini söyleyebilme imkanına sahip olabilirim.

Evet. Bunlar güzel sorular... Çok önemli sorular.

Ama yanıtları soruların içinde zaten...

Onları görmek zor ama. Çok zor..

Sahip olmadığımı düşün..

Bütün bunları nasıl yazabiliyorum?

Kendini düşün...

İslam ve ateizm konusundaki düşüncelerinin temeli nedir?

Ateizmde ahlakın veya değerlerin olmadığını neye dayanarak söyleyebiliyorsun?

Ortada bir çelişki var.

Ve o çelişki ateizm için hiç de hoş durmuyor.

O çelişkiyi çözmemiz veya kabul etmemiz lazım.

Sitelerde Paylaş

Evet. Bunlar güzel sorular... Çok önemli sorular.

Ama yanıtları soruların içinde zaten...

Onları görmek zor ama. Çok zor..

Ben sorunun içinde bir yanıt göremiyorum. Cahilliğime verin.

Sahip olmadığımı düşün..

Bütün bunları nasıl yazabiliyorum?

Sahip olmadığını düşündüğüm içinde sordum zaten.

Siz bu denek taşınızın dayanaklarını açıklarsanız.

Sizi anlayabilmek adına ve sizde kendinizi anlatabilmiş olmak adına bir adım atmış olabilirsiniz.

Kendini düşün...

İslam ve ateizm konusundaki düşüncelerinin temeli nedir?

İslam hakkında özel bir düşüncem yok.

Diğer dinler gibi bir din.

Diğer dinler hakkında ne düşünüyorsam İslam içinde onu düşünüyorum.

Ateizmi zaten suicide ilk iletisinde güzel tanımlamış ona katılıyorum.

Ateizmde ahlakın veya değerlerin olmadığını neye dayanarak söyleyebiliyorsun?

Ateizmde ahlakın veya değerlerin olduğunu siz neye dayanarak söylüyorsunuz?

Ortada bir çelişki var.

Benim bütün dayanağım bu çelişki zaten.

Doğa kendisinden ayrıca doğaüstü bir etkene ihtiyaç duymuyorsa tanrı etkisiz elemandır ve gereksizdir.

Ben freewille sahip değilsem yargılanmamın gereği nedir?

Sitelerde Paylaş

Ateizmin ahlakı vardır ve olmalıdır.

Suicide'ın yorumunu daha yeni okudum.

Ve katılmıyorum.

Hatta çok kötü buluyorum.

Ateizm dinler ve tanrı inancına karşı ortaya çıkan bir şey değil.

Onlar var diye de varlığını sürdürmüyor.

Ateizm saf gerçeklik algısıdır.

Emekleyen insanlığın, emekleme aşamasında anlayamadıklarını bilmediklerini ağzına sokup bulaştırarak tanımaya çalışması sürecinin (dogmalarla çevreyi açıklama) sonu, farkındalıkla bilgi toplama sürecinin başıdır.

Bu bağlamda insanı insan yapan tek olgudur.

Kabaca anlatırsam bütün herkesin içip içip sarhoş olduğu bir ortamın tek ayık adamlarının değeri ve sorumluluğu olmaz diye bir söylem olamaz.

Geçmiştekiler de böyle düşünseydi halen daha dünyada evrenselleşmemiş hukuk kurallarıyla, devlet işlerinden ayrılmamış dini yaşamlarla ve bilim yerine de sistemsiz bir karmaşayla kala kalırdık.

Ateizm bu dünyanın en gerçek olgusudur.

Herşeye saf gözle bakabilecek kirlenmemiş bir bakış açısına sahip başka yaratık yok

O yüzden bu saf gerçeklik algılayıcılarının bir değerleri vardır, sorumlulukları da vardır. Hem de çok büyük.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin ahlakı vardır ve olmalıdır.

Suicide'ın yorumunu daha yeni okudum.

Ve katılmıyorum.

Hatta çok kötü buluyorum.

Ateizm dinler ve tanrı inancına karşı ortaya çıkan bir şey değil.

Onlar var diye de varlığını sürdürmüyor.

Ateizm saf gerçeklik algısıdır.

Emekleyen insanlığın, emekleme aşamasında anlayamadıklarını bilmediklerini ağzına sokup bulaştırarak tanımaya çalışması sürecinin (dogmalarla çevreyi açıklama) sonu, farkındalıkla bilgi toplama sürecinin başıdır.

Bu bağlamda insanı insan yapan tek olgudur.

Kabaca anlatırsam bütün herkesin içip içip sarhoş olduğu bir ortamın tek ayık adamlarının değeri ve sorumluluğu olmaz diye bir söylem olamaz.

Geçmiştekiler de böyle düşünseydi halen daha dünyada evrenselleşmemiş hukuk kurallarıyla, devlet işlerinden ayrılmamış dini yaşamlarla ve bilim yerine de sistemsiz bir karmaşayla kala kalırdık.

Ateizm bu dünyanın en gerçek olgusudur.

Herşeye saf gözle bakabilecek kirlenmemiş bir bakış açısına sahip başka yaratık yok

O yüzden bu saf gerçeklik algılayıcılarının bir değerleri vardır, sorumlulukları da vardır. Hem de çok büyük.

Harika bir yorum.

Her cümlesine katılıyorum.

Diğer yorumların da çok sıkı.

Ateistforum değerli bir üye kazandı.

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığın ana sorusuna değinecek olursak.

Bir insanı kullanmanız için şu veya bu görüşe mensup olması gerekmez.

Bu işi yapabilmek için.

Duygularını manipüle etmeniz yeterli olacaktır.

Burada basitçe değindiğimiz bu yönlendirmeler.

Çok karmaşık olup kendi içlerinde bir çok etkeni barındırırlar.

Duyguları manipüle etmek bir yetenek işi olmaktan çok.

Kendi duygularınızı anlayıp duygularınıza hakim olmanızı gerektirir.

Çok yönlü karmaşık bir iştir.

Burada bu tür şeylere kafası basan birinin olduğunu sanmıyorum açıkçası.

Sitelerde Paylaş

Öyleki Stalin savaşta "Siz yüce kutsal çarın ordusunun askerlerisiniz.." gibi nağmelere bile girmişti.

Burada örnek olması açısından ajitasyona el atabiliriz.

Fakat bu duygu manipülasyonun en basit yollarından biridir.

Hali hazırda mevcut duyguların coşturulmasına dayanır.

Propagandaya gelince daha karmaşık bir manipülasyon aracıdır.

Yalnız burada SSCB örneğine değinecek olursak.

Propaganda kültürünün olduğundan pek söz edemeyiz.

Basit ajitasyona dayalı manipülasyonlar söz konusu.

Zaten rus halkınıda göz önünde bulundurursak.

Pek propagandaya uygun bir ortamın olmadığını görürüz.

Sitelerde Paylaş

Tartışmalara dalıp da t.şak geçme moduna girmemek bazen elde olmuyor :)

Bu arada eskiden üye miydin? Mahsuru yoksa eski nikini paylaşabilir misin?

Eskiden üye değildim.

Yeni katılımcılardanım.

Ama facebook ve birkaç sayfada öncedne beri vardım.

Onları zamanla parça parça paylaşırım görürsünüz.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmi yozlaştırma diye birşey yoktur. Herkesin kendine göre doğruları vardır.

Örneğin, kimi hacı gibiler kendilerini ateizme adamışlarken, kimileride hiçbirşey umrunda olmaz.

Kimsede şunu diyemez ve de dememelidir. Hiçbirşeyi umursamayanlar ateizmi yozlaştırıyor falan gibi laflar havada kalır.

Aynı şeyi hacıya başkasıda söyleyebilir. Ateist kişi illada şu kalıpta olacak diye birşey yoktur.

Çok değişik kalıplarda, değişik versiyonlarda ateistler olabilir.

Bu hayatın çeşitliliği kadar doğaldır.

Bunda kimse karşı tarafı sen başkalarına hizmet eden biri olarak da değirlendirmemelidir.

Böyle olsa bile.

Buna kimsenin hakkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin nasıl bir değeri olabilir ki? Bir ateist, ateistliğinin yanı sıra kendisine göre bir yaşam felsefesine sahip olabilir. Ateistlerin tanrıya inanmamak ve dinsiz olmak dışında uymak zorunda oldukları bir kriterin varlığına inanmıyorum açıkçası. Bunu yapmaya çalışmak ateizmi dinin karşısında, dine alternatif ve en az din kadar gerici bir karaktere büründürmeye çabalamak olur. Ateizmin varlığı bile din yüzündendir, dinler ve tanrıcılık (teizm) düşüncesi insanlık tarafından oluşturulmasaydı, onun eleştirisi olan Ateizm'de hiç varolmayacaktı. Bu nedenle bir kalıba sokulamaz diye düşünüyorum.

Ateizmin doğuş sebebi materyalizmdir. Bu yüzden bir ateist sadece maddeci olmak zorundadır. Tanrı ve dinlerle ilgisi olmayan, metafizik kavramları kabul etmeyi ateizmle bağdaştıramıyorum. Hangi metafizik kavramın tanrı ve dinlerle alakası yok? örn: batıl inançlar olabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben sorunun içinde bir yanıt göremiyorum. Cahilliğime verin.

Sahip olmadığını düşündüğüm içinde sordum zaten.

Siz bu denek taşınızın dayanaklarını açıklarsanız.

Sizi anlayabilmek adına ve sizde kendinizi anlatabilmiş olmak adına bir adım atmış olabilirsiniz.

İslam hakkında özel bir düşüncem yok.

Diğer dinler gibi bir din.

Diğer dinler hakkında ne düşünüyorsam İslam içinde onu düşünüyorum.

Ateizmi zaten suicide ilk iletisinde güzel tanımlamış ona katılıyorum.

Ateizmde ahlakın veya değerlerin olduğunu siz neye dayanarak söylüyorsunuz?

Benim bütün dayanağım bu çelişki zaten.

Doğa kendisinden ayrıca doğaüstü bir etkene ihtiyaç duymuyorsa tanrı etkisiz elemandır ve gereksizdir.

Ben freewille sahip değilsem yargılanmamın gereği nedir?

Bunları yazmışsınız ama hiçbir şey söylememişsiniz.

Bunlar boş laflar.. Palavra..........

Siz daha sorunun ne olduğunu bilmiyorsun.

Sizin gibi ateistler yüzünden değil mi zaten adımız kötüye çıkıyor..

Birazdan gereken cevabı alacaksınız...

Sitelerde Paylaş

Ateizmin nasıl bir değeri olabilir ki? Bir ateist, ateistliğinin yanı sıra kendisine göre bir yaşam felsefesine sahip olabilir. Ateistlerin tanrıya inanmamak ve dinsiz olmak dışında uymak zorunda oldukları bir kriterin varlığına inanmıyorum açıkçası. Bunu yapmaya çalışmak ateizmi dinin karşısında, dine alternatif ve en az din kadar gerici bir karaktere büründürmeye çabalamak olur. Ateizmin varlığı bile din yüzündendir, dinler ve tanrıcılık (teizm) düşüncesi insanlık tarafından oluşturulmasaydı, onun eleştirisi olan Ateizm'de hiç varolmayacaktı. Bu nedenle bir kalıba sokulamaz diye düşünüyorum.

Sorduğum soruları neden cevaplamıyorsunuz?

Hangi hak ve cür'etle teizmi eleştiriyorsunuz?

Hangi değer yargılarına dayanarak?

Sitelerde Paylaş

Hemen her sorunun yanıtı soruda vardır.

Bu soruların yanıtı da onların içinde gömülüdür.

Ateistleri ve ateizmi yargılarken dayandığınız kriterler nelerdir şeklinde bir soruya muhatabız.

Evet. Bu soru yasal. Ve sorulduğuna çok memnun oldum. Çünkü yanıtlanması gerekiyor.

Kriter ateizmin içinde gizlidir. Ateizmi bilirseniz, pratik ederseniz, nasıl bir etkinlik olduğunu doğru değerlendirirseniz, cevabın sorunun içinde olduğunu görürsünüz.

Siz daha onu görmekten acizsiniz. Nasıl ateist olduğunuza şaşıyorum.

Siz daha kendinizde bir takım değerlerin olduğunun farkında değilsiniz. Onları göremiyorsunuz.

Teizmi eleştirirken dayandığınız kriterler ateizmin değerleridir. Bunu nasıl göremezsiniz anlamıyorum.

Kendi içsel değerlerini başkalarından öğrenmek zorunda kalan sizin gibi ateistlere mücadele etmekten usandım..

Sitelerde Paylaş

Ateizmin doğuş sebebi materyalizmdir. Bu yüzden bir ateist sadece maddeci olmak zorundadır. Tanrı ve dinlerle ilgisi olmayan, metafizik kavramları kabul etmeyi ateizmle bağdaştıramıyorum. Hangi metafizik kavramın tanrı ve dinlerle alakası yok? örn: batıl inançlar olabilir.

Peki materyelizmin doğuş nedeni ateizm olabilir mi?

Onları birbirlerinden ayırmak biraz zor gerçekten.

Ateistlerin materyelist olmaktan başka seçenekleri yok...

Bu güzel bir yorum ama biraz eksik.

Bununla yetinirseniz sorun yok.. Bu konuda tartışmalara katılmazsanız, eksik bile değil...

Ama ateizmi veya materyelizmi savunmaya veya tartışmaya teşebbüs ederseniz, kendi değerlerinizi ortaya koymak zorundasınız.

Sitelerde Paylaş

saçmalık. idealist ve nihilist ayrıca ampirist ve ampriokritik ateistlerde var. gorgias nihilist ateistlere örnek. hume ve bacon gibilerde amprist ve ampriokritik ateistlere örnekler. ayrıca materyalist olupta ateist olmayan filozoflarda sözkonusu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...