Jump to content

Ateist nasıl tanrı inancına geri dönebilir?

Recommended Posts

Allah ın varlığına kanıt yok diyenler asıl yokluğuna kanıt bulsunlar evrim bile onun yokluğuna kanıt değilken ateistlerin gerçektende pisikoloğa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum gömmüşler başlarını maddesel aleme hapsolmuşlar beş duyunun sınırları içine ve sanki yokluğuna kanıt bulmuşlar gibi Allah yoktur diyorlar :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 169
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah ın varlığına kanıt yok diyenler asıl yokluğuna kanıt bulsunlar evrim bile onun yokluğuna kanıt değilken ateistlerin gerçektende pisikoloğa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum gömmüşler başlarını maddesel aleme hapsolmuşlar beş duyunun sınırları içine ve sanki yokluğuna kanıt bulmuşlar gibi Allah yoktur diyorlar :D

Götünden birşey uydurmaktan beş duyuya güvenmek her zaman iyidir.

Hep söylediğim bir laf vardır "Eşek her zaman eşektir! İki ayağı üstüne dikilip insan gibi davranmaya çalışsa da anırmaktan başka bir şey yapamaz"

Sitelerde Paylaş

Götünden birşey uydurmaktan beş duyuya güvenmek her zaman iyidir.

Hep söylediğim bir laf vardır "Eşek her zaman eşektir! İki ayağı üstüne dikilip insan gibi davranmaya çalışsa da anırmaktan başka bir şey yapamaz"

siz uydurmuyorsanız onun olmadığına kesin bir kanıt gösteriniz

ne onun oladığına kanıttır ??????????

Sitelerde Paylaş

Allah ın varlığına kanıt yok

Yokluğun kanıtı yok olma eylemidir.

Varlığın kanıtı beş duyumuzdur.

Duyularımızla ulaşamıyorsak senin tanrıya sorun bizim değil iletişim özürlü tanrının.

Ulaşamadığım bir şey hakkında bir fikir belirtemeyeceğim için benim için yoktur.

Sen ulaşırsan banada haber ver.

Hatta aranız iyiyse benide tanıştır.

Telefon numarası falan varsada yaz burayada bir arayalım.

Sitelerde Paylaş

Ben şahsen ateist değilim zaten. Sadece var olan dinleri reddediyorum, yani agnostik sayılırım. Türkiyede yaşayan bir agnostiğin veya ateistin özellikle hayatının sonlarına doğru müslüman olmasını garip karşılamıyorum. Olayı Pascal'ın bahsi eşliğinde değerlindermek bence faydalı. Yanlış anlamayın Pascal'ın bahsinin orijinal yorumunu doğru bulmuyorum ama bir zihin deneyi olarak değeri var. Bilmiyen olabilir diye yazıyorum. Pascal'ın bahsi şu sorudan ibarettir:

İnanan ve inanmayan iki insan öldüğünde; kim haksız çıktığında daha kötü sonuç elde etmekte, kim haklı çıktığında daha iyi sonuç elde etmekte?

Bu sorunun olasılık tabelasını Pascal şöyle çıkarmakta:

------------------- Haklı ---- Haksız

İnanan -------- Cennet -- Ölüm

İnanmayan -- Ölüm ----- Cehennem

ve dolayısıyla inanmanın inanmamaya kıyasla daha karlı bir stateji olduğunu dile getirmekte.

Pascal'ın bu mantığında bayağı hata bulunmakta. Birinci hata sadece tek bir inanış sistemi varmış gibi hareket etmesi.

Ancak bu hata sonucu değiştiren bir hata değil:

__ Hİ1 Hİ2 Hİ3 HA1 HA2 HA3

İ1 Cen Ceh Ceh Öl Öl Öl

İ2 Ceh Cen Ceh Öl Öl Öl

İ3 Ceh Ceh Cen Öl Öl Öl

A1 Ceh Ceh Ceh Öl Öl Öl

A2 Ceh Ceh Ceh Öl Öl Öl

A3 Ceh Ceh Ceh Öl Öl Öl

Görüldüğü gibi herhangi bir inanç sistemini seçmek, herhangi bir ateist düşünceyi seçmekten daha karlı.

Yanlız Pascal'ın çok daha önemli bir yanılgısı daha var. Pascal inanan bir insanın ateistin haklı çıkması halinde hayatını özgürce yaşayamamış, bütün zevklerini tadamamış ve boş şeylere zaman harcamış olarak öldüğünü kaale almıyor. Bunu da kaale alınınca hangi stratejinin daha karlı olduğu; stratejiyi uyarlayacak insanın yaşamamış olmayı cehennem ızdırabına nasıl kıyasladığına bağlıdır. Yani buna göre ateist cehenemi yaşamamaya yeğleyen veya en azından eşit tutan insandır (ancak "bu" hala doğru değil).

İnsan yaşlanıp, emekli olduktan sonra, biraz da budadıktan sonra ölüm kapıyı tıkırdattığında dengeler değişiyor. Bu insan ateist idiyse artık yaşayacağım kadar yaşadım, bu saatten sonra ilmi keşifte bulunacak halim yok, vaktim de bol, artık ibadet iman edeyim, kaybedecek birşeyim yok diyebilir. Eğer varsayımlarında haklıysa gerçekten de strateji değiştirmesi onun için karlı olacaktır gibi gözüküyor. Ancak bunama lafını kasıtlı kullandım çünkü eskiden ateist olan bu vatandaş bu düşüncesiyle büyük bir gaflete düşmüş oluyor; bütün dinlerin olabilme olasılıklarını aynı kabul etse bile, öyle sonradan ölüm kapıyı çaldıktan sonra imana dönmekle cennete gidilmeyen sonsuz sayıda dinler tanımlanabileceğini göz ardı etmektedir.

Neden müslüman olur sorusun cevabı kolaydır. Stratejik kazanımların dışında bu moruğun inanmaktan bir çıkarı daha vardır o da zaten sayısı azalan arkadaşları da yine ölüm korkusuyla dindarlaşınca dinin sosyal bir faaliyet ve devamlı konuşulan birşey olmaya başlamasıdır. Arkadaşları da müslüman ve müslüman bir ülkede yaşadığı, Türkiye'de zaten yaşlı veya genç müslüman olmamak toplum tarafından zor yapıldığı için müslümanlığı seçer.

tarihinde kaanuni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yokluğun kanıtı yok olma eylemidir.

Varlığın kanıtı beş duyumuzdur.

Duyularımızla ulaşamıyorsak senin tanrıya sorun bizim değil iletişim özürlü tanrının.

Ulaşamadığım bir şey hakkında bir fikir belirtemeyeceğim için benim için yoktur.

Sen ulaşırsan banada haber ver.

Hatta aranız iyiyse benide tanıştır.

Telefon numarası falan varsada yaz burayada bir arayalım.

hah hah haaa

duyularla ulaşamıyorsan bu senin ve senin gibilerin sorunudur ben onun varlığını kavrayalı çok oldu hemde hiç zorlanmadan

ona ulaşmak istiyorsan aklının kullanamadığın yerlerine baş vur yani beynindeki tek yöne bakan pencereye ek olarak her yöne bakan pencereler açki hiç bir şey gözünden kaçnmasın

bu tavsiyem senin gibi onu kavramakta sorun yaşayanlar içindir

Sitelerde Paylaş

Hay hay.

Komik komik.

Tanrıya nasıl ulaştığını bizede anlatsana.

çok uzun bir konu olduğu için geniş olarak açıklayamıyacağım kusura bakma :)

bir forum için o kadar vakit harcayamam belki daha geniş bir kitle için yapabilirim bunu

yol aslında çok basit ama ne yazıkki her insanın beynini kullanma kapasitesi aynı değil kısaca dediğim gibi önce tek yöne bakan pencereden kurtulacaksın sonra arkası kendiliğinden gelip onun varlığına giden yola götürür seni.

Sitelerde Paylaş

çok uzun bir konu olduğu için geniş olarak açıklayamıyacağım kusura bakma :)

bir forum için o kadar vakit harcayamam belki daha geniş bir kitle için yapabilirim bunu

yol aslında çok basit ama ne yazıkki her insanın beynini kullanma kapasitesi aynı değil kısaca dediğim gibi önce tek yöne bakan pencereden kurtulacaksın sonra arkası kendiliğinden gelip onun varlığına giden yola götürür seni.

Tanrı diye bir saçmalık ileri sürmek için zekaya değil boş bir kafaya ihtiyaç var ilk önce.

Kapasite kapasite diye halen saçmalıyorsunuz.

Sizler insanlığın kafası basmayan çocuklarısınız.

Sizlerin en zekisine Tanrı deniliyor :)

Sitelerde Paylaş

Etrafta bir çok propaganda yazısı görüyorum.

"Ateistin imanı" "Ateistin pişman olup islama geçmesi" vs vs

Ben açıkçası bunun olabileceğine milyonda bir bile ihtimal veremiyorum.

Ve kafam da bir türlü algılayamıyor.

Yahu hangi veriyi hangi algıya ekleyip de tanrı inancına ulaşıyor ve sonra onu benimsiyor bir ateist?

Bu durumu anlayabileniniz var mı?

Veya bu duruma örnek gösterebileceğiniz biriyle hiç görüştünüz mü?

Yalnız ben gerçek ateistlerden bahsediyorum.

Gerçek ateist derken kafasında algı aydınlığı olanları kastediyorum.

Yoksa 15-25 yaş arasında rastlanılan o takım tutar gibi ateist takılanlardan değil.

Ben şahsen bir adam tek eliyle Boeing yolcu uçağını havaya kaldırmış diye bir bilgi ile bir ateist müslüman olmuş diye bir bilgi arasından hangisini doğru kabul edersin diye bir soruya, Boeing'i kaldıran adamı doğru kabul ederim derdim.

Benim aklımda ve veritabanımda bu duruma ilişkin ne demek olduğuna dair bile bir fikir yok.

Çünkü ben ateistim diyorum ve bu durumun bir kimlik ya da etiket değil de bir bilinç seviyesi olduğunu biliyorum. O bilinç seviyesine çıkarken mantık ve araştırmayla tuzla buz edilen verileri bir ateistin hangi tutkalla tekrar bir araya getirdiğine dair kafamda en ufak bir fikir bile yok.

Olabilir mi?

Bildiğiniz veya algıladığınız şekliyle nasıldır o durum yahu? Bana da anlatın lütfen :) Bilmek istiyorum. Anlamak istiyorum o kavramı.

benim bir arkadaşım hemde yıllardır ateist olan bir arkadaşım bigbang in aslında smallestbang olduğunu söyleyerek Tanrı' ya inamaya başladı, ilgin. ama ilk başta bende anlamamıştım ne demek istediğini

Sitelerde Paylaş

kanuni ! Pascalda bulduğun inanırların hatalı çıkması durumunu bir kez daha düşün. Eğer inanır ölür ve yanılırsa ki bunun farkında olacağını sanmıyorum. Hem kaldıki yapılan ibadetlerden zevk alınır, huzur bulunur. İnanırın öldüğünde yanılacağını var saydık hadi. Peki yokluğa gittiğine göre ona cezayı veya pişmanlığı kim yaşatır ?

Sitelerde Paylaş

Tanrı diye bir saçmalık ileri sürmek için zekaya değil boş bir kafaya ihtiyaç var ilk önce.

Kapasite kapasite diye halen saçmalıyorsunuz.

Sizler insanlığın kafası basmayan çocuklarısınız.

Sizlerin en zekisine Tanrı deniliyor :)

bence Allah yok demek için önce yokluğuna dair kanıtlarınız olacak bu yok :)

siz elinizde bir kanıt olmadan var sayımlara sarılarak o yoktur derken ne duruma düştüğünüzün farkındamısınız :)

Sitelerde Paylaş

siz elinizde bir kanıt olmadan var sayımlara sarılarak o yoktur derken ne duruma düştüğünüzün farkındamısınız :)

Oldu

Senin halüsülasyonunu ve olduğunu iddia ettiğin şeylerin olmadığını ben ispat ederim :)

Mantık ve akıl sahibi birisi var mı orda?

Sesim geliyor mu?

Sitelerde Paylaş

Ateist birinin dine geri dönmesi için ya büyük bir baskı görümesi ve dindar numarası yapmaya ihtiyaç duyması ya da akıl veya ruh sağlığının fena halde bozulması lazım. :)

Ama Tanrı inancına geri dönmek ile dine geri dönmek birbirinden farklı şeylerdir!

Deizm ve panteizmde de Tanrı inancı var.

Bir ateist pekala da Tanrı inancına geri dönebilir. Deist olabilir örneğin.

Bunun için Tanrı'nın dinlerin söylediği gibi bir türde olmasının gerekmediğini, dinlerin çizdiği Tanrı portresine duyduğu haklı tepkinin, gerçek bir Tanrı'yı reddetmesini gerektirmediğini, Tanrı'yı herşeyin başladığı bir kaynak olarak da görebileceğini anlaması yeterli.

Dinlerin çarpık ahlakından da ateizmin ahlaksal konulardaki yetersizliğinden de ayrı olarak, düzgün bir moral değerler sistemi için deizmin biçilmiş kaftan olduğunu görmesi ateist birine Tanrı inancı verebilir. Hatta mantık ve akla güvenmek ve rasyonalizm için bile deistik bir Tanrı inancı gerekir. Herşeyi ve dinleri de eleştirirken mantığımızı kullanıyoruz. Peki bu mantık nereden geliyor? Bize Tanrı'nın bir armağanı ise, onu temel bir ölçü olarak kullanmaya devam edebiliriz. Ama mantık da doğanın rastlantısal süreçlerinin bir ürünü ise o halde onun da bir genel geçerliliği yok demektir. Bu durumda mantığa da fazla güvenmemek gerektiği sonucu çıkar ki ateistleri bir hayli dezavantajlı bir konuma sokar.

En azından, Tanrı gibi bilinmesi zor, belki de olanaksız konularda vardır veya yoktur gibi kesin yargılara varmak yerine, bilmiyorum gibi daha 'makul' bir cevapla agnostisizme yönelmek ateizmden iyi olsa gerek.

Aslında dur ya, ben bu cevabımı ayrı bir başlık olarak mı açsam acaba?

tarihinde Hypatia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Olmayan birşeyin kanıtı nasıl olabilir acaba bi deyiverseniz ya bize..Yokluğun kanıtı olur mu?Asıl sen kendini ne duruma düşürdüğünü bi farketsen.Sen noel babanın,orman perilerinin,uçan spagetti canavarının ve benzeri şeylerin yokluklarının kanıtlarını bi sunsan da öğrensek nasıl oluyomuş bu iş..Hadi bekliyoruz..

Sitelerde Paylaş

mantıkla bilimle çatışmayan kişisel inanca karışmak kimsenin haddi değil.biliyorum herkes böyle inanmıyor diyeceksiniz ama inanan herkesi genelleyip embesil ilan etmenin bir embesillik olduğunu anlamanız gerekiyor..

Mantıkla, bilimle çatılmayan bir inanç yok Queen.

Çünkü bilimde inanç yok.

Bilmek var.

İnanmak değil.

Sitelerde Paylaş

Bu ülkenin geneli ve ezici bir çoğunluğu müslümandır öyle değil mi?

imanı zayıflamıştır,madem O var herşey var,Allah var gam yok,bilmezmisin sen(:

ateistken dine dönen yok demişiniz olduğunu bile bile,bende müslüman adamın ateiste döndüğüne inanmıyorum ama burada gördüm duydum olabiliyomuş,

hep derim..Akıl bahşetmişse elbet doğruyu gösterecek..

dönenlerde sahiden akıllı adamlarmış vesselam !

başlığın tek cevabı var nasip etmişse,öyle bi döner ki..40 yıllık müslümandan hikmetli ki örnekleri var..

Sitelerde Paylaş

çünkü taklidi değil tahkiki imana ulaşır o zat,araştırır sorar sorgular ve hak olanı görür,bu daha evla olanıdır,daha kuvvetli olanı..

anası babası müslüman doğan taklidle yapmaya çalışır bişileri kalbe inmezse sakattır o iş,içi boş olur ibadetlerinde,onlar sadece aç kalırlar oruçtan bahseder ayetlerde..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...