Jump to content

BU FORUMDAN ŞİKAYETÇİYİM!

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

imansiz

tevbe 28. ey iman edenler, müşrikler ancak bir pisliktirler; öyleyse bu yıllarından sonra artık mescid-i haram'a yaklaşmasınlar.

Eğer ihtiyaç içinde kalmaktan korkarsanız, allah dilerse sizi kendi fazlından zengin kılar. şüphesiz allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Simdi size soruyorum, bu ayeti onume koydunuz, simdi benden tefsir bekliyorsunuz herhalde...

Bakin beyefendi/hanimefendi, ilk once sunu bilmelisiniz ki, bir ayet okadar degerlidirki kurani alipta evin alt tarafina bile koymak hos degildir.

Ayni zamanda kuranin tek bir ayetini anlatmak oyle her yigidin harci degildir.. Oyle kolay degil ayet anlatmak.. Bazen en buyuk hocalar bir ayeti 100 sayfada tefsir ederlerdi.. Sayginiz varsa anlatirim.. Oyle oldugunu umut ediyorum

Oncelikle ayeti anlamak icin o ayetin ne zaman ve nerde geldigine bakmaniz sart.. Yoksa ne oldugunu anlayamazsiniz..

Gerci anlatiyorum ama siz dah aAllaha bile inanmiyorsunuz ne kadar anlayabileceksiniz o halde bu ayetiki... Neyse..

Ayette ilk nerde ve nasil yani: Artık Mekke'nin fethi gerçekleşmiş, Kabe'deki putlar yıkılmış ve Hicaz bölgesinin en güçlü kabileleri İslâmiyet'i kabul etmişlerdir. Bu aşamada Kabe çevresindeki müşriklere sınırsız bir inanç özgürlüğü tanıyarak burada kalmalarına izin vermek, Müslümanların bu kutsal mekânını, bölgeden yeni temizlenen putperestliğe açık bırakmak anlamına gelirdi.

Kur'an'ın Müslüman olmayanlarla ilişkiler konusundaki âyetleri birlikte değerlendirildiğinde, bu âyetin getirdiği düzenlemede insan hakları açısından yadırganacak bir durum olmadığı kolayca görülür. Zira burada, kültür değişimiyle sıkı irtibatı olan dinî bir düzenleme söz konusudur. Köklü kültür değişimlerinde, bu gibi zaman ve mekâna özel veya geçici tedbirler zorunlu hale gelebilmektedir.

müşriklerin kimler oldugunu aciklamama gerek varmi: Allahü teâlâya şirk (ortak) koşan. Allahü teâlâyı mâbûd bildiği hâlde put veya benzeri şeyleri de ilâh, tanrı edinen... Ve bu kisiler Bizzat bedenlerinin köpek, domuz gibi necis olması. Yani bedenleri temiz olmayan demek. Ha neden cunki Haram yerdiler.

Domuz eti olsun, icki olsun, sayabilecegimiz tum insan vucuduna zararli olan seyleri yani.. Bide ellerini affedersiniz (hela: WC) den ciktiktan sonra yikamazlar. Burada Belcikada yabancilarinda yaptigi gibi.. Mescit gibi temiz ve ibadet etme yeri olan yuce bir makama boyle biri alinirmi??

Oyleki ozamanlar, mescidin duvarina yine affedersiniz (Hela: WC) yapanlar oluyordu... Bu mu dogru olan???

O yuzden bu ayet inmistir.. tamammi Arkadas... iyi oku dogru anla!!!

Tipik bir müslüman kıvırması ile yine yüz-yüzeyiz... Yahu kıt arkadaşım, nur-i didem, şimdi sen, inancın gereği domuz yiyen, şarap içen birini (hiç bir şekilde et yemem, direktmen beni bağlamaz. Şarap da fransızdan aşağısını içmem) PİSLİK, NECİS, MURDAR ilan etme hakkını kendinde buluyorsun da birisi senin inancını SALAKÇA bulunca ve saygı göstermek zorunda olmadığını bildirince, neden afedersin kıçına kazık girmiş gibi bağırıp çağırıyorsun?

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ ANNE?

ARTI DEPLASMANDASIN BE KOÇUM!

İnsanda utanma, arlanma duygusu çok güzel bir şeydir..

Sitelerde Paylaş

Tipik bir müslüman kıvırması ile yine yüz-yüzeyiz... Yahu kıt arkadaşım, nur-i didem, şimdi sen, inancın gereği domuz yiyen, şarap içen birini (hiç bir şekilde et yemem, direktmen beni bağlamaz. Şarap da fransızdan aşağısını içmem) PİSLİK, NECİS, MURDAR ilan etme hakkını kendinde buluyorsun da birisi senin inancını SALAKÇA bulunca ve saygı göstermek zorunda olmadığını bildirince, neden afedersin kıçına kazık girmiş gibi bağırıp çağırıyorsun?

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ ANNE?

ARTI DEPLASMANDASIN BE KOÇUM!

İnsanda utanma, arlanma duygusu çok güzel bir şeydir..

Sozlerinizi kiniyorum... Sizden tiksiniyorum.. Ettiginiz sozlerin hatti hesabi kalmadi..

Rezil bir nefes kokuyor sizden cikan sadece... IC, YE umrumda bile degil, banmi vereceksiniz hesabini..

Bagirip cagiran sizlersiniz.. Yarin birgun apartmanin 6 ci katindan atsam Allaaaah diye bagiramicaksiniz bile... okadar dusmus okadar aciz kalmissiniz..

Okuz akli var dicem size ki onun kadar olsa ayaklarina kapanacagim aklinin..!

PİSLİK, NECİS, MURDAR demekle ki bunlar HITAPTIR, Birisinin inanci KI BUDA INANCTIR BIR MI???

Ustelik benim dinimi bilmiyorken bana SAYGISIZLIK Edeni SIKAYET ETTIM BILMEDEN LAFA SALATA MAYDONOZ OLMAYIN!!!

YANI 1-0 demek.. ama bosverin akliniz onada ermez... soyle anlatim: hayatinda elmayi hic gormemis biri elma yesildir diyemez..

Derse eger yamuk olur.. Bilmem ne kadar acik olabildimmm.. Neyse yormayin beyninizi..!

Yazik ya dusunmeden yazmayin bana 3 degil siz extradan 10 kez dusunupte yazacaksinizz!!! Bencede bu sitede IQ testi yapilsin kardesim yaa..

Neyle neyi kiyasliyor yaaa!! Siz okul okumadiniz, yada hayatinizda hic DERS gormediniz yaa.. Yada turkiyed eokuma sistemi okadarmi dusuk???

Gerizekalica bir kombine yapacaginiza donupte mantiginizi kullanin.. Mandalar bile daha kidemli yahu!

Utanma, arlanma duygusundan bahsetmeyin YALVARIRIM.. Sizin agzinizdan cikan kelimeler bir kere buna musade etmiyor..!!!

Bende size soyleyim, bakin bu fitralarda var dikkatinizi cekerim: seref, namus, ahlak , edep, terbiye.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adam olun, kendizi hizaya alin ondan sonra agiz yapinizi oynatin... Ve bana geri sakin yazmayin cunki MUHATAPIM DEGILSINIZ!!!

Once adama bakarim ADAMMi diye, sonra lafina bakarim LAFmi diye..!!!! ( sakin cevap vermeyin o yuzden)

Sitelerde Paylaş

Sozlerinizi kiniyorum... Sizden tiksiniyorum.. Ettiginiz sozlerin hatti hesabi kalmadi..

Rezil bir nefes kokuyor sizden cikan sadece... IC, YE umrumda bile degil, banmi vereceksiniz hesabini..

Bagirip cagiran sizlersiniz.. Yarin birgun apartmanin 6 ci katindan atsam Allaaaah diye bagiramicaksiniz bile... okadar dusmus okadar aciz kalmissiniz..

PİSLİK, NECİS, MURDAR demekle ki bunlar HITAPTIR, Birisinin inanci KI BUDA INANCTIR BIR MI???

Ustelik benim dinimi bilmiyorken bana SAYGISIZLIK Edeni SIKAYET ETTIM BILMEDEN LAFA SALATA MAYDONOZ OLMAYIN!!!

YANI 1-0 demek.. ama bosverin akliniz onada ermez... soyle anlatim: hayatinda elmayi hic gormemis biri elma yesildir diyemez..

Derse eger yamuk olur.. Bilmem ne kadar acik olabildimmm.. Neyse yormayin beyninizi..!

Yazik ya dusunmeden yazmayin bana 3 degil siz extradan 10 kez dusunupte yazacaksinizz!!! Bencede bu sitede IQ testi yapilsin kardesim yaa..

Neyle neyi kiyasliyor yaaa!! Siz okul okumadiniz, yada hayatinizda hic DERS gormediniz yaa.. Yada turkiyed eokuma sistemi okadarmi dusuk???

Gerizekalica bir kombine yapacaginiza donupte mantiginizi kullanin.. Mandalar bile daha kidemli yahu!

Utanma, arlanma duygusundan bahsetmeyin YALVARIRIM.. Sizin agzinizdan cikan kelimeler bir kere buna musade etmiyor..!!!

Bende size soyleyim, bakin bu fitralarda var dikkatinizi cekerim: seref, namus, ahlak , edep, terbiye.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adam olun, kendizi hizaya alin ondan sonra agiz yapinizi oynatin... Ve bana geri sakin yazmayin cunki MUHATAPIM DEGILSINIZ!!!

Once adama bakarim ADAMMi diye, sonra lafina bakarim LAFmi diye..!!!! ( sakin cevap vermeyin o yuzden)

:lol: :lol: :lol: Türkiye de okuma sistemi cok düsük,yazdigin yazida ispati :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Bir ateist olarak bende sizi kınıyorum,ayıplıyorum şu aşağıdaki ettiğiniz laflar yüzünden:

Sadece kufun yaninda kuf kaldikca kufden baska birsey olmaz ya: Ama bir toplumda herkez pis kokarda bir guzel kokan gelirse, o koku dagilir ortam guzel kokar

Benimkide bu son dedikelrim... Belki diyorum birazicik bir isik sacarim size dedim..

Ama farkindayim! Dinsizin kalbi bile merhamet ve sefkat doludur emmaaaaa Imansizin kalbine setrrr cekilmis.. Onunkisi tas, kati, katran gibidir..!

O yuzden sizinle daha ograsmicam... Sevinin gidecegim.. ! SIz dogruyu bulamicaksinizbelli, umarim dogru sizi bulur..

Sitelerde Paylaş

Yahu öküz aleyhisselam, önce türkçe yazmayı öğren.

Daha sonra, madem bizi MUHATAP almıyorsun ne diye burada propoganda yapıyorsun?

Ders okuma meselesine gelince, ben bilgisayar yüksek mühendisiyim. Ekmeğimi 12 senedir MANTIK kullanarak kazanıyorum.

Az sonra süper zenci gelecek, şikayetlerini topla, topluca ona anlatırsın..

tarihinde imansiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benimle muhatap olur muydunuz acaba? Diğer arkadaşlardan bir farkım yok ama şansımı deneyeyim dedim.

Sevgili Arkadaşım,

İnanın buradaki hiç kimse aptal, cahil, salak, din bilmeyen zavallılar değil. Emin olun dininizi de sizin inanma nedenlerinizi de çok iyi biliyorlar. Siz onların düşüncelerine ve sizin inançlarınızı eleştirme küstahlığı göstermelerine şaşıyor, kabul edemiyorsunuz.

Mesela siz, şikayet ettiğiniz arkadaşın, siz henüz dini inancınızı belirtmediğiniz halde inancınızla ilgili yaptığı eleştirilere kızıyorsunuz. "Ben söylememiştim bile, hemen yargılamaya başladı" diyorsunuz.

İyi de, adam yanılmış filan değil ki.. Sizin bir İslam inanırı olduğunuz daha ilk dakikadan üzerinizden akıyordu. Bu bizler için anlaşılması zor bir şey değil, dolayısıyla sizin bu başlıkta yapmış olduğunuz gibi peygamberinize ve dininize övgüler dizmenizi beklemek gerekmiyor. Anlaşılıyor yani, anlıyor musunuz?

Bir mesela da, yazılanları üzerinize alınmanız..

"Annen seni böyle büyütmese müslüman olmazdın" demiş, siz ona da kızmışsınız. Bu özel olarak sizi ve annenizi hedefleyen bir cümle değil, öncelikle bunu anlamalısınız.

Bu forumda sıklıkla karşılaşacağınız bir gerçektir bu, hangi inancın eline doğarsanız o inanca tabi olursunuz. Evinizde pratik edilen, size öğretilen din neyse, siz o dini sever, onun tek gerçek ve doğru olduğuna inanır, onu savunursunuz.. Dünyadaki istisnasız tüm inanırlar için geçerlidir bu, sadece size ve annenize özgü değildir.

Kimse sizin inandığınız o şeylere saygı duymak zorunda değil. Çoğumuz da duymuyoruz zaten. Onlara yapılan her sert eleştiri size küfür gibi gelecektir, hatta inancınıza göre direkt küfürdür.

İnandıklarınıza yapılan eleştirileri, onların yerin dibine sokulmasını, aşağılanmasını ve bazen de dalga geçilmesini kaldıramıyorsanız, burası size göre bir yer değil demektir. Bu forumun adı bile küfürdür inancınıza göre. İnandığınız kitap, inançsızlara edilen küfürlerle doludur. Öte yandan inandığınız Allah, bu küfre dalanları özellikle öyle yaratığını ve hep öyle kalacaklarını da söyleyerek bizi güldürür.

Sakin olmayı deneyin, burada okuduklarınızı üstünüze alınmayın. Çok daha sert tartışmalara tanıklık edebilirsiniz ve daha çok üzülür sinirlenirsiniz.

Tartışmalara katılmadan önce forumu gözden geçirin, tartışmaları biraz takip edin isterseniz.

Direnç kazanırsınız ki bence çok ihtiyacınız var.

Sitelerde Paylaş

Benimle muhatap olur muydunuz acaba? Diğer arkadaşlardan bir farkım yok ama şansımı deneyeyim dedim.

Sevgili Arkadaşım,

İnanın buradaki hiç kimse aptal, cahil, salak, din bilmeyen zavallılar değil. Emin olun dininizi de sizin inanma nedenlerinizi de çok iyi biliyorlar. Siz onların düşüncelerine ve sizin inançlarınızı eleştirme küstahlığı göstermelerine şaşıyor, kabul edemiyorsunuz.

Mesela siz, şikayet ettiğiniz arkadaşın, siz henüz dini inancınızı belirtmediğiniz halde inancınızla ilgili yaptığı eleştirilere kızıyorsunuz. "Ben söylememiştim bile, hemen yargılamaya başladı" diyorsunuz.

İyi de, adam yanılmış filan değil ki.. Sizin bir İslam inanırı olduğunuz daha ilk dakikadan üzerinizden akıyordu. Bu bizler için anlaşılması zor bir şey değil, dolayısıyla sizin bu başlıkta yapmış olduğunuz gibi peygamberinize ve dininize övgüler dizmenizi beklemek gerekmiyor. Anlaşılıyor yani, anlıyor musunuz?

Bir mesela da, yazılanları üzerinize alınmanız..

"Annen seni böyle büyütmese müslüman olmazdın" demiş, siz ona da kızmışsınız. Bu özel olarak sizi ve annenizi hedefleyen bir cümle değil, öncelikle bunu anlamalısınız.

Bu forumda sıklıkla karşılaşacağınız bir gerçektir bu, hangi inancın eline doğarsanız o inanca tabi olursunuz. Evinizde pratik edilen, size öğretilen din neyse, siz o dini sever, onun tek gerçek ve doğru olduğuna inanır, onu savunursunuz.. Dünyadaki istisnasız tüm inanırlar için geçerlidir bu, sadece size ve annenize özgü değildir.

Kimse sizin inandığınız o şeylere saygı duymak zorunda değil. Çoğumuz da duymuyoruz zaten. Onlara yapılan her sert eleştiri size küfür gibi gelecektir, hatta inancınıza göre direkt küfürdür.

İnandıklarınıza yapılan eleştirileri, onların yerin dibine sokulmasını, aşağılanmasını ve bazen de dalga geçilmesini kaldıramıyorsanız, burası size göre bir yer değil demektir. Bu forumun adı bile küfürdür inancınıza göre. İnandığınız kitap, inançsızlara edilen küfürlerle doludur. Öte yandan inandığınız Allah, bu küfre dalanları özellikle öyle yaratığını ve hep öyle kalacaklarını da söyleyerek bizi güldürür.

Sakin olmayı deneyin, burada okuduklarınızı üstünüze alınmayın. Çok daha sert tartışmalara tanıklık edebilirsiniz ve daha çok üzülür sinirlenirsiniz.

Tartışmalara katılmadan önce forumu gözden geçirin, tartışmaları biraz takip edin isterseniz.

Direnç kazanırsınız ki bence çok ihtiyacınız var.

Cok guzel yorum yazmissiniz.. Bakin iste benim istedigimde bu.. Sizde Allahi pek umursamaz yazdiniz.. Ama en azindan asagilayici sozler kullanmadiniz.

Benim istedigim sadece buydu.. ama burada hickimse bunu anlamadi.. Bilmem "........ine girmis gibi bagiriyorsunuz"

Ne demektir bu yaaa.. Ben bunlara kiziyorum guzel kardesim... Sonra benim ilk geldigim zamanlar yazdigim yorumlardan anlasilir degildi.. Hicte kusura bakmayin.

Buradaki Belcikalilar bu tur sorulari yoneltirlerdi ogretmenlere, bende aynisini buradakilere yazdim..

ama kendileri diger taraftan konusulmaya baslayinca ISLAM dediler.. Oysaki CHristiyanliktada vardir oteki taraf.. Neyse

Ayrica o anadan babadan gelme lafina acayip bayiliyorum.. Ben Becikada buyudum ve emin olabilirsini EMIN OLABILIRSINIZ anadan babadan degil..

Ben cok aradim coook.. Nerelerden dondum nerelere tokezleyerek geldim.. Bilemezsiniz.. Bundan bir kere bIktIm yaa gelen giden bunu demezsin "anadan babadan"

Iyi kardesim al sana anadan babadan.. Ben Belcikalilarla oturup onlarin 3 hareketli ibadetlerini yapan BIRIYDIIIMMM! Sinirleniyorum elimde degil..

Hayatimi bilmeden bana neler soylendi burda siz yoktunuz, yada okudunuzmu bilmiyorum... Dayanmak guc kusura bakamyin..

Cunki on yargi yapiyorlar.. Sizin gibi sakin dogru konusmuyorlar.. Anliyormusunuz???

Ve buraya bir arkadas icin gelmistim.. Onun onunde tartismak istedigim bir konu vardi.. Ama ne yazikki o konu kilitli

Gerci aslinda ben yinede yazmistim ama kilitlenmis nedense..

Sitelerde Paylaş

Ders okuma meselesine gelince, ben bilgisayar yüksek mühendisiyim. Ekmeğimi 12 senedir MANTIK kullanarak kazanıyorum.

Okadar "geri" siniz ki.. Benim Belcikadan olmadigimi anlamaniz mumkun degil tamam ama, klavyemde sizin harflerinizin bulunmadigini anlamayacak kadarsiniz..

Ben sizleri degil sadece 'sizi--> imansiz' i muhatap almiyorum... Cunki konusmatarziniz birkere aykiri..

Benimle duzgun konussaydiniz, duzgun cevap alirdiniz.. Ama verdiginizi, geri aldiniz.. Hepsi bu..

Siz muhendis olabilirsiniz bey efendi/hanimefendi... Bende fizyoterapistim.. Ne olmus....!!! Cok mu yadirgadiniz..

Mesleki acidan tartismaya baslicaksak eger ohoooo..Doktor olmus adam oldurmus! Yani okumakla adam olunmuyor Muhendisss..

'Akilli aptallar' da cok.. Ben sadece saygi beklemistim.. Benim yaptigim gibi. Direk KISIYE soz soylemedim ben..

Ve asagilamadim.. Son haddine gelen bazi arkadaslara cok AGIR sozler sarfettim... Bu kadar..

halada yaziyorsam bu azicik olsun bu foruma duydugum saygidan oturu..

Yoksa buradakilere bazilerine saygim kalmadi... Insanca medeni sekilde dedim.. Ama tutmadi.. Ne yapalim..

Sikayet BIR kere ederim ben..! Bundan gayri actigim basliga yazip gidecegim... Size saygisizlik etmek istemezdim ama

yazdiginiz yazilar onu gerektirdi kusura bakamyiniz 'muhendis' ..

Sitelerde Paylaş

Duzeltme yazpiyorum

*Belcikadan oldugumu

Sitelerde Paylaş

sinirlendiğini gördükçe üstüne gelirler,sakinliğini serinliğinizi korursanız her ne olursa olsun kişilğinizden ödün vermezseniz kişi dediği ile kalır.

Ben duygu insaniyim, kalp insaniyim... Distan ve konusmalarimdan sert birine benziyor olabilirim, ama aslinda cok insancil ve duygulari yasayan biriyim..

O yuzden edilen sozun duygularla hukmu varsa ben buna dayanamiyorum.. Hemen atak bir sekilde sozlerle saldiriya gecebiliyorum bunun farkindayim..

Ama elimden baska turlusude gelmiyor.. Sinirlenmemde onlarin inanci yad afikirleri degil.. Onlarin bana kullandigi sozler ve sergiledikleri TAVIRLAR OZELLIKLE..

Ben sadece oturup sohbet edelim anlaminda konussamda, milletin kafasindaki tek sey " radikal dinci, masallar anlatma, okuz aleyhiselam, ...."

Ben bunlarla ileri gidemem geri asla gitmem!

Geriye sadece tepki vererek yetiniyorum...

Ama verdiginiz ogut icin cok tskr ederim... :)

Sitelerde Paylaş

Bir ateist olarak bende sizi kınıyorum,ayıplıyorum şu aşağıdaki ettiğiniz laflar yüzünden:

Bu bir ornekti... Lutfen alinganlik yapmayin..

Gercekten pis kokmuyorsunuz ve ben burayi guzel kokutmaya gelmedim.. ---> ornekti sadece..

Ve o kisi o agir sozleri hakketti kusura bakmayin.. Onun yazdigindan daha hafif kacar hatta..

Sitelerde Paylaş

Ayrica tas kalpli olmak, kufur degil, ayip soz degil digerlerinin bana yaptigi gibi...!

Ha bide, "dogruyu bulamicaksiniz dogru sizi bulsun" sozumden oturu kiniyorsaniz yazik.. Cunki bana burda masallara inaniyorsun demek ayniya cikiyor sanirim..

Lutfen dusunerek hareket edelim...

Ben beni zizin beni kinayacak turden laflar sarfetmedim...

Sizlerin bana yaptikalri hem viz kalir bunun yaninda...

Neden insan gibi oturup konusamiyoruz.. Yani neden yaa...

Sitelerde Paylaş

sinirlendiğini gördükçe üstüne gelirler,sakinliğini serinliğinizi korursanız her ne olursa olsun kişilğinizden ödün vermezseniz kişi dediği ile kalır.

hımmm demekki kişilikten ödün vermemek lazımmış..

sizin şu pek kişilikli(!) dinci sitelere girip

2 satır bişi yazınca bol bol küfür yiyoruz ama (:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...