Jump to content

İslam Barış Dini mi?

Recommended Posts

Müslümanlar bunu tekrarlayıp duruyorlar.

Barışı, iyiliği, güzelliği ve kardeşliği emreden bir dine sahibiz diye.

Ben gerçekten merak ediyorum...

İslamın barışçıl olan, iyliği, güzelliği ve kardeşliği teşvik eden neresi var?

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel insan yazmakla bunu sana anlatamam. Bana bir fırsat verirsen seni İzmir'de ağırlamaktan şeref duyarım.

Sitelerde Paylaş

soruyu bence biraz daha özele indirgeyerek sormalısın.

bu şekilde sorarsan biraz kurana iftira "gibi" olur.

çünkü kurandan sana iyiliği, kardeşliği ve güzelliği emreden en az 100 ayet getirebilirim.

soruyu bence biraz değiştirmelisin. yoksa bu şekliyle müslümanların ağzını açmaktan başka bi işe yaramaz.

Sitelerde Paylaş

soruyu bence biraz daha özele indirgeyerek sormalısın.

bu şekilde sorarsan biraz kurana iftira "gibi" olur.çünkü kurandan sana iyiliği, kardeşliği ve güzelliği emreden en az 100 ayet getirebilirim.

soruyu bence biraz değiştirmelisin. yoksa bu şekliyle müslümanların ağzını açmaktan başka bi işe yaramaz.

Ne güzel bir insansın sen. Senin gibiler benim bu forumda kalmama sebep...

Sitelerde Paylaş

''şüphesiz ki allah iyiliği, doğruluğu,akrabaya yardımı emreder, azgınlığı ve kötülüğü ise yasaklar, akılda tutasınız ve uygulayasınız diye size öğüt verir.''

Her cuma hutbesinden sonra okunan ayetin meali..

Sitelerde Paylaş

''şüphesiz ki allah iyiliği, doğruluğu,akrabaya yardımı emreder, azgınlığı ve kötülüğü ise yasaklar, akılda tutasınız ve uygulayasınız diye size öğüt verir.''

Her cuma hutbesinden sonra okunan ayetin meali..

Bu söz müslümanların birbirleri arasındaki hukuka ilişkin. (müslümanlar birbirleri arasında bile barışa sahip değildir genel itibariyle ama konu bu değil)

Sizlerin camilerinde birbirlerine neler okuyup söylediğiniz kimseyi bağlamıyor.

Barış, kardeşlik, iyilik, huzur gibi kavramlar bildiğin gibi ölçülebiliyor.

Bu ölçümlerde müslüman ülkelerin belirgin bir alt sıraları doldurma eğilimi var.

Ayrıca bir ailenin barışçıl olup olmadığı o ailenin kendi içinde kavga etmesi veya kumrular gibi sevişmesiyle anlaşılmaz. Büyük bir bölümü dışarıdaki diğer ailelerle olan hukukuna göre yorumlanır.

Şimdi benim sorduğum kısım müslüman olmayanlara yönelik islam hukukudur.

Senin mentaliteye bakarsak eşkiyalar bile barışçıl oluyor. Çünkü eşkiyalar da birbirleriyle iyi geçinip gülüp oynuyorlar :)

Aslında bir ölçüde bencilce, sadece müslüman merkezli bir yanıt vererek de islamda böyle bir algı olmadığını kanıtladın ama yine de devam edelim bari.

İslamın islama mensuplarla olan ilişkisini baz almıyoruz (baz alsak da farketmez) islamın ve Tanrısının, dünyadaki kalan %81'lik kısma yönelik tavrını baz alarak soruyorum. Zaten doğrusu da budur.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu söz müslümanların birbirleri arasındaki hukuka ilişkin. (müslümanlar birbirleri arasında bile barışa sahip değildir genel itibariyle ama konu bu değil)

Sizlerin camilerinde birbirlerine neler okuyup söylediğiniz kimseyi bağlamıyor.

Barış, kardeşlik, iyilik, huzur gibi kavramlar bildiğin gibi ölçülebiliyor.

Bu ölçümlerde müslüman ülkelerin belirgin bir alt sıraları doldurma eğilimi var.

Ayrıca bir ailenin barışçıl olup olmadığı o ailenin kendi içinde kavga etmesi veya kumrular gibi sevişmesiyle anlaşılmaz. Büyük bir bölümü dışarıdaki diğer ailelerle olan hukukuna göre yorumlanır.

Şimdi benim sorduğum kısım müslüman olmayanlara yönelik islam hukukudur.

Senin mentaliteye bakarsak eşkiyalar bile barışçıl oluyor. Çünkü eşkiyalar da birbirleriyle iyi geçinip gülüp oynuyorlar :)

Aslında bir ölçüde bencilce, sadece müslüman merkezli bir yanıt vererek de islamda böyle bir algı olmadığını kanıtladın ama yine de devam edelim bari.

İslamın islama mensuplarla olan ilişkisini baz almıyoruz (baz alsak da farketmez) islamın ve Tanrısının, dünyadaki kalan %81'lik kısma yönelik tavrını baz alarak soruyorum. Zaten doğrusu da budur.

Bu yazdığım ayet meali sadece aileyi kapsamıyor. Şöyle güzel akıllıca bir cevap göndermek için yazılan paragrafı yada cümleyi 5-10 kez okuki ne mesaj verilmek istediğini anlayasın ve cevabını ona göre veresin..Konu başlığını hedef alarak bir örnek verdim bu örnekler çoğalır.

İyilik,doğruluk emrediliyor. Azgınlık ve kötülük yasaklanıyor. Diyorsunki müslümanlarınarasındaki hukuk.Akrabaya yardımda müslüman arasındaki hukuk tamamdır.Ama diğer hükümleri görmüyorsn herhalde.

Teferruata girme!Anlatılmak isteneni anladıktan sonra cevap yaz

Sitelerde Paylaş

NİSA:

91 - Diğer birtakım kimseleri de bulacaksınız ki; hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak isterler. Fitne için her davet olunuşlarında onun içine başaşağı dalarlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlerse, kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde size açık bir ferman verdik.

Sitelerde Paylaş

İslam savaş dinidir.

Roma ve Pers İmparatorluklarının birbirini zayıflatıp geri çekilmeye zorlaması, boş kalan verimli alandan yararlanmak için fırsattı.

Persler zerdüşttü, kendi içlerinde dini bölünmeler ve kavgalar yaşamaya başlamışlardı. Buna taht kavgaları vs. de eşlik etmişti.

Bizans ise hristiyanlıkla ilgili sıkıntılar yaşıyordu, kilise kavgaları başlamıştı ve hükumdar Jüstinyen ortalığı bir türlü toparlayamıyordu.

Yöredeki Araplar bölük pörçüktü, inandıkları dinler onları tatmin etmiyordu ve aslında yeni bir din arayışı içine girmişti. Altıncı yüzyılın sonuna dek süren çeşitli savaşlar yöreyi canlandırmış, ticari anlamda Araplar epeyce olanağa konma şansı elde etmişti., Arap Yarımadası işgale hazırdı.

İşte İslam böyle bir ddönemde çıkmıştır... Arapların hem dini arayışlarına ilaç olmuş, ama esas olarak bölgedeki önemli ticari gücü ele geçirmek ve yayılmak için kullanılmış.

Sevgi çiçek böcek dini değildir İslam. Başından beri değildir. Kadınlar bile savaşabilmeleri için erkeklere sunulan motivasyon aracıdır. Bonustur...

İğrenç, rezil dindir velhasıl..

Sitelerde Paylaş

Bu yazdığım ayet meali sadece aileyi kapsamıyor. Şöyle güzel akıllıca bir cevap göndermek için yazılan paragrafı yada cümleyi 5-10 kez okuki ne mesaj verilmek istediğini anlayasın ve cevabını ona göre veresin..Konu başlığını hedef alarak bir örnek verdim bu örnekler çoğalır.

İyilik,doğruluk emrediliyor. Azgınlık ve kötülük yasaklanıyor. Diyorsunki müslümanlarınarasındaki hukuk.Akrabaya yardımda müslüman arasındaki hukuk tamamdır.Ama diğer hükümleri görmüyorsn herhalde.

Teferruata girme!Anlatılmak isteneni anladıktan sonra cevap yaz

Güzel hoş diyorsun da, müslüman olmayanlara ya da tanrı kavramına hiç inanmayanlara ya da puta tapanlara ilişkin güzel, barışçıl, kardeşliği teşvik edici ne var? Onu tartışmak için açtım ben bunu. Yoksa ben de biliyorum it iti ısırmaz.

Sitelerde Paylaş

Yöredeki Araplar bölük pörçüktü, inandıkları dinler onları tatmin etmiyordu ve aslında yeni bir din arayışı içine girmişti.

İşte İslam böyle bir ddönemde çıkmıştır... Arapların hem dini arayışlarına ilaç olmuş,

Kabe'de 360 adet put vardı. Civar kentlerden kabe'ye akın akın insanlar ibadet için geliyordu. Mekke müşrikleri çok zengindi. Put yapıp satıyorlardı. Sizin savunduğunuz çıkarımlar malesef gerçekle bağdaşmamaktadır. Sizi kırdıysam da özür dilerim.

Sitelerde Paylaş

Güzel hoş diyorsun da, müslüman olmayanlara ya da tanrı kavramına hiç inanmayanlara ya da puta tapanlara ilişkin güzel, barışçıl, kardeşliği teşvik edici ne var? Onu tartışmak için açtım ben bunu. Yoksa ben de biliyorum it iti ısırmaz.

Şeytan ve şeytanın yolunda giden herkes Allah'ın düşmanıdır.Bu yüzden ki Allah düşmanı bizim kardeşimiz olamaz..

Sitelerde Paylaş

MÜMTEHİNE suresi 7- Ola ki Allah sizinle, içlerinden düşman olduğunuz kimseler arasına bir sevgi (ve yakınlık) koyar. Allah, hakkıyla gücü yetendir. Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

8- Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever.

9- Allah, sizi ancak, sizinle din konusunda savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için destek verenleri dost edinmekten men eder. Kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

Sitelerde Paylaş

Amadd, cevabı vermiş işte.. İslam olmayan düşmandır, öyleyse boynunu vurun demeye getirmiş açıkca.

Konu kapanmıştır, dağılabilirsiniz beyler.

9- Allah, sizi ancak, sizinle din konusunda savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için destek verenleri dost edinmekten men eder. Kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

Sitelerde Paylaş

NİSA:

89 - Onlar, küfür işledikleri gibi, sizin de küfür işleyip kendileriyle bir olmanızı arzu ettiler. Onun için, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün; Onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinmeyin.

Sitelerde Paylaş

Yöredeki Araplar bölük pörçüktü, inandıkları dinler onları tatmin etmiyordu ve aslında yeni bir din arayışı içine girmişti.

İşte İslam böyle bir ddönemde çıkmıştır... Arapların hem dini arayışlarına ilaç olmuş,

Kabe'de 360 adet put vardı. Civar kentlerden kabe'ye akın akın insanlar ibadet için geliyordu. Mekke müşrikleri çok zengindi. Put yapıp satıyorlardı. Sizin savunduğunuz çıkarımlar malesef gerçekle bağdaşmamaktadır. Sizi kırdıysam da özür dilerim.

Döneme ait tek bir belge, artefakt vs. yok ama kabedeki putların sayısına kadar biliyoruz maşallah. Kabede o kadar put yoktu cübbeli, bunlar hep İslam masalı.

Dominan din hristiyanlık gibi duruyor ama o da sallanıyordu. Bir sürü irili ufaklı din vardı.

Valla benim yazdıklarım bilimcilerin söyledikleri. İslam tarihi diye bize yutturulan her şey abuk sabuk İslam övgüsü zaten, başka da bir şey değil.

Sen erdin mi Cübbeli? "Hamdık, piştik elhamdülillah" durumları mı?

Ne fenasın, biliyor musun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...