Jump to content

İnananlar neden rasyonel mantıktan yoksundur?

Recommended Posts

forumdaki din ve inanç tartışmalarına bakıyorumda, inançlı kesimde ciddi bir anlama aksaklığı ve doğruyla yanlışı ayırma basiretsizliği sözkonusu.

sebep-sonuç, rasyonal analiz ve sentez vb. gibi mantıklı düşünme kapsamına sokulacak tüm kavrayışlardan yoksunlar.

acaba diyorum buna yol açan şey küçüklükten aşılanan inançların gelişme çağında zihni köreltmesi midir? tersine zihni kör olarak doğan kişilerin buna meyletmesi mi?

ben uzun süredir yazan birisi olarak özellikle de son bir ay içerisinde bu inançlı kesime "sebep-sonuç" ilişkisini veyahut "fayda-doğruluk-yanlışlık" ilişkilerini kavratmayı bir türlü beceremedim.

bu yüzden forumda benzeri açılmış bir sürü başlık var hiç birisinde bunlara bir şey öğretemiyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

forumdaki din ve inanç tartışmalarına bakıyorumda, inançlı kesimde ciddi bir anlama aksaklığı ve doğruyla yanlışı ayırma basiretsizliği sözkonusu.

sebep-sonuç, rasyonal analiz ve sentez vb. gibi mantıklı düşünme kapsamına sokulacak tüm kavrayışlardan yoksunlar.

acaba diyorum buna yol açan şey küçüklükten aşılanan inançların gelişme çağında zihni köreltmesi midir? tersine zihni kör olarak doğan kişilerin buna meyletmesi mi?

ben uzun süredir yazan birisi olarak özellikle de son bir ay içerisinde bu inançlı kesime "sebep-sonuç" ilişkisini veyahut "fayda-doğruluk-yanlışlık" ilişkilerini kavratmayı bir türlü beceremedim.

bu yüzden forumda benzeri açılmış bir sürü başlık var hiç birisinde bunlara bir şey öğretemiyoruz.

.

Şimdi ortada bir "herşeye kadir tanrı" var.

Bu tanrının yapamayacağı iş yoktur diye ilkönce kafalara sokuluyor.

Daha sonra bu gücün tanıtımından sonra, insanın bu tanrı karşısında güçsüzlüğü ve rolü tanıtılıyor.

Yani insan muhtaçtır ve rolü de bu kısacık dünya yaşamında tanrının istediklerini yapmaktır.

Sonra can alıcı noktaya geliyoruz.

İlüzyon.

Tanrının insanların imanını sınaması, ya da bu hayata olan hırslarının sınaması gibi bir çok çeşit uygulamayı yapması söz konusu.

Bu yetmezmiş gibi bir de şeytanın burada oyunları söz konusu.

İşte bu açıklama yaşanılan dünyayı onların gözünde ilüzyona çeviriyor.

Tanrı, inancı sınamak için herşeyi olduğundan farklı gösterebilir ve şeytan da inancı yıkmak için herşeyi olduğundan farklı gösterebilir.

İşte bu beyinlerinin tam ortasına yerleştirildiğinde gözüyle görseler de, deneyle ispatlasa da, eliyle tutsa da gerçeği ilüzyon olarak kabul edeceklerdir.

Görmek istemezler çünkü duyu organlarına ve bu dünyadaki insanın çevresini alıglamak ve araştırmak için yarattığı teknolojilere güvenmezler.

Kafalarındaki bu program tüm gerçeklik alıglarını bozmaktadır.

Ben böyle görüyorum.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Unutmamak gerekikr ki birzamanlar ben dahil bir cok ateist muslumandik,bende kim inancima ters bir laf etse kizardim ve daha cok dinimi savunurdum fakat aptal aptal konustugumun farkinda olmuyordum taki bir zaman gelip dindeki ve kurandaki hatalari korkmadan sorgulamaya baslayinca herseyin bize anlatildigi gibi olmadigini fark ettim,kandirildigimin farkina vardim ve dinden ciktim.

Demek istedigim bizler burda ne dersek diyelim inananlar icin hic birsey degismeyecek taki kendileri yanlislari gorup korkmadan mantiklica sorgulayincaya kadar sonra zaten onlarda anlarlar arap oyununa geldiklerini.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların size anlattığı "İSLAM"ıda anlamamanız yada anlamamazdan gelmeniz bizdede aynı şüpheyi uyandırıyor.Acaba (çok afedersin)bunlar salakmı diyorum kendi kendime.Aynısını sizinde dediğinizi biliyorum..

Sitelerde Paylaş

rasyonel mantıktan bahseden arkadaş

bilinç birkaç bin nöronun iletişiminden mi ibaret?

bilinç işlemlerden mi ibaret?

bunları bir cevaplayabilsen

30 yıldır üzerinde çalışıldı da yine çözülemedi bilinç.

Benim kavrayamadığım şey şu; Neron nasıl oluşuyor ve sonra "Neronlar" oluşsun.Neronun oluşumundan önceki madde mutasyona uğradıysa o madde hangi maddeden mutasyona uğradıda Neron'dan önceki (Neron olma yolunda mutasyona uğramamış olan)madde oldu. Eğer ki bu hep bu şekilde geriye doğru gidiyorsa; Ezeli sıfatı ortaya çıkıyor.Ve ateistliğin temelini oluşturan evrim "Ezeli" ise ve Ateistlerin inancında "Nasıl olurda Allah ezeli olur" diye bir soru işareti varsa...

Diyecek söz bulamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Her insan mantıklı, akıllı bir hayvan değil ki....

Sizin başlangıç noktanız yanlış...

Her insanı kendiniz gibi sanıyorsunuz.

İnsan zayıf, nahif ve duyarlı bir hayvandır.

Genel olarak mantık ve sağduyudan yoksundur.

Sürü mentalitesine sahiptir.

Bir hayvan sürüsünda rasyonal mantık ne kadar varsa, insan sürüsünde de o kadar vardır.

Biraz Eric Hoffer okuyun...

Sitelerde Paylaş

Bir hayvan sürüsünda rasyonal mantık ne kadar varsa, insan sürüsünde de o kadar vardır.

Ama hacı dayı hayvan her zaman hayvandır değil mi? Yani eşeğe altın semer vursan eşek gene eşektir. ;)))

Sitelerde Paylaş

Mü’minun 101 sur’a üflendiği zaman , o GÜN , aralarındaki soy yakınlığı fayda vermez ve birbirlerine de bir şey SORAMAZLAR.

Sebe 29- ‘’ doğru sözlü iseniz söyleyin bu vaad ne zamandır?’’ derler. 30- De ki: ‘’size bir GÜN tayin edilmiştir. Ondan bir saat ne geri kalabilirsiniz ne de öne geçebilirsiniz.’’ 31-………………………………………32-Büyüklük taslayanlar , güçsüz sayılanlara: ‘’Size doğruluk rehberi geldikten sonra ondan sizi biz mi alıkoyduk?’’????????????????

Kur’an bile onlara bi şey öğretemiyor da sen mi öğreteceksin?

Sitelerde Paylaş

Yav kardeşim sen kendine "hayvan" sıfatını nasıl yakıştırıyorsun anlamıyorum.Sen insansın insan.Nasıl ben bir "hayvan"ım diyorsun anlamıyorum.

De kardeşim ben hayvanım de. Şahsen ben üzerime alınmıyorum.

Sitelerde Paylaş

inançla rasyonelitenin alakası yoktur zaten.biri akılcı ve bilimsel düşünce diğeri tamamen dogmatik kabul..inanan da kendini anormal kaptırırsa inancına öküz gibi bir şey olur çünkü adam düşünemiyor artık...bu mantıkla sizler dinlerin insanlığın bir numaralı düşmanı olduğunu ileri sürebilirsiniz aslında çünkü inananların çoğunda akılcılık yok..ben de bu yüzden zaten münafıklık suçlamasına aldırmayıp bu tarz inananları eleştiriyorum.kaş yapayım derken göz çıkaran ve tamamen dışsal güdülenmelerle inananların varlığı sizleri haklı çıkartacak hep..

amad,tek farkımız zekamız ama işte inananlarda o da yok be....

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o aksaklığın alası sizde ya neyse..

inanç o kadar kuvvetli akla hayale sığmayan saplantılı bi anlayış imkansızın imkansızı!

sizinle insan gibi bişide konuşlmuyor ki hadi dinleyeyim diyecem hemen edep dışına sıçrıyosunuz sınırlarınız yok !

kendinize çeki düzen verirseniz paylaşacak kimseler bulursunuz !

Sitelerde Paylaş

Yav kardeşim sen kendine "hayvan" sıfatını nasıl yakıştırıyorsun anlamıyorum.Sen insansın insan.Nasıl ben bir "hayvan"ım diyorsun anlamıyorum.

De kardeşim ben hayvanım de. Şahsen ben üzerime alınmıyorum.

işte başlığıma iyi bir örnek teşkil olacak türden ortalama bir müslüman..

onu biz kuru kuruya mı diyoruz. bunu bilim diyor gözlem diyor ölçüm diyor deney diyor veri diyor...

felsefe inanç düşünce demiyor..

al sana insan biyolojik sınıflandırmada neymiş bak biraz,

Üst alem: Eukaryota - Ökaryotlar

Alem: Animalia - Hayvanlar

Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokulular

(Grup) Bilateria - Bilateral simetrililer

Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar

Şube: Chordata - Sırt iplikliler

Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar

İnfa şube: Gnathostomata - Gerçekçeneliler

Üst sınıf: Tetrapoda - Dört üyeliler

Sınıf: Mammalia - Memeliler

Alt sınıf: Theria

İnfra sınıf: Placentalia - Eteneliler

Üst takım: Euarchonta

Takım: Primates -Primatlar

Alt takım: Haplorrhini

İnfra takım: Simiiformes

Parvorder: Catarrhini -Eskidünya maymunları

Üst familya: Hominoidea -İnsansılar

Familya: Hominidae -Büyük insansılar

Alt familya: Homininae

Oymak: Hominini

Alt oymak: Hominina

Cins: Homo - İnsan

Tür: Homo sapiens - Akıllı insan

hücrelerimiz hayvan hücreleri değil mi? sinir kan bağ yağ iskelet kıkırdak vs. bütün dokularımızı oluşturan hücreler eukaryota kısmından hayvanoğluhayvan hücreleri değil midir?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Eukaryota

bu üstteki kaynakta bahsedilen hücreler insanı da maymunuda domuzuda yılanıda balığıda ahtapod'u da diğer bütün hayvanları meydana getiren hücre türüdür. aynı şekilde bitki ve mantarlarda eukaryota ama insanınki hayvan eukaryota dahil oluyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Animalia

işte buradaki plasentalı memelilerden biriside insandır. primat takımına insangiller familyasına ve insansılar cinsine mensup türdür.

tüm bunlardan sonra biz kendimize değil türümüze hayvan diyoruz. sen istediğin kadar değilim de yine de bizden de hayvansın bundan emin ol. çünkü biz ne olduğumuzun bilincine erişecek kadar akıllıyız, siz daha geriden takip ediyorsunuz.

tarihinde Suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinlerle sınırlamamak lazım, her tür dogma hür düşünceyi ve mantığı sınırlar, çelişir.

Ama aklı ve mantığı herşey için bir temel kriter olarak kullanırken, diğer yandan da bunların madde karşısında ikinci dereceden önemli, maddece belirlenen şeyler olduklarını, madde tarafından üretildiklerini, bu yüzden değişken de olabileceklerini iddia etmek tam bir çelişkidir.

Ya mantığı temel alır ve tüm evrenin mantığa uymak zorunda olduğundan hareketle mantığın evren karşısındaki belirleyiciliğini kabul ederiz, ki bu durum Tanrıyı da kabul etmeyi gerektirir; ya da mantığı evreni izleyerek bizim kurduğumuzu, bugüne dek insanlığın bildikleri ve izleyebildikleri kadarına dayanan bir mantığımız olduğunu, bambaşka şeyler de öğrenebileceğimiz için o öğreneceklerimize göre mantığın da ileride değişebileceğini, bu yüzden eldeki mantığa güvenmemek ve onu bir ölçü olarak kullanmamak gerektiği sonucunu çıkarırız, ki bu ateist akıl yürütmenin doğal sonucudur ve akılcılığın terk edilmesine varır.

Zaten siz materyalistliğin gereği olarak mantığı evrenden türettiğimizi söylüyorsanız, bundan, o mantığı sadece evren için kullanabileceğimiz, evrenin öncesinde/üstünde bir varlık için kullanamayacağımız, dolayısıyla mantığa dayanarak evren hakkında akıl yürütülebileceği ama Tanrı hakkında akıl yürütülemeyeceği, Tanrının bilinemeyeceği sonucu çıkar ve onu inkar etmek yine mümkün olmaz.

:)

Sitelerde Paylaş

Mü’minun 101  sur’a  üflendiği  zaman  , o  GÜN ,  aralarındaki  soy  yakınlığı  fayda  vermez    ve   birbirlerine  de  bir  şey  SORAMAZLAR.

Sebe 29-  ‘’ doğru  sözlü  iseniz  söyleyin  bu  vaad  ne  zamandır?’’  derler. 30-  De ki: ‘’size  bir  GÜN  tayin  edilmiştir.  Ondan  bir  saat  ne  geri  kalabilirsiniz  ne  de  öne  geçebilirsiniz.’’ 31-………………………………………32-Büyüklük  taslayanlar , güçsüz  sayılanlara: ‘’Size  doğruluk  rehberi  geldikten  sonra  ondan  sizi  biz  mi  alıkoyduk?’’????????????????

Kur’an  bile  onlara  bi  şey  öğretemiyor  da  sen  mi  öğreteceksin?

Bu mu yani? Aynı kitap bak başka neler diyor? 

Ahzab 50.Ey Peygamber, gerçekten Biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını, halanın kızlarını, dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de, kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da, -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz, kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

51.Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini de yanına alıp-barındırabilirsin; ayrıldıklarından, istek duyduklarına (dönmende) senin için bir sakınca yoktur. Onların gözlerinin aydınlanıp hüzne kapılmamalarına ve kendilerine verdiğinle hepsinin hoşnut olmalarına en yakın (en uygun) olan budur. Allah, kalplerinizde olanı bilir. Allah bilendir, halimdir.

İyide bana ne Muhammed'in uçkurundan? 

Kur’an bile sizlere bir şey öğretemiyor da biz mi öğreteceğiz?

Sitelerde Paylaş

Bir çocuk düşünün ki, dünyaya geldiği andan itibaren "Aman çocuğum merdivenlerden uzak dur düşersin, aman evladım elektrikli cihazlarla uğraşma çarpılırsın, aman evladım oynayıp terleme üşütürsün, aman evladım koşma düşersin, aman evladım tabağındakini bitir yoksa ardından ağlar, aman evladım bir dirhem et bin ayıbı örter, aman evladım can boğazdan gelir..." türünden abuk subuk telkin ve hatta baskılarla büyüyor. Bu çocuğun, çok büyük bir mucize olmazsa, oturduğu yerden kıçını kaldıramayan nanemolla bir obez olması kaçınılmazdır. E, bu çocuk zamanla hiçbir sportif aktiviteye katılamaz ve bunu yapamadığı ve anlayamadığı için de sporun matah bir şey olmadığı, insanın kalp atım sayısının belli olduğu ve bunu da sporla doldurup erkenden öbür tarafa gitmeye gerek olmadığını savunmak gibi aptalca düşüncelere kapılması ve tabii hiç olmazsa doğal dürtülerin gereği olarak gelişmesi gereken tüm kaslarının zayıf düşmesi kaçınılmazdır.

Aynı şeyi beyin için düşünelim. "Aman evladım temizlik imandan gelir, aman evladım namaz dinin direğidir, aman evladım Allah herşeyi görür (ki sırf şu dahi, ergenliğe gelmiş bir çocuğun en doğal davranışlarından masturbasyonu ne büyük bir işkenceye dönüştürüyordur. Allah'ın onu gördüğünü düşünen bir çocuğun cinselliğe bakışını düşünsenize), aman evladım nimet çarpar, aman evladım eşikten sağ ayağınla geç cinler çarpar, aman evladım tuvalete sol ayağınla gir sağ tarafta bok var, Allah zihin açıklığı versin, maşallah evladım, inşallah çocuğum..." diye büyütülen bir çocuğun da, beyin obezi olması, kısaca "Cehennem parayla, cennet bedava diyoruz, gelen yok" düzeyinde yaldızlı aptallaşması kaçınılmazdır.

Şimdi bu beyin obezleriyle ne, nasıl konuşulabilir ki?

Sitelerde Paylaş

işte başlığıma iyi bir örnek teşkil olacak türden ortalama bir müslüman..

onu biz kuru kuruya mı diyoruz. bunu bilim diyor gözlem diyor ölçüm diyor deney diyor veri diyor...

felsefe inanç düşünce demiyor..

al sana insan biyolojik sınıflandırmada neymiş bak biraz,

Üst alem: Eukaryota - Ökaryotlar

Alem: Animalia - Hayvanlar

Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokulular

(Grup) Bilateria - Bilateral simetrililer

Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar

Şube: Chordata - Sırt iplikliler

Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar

İnfa şube: Gnathostomata - Gerçekçeneliler

Üst sınıf: Tetrapoda - Dört üyeliler

Sınıf: Mammalia - Memeliler

Alt sınıf: Theria

İnfra sınıf: Placentalia - Eteneliler

Üst takım: Euarchonta

Takım: Primates -Primatlar

Alt takım: Haplorrhini

İnfra takım: Simiiformes

Parvorder: Catarrhini -Eskidünya maymunları

Üst familya: Hominoidea -İnsansılar

Familya: Hominidae -Büyük insansılar

Alt familya: Homininae

Oymak: Hominini

Alt oymak: Hominina

Cins: Homo - İnsan

Tür: Homo sapiens - Akıllı insan

hücrelerimiz hayvan hücreleri değil mi? sinir kan bağ yağ iskelet kıkırdak vs. bütün dokularımızı oluşturan hücreler eukaryota kısmından hayvanoğluhayvan hücreleri değil midir?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Eukaryota

bu üstteki kaynakta bahsedilen hücreler insanı da maymunuda domuzuda yılanıda balığıda ahtapod'u da diğer bütün hayvanları meydana getiren hücre türüdür. aynı şekilde bitki ve mantarlarda eukaryota ama insanınki hayvan eukaryota dahil oluyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Animalia

işte buradaki plasentalı memelilerden biriside insandır. primat takımına insangiller familyasına ve insansılar cinsine mensup türdür.

tüm bunlardan sonra biz kendimize değil türümüze hayvan diyoruz. sen istediğin kadar değilim de yine de bizden de hayvansın bundan emin ol. çünkü biz ne olduğumuzun bilincine erişecek kadar akıllıyız, siz daha geriden takip ediyorsunuz.

İnanmadığım ve "saçma"lıktan ibaret olarak varsaydığım o "yok"luktan başka birşey olmayan evrimin basamaklarını göstererek ikna olmayacağımı bile bile bunu yazmanın senin düşünme kapasitenin baya bi "kısıtlı" olduğunu gösteriyor.

Beni buna ikna etmelisin.Aynı şeyleri geveliyip durmana luzum yok. Bay "HAYVAN"!..

Sitelerde Paylaş

İnanmadığım ve "saçma"lıktan ibaret olarak varsaydığım o "yok"luktan başka birşey olmayan evrimin basamaklarını göstererek ikna olmayacağımı bile bile bunu yazmanın senin düşünme kapasitenin baya bi "kısıtlı" olduğunu gösteriyor.

Beni buna ikna etmelisin.Aynı şeyleri geveliyip durmana luzum yok. Bay "HAYVAN"!..

Evrime inanılmıyor. Evrim biliniyor.

Ayrıca oksijenin olmadığını varsaymak bir insanı akıllı değil aptal, bön yapar.

Anladın mı gökten zembille inen ve ensest ilişkiyle çoğalan bön kardeş?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...