Jump to content

Türkler Gerçekten Orta Asyadan mı Geliyor?

29 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bize hep tarih kitaplarında orta asyadan geldiğimiz anlatıldı. Yirmici yüzyılın başında dil ve soy arasında bir bağ olduğu kabul görünüyordu. Ancak zamanla bu düşüncenin yagınlığı azaldı ve yakın tarihte dünyanın farklı yerlerinde farklı dil ve soylar üzerinde yapılan birçok DNA araştırması, lisan ve genetik benzerlikler arasında bir korelasyon olmadığını gösteriyor. Türkler üzerine yapılmış gördüğüm DNA çalışmaları çeşitli rakkamlar veriyor. Gördüğüm en düşük değeri veren araştırma genelde %3, Y-chromosomunda %9 vermiş Orta Asya katkısını. Wikipedia'nın ana sayfasında yapılan en kapsamlı araştırma'nın sonuçları verilmiş, 13% ila 30% arası diyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_origins_of_the_Turkish_people

Kesin olan şu, hepimizin veya çoğunluğumuzun orta asyadan geldiği bir yalan. Aramızda saf orta asyalı olan bir avuç dolusu insan olabilir, ama onlar da muhtemelen yakın zamanda gelmiş göçmenlerdir. Aramızda saf zenci de var. Çoğumuzun kanında bir iki damla orta asyalılık var ama, olmayanı da var. Ağırlıklı olarak Anadolu halklarından bir senteziz. Tarih kitaplarımızda kendimizi çok özdeşleştiriyoruz hunlarla, orta asyayla olan bağımızı büyütüyoruz. Atatürk'ü yaşadığı zamanda birçok bilim adamının inandığı bir teoriye inandığı için affedebilirim. Ama bizim artık bilim sayesinde daha doğrusunu bilebildiğimiz bir dönemde duygusal önyargılarımızdan değil, önce gerçeklerden yola çıkmamız lazım.

Sizin düşünceleriniz nedir merak ediyorum.

tarihinde kaanuni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu videodaki insanların tipi, tavırları aynı bildiğimiz, ortalama Anadolu/ Balkan Türkleri'ni yansıtıyor. Çok az çekik gözün görülmesi herhalde Kırgızıstan'ın ortasında kaldıklarından olsa gerek.

Göktürklerin torunu olduğu söylenen, "orada kalmış", batıya göç etmemiş, yada moğollarla pek karışmamış bir topluluk. Yani bize gösteriyor ki, bizim Anadolu Balkan Türkleri, peyderpey göçlerle buralara oralardan gelip doluşmuş. Kırgızlar da Türk elbette ama onlar daha eskiden ayrılmış yahut Türkleşmiş bir koldur. (Bilmiyorum, bilen de yok, Göktürk dediklerimiz de Türkleşmiş olabilir, yada olmayabilir.) Ama gözüken net. Videodaki 3.35'te konuşan yaşlı kadın, biraz şişman olmakla beraber benim anneanneme çok benziyor. Ki Balkanlıdır. Orası ise ta Kırgızistan, dikkatinizi çekerim.

DNA Araştırmaları ise yoruma açık. Türkçe konuşan gruplar (yani Türkler be yaw) Orta Asyadan bir çok yolu izleyerek gelmiş, ve karışmış olmalı. Karadeniz kuzeyinden gelen Kıpçaklarda da Türktür(Doğu Karadeniz'de ve Balkanlar'da yaygın), güneyinden gelen Oğuzlar da. Ortaasya'da ise daha sonra Moğol istilası oldu. Çekik göz aleli baskın olduu için şu anda orada göze çarpıyor ve sizler diyorsunuz ki, biz Ortaasyadan gelmedik, onlara hiç benzemiyoruz. İşte videoyu gösterdim: aslında benziyoruz.

Bence önemli olan Türkçe dili, ve beraber yaşamak. Buranın yada çevre bölgelerin yerlileri de Türkiye'de Türkçe konuşup birlikte hiç gocunmadan yaşıyorlarsa, bence Ortaasyadan gelen Türklerden HİÇ BİR farkları yok. Çünkü gelen Türkler de zamanında Türkçeleşmiş olabilir.

Sitelerde Paylaş

İlk soru saçma olmuş. Türklerin yüzde kaçının orta asya kökenli olduğunu nasıl belirleyeceksiniz ki? Kimsenin elinde terazi yok..Buradaki forumdaki arkadaşlar sadece duyduklarını aktarabilir o kadar.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı kesimler tarafından şiddetle reddedilen ama benim çok sevdiğim başka bir teori de var.

Türk kelimesi Törük yani Töreli den gelmektedir. Töre zamanın anlayışına göre hukuktur. Yani Türkler belli bir hukuk çevresinde toplanmış halklar topluluğudur.

Sitelerde Paylaş

Benim ırkçılık yapmıyorum. Ben Orta Asya kötü Anadolu iyi demiyorum. Hunlardan Göktürklerden bahsederken biz yapmış gibi bahsetmek çok mantıksız diyorum. Gidip Efesli, Hititli de biziz diyelim demiyorum. O da abes, yok öyle bir çoğunluk Türkiyede. Biz şimdiki biziz. Geçmişte yaşamadık ki. Bazılarımızın ataları diye anlatılabilir. Arap'da Orta Asyalı'da bize biz diyerek anlatılıyor. Hititliler, hititliler diye, bizanslılar onlar diye anlatılıyor. Bazı insanlar da mal oldukları için, bir adım öteye gidip tarihi büsbütün kendine mal ediyor, övünüyor, arkadan da birileri alkışlıyor bunları.

Bilime dönersek. İlginç başka birşey genetik ve arkeolojik çalışmaların gösterdiği Homo Sapiens'in Afrikadan çıkıp, Orta Doğu'da dörde ayrıldığı. Bunun birinci kolu güney Hindistandan Avustralyaya; ikinci kolu Anadolu üstünden Avrupaya; üçüncü kolu Kafkasya üzerinden Avrupa, Asya ve Amerikaya ; dördüncü kolu Orta Asya üzerinden Kuzey Avrupa, Asyaya ve Amerikaya yayılıyor. Sonra hepsi tekrar karışıyor farklı oranlarda birbirleriyle. Bi Kızılderililer ve Avustralya yerlileri uzun süre başka kol ile karşılaşmıyor. O da göç yaptıklarında buz çağı olmasından kaynaklanıyor. Afrika ve Amerika'nın kendi içinde de göçler yaşanmış. Bunlar hepsi tarihten önce. Devlet, şehir falan yok bu devirde. Daha hayvancılık bile yok, av peşinde herkez. Ayrıca insanlar göçleri sırasında Orta Doğu'da Avrupa'da Kafkasya'da Neadretaller ile de karşılaşıyorlar göç dönemlerinde.

Sonuç olarak bugün kuzenleri en çok olan insanlar nerede yaşıyor sorusunun cevabı Orta Asya çıkıyor. Ancak o kadar geriye gidildiğinde herkezin yığınlarla kuzeni var farklar çok marjinal. Bunun ötesinde Malazgirt'ten itibaren Osmanlıya kadar Orta Asyadan göç olmuş Anadoluya. Ancak az ve yavaş göç olmuş. Anadolu halkı bugünki Orta Asyalı'ya bir İngilizden beklendiği kadar daha yakın değil.

İlk sorunun cevabını doğru bilmeniz gerekmiyor. Ne olmasını bekliyorsanız lütfen onu söyleyin. Persepsiyonlar nedir, gerçekler nedir karşılaştıralım. Mümkün olsa ikisini birbirine de orantılı görebilmek isterdim. Yani kendisini çok orta asyalı gören türkiyeyi çok orta asyalı mı görüyor. Öbür türlüsü ne bunun? Ben bunu merak ediyorum ama sanırım bu forum yazılımıyla olmaz.

.

tarihinde kaanuni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Okulda atalarımız Çinlilerle çok savaş yapmış bilmemne diye öğretmişlerdi. Bizim atalarımız Çinlileri rüyasında bile görmüş değildir saçmalık işte

O kadar zor bişey değil Çinlileri görmek. Engebeli Anadolu ve İran platolarından sonra dümdüz bozkır... Atla git gidebildiğin kadar. Tanrı dağlarını kuzeyden takip ettikten sonra Çin seddi karşında. Ben Okyanus gibi düşündüm. İşe yaramaz stepler ve çöller ancak hızlı yolculuğa yarar. Belli mesafelerde atların değişmesi için askeri karakollar vardı. Okyanuslarda ticaret hatları olmadan önce İç asya'da İpek yolu vardı. Yani diyeceğim o ki, İngilizlerin Yeni Zelanda'da ne işi varsa "atalarımız"ın da Çin'de o işi olabilir.

Sitelerde Paylaş

Okulda atalarımız Çinlilerle çok savaş yapmış bilmemne diye öğretmişlerdi. Bizim atalarımız Çinlileri rüyasında bile görmüş değildir saçmalık işte

çinleri rüyamızda görmediğimizden olacakki çinliler çin seddini süs diye yapmışlar ta ozamandan bu zamana turizim yatırımı yapmış olmasınlar :)

çinlilerle hiç temasımız olmadı :)

onun için doğu türkistan çin işgaline girdi soykırıma uğruyor

hem çinin yanıbaşındaki topraklarda Türkler yaşamıyordu çinlilerle savaşmış olmaları imkansızdır :):D

bence saçmalamadan önce biraz saksına baş vursan iyi edersin

Sitelerde Paylaş

çinleri rüyamızda görmediğimizden olacakki çinliler çin seddini süs diye yapmışlar ta ozamandan bu zamana turizim yatırımı yapmış olmasınlar :)

çinlilerle hiç temasımız olmadı :)

onun için doğu türkistan çin işgaline girdi soykırıma uğruyor

hem çinin yanıbaşındaki topraklarda Türkler yaşamıyordu çinlilerle savaşmış olmaları imkansızdır :):D

bence saçmalamadan önce biraz saksına baş vursan iyi edersin

Bence Jadı demek istedi ki, Türkler Anadolu'ya gelene kadar ve geldikten sonra öyle bir karıştı ki, zamanında Çinlilerle temas edenlerle hiç bir akrabalığı kalmadı.

Sitelerde Paylaş

Birkaç kaynak paylaşıyorum:

http://genographic.nationalgeographic.com/genographic/atlas.html

http://www.scs.uiuc.edu/~mcdonald/WorldHaplogroupsMaps.pdf

http://www.genetics.ucla.edu/software/admixture/

Birisi yukarıda balkan insanı orta asyalıya benziyor demiş. Orta asyalı herkeze benziyor zaten zorlarsan ama Bulgarların az da olsa bir Orta Asya ile alakası var. Bulgar ukranyadan gelen bir Tatar veya Türk boyu. Ancak genetik etkileri minimal. Bulgaristan'da da abartılıyor anladığım kadarıyla bizim gibi Orta Asya'nın katkısı, halbuki bizden de az.

Bir de mevzu DNA çalışmaları varken öyle insanların yüzüne bakıp karar vermek mantıksız. Testler sırf insanın gözüyle görebileceği mütasyonları değil, ayrıca etkisiz mütasyonları kullanarak sonuclara varıyor. Metodoloji gayet net. Farklar denek seçiminden ve mtDNA'nın(anneden) veya Y-kromosomu(babadan)'nın haplotipleri üzerine yapılmış olmasından çıkıyor. Genelde baba tarafında daha belirgin Orta Asya etkisi.

Birisi 90%-100% orta asya diye işaretlemiş, komik.

Sitelerde Paylaş

Irkların olmadığını kabul etmeyenler için bu tür sorunları çözmek zor.

Türk denen saf bir ırk yok arkadaşlar..

Zenciler de saf değil, beyazlar da, çekik gözlüler de..

Yoo, Afrika'daki zenciler safkanlığa en yakın ırk olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta o balta girmemiş ormanlarında pek göç almadılar (Güney Afrika hariç). Bugün zenciler ırkçılık yapsa pek söyleyecek bir şeyimiz olma herhalde. Ben de bazen onların üstün ırk olduğunu düşünmüyor değilim. Aow yeah maan. :lol:

Sitelerde Paylaş

Birkaç kaynak paylaşıyorum:

http://genographic.nationalgeographic.com/genographic/atlas.html

http://www.scs.uiuc.edu/~mcdonald/WorldHaplogroupsMaps.pdf

http://www.genetics.ucla.edu/software/admixture/

Birisi yukarıda balkan insanı orta asyalıya benziyor demiş. Orta asyalı herkeze benziyor zaten zorlarsan ama Bulgarların az da olsa bir Orta Asya ile alakası var. Bulgar ukranyadan gelen bir Tatar veya Türk boyu. Ancak genetik etkileri minimal. Bulgaristan'da da abartılıyor anladığım kadarıyla bizim gibi Orta Asya'nın katkısı, halbuki bizden de az.

O biri öyle demedi böyle dedi:

Kırgızistan sınırları içinde yalıtılmış olarak kalmış bir topluluk var kendilerine Türkata demişler, Göktürkler dediğimiz topluluğun devamı olduklarını söylüyorlarmış. Orta Asya geneline benzemekten çok, Anadolu ve Balkan Türklerine benziyorlar. Bu da Anadoluya bir şekilde gelen Türklere yahut oğuzlara işaret ediyor. Ve Anadolu'ya gelmeden önce Mongoloid olmadıklarına...

Gen araştırmaları benim dediğimden başka birşey söylemiyor. Y haploidlerine baksan bunlar çok büyük ihtimalle R1a yada R1b (test etmedim, çok tutarlı bir tahmin sadece). Zaten Kırgızistan ve Uyguristan'ın yarısı Uzakdoğu haplogrupları olsa da, diğer yarısı R1a ve R1b. Bunlar bildiğin Avrupalıların çoğunluk haplogrupları. Türkiye'deki ölçümlerde bu iki grup %35'i geçmez (Ama en büyük dilimlerdendirler). Kaynakları da tamamen Orta Asya demiyorum. Fakat, dikkate değer işte.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hep bildiğim birşeydi zaten,fii tarihinde cık orta asyadan gel,üstünden gecsin asırlar,ve yaban ellerde saf kal... Buna inanan kendini kandırır.Orta asyada bile çinlilerle evlenmeler başlamış,anadoluda mı saf türk kalıcaz? :)

çine karışıp benliğini yitirmiş 300 milyon kadar türk var diye duymuştum yanlış hatırlamıyorsam

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...