Jump to content

Türkler Gerçekten Orta Asyadan mı Geliyor?

29 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bence Jadı demek istedi ki, Türkler Anadolu'ya gelene kadar ve geldikten sonra öyle bir karıştı ki, zamanında Çinlilerle temas edenlerle hiç bir akrabalığı kalmadı.

oda olabilir

belkide kendisi türk değildir

bu daha doğru gibi :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

çinleri rüyamızda görmediğimizden olacakki çinliler çin seddini süs diye yapmışlar ta ozamandan bu zamana turizim yatırımı yapmış olmasınlar :)

çinlilerle hiç temasımız olmadı :)

onun için doğu türkistan çin işgaline girdi soykırıma uğruyor

hem çinin yanıbaşındaki topraklarda Türkler yaşamıyordu çinlilerle savaşmış olmaları imkansızdır :):D

bence saçmalamadan önce biraz saksına baş vursan iyi edersin

bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir aferin len :D :D :D

arada kaos ruhundan :D sıyrılabiliyosun demekki

Sitelerde Paylaş

oda olabilir

Vay be. Demek Çinde 300 milyon Türkçe bilmeyen, kendine Çinli diyen Türk; Türkçe konuşan, kendine Türk diyen ama Orta Asya ile akraba bağlantısı olduğunu (haklı olarak) kabul etmeyen Türk değil.

tarihinde kaanuni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sonradan Türkleşme tezine katılmıyorum, Anadoluyu fetheden Türklerin de fenotip olarak şu anki Türklerden pek farklı olduğunu sanmıyorum.

Ama daha büyük bir vizyon ve istikrar için daha geniş bir kimlik geliştirmek şart. Osmanlı kimliği gibi mesela.

Başbakan da tamamen bu demokratik niyetle (Türk değil) Türkiyelilik kimliğini dillendirip halka sundu. Umarım tutar. Kürt sorununda önemli bir adım. Ama eski Osmanlı ata topraklarımızda yeniden nüfuz kazanabilmek için malesef bu da yeterli olmaz.

Sitelerde Paylaş

Meşhur Orhun Kitabelerinde şöyle bir laf geçiyor; kelimesi kelimesine aklımda değil ama şöyşe bir şeydi; "Ok tutan, savaşabilen çevredeki tüm kavimleri kavmime kattım ve onları Türk yaptım" ...

Yani şöyle bir teori de var; o zaman ki Göktürk devleti bizim gibi görünüşü olan Türkler idi..Sonra çevredeki Özbek, Kazak, Kırgız gibi milletleri kenidlerine benzetip(empoze edipy) türkleştirdi..En azından dilini.Bu bu gün hala orta asya ülkelerinin Türkçe konuştuğunu açıklıyor..Daha sonra bu kavim; Türkmenistan,İran üzerinden Anadoluya gelip, Selçuklu devletini kurdular..Bu da Türkmenistan'da yaşayan insanların neden diğer Ortaasya ülkelerinden farklı olaraka o kadar da çekik gözlü olmadıklarını ve nasıl oldu da İran'da halen 35 milyona yaklaşan Azeri insanın yaşadığını açıklıyor..

Anadoluya gelince; sadece dil olarak pek çok kültür ve gelenek(islam öncesi adetlerden tutun da kilim desenlerinin tıpatıp aynısı) olarak ortaasya insanına benzememizi açıklıyor..

Onu geçtim bugün Moldova da özerk bir devlet olarak yaşamını sürdüren Gagavuzya diye bir devlet var..Biraz tarihi araştırma yapınca, gagavuz(onlara gök-oğuz diyenlerde var) milletinin Türkler'in anadoluya girişi olarak kabul edilen 1071 yılından çok önceleri karadenizin kuzeyi üzerinden Moldova bölgesine yerleştikleri ve hristiyan olmalarına rağmen(Bulgarlar ve ya Macarların aksine) Tüklüklerini korumalarını ve bizim anlayacağımız biçimde Türkçe konuşmalarından üstüne üstlük görünüş olarak hiçte klasik ilk akla gelen çekik gözlü OrtaAsya insanından çok tıpa tıp biz yani Anadolu insanına benzemeleri ise "bizim şimdi ki ortaasyalılara benzemediğimiz için ortaasya kökenli olamayız teorisini çürütmekte..

Unutmamak gerkir ki; Avrupa'nın ortasındaki Macarlar ve İskandinav halkların biri Finlandiyalılar da Ortaasya kökenli milletler olduğu bilimsel gerçekler..

Bir başka yol ise; kış vakti Alanya gibi turizm ile meşhur bir ilçeye ve ya diğer yörük obalarına gitmek olabilir..Yaz geldi mi, o eski göçebe yaşamdan kalma adetlerinden biri olan yaylaya kaçma olayını devam ettirmektedirler..Kışın ise turistlerden boşalan sahil taraflarına tekrar inmektedirler..

Sitelerde Paylaş

Avrupa'nın ortasındaki Macarlar ve İskandinav halkların biri Finlandiyalılar da Ortaasya kökenli milletler olduğu bilimsel gerçekler..

Yok canım daha neler. Bilimsel gerçekmiş. Biri sana söyledi diye birşey bilimsel gerçek olmaz.

Bilimsel gerçek lisanların genetikten bağımsız yayıldığı. Bu sırf Orta Asya kökenli diller değil, bir sürü dilde gözleniyor.

Sitelerde Paylaş

412px-Male_royal_figure%2C_12-13th_century%2C_from_Iran.jpg

kul_tigin.jpg

Bu iki resim Türk fenotipi hakkında bilgi veriyor.Atalarımız yuvarlak kafalı ve çekik gözlü imişler, zamanla yabancı kanlar ve iklim yüzünden ufak tefek değişiklikler olmuş olabilir tabi, ama günümüzdeki gerçek Türkler bu iki resimdeki yüzler kadar belirli olmasa bile benzer hatlara sahip olmak durumunda bence.

Sitelerde Paylaş

oda olabilir

Bana laf soktun sanırım :)

Kimse bu ankette ne anlatılduğını tam anlamamış. İdda edilen şey şu an Anadolu'da yaşayan ve kendini Türk sanan halk aslında asimile edilmiş Yunan, Rum, Ermeni....vs dir. Hiçbirimiz orta asyalı, çekik gözlü tıknaz tiplere benzemiyoruz zaten.

Sitelerde Paylaş

Bana laf soktun sanırım :)

Kimse bu ankette ne anlatılduğını tam anlamamış. İdda edilen şey şu an Anadolu'da yaşayan ve kendini Türk sanan halk aslında asimile edilmiş Yunan, Rum, Ermeni....vs dir. Hiçbirimiz orta asyalı, çekik gözlü tıknaz tiplere benzemiyoruz zaten.

o zaman anladığın gibi yazki yanlış anlaşılmasın

bizim sülale benziyor orta asyalılara hele 4 kişimiz varki bırak orta asyalıyı gören çinli bile sanıyor yani hiç birimiz demen yanlış olmuş

Sitelerde Paylaş

bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir aferin len :D :D :D

arada kaos ruhundan :D sıyrılabiliyosun demekki

elden geldiğince dil din ırk mezhep görüş....... ayrımı gözetmeksizin doğrudan yana olmaya çalışıyorum bu yüzden yanlış anlaşıldığım çok oluyor :)

bu yüzden hemen hemen her gün hiç sevmediğim halde aziz nesini hatırlamak zorunda kalıyorum :(

Sitelerde Paylaş

bir insanı ateist diye sevmemek ya da müslüman diye sevmemek saçma bir şey.insanlık kriteri inanç değildir.aziz nesin çok doğrucu davuttu. ama vicdanlıymış o yüzde 60 demişti bence daha da fazla :D

bir ara ben de hatırlıyodum onu sen bana biz türklerin herkesi kucakladığını söyledğinde :D

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir insanı ateist diye sevmemek ya da müslüman diye sevmemek saçma bir şey.insanlık kriteri inanç değildir.aziz nesin çok doğrucu davuttu. ama vicdanlıymış o yüzde 60 demişti bence daha da fazla :D

bir ara ben de hatırlıyodum onu sen bana biz türklerin herkesi kucakladığını söyledğinde :D

bak döndük dolaştık senin gibi biriyle bile bir ortak noktada buluştuk

bencede yüzde 60 tan çok çok daha fazla :D

aziz nesin i sana hatırlattığım yazı Osmanlı Türklerine yönelikti sanırım

hani her yerden kovulan yahudilere bile kapısını açmıştı

Türklerin genelini kesdeder gibi yazmışşam aziz nesin i hatırlamakda haksız değilsin Atilla avrupayı az kırıp geçrmedi :)

Sitelerde Paylaş

evet kapısını açtı nüfuz sağlaması gerekiyordu avrupaya karşı,zaten kendi insanını önemsemedi osmanlı alevi türkmenleri de katletti,nedense tek kaldıramadığı türkler oldu bu osmanlının..türklükten çıkan bir soy elbette kendine türk diyenleri yok edecekti.azınlıklara gösterilen hoşgörüyü kendi soyuna göstermedi.nitekim bugün hıyanet başkanı da hristiyanlara hoşgörülüyük diyor taşak geçer gibi :D ..durmadan alevi köyüne cami yapar bu tuzakçılar..batılılar da hiç kırım sürgününü görmez hep ermeni soykırım der di mi kansız ermenileri sevdiklerindne dolayı.kürtleri de seviyolar kendilerine yakın buluyolar aryan hepsi :D

Sitelerde Paylaş

evet kapısını açtı nüfuz sağlaması gerekiyordu avrupaya karşı,zaten kendi insanını önemsemedi osmanlı alevi türkmenleri de katletti,nedense tek kaldıramadığı türkler oldu bu osmanlının..türklükten çıkan bir soy elbette kendine türk diyenleri yok edecekti.azınlıklara gösterilen hoşgörüyü kendi soyuna göstermedi.nitekim bugün hıyanet başkanı da hristiyanlara hoşgörülüyük diyor taşak geçer gibi :D ..durmadan alevi köyüne cami yapar bu tuzakçılar..batılılar da hiç kırım sürgününü görmez hep ermeni soykırım der di mi kansız ermenileri sevdiklerindne dolayı.kürtleri de seviyolar kendilerine yakın buluyolar aryan hepsi :D

Osmanlı parazit yapan her kim olursa olsun temizledi hepsi budur türk kürt arap japon zenci yahudi şii sunni hanefi ......fark etmedi parazit belirtisi gösteren her yeri kodumu otturtu :)

Yavuz Sultan Selim Han dan sonra imparatorluk adeta uçuşa geçti keşke daha uzun yaşasaydı tam namluyu avrupaya çevirirken ölmesi büyük bir kayıp oldu.

doğuyu adam ettikten sonra batı için bir beş sene daha yaşasaydı dünya tarihi çok farklı gelişecekti :(

Avrupada belli bir ilerleme sağladıktan sonra tekrar afrikaya ve doğuya yöneleceğinden şüphem yoktu.buda iran daki türkde olsa aşağlık parazit devletin tepelenip orta asya çin ve hindistan yolunun açılması Rusya nın sıkıştırılması anlamına gelecekti.

mezhep düşmanlığı falan yapmıyorum o pislik devlet parazit yapıp batının ekmeğine yağ süreceğine adam gibi bir bayrak altında toplanmaya razı olsaydı belki bu gün hala ezilmeyen olacaktık

8 yıl boşuna Osmanlıyı savaşla oyaladı 8 yıl onlarla savaşacağımıza batıya harcasaydık bu 8 yılı bu bile bize çok farklı bir dünya sunabilirdi.

cahil :D

Sitelerde Paylaş

senin kadar kültürlü olamadığım için hayıflandım inan.demekki senin tek dünyacılığının tek devletçiliğinin kaynağı osmanlıcılıkmış kesin anladık.bu mantıktaki birinin ermenileri de temizlediler demesi gerek ..80 yıllık atatürkle uğraşanlar 500 yıl öncede kalınca böyle oluyor demekki..viyanaya gittiler de ne oldu??viyana kahvelerinin önü açıldı başka bir şey olmadı mal gibi döndüler..ulan batı reform rönesans aydınlanma sanayi yaşamadığı aşama kalmadı ve o seni adam etti seve seve adam oldun:))

at sırtında nereye kadar ilerlenirdi???kendi başını yaktı osmanlı azınlıkları kullanıp osmanlyı böldüler şimdi hala devam ediyorlar aç gözlüler..yemeyenin yiyicisi bulunur çünkü...kendilerine demokratlar evet haketti osmanlı..

Sitelerde Paylaş

senin kadar kültürlü olamadığım için hayıflandım inan.demekki senin tek dünyacılığının tek devletçiliğinin kaynağı osmanlıcılıkmış kesin anladık.bu mantıktaki birinin ermenileri de temizlediler demesi gerek ..80 yıllık atatürkle uğraşanlar 500 yıl öncede kalınca böyle oluyor demekki..viyanaya gittiler de ne oldu??viyana kahvelerinin önü açıldı başka bir şey olmadı mal gibi döndüler..ulan batı reform rönesans aydınlanma sanayi yaşamadığı aşama kalmadı ve o seni adam etti seve seve adam oldun:))

at sırtında nereye kadar ilerlenirdi???kendi başını yaktı osmanlı azınlıkları kullanıp osmanlyı böldüler şimdi hala devam ediyorlar aç gözlüler..yemeyenin yiyicisi bulunur çünkü...kendilerine demokratlar evet haketti osmanlı..

her yorumumu dünya görüşüm altında yorumlamammı gerek o başka bu başka tarihimizde elimizden kaçan bir fırsata değindik sadece .

dünyada bu gün batı hakim güç olacağına osmanlı olsaydı fenamı olurdu en azından onlardan daha adildi.

80 yılın yalanlarıyla osmanlıyı tanımlama

özellikle abdülhamit dönemine bir bak mustafa nın ben yaptım dediği çoğu işin abdülhamite ait olduğunu göreceksin :)

bak o Ermeni soykırımı abartısı bile sizin gibileri ayar etmek için bilerek gündemde tutuluyor ne olacak eski toprakların arasında sorun olmasa dostluk baş gösterecekti belkide suriye ırak ürdün...gibi yeniden bir araya gelmeleri söz konusu olacaktı

rusya uydusu ermenistanı elinde daha rahat tutabilmek için oraya atadığı kuklalarına bu yalanı sürekli gündeme taşıma emri verdi böylece ermeni halkı bize bizde ermeni halkına kin besleyecektik

aynı oyun hatay meselesiyle suriye ile oynandı aynı oyun musul kerkük meslesiyle ırakla oynandı aynı oyun batıtrakya ve kıbrıs meselesiyle yunanistanla oynandı aynı oyun bulgar türkleri meselesiyle bulgaristanla oynandı hala akıllanmayacakmısınız :)

birileri eski toprakların bir araya gelmemesi için bizimle oyuncak gibi oynamış aramıza gittikçe büyüyen uçurumlar açmışlar gayette başarılı olmuşlar işbirlikçiler kalenin içinden olduktan sonra zaten bu zorda olmazdı.

ABD Rusya 72 millet bir arada bal gibi geçinecek biz ise zaten ortak yurdumuz olan topraklarda kedi köpek gibi düşman olacağız tabi bu oyunların tuzu biberide ırk kavramlarının şişirilmesiydi bu sayede senin gibilerin yetişmesi amaçlanmıştı

adamlar öyle oyunlar oynamışki keşfettikçe hayran kalmamak elde değil örneğin kürtleri dört ülkeye bölmeleri bile bu günlere yatırımmış bak sscb dağılma eylimine girer girmez bizde pkk Irakta peşmergeler iranda pejak ortaya çıkarıldı

kafalarımız pkk ile meşgul edilirken orta asya kafkaslar ve azerbaycanla birleşmeyi gözümüzden kaçırdılar oysa iki almanya hemen birleşti :)

ırakı zayıflatıp oraya yerleşmek için peşmergeler kullanıldı şimdi sıra iranda pejakla biraz tokatlıyorlar irandaki azeri türkleriyle yumruklayacaklar muhalaefetlede son tekmeyi koyacaklar

:)

-

Kuranda

onların gözleri var görmez kulakları var duymazlar diye boşuna denmemiş :)

biraz gözünü kulağını aç ayakta uyuyorsun

Sitelerde Paylaş

Ankette doğrudan Türkler dendiği için soru pek anlaşılmıyor ancak anlayabildiğim kadarıyla ülkemiz Türklerinden bahsediliyor. Eğer öyleyse Türkler, yarı yarıya civarında Orta Asya'dan gelmiyor; çünkü Türkler geldiğinde bu topraklarda ve hatta geldikleri güzergahta birçok değişik kimlik yaşıyordu ve hem kültürel hem de etnik anlamda, ama legal ama illegal yollardan bu kimliklerle bir etkileşim olmuştur ki, dolayısıyla ve yine bu topraklar gözönüne alındığında "Türkler ne kadar Türk; Kürtler ne kadar Kürt; vb." sorular pek anlamlı olmuyor. Biz bir ulusuz, Anatolian ırkından...

Sitelerde Paylaş

Ankette doğrudan Türkler dendiği için soru pek anlaşılmıyor ancak anlayabildiğim kadarıyla ülkemiz Türklerinden bahsediliyor. Eğer öyleyse Türkler, yarı yarıya civarında Orta Asya'dan gelmiyor; çünkü Türkler geldiğinde bu topraklarda ve hatta geldikleri güzergahta birçok değişik kimlik yaşıyordu ve hem kültürel hem de etnik anlamda, ama legal ama illegal yollardan bu kimliklerle bir etkileşim olmuştur ki, dolayısıyla ve yine bu topraklar gözönüne alındığında "Türkler ne kadar Türk; Kürtler ne kadar Kürt; vb." sorular pek anlamlı olmuyor. Biz bir ulusuz, Anatolian ırkından...

Haklısın. Değiştirebilsem, şimdi Türkiye Vatandaşı yazardım. Ben anayasadaki tanımdan gider herkez diye düşünmüştüm, ama şimdiki haliyle sonuçları değerlendirmek zor oluyor. Bir de aralık seçimlerimi düzeltirdim. Aralıkların eşit olması daha iyi olurdu.

En son yaptığım skorlamada soru 1:43.1%, soru 2:41.5%. Ben aralarında daha çok fark olmasını bekliyordum. Anketi bazen her oyda bazen 2 üç oyda bir skorladım. Gördüğüm şu ki az çok herkez ilk soruya ne cevap seçmişse ikinciye de onu geçirmiş. Bütün değerlendirmelerimde böyle bir 1.5%-5% farkla ilk soru öndeydi. Sanırım aradaki farkin kaynağı cevap aralıklarının ölçeklerini farklı (biraz rastgele) seçmiş olmam.

Adminler isterse bu başlığı siler yeni bir anket yapılır. Ama sonuç zaten hiç bir zaman bilimsel olmayacak, kimsenin doğru söylediğini kontrol edemiyoruz.

Ancak %50, kürtleri saymadığın zaman bile çok yüksek bir tahmin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...