Jump to content

Geçmişe gidemeyiz..

Recommended Posts

Kendi düşüncem olan bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü kafamı bir hayli kurcaladı..

Forumda da uzun uzun konusu oldu.. Gelecek ve geçmişe yapılacak olan ziyaretler; zaman makineleri, zamanda yolculuklar v.s..

Zaman kavramının izafi olmasından dolayı, zamanda yolculuk meselesinin sadece bir bilimkurgu olduğunu düşünüyorum.. O zaman yaşandı ve bitti. Dolayısıyla geçmişe gidip onu yaşayamayız..

Fakat değineceğim konu çok başka bir konu..

Hepimiz biliyoruz ki; ışığın belli bir hızı var. Güneş ışınları bile dünyamıza gelirken dakikalar süren bir yolculuk yapıyor. Bu yolculuk sanırım 8 dakika gibi bir zaman ( hatırladığım kadarıyla ) .. Eğer güneşin öğlen vakti yok olduğunu düşünürsek; bunu ancak 8 dakika sonra bulunduğumuz yerden görebileceğiz. Işığın geliş hızı yüzünden..

Aynı şekilde; şuan görmekte olduğumuz yıldızların bir çoğu yok olmuş durumda. Milyonlarca yıl önce yok olan bu yıldızların ışığı dünyamıza milyon yıllar ve belki milyar yıllar süren bir mesafeden geliyor. Ama sadece ışıkları geliyor; kendileri çoktan yok olmuş. Ve biz; o ışığın artık bize gelmediğini, sözkonusu yıldızın söndüğünü gördüğümüz zaman ise; o yıldız milyonlarca-milyarlarca yıl önce çoktan sönmüş oluyor.. Yeni değil..

Söylemeye çalıştığım şey şu.. Eğer ışık hızının milyarlarca katına ulaşacak bir teknoloji yapabilirsek.. Ve bu teknoloji ile 1 yıl gibi bir sürede 4.5 milyar yıllık mesafeyi kat edebilirsek; oradan da çok gelişmiş bir teleskop ile dünyayı gözlemlersek..

Dünyanın ilk oluşum sırasında yaydığı ışınların henüz ulaştığı bu yerden yapacağımız bir gözlem sayesinde; bütün evrim süreçlerini, güneş sistemimizin oluşumunu, dünyanın geçirdiği değişimleri gözlemleyebilirmiyiz?

Bu durum, şuanki düşüncelerim ışığında imkansız değildir. Çünkü ışığın belirli bir süresi var.. Eğer onun önüne geçme olanağına sahipseniz; o ışık ve görüntü size geç gelecektir. Dolayısıyla, geç gelen ışığı gözlemleme olanağınız olacaktır..

Bu nedenle; geçmişe ziyaret yapmak imkansız olsa da.. Böyle bir teknoloji sayesinde yapılacak olan gözetlemenin amacına ulaşacağını düşünüyorum..

Ne dersiniz? :rolleyes:

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Işıktan hızlı hareket etmeniz mümkün olsaydı, elbette dünyanın geçmişini ve geçirdiği bütün evreleri gözlemleyebilirsiniz.

Şu anda onlar ışık hızı ile evrene yayılmakla meşguller..

Yani şu anda bile onlar varlar.

Dünyanın geçmişi ve şimdiki durumu evrenin dışında olan bir gözlemci tarafından kolaylıkla izlenebilir.

Ama herşeyden önce evrenin dışında bir yerde olmalısınız.

Ayrıca bu gözlemin de 4,5 milyar yıl süreceğini unutmayın..

Işığın sabit bir hızı vardır ve bilgi etrafa daha hızlı yayılamayacağı için dünya ile ilgili bütün gelişmeler için 4,5 milyar yıl beklemeniz gerekiyor.

Bol sabırlar..

HACI

Sitelerde Paylaş
Işıktan hızlı hareket etmeniz mümkün olsaydı, elbette dünyanın geçmişini ve geçirdiği bütün evreleri gözlemleyebilirsiniz.

Dünyanın geçmişi ve şimdiki durumu evrenin dışında olan bir gözlemci tarafından kolaylıkla izlenebilir.

Işığın sabit bir hızı vardır ve bilgi etrafa daha hızlı yayılamayacağı için dünya ile ilgili bütün gelişmeler için 4,5 milyar yıl beklemeniz gerekiyor.

Bol sabırlar..

HACI

Matrix dostumun dediği gibi; dünya bir yıldız değil. Ancak yaydığı bir ışık mevcut.. Dalga boyunun sabitlik meselesini tam olarak konuyla ilişkilendiremedim.

Merak ettiğim durum bu: Işık hızının milyar katı oranında bir hıza ulaşmamız mümkün mü? Yoksa ışık hızı bir sınır mı? Sınırsa, neden sınır?

Öte yandan, ışığın geliş hızı sabit olduğundan dolayı; nereye gidersek gidelim, gelişmeleri ancak ışığın geliş hızına bağlı olarak izleyebiliriz.. Yani teoride 4.5 milyar izlememiz gerekir.. Ama eğer olduğumuz yerde sabitsek..

Ancak, 4.5 milyar yıl geriden dünyayı izlerken ve bu durumu kayıt altına alırken; hızlı bir şekilde tekrar geriye dönersek, bu süreci hızlandırılmış bir şekilde görmemiz de mümkün olacaktır.. Bir video gibi.. Çünkü elimizde görüntüler mevcut olacaktır.. Bize tek düşen; sahip olduğumuz yüksek hız potansiyelini kullanarak bu görüntülerin hızını ve neresini izleyeceğimizi ayarlamak olacaktır.

Yani imkansız değildir. Ancak çok gelişmiş bir teleskop ve ışık hızının çok daha fazlası bir hızın yardımı ile..

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
E zaten gecmisi gormek istersen kafani kaldir gokyuzune bak.. Bir gok cismi sana kac isik yili uzakliktaysa o kadar yil onceki halini goruyo olacaksin zaten..

Ve evet bunu bilmek harika.. :)

Evet gördüğümüz görüntülerin hepsi geçmişten. Ama beni ilgilendiren yıldızlar değil; dünyamız.. Dünyanın geçmişini bir zaman makinesinden izler gibi izlemek çok daha farklı bir şey olsa gerek :rolleyes:

Diyorum ya; imkansız değil. Kimbilir..

Sitelerde Paylaş
E zaten gecmisi gormek istersen kafani kaldir gokyuzune bak.. Bir gok cismi sana kac isik yili uzakliktaysa o kadar yil onceki halini goruyo olacaksin zaten..

Ve evet bunu bilmek harika.. :)

Güzel cevap...

10 milyar yıl geçmişi bile görebiliriz..

Ama malesef hemen her yldız ve galaksinin geçmişin görmemize rağmen, kendi geçmişimizi göremiyoruz..

Ne acı..

HACI

Sitelerde Paylaş
Eğer uzayda doğal optik yansıtıcılar olsaydı ve tilt oynar gibi dalgalar bize geri dönebilseydi süper olurdu. :)

Olup olmadığını bilmiyoruz ki..

Evrende mercek sistemi var..

Şöyle:

Güneşin arkasındaki bir yıldızı görmemiz mümkün.

Işık o yıldızdan güneşe doğru ilerliyor ve güneşin yakınından geçerken kırılıyor ve bize doğru yöneliyor.

Kırılan ışık bize güneşin arkasında yer alan ve normalde görmememiz gereken yıldızı gösteriyor.

Hem de bir kere bile değil. Dört kere..

Güneşin sağ ve solundan, üst ve altından geçen ışıklar güneşin arkasındaki yıldızın dört imgesini gösteriyor.

Ayrıca uzak galaksilerden gelen ışık da, yakından geçtikleri galaksiler tarafından kırılıyor ve agrandize ediliyor..

Yani ilerde birisi dünyanın oynadığı tilt oyununu bulursa hiç şaşırmayacağım.

O kadar çok gariplik gördük ki..

O devede kulak..

HACI

Sitelerde Paylaş

Bol sabırlar..

HACI

Peki zaman zaman 1.000.000 C hızında dünyaya yaklaşarak izlemeye devam etsek, yani fast-forward tuşuna basma imkanımız olsa bu gözlem süresini kısaltabilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

John

Çok fazla teknik detaya girmeyeyim..Dalga boyu sabit olmamak demek aslında doğrusal olmaması demek..Yani ışın kaynaktan çıktıktan sonra dağılır..Elfeneri ile test edebilirsiniz..El fenerini duvara yaklaştırdıkça hüzme küçülür uzaklaşınca büyür..İşte hem dünya bir kaynak değildir, hemde üzerinden yansıyan ışınlar dağılmışlardır ve çoktan soğrulmuşlardır..bu sebeple imkansız dedim..Işık hızına çıkmayı hiç karıştırmadım..Eğer dünyadan yansıyan ışınlar lazer yani dalga boyu sabit bir ışık türü olsaydı yinede belki derdim..Çünkü soğurulmamış olması gerekir..

Sitelerde Paylaş

Cinler geçmişe gidebilirler buna iman ediyordum,ışık hızı işin içine girince benim için kesin bi bilgi oldu onlar ışık hızından hızlı hareket edebiliyorlar.

Cinler yoktur diyeceksiniz o ayrı bi tartışma cin konusuna 'varsa ve o özelliğe sahipse' diyerek cevap verebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
Peki zaman zaman 1.000.000 C hızında dünyaya yaklaşarak izlemeye devam etsek, yani fast-forward tuşuna basma imkanımız olsa bu gözlem süresini kısaltabilir miyiz?

Tabii o zaman mümkün..

Hayal gücünüzü tebrik ederim.

Aslında bir şey için olmaz demek, bilimsel olarak gerçekten olmaz olsa bile, hiç hoş durmuyor..

Keyfinizi bozmak istemiyorum..

Haklısınız!

HACI

Sitelerde Paylaş

mesela aydaki bir insan dünyanın 2 saniye öncesini görüyormuş

yada süreyya takım yıldızında bulunma imkanımız olsaydı muhammedin veda hutbesini izleyebiliridik deniliyor..

ben demiyorum..taşkın tuna ve ümit şimşek diyor..doğrumudur..nokta...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Matrix; verdiğin detaylar için teşekkür ederim. Şimdi daha net anladım.. Üstelik ışık hızını geçmek konusu da kendi içinde bir paradoks.

Sevgili daldabiryaprak; sanırım dünyanın geçmişini uzak bir bölgeden izlemek bu bilgiler ışığında imkansız..

Cin konularına gelince:) Onlar sadece geçmişe mi gider? Ooo hayır.. Onlar herşeyi yapar.. Bunun için tek yapmanız gereken; hayal gücünüzü biraz arttırmanız olacaktır.. Mesela size sayısal loto sonuçlarını söyleyebilir.. Geleceğinizi, kiminle evleneceğinizi, ölümsüzlüğün sırrını (geleceğe gidiyorlar ya) v.s..

Sitelerde Paylaş
john;

Güzel bir fikir bu.

Çok uzak bir yerde ayna gibi bir şey bulursak geçmişimizi izleyebiliriz.

Görüntü işi zor ama, belki eski radyo yayınlarını dinleyebiliriz.

.

Sevgili gezgin:

Yani görüntünün değil de sesin bir yerlerde hala olabildiğini mi söylüyorsun? Şu an tam hatırlamıyorum ama sesin de görüntü gibi kaybolmadığını, evrenin bir yerlerine savrulduğuna dair birşeyler okumuştum, sanırım bu olasılıklar mümkün gibi görünüyor değil mi?

Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
Sevgili gezgin:

Yani görüntünün değil de sesin bir yerlerde hala olabildiğini mi söylüyorsun? Şu an tam hatırlamıyorum ama sesin de görüntü gibi kaybolmadığını, evrenin bir yerlerine savrulduğuna dair birşeyler okumuştum, sanırım bu olasılıklar mümkün gibi görünüyor değil mi?

Sevgiyle...

Görüntü de var hâlâ ama ulaşması çok zor. Binlerce ışık yılı mesafeden dünyayı teleskopla incelemek çok zor. Yansıdıktan sonra da çok güçsüz kalırlar. Teknolojik olarak imkansız.

Uzak yıldızlardan gelen radyo dalgaları ise dinlenebiliyor. Bu yolla dünya dışından uygarlık arayanlar var. Yansıma olayı da daha kolay. Meselâ bazı radyo yayınları dünyanın iyonosferinden yansıdıktan sonra da dinlenebiliyor .

.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...