Jump to content

TİROİD BEZİ

Recommended Posts

Sevgili Haci

Oncelikle cok detayli bilgilendirmelerin icin cok tesekkur ederim.

Kendimle ilgili olan bolumu okumama ragmen;hala kafamda bazi soru isaretleri var ! Hipertriodi konusunda bilmem gereken ve de cevap bulamadigim bazi sorularim var ! sizin, bu konuda- bu forumda biraz vaktinizi calmam mumkun mu?

Saygilar

Sorularınızı burada sorabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Gosterdiginiz anlayis ve ilginiz icin tesekkur ederim.. fazla detaylara girmeyecegim..

Bir baltik ulkesinde kucuk bir kasabada yasiyorum.

Yaklasik 1,5 ay once ben de, gerekli tahliller yapildiktan sonra "hipertriodi" tespit edildi.

Doktora gidis sebebim kendimi cok asiri derecede yorgun hissediyor olusum ve de 1 ay gibi kisa bir surede istem disi tam 12 kilo kaybetmis olmamdi.

Doktor bana " Metizol" adli bir ilac yazdi ve su sekilde kullanmami belirtti;

ilk 10 gun icin sabah-oglen-aksam olmak uzere gunde; toplam 6 tablet (toplam 30 mg)

ikinci on gun icin sabah 2 , oglen 1 ve aksam 2 adet olmak uzere toplam 5 tablet

ucuncu 10 gun icin sabah 2 aksam 2 olmak uzere toplam 4 tablet

yukarida ki 30 gunluk surede ki kullandigim dozaj cok etkili oldu diyebilirim,cunku kaybetmis oldugum 12 kilo nun 7 sini tekrar almistim !

Fakat dorduncu 10 gun icin Doktorumun belirttigi ; sabah 2, aksam 1 olmak uzere, gunde toplam 3 adet tablet kullanmaya basladigimin daha ucuncu gununde; bir seylerin ters gittiginin farkina vardim ! kilo alimim durmus,aksine baslangicta ki kadar hizli olamsa da kilo kaybi yasamaya baslamistim..o siralar da Doktorum bir baska ulkeye seminer icin gitmisti ve bir sure burada olmayacakti .. iste bende tam o sirada size danismak istemistim ! ne de olsa biz bir aile sayiliriz :) size de ulasamayinca bende kendi kendime kullanmakta oldugum ilac dozunu 1 tablet te olsa arttirmaya kara verdim! yani Doktorumun onerdigi dorduncu 10 gunluk doz olan 3 tableti uygulamayip; onun yerine ucuncu 10 gunluk olan 4 tabletlik doz u kullanmaya basladim! ve kilo artisini yeniden yasamaya basladim simdilik gidisattan cok memnunum!

umarim anlatabilmisimdir... simdi sizden ogrenmek istedigim ;ilacin dozunu arttirmakla yanlis mi ,dogru mu yaptigim!

ikinci sorum ise ;agirlik calismasi ve fitnes yapmanin Hipertriodi tedavisi uygulayan birini olumlu veya olumsuz sekilde etkileyip-etkilemeyecegi..

Anlayisiniz ve hosgorunuz icin cok tesekkur ederim...Saygilar

Sitelerde Paylaş

Evet. İkinci soruya dikkat etmemişim.

Ağırlık çalışması ve fitness konusunda itidal tavsiye ediyorum.

Aşırıya kaçmayın. Günde yarım saat hızlı adımlarla yürüyebilirsiniz ama hipertiroiden dolayı katabolik olma eğiliminde olan metabolizmanızı aşırı egzersizle zorlamayın.

Hastalığın tam olarak kontrol altına alınmasını bekleyin.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Evet. İkinci soruya dikkat etmemişim.

Ağırlık çalışması ve fitness konusunda itidal tavsiye ediyorum.

Aşırıya kaçmayın. Günde yarım saat hızlı adımlarla yürüyebilirsiniz ama hipertiroiden dolayı katabolik olma eğiliminde olan metabolizmanızı aşırı egzersizle zorlamayın.

Hastalığın tam olarak kontrol altına alınmasını bekleyin.

Haci burada dogru soylemis. Asiri egzersiz yaptigimda troidlere baktirmadim ama baska hormonlara baktirdigimda degismislerdi. Ne kadar cok yesenizde vucudun bir limiti var.
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Tiroid Bezi Hastalıklarında Kullanılan Testler Nelerdir? Sıklıkla kullanılan testler serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonlarının kan düzeylerinin ölçülmesidir. Tiroid bezinin fonksiyonu hakkında en iyi bilgiyi TSH ölçümü verir. TSH ölçümünün normalden düşük olması tiroid bezinin aşırı çalıştığını gösterir. TSH düzeyinin normalden yüksek bulunması ise tiroid bezinin az çalıştığını gösterir. Yine T4 ve T3 hormonlarının normal sınırların altında veya üstünde olması tiroid bezinin iyi çalışmadığını gösterir. Ayrıca tiroid bezi hücrelerine karşı vücudun savunma sisteminin oluşturmuş olduğu bazı maddeler vardır. Bunlar anti-TPO antikoru ve anti-Tiroglobulin antikorlarıdır. Bu antikorların yüksek olması tiroid hastalığının otoimmün bir hastalık olduğunu gösterir. Otoimmün hastalık, vücudun savunma sisteminin kendi tiroid bezini yabancı bir doku olarak algılayıp ona karşı reaksiyon vermesidir. Bu reaksiyon antikor adı verilen maddelerle oluşur. Bu reaksiyonun nedeni günümüzde bilinmemektedir.

Vücud troid bezine neden saldırır ?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Haci, bu hormonlar belirli bir yasa kadar surekli degisip ondan sonra stabil bir sekilde ilerliyormus. Bu dogru mu? Yani endokrin sistemin tamamen oturmasi olayi ergenlikle birlikte son mu buluyor? Yani buyume plaklarinin kapanmasiyla?

Benimde 12-13 yaşlarında hızlı çalışan troid bezi teşhisi koymuşlardı. Belli bir süre ilaç içtim daha sonradan çocukluktan galiba acı geliyor diye içmedim doktora felan gitmek istemedim, sıra felan yüzünden küçükken sıkılıyordum. 6 ay önce askerde kan testi kaptırmıştım değerlerimin normal olduğunu herhangi bir sorun olmadığını söylediklerinde çok sevinmiştim. Herhangi bir etkisini felan hissetmedim bu yaşıma kadar, sadece bilek kemiğimi ince buluyorum o kadar oda guatrdan mı bilmiyorum :)

Sitelerde Paylaş

Haci, bu hormonlar belirli bir yasa kadar surekli degisip ondan sonra stabil bir sekilde ilerliyormus. Bu dogru mu? Yani endokrin sistemin tamamen oturmasi olayi ergenlikle birlikte son mu buluyor? Yani buyume plaklarinin kapanmasiyla?

Bu doğru bir yorum gibi duruyor..

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...