Jump to content

Ateistforumda başınıza neler gelebilir?

Recommended Posts

Bu forumda çok değer verdiğiniz bazı şeyleri incitebilirler.

Örneğin sizin Özbenlik, Özsaygı ve Özgüveniniz zedelenirse acı çekersiniz. Çünkü bunlar sizin varoluşunuzun yapı taşlarıdır.

İnsanın çok değer verdiği şeylerden, örneğin:

1)Çok uzun süre yaşadığı yer

2)Çok uzun süre yaşadığı insanlar

2)Çok değer verdiği olmazsa olmaz şeyler

Bunlar kaybedildiğinde kişi varoluşunu yaşarken sıkıntı yaşar.

İnanç ise bizimle çok eskiden beridir uzun süre gelen değer verdiğimiz bazı şeyleri içerir.

Bunların anlamsızlaştırılması sizi incitebilir.

Bunlara dikkat edin. Bu forumun bu konuda aldığı hiçbir sorumluluk yok. Buna sinir oluyorum.

Mümkünse asla ve asla inancınızdan kopmayın. Sevgilinizi, aşkınızı anlamsızlaştırmayın. Onu başkaları ile bilinmeyen yerlere seyehate göndermeyin. Çünkü onlar O'na sizin O'na sahip çıktığınız gibi asla sahip çıkmazlar.

Bu konunun altında nasıl paragraflar patlarsa patlasın, "Değer verdiği şeylerden kopan insanın Varoluş Kaygısı yaşadığını" asla yanlışlayamazlar. ;)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyi de burası klinik değil ki Inevitablen. İnsanlar inançlarını kaybederken (aslında buna neden kayıp dediklerini bilmiyorum, öylesine yazdım) bir sürü sıkıntılar yaşıyor olabilirler, bunu yadsıyamayız. İnsan bu..

Ama bu forum ne tür bir sorumluluk üstelenebilir? Bunlar kişisel sorunlar değil mi sence de?

Başetmeyi öğrenmek lazım. Biz ateist üretmiyoruz veya insanların beynine format filan atmıyoruz. Dolayısıyla kimsenin özel sıkıntılarını üstlenmek gibi bir sorumluluğumuz yok, olmaz da zaten.

Psikolojik destek de verelim ister misin?

Ateist olmayın arkadaşlar. Böyle zorlama ateist olunmaz. Ben bir türlü anlayamıyorum bu işi..

Ateist olmaya çalışmak ne demek, insan niye durduk yerde böyle bir şey olmak ister, hiç anlayamıyorum. Moda falan mı bu? Ne?

Hem ben sana ta geçen yıl bu müslüman kalman gerektiğini düşündüğümü söylemiştim sanırım. Deist olmak da sana iyi gelmeyecek, zorlama.. nasıl mutluysan öyle kal.. demiştim, hatırlıyorum.

Sen niye beni dinlemedin ki?:)

Dinler varoluşla ilgili tüm soru ve sorunları net olarak yanıtlar. En basit, en tartışmasız yanıtlardır onlar. O yanıtları tatmin edici bulanlar da inanır ve yaşamını onun üzerine kurar.

Biz tatmin edici bulmadık..

Varoluşla ilgili sıkıntı yaşayan, çıkmazları olan ateist olduğunu da sanmıyorum. Varolmamızın bir nedeni yok ve inançla büyüyüp kendini önemsemekten başka birşey öğrenmemiş insana bu ağır geliyor.Dünyaya gelmemizin, varoluşumuzun bir amacı, bir anlamı yok. Bu çok karanlık gibi görünürken bazılarına, benim gibilere de heyecan verici geliyor....

Sitelerde Paylaş

İnevitablen,

Sen yeniden dine mi döndün, yoksa bu forumla birlikte dinsizleşirken yaşadığın o ruhsal sıkıntıları mı paylaşmak istedin? Bunları anlatarak potansiyel dinsizlere bir anlamda yol göstermek, tecrübelerini aktarmak, başlarına gelmesi muhtemel sıkıntılara hazırlamak mı istedin?

Ne?

Sitelerde Paylaş

Hayata anlam veren tek şey inanç mı?

Hikayeler mi?

İnancını kaybeden ateistlerin hayatın anlamsızlığı karşısında intihar etmesi gerektiğini söyleyen biri için normal bir yazı olmuş. Sen tüm elindekileri tek bir sepete koyarsan ve sepetin altı da delikse tabii ki tüm yumurtaların da kırılacaktır.

Bunun için ateistforumu suçlama.

Kendi aptal inançlarını ve sana öğretilen yalanları pekala suçlayabilirsin. Ya da senin eline altı delik bir sepet verenleri.....

Sitelerde Paylaş

"Mümkünse asla ve asla inancınızdan kopmayın. Sevgilinizi, aşkınızı anlamsızlaştırmayın. Onu başkaları ile bilinmeyen yerlere seyehate göndermeyin. Çünkü onlar O'na sizin O'na sahip çıktığınız gibi asla sahip çıkmazlar."

Saol..Senin gibileri az bulunur.Yazdıklarında bir pişmanlık seziyorum..

"Bunlara dikkat edin. Bu forumun bu konuda aldığı hiçbir sorumluluk yok. Buna sinir oluyorum."

Ben de en az senin kadar..

Sen de yemi yiyim diye oltaya takılmışsın.. Bir çırpınsan kurtulucaksın.

"Değer verdiği şeylerden kopan insanın Varoluş Kaygısı yaşadığını" asla yanlışlayamazlar.

Sen yanlışlıyormusn ??

Sitelerde Paylaş

İnevitablen’i bu saçma fikirlerinden dolayı ve insanlara yanlış yön verdiğinden dolayı kınıyorum. Aciziyetin ve duygusal boşluğun seni meditasyon yapmaktan alıkoyduğu için ve aciziyetini bastıramadığın için yüce güce gereksinim duyuyorsun . Güçlü olmayı dene en azından . Mutluluğu ve anlamı inançta arama .

Ben kendimi şuan çok iyi hissediyorum ve çok rahatım . Hatta eskisinden daha memnunum hayatımdan. Yani genel/geçer konuşmak ve yönlendirme yapmak yakışıksız olur.

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne yapalım, mutlu olacağız diye masallara mı inanalım? hem emin ol, dinin zararları faydalarından (buna size verdiği mutlulukl(!) da dahil) çok daha fazladır.

Bir dindarın bir şüpheciye göre daha mutlu olmasının, sarhoş bir kişinin ayık bir kişiye göre daha mutlu olmasından farkı yoktur.

Shaw

Sitelerde Paylaş

şöyle bi yorumlara bakınca ateist arkadaşlar sitemvari kelam etmiş,müslümanlar ise tek amadd yani gönlünü açmış,

inevitablen okadar sahici bahsetmişin ki olduğun durumu öyle güzel aksettirdin ki sinir bozucu oldu kimileri için ne kaygıları varsa artık.

bu pişmanlıklar seni yakıp yoketmeden tekrar düşün derim..geri dönmek istediğinde kendini bile bulumayacaksın çoğunu öyle gördüm buradakilerin..çok ağırdır bu yapma..kaybetme o ışığı,zora sokma bedenini,ruhunu,ağır gelir bu dünya sığamazsın..hiç bi zaman huzuru bulamazsın,yalancı mutluluklarla avunursun bigün bitip yok olacağını düşünmek ne acıdır ya Rab..

dua edicem sana..nolur Rabbim,pişmanlıklarıyla yak görsün senin ateşini tekrardan..

Sitelerde Paylaş

Ben ateist olduğumdan beri mutluyum.

Ve açık söylemek gerekirse beni hayatta, yaşam modundan ölüme geçeceğim süreçte yaşayacağım farkındalıktan başka bir şey endişelndirmiyor.

Bu da endişelendirdiğinde, aklıma yüz milyarlarca insanın bir şekilde o süreci yaşadığını getiriyorum. O zaman rahatlıyorum.

Yanlış anlaşılmasın.

Ölümden değil.

Ölüme giden süreçten çekiniyorum.

Mesela denizin ortasına düştüm ve yüzme biliyorum. En yakın yere yüzemeyeceğim. O halde ölüme giden yaklaşık 12 saatlik bir süreç yaşayacağım demektir.

Bu da haliyle canımı sıkıyor.

Yanma, boğulma, kan kaybı vs hep süreç isteyen şeyler.

O süreçte nasıl bir denklemle karşılaşacağımdaan başka bir şey düşünmüyorum.

O düşünceyi de haftada bir 2-3 dakika falan düşünüyorum.

Bunun haricinde mutluyum.

Gerçekten huzurlu ve mutluyum.

Para veya kariyer hırsım yok.

Sessiz sakin kendi halimde yaşıyorum.

İnançlıyken tam tersiydi.

Arayış içindeydim.

Ve o arayış beni öldürüyordu.

Bunu niçin yazdığıma gelince.

Burada bir insanın başına kötü bir şey gelmez.

İnançlı insan şüphe ettiği andan kurtuluş sancısı başlamıştır demektir.

Er geç kurtulur.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela denizin ortasına düştüm ve yüzme biliyorum. En yakın yere yüzemeyeceğim. O halde ölüme giden yaklaşık 12 saatlik bir süreç yaşayacağım demektir.

bu esnada insana inanç en gereklidir,kimse etrafında yokken O'nu bilip yardım istemek ayrı bi hazdır,o süreç inanmayanlar için ölümden kat be kat beterdir katılıyorum..okadar çizgisine geliyosun ki inanmanın..biraz daha cesaretli olsan ..ah..

Sitelerde Paylaş

İnevitablen de sanki zorla ateist yapılmış moduna girmiş...Yahu Ateizm geçici bir trend değil ki,sonradan beğenilmeyip pabucu dama atılsın..

"Tüh nereden ateist oldum, olmaz olsaydım keşke" gibisinden yaklaşan inevi, bunu bir moda akımı gibi algılamış,ya da sürüden olma gereksinimini bu forumda gidermeye çalışmış olabilir..

'Yeni bir topluluğun üyeleriyle paylaşımda bulunayım..Hem havalı bir akıma da benziyor..Dur bir müddet böyle takılayım' diye ateist mi olunurmuş..

Eğer IFeel'in son iletisinde yazdığı gibi,geçiş dönemindeki sıkıntılarından dem vurmak istememişse,bu arkadaş zaten hiç ateist olmamıştır..

Mechule sen de sus,ağlatacaksın beni..

tarihinde Electra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu esnada insana inanç en gereklidir,kimse etrafında yokken O'nu bilip yardım istemek ayrı bi hazdır,o süreç inanmayanlar için ölümden kat be kat beterdir katılıyorum..okadar çizgisine geliyosun ki inanmanın..biraz daha cesaretli olsan ..ah..

Başka bir şey düşünmüyorum diyince kafamı hep meşgul ediyor anlamında demedim.

Düşündüğüm şey haftada 2-3 dakika o oluyor (bak şu anda o süre bu gün için arttı 15-20 dakikaya)

İnanmanın çizgisine gelemem ki ben mechule.

İmkansız bu.

Sen düne geri dönebilir misin?

Böyle bir şey yok.

Ateist nasıl dine dönebilir diye başlıkta ateistlerin yazdıklarına bakarsan sen de görürsün. Böyle bir ihtimal yok.

Ayrıca ölümden korkmuyorum ki ben...

Ölüme ulaşmak için yaşanılacak süreçten biraz çekiniyorum - korkmuyorum çekiniyorum dikkat et. O çekincemi de haftada bir kaç kez 2-3 dakikalık sürelerle hatırlıyorum.

O da sanırım gerçekten ölen biri hiç. görmediğimdendir.

Görürsem kesin geçer o çekince (mantık dahilinde algılanabilir yapar ve "boş ver gitsin yahu" diyebilirim, ama elimde referans noktaıs olmadığından çekiniyorum yani)

Sitelerde Paylaş

Anlaşılan o ki inevatiblen içindeki din zehrini hala atamamış.

Gerçi atmaya çalışıyor, bunu çok istiyor ama, bu sefer de fizyolojik ve psikolojik bağımlılığın yarattığı çeşitli kahrolası semptomlar peşini bırakmıyor.

Hani nikotin, alkol veya eroin bağımlısı olur ve bunlardan kurtulmaya çalışırken bu tür belirtiler gösterir ya, sanırım arkadaşımız şimdi o modlarda.

Kimbilir, perde gerisinde belki de dinden kurtulmak istemesinden dolayı çektiği acılar değil de başka şeyler yatıyordur. Dine tekrar dönerse o acıların dineceği düşüncesinde belki de.

Gerisi bence hikaye.

Sitelerde Paylaş

Gerçi atmaya çalışıyor, bunu çok istiyor ama, bu sefer de fizyolojik ve psikolojik bağımlılığın yarattığı çeşitli kahrolası semptomlar peşini bırakmıyor.

Hani nikotin, alkol veya eroin bağımlısı olur ve bunlardan kurtulmaya çalışırken bu tür belirtiler gösterir ya, sanırım arkadaşımız şimdi o modlarda.

Kimbilir, perde gerisinde belki de dinden kurtulmak istemesinden dolayı çektiği acılar değil de başka şeyler yatıyordur. Dine tekrar dönerse o acıların dineceği düşüncesinde belki de.

Gerisi bence hikaye.

Aynen öyle.

Tüm söylenebilecek şeyleri özetlemişsin Sevgili dostum .

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Tüm söylenebilecek şeyleri özetlemişsin

Bakalım ne özetlenmiş;

Oldukça kişisel, tahminlerden ibaret. Kimbilir, belkide, sanırım gibi ifadeler oldukça ilgi çekici zaten :D .

Hepside;

bence hikaye.

Sanırım psişik güçleri var :D

Başka türlü bir açıklaması olamaz bu durumun :D Kimbilir belkide sanırım vardırda ben bilmiyorumdur :D

Sitelerde Paylaş

Bakalım ne özetlenmiş;

Oldukça kişisel, tahminlerden ibaret. Kimbilir, belkide, sanırım gibi ifadeler oldukça ilgi çekici zaten :D .

Hepside;

Başka türlü bir açıklaması olamaz bu durumun :D Kimbilir belkide sanırım vardırda ben bilmiyorumdur :D

İki seçenekten birisi kesin varsa , ikisinden biridir.Bu yüzden ikisinden biri olabilir deriz . Ya biridir ya da diğeri . Başka seçenek yoktur .

Bunların dışında da seçenek olmadığı , aynı evreleri geçiren kişilerin bilebileceği kadar aşikardır. Bunları senin iyi bilmen gerek.

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakalım ne özetlenmiş;

Hepside;

Bizim yılışık troll Arthur S. ( trustedyou, karapapak, Clare, Mempheus, Abdal, Burn, Miria vs. ) bu sefer de clearyourmind rumuzuyla sahnede.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...