Jump to content

TUZLU SU - TATLI SU (tuzsuz su) KARIŞIR MI?

Recommended Posts

Rahman Suresi, 19-20

Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.

----

Yok farklı yoğunluktaki deniz suları karışmazmış, yok yüzey gerilimi varmış ta ondan karışmazmış, bikbikbikbik diye konuşurlar.

Bir zaman önce bir deney önermiştim. Müslümanlardan yapan olmadı.

Ben yaptım.

Noktayı koyuyorum.

Malzeme:

Tuz, su, tuzlu su ve tuzsuz su arasında yüzen bir cisim, lamba, fotoğraf makinası.

5 kuruş masraf.

Tuzlu su ve tuzsuz su arasında yüzen bir şey yapmak çok kolay. Sudan biraz hafif bir şey bulacaksınız, vida çivi iğne filan ekleyip ağırlaştıracaksınız. Tuzlu suyla tuzsuz suyu yavaş yavaş saydam bir kapta alta/üste yerleştireceksiniz. Hazırladığınız, ikisi arasında yüzen nesneyi koyup 1-2 günde bir resim çekeceksiniz. O kadar.

Deneyi siz de yaparsanız göreceksiniz, bekledikçe kenarlarda ve yüzen cisimde hava kabarcıkları oluşuyor, sonuca etki ediyorlar. Yapacağınız şey suları kaynama noktasına kadar ısıtıp suyun içinde eriyik durumda bulunan havayı atmak. Daha sonra soğumasını bekleyip deneyinizi yapabilirsiniz.

İşin zor yanı, tuzlu suyla tuzsuz suyu karıştırmadan aynı kaba koyabilmek. Biraz uğraşın bakalım.

post-43-1207559496_thumb.jpg

1: 1. gün

2: 6. gün

3: 9. gün

A: 13,5 sm

B: 5 sm

8 günde, tuzun yukarı kadar çıktığı gözleniyor. Bu olaya diffüzyon denir.

8 günde 5 sm, 360 günde 225 sm eder.

Hiçbir akıntı olmasa, rüzgar esmese dalga olmasa, gel-git olmasa, deniz suyu bardaktaki su gibi dümdüz bile olsa tuzluluk sınırı yılda 2m ilerler. 10 yılda 20m, 100 yılda 200m.

Kaldı ki, denizlerde dalga da var, akıntı da var.

Bu arada, ilginç bir olay da görülüyor. Paslanmaz çelikten olan iğnenin, belli bir tuzluluk oranında çok hızlı paslandığı ortaya çıktı.

.

Sitelerde Paylaş

Ne deneyi yapmaya çıkıyorsun ki?

Karadenizin alanı 436,400 km karedir, yaklaşık. Ama bir sürü nehir akar karadenize, yani tatlı su. Buharlaşma az olduğu için, bu nehirlerin suyu karadenizi boyuna şişirir ve taşan karadeniz suları boğazlardan akdenize doğru akar gider. Velhasıl, boğazda yüzen, balık tutan eden herkes bilir ki, boğazın yüzey suyu tuzludur. Eğer tuzlu su ile tatlı su karışmıyorsa, neden nehirlerden gelen tatlı su yerine boğazdan tuzlu su akmaktadır? Zira, tatlı su tuzlu suyun üzerinde yüzer, eğer karışmıyorlarsa, karadenizin yüzeyi tatlı su olması gerekmez miydi, diğer tüm denizler gibi..

Sitelerde Paylaş
Ne deneyi yapmaya çıkıyorsun ki?

Karadenizin alanı 436,400 km karedir, yaklaşık. Ama bir sürü nehir akar karadenize, yani tatlı su. Buharlaşma az olduğu için, bu nehirlerin suyu karadenizi boyuna şişirir ve taşan karadeniz suları boğazlardan akdenize doğru akar gider. Velhasıl, boğazda yüzen, balık tutan eden herkes bilir ki, boğazın yüzey suyu tuzludur. Eğer tuzlu su ile tatlı su karışmıyorsa, neden nehirlerden gelen tatlı su yerine boğazdan tuzlu su akmaktadır? Zira, tatlı su tuzlu suyun üzerinde yüzer, eğer karışmıyorlarsa, karadenizin yüzeyi tatlı su olması gerekmez miydi, diğer tüm denizler gibi..

Bazıları "görmeden" inanmıyor da ondan. :lol:

Akıntı makıntı var ondan karışıyor diyenler de oldu tartışmalarda.

"Deniz suyu özeldir, suyu denizden almalısın" gibi şeyler diyenler bile var.

.

Sitelerde Paylaş

Rahman Suresi, 19-20

Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.

----

Yok farklı yoğunluktaki deniz suları karışmazmış, yok yüzey gerilimi varmış ta ondan karışmazmış, bikbikbikbik diye konuşurlar.

Bir zaman önce bir deney önermiştim. Müslümanlardan yapan olmadı.

Ben yaptım.

Noktayı koyuyorum.

Malzeme:

Tuz, su, tuzlu su ve tuzsuz su arasında yüzen bir cisim, lamba, fotoğraf makinası.

5 kuruş masraf.

Tuzlu su ve tuzsuz su arasında yüzen bir şey yapmak çok kolay. Sudan biraz hafif bir şey bulacaksınız, vida çivi iğne filan ekleyip ağırlaştıracaksınız. Tuzlu suyla tuzsuz suyu yavaş yavaş saydam bir kapta alta/üste yerleştireceksiniz. Hazırladığınız, ikisi arasında yüzen nesneyi koyup 1-2 günde bir resim çekeceksiniz. O kadar.

Deneyi siz de yaparsanız göreceksiniz, bekledikçe kenarlarda ve yüzen cisimde hava kabarcıkları oluşuyor, sonuca etki ediyorlar. Yapacağınız şey suları kaynama noktasına kadar ısıtıp suyun içinde eriyik durumda bulunan havayı atmak. Daha sonra soğumasını bekleyip deneyinizi yapabilirsiniz.

İşin zor yanı, tuzlu suyla tuzsuz suyu karıştırmadan aynı kaba koyabilmek. Biraz uğraşın bakalım.

post-43-1207559496_thumb.jpg

1: 1. gün

2: 6. gün

3: 9. gün

A: 13,5 sm

B: 5 sm

8 günde, tuzun yukarı kadar çıktığı gözleniyor. Bu olaya diffüzyon denir.

8 günde 5 sm, 360 günde 225 sm eder.

Hiçbir akıntı olmasa, rüzgar esmese dalga olmasa, gel-git olmasa, deniz suyu bardaktaki su gibi dümdüz bile olsa tuzluluk sınırı yılda 2m ilerler. 10 yılda 20m, 100 yılda 200m.

Kaldı ki, denizlerde dalga da var, akıntı da var.

Bu arada, ilginç bir olay da görülüyor. Paslanmaz çelikten olan iğnenin, belli bir tuzluluk oranında çok hızlı paslandığı ortaya çıktı.

.

Çok sabırlı adammışsın gezgin95.

Bende aynı deneyi çay ile renklendirerek yapmıştım.

3 günden fazla bekleyemedim. :)

İğnenin yalnız bir bölgesinin paslanmasıda ilginç.

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> "Deniz suyu özeldir, suyu denizden almalısın" gibi şeyler diyenler bile var.

İşte o nedenle söylüyorum.. Aha boğaz, aha karadeniz, aha marmara.. Dilediğin gibi bakabilir, görebilirsin. Eğer karışmıyorsa, neden boğazın suları tuzlu?

Karadeniz’den giren suların yıllık debisi Marmara’nın üst sularını yılda yaklaşık iki kez yenilemektedir (Beşiktepe ve diğ., 1997)

Bu kadar fazla su karadenize nerden gelmektedir? Eğer denizler karışmıyorsa, marmara neden tuzludur? Buyrun işte marmara ve nehirler, karadeniz.. Dileyen herkes, bir kaç otobüs biletiyle bunu kendi kolayca görebilir, test edebilir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...