Jump to content

İnsan maymundan mı türedi?

Recommended Posts

Kafası mı basmıyor yoksa cahil bir Müslo mu belli değil..

Sanırım yazılanları anlamıyor.

Diğerleri de ondan farksız..

Ben bundan sonra onların taktiği ile onlara karşılık vereceğim.

Gelin lan diyeceğim onlara..

Gelin dangalaklar..

Kafanıza vura vura size evrimi öğreteceğim ahmaklar diyeceğim.

.

Adamlar İslam tarafından öyle bir koşullandırılmışlar ki, başka şeyden anlamıyorlar..

Gelin lan dürzüler..

Gafil cahil, Müslo'lar..

Gelin.. Hacı size evrimi öğretsin..

HACI

Bilmem farkında mısınız ama fazla ileri gidiyorsunuz artık terbiyesizliğin ahlaksız söylevlerinde bir sınırı var

ve siz o sınırı çoktan aştınız"kişi kişinin aynasıdır"sözünün ehemmiyetini daha iyi idrak ediyorum...

artık tağutlaşan bir insana işine gelmediğinde işi terbiyesizliğe ahlaksızlığa döken bir kimseye ne anlatabilirsinki...

:angry::(:angry: o sebebten size söyleyecek tek şey var."BİL MUKABELE..."

VESSELAM...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilmem farkında mısınız ama fazla ileri gidiyorsunuz artık terbiyesizliğin ahlaksız söylevlerinde bir sınırı var

ve siz o sınırı çoktan aştınız"kişi kişinin aynasıdır"sözünün ehemmiyetini daha iyi idrak ediyorum...

artık tağutlaşan bir insana işine gelmediğinde işi terbiyesizliğe ahlaksızlığa döken bir kimseye ne anlatabilirsinki...

:angry::(:angry: o sebebten size söyleyecek tek şey var."BİL MUKABELE..."

VESSELAM...

İleri mi gidiyorum?

Sizin gibi kafasızlara hitabettiğm için, ileri gitmem mümkün değil..

Midemi bulandırıyorsunuz..

HACI

Sitelerde Paylaş
haci:

Evrim hala bir teoriyse ve su kadar (h2o) net değilse bunu kimseye zorla dayatamazsınız, bu konu hakkında bilgisi az olanlara ya da bilmeye meyilli insanlara da sırf inandıkları için bu denli ağır hakaret küfür vs edemezsiniz, yoksa bu cesareti buradaki konumuzdan alıyorsunuz diyeceğim. Ya da aynı lafların size söylenmesini umursamıyorsunuz diyeceğim. Tavrınızı ve bilginizi daha güzel cümlerle savunabilirsiniz değil mi?

Selametle...

1. Teori kelimesinin anlamını etraflıca araştırmanızı öneririm berguzar.

2. Ortada bir dayatma mı görüyorsunuz? Kim kime ne dayatıyor? Her köşe başına gezici evrim müzeleri dikip sahte fosiller mi sergiliyoruz? İnternet üzerinden yüzlerce site ile darvinist propaganda mı yapıyoruz? Yargıda, telekomünikasyon kurumlarında ve yurtdışındaki destekçilerimizi arkamıza alıp yolumuza çıkanlara davalar mı açıyoruz? Kim kime ne dayatıyor?

Sorunun sahibi ortada. Belli ki zırcahil birisi ve kafası bir takım yobazların saçma sapan fikirleriyle donatılmış. Biz diyoruz ki "aha şuradan bi araştır öyle gel". Utanmaz bir de pişkinliğine doymayıp "cevap veremiyorsanız susun" deme cüretini gösteriyor. Cehalet cesareti besliyor.

Tekrar soruyorum. Kim kime ne dayatıyor?

Sitelerde Paylaş
Sorunun sahibi ortada. Belli ki zırcahil birisi ve kafası bir takım yobazların saçma sapan fikirleriyle donatılmış. Biz diyoruz ki "aha şuradan bi araştır öyle gel". Utanmaz bir de pişkinliğine doymayıp "cevap veremiyorsanız susun" deme cüretini gösteriyor. Cehalet cesareti besliyor.

sayın çok bilmiş.

haddinizi aştığınızın bilmem farkında mısınız?bir araştırmayla her şey çözülebilir mi?bu araştırma benim için yeterli değil,ben bilgiye susamış aç bir insanım,(var mı ötesi)o araştırmaların hiç biri mantıklı gelmiyor..seviyenize inmek istemiyorum, edepsizle edepsizleşmemek gerekiyor.

siz benim muhattabım değilsiniz..tavsiyem yanıtlarıma karşılık vermemeniz..

tarihinde elanur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanların olayı basit. Eğitimsizler, cahiller, fakirler. Bu tabirleri 1-2 kişi üzerinde değil; toplum üzerinde uyarlayarak düşünün.. Eğitim sistemlerinden, okudukları ( pardon okumadıkları :) ) kitaplara kadar..

Bunların önüne koyacaksın din kitabını, vereceksin ahiret gazını.. Bütün gün oturup geçsinler kendilerinden. Ellerinde başka birşeyleri yok ki. Sonra koyacaksın başlarına birtane arap ulema; yönlendirecek bunları.

Ve hemen şunu da belirtmeden geçmeyeyim; bir müslümanın bilimi tartışmak gibi bir lüksü olamaz. Olmamalı. Kuranı tanrıdan gelmiş ve mükemmel bir yazıt olarak kabul eden bir insanı ciddiye alamazsınız.

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sayın çok bilmiş.

haddinizi aştığınızın bilmem farkında mısınız?bir araştırmayla her şey çözülebilir mi?bu araştırma benim için yeterli değil,ben bilgiye susamış aç bir insanım,(var mı ötesi)o araştırmaların hiç biri mantıklı gelmiyor..seviyenize inmek istemiyorum, edepsizle edepsizleşmemek gerekiyor.

Sen şu halinle kendini millete had hudud öğretecek pozisyonda mı zannediyorsun? O kadar bilgiye susamışsan açar bir güzel okursun bu sorular üzerine daha önceden yazılmış olan yazıları. Sen kafandaki soruları bile geliştirme zahmetine girmeden, salyalarını saça saça açmışsın başlığını. Ne oldu hevesin kursağında mı kaldı? Kalacak...

Not: Siz isteseniz de beni muhattap alamazsınız. Cömertliğime şükredin...

Sitelerde Paylaş
evrim teorisine inanan arkadaşlarıma bir kaç sorum olacak..

1) maymundan insan olsaydı,neden hepsi değilde bir kısmı insan olmuş.acaba bu seçim maymunların isteğine mi bırakılmıştır?

2) diyelim ki,organ bakımından maymunlar insana benzedi.peki nasıl oldu da,maymun beyni telsiz ve uçak yapacak kadar gelişti ve insan beyni haline geldi?vicdan ve iman gibi duygular nasıl teşekkül etti?

3) insanlar konuşabilirken,maymunların halen konuşamamasının sebebi nasıl izah edilebilir?

değil bir veya bir kaç maymunun insan olması,darwin gibi bir biyolg isteseydi,kendisi maymun olamazdı..hatta boyu kısa diye uzatmak elinde değildi.darwin gibi bir bilim adamının gerçekleştiremediği bir şeyi,nasıl olurda maymunlar gerçekleştirebilir?

şimdiden teşekkürler

1. öncelikle evrim bir inanç değildir. sizin biyoloji bilimi okumadığınız, hatta zerre kadar bilgi sahibi olmadığınız belli. evrim canlılarda gözlenen bir durumdur. bu yüzden de vardır. evrim tek bir konuda değildir. doğadaki her canlının yani milyonlarca canlının kendine has bir evrimi vardır.

2.evrim şuan gözlenen bir durum olmasının yanında, doğayı incelediğimizde bu düzenin evrimsel bir düzenleniş dışında oluşamayacağı çok aşikardır. bu sayısız deneyle kanıtlanmış bir durumdur. teoriler artı somut bulgularla da desteklenmiştir.

3. insan-maymun ilişkileri hakkında sorduğunuz sorular bu forum sayfasında açıklanamayacak kadar uzun bir konudur. bu konu hakkında kitaplar okumanız ve bilimsel metinlerden faydalanmanız gerekir. eğer öğrenmekse amacınız aşağıdaki kitabı alıp okuyabilirsiniz.

http://www.palmeyayinevi.com/turkce/urun_d...oji%20Yayınları

bu kitapta insanlığın nasıl ortaya çıktığı çok sadece bir dille bilimsel bilgilere dayalı olarak anlatılmaktadır.

Sitelerde Paylaş
sayın çok bilmiş.

Yaw şu ukelalığa bakın be.......

Haddimi aşmişmışım..

Ulan evrimi reddetmekle, bu konuda saçma sapan yorumlar yapmakla, bizi dünyada rezil etmenizle ve diğer sapıklıklarınızla siz haddinizi aşmıyorsunuz da, ben aşıyorum.. Öyle mi?

Bre utanmazlar..

Okumazlar..

Öğrenmezler..

Cahiller..

Gafiller..

Demek ben size dangalak, ahmak, aptal dediğim için haddimi aşıyorum ha.....

Bunları sizin için iltifattır..

Senin bilgiye susadığın falan yok..

Senin kafanda koca bir örümcek ağı var..

Ve ortasında koca bir örümcek..

Sen de yeni tanımladığım insan türüne aitsin.

Hayvan olamazsın..

Edepsizleşsen ne yazarsınız ki..

İyi bir edepsiz bile olamazsınız..

HACI

Sitelerde Paylaş

Kuram

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Kuram veya teori, sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünüdür.

Kuram kavramlaştırmaya yönelik olarak, değişkenler arasındaki ilişkiyi basit ve anlaşılır bir biçimde ifade etmek amacıyla birleştirilmiş tanımlar, örgütlendirilmiş gözlemler, koşullar ve ilkeler bütünüdür.

Bilimde kullanıldığı anlamıyla kuram, çok sayıda doğal gözlemi birbirine bağlayan bir gerçekler ve açıklamalar bütünüdür. Bir tahmin veya hipotez değildir. Kuantum kuramı, Görelilik kuramı, Evrim kuramı gibi birçok kuram, günümüz bilim çevrelerinde yaygın olarak kabul gören, az sayıda prensiple çok sayıda gözlemi birleştiren ve açıklayan kavramlar ve açıklamalar bütünüdür. Şu an deneme aşamasında olan, ve bir gün yeteri kadar denendiklerinde kanun konumuna yükselecek olan tahminler değildir.

1. Teori kelimesinin anlamını etraflıca araştırmanızı öneririm berguzar.

2. Ortada bir dayatma mı görüyorsunuz? Kim kime ne dayatıyor? Her köşe başına gezici evrim müzeleri dikip sahte fosiller mi sergiliyoruz? İnternet üzerinden yüzlerce site ile darvinist propaganda mı yapıyoruz? Yargıda, telekomünikasyon kurumlarında ve yurtdışındaki destekçilerimizi arkamıza alıp yolumuza çıkanlara davalar mı açıyoruz? Kim kime ne dayatıyor?

Tekrar soruyorum. Kim kime ne dayatıyor?

Sevgili thecrow:

Bak yukarıya yazdım teorinin ne demek olduğunu ama büyüttüğüm yerde ne diyor, günümüz bilim çevrelerinde yaygın olarak kabul gören, birde görmeyen taraf var. Ben burada bir inat ve ısrarla bunları yazmıyorum ama dayatma konusuna gelince, düzgün cümlelere sahip, insan olma erdemini her yerde savunan ve bunu da hayatının her yerine koyan (burası da dahil) bir inanan olarak, karşı tavır olarak da dürzüler vs hitabına maruz kalınca buradan bir dayatma olduğu ortaya çıkmıyormu, ne dersin?

Cahil cesareti sergilemek başka birşey, ama yürekten inanmış ve seviyeli birini de gerçekten birşeyleri öğrenmek isteyen birini de sepetin içindekilerle bir tutmak başka birşey, sanırım yeterli olmuştur..

Sevgiyle...

Müslümanların olayı basit. Eğitimsizler, cahiller, fakirler. Bu tabirleri 1-2 kişi üzerinde değil; toplum üzerinde uyarlayarak düşünün.. Eğitim sistemlerinden, okudukları ( pardon okumadıkları :) ) kitaplara kadar..

Bunların önüne koyacaksın din kitabını, vereceksin ahiret gazını.. Bütün gün oturup geçsinler kendilerinden. Ellerinde başka birşeyleri yok ki. Sonra koyacaksın başlarına birtane arap ulema; yönlendirecek bunları.

Ve hemen şunu da belirtmeden geçmeyeyim; bir müslümanın bilimi tartışmak gibi bir lüksü olamaz. Olmamalı. Kuranı tanrıdan gelmiş ve mükemmel bir yazıt olarak kabul eden bir insanı ciddiye alamazsınız.

Sevgili john:

Sen bütün inananların bi halttan haberleri yok sanıyorsun dimi, hepsi fakir, embesil, zır cahil, hayattan zevk almayı bilmeyen ot sürüsüyüz biz yani öyle mi?

Bu kadar seviyesizleşmek erdem değildir. Ben şimdi desemki ateistlerin hepsinin hiçbir değere saygısı yok, bütün kötülükler onların başından çıkar, kadınları çirkin, erkekleri de iktidarsız desem ne yaparsın, hoşuna gider mi? Ya da kişiselleştirip sorayım, senin anne ve baban inanan insanlar olsun muhtemelende öyledir, aynı hakaretleri onlara da yapıyormusun, ya da bu soruma cevap verecek yürek varmı sende...

Selametle...

Sitelerde Paylaş
hacı ayıp ediyorsun hiç yakıştırmadım sana

Evrim söz konusu olunca bu yakıştıramadığın Hacı'ya alışacaksın Thor kardeşim..

Bu adamlar sonunda çizmeyi aştı..

Onlara iyi bir ders vermenin zamanı geldi..

Duvardan duvara vuracağım o sapıkları..

Kafalarına kaka kaka evrimi öğreteceğim onlara..

Beğenmiyorsan, aradan çekil..

HACI

Sitelerde Paylaş

Bergüzar, burada bence mesele senin kendini sepetin içinde sayıp saymaman. İki satır adnan hoca okuyup da evrim teorisini çürüttüğünü sanan sürüyle zombinin laflarına cevap yetiştirmeye çalışırken düşün kendini. Araştırmasını yapsın, gerçek kaynaklardan bilgiler derlesin, şöyle bir akşam çayını eline alıp dingin kafayla bunları sentezlemeyi denesin, ondan sonra gelen yaratılışçıyı öpüp başıma koyarım. Ama hayır... Düşünme kabiliyetinden inançları için vazgeçmiş kimseler bence şu yukarıda kullanılanlardan daha farklı bir üslupla yanıtlanmayı haketmiyor. Saygı da kazanılması gereken bir şeydir neticede.

Diğer yandan teori konusunda derlediğin bilgiler doğru ama eksik. Açıklamayı kavrayış biçimi konusunda da yanlı olduğunu düşünüyorum. Bilimsel metodolojide teori ulaşılan son aşamadır. Kanunlara ise bilim insanlarının teori üzerindeki öznel yargılarının kolektif olarak teoriye tanı koyması diyebiliriz.

Bugün kimse manyetik alan teorilerine bakarak "aa bunlar hala teori, manyetik alanın gerçekliğinden emin olamayız" diyemez. Ortada bir gözlem var neticede. Manyetik alana yolladığınız bir dalga kırılır, sapar, yansır, soğurulur vs...

Sitelerde Paylaş
Kuram

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Kuram veya teori, sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünüdür.

Kuram kavramlaştırmaya yönelik olarak, değişkenler arasındaki ilişkiyi basit ve anlaşılır bir biçimde ifade etmek amacıyla birleştirilmiş tanımlar, örgütlendirilmiş gözlemler, koşullar ve ilkeler bütünüdür.

Bilimde kullanıldığı anlamıyla kuram, çok sayıda doğal gözlemi birbirine bağlayan bir gerçekler ve açıklamalar bütünüdür. Bir tahmin veya hipotez değildir. Kuantum kuramı, Görelilik kuramı, Evrim kuramı gibi birçok kuram, günümüz bilim çevrelerinde yaygın olarak kabul gören, az sayıda prensiple çok sayıda gözlemi birleştiren ve açıklayan kavramlar ve açıklamalar bütünüdür. Şu an deneme aşamasında olan, ve bir gün yeteri kadar denendiklerinde kanun konumuna yükselecek olan tahminler değildir.

Sevgili thecrow:

Bak yukarıya yazdım teorinin ne demek olduğunu ama büyüttüğüm yerde ne diyor, günümüz bilim çevrelerinde yaygın olarak kabul gören, birde görmeyen taraf var. Ben burada bir inat ve ısrarla bunları yazmıyorum ama dayatma konusuna gelince, düzgün cümlelere sahip, insan olma erdemini her yerde savunan ve bunu da hayatının her yerine koyan (burası da dahil) bir inanan olarak, karşı tavır olarak da dürzüler vs hitabına maruz kalınca buradan bir dayatma olduğu ortaya çıkmıyormu, ne dersin?

Cahil cesareti sergilemek başka birşey, ama yürekten inanmış ve seviyeli birini de gerçekten birşeyleri öğrenmek isteyen birini de sepetin içindekilerle bir tutmak başka birşey, sanırım yeterli olmuştur..

Sevgiyle...

Sevgili john:

Sen bütün inananların bi halttan haberleri yok sanıyorsun dimi, hepsi fakir, embesil, zır cahil, hayattan zevk almayı bilmeyen ot sürüsüyüz biz yani öyle mi?

Bu kadar seviyesizleşmek erdem değildir. Ben şimdi desemki ateistlerin hepsinin hiçbir değere saygısı yok, bütün kötülükler onların başından çıkar, kadınları çirkin, erkekleri de iktidarsız desem ne yaparsın, hoşuna gider mi? Ya da kişiselleştirip sorayım, senin anne ve baban inanan insanlar olsun muhtemelende öyledir, aynı hakaretleri onlara da yapıyormusun, ya da bu soruma cevap verecek yürek varmı sende...

Selametle...

Bakın sayın Berguzar,

Bugun modern biyolojide, biyolojik evrim tartışmasız kabul gören bir kuramdır. hücrenin var olduğu ne kadar gerçekse, evrimin var olduğu da o kadar gerçektir. bugun canlıların hücrelerden meydana geldiğini açıklayan kuramın adı da ''hücre teorisidir'' hücre kanunu değildir. işte evrim kuramı da böyledir. nasıl hücreler gözlendiği için hücre teorisi varsa, evrim de bilimsel olarak gözlemlendiği için vardır, ve gerçektir.

bu kuramların kanunlaşmamasının bir takım nedenleri vardır. öncelikle biz doğada yaşayan milyarlarca türün bırakın evrimini araştırmayı, hala adlandırılmamış ve varlığından haberimiz olmayan türler yaşamaktadır.

ancak bu demek değildir ki evrim ileride yalanlanacak. evrimin yalanlanması mümkün değildir. çünkü şimdiye kadar incelenen tüm canlılarda aynı şey gözlemlenmiştir. tüm canlılar evrimsel bir geçmişten geçerek bugune ulaşmıştırlar.

eğer evrimi kaldırıp atarsak bir kenara, bugun biyoloji bilimi tamamen bir boşluk üzerinde yüzer ve hiçbir konuda doğru düzgün bir açıklama yapamaz. evrime ilişkin mantıksız bulduğunuz tüm argümanlardan çok daha mantıksızları eğer evrim kaldırıp atılırsa ortaya çıkar.

siz zannediyorsunuz ki evrim belli bir çevrenin desteklediği kısır bir kuram.. böyle bir şey yok.size uydurulan bu.. biyolojinin tüm alt bilimlerinde evrim konu alınır ve hemen hemen tüm derslerde evrimsel geçmişe atıfta bulunulur. çünkü evrim bir gerçektir. bunu ne siz ne de şarlatanlar asla değiştiremezsiniz.. buna kimsenin gücü yetmez..

Sitelerde Paylaş
Sevgili john:

Selametle...

Ne demişim:

Müslümanların olayı basit. Eğitimsizler, cahiller, fakirler. Bu tabirleri 1-2 kişi üzerinde değil; toplum üzerinde uyarlayarak düşünün.. Eğitim sistemlerinden, okudukları ( pardon okumadıkları ) kitaplara kadar..

Annem, babam, ailem, yakınlarım, akrabalarım.. Ben koca bir sistemi eleştiriyorum. Sonra o koca sistem içindeki her müslümanın payına düşen tanımlamaları onlara pay ediyorum. Çünkü içlerinde bulundukları konumdan sorumlu olanlar onlar. Kadınların, milyarlarca kadının islam denen illet yüzünden çektiği eziyetlerden sorumlu olanlar onlar.. Bilimsel yönden tam bir felaket oluşlarının nedeni yine kendileri. Eğitimsizlikleri, pislikleri, cahillikleri, yobazlıkları, kinleri, nefretleri, kıskançlıkları...

Sizin bile sevgili dostum; sırf islami egemenlik olan bir toplumda yaşamanın sonucu olarak çektiğiniz zorluklar vardır. Bana bunun aksini iddia edemezsiniz.

Sorun buradaki 2 müslüman değil. Onlar o cehaletin bir yansıyışı sadece.. Size gelince; modern bir bayansınız. Az çok yazılarınızı biliyorum, resminizi gördüm ve hak verirseniz ki, sizi müslüman olarak görmüyorum. Dolayısıyla, müslümanlara hitaben yazdığım yazıları üstünüze alınmamanızı rica ederim. Siz vicdani olarak bazı unsurlara bir takım duygular besleyen modern, iler görüşlü bir insansınız. Ama bu sizi bir müslüman, muhammed takipçisi, onların tepeden tırnağa tanınmayacak şekilde örtünmüş kölelerinin bir takipçisi ve uyarlayıcısı yapmaz. Yapmaya da yetmez.

Müslümanı tanımlayacak olsak, siz bu kavramın içine giremezsiniz. Dolayısıyla, kendinizi müslüman sınıfına sokarak onların çıtasını yükseltmeye çalışmayın. Size benzeyen bayanlara da hakarette bulunmayın.

Sitelerde Paylaş
Yaw şu ukelalığa bakın be.......

Haddimi aşmişmışım..

Ulan evrimi reddetmekle, bu konuda saçma sapan yorumlar yapmakla, bizi dünyada rezil etmenizle ve diğer sapıklıklarınızla siz haddinizi aşmıyorsunuz da, ben aşıyorum.. Öyle mi?

Bre utanmazlar..

Okumazlar..

Öğrenmezler..

Cahiller..

Gafiller..

Demek ben size dangalak, ahmak, aptal dediğim için haddimi aşıyorum ha.....

Bunları sizin için iltifattır..

Senin bilgiye susadığın falan yok..

Senin kafanda koca bir örümcek ağı var..

Ve ortasında koca bir örümcek..

Sen de yeni tanımladığım insan türüne aitsin.

Hayvan olamazsın..

Edepsizleşsen ne yazarsınız ki..

İyi bir edepsiz bile olamazsınız..

HACI

yahu siz niye üzerinize alınıyorusunuz,size haddini aştın diyen mi var..ben yukardaki yanıtı başka bir arkadaş için kullanmıştım..görünen o ki yarası olan gocunmuş..

ne mutlu ki hayvan değilim,emin olun ki siz de hiç bir hayvandan türemiş değilsiniz..yalnızca okumuş bir cahilsiniz.

sevgiler..

Sitelerde Paylaş
Bergüzar, burada bence mesele senin kendini sepetin içinde sayıp saymaman. İki satır adnan hoca okuyup da evrim teorisini çürüttüğünü sanan sürüyle zombinin laflarına cevap yetiştirmeye çalışırken düşün kendini. Araştırmasını yapsın, gerçek kaynaklardan bilgiler derlesin, şöyle bir akşam çayını eline alıp dingin kafayla bunları sentezlemeyi denesin, ondan sonra gelen yaratılışçıyı öpüp başıma koyarım. Ama hayır... Düşünme kabiliyetinden inançları için vazgeçmiş kimseler bence şu yukarıda kullanılanlardan daha farklı bir üslupla yanıtlanmayı haketmiyor. Saygı da kazanılması gereken bir şeydir neticede.

Diğer yandan teori konusunda derlediğin bilgiler doğru ama eksik. Açıklamayı kavrayış biçimi konusunda da yanlı olduğunu düşünüyorum. Bilimsel metodolojide teori ulaşılan son aşamadır. Kanunlara ise bilim insanlarının teori üzerindeki öznel yargılarının kolektif olarak teoriye tanı koyması diyebiliriz.

Bugün kimse manyetik alan teorilerine bakarak "aa bunlar hala teori, manyetik alanın gerçekliğinden emin olamayız" diyemez. Ortada bir gözlem var neticede. Manyetik alana yolladığınız bir dalga kırılır, sapar, yansır, soğurulur vs...

Sevgili thecrow:

Kuranda evrimi destekler, ancak sizin dediğiniz gibi değil, forumda bir arkadaş 3 canlının rahimde oluşum süreçlerini gösteren bir yazı asmıştı şekillerle, evet aynen kurandaki evrim de budur ve insanın bilgi ile donanarak gelişim ve değişim göstermesi, elbet te bu da evrimdir ve süreklidir. Ben aklımı kullanarak, okuyarak, mantığımla bir Tanrı inancını vicdanımda buluyorum, bilimi de buraya sıkıştırmış filan değilim. Ben bir biyoloji bilimi ile uğraşan biri de değilim ancak anlamıyorsunuz, salaklar, embesiller vs demek yerine, bilim çevresi ve kuran evrime nasıl bakıyor, bilgiyi paylaşsak, güzel değerlerde buluşsak fena mı olur, benim bütün öfkem bu tutumadır, bilime değil...HY açısından olaya bakmak zaten dine terstir, HY insana Tanrıyı ispatlamaya giriştirmiştir ancak bu sakat bir tutumdur....

Bakın sayın Berguzar,

Bugun modern biyolojide, biyolojik evrim tartışmasız kabul gören bir kuramdır. hücrenin var olduğu ne kadar gerçekse, evrimin var olduğu da o kadar gerçektir. bugun canlıların hücrelerden meydana geldiğini açıklayan kuramın adı da ''hücre teorisidir'' hücre kanunu değildir. işte evrim kuramı da böyledir. nasıl hücreler gözlendiği için hücre teorisi varsa, evrim de bilimsel olarak gözlemlendiği için vardır, ve gerçektir.

bu kuramların kanunlaşmamasının bir takım nedenleri vardır. öncelikle biz doğada yaşayan milyarlarca türün bırakın evrimini araştırmayı, hala adlandırılmamış ve varlığından haberimiz olmayan türler yaşamaktadır.

ancak bu demek değildir ki evrim ileride yalanlanacak. evrimin yalanlanması mümkün değildir. çünkü şimdiye kadar incelenen tüm canlılarda aynı şey gözlemlenmiştir. tüm canlılar evrimsel bir geçmişten geçerek bugune ulaşmıştırlar.

eğer evrimi kaldırıp atarsak bir kenara, bugun biyoloji bilimi tamamen bir boşluk üzerinde yüzer ve hiçbir konuda doğru düzgün bir açıklama yapamaz. evrime ilişkin mantıksız bulduğunuz tüm argümanlardan çok daha mantıksızları eğer evrim kaldırıp atılırsa ortaya çıkar.

siz zannediyorsunuz ki evrim belli bir çevrenin desteklediği kısır bir kuram.. böyle bir şey yok.size uydurulan bu.. biyolojinin tüm alt bilimlerinde evrim konu alınır ve hemen hemen tüm derslerde evrimsel geçmişe atıfta bulunulur. çünkü evrim bir gerçektir. bunu ne siz ne de şarlatanlar asla değiştiremezsiniz.. buna kimsenin gücü yetmez..

Sevgili sunny:

Üstteki iletime ilaveten şunu diyebilirim, geçmişte insanlar kendi bilgileri ile dünya düzdür diyorlardı, ancak sonra görüldü ki dünya yuvarlak, yani insanın daha bilmediği ya da şu an doğru gibi gördüğü çok yanlış şey vardır ve bu olasılık her zamanda olacaktır. Benim demek istediğim bilimi reddetmek değil, bilime bilimle yine akılcı yaklaşmaktan yanadır tavrım...

Ne demişim:

Müslümanların olayı basit. Eğitimsizler, cahiller, fakirler. Bu tabirleri 1-2 kişi üzerinde değil; toplum üzerinde uyarlayarak düşünün.. Eğitim sistemlerinden, okudukları ( pardon okumadıkları ) kitaplara kadar..

Annem, babam, ailem, yakınlarım, akrabalarım.. Ben koca bir sistemi eleştiriyorum. Sonra o koca sistem içindeki her müslümanın payına düşen tanımlamaları onlara pay ediyorum. Çünkü içlerinde bulundukları konumdan sorumlu olanlar onlar. Kadınların, milyarlarca kadının islam denen illet yüzünden çektiği eziyetlerden sorumlu olanlar onlar.. Bilimsel yönden tam bir felaket oluşlarının nedeni yine kendileri. Eğitimsizlikleri, pislikleri, cahillikleri, yobazlıkları, kinleri, nefretleri, kıskançlıkları...

Sizin bile sevgili dostum; sırf islami egemenlik olan bir toplumda yaşamanın sonucu olarak çektiğiniz zorluklar vardır. Bana bunun aksini iddia edemezsiniz.

Sorun buradaki 2 müslüman değil. Onlar o cehaletin bir yansıyışı sadece.. Size gelince; modern bir bayansınız. Az çok yazılarınızı biliyorum, resminizi gördüm ve hak verirseniz ki, sizi müslüman olarak görmüyorum. Dolayısıyla, müslümanlara hitaben yazdığım yazıları üstünüze alınmamanızı rica ederim. Siz vicdani olarak bazı unsurlara bir takım duygular besleyen modern, iler görüşlü bir insansınız. Ama bu sizi bir müslüman, muhammed takipçisi, onların tepeden tırnağa tanınmayacak şekilde örtünmüş kölelerinin bir takipçisi ve uyarlayıcısı yapmaz. Yapmaya da yetmez.

Müslümanı tanımlayacak olsak, siz bu kavramın içine giremezsiniz. Dolayısıyla, kendinizi müslüman sınıfına sokarak onların çıtasını yükseltmeye çalışmayın. Size benzeyen bayanlara da hakarette bulunmayın.

John:

Bütün yazdıkların buradan güzel şeylermiş gibi görünüyor ancak işin özü öyle değil. Bir kere sen beni müslüman değilsin diye nasıl yargılarsın, sorgularsın, hüküm verirsin. Ben inananlar adına genele hitap tarzında yazılan herşeyi üstüme alınırım, en doğal hakkımdır. Müslümanlığın tarifini burada belki de en son yapacak insansınız. Ama sizde haklısınız, eliniz varmıyor değil mi müslümanların içinde de güzel insanlar, kafası çalışan insanlar var demeye, o yüzden en güzel söylem, sen müslüman olamazsın, budur değil mi?

Bakın bizler aynı havayı soluyan, istemesekte aynı hükümetin icraatlarına maruz kalan, aynı sıralardan geçmiş, birbirimizle çok yakın ilişkilerde bulunmuş insanlarız. Burada islamı karalamak yerine- ki sizin de dediğiniz gibi yobaz her yerde yobaz, zaten islama darbeyi bunu savunan yobazlar vuruyorken,- insanlık adına, saygı adına, neden insanları ayırmak yerine birleştirmekten yana tavır sergilemiyorsunuz, neden yıkıcı değil de yapıcı olmayı denemiyorsunuz, bu çok mu zor?

Selametle...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...