Jump to content

Sadece Ateistler için umuma kapalı forum odası açabilir misiniz?

Sadece Ateistler için umuma kapalı forum odası açılsın mı?  

42 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Burada az çok kimlerin ne olduğunu biliyor yönetim.

Bu bilinen üyeler için sadece ateistlere ait bir forum odası veya tartışma bölümü açmak mümkün mü?

Karşı tez olmadna sadece her konuda konuşulabilecek bir genele kapalı yer çok güzel olurdu.

Tüm internete ve yetkilendirilmemiş kişilere kapalı olacağından daha rahat ve komplosuz sohbetler yapabiliriz.

Ayrıca destekleyici materyaller hazırlanmasında görev paylaşımı falan da yaptırılabilir (sunumlar, promolar, çeviriler vb gibi konularda işbirliği ve görev paylaşımı da yapılabilir)

Fprum yönetimi dikkate alırsa bu önerimi sevinirim.

Benim gibi düşünen daha başka arkadaşlar da vardır diye düşünüyorum.

Hemfikir veya karşı herkes fikrini paylaşırsa güzel olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili ateist.bakis, araya girdiğim için özür dilerim.Alakasız olacak ama, bir merhaba demek istedim.

Arkadaşlar forumu bir süredir takip ediyorum ancak henüz üye oldum.Herkese merhaba.Birde ben bir kaç pozitif ateist'ile tanışmak istiyorum (kendimi fazla önemsiyormuş gibimi göründüm?)Veya forumun toplandığı belli zamanlar felan varmı. Birkaç pozitif ateistle tanışmayı gerçekten çok istiyorum.

Ergenim diye önemsememezlik yapmayın lütfen :)

Selamlar

Sitelerde Paylaş

Sadece belli kişilere açık bir forum alanı önerileri yıllardır getirilir, fakat bu tür önerilerin uygulanabilir olan tek örneği Hodri Meydan tarzı bir forum olduğu için, öyle bir yer açılmıştır.

Tabi kastettiğiniz o değil, biliyorum. Ama biraz düşünürseniz bu bahsettiğiniz türde bir alana katılım için yetki dağıtımı konusunun ne kadar problemli olacağını siz de görebilirsiniz.

Yöneticilerin kendi kafalarına göre birilerine izin vermesi gibi bir uygulama mümkün değil, başvuru usulü olmak zorunda. Başvuru olunca da, kimin düşüncesinin ne olduğu alnında yazmadığından, sadece beyana göre mi izin verilecek? O zaman istemediğiniz türde kişilerin foruma sızmasını nasıl önleyeceksiniz? Eğer mesele yöneticilerin gözlemlerine ve kimleri o foruma layık gördüklerine göre yapılacaksa, o zaman da haksızlıkların ve itirazların önüne geçilemez. Birileri sürekli şikayet edecektir.

Yani bu çok düşünülmüş olan önerinin problemsiz ve sıkıntısız uygulanabilir bir şekli bulunamadığı için yıllardır uygulanmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Sadece belli kişilere açık bir forum alanı önerileri yıllardır getirilir, fakat bu tür önerilerin uygulanabilir olan tek örneği Hodri Meydan tarzı bir forum olduğu için, öyle bir yer açılmıştır.

Tabi kastettiğiniz o değil, biliyorum. Ama biraz düşünürseniz bu bahsettiğiniz türde bir alana katılım için yetki dağıtımı konusunun ne kadar problemli olacağını siz de görebilirsiniz.

Yöneticilerin kendi kafalarına göre birilerine izin vermesi gibi bir uygulama mümkün değil, başvuru usulü olmak zorunda. Başvuru olunca da, kimin düşüncesinin ne olduğu alnında yazmadığından, sadece beyana göre mi izin verilecek? O zaman istemediğiniz türde kişilerin foruma sızmasını nasıl önleyeceksiniz? Eğer mesele yöneticilerin gözlemlerine ve kimleri o foruma layık gördüklerine göre yapılacaksa, o zaman da haksızlıkların ve itirazların önüne geçilemez. Birileri sürekli şikayet edecektir.

Yani bu çok düşünülmüş olan önerinin problemsiz ve sıkıntısız uygulanabilir bir şekli bulunamadığı için yıllardır uygulanmamıştır.

Daimi modlar dursun hep.

Ama o bölgeye yönelik sürekli değişen (3 ayda bir değişen) 5er adet görevliler olsun.

Görevlileri seçme işini de anket uygulamasına adayların adlarını yazarak yapabiliriz.

Yetkinin sorun oluşturduğu yerlerde sorunun çözümü yetkinin gruplara dağıtılmasıdır.

Bu yerde de insanların kendilerinin seçtiği temsilciler olacağından kimsenin sorun yaratacağını sanmıyorum.

Moderatörler veya yöneticiler bile etik gereği eğer seçilmemişlerse orada üye olarak bulunsun (zaten gerek olmaz ki, küfür eden olmaz, kanuna aykırı söylemler olmaz, hem olsa bile umuma kapalı, sorun ne olabilir ki?)

İçeriye davet ve üye alımına başlayacak ilk 5 kişiyi yönetim kısa süreliğine (1 ay mesela) seçer, 1 aydan sonra 3 er aylık dönemler halinde 5er 5 er değişir herkes.

Hem kişi sayısı fazla olunca yanlış değerlendirme yapılıp da birinin içeri sızması da imkansızlaşır.

Ateist ateist adam gibi sohbet edip bilgi alışverişinde bulunuruz :) Ve hepimiz de ölmeden önce tartışmadan barış içinde herkesin leb demeden leblebiyi anladığı bir ortamda fikir alışverişinin ne demek olduğunu tatmış oluruz :)

Ayrıca dediğim şeyi öyle çok büyük bir işmiş gibi algılamayın.

Sizin forum menüsünde var öyle bir seçenek.

-Yeni Bölüm Aç

-Private (özel)

Ondan sonra yetki dağıtımı başlıyor.

Dışarıdan gelenler öyle bir yer olduğunu bilmiyorlar bile yani.

Sitelerde Paylaş

Bu guruba üye olunacakta aranan özellikler

1.En az bir aydır üye olması

2.En az yüz mesaj yazmış olması

3.Hiç bir dine inanmıyor olması

Sitenin yöneticileri dogal üye olarak bu guruba katılmak isteyeni kendi içinde oylar

her guruba katılanda digerleri gibi oy hakkı olur.

Guruba katılacak olan için karar verecek olan gurup üyeleridir.bu anlamda hiçbir sorun olacagını düşünmüyorum .

Pratik içerisinde kurallar geliştirilir.

köklü bir gelenege muhalifiz

,at sinekleri her zaman olur.ilkelerimiz,degerlerimizle farklı mecralara sürüklemelere,yasadışı tutum geliştireceklere dur diyebilecek tecrübeye bilgiye sahibiz diye düşünüyorum.Sızmalar her zaman olur bunlara fazla kafaya takarsak hareket edemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Bence de güzel olur. Dönüp dolaşıp aynı konuları tartışıyoruz. Delinin biri geliyor konunun en derin yerinde bir taş atıyor konu sığlaşıyor. Yetki dağıtımının sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sonuçta gelip ben inanıyom cennete gitçem siz inanmıyosunuz yanıcaksınız muhahahaha! deyip kaçan adam bunu sadece 1 kere yapabilir.

Sitelerde Paylaş

Bir başka kriter de, açılacak bölümün moderasyon yükünü arttırmaması.

Burada az sayıda moderatör çok ağır iş üstleniyor. Bu kişiler düzenli olarak forumu temizlemeseler bu ortam böyle kalmaz.

Sadece temizlik değil, yeni başvuruların onaylanması, nick değiştirmek isteyenler, binbir türlü sorunu olanlar, vs. çok zaman alıcı işler bunlar.

Fikir üretmek kolay. Şu yapılsın, bu yapılsın, yok yöneticiler aralarında her aday için anket yapsın, vs.

Bunları demesi kolay. Bir de yapmak durumunda olanlardan olduğunuzu düşünün.

Daha pratik, daha uygulanabilir birşeyler getirin lütfen.

Sitelerde Paylaş

Bir başka kriter de, açılacak bölümün moderasyon yükünü arttırmaması.

Burada az sayıda moderatör çok ağır iş üstleniyor. Bu kişiler düzenli olarak forumu temizlemeseler bu ortam böyle kalmaz.

Sadece temizlik değil, yeni başvuruların onaylanması, nick değiştirmek isteyenler, binbir türlü sorunu olanlar, vs. çok zaman alıcı işler bunlar.

Fikir üretmek kolay. Şu yapılsın, bu yapılsın, yok yöneticiler aralarında her aday için anket yapsın, vs.

Bunları demesi kolay. Bir de yapmak durumunda olanlardan olduğunuzu düşünün.

Daha pratik, daha uygulanabilir birşeyler getirin lütfen.

İçeriye alınanlardan 4-5 kişiye sadece o bölgeyi ilgilendiren yetkiler versenize.

Zaten kimse kural ihlali yapmaz da, modlar ekstra yük üstlenmemiş olurlar.

Yukarıdaki öneri yazımda yazdım bunu.

Siz gelmiş yine yük getiriyor vs diyorsunuz.

İçeride sürekli dğeişen bir modlar grubu olsun.

Sadece o bölümde geçerli yetkiler.

Hem kimin nasıl idare ettiğinin de bir testi olur ve başarılı, sevilen, sorumluluk shaibi bir şekilde idare edenleri 5-6 ay sonra genel modlar arasına da katarsınız.

Bu tür bir yazı ipe un sermek oluyor.

Bunu diyene kadar "İstemiyorum" de daha iyi...

Sitelerde Paylaş

Böyle bir forum acilmasinin siteye faydalarindan fazla zararlari ve götürüsü olacagini düsünüyorum.

Site icin calismayacak emek vermeyecek insanlar icin bu tip forum acilmasini site icin sakincali buluyorum.Eger böyle bir forum kurulacaksa bu forumda yazmanin bazi kriterleri olmali ve bu kriterlerin önceligi calisan, bir seyler üreten, siteye yardim edebilecek üyelerden olusmali diye düsünüyorum.

Bu sekilde bir forumda yazan üyelerin tartismalarda diger yazarlara karsi olan pervasizliklari, uslüp bozukluklari artacaktir.Burasi ego tatminlerinin yapilacagi bir yer degildir.Üylerin site icin is yapacaklari, fikir üretecekleri ve yapacaklari islerin tartisacagi bir forum olursa ne ala, yoksa acilmasina gerek yoktur.

Düsüncelerimi yazarken yasanmis olaylarin tecrübeleri isiginda yaziyorum, laf olsun torba dolsun diye görüs belirtmiyorum.

Kardesim bu tip sitelerde calisacak, parmaklarini kayanin altina sokacak insanlara gereksinim vardir.Özel bir forumda lak lak lak ego tatmini yapip diger üyelere bir karis havadan bakarak yazilarinda hakaret edecek üyelere gereksinim yoktur ve siteye cok zarari olur.

"Ben site icin bir seyler yapmak, siteye faydali olmak, bunun icin özel bir forumda tartismak istiyorum" düsüncesi ile bir forum önerilmiyor da, "sadece ateistlerin tartisacagi" özel bir forumun arzusu dile getiriliyor.

Yeteri kadar tartistik ve tartismalardan sürtüsmelerden artik gina geldi diye düsünüyorum.Calisacak is yapacak veya siteye maddi yardim yapabilecekler varsa beri gelsin...

...laf ebelerine benim karnim tok.

Bunlarda benim düsüncelerim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir forum acilmasinin siteye faydalarindan fazla zararlari ve götürüsü olacagini düsünüyorum.

Site icin calismayacak emek vermeyecek insanlar icin bu tip forum acilmasini site icin sakincali buluyorum.Eger böyle bir forum kurulacaksa bu forumda yazmanin bazi kriterleri olmali ve bu kriterlerin önceligi calisan, bir seyler üreten, siteye yardim edebilecek üyelerden olusmali diye düsünüyorum.

Bu sekilde bir forumda yazan üyelerin tartismalarda diger yazarlara karsi olan pervasizliklari, uslüp bozukluklari artacaktir.Burasi ego tatminlerinin yapilacagi bir yer degildir.Üylerin site icin is yapacaklari, fikir üretecekleri ve yapacaklari islerin tartisacagi bir forum olursa ne ala, yoksa acilmasina gerek yoktur.

Düsüncelerimi yazarken yasanmis olaylarin tecrübeleri isiginda yaziyorum, laf olsun torba dolsun diye görüs belirtmiyorum.

Kardesim bu tip sitelerde calisacak, parmaklarini kayanin altina sokacak insanlara gereksinim vardir.Özel bir forumda lak lak lak ego tatmini yapip diger üyelere bir karis havadan bakarak yazilarinda hakaret edecek üyelere gereksinim yoktur ve siteye cok zarari olur.

"Ben site icin bir seyler yapmak, siteye faydali olmak, bunun icin özel bir forumda tartismak istiyorum" düsüncesi ile bir forum önerilmiyor da, "sadece ateistlerin tartisacagi" özel bir forumun arzusu dile getiriliyor.

Yeteri kadar tartistik ve tartismalardan sürtüsmelerden artik gina geldi diye düsünüyorum.Calisacak is yapacak veya siteye maddi yardim yapabilecekler varsa beri gelsin...

...laf ebelerine benim karnim tok.

Bunlarda benim düsüncelerim.

Sevgiler.

cigi mantıklı ol biraz...

tartışmak için olsun demedim forumu

başlığa dikkat et

sadece ateistler için bir forum

sen orada çalışırsın

öbür adam teist muhabbeti olmadan bir konuda görüş alışverişi yapmak ister

başkası kaynak fikir paylaşır

bir başkası haydı şurada buluşalım der

sen olayı tartışmaya indirgemişsin...

bu da mantıksızlığın daniskası

ateistler bir araya gelince ne tartışır ki? akla kara kadar fark mı var insanların arasında ki?

birlik beraberlik tohumları atılsın, insanlar birbirine kenetlensin diye önerdim bunu...

yoksa kurandaki şu sure ne saçma muhabbeti için değil...

ayrıca gerçeklik algıları aynı olan insanların bir konuda üst üste tuğla dizmeleriyle ortaya çıkacak yapı, gerçeklik algıları farklı olanların üstüste koyarak yapacakları yapıdan kat kat daha kuvvetli olur...

sen bence kendi beklentilerini gözden geçir

başkalarının da bir şeyi en az senin kadar ve hatta senden daha iyi bile düşünebileceği gerçeğini de kabul et...

tarihinde Ateist.Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca böyle bir ortamda diğer mecralarda yayınlayabileceğimiz, öykü, film vb gibi çalışmaları ortak yürütebiliriz.

Sahalara oynama zorunluluğu olmadan tartışabiliriz. Mesela ben evrimin yaratılış ile çok da ters düşmediğini düşünüyorum ama bunu teistlerin gözü önünde tartışmak istemiyorum.

Sorumluluğun Ateist Bakışa verilmesini öneriyorum. Attığını atsın kestiğini kessin.

Cigi gibi değerli bir üye ile sidik yarışına girmenin yapıcı bir tarafı olmadığını, benzer davranışların foruma kaliteli katılımı azaltacağını da birinci elden tecrübe etsin.

Sitelerde Paylaş

sen bence kendi beklentilerini gözden geçir

başkalarının da bir şeyi en az senin kadar ve hatta senden daha iyi bile düşünebileceği gerçeğini de kabul et...

Benim kimseden bir beklentim yok ve olmadi.Yanlis adrestesin ateist.bakis.!

Fazla havalanma ve kisileri karsina alip kücük düsürmeye calismadan önce biraz sagi solu arastirmani öneriyorum. Neyin en iyisini ben yaptigimi veya düsündügümü öne sürdüm de bu sekilde bir yanit yazdin arkadasim?

Insanlari asagilayip hakaret küfür eden uslübundan zaten hic haz almiyorum. Gercegin efendisi rollerini oynamayi birak önce yaptigin isler ile kendini kanitla.

Yasadigim gördügüm bildigim olaylardan cikarttigim dersler isiginda olan bilgi ve birikimlerimle hayat felsefeme yön veririm, pembe rüyalar hayaller ile degil.Simdiye kadar hangi sitede ileri sürdügün sartlar altinda yazdin tartistin ve bu konu hakkinda olan tecrüben nedir?

Olmadigini tahmin ediyorum.

Ne yapacaksin, nasil bir calisma sunacaksin önce ondan bahset ve fazla havalanmasan iyi olur.Burada bu uslüple yazarken VIP forum üyesi oldugun zaman kasirga gibi eseceginden eminim.

Ateistlerin tartistigi diger baslik ne oldu ha?

Kocaman bir fosssssss...

Sitelerde Paylaş

Benim kimseden bir beklentim yok ve olmadi.Yanlis adrestesin ateist.bakis.!

Böyle bir oluşuma karşı olduğunu belirttiğin bir yazı yazdın.

Bunun tartışmalara yol açacağını düşündüğünü söyledin.

Ben de benim kastettiğim şey TARTIŞMA amaçlı diye belirlenmemiş dedim.

FORUM bölümü kastettim. Tartışmalar, kavgalar gürültüler değil.

Senin bu yüzden beklentilerini gözden geçirmen lazım.

Kendi yazını okursan daha iyi anlarsın.

Fazla havalanma ve kisileri karsina alip kücük düsürmeye calismadan önce biraz sagi solu arastirmani öneriyorum. Neyin en iyisini ben yaptigimi veya düsündügümü öne sürdüm de bu sekilde bir yanit yazdin arkadasim?

Senin tespit ettiğin gibi bir durum sözkonusu değildi.

Sen tespitinde yanıldıysan bunu düzeltmem gerek.

Bunu düzeltirken de senin bunu "havalanma, alçalma, aşağılama, yukarılama vb" algılaman da benim sorumluluğumda değil.

Tespiti doğru yapsaydın.

Tarafsızca bak.

Kastettiğin sonuca çıkması imkansız iken bu oluşumun, felaket tellallığı yaparsan buna tepki vermesi gereken sen değil ben olmalıyım.

Çünkü iyi niyete hiç olmadık bir boyutundan kulp taktın. Buna sabotaj deniyor.

Sen havalanma, aşağılama diye algılama özgürlüğüne shaipsen, ben de sabotaj diye algılama özgürlüğüne sahibim.

Insanlari asagilayip hakaret küfür eden uslübundan zaten hic haz almiyorum.

Haz ve zevk vermek değil amacım. Öyle bir emelim olsa ya jigolo olurdum ya paralı gay.

Gercegin efendisi rollerini oynamayi birak önce yaptigin isler ile kendini kanitla.

Yüksek ve alçak dağların hepsini ben yarattım. Bu sanırım kanıtlamaya yeter...

Yasadigim gördügüm bildigim olaylardan cikarttigim dersler isiginda olan bilgi ve birikimlerimle hayat felsefeme yön veririm, pembe rüyalar hayaller ile degil.

En doğrusu ve en güzeli. Ama başkasına satmaya kalkınca teklif edilen fiyat seni memnun etmek zorunda değil.

Simdiye kadar hangi sitede ileri sürdügün sartlar altinda yazdin tartistin ve bu konu hakkinda olan tecrüben nedir?

Olmadigini tahmin ediyorum.

Daha öncedne bahsettim. İletilerim arasında kısım kısım.

Benim işim e-ticaret ve pazarlama, reklamcılığı kapsıyor. Ticarette bu alanda kendimi kanıtladım.

Bu tür insanların ideolojileriyle birlikte grup halinde trendlerinin yükseltilmesi işinde çalışmadım.

Yani kısmen haklısın kısmen haksızsın.

Ne yapacaksin, nasil bir calisma sunacaksin önce ondan bahset ve fazla havalanmasan iyi olur.Burada bu uslüple yazarken VIP forum üyesi oldugun zaman kasirga gibi eseceginden eminim.

Benle alakası nedir konunun ki?

Ben bana bir çiftlik açın diye mi başlık açtım?

Sen de alemsin.

Deniz kenarındaki kumsaldan cımbızla bir kum tanesi alıp ona deniz taşınca ne yapacaksınız bakim? diye soru sormaya çalışıyorsun. Ben hiç kimseyim.

İki ve daha fazla molekülün yanyana geldiğinde bir reaksiyonun gerçekleştiği bir evrende yaşıyoruz.

Bir araya gelince sen istersen günlük tutabilirsin oradan çıkan sinerjinin hangi boyutlara çıktığını nasıl bir kimlik takındığını. Kişiler hiç kimsedir. Sinerji herşey.

Ateistlerin tartistigi diger baslik ne oldu ha?

O başlığın adı Köle Beyinler idi.

Orada bunu devam ettirmek doğru olmazdı.

Ayrıca oradaki konuyu ayrı bir başlık altında "haydi ateistler birleşelim" diye konu açacak kadar da kibirli ve küstah değilim. (O yüzden bu başlığı açtım, ve mütevazi olduğundan da eminim)

Kocaman bir fosssssss...

En azından fazla küstahlık ve kibir göstermedne ben bir yere işaret parmağımla işaret ediyorum.

İşaret etmiş olmam bile benim için yeterli.

Önceki yazını gözden geçir.

Çünkü tartışma bölünme yaratacak bir durum yok ortada.

Ateistlerin bazı yerlerde de kendi başlarına olmaya ve düşüncelerini paylaşarak mekanik hareket yaratmaya hakları var.

Ben böyle bakarken yukarıdaki gibi bir yazı yazarsan böyle olur işte...

Ancak yanlış bende değil kabul etmek istemesen de sende olur...

.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...