Jump to content

TANRI DİYECEKTE DİLİ VARMIYOR

Recommended Posts

Bu cümle sana ait. Bilinemez; insan usuyla hiçbir zaman bilinemeyeceği ifade eder.

Bende Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu.

Ve bu bilinemeyeceğinden hareketle Tanrı yoktur denemez mantıki olarak.

Bunu demeye çalışıyorum çakırcalı.

Ha bilinemeyecek bir şeye neye göre inanıyorsun diye sorarsan ondan sonra tartışırız.

Konumuz zaten olasılık dahilindeki bir Tanrı, unuttun mu?

Ve Tanrıda bilinemeyeceğine göre, yukarıdaki cümlenden hareketle Tanrı yoktur argümanı çöpe gider.

Sen tam bir gerizekalısın. Bu cehalet falan değil artık, düpedüz gerizekalılıktır çünkü.

1- Sen, RD'in "bilmiyoruz, bilmiyorum" sözlerini çarpıtıp "bilinemez" dediğini iddia ederek ona bir çamur attın; ardından benim de "bilinemez" dediğimi söyleyerek bana çamur attın. Çamur içinde boğuluyorsun çünkü. Baştan ayağa çamursun.

"Bilinemez; insan usuyla hiçbir zaman bilinemeyeceği ifade eder" sözümden benim "tanrı kavramı bilinemez" dediğim sonucuna nasıl vardın diyeceğim ama sen şu yazımda da bunu söylediğimi söyleyebilecek kadar gerizekalısın. Benim sadece tanrı konusunda değil, şu veya bu konu için "bilinemez" dediğimi iddia eden kişinin ben aklına tükürürüm.

2- Önce RD'in, sonra da benim sözlerimden "bilinemezci/agnostik" bir anlam çıkarıp, bundan hareket ederek tanrının bilinemez olduğunun kabul edildiği sonucuna varıp, burdan da hareketle tanrı yoktur argümanının (nasıl bir argümansa bu) çöpe gittiğini söyleyerek gerizekalılığını perçinlemiş oluyorsun.

Sen, panteizm, panenteizm, deizm, agnostisizm arasında debelenip duran ama kendisini teist-müslüman olarak tanımlayan, daha kullandığı dile, savunduğu düşünceye bile hakim değilken felsefe yapma ukalalığını sergileyen, kulağıyla değil kıçıyla duyan bir gerizekalısın BERGÜZAR006.

Şu lafı aklı başında bir kişi söyleyebilir mi: Bende Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu (BERGÜZAR006).

tarihinde Çakırcalı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

çakırcalı,

Edebinle konuşmadığın için seni kınıyorum.

Ve sen şusun busun demek Tanrının görevidir, sen Tanrım mısın? Beni nasıl kategorize edersin?

Konu benim ne olduğum değil. Adamının topu taca attığının gözüne sokulması çok zoruna gitti cırlıyorsun.

Ezik!!!

Sitelerde Paylaş

çakırcalı,

Edebinle konuşmadığın için seni kınıyorum.

Ve sen şusun busun demek Tanrının görevidir, sen Tanrım mısın? Beni nasıl kategorize edersin?

Konu benim ne olduğum değil. Adamının topu taca attığının gözüne sokulması çok zoruna gitti cırlıyorsun.

Ezik!!!

RD'in topu taca falan attığı yok; aksine sen kendi kalene gol attığını kabul edemediğin için, debelenip duruyorsun. Bu da senin ruh halini ortaya koyuyor. Bu başlık, kimin ezik, kimin gerizekalı, kimin edepsiz olduğunun somut kanıtıdır.

Şu lafa bak yav: Bende Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu - BERGÜZAR006 :lol:

Sitelerde Paylaş

RD'in topu taca falan attığı yok; aksine sen kendi kalene gol attığını kabul edemediğin için, debelenip duruyorsun. Bu da senin ruh halini ortaya koyuyor. Bu başlık, kimin ezik, kimin gerizekalı, kimin edepsiz olduğunun somut kanıtıdır.

Şu lafa bak yav: Bende Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu - BERGÜZAR006 :lol:

Boş konuşuyorsun cakırcalı,

Tanrı bilinemez, ama bir Tanrının varlığına inanılır.

Sen bilmeden ne anlıyorsun onu da bilmiyoruz açıkcası.

Ağacı biliyor musun cakırcalı, evet biliyorsun.

Tanrı böyle bilinemez.

Umulurki anlarsın ama ümitli değilim.

Bir Tanrı olasılığı her zaman mevcuttur, en bilimselinden hemde!!!

Sebep ise bilimin asla bilemeyeceği şeylerden dolayıdır.

Sitelerde Paylaş

Olayı dini açıdan değerlendirip sulandırması kolay.

Fakat henüz yaratılmış olduğumzu bile kesin değil. Doğru mu?

Yaratıldık diyoruz. Nereden biliyoruz yaratıldığımızı.

"Yaratılmış olsak bile" bu yaratılmak nasıl olmuştur?

Artık kuşku götürmez bir gerçek ki mantar gibi pört diye ortaya çıkmadık.

Yani Biri Ademin çamurdan heykelini yaptı sonra okudu üfledi traş etti. Adam cana geldi. Allah da onu dünyaya yolladı.

Masal gibi değil mi? :) öyle de zaten.

dünyada yaşamın böyle başlamadığını kanıtladı insanoğlu.

Peki uzaylılar neyin nesi?

Şöyle bir örnek verelim.

Biliminsanları (Özellikle Evrim Biyologları) Genomlar menomlar epeyce uğraşıyorlar. Cansız varlığa can vermeye çalışıyorlar. Daha doğrusu onu canlı bir varlık haline getirmeye çalışıyorlar ve bu konuda da görece epey yol almış durumdalar.

İnsan bunu başaramayacak mı diyorsun?

Bak şimdi. Var sayalım ki bir yaratıcı var. Ve varsayalım ki yoktan var etti. Ve Cansız varlığa can verdi.

Şu durumda Yoktan var eden ve cansıza can veren yaratıcının yaptığı herşey bilimsel olmalı. daha doğrusu bilimsel bir açıklaması olmalı. Tabii yaratıcı bir büyücü değilse ve büyü yapmıyorsa. (Hoş büyünün de bir bilimsel açıklaması olmak zorunda)

Şu durum da yaratıcı ister yoktan var etsin isterse etmesin.

bilimsel bir açıklaması olacağı için insanın da bunu yapması normaldir.

Taki o bilimsel açıklamaya ulaşıncaya dek.

Kısacası insan bir gün cansız bir varlığı canlı hale getirmeyi başaracak.

Ve Eğer yoktan var olma/edilme eylemi gerçekleşmiş ise yani böyle bir şey varsa. bir gün insan da bunu yapmayı başaracaktır. Çünkü herşeyin bilimsel bir açıklaması vardır. Olmak zorundadır.

bir şeyin bilimsel bir açıklaması varsa insan için gerisi teferruattır.

yani yaratıcı yaptıysa biz de yapabiliriz. Yaratıcı yapmadıysa da yapabiliriz.

sonuçta biz yapabiliriz :)

Şimdi bundan 1000-2000 sene sonrasını düşünün ve bu bilimsel çalışmaların ulaştığı noktayı hayaletmeye çalışın.

Siz istediğiniz kadar inancınıza bağlı olarak bir şeyleri inkar etmeye çalışın. ama insanoğlu birgün bu çalışmalarının sonucunda amacına ulaşacak ve cansız bir varlığı canlı hale getirmeyi başaracak.

Şimdi bunu başardığımız günlere gidelim. 2000 sene sonrasına. Muhtemelen ışık hızına da ulaşmış oluruz. Yani bizden bir kaç ışık yılı uzaklıktaki yaşama uygun gezegenlerde bizim evrim sürecimize benzer bir evrim süreci başlattığımızı düşünün.

aradan 65 milyon yıl geçsin. (ya da bizde olduğu gibi zeki bir canlının evrimsel sürecinin tamamlanması için yeterli zaman kadar) Denek gezegenimizde evrim süreci başlamış ve zeki canlılar ortaya çıkmış olsun.

Ne yapacaklar?

bensize söyleyeyim.

Önce çok tanrılı dinlerle olaya başlayacaklar. sonra onların kültürel evrimleri belli bir gelişmişliğe ulaşacak. Çok tanrılardan vazgeçecekler sağa sola tapmaya başlayacaklar. Biri Güneşe tapacak öteki tarafta biri ateşi icad edecek diğer tarafta biri ateşe tapacak falan. Bu arada putperest tek tanrılı inanç sistemine geçecekler.

kısacası bizim yaptığımız gibi yaratıcıyı arayıp duracaklar.

Halbuki onların yaşamını başlatan onlar gibi ama onlardan çok daha gelişmiş bir uygarlık, yani insan olacak.

İşte videoda anlatılan şey bu.

dünyadaki yaşamı başlatan uzaylılar (bizim gibi ama bizden çok daha gelişmiş uygarlık) olabilir.

Zaten vahiy olayına bakarsanız şımarık bir uzaylının telepatik bir eşşek şakasına çok benziyor :)

tarihinde oQQo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

;) ;)

Bilim için bilinemez diye birşey yoktur , şuan bilinmeyen şeyler vardır .

Hiç bir aklı başındaki insan da bunlar bilinemez demez .

Zaten RD 'de ben dahil kimse bilmiyorum demiş , bilinemez dememiş.

Gereksiz bir tartışma . Herşey bu kadar aşikarken mat etme telaşına girmemek gerek.

Yorum yapmaya bile değmeyecek kadar açık bir video. Halen neyini tartışıyorsunuz anlamıyorum :)

Dışarıdan izleyenler gülüyordur eminim .

Sanırım inanır arkadaşın söylediği şey : ''Bilinemez dediği için biz de bilinemez olduğunu savunuyor ve bunun inanç boyutunda kalacağını düşünüyoruz ''

Ama RD böyle birşey dememiş , sen de böyle birşey dememişin ve böyle birşey diyen adamda da zaten akıl aramak aptallık olur. O yüzden kendi kalemize gol atmayalım :)

Konunun boku çıktı.

Olasılıkları dile getirmekte birşeyin varlığını savunmak değildir.

Yani bu başlık gereksiz olmuş biraz. Dayanamadım yazdım :)

Çünkü gülmekten yazmaya fırsat bulamadım. :D

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Boş konuşuyorsun cakırcalı,

Tanrı bilinemez, ama bir Tanrının varlığına inanılır...

Ha-aaaaa! Sen şu "Ben de Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu" sözünü söylerken "agnostik" anlamda ve o düşünceyle söylememiş de olabilirsin; alay ettiğim için özür dilerim. :( Sen, şu alıntı yaptığım sözü amaçlamışsın anladığım kadarıyla; yani, "Elbette bir tanrının varlığına inanılır, ama o tanrı bilinemez. Yani, ben bir müslüman olarak Allah'a inanıyorum ama, ben asla Allah'ı bilemem." diyorsun. Özür dilerim! :(

"Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim ve mahlûkatı yarattım" (bk Keşfu’l-hafâ, II, 132, hadis: 2016) şeklindeki hadis neyse de, Kuran'ı açıp şöyle bir baktığımızda, neredeyse tamamı, Allah'ın kendisini tanıtmasından, kendini anlatmasından ibaret. Hemen tamamı, Allah'ın güzelliğinden, iyiliklerinden, gazaplarından, adaletinden, yeteneklerinden, bilgisinden, gücünden, bokundan, püsüründen bahseder. Yine Kuran'ın hemen tamamı, bir müslümanın ilk ibadetinin Allah'a kulluk etmek olduğunu söyler. Hemen tamamı, Kuran'ın Allah kelamı olduğunu ve asla değiştirilemeyeceğini ifade eder. Hemen tamamı, Kuran'ın her hangi bir emrinin inkarının küfre düşüreceğini ifade eder.

Yukarda verilen hadis bir yana, Kuran'ın hemen tamamının ifade ettiği üzere "Bilinmek İsteyen ve seni de bunun için yarattığını söyleyen Allah", sana göre yalan söylüyor; "O'nun öyle söylediğine bakmayın; Allah bilinemez, ben de bilemem." mi diyorsun?

Çok özür dilerim. :( çok :) cok :D jok :lol:

Sitelerde Paylaş

Ha-aaaaa! Sen şu "Ben de Tanrı bilinemez diyorum. Ha agnostik değilim biliyorsun bunu" sözünü söylerken "agnostik" anlamda ve o düşünceyle söylememiş de olabilirsin; alay ettiğim için özür dilerim. :( Sen, şu alıntı yaptığım sözü amaçlamışsın anladığım kadarıyla; yani, "Elbette bir tanrının varlığına inanılır, ama o tanrı bilinemez. Yani, ben bir müslüman olarak Allah'a inanıyorum ama, ben asla Allah'ı bilemem." diyorsun. Özür dilerim! :(

"Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim ve mahlûkatı yarattım" (bk Keşfu’l-hafâ, II, 132, hadis: 2016) şeklindeki hadis neyse de, Kuran'ı açıp şöyle bir baktığımızda, neredeyse tamamı, Allah'ın kendisini tanıtmasından, kendini anlatmasından ibaret. Hemen tamamı, Allah'ın güzelliğinden, iyiliklerinden, gazaplarından, adaletinden, yeteneklerinden, bilgisinden, gücünden, bokundan, püsüründen bahseder. Yine Kuran'ın hemen tamamı, bir müslümanın ilk ibadetinin Allah'a kulluk etmek olduğunu söyler. Hemen tamamı, Kuran'ın Allah kelamı olduğunu ve asla değiştirilemeyeceğini ifade eder. Hemen tamamı, Kuran'ın her hangi bir emrinin inkarının küfre düşüreceğini ifade eder.

Yukarda verilen hadis bir yana, Kuran'ın hemen tamamının ifade ettiği üzere "Bilinmek İsteyen ve seni de bunun için yarattığını söyleyen Allah", sana göre yalan söylüyor; "O'nun öyle söylediğine bakmayın; Allah bilinemez, ben de bilemem." mi diyorsun?

Çok özür dilerim. :( çok :) cok :D jok :lol:

Konuyu çarpıtmayı ne kadar seviyorsun, üstelik anladığın halde.

Çok basit bir örnek vereyim.

Ben çakırcalıyı hiç hayatımda görmedim ama biliyorum çakırcalıyı.

Nasıl biliyorum;?

Burada yazıyor, insanım diyor, düşünüyorum, akıl ediyorum, öğreniyorum diyor.

Ve insanım diyor.

Benimde senin gibi iki gözüm, iki kulağım, iki ayağım, bir beynim var, şeklen seninle aramda bir fark yok diyor.

Yani ben çakırcalıyı hiç görmediğim halde BİLEBİLİYORUM!!!

Ama ben Tanrıyı bilmiyorum.

Nevi cinsinden, fizik görünümü açısından bilmiyorum

Çünkü Tanrı zaten METAFİZİKTİR!!!

Ama yeryüzünde tek yaratıcı vasfı ile Tanrının eylem alanını, sebep-sonuç döngüsündeki kabiliyetini kavrayabiliyorum.

Ama ben bir Tanrıya inanıyorum diyorum.

Bu kadar basit bir olayı sırf birilerine cahil demek için bu kadar safa yatırmanın anlamı yok çakırcalı.

Yaptığın sadece kendinedir, bana değil...

tarihinde BERGÜZAR006 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyu çarpıtmayı ne kadar seviyorsun, üstelik anladığın halde.

Çok basit bir örnek vereyim.

Ben çakırcalıyı hiç hayatımda görmedim ama biliyorum çakırcalıyı.

Nasıl biliyorum;?

Burada yazıyor, insanım diyor, düşünüyorum, akıl ediyorum, öğreniyorum diyor.

Ve insanım diyor.

Benimde senin gibi iki gözüm, iki kulağım, iki ayağım, bir beynim var, şeklen seninle aramda bir fark yok diyor.

Yani ben çakırcalıyı hiç görmediğim halde BİLEBİLİYORUM!!!

Ama ben Tanrıyı bilmiyorum.

Nevi cinsinden, fizik görünümü açısından bilmiyorum

Çünkü Tanrı zaten METAFİZİKTİR!!!

Ama yeryüzünde tek yaratıcı vasfı ile Tanrının eylem alanını, sebep-sonuç döngüsündeki kabiliyetini kavrayabiliyorum.

Ama ben bir Tanrıya inanıyorum diyorum.

Bu kadar basit bir olayı sırf birilerine cahil demek için bu kadar safa yatırmanın anlamı yok çakırcalı.

Yaptığın sadece kendinedir, bana değil...

O zaman karacahil, "Tanrı bilinemez" demeyeceksin; "Tanrı(m) elbette bilinebilir, zaten bunu isteyen de kendisidir; buna rağmen ben bunu beceremiyorum, akli melekem elvermiyor" diyeceksin. Tıpkı "Şarap dinimce mekruhtur, bunu biliyorum; ancak nefsime söz geçiremiyorum, Allah affeder inşallah" diyebileceğin; "Hayır, şarap dinimce mekruh değildir, o rahatlıkla da içiyorum" diyemeyeceğin gibi. Zira böyle dersen, Kuran'ı inkar etmiş ve dolayısıyla dinden çıkmış olursun.

Dininizi de ben mi öğretecem, BERGÜZAR006?

Sitelerde Paylaş

O zaman karacahil, "Tanrı bilinemez" demeyeceksin; "Tanrı(m) elbette bilinebilir, zaten bunu isteyen de kendisidir; buna rağmen ben bunu beceremiyorum, akli melekem elvermiyor" diyeceksin. Tıpkı "Şarap dinimce mekruhtur, bunu biliyorum; ancak nefsime söz geçiremiyorum, Allah affeder inşallah" diyebileceğin; "Hayır, şarap dinimce mekruh değildir, o rahatlıkla da içiyorum" diyemeyeceğin gibi. Zira böyle dersen, Kuran'ı inkar etmiş ve dolayısıyla dinden çıkmış olursun.

Dininizi de ben mi öğretecem, BERGÜZAR006?

çakırcalı,

Yukarıdaki hadisi yazdın, ona iman ettin ve bana bunları yazdın sonrasında.

Ama bilmezmisin ben hadisle amel etmem. :)

Tanrı akılla bulunur çakırcalı ve akıl bunu tastikledikten sonra ona inanmaya (güvenmeye) başlanır.

Ama Tanrı yeryüzü şartlarında yaşayan biri için ve belli fizik yasaları olan ve bu belli fizik yasalarına tabi olan canlı türü insan için bilinemez...

Nevi cinsinden bilinemez, neye benzediği bilinemez.

Çünkü kuran kitabında o yarattıklarından hiçbirine benzemez der.

Ben henüz onun yarattığından haberim olmayan bir canlı türü (yani fizik yasaları dışında) görmedimki az çok empati yapayım vs diyeyim.

Ama Tanrının eylem alanına bakarak kendi yetisi hakkında çıkarımlarda bulunulabilir. Bu başka birşey.

Birde demeden edemeyeceğim. Güya hacıya kızıyorsun ateistleri kategorize ediyor diye. Ve itiraz ediyorsun tek tip ateist olmak zorunda mı diye.

Müslüman tek tip olmak durumunda mı cakırcalı? Dine senin baktığın pencereden bakmayınca müslüman olamaz mı çakırcalı.

Zira yukarıda öyle yazmışsın.

Ey ulu ilahım!!! :)

Sitelerde Paylaş

çakırcalı,

Yukarıdaki hadisi yazdın, ona iman ettin ve bana bunları yazdın sonrasında.

Ama bilmezmisin ben hadisle amel etmem. :)

Tanrı akılla bulunur çakırcalı ve akıl bunu tastikledikten sonra ona inanmaya (güvenmeye) başlanır.

Ama Tanrı yeryüzü şartlarında yaşayan biri için ve belli fizik yasaları olan ve bu belli fizik yasalarına tabi olan canlı türü insan için bilinemez...

Nevi cinsinden bilinemez, neye benzediği bilinemez.

Çünkü kuran kitabında o yarattıklarından hiçbirine benzemez der.

Ben henüz onun yarattığından haberim olmayan bir canlı türü (yani fizik yasaları dışında) görmedimki az çok empati yapayım vs diyeyim.

Ama Tanrının eylem alanına bakarak kendi yetisi hakkında çıkarımlarda bulunulabilir. Bu başka birşey.

Birde demeden edemeyeceğim. Güya hacıya kızıyorsun ateistleri kategorize ediyor diye. Ve itiraz ediyorsun tek tip ateist olmak zorunda mı diye.

Müslüman tek tip olmak durumunda mı cakırcalı? Dine senin baktığın pencereden bakmayınca müslüman olamaz mı çakırcalı.

Zira yukarıda öyle yazmışsın.

Ey ulu ilahım!!! :)

Bergüzar, ısrarla inat ediyorsun. Aslında konunun da boku çıktı zaten. İnadını gördükçe de, artık kızdırmak için değil de cidden aşağılamak için yazmam gerekecek ki, buna hiç gerek yok. Sonuçta ne sen bana, ne de ben sana bir şeyleri kanıtlamak zorundayız. Birbirimizin kanıtlarını kabul etmek zorunda da olmadığımıza göre, kör döğüşünün bir anlamı da yok. Körlüğün nedeniyle hiçbir darbe vuramıyor olman bir yana, yediğin darbeleri de hissetmeyecek kadar duyarsızlaşmışsın. Tek can alıcı noktan, hakaret yerlerin olmuş. Buna da gerek yok... Bu nedenle bu başlığa son iletimi yazıyorum:

1- RD, o verdiğin videoda tanrının varlığına değgin en küçük bir ifadeyi kullanmadığı gibi, böyle bir güce ihtimal dahi vermediği için yine böyle bir gücün bilinebilir veya bilinemez olduğu türünden bir söz de sarfetmemiştir; sadece yeryüzü için tartışılan canlılık ve evrim konusunu daha geniş bir satha, yani evrene yayıp bu yöndeki, son derece de bilimsel olan bir olasılıktan sözetmiştir. Dolayısıyla açtığın başlık sana veya genel anlamda teistlere değil, evrim savunurlarına yarar. BALTAYI TAŞA VURMUŞSUN YANİ!

2- Senin RD'in sözlerini çarpıtıp kendi lehine kullanmaya çalışman da yine hem inancını doğrulamadığı gibi, hem de seni dahil olduğun inançtan da dışlar. Çünkü sen, inancın gereği zaten tanrını bilmen için yaratıldın. Verdiğim o hadis, işin hülasası; lutfedip inandığın kitabı okuma zahmetine katlanmış olsaydın, tüm kitabının o hadisi emrettiğini görürdün zaten. Dolayısıyla "Tanrı (yani inancın gereği Allah) bilinemez!" demekle küfre düşüyorsun; çünkü islama göre "Allah bilinmek için mahlukatı yaratmıştır" ki sen onun bu isteğinin asla gerçekleşemez olduğunu söylemekle O'nu inkar etmiş oluyorsun ve tabii münkir konumuna düşüyorsun. BALTAYI TAŞA VURMAYA DEVAM EDİYORSUN YANİ!

Balta senin, taş senin. Ne halin varsa gör artık, ne diyeyim?..

Sitelerde Paylaş

Bergüzar, ısrarla inat ediyorsun. Aslında konunun da boku çıktı zaten. İnadını gördükçe de, artık kızdırmak için değil de cidden aşağılamak için yazmam gerekecek ki, buna hiç gerek yok. Sonuçta ne sen bana, ne de ben sana bir şeyleri kanıtlamak zorundayız. Birbirimizin kanıtlarını kabul etmek zorunda da olmadığımıza göre, kör döğüşünün bir anlamı da yok. Körlüğün nedeniyle hiçbir darbe vuramıyor olman bir yana, yediğin darbeleri de hissetmeyecek kadar duyarsızlaşmışsın. Tek can alıcı noktan, hakaret yerlerin olmuş. Buna da gerek yok... Bu nedenle bu başlığa son iletimi yazıyorum:

1- RD, o verdiğin videoda tanrının varlığına değgin en küçük bir ifadeyi kullanmadığı gibi, böyle bir güce ihtimal dahi vermediği için yine böyle bir gücün bilinebilir veya bilinemez olduğu türünden bir söz de sarfetmemiştir; sadece yeryüzü için tartışılan canlılık ve evrim konusunu daha geniş bir satha, yani evrene yayıp bu yöndeki, son derece de bilimsel olan bir olasılıktan sözetmiştir. Dolayısıyla açtığın başlık sana veya genel anlamda teistlere değil, evrim savunurlarına yarar. BALTAYI TAŞA VURMUŞSUN YANİ!

2- Senin RD'in sözlerini çarpıtıp kendi lehine kullanmaya çalışman da yine hem inancını doğrulamadığı gibi, hem de seni dahil olduğun inançtan da dışlar. Çünkü sen, inancın gereği zaten tanrını bilmen için yaratıldın. Verdiğim o hadis, işin hülasası; lutfedip inandığın kitabı okuma zahmetine katlanmış olsaydın, tüm kitabının o hadisi emrettiğini görürdün zaten. Dolayısıyla "Tanrı (yani inancın gereği Allah) bilinemez!" demekle küfre düşüyorsun; çünkü islama göre "Allah bilinmek için mahlukatı yaratmıştır" ki sen onun bu isteğinin asla gerçekleşemez olduğunu söylemekle O'nu inkar etmiş oluyorsun ve tabii münkir konumuna düşüyorsun. BALTAYI TAŞA VURMAYA DEVAM EDİYORSUN YANİ!

Balta senin, taş senin. Ne halin varsa gör artık, ne diyeyim?..

EVet bencede bu maçı fener alır çakırcalı.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

evrende yanlız olmadığımızı düşünüyorum.ama diğer canlıların bizden çokda fazla ileri olduklarını sanmıyorum.mesafeler yüzünden dünyada bile kızılderilileri çok geç bulduk.belki zamanımız yetmeyebilir,evrendeki diğer canlılarla karşılaşamadan yok olur gezegenimiz.

ben hayal kurduğumda bu dünyanın gelişmiş bir sistemin cezaevi olduğunu düşünüyorum.çünkü mutlu olmak için çok az sebebimiz var.şükrediyoruz polyana gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...